ONZE PUZZLE 1 1 i f 1 1 r VAARDIGE VINGERS IN VRIJE ZEVEN Bergse broers en| allen even handig UREN Gips-relief Het gieten van een Zn irmen UG t&Zn Het epos van de oorlogsduiven l Van Tilborg: bijna hetzelfde als huisvlijt j Schoorsteenmantel eigen werk, maar radio en schilderijen ook IJver en geduld 4 ZATERDAG 10 JANUARI 1953 keringen gzaken *90 7.98 (Dikken Bruines Duivenkroniek Een uitstapje op ander terrein Oplossing: van de week vorige l oor de amateur-beeldhouwer T Tanuari a.s.: T) ren Ie Zondagen ingen en Tel. 252 ELEFOON 19 (U 49.—. 7.50 140 x 170 Telef. 2527 iningen n 3 tot 5 uur GRANEN 'EN Telet 3 m Uw lijnzaad LE. IIERVOOR IS 65 - HULST Majoor W. H. Osman, uitge ver van de „Racing Pigeon" te Londen, een kolossaal ge bouwd vriendelijk heer, met het gezicht van een wereldkam pioen zwaargewicht, heeft een rapport samengesteld, waarin alle gegevens, betrekkelijk de prestaties, verwezenlijkt door de militaire duiven van het Royal Corps of Signals, in de oorlog werden verzameld. Bij onze laatste ontmoeting, nu weer een jaar of drie gele den. tijdens de People Show in Horticultural Hall, vertrouwde hij mij toe dat hij er al reeds geruimen tijd op zat te zweten, nu daar kan ik in meevoelen, de stiel van artikelschrijver over duivensport is verantwoor delijk en zwaar. Bij het uitbreken der vijandelijk heden, staat er in Osman's boek te le zen, werden er seffens tweehonderd duizend duiven door de Engelse mel kers aan de Staat geschonken. Alle maal jonge beesten, waarvan de af richting met bekwame spoed ter hand genomen werd door mannen als mijn vriend Wingcommander W. D. Lea Rainer en konsoorten. Zestienduizend vogels werden aan parachuutjes uit vliegtuigen neergelaten in bezet ge bied, ten behoeve van de verzetslie den en van de spionnagediensten. Tij dens de vijf jaar van de oorlog wer den circa vijf en zeventig honderd be langrijke berichten door de duiven binnengebracht en rond de twee dui zend strategische rapporten, bevatten de vele foto's, schema's, diagrammen enz. kwamen veilig door bij de Britse generale staf. BIZONDERE FEITEN Viehier enkele bijzonderheden. Ring- nummer Nurp 39 D.X. werd in de nacht van 16 December '41 uitge worpen en meldde een succesvolle aanval van bombardeurs. Spijts de mistige en koude winterlucht en de vele stekvogels kwam de duif terug op 13 December. Bij de retourvlucht van het vliegtuig moet hetzelfde ver ongelukt zijn, neergepaft of in zee ge stort, want dit staat vast: nimmer vernam men nog iets over machine en inzittenden. Ringnummer Nurp 38 C A.R deed meer dan honderd vluchten boven vijandelijk gebied, was altijd op reis met de bemanning der vliegende for ten en werd in alle richtingen gelost. De laatste maal werd de afstand van 360 Engelse mijlen bij afschuwelijk slecht weder over zee en land, afge legd in acht uur en vijf minuten. Ringnummer Nurp 36 J.H., een gro te geschelpte duiver, werd gebezigd voor de inlichtingen uit bezet Frank rijk. Hij werd neergelaten op Franse grond in uiterst moeilijke omstandig heden en de geheime agent, die ge waarschuwd was hem te ontvangen, slaagde er in de vogel in het veld te vinden, na verscheidene nachten ge zocht te hebben. Vermits de inlich tingen nog niet gereed waren, moest de duif nog elf dagen verborgen ge houden worden om nadien gelost te worden 's morgens te 8.20 uur en al reeds in Engeland aan te komen de zelfde dag te omtrent 15 uur, na een afstand te hebben afgelegd van ruim driehonderd mijlen wat ongeveer overeenkomt met vijfhonderd km De zelfde vogel werd nadien en wel op 16 Febr. '41 terug op missie neergela ten bij dezelfde geheime agent in Frankrijk. Deze keer werd de duif eerst na vier nachten zoeken gevon den en dezkeer werd in recordtijd de legerbasis vervoegd met inlichtin gen welke naar het oordeel van de Britse legerleiding van onschatbare waarde moesten geacht worden. De hoogste dierenonderscheiding. de „Dickin Medal", voor de mensen ge lijkstaande met het Victoria-Cross werd het wakkere dier hiervoor toe gekend. Ringnummer Nurp 39 N.R.S. rode duiver, die meer dan honderd maal de bemanning van de Skymasters ver gezelde, werd gekwetst op 29 Juni '43 op de dag, dat b\j het bombardement van Keulen, de machine werd neerge schoten door Hitler's Messerschmidt's. Niettegenstaande een gebroken horst been en zware inwendige bloedingen, kwam de dappere vogel zeven'ien da gen latfer in Engeland toe. Deze duif. eigendom van dhr. Payne te Notting ham, werd insgelijks vereerd met de ..Dickin-Medal". En zo gaat de erelijst voort Niet minder dan 1842 gevallen zijn op de legerdagorde aan te stippen. Vele watervliegtuigen, die in volle zee met onklaar geraakte zendappara ten ronddobberden, hebben hun red ding aan de duif te danken. Een duif, die meegevoerd op bom- bardementsvlucht, alleen naar haar hok terugkeerde, zonder bericht bij zich te hebben, werd