DE VROUW EN HAAR DOMEIN DE VROUW en HET BOEK het Mr. C. Stoltz-v.d. Kieboom over: BALANS „Moeder, mogen we naar de film Modern, practisch en flatteus Winkelmeisjes kopen vo or 'n kwartje schoonheid Hetverwerken van nylon De schoonlieirlsautomaat van Tania OOK 'S AVONDS NOG FIT moet ,,Ja! Een vrouw heeft meer behoefte aan E1 een goed boek dan een man.... „De goede vriend 3 millioen dollar Schillen bewaren voor marmelade D. RIETVELD VAN EIJSDEN - GOES 4 Ouders zeiden hun mening DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 12 JANUARI 1953 leesheer enhuis ZET ISTOP Middel- plannen M. Oomens' Boekhandel Je moet maar op het idee komen!.... L Ie kerken te fcnbouw Zon ken afgekon- Goddank I huizen, zijn fcm de aarde I belang gedu- Ijaar worden psale inspan- benoemd esheer zal ekenhuis te iden de in- Ihout. Nog in functie -geneesheer Haag. Zijn |.t voor de het land lome verbe- jut zal riob Hulst veetfc- Januari rg wH Wnt In, Dr. L B» [jn artsenprae- Januari be an 12 oud-pu- |le arts voor al dat hp te |k uitoefende, fiteiykheld be- o.a. zitting no- I de Jong, chi- |ed en Mej. E. burgemeester denburg. Het Dr. Buskop aan te bie- fig 17 Januari 5 uur in de liusziekenhuis zal geven om liskop zal wor- |e artsen G. de au de Looze jositie Jgen ■gem. Kol ff t burgemeester ijk Museum te Inescoi ter her at Leonardo da werd geboren, ig geopend. ekeningen aan oe grote studie maakte van de tien, voordat ijke schilderij i in het mu- eiden in vier lies voor het Her Koningen" in van vrouwen i Gedrieën, dat gt; voorstudies en studies van n erupties van an allegorische a. caricaturen, l. tichting is met een waardige ermaanden ge- voorleggen aan Voensdagavond te Middelburg aan interesse ontbreken. ilussen; voorkomen! n Uw maaltij- ees voor zuur- ilet één of twee blijft U iedere blust U de pijn Rennies bij Üw D& Ned. Schouwburg Dlonels. Cinema v Dijck Express en Weer- Ti Allen zijn wij ouw 20 uur: Zon_ ro 19 en 21.15 u.: ïeart. Schouwburg aad. lympia 20 uur- De 20 uur: Operatie 20 uur: De ban- kElV Vlaamse Opera on. Ned. Schouw- i'ier Kolonels. Olympia 20 uur: ur. r 20 uur: Always ijj Zijn TWEE UITERSTEN, zegt de Bredase romancière, me vrouw mr C. Stoltz-van de Kieboom, die ik mij kan voorstel len. Je hebt vrouwen die, kijkend naar een mooie sprei door een vriendin gehaakt bij zichzelf denken: „Wat had je in die tijd een boeken kunnen lezen En je hebt er die, naar de boekenkast van een vriendin kij kend, bij zichzelf denken: „Zou ze die nu allemaal gelezen heb ben? Wat zou ze in die tijd een pracht van een sprei gehaakt kun nen hebben!" Zo te denken is verkeerd; het een mag het ander niet uit sluiten en het gaat erom, de goede middenweg te kiezen. Lezen is geen tijd verknoeien, maar wacht je ervoor, jezelf vol te stoppen met allerlei lectuur. YY/AT DE KINDEREN betreft, zou ik zeggen: je moet er echte lees- duvels van maken. Ze moeten al van jongsaf aan het lezen worden ge wend. Dikwijls zijn kleintjes vroeg wakker. Geef ze een prentenboek mee naair bed, zodat ze er 's morgens in gaan zitten kijken. Als ze dek zijn of op regenachtige vacantiedagen heb ben ze dan de gewoonte, zich in een hoek te verdiepen. GOEDE ROMAN MR a STOLTZ-v. d. KIEBOOM „Afstand nemen!" voor 7 meisjescolleges F)e weduwe van Thomas Lamont, voorzitter van de Raad van Be heer van de bank Morgan en Co te New York stierf dezer dagen en lega teerde 3 millioen dollar (11,4 millioen