c „Rampokkerij" tegen de katholieke boeren Gewas op 81.000 h.a. verwoest WEER GOEDE WEDSTRIJD VAN WOUTJEWAGTMANS AKKERTJES Het Consistorie nadert. Onderhandelingen specialisten minister nog gaande Uit Zuid-Bevelands kerkgeschiedenis J De Verborgen Scliat RADIO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 12 JANUARI 1953 Kou, koorts, griep, Cantineau naar Hamar vertrokken Carol Schade vond iets nieuws Biljartwedstrijd Hulst-Yerseke Oostburgse biljartcompetitie Om de wereld-schaats- titel OESTERS LIJDEN VAN DE VORST Dr. Ruding over het conflict Afd. Hulst van de R.K. B. B. in het goud PLUNDERINGEN EN GEWELDDADEN Sabotage-branden in Argentinië Maatregelen teger „onproductieven" Officiële mededelingen Aanraad-Plantaz ditmaal geen winnaars Het is Zaterdagavond in het Ant werpse Sportpaleis opnieuw een zeer interessant wielerprogramma gewor den, dank zij vooral het uitstekende rijden van Woutje Wagtmans, die in de wedstrijden achter grote motoren (twee manches) op de derde plaats beslag wist te leggen, achter de Frans man Queugnet en wereldkampioen Dolf Verschuren. Voor een Ned. over winning zorgde Arie van Vliet, die de Zwitserse wereldkampioen Plattner en de Engelsman Harris (oud-wereld kampioen) achter zich liet. Onze ama teurs Aanraad-Plantaz, moesten in een omnium tegen de Belgische ploeg Looy-de Bakker, hun meerdere er kennen. Woutje Wagtmans had ditmaal niet alleen de wereldtitelhouder Ver schuren als grote tegenstander, maar bovendien te vechten tegen twee Fransen: Queugnet en Godeau, die naar Franse gewoonte elkaar in de kaart reden en;; Woutje voortdurend knap dwars zaten. Maar de kleine Breda- naar beet kranig van zich af. Wel moest hij in de eerste manche (over 30 km.) met de vierde plaats genoe gen nemen, maar in de tweede, die over 40 km. ging, veroverde hij de tweede plaats, met slechts 100 meter achterstand op Queugnet, zodat Wout- (Advertentle) CRITERIUM DER STAYERS IN DUITSE SECTOR Diggelmann en Martino klasseerden zich te Dortmund 8000 toeschouwers hebben Zaterdag avond in de Westfalenhal te Dort mund een selectiewedstrijd bijgewoond voor het Europees criterium der stayers, dat 8 Februari a.s. te Parijs wordt gehouden. In de eerste manche over 100 km. werd de Italiaan Martino eerste met Lohmann op de tweede plaats en Meijer (Zwitserland) als derde. In de tweede manche zege vierde de Zwitser Diggelmann vóór Kilian op 215 meter en de Italiaan Roberto. Martino en Diggelman hebben zich dus geplaatst voor de eindstrijd te Parijs. BROEKMAN REED FRAAIE 5000 METER Ook Nederlandse successen te Arendal l^EES BROEKMAN en Gerard Maarse hebben deelgenomen aan een tweedaagse wedstrijd te Aren- dal, waarin zij enkele fraaie succes sen boekten. Zo won Gerard Maarse op de eer ste dag de 500 meter in 44,5 sec ter wijl Kees Broeman op He tweede dag er in slaagde de eerste prijs te be halen od de 5000 meter met een tijd van 8 min. 39.3 sec. Bovendien bezet te Broeman in- het algemeen klasse ment over de vier afstanden met ge ring verschil achter Roald Aas. de tweede plaats. ,Kfees Broekman reed 'n uitstekende 500 meter en noteerde een zelfde tijd als de Noorse sprinter Helgesen. namelijk 45.5 sec. Op de 3000 meter werd Broekman derae achter Haugli en Aas. maar bleef binnen de 5 minuten-grens. Op de tweede dag won Roald Aas de 1500 meter in 2 min. 21.8 sec. voor Kees Broekman, die er 2.22.9 sec. over deed. Maarse werd zevende. Broekman revancheerde zich ten op zichte van Roald Aas door een fraaie overwinning op de 5000 meter in de tijd van 8 min. 32.8 sec., ruim 6 sec. sneller dan de Noor, terwijl Sverre Haugli niet beneden de 8 min. 40 sec. kwam. Gerard Maarse eindigde i-n de achterste regionen met een tijd van 9 min. 21.8 sec. (Advertentie) Als ge U hangerig en luste loos voelt, kruip dan vroeg onder de wol, maar neem eerst een glas hete melk of thee eneen paar ...die helpen direct! J je in het eindklassement beslag op de derde plaats, kon leggen. De uitslagen waren als volgt; Sprint: finale: 1 van Vliet, 11.8; Plattner, op 1 lengte; 3 Lognay (Fr.) 4 Marris; 5 Gosselin; 6 Gerardin. Omnium amateurs: 1 de Bakker van Looy (B.); 2 Aanraad-Plantaz. Stayers le manche (30 km.): 1 Ver schuren, 27 min. 33 sec.; 2 op 10 me ter, Queugnet, 40 km. in 35 min. 51 sec.; 2 op 100 meter, 3 Godeau, 4 Wagtmans, 5 Bakker 2e manche Queugnet, na hem in 35 min. 51 sec, 2 op 100 meter W. Wagtmans, 3 Go deau. 4 Verschuren, 5 Bakker (op 1 rónde). Eindklassement: 1 Queugnet, 3 pt.; 2 Verschuren, 3 Wagtmans, 4 Godeau, alle 6 pt., 5 Bakker, 9 pt. Met N.V.B.H.S.