gulden) aan zeven Amerikaanse meis jes-colleges. Zü motiveerde dit legaat aldus: „De opvoeding Van de vrouw is voor ons land even belangrijk als die van de man. Erkenning van dit stand punt vindt haar uitdrukking in de steun die overheid en particulieren geven aan de grote universiteiten voor beide geslachten en aan lagere colleges voor vrouwen. Beide typen instituten leveren een waardevolle bijdrage aan de opvoeding van jonge vrouwen. „Toch geloof ik, dat de onafhan kelijke vierjarige colleges voor vrou wen een unieke opvoedkundige dienst bewijzen in de kwaliteit van hun on derwijs, in hun bereidheid tot pionie ren op nieuwe terreinen van opvoe ding en methodes en in het bevesti gen van een hoge intellectuele, more le en geestelijke standaard. Hun recht op de edelmoedige steun van de Ame rikaanse gemeenschap is nog onvol doende erkend vergeleken bij de steun die wordt gegeven aan de on afhankelijke colleges voor mannen" 11 E'EN VROUW MOET lezen om zich te ontwikkelen en om bij te blij ven, maar ook voor haar genoe gen en daarbij denk ik aan een goede roman. Overdag boeken gaan zitten lezen, is voor een huismoeder uit den boze. Zij heeft dan haar huishoudelijk werk. Het genoegen van 't lezen moet gereserveerd worden voor de vrije uren. Ik zeg „het genoegen". Toen Dic kens eens werd gevraagd: „Waarom schrijf je eigenlijk een boek?" ant woordde hij: „To entertain people" om de mensen te onderhouden. Dit zie ik dan ook als de roeping van de schrijver: zijn medemensen te laten genieten van iets goeds, iets nut tigs, iets prettigs. Er zijn er en nu citeer ik een criticus die zeggen: het is de taak van een schrijver om zijn lezers te confronteren met de werkelijkheid die hard is, meedogenloos en bitter. Is het boek zo niet, dan is het leugenachtig en vals. In het bijzonder wordt aan vrouwelijke auteurs verweten, dat ze niet hard, meedogenloos en bitter zijn. Och, de doorsnee-vrouw weet meer van hardheid en bitterheid dan som mige melkmuilen die critieken schrij ven. Hoevelen hebben de bitterheid in oorlogstijd niet ervaren? Onderdui kers. Mannen of zonen in concentra tiekampen. Weggevoerd naar'Duits land. Gesneuvelden. De hongerperiode. En ook nu moeten zij ploeteren en zien rond te komen met de geringe middelen die haar ten dienste staan. Moeten zij dan altijd maar lezen over uitzichtloze misère, hopeloosheid en perverse aberaties? NIEUWE VERGEZICHTEN YY/AT MOET EEN BOEK aan een vrouw geven? Het moet haar in kennis bren gen met een andere wereld, met nieuwe, normale mensen. Het moet haar verdiepen zonder haar te depri meren door uitzichtloze ellende of zonder haar te doen walgen van vun zigheid en zonder haar te irriteren door onwaarschijnlijke braafheid en schoonheid. Het hoek moet geen sprookje zijn, noch moet het de leze res in een poel van ellende dompelen zonder dat er een sprankje hoop op beterschap is. Als er echt gezonde romans wor den geschreven, heeft elke vrouw er wat aan. De jonge vrouw om zich eens even los te werken uit het geroe zemoes van het kleine grut. De oude vrouw om haar talrijke uren van eenzaamheid minder zwaar te maken. De zieke vrouw om haar pijnen te doen vergeten. Alle vrouwen om haar gezichts kring beperkt door de dagelijkse zorgen van het gezin te verrui men. Voor alle vrouwen is een goed boek een goede vriend. POETSMATIGHEID LTEEFT EEN VROUW eer behoefte U aan goed boek dan een man? Ja! Omdat haar gezichtskring