-ploeg Met de Scandinavië-Expres is een kleine groep leden van de N.V.B.H.S. vertrokken, om te Hamar enkele we ken op het ijs te trainen, waarbij zij waarschijnlijk zullen worden bijge staan door Klaas Schenk, de leider van de kernploeg van de K.N.S.B. De groep bestond uit Stammers (Nieuwe Niedorp), Doets (Nieuw Loosdrecht), Cantineau (Breda), Slijper (A'dam), Vlas (R'dam)), van der Ruit (A'dam) en mej. Wormsbecher (Hoorn. Dr Enschede, die als leider van de reis zou fungeren, was op het laatste ogen blik verhinderd mee te gaan. De groep logeert te Hamar in de jeugdherberg. Voor de Zuid-Nederland rit De sportkalender 1953 van de K.N.A.C. vermeldt als eerste evene ment, de door de M.A.C. „de Vennen- rijders" te Oisterwijk onder auspiciën van de R.A.C. „Zuid" op 31 Jan. te verrijden „Zuid-Nederland Rit". De organisatie-commissie, onder leiding van Carol Schade, heeft ons medege deeld, dat van een geheel nieuw sys teem gebruik gemaakt zal worden. De gewone kaartlees en oriënta- tieritten zijn voor de meeste deelne mers „gemeengoed" geworden, waar bij men de „vallen" reeds op kilome ters afstand ruikt. Thans zullen de deelnemende equipes vrij worden ge laten in de te volgen route, mits zij voldoen aan de gegeven opdrachten, vermeld in de uit te reiken beschrij ving. De start zal massaal zijn, men kan vertrekken in elke windrichting, doch dient na een bepaalde tijd aan de finish te zijn, waar de ingevulde route-kaart moet worden overhandigd. Het zal zaak zijn de kortste route op de kaart uit te zoeken, waarbij men gebruik mag maken van elk soort weg. Daar deze rit zich uitstrekt over ca. 250 km., is het niet te verwonde ren dat tal van puzzles en reken sommen zullen moeten worden opge lost. Hulst winnaar Iti Hanswesrt/warden de seriewedstrij- deh op hetYmjart in Thalia weer voort gezet met wedstrijd HulstYerseke. Hulst ging met zeven gewonnen en 1 gelijk gespeelde partij met de eer strij ken. Er werd op 20 beurten gespeeld. De uitslag was:HulstYerseke: 1. R. Lampo 164D. Zoetwey 53; 2. G. Eeckhout 155—J. rV. Stee 33; 3. F. Schel- faut 94J. de Koster 43; 4 J. Taelman 119A. de Koster 35; 5. P. Stevens 98 W. v. d. Burgt 38; 6. A. v. Dorselaer 67 P. de Bel 67; 7. P. de Bruyn 51—A. Ridderhof 39; 8. A. de Koek 61M. de Bel 33; Totaal: Hulst 809; Yerseke 341. Spanning rond de 2e plaats De Biljartvereniging „Oostburg" heeft in haar speler R. Claeyssens een goede aanwinst gekregen. In twee achtereen volgende competitie-partijen speelde hij 726 caramboles bij elkaar, hetgeen op een gemiddelde van 18,15 neerkomt. De com petitie is nu bijna op de helft. Het is nog niet te zeggen wie er op de tweede plaats zal eindigen, want daarvoor wordt nog een hevige strijd geleverd tussen Verplanke, Mabesone, Versprille en Oos- terbaan. Persoonlijk schaakkam. pioenschap van Zeeland De uitslagen van de voor het per soonlijke kampioenschap van Zeeland der eerkte klasse gespeelde wedstrij den luiden als volgt: F. de PutterW Flissebaalje 01; H. EnkelaarA. Niemarkt 10; F. de Putter—H. Enke laar 10. Er moet nu nog één wedstrijd wor den gespeeld tussen H. Enkelaar en W. Flissebaalje, terwijl de afgebroken partij tussen A. Niemarkt en W, Flis sebaalje nog moeit worden uitgespeeld. De Middelburger W. Flissebaalje heeft het kampioenschap in eigen hand, want hij heeft aan één punt uit deze beide wedstrijden genoeg om zich kampioen te mogen noemen. Niette min kan hij gelijk eindigen met de Putter, terwijl het zelfs ook nog mo gelijk is, dat Flissebaalje, de Putter en Niemarkt met het zelfde aantal punten uit de bus komen. De stand is nu: F. de Putter 314 uit 6; W Flissebaalje 3 uit 4; A. Niemarkt 2 uit 5; H. Enkelaar 1 uit 5. Voor de finale van het Zeeuwse jeugdkampioenschap werd de eerste wedstrijd gespeeld. Het was de ont moeting tussen de beide Middelburgse candidaten, Gabe Woudstra en G. Snip welke in een overwinning voor Snip eindigde. 14 en 15 Jan. te Helsinki Zaterdag 14 en Zondag 15 Febru ari worden te Helsinki de wereld kampioenschappen in het hardrijden op -de schaats gehouden. Besloten is deze titelwedstrijd. waarin zeer waarschijnlijk ook Russische rijders uitkomen, in het olympisch stadion te organiseren. In dit stadion zal een 400 meter standaardbaan worden uit gezet. De Zeeuwse schaak competitie Voor de Zeeuwse schaakcompetitie werden in de afgelopen week twee wedstrijden gespeeld, beide in de 2e klasse B. De Pion behaalde een dui delijke 73 overwinning op het bezoe kende VUK 2, maar dat was juist te weinig om de eerste plaats te verove ren, want s-Gravenpolder bracht Goes 2 in eigei^ huis een 46 nederi laag toe en bleef dus aan de kop met een iets beter bordgemiddelde. De stand is nu: 's-Gravenpolder 3—5; De Pion 35; Goes 2 22; Middelburg 4 2—0; VUK 2 2—0. (Zeeuwse damcompetitie.) Middelburg won van Goes In de eerste klasse van de Zeeuwse damcompetitie behaalde Middelburg 2 een stevige 164 overwinning op DID 2 uit Goes, dat daardoor onderaan kwam. Kapelle stuurde GDC 2 met een voorlopige 144 nederlaag naar Goes terug, waardoor de stand in deze klasse nu als volgt luidt; Vlis- singen 2 48; Kapelle 46; Middel burg 2 4—4; Goes 2 4—1; DID 2 4—1 In deze stand is niet verwerkt de voor lopige uitslag van de wedstrijd Ka pelleGoes 2. Zeeuwse damcompetitie hoofdklasse In de hoofdklass van de Zeeuwse damcompetitie werd in de afgelopen week slechts één wedstrijd gespeeld. Het was de ontmoeting tussen Vlis- singen en het leidende GDC uit Goes, welke een zeer spannend verloop had. Niet minder dan vier partijen moesten worden afgebroken, waarna Vlissingcn een voorlopige 75 voorsprong had. De standenlijst onderging dus geen wijziging. Om de persoonlijke dam titels van Zeeland De wedstrijden in de voorronden om de persoonlijke damtitels van Zeeland werden in de afgelopen week voort gezet. In de finale hebben zich reeds geplaatst L. Davidse en P. van Boven. De enige nog te spelen partij, die tus sen J. v. d. Bergen en P. v. Belzen, moet dus de derde finalist aanwijzen. Daarbij heeft J. v .d Berge aan remise genoeg, maar P van Belzen moet be slist winnen om zich te plaatsen. Franse import bracht zwakke soort voort rjoor de vorst, 'die in de afgelopen dagen is opgetreden, is de oester visserij zo goed als stil gelegd. De oesters blijken de lage temperaturen niet te kunnen verdragen. De kwekers wijten deze zwakte aan de destijds ingevoerde Franse oesters. Uit deze import-oesters is een zwak kere soort voortgekomen, die duidelijk minder weerstand heeft tegen koude. Hoe rustiger ze kunnen blijven liggen, hoe beter ze de koude periode door maken. Na de vorst kunnen de vissers weer gewoon hun werk voortzetten. De mosselvisserij ondervindt geen hinder van de vorst. Het grootste deel wordt op de Zuiderzee gevist en de laatste dagen worden belangrijke hoe veelheden aangevoerd. Deze zijn be stemd voor export. Werklieden zün koortsachtig bezig met het gereedmaken van de Pause lijke troon in de Basiliek van de St. Pieter te Rome voor het komende Openbaar Consistorie, waarbij 24 nieuw benoemde Kardinalen van de H. Vader hoed en ring ontvangen. DIJ MONDE van de voorzitter, Dr Ruding uit Breda, is het stand punt van de specialisten, die zich in een nieuwe vereniging hebben geor ganiseerd, nog eens uitvoerig uiteen gezet. Sinds een jaar geldt een zogenaam de fyfty-fyftyregeling, waardoor voor alle verzekerden bij de ziekenfond sen een vast bedrag werd bepaald. Wanneer echter de som van de spe cialisten-declaraties dat bedrag over schrijdt, wordt een korting van 50 percent toegepast. Er is verder een progressieve korting, aldus, dat vanaf een bepaalde declaratie een toene mende korting wordt gegeven, uitge drukt in een percentage, dat progres sief is. Dus: naarmate de specialis- tenpractijk groter wordt, daalt het ta- Voorzitter Frans Voet jubileert mee ("Np 20 Februari a.s. bestaat de afde- ling Hulst van de R.K. Boeren bond 50 jaar. Het gouden bestaansfeest zal echter gevierd worden op Dinsdag 3 Februari, in de Koning van Enge land. De feestdag begint met een H. Mis. Verder wordt o.a. een algemene vergadering gehouden, 's Middags is er een feestvergadering, waarbij de voorzitter van de N.C.B., de heer Jos Zegers, en de geestelijk adviseur van die bond, rector W. M. Bekkers, aan wezig zullen zijn. 