in 't algemeen ipso facto te beperkt ia. Het werk en het leven buitenshuis brengt de man vanzelf reeds met an- (Advertentie) Mr Corry Stoltz-v.d.Kieboom 6.90 BREDA Wan de schillen van citroen, grape fruit en sinaasappel kan zeer goede marmelade bereid worden. Ge lei van appelen of stoofperen kunnen we met zo'n schilletje pittiger van smaak maken. Hiervoor kunnen we de gesnipperde schil bijv. met stoofappelen meekoken en daarna het nat verwerken op de volgende ma nier (benodigd 1 kg. stoofappelen, 3/4 liter water, de schil van 2 sinaasappe len, pim. 3/4 kg. suiker, wat citroen zuur): De sinaasappelschillen schoonborste- len en een half uurtje in warm water weken. Ze daarna van het wit ont doen en in dunne snippers snijden of malen. Deze snippers opzetten en pim. (Advertentie) 3/4 uur koken met het water. De geschilde en in partjes gesneden ap pelen toevoegen. Het geheel gaar ko ken, pim. 20 min. De appelen uit het nat nemen en met wat suiker be strooien. Het sap weer opzetten en bij gedeelten tegelijk de suiker er in op lossen. Een weinig opgelost citroen zuur toevoegen en de massa een paar minuten flink laten koken. Haar keu ren op dikte door een druppel op een bordje te laten vallen. Loopt deze druppel na afkoeling langzaam uit, dan is de gelei goed. Onderwijl de pan van het vuur afhouden. De gelei afschuimen en overdoen in mét heet sodawater gewassen potjes. Deze zo vol mogelijk doen. De potjes afdekken met een deksel of een paar laagjes papier die met een elastiekje om het potje worden bevestigd. Lange Kerkstraat 40 Tel. 2904 DAMES- EN HERENKAPPER SCHOONHEIDSSPECIALIST EUGENEIST Scherpe scharen, dunne naalden, lauwwarm ijzer hJU ER IN DE winkels steeds meer stoffen onder de soortnaam ny lon te koop worden aangeboden, lijkt het ons nuttig attent te maken op enkele punten waarin het con- fectionneren van nylonstoffen ver schilt van andere weefsels. Zoals bekend, is Enkalongaren ster ker, elastischer en beter bestand te gen slijtage dan katoen, rayon, etc. t Gevolg is, dat het garen ook meer weerstand biedt tegen scheuren, knip pen en het insteken van naalden en spelden. Bij het bewerken van nylon- stoffen dient men daarom gebruik te maken van scherpe scharen en dunne spelden en naalden. Het scheuren van stoffen om rechte randen te krijgen, is voor nylon uit den boze, daar dit meestal leidt tot ernstige deformatie van het weefsel. Wij raden dan ook aan, indien men rechte randen wil maken, *t weefsel eerst zo zuiver mo gelijk te knippen en vervolgens een aantal draden uit te trekken en op nieuw langs de zo ontstane lijn te knippen. Een ander punt, dat de aandacht verdient, is de grotere kans op rafe len, tengevolge van de gladheid van nylongarens. Laat daarom nooit de randen van de naden onafgewerkt en hanteer de uitgeknipte stukken zo min mogelijk. Na bovenstaande algemene opmer kingen zullen wij thans puntsgewijs de bij het confectionneren te pas ko mende bewerkingen onder de loupe nemen. Wanneer men van Enkalon- stoffen een kledingstuk wil vervaar digen, doet men er goed aan onder staande wenken in acht te nemen. HET KNIPPEN J^IT DIENT men zoveel mogelijk te doen in de richting van de inslag (dus van zelfkant tot zelfkant) of diagonaal. Men heeft dan de minste kans, dat het weefsel later op de na den gaat rimpelen. In verband met het rafelen is het gewenst ruime zo- mep en naden aan te knippen. Knoops gaten iets kleiner knippen dan nor maal. HET RIJGEN F) IT KAN op de gebruikelijke ma- nier geschieden met dun rijg-ga- ren. HET STIKKEN LIIERVOOR kan eik dun naaigaren gebruikt worden. Beter is echter Enkalon of ander nylon naaigaren dere toestanden in aanraking. Het werk van de man geeft hem meestal bezigheden aan hersens èn handen, terwijl de vrouw in vele gevallen het meest met de handen bezig is. Wanneer een vrouw haar geest niet verstrooit, dreigt zij onevenwichtig te worden. Zij moet bij tijd en wijle af stand kunnen nemen van het huishou delijk werk. In Nuttig Nieuws van het Vrouwengilde schreef ik nog pas iets onder' de titel „Poetsmatigheid" en daarmee bedoelde ik te zeggen, dat er meer dingen zijn dan dat eeuwige poetsen, waaraan vele vrouwen soms een te overdreven belang gaan hech ten. Veel mannen krijgen in het leven buitenshuis de romanstof als het wa re voorgelegd. Ook de vrouw heeft die in de kinderen en dan meer nog dan de man. Het jammerlijke is echter, dat vele moeders daaraan voorbijgaan. Zij weten de dag niet te plukken! Kinderen komen vaak met frisse, originele humor en het is zo jammer, dat die kleine, grappige dingen aan zovelen voorbijgaan. Ik heb dat ge merkt, toen we in Nuttig Nieuws vroe gen, dergelijke dingen eens naar het blad op te zenden. De reacties ble ven beneden de verwachting. Zij die leest, houdt de geest lenig en staat meer open voor wat buiten de boeken in het werkelijke leven te vinden is. HET IS IN ONZE parochie gewoonte dat van tijd tot tijd films in het patronaatsgebouw worden vertoont. Het zijn voorstellingen voor kinderen. Mickey Mouse en andere jeugd-favorieten huppelen over het witte scherm en de uitroepen van het kleine publiek zijn niet van de lucht. De entreeprijs is laag, maar vele kleintjes maken een grote en met het ba tig saldo worden de onkosten van het patronaatsge bouw bestreden. Zondag op Zondag kwamen de kleinen bij moeder om een kwartje vragen om naar de film te gaan en het was op een parochiële ouder-avond dat het pro bleem van de patronaatsfilm eens grondig ter sprake kwam. Het bleek namelijk dat er verscheidene ouders waren, die het met de patronaatsleiding niet hele maal eens waren om op deze manier de kas te vullen. pen. Het g'ng niet om de kwaliteit van de films, maar om het gewennen aan regelmatig bioscoop bezoek in het algemeen. Zijn opmerking kunnen wij dus rustig naast ons neer leggen als zijnde niet ter zake dienende. VERBOD KEN OUDERPAAR ver- klaarde zich vierkant tegen „de film". On ze kinderen gaan nooit naar de bioscoop en ze mogen ook niet naar de films in het patronaats gebouw", aldus de moe der. Iemand anders had in tegendeel niets dan lof voor het patronaats-ini- tiatief. „Het is een geze gende opruiming, vooral wanneer het een regen achtige Zondag is", zei deze moeder. „Het instituut van een regelmatige filmverto ning en een propaganda daarvoor vind ik ver keerd", zei weer een an dere moeder. „Men ge went er de kinaeren aan, regelmatig naar de bio scoop te gaan. welke films er ook draaien. Tegen 'n enkele maal naar 'n echt goede film, heb ik geen bezwaar". „Ik ben er volkomen te vreden mee", zei een va der. „Ik zal mijn kinde ren graag sturen naar de films, die door de eerw. geestelijkheid voor onze kinderen zijn uitgekozen". Ziehier vier meningen, waarin al het gesprokene kon worden samengevat. Wij zullen ze eens nader bezien. De laatste opmerking ge tuigde van een zekere