's Avonds wordt er een feestavond gegeven. Met de afdeling van de R.K.B.B. ju bileert tevens de huidige voorzitter, Frans Voet. HU is de enige, die vanaf de oprichting getuige is geweest van het gehele bestaan van de afdeling. HU zal zeker niet op de laatste plaats in de huldiging worden betrokken. yyA HET VERNIELEN der twee katholieke bedehuizen op het Zuid- Bevelandse platteland in 1697 en de diefstal van de kerkelijke para menten, was het grauw nog lang niet beirredigd, ziende hoe de mees te dorpsschouten moedwillig werkloos bleven. Het schuim van de dorpen begon toen zijn wandaden tegen de katholieke boeren. Het eerste slachtoffer was Cornells Doene te Nisse, kerkmeester van de landsparochie, die pastoor Lansink be hulpzaam was geweest om kerkgoede ren in veiligheid te brengen. Op Maandagsavond 27 Maart verscheen een tierende bende van 50 man, met zwartgemaakte gezichten op zijn erf en drong de hoeve binnen. Eerst persten zij Doene veel geld af en daarna wilden zij hem dwingen te zeggen, waar hij het kerkegoed had geborgen, wat hij weigerde. Pater Claus vertelt van deze over vallen het volgende: ,Met brandende kaarsen in de hand wierpen zij in de schuur wel duizend bundels stro omver en grepen toen Doene bij de keel, hem dreigende le vendig te verbranden, zo hij het ker kegoed niet voor de dag bracht. Hier toe wierpen zij 13 mutsaards gelijk op het vuur, wierpen zijn hoed en pruik daarop, die verhandden; sloegen de glazen uit; smeten alle schotels tot stukken, uitgenomen een. daar de beeltenis van de Prins van Oranie op geschilderd was. Hun baldadigheid was schromelijk om te zien. want de baggen met eieren en standen boter, die gereed stonden, om andersdaags naar de markt te brengen, smeten zij tegen de grond; insgelijks alle melk- teilen met melk; liepen daar door met de voeten, sneden de bedden open, schudden de pluimen uit op de grond in de boter en gebroken eieren en verbrijzelden al wat hun voorkwam. Al deze wreedheden waren nog niet genoeg, maar zij legden 2 of 3 dagen daarna nog een brandbrief in de hof, waarop stond, dat er een zak met geld moest gebracht worden onder een boom aan de Lindendijk, of dat zij de hoeve evenwel zouden in brand ste ken, waardoor Cornells Doene zo ver steld en vol onrust was, dat hij in 13 nachten met zijn oude moeder niet durfde slapen. De knechts en meiden die alle gevlucht waren, durfden niet weerkomen, voordat alles gestild was." NOG EEN SLACHTOFFER. TN 24 UUR TIJDS zijn in Argentinië door branden zes personen, o.w. een kind, om het leven gekomen. Ve len liepen verwondingen op en hon derden stuks vee zijn verbrand. Offi cieel worden de branden toegeschre ven aan „sabotage". De branden, die in het begin van de afgelopen week begonnen uit te breken, bereikten Vrijdag een nieuw hoogtepunt in de Zuidelijke provin cie van Buenos Aires, waar 81.000 H.A. met gewassen in lichterlaaie stonden. Vooral de dorpen Mariano Roldan en Coronel Bunge werden ge teisterd en vele boeren verloren hier hun bezittingen. De provinciale regering heeft de boeren gewaarschuwd tegen „wijdver spreide sabotage". Voorts is bekend gemaakt, dat de politie zonder succes twee auto's had achtervolgd, waarin personen, die brand hadden gesticht, zich uit de voeten maakten. Den tweede slachtoffer te Nisse was het echtpaar Coomans Hoogeste- ger, waar alles in huis vernield werd. De vrouw, die iets ten nadele van de gereformeerden heette gezegd te heb ben, wilden de woestelingen verbranden. Zij vluchtte van de enen katholieke hoeve naar de andere maar niemand durfde haar opnemen. Tenslotte kreeg een gereformeerde boer medelijden, die haar opnam tot het oproer gestild was. Jan Albregtsen Rijk kocht 'n overval af voor 62 rijksdaalders. In de nieuwe Kraayert werd misdadig opgetreden tegen de vrouw van Adriaan de Jong, toen de boer niet thuis was. Letterlijk zette men haar het mes op de keel om te weten, waar het geld stak, Ook de weduwe Oosthoek, die daar met haar zoon boerde, werd met een be zoek „vereerd". Daar alle deuren ge sloten werden gehouden, dreigde de bandieten, dat zij de woning in brand zouden steken, indien het aanwezige geld niet overhandigd werd. Doch we geven weer het woord aan pater Claus, die het in zijn trouwhar tig Vlaams, wel weet te vertellen: „Deze weduwe, die zeer oud was, vol angst en benoudheid zijnde, hoor de de rovers niet anders roepen dan om geld, waarop zij uit haar kas haalde 70 pond, maar de deur niet dervende openen, om hun dat geld te geven, zo sloegen de rovers een ruit uit en riepen dat zij het daardoor zou de steken; de zoon door het schoon spreken van zijn moeder, stak de zak met geld daardoor en kreeg tot zijnen loon met een degen nog een steek door zijne hand. Aldus hebben zij ook hunne wreedheid en baldadigheid getoond aan een grootvader en oudoom van Merten Boonman, die tezamen nog ongetrouwd mij malkanderen woon den met eenen knecht, die oom was van die twee gebroeders. Van dezen hebben zij met gruwelijke dreigemen ten 200 gulden afgeperst. In 's-Heerenhoek op de hoeve daar Willem de Jong nu woont, woonde een man met name Marinus Jobse Tim merman. Aldaar vielen zij in huis als briesende leeuwen, begerende aan stonds veel geld van hem, die zeggen de dat hij geen geld had, wierpen hem tegen de grond, dreigden hem met een mes, dat een van hen bloot in de hand had, het leven te benemen, waardoor Marinus Jobse zodanig ont steld was, dat hij aanstonds vier rijks daalders gaf, zeggende niet meer te hebben, Aan meer Roomse boeren hebben zij insgelijks gedaan en hunne wreed heden getoond, dewelke telang zou de wezen om hier te verhalen, zooat dit alleen dient om te weten de gru welijke vervolging, die de Roomsge- zinden in het ongelukkige jaar 1697 hebben moeten uitstaan. Alle deze wreedheden hebben ge duurd 10 dagen lang, zodat de Rooms gezinde boeren in allerg.o„.;>.j a.j^si waren, niet dervende in al die tijd gerust te slapen. De edelachtbare he ren van Goes ziende al die moed willigheden en vrezende zwaardere gevolgen hebben bezorgd dat een com pagnie soldaten in de stad gekomen is, die zij verdeeld hebben op de boe renhoeven van enige Rooms gezinden, waardoor de wreedheid en plunderen is opgehouden. Verscheidene, die aan het plunderen handdadig zijn geweest, ziende de soldaten in het land komen, zijn hierop enige tijd gevlucht, vre zende gevangen en naar verdienste ge straft te worden. Een van de kwaad aardigste, die kapitein van die boe renbende was geweest, is gevangen naar Middelburg gebracht, daar hij enige tijd op 's-Gravensteen heeft ge zeten, doch is daarna zonder enige straffe vrijgelaten; maar heeft de rechtvaardige straffe Gods niet ont gaan, want is gekomen tot de grootste armoede, en van een ieder, ook van de andersgezinden en zelfs van zijn eigen kindeern verstot"" en verlaten; en in de ei-ontste armoede van de lui zen* opgeëten en zo ellendig gestor ven." rief. Dat komt er volgens dr Rudin op neer, dat overuren worden ondet betaald, hetgeen ongewoon moet wo: den genoemd. Nu wensen de specialisten ee nieuw tarief, dat zonder korting wore vastgesteld. Zij merken hierbij eet ter op, dat het niet gaat om de bedrs gen, maar om het beginsel. Volger, dat beginsel menen de specialiste niet een deel van het risico van ziekenfondsen te moeten dragen. Elk neiging tot verambtelijking van medische stand moet worden ondet drukt. Terwijl de fondsen menen, dat sfeer van onderhandelen zal worde bevorderd, door een tussenregelinr met drie maanden te verlengen, vr; gen de specialisten terugwerkeno kracht tot 1 Januari j.l. Maar dit laa ste wensen de Fondsen niet. Intussen stellen de sociale institi ten van de Katholieke Economisch; Hogeschool te Tilburg en van de Hti ge Handelsschool te Rotterdam ee onderzoek In naar de beste wijze va; honorering der specialisten. Er bt staat alle reden aan te nemen, tb dit hoogleraren-rapport nog in loop van dit jaar gereed komt. MET SPRONGEN VOORUI1 P"R WERD door de specialisten no hierop gewezen, dat de specialis tische geneeskunst met sprongen voor uit gaat, mede, omdat de verzeker den hun angst voor de specialiste steeds méér kwijt raken en de moge lijkheden van chirurgisch ingrijpei leren kennen. Die vooruitgang vai de wetenschap heeft meestal het ge bruik van vaak kostbare instrumen ten tot gevolg, hetgeen uiteraard meer kosten teweeg brengt. Maar, zi voegde dr Ruding aan deze verzeke ring toe; er is geen sprake van nivel lering. Bereids heeft een delegatie uit d> nieuwe vereniging haar houding aai minister Suurhof meegedeeld. Ma; omdat de onderhandelingen not gaande zün, kon het bestuur niet reeds nu in het openbaar zich