cri- tiekloze domheid. De be trokken vader gebruikte 'n foefje (eerbied voor de geestelijkheid) om zijn taak als opvoeder eenvoudig over te dragen en boven dien bewees hij, niets van het debat te hebben begre- INE EERSTE opmerking getuigt van een straf regime. De kinderen mogen per se nooit naar een film. De film is „ver boden vrucht". Later zul len deze kinderen, wan neer zij eenmaal zelfstan dig zijn, ongetwijfeld hun achterstand dubbel en dwars gaan inhalen en het gevaar bestaat, dat zij bioscooplo pers gaan worden. De ouders gewennen er hun kinderen niet aan, een goede en voorzichtige keus te doen, door hen daarin, laat ons zeggen vanaf hun tiende jaar voor te gaan en behulpzaam te zijn. Deze kinderen zullen wan neer dit regime ook op an dere gebieden der opvoe ding aldus straf wordt doorgevoerd ongetwij feld „weltfremd" worden en zich in het maatschap pelijk verkeer, wanneer er bepaalde onderwerpen ter sprake komen, volkomen onwetend gevoelen. GEMAK INE TWEEDE opvoeding getuigt van te weinig verantwoordelijkheids gevoel bij de opvoeding. De ouders die bioscoopbezoek door de kinderen als „een gezegende opruiming" voe len, houden van hun eigen vrijheid. Ze willen geen leiding geven, ze gewennen de kinderen aan het genie ten van goedkoop vermaak zonder enige reserve. Vaak zijn zij het, die hun kinde ren de opvoeding in het eerst-aangewezen milieu ('t gezin) onthouden door ze naar kostschool te sturen, louter op het motief, dat ze dan „van de vloer" zijn. De opvoeding wordt op geofferd aan het gemak. Geen handenbinders! Va der en moeder moeten sa men kunnen uitgaan zo vaak ze kunnen en willen, hun dutje doen zonder ge zanik, een boek kunnen le zen zonder „gestoord" t« worden. De derde opmerking een enkele maal een goe de film, met v rg gekozen en het vermijden van veel vuldig bioscoopbezoek lijkt ons te getuigen van 'n verantwoorde opvatting van de ouderlijke plicht lei ding te geven en een be hoorlijke maatschappelijke vorming te verzekeren. Wij weten, dat met de ze beschouwing het film probleem in de opvoeding slechts zeer gedeeltelijk is behandeld en er nog vele andere facetten aan dit vraagstuk zitten. Maar er bestaat op dit gebied vol doende „vaklectuur", zo dat zij, die zich hierin ver der willen verdiepen, daar alle gelegenheid toe heb ben. S. Qeux pièces zijn dit sei zoen favoriet. En hier zijn twee modellen afge beeld, die toch in veel van elkaar verschillen. De éne is hoog gesloten met het kleine, zo moderne kraag je, terwijl de andere een uitgesneden hals heeft en een dubbele rij knopen als sluiting. Het korte schootje is zó geknipt dat het iets rond uitstaat, dat is heel modern. De rokken zijn ook gevarieerd; K 7462/22 is een gladde rok met alleen midden achter laag een plooi om de nodige ruimte bij het lopen te garanderen, K 7461/22 daarentegen heeft een rondom ruim vallende klokrok. Vooral, wanneer 'n deux- pièces van een niet opval lende en in een niet voor een ieder flatteuze kleur gekozen wordt en wan neer een minder in het oog vallende, ook niet spoedig vervelende tint, doch een neutrale of zwart geno men wordt, kan men lang en dikwijls zo'n deux piè ces dragen. Bovendien heeft men het voordeel, dat eventueel bij het rokje een geheel ander genre blouse genomen kan worden. Wil men er eens wat fleuriger of feestelijker uitzien, schaf dan een van die moderne talftzijden blousjes aan of één in nylon gekleurd of wit; het effect is dan op eens een heel ander. Voor de meeste dames is de aanschaf van aen deux- Ïiièces inderdaad een heer- ij ke aanwinst voor de kle renkast. Zowel wollen als zijden stof kan hiervoor genomen worden; er zijn dit seizoen zulke alleraar digste stofjes, die hiervoor geschikt zijn, effen en met een klein figuurtje be drukt, fijn getekend ruit- dessin of wel zo'n mooie wollen ruit; voor een ge legenheid een zwarte satin duchesse, moiré of taft- zijde. Heel modern is het fluweel met stof te combi neren, bv. een getailleerd jasje van fluweel met wol len klokrokje en das van ditzelfde materiaal. Van patroon K 7463/22 zou dit een fraai geheel vor men, vooral voor een niet fors type. Geheel verschillend hier van zijn jasje en ook rok van patroon K 7460-/22. Van een effen maar tevens van 'n fijn geruit stofje krijgt men 'n keurig deux- pièces, dat grote maten zal afkleden. Dit model is eveneens voor 'n zwaar dere stof heel geschikt. Van deze modellen zijn knippatronen in de aange geven maten a f 0.95 ver krijgbaar bij „Bella, Patro nen-Service", - Kromme Nwe Gracht 66, Utrecht. Zend briefkaart en plak op adreszijde naast de 6 ets. postzegel 95 cent aan post zegels bij. Vermeld duide lijk nummer van patroon en verlangde bovenwijdte. Deze modellen zijn over genomen uit „Bella". Het Nieuwe Modeblad. te nemen, daar dit even lang meegaat als het weefsel zelf. Door de reeds gememoreerde elas ticiteit van het garen, dient men bij het stikken de spanning op Enkalon of nylon naai- en spoelgaren zo laag mogelijk te houden. Dit geldt odk voor het winden van de spoeltjes. Het wer ken met lage spanning voorkomt rim pelen aan de naden. Probeer echter eerst op een proef lapje of een goede steek gevormd wordt. Bij een naaimachine met verwissel bare onderdelen voor fijne en zware weefsels (biiv. voetje en transporteur), gebruikt men die onderdelen, welke bestemd zijn voor fijne weefsels. Trek tijdens het naaien niet aan het weefsel. Door lichte druk dient het in de goede richting geleid te worden. DE NADEN VOALS reeds opgemerkt, hebben weefsels' van Enkalon of andere nylon, door de gladheid van de garens een grote neiging tot rafelen. Wij bevelen daarom aan: Engelse, Franse of platte naden, waar deze toe gepast kunnen worden, te gebruiken. Bij normale naden dient men de randen af te werken door ze om te slingeren of met een speciale schaar te kartelen. Voor het zomen van fijne Enkalon- weefsels wordt een dubbele zoom aan bevolen. gNIGE MAANDEN geleden is de nieuwste schoonheidssalon in het tiefn^^AeW-Y°? geopend en nu al 'is duidelijk, dat de initia- iietneemster een Russisch prinsesje er millionnaire mee zal worden. Het wach^ i Te,SjeS Z1,tten in de wachtkamer haar beurt af te Is het wnMDr 20 n°men als herl?oren weer uit de cabine, er de damp h'unntr ,er §aarne in de buurt vertoeven om simnoi dunner dromen te ontmoeten. Toch was het idéé weer zo simpel en eenvoudig N°G met zo lang geleden woonde rtm ïania b??r man en vier kinde- st adi? k1™. Frans provincie- sionSeid„,?