daar over uitlaten. Dr Ruding heeft nog gezegd, dal| zijn organisatie wil komen tot eer zogenaamd abonnementstarief en dal zij bereid is mee te werken aan maat regelen, die bijvoorbeeld tot bezuini ging kunnen leiden. T sjech oslowakije PARTICULIERE zakenlieden Middenstanders in Tsjecho-Slowa kije zullen in de toekomst geen tex« tielkaarten meer krijgen. Ook kleine boeren zullen door i maatregel worden getroffen, zelfs in- j dien zij aan de door de Staat gestelde eisen voor levering van landbouw producten hebben voldaan. Volgens Tsjechoslowaakse kringen in Wenen zijn deze maatregelen be doeld om particuliere ondernemers en boeren te dwingen hun zaken landerijen aan de Staat over te dra gen. Vele duizenden z.g. „onproductie ven" zullen binnen 24 uur van d> steden naar het land moeten verhui zen. Deze maatregel treft vooral ii gepensioneerden. IN POLEN Sterke „ondergrondse WOGENS Radio-Warschau heeft dt v anticommunistische ondergrond» beweging in Polen 100.000 leden ge reed staan om sabotage te plegen cr. chaos te veroorzaken, indien PoleD h\j een oorlog zou worden betrokken De radio haalde een dagblad aan. volgens hetwelk dit bleek uit een l plan, „opgezet door de Amerikaanse geheime dienst en onthuld door een ondergrondse leider, Kowalsky ge naamd". BELANGRIJK BERICHT VOOR DE GENEN, DIE OVER 1952 EEN VOB DERING HEBBEN OP EEN RIJKSINSTELLING. Het ministerie van Financiën vesti; er de aandacht op, dat alle vorderit gen op rijksinstellingen over 1952 l spoedig mogelijk moeten worden inge diend. Vorderingen ten laste-van dl verschillende departementen van alge meen bestuur en de daaronder ressor terende diensten, instellingen enz. moe ten uiterlijk 28 Februari a.s. bij het betrokken departement zijn inge diend. Vorderingen op het staatsdrukkerij en uitgeverijbedrijf, op het staatsbe drijf der posterijen, telegrafie en tele fonie, op het staatsmuntbedrijf, op het staatsvissershavenbedrijf te IJmuitó en op de staatsmijnen moeten uiterlijk 15 Januari a.s. worden ingezonden In het belang van de schuldeisen wordt er nadrukkelijk de aandacht o; gevestigd dat latere indiening tot lan durig uitstel der afdoening kan leidt Van de indiening kan, op verzoek, schriftelijk bewijs worden verkreg-"- EMART KINSBURN 26) „Juist. Het schijnt, dat alleen die boom, te oordelen naar zijn grootte, in vergelijking met de omgeving, kan aanwijzen, dat we dfe ware plek ge vonden hebben. Maar hij kan omge vallen zijnIk heb nog een andere mening. Het gehele landschap kan in zestig jaar totaal veranderd zijn. Een grondverschuiving, of aardbeving kan alles volkomen gewijzigd hebben Hadden we maar een kaart op schaal getekend! We zullen in ieder geval moeten beginnen met naar de mod- derbronnen te zoeken. Dat is ons enig zekere punt. Daarna moeten we de boom, of de plek, waar hij gestaan heeft, trachten te vinden. We zullen wel zien. Ze vouwde de kaart op en stak die bij zich. Troy bracht haar niet onder hét oog, dat die kaart in het dagboek thuis hoorde. Hij wilde haar niet met zo'n kleinigheid lastig vallen. HOOFDSTUK XI Indringers. Die middag kwamen Troy en Ma- drona geen levende ziel op hun lange weg tegen. De stilte en eenzaamheid waren soms griezelig. Er hing een die pe rust over het oerwoud, die slechts verbroken werd door het ploffen der paardenhoeven, het zeldzame, verwij derde krassen van een raaf en het suizelen van de wind door de hoge takken der pijnbomen. Troy en zijn vrouw spraken weinig tijdens hun rit. Tupelo was onder de indruk gekomen van de onthullingen door Madrona gedaan. Madrona van haar kant was vol van haar plannen voor het grote werk, dat zij hoopte te volbrengen. Soms had Troy het ge voel, dat hij haar gedachten niet ont heiligen mocht met een of ander ba naal onderwerp. De nieuwe vrouw, door hem in haar ontdekt, was nog iets raadselachtigs voor hem. Hij ge leek op een man, die een mooi stuk steen opraapt om het te bewonderen en dan ontdekt, dat het goud bevat. Hij was ervan overtuigd, dat ze veel langzamer vooruitgekomen wa ren dan de postkoets, ongerekend nog hun oponthoud aan de waterval. De postkoets moest, naar men hem ver teld had, om vijf uur in Lovett zijn. Toen het dan ook vijf uur geworden was. begon hij erover te praten, waar ze de nacht zouden doorbrengen. „Ik zou het