ÏKter pitt een gepen Britse mo duikb°otkapitein van de tin had ÏTrf het bar best naar de de RiissiJ/h vrouw, stammende uit hM erhw Brinsenfamilie Galitzin haar mJf andere droman- Z® vroeg en cine „?aar weken vacantie btef it New Vork- maar... ze een ïanr iit'ngef weg en kwam pas turned f ,^rug Ze had in die ven maar o il eve brleven geschre- hoofte r was er "ie1 van °n de rn3n ega Rinds eigenlijk en stond ze plotseling voor zijn neus Men sprak een wijl- ie en al de andere dag werden huis kL mhoehei verkocht en vloog het neienigde gezin met zijn vier kinde ren naar New York waar Tania in middels een schoonheidssalon was begonnen. Nu heeft Tania twee autos en haar man ook De kinderen vi.ln op dure kostscholen en voorlopig neoben ze maar één zorg: de fiscus. Toen Tankt da eerste maal in New York kwam was het haar opgevallen dat de schoonheidssalons te duur wa ren voor de eenvoudige fabrieks- wm kei- en kantoormeisjes, en slecht- dooi de rijke dames werden bezocht Toch hadden volgens Tania luist de- te veel uren Op grond van beide ontdekkingen begon ze een schoon- heidsa utomaat in het hartje van de» stad waar ze zeker wist tiendui zenden van genoemde meisjes te zullen treffen. Je moet maar dur ven! Ze huurde een geweldig pand dat werd ingericht met verscheidene tien tallen cabines In iedere cabine was een volledige schoonheidswinkel aan wezig: douche badkuip, electrische haardroger, kammen, borstels, lip stick. rouge poeder crème, wimper- oorstels en wat dies meer zij. Zelfs ze meisjes een goedkope schoonheids behandeling nodig: bovendien be merkte zij dat vele meisjes 's avonds niet konden uitgaan omdat ze er geer tijd voor hadden. De reis van kantoor, winkel ot fabriek naar de woning het toile' aldaar en vervolgens de tocht naai de dancing ot het theater vroegen schoenpoets werd niet vergeten Daar na vormde ze 'n club. Ieder lid betaalt één dollar per jaar en heeft daarvoor recht tot voortdurende entrée. In een ruime prettige wachtzaal waar een klein strijkje de tijd dood en dien - sterf ies thee en andere dranken ser veren moeten de meisjes wachten tot er een cabine leeg is. Daarna kunnen 'ze hun gang gaan. Tien cent in de ene gluf en er spuit een straal goldcream uit. tien cent in een tweede gleuf en er komt een lotion te voorschijn. De wan den van de cabines zijn geheel van spiegelglas, zodat de ijdeltuitjes zich aan alle kanten kunnen bekij ken. Ontbreekt er nog iets aan het toilet, wel dan weer maar een paar centen in een andere gleuf en de hulpmiddelen liggen voor het grij pen. Kapsters, pedicures manicures en masseuses lopen rond om degewenst de meisjes bij te staan. Maar dat moet extra worden betaald! Na een half uurtje komen ze er herboren uit. Ze zijn geheel gereed voor het „uitje" en ze hebben zelfs nog tijd over. De belangstelling voor de „beautymat" is ongekend groot. Tania verdient geld als water en tienduizenden meisjes zijn haar dankbaar voor deze nieuwe service. Alleen al met de ledencon tributie heeft ze de bank het voor geschoten kapitaal terug kunnen be talen. Momenteel word er een tweede vlegel ingericht Daarin komt een groot verhuurmagazijn op gebied van vrouwenkleding en garnituren Voor taan beihoeven de meisjes dus ook niet meer naar huis om hun kantoor- lurk te verwisselen voor 'n avond- toiletje. Het laatste huren ze bij Ta nia mef bijpassende hoed bontmaD tel schoenen, kousen en handtas. ZWAARDERE WEEFSELS jyE ZOOM afwerken met boorband. Gebruikt men hiervoor geen ny lon boorband, dan dient men het voor het gebruik eerst uit te krim pen. Dit kan worden gedaan door het band even in kokend water te leg gen, te drogen en vervolgens te strij ken, niet onder een vochtige doek Bij het gebruik van boorband dient men overtollige ruimte weg te werken door middel van plooitjes. Men moet niet trachten een eventueel teveel aan materiaal weg te smokkelen. Daar het band niet meer krimpt zullen dan n.l. de hierdoor ontstane bobbels niet meer verdwijnen. DE AFWERKING VT/IL MEN kant of dergelijke ver sieringen van ander materiaal dan Enkalon of nylon aan het kleding stuk naaien of tussenzetten, dan dient men dit eerst op een proeflapje te proberen en dit te wassen. Het zal n.l. meestal nodig zijn, dat men deze versieringen, op de boven voor het boorband reeds beschreven wijze, uitkrimpen laat. HET STRIJKEN ("1EBRUIK voor het strijken een lauw-warm ijzer (men moet er de hand nog juist op kunnen leggen!) Is het ijzer te heet, dan smelt de En kalon en ontstaat er een gat. Heeft het ijzer een temperatuurregelaar, zet deze dan op de laagste temperatuur, maar controleer toch even op een overgebleven lapje of het ijzer niet te warm is. Om de zomen en naden vlak te maken kan men een vochtige perslap gebruiken. Enkalon of andere nylonstoffen kun nen niet met een strijkijzer geplis- seerd worden! Goede houding voorkomt onnodige vermoeienis Y^IE_ zijn lichaam op de juiste manier gebruikt bij het ver richten van lichamelijke arbeid is in staat zijn werk doelmatig te verrichten. Een goede hou ding bij het huishoudelijk werk zal veel minder vermoeien. Neem rust vóór dat ge vermoeid zijn. Gebruik de juiste werk- hoogte en het juiste werkgereed- schap. 7IEDAAR enkele wenken, die met heel veel plaatjes zijn gebundeld in een uitgave (van een dubbel tje!) van de Commissie voor Huis houdelijke- en Gezinsvoorlichting te Den Haag. Knappe rekenaars zijn aan het werk geweest om te zien, hoeveel van uw kracht gevergd wordt, anneer gij ligt, zit, staat en loopt. Wist u bij voorbeeld, dat de zittende houding 3d procent van uw krachten meer vraagt dan de liggende? En de staande 38 procent meer? Wandelen vraagt plot seling. 290 procent meer krachts inspanning. En een trap oplopen niet minder dan 1336 procent. Dit laatste is een goede wenk wan neer u wilt verhuizen en overgaat tot het bekijken van de nieuwe woning en de indeling ervan. EVEN RUSTEN TT ITSTEKEND IS HET, telkens even rust te nemen, inplaats van de hele dag door hard te ploeteren en pas aan het einde ren lange rust te genieten. Zo bijvoorbeeld na elk uur tien minuten rust en na het vierde uur 1? inplaats van 10 minuten. Dat is be ter dan vier uren achtereen werken en daarna'45 minuten rusten. Men is er dezelfde tijd mee kwijt, er wordt evenveel werk verzet, maar men blijft er langer fit door, waardoor men ook nog iets heeft aan zijn avond. GOEDE HOOGTE DELANGRIJK is het werken aan ta- fels, kasten enz. op de goede hoog te, zodat men het lichaam niet be hoeft te buigen. Aan de brochure zijn hier enkele tekeningetjes ontleend, die deze gedachte verduidelijken. Er zijn keukenmeubelen in de handel, die helemaal op een prettige en ge zonde werkwijze zijn ingericht. Men heeft stoffers en blikken met lange stelen er aan, zodat men rechtop staande, kruimels kan opvegen. Een baby kan men oppakken door even een der knieën te buigen. Dit is be ter dan staande te blijven en zich dan geheel voorover te buigen. Dito met waskuipen en -manden. Het gaat er maar om de rug gestrekt, de schou ders achteruit en de borst ruim te houden. DE GOEDE HOOGTE VERMOEIT MINDER. Dit is te laag. Zet uw wastobbe eens op deze hoogte. ZITTEN BESPAART ENERGIE Zo schilt het gemakkelijk maar 10 niet.

de Stem | 1953 | | pagina 3