liefst in de open lucht overnachten", verklaarde Madrona. „Hoe ver denk je, dat we nog van Lovett af zijn?" „Drie of vier mijl misschien", was zijn schatting. „Dan moesten we liever een plekje om te kamperen opzoeken". De volgende bocht in de weg bracht hen in het gezicht van de rivier de Eel, waarover een houten brug gesla gen was. Over die brug heen ging een weg linksaf naar Lovett en de hoofd weg liep verder evenwijdig met de stroom naar Crazy Valley. Zo had Tatcher het trouwens reeds verteld. Aan de overkant gekomen hielden ze de hoofdweg en reden dus verder rechthoekig op de weg. die naar Lo vett voerde. Ongeveer een kwart mijl van de brug verwijderd boog de ri vier zich van de weg af. Tussen de weg en het water bevond zich een vlakte, met roodhoutbomen en bosbes- senstruiken dicht begroeid. Door die struiken heen stuurde Troy zijn paard naar het water toe en liet Madrona met het pakpaard op de weg achter. Hij vond een prachtige kampeerge legenheid aan de oever van de Eel en keerde terug om zijn vrouw te ha len. Toen de lange schaduwen der bo men donker over het water vielen, ten teken, dat de duisternis vroeg zou in vallen, hadden ze zich geriefelijk voor de nacht ingericht. De gedrukte stemming van de mid dag verdween, toen het kampvuurtje vrolijk opflikkerde. Madrona begon voor het maal te zorgen, terwijl Troy de paarden ontzadelde en kluisterde, en hout voor de avond inzamelde. De zwarte nacht daalde over het woud neer. De zwarte bomen doemden als reusachtige, rechte pijlers, die de he mel schraagden, in de gloed van het vuur voor hen op. De geur van koffie en gebakken spek hing in de koele lucht. Nu en dan klonk de kreet van een nachtvogel boven het eeuwige ruisen van het water uit. Ze aten, alsof het hun laatste maal op de wereld zou zijn. ruimden op en begonnen zich gereed te maken voor de nacht. De luchtmatrassen werden opgeblazen en de dekens uitgespreid. Daarna maakte Troy geweren en re volvers schoon van het vet, waarmee ze waren ingesmeerd voor de verzen ding. Hij nam de wapens uit elkaar en legde de onderdelen voor zich op een deken. Madrona sloeg hem aandachtig gade. Eindelijk vroeg ze hem om het dagboek en stak het in haar blouse. „Toch wel een beetje griezelig, vind je niet?" merkte ze eindelijk op. „Ik zat er net over te denken „Ja, waarover, Madrona?" „Wel, als er nu eens een panter aankwam.... we hebben geen enkel wapen in orde". Ze wees op de uit eengenomen geweren. Tupelo lachte hartelijk. „Een panter komt niet naar het vuur toe om ons aan te vallen", zei hij. „Maar een beer dan, Tupelo? Die le ven toch in deze bossen?" „Een beer zal nog minder beginnen dan een panter", verklaarde hij. „En geen van beide beesten zal een mens aanvallen, tenzij uitgehongerd, of ge wond, of in het nauw gedreven". „Maar kunnen ze dat dan niet zijn, Tupelo? Uitgehongerd tenminste?" „Een "beer zeker niet. nu het bos volstaat met bosbessen", stelde hij haar gerust. „En je hoeft niet bang te zijn over „Luister eens, Tupelowat is dat?" Hij keek op en glimlachte plagend. Maar toch had ook hij een geluid ge hoord, dat niet tot de geluiden van het bos behoorde. „Het is niets", zei hij minachtend. Ze loosde een zucht en kwam weer naar hem. „Ik hoopte al, dat er een panter aankwam", zei ze. „Hoopte je dat?" „Jawe willen immers zo graag avonturen beleven, Tupelo? Je dacht toch zeker niet, dat ik bang was, wei?" Hij lachte nogmaals. Hij zag, dat ze in een echt kinderlijke stemming ver keerde en verwonderde zich erover, dat ze enkele uren geleden zo heel ernstig gesproken had. Plotseling ging zij rechtop zitten en luisterde met gebogen hoofd en ge spannen aandacht. Ook Troy had het geluid gehoord.... een dofver wijderdhol geluid. „Wat was dat?" fluisterde zij. „Het stromende water zal er oor zaak van zijn", beweerde hij. Maar ge loven deed hij het niet. Hij zat met gebogen hoofd door te werken, doch luisterde intussen oplettend en haastte zich, zoveel hij kon, om zijn Cólt-re- volver weer in elkaar te krijgen. Vijf minuten later klonk er een verschrikt gesnuif van Lost Boy over de bessenstruik heen. Troy duwde twee patronen in de cylinder en schoof deze voor de loop. Daarna sprong hij overeind en ging de strui ken in. Bij een pijnboom bleef hij staan en begon te praten tegen Lost Boy, wiens ogen als twee vurige kolen in de don kere nacht gloeiden. Troy stapte uit de struiken naar hem toe, doch vond hem rustig aan de bladeren en bessen knabbelen. Ook bij de andere paarden was alles in orde. Vijf minuten bleef hij doodstil luisteren, het oog gericht op de tengere gestalte bij het kamp vuur, maar hij hoorde geen enkel on gewoon geluid. (wordt vervolgd) DINSDAG 13 JANUARI 1953. HILVERSUM I, 402 m. 7 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek 7.50 Dagopening; 8 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem; 9 Morgenwijding; 9.15 Koorzang; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11 Voor de zieken; 11.30 Bas-bariton en piano; 12 Gramofoonmu ziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Piano en clavioline; 13 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gramofoonmuziek; 13.25 Zigeunermuziek; 13.50 Gramofoonmu ziek; 14 „Zeg eens Amerika14.30 Gramofoonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Lichte muziek 17.50 Militair vraaggesprek; 18 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Lichte muziek; 18.45 ..Paris vous parle"; 18.50 Dansmuziek 19.15 Reportage of gramofoonmuziek 19.20 Verzoekprogramma; 20 Nieuws 20.05 Gevarieerd programma; 21.15 Lich te muziek; 21.35 ,,Ik weet, ik weet wat U niet weet"; 21.50 Tiroler muziek; 22 30 Mededelingen; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Buitenlands overzicht; 23 Nieuws; 23.15 New York calling; 23.20-24 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 9 Voor de huisvrouw; 9.35 Gramofoonmu ziek; 9.40 Lichtbaken; 10 Voor de kleu ters; 10.15 Lichte muziek; 10 35 Radio Philharmonisch orkest; 11 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12 Angelui 12.03 Graijiofoonmuziek; (12.30-12.33 La- en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zon newijzer; 13 Nieuws en katholiek nieuw» 13.20 Lunchconcert; 14 Gevarieerd P/c; gramma; 14.50 Gramofoonmuziek; 15® Ben je zestig? 16 Voor de zieken; 16* Ziekenlof; 17 Voor de jeugd"; 17.45 H*' geringsuitzending: Ds. F. C. Kamma: So ciale vraagstukken in Nieuw Guinea; Lichte muziek; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.20 Sportpraatje; 18.30 Metropole.orkes: en soliste; 18.52 Actualiteiten; 19 Nws j 19.10 Gramofoonmuziek; 19.15 ,,Uit h® Boek der Boeken"; 19.30 Gramofoon muziek; 20.25 De gewone man zegt 't zijne van; 20.30 Brabants orkèst en soliste; 21.20 Pianorecital; 21.50 De diodokter; 21.55 Strijkkwartet; 22.3n Gramofoonmuziek; 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23 Nieuws; 23.15--1 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gramofooiv muziek; 12.30 Weerbericht; 12.34 Operet. temuziek; 13 Nieuws; 13.15 Gramofoon muziek; 13.25 Orkestconcert; 14 School radio; 15.30 en 15.50 Gramofoonmuzie£ 17 Nieuws; 17.10 Koorzang; 17.15 Voor a* kleuters: 17.30 Gramofoonmuziek; U-° Boekbespreking; 18 Jeugd en muziek 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws: 19-« Gramofoonmuziek; 19.50 Causerie; Orkestconcert; 20.50, 21.03 en 21.15 Gr®' mofoonmuziek; 21.30 Orkestconcert; Nieuws; 22.15 en 22.45 Gramofoonmuzie - 22.55-23 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12.05 Lichte mu; ziek; 13 Nieuws; 13.10, 14 en 15 Gra™ foonmuziek, 16 Lichte muziek, p'111 Gramofoonmuziek; 16.35 Lichte mU^7on 17 Nieuws; 17.15 Gramofoonmuziek; Pianorecital; 18.30 Omroepkoren; l» 19.35 Gramofoonmuziek; 18.45 Nieuws 20 „Les Cloches de Corneville", oper 21.30 Gramofoonmuziek; 22 Nieu 22.10 Omroeporkest en solisten; Nieuws. Uïtgavl Verschl Reigeri nistratil redactef C.J-V.I H. B. V. M. I vooruit! f 6.15, bcslellj .Losse Ee\ •p IJssfl ijs L uit Het I gevd Zil BusJ jong dooil luk. r hulp motd uitru veel| te door! een f gebr oos schu „als West met ooit 485 nya plots de r West 300.01 in dj dan houd schij KAR van r ion de ee zorge DE Haar vuur uur kraai kei k GUSr ning, niem voort vreedB zijn MET derna heel «eleg maan ONGi miilioB voor hulp den-( MINI week xembil ferer van DE sl eistenl N.O. Vele electrl DE nooa nu zijni dagl kistl vanl flesil 201 REIzl 1952 gcgevl dan 1 beste om d<| RUIM lijden zieke r siigc ENIG! turion derlan scheep meen eerstei HET iandse rijk vs Men werkg jaren. OP Ei Zon da de P schern uitgerc TE W ning, politie van et

de Stem | 1953 | | pagina 6