door de Over heid aanzien als een laatste groet van het neerstortende vliegtuig en zijn heldhaftige bemanning 't Is een magnifiek schoon epos wat deze wakkere diertjes gepresenteerd hebben. DE ROL VAN DE PERS Liet is te hopen, dat de generaals en 1 1 veldmaarschalken, die vroeger door de politiekers naai het front ge stuurd werden doch nu overal in de wereld zelf het roer in handen geno men hebben (Stalin, Franco. Tito. Na- guib, Peron. Eisenhower enz. enz.) het verstandiger zullen bekijken en dat het oude Romeinse gezegde, houdende die grimmige paradox: Si vis pacem, oara bellum. zal bewaarheid worden. Het ziet er anders met de vooruit zichten zo maar bedenkelijk uit. Op alle terreinen van het maatschappe lijk leven is het te doen overal alarm, ontsnappik bedoel ontploffingen en uitslaande branden, zo is eindelijk en ten lange leste ook de bom in de Keuze Commissie gebarsten. Ze heb ben nu de blik laten vallen op Denis en Pellikaan, de eerste met 56, de tweede met 13 interlandwedstrijden (omdat hij de pech had in de periode- Bas Pauwe zijn beste jaren te bele ven. anders waren het er wellicht ook veertig geweest!), mannen van de practijk dus. Slechter dan de laatste iaren kan het de Leeuw niet vergaan, de tandeloze stakkerd was heel en gans uitgekleed en had op ,de duur geen eens een hempie meer aan. In zijn tijd kon Harrie Denis, ge tuige de krantenverslagen, die na ie dere interland vol over hem stonden, en dan in de goede zin, uitmuntend met de pers overweg, Henk Pellikaan idem hetzelfde. Ik verwacht, dat ze zulks in hun nieuwe functie nog niet verleerd zullen hebben, wat hun taak trouwens ten zeerste zou vergemak kelijken. Heeft zelfs een man als generaal MacArthur niet gezegd, dat hij meer dan een halve eeuw geleefd, alle windstreken bereisd en grote legers gecommandeerd had, te land, ter zee en in de lucht, om tot de erkenning te komen, dat de pers de koningin der aarde is? En schrijft de nieuwe president der Verenigde Staten, Eisenhower, die toch alle macht en letterlijk alles en iedereen te commanderen had, met het volgende: „Er zijn commandan ten, die bezwaar hebben tegen de aanwezigheid van deze groep non combattanten (bedoeld wordt de groep persvertegenwoordigers in het opera tiegebied) De soldaat in het gevecht wil echter erkend worden, hij wil we ten, dat zijn lijden en zijn ontberin gen aan anderen bekend zijn en op hun waarde worden geschat. Niets schijnt hem meer genoegen te doen dan wanneer bjjn bataljon, regiment of divisie in de pers wordt geprezen. Wanneer men als een struisvogel de ze omstandigheid negeert, brengt men slechts de pers op haar achterste be nen en bereikt men niets". Overgebracht op terrein van de sport, verliezen deze wijze woorden niets van hun geldigheid. MET DE TELEPAATH! 7°ndag a.s. worden in het Club- kaal van de C.C. de kampioen duiven van Breda, winnaars van eer ste prijzen op de concoursen in het afgelopen seizoen, tentoongesteld. Zij zullen geblinddoekt worden ge keurd door de fijnste keurmeester van Nederland (naam wordt strict geheim gehouden) aan de hand van een beroemd telepaath. Deze sensatie is nooit nergens ter wereld vertoond. Aller opkomst in daarom aangeraden. Succes verzekerd op voorhand. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE 1 2 3 4 5 7 8 9 10 11 12 13 16 17 10 20 21 23 24 25 27 30 31 32 35 36 57 V 40 41 Horizontaal: 1 ambachtsman, 10 wapen, 12 voegwoord. 13 houding, 15 vis, 16 lekker van smaak. 18 godin van de dageraad, 20 familielid, 22 ge bak, 24 vertaler, 25 vreemde titel, 27 goeierd, 29 niet harde klap, 31 hout- of s'.romaat, 32 boom, 35 universiteits zaal, 37 afstammeling, 39 muziek- of zangstuk, 41 ambachtsman. Verticaal: 1 priem, 2 noot, 3 nauw, 4 voorzetsel, 5 omwenteling 6 voorzetsel, 7. electrisch geladen deeltje 8 boom, 9 proper, 11 verstompt, 13 De heer Kriele, voorzitter van de huisvlijtactie in de parochie van 't Fort te Bergen op Zoom, bewondert de magnifieke gong, die vader van Tilborg nog heeft 2 gemaakt. Naast hem Dries van 2 Tilborg. Diens broers, Henk en 2 Kees, bekijken de door Dries 2 gemaakte aquarellen. De 2 schoorsteenmantel is eigen 2 werk en het meubilair ook. /\LS U spreekt over de huisvlijtactie in de parochie van 't Fort te Bergen op Zoom, vergeet dan niet de naam van Tilfeórg te noemen. .Aan. die naam. zit zowat alles:.vast wat met huisvlijt te maken heeft. Aan de Antwerpsestraatweg woont de weduwe J. van Tilborg met haar zeven zoons en aan de Prinses Irenestraat woont het gezin van Willem 'van Tilborg. Beide families zijn een treffende, ongewilde propaganda voor de actie „Het Gouden Uur". Heel wat gulden avonduren immers hebben zij gewijd aan het maken van mooie en nuttige dingen A an de Antwerpsestraatweg: zeven broers en alle zeven „huisvlijtig" Als moeder van Tilborg zelf niet aan huisvlijt doet. is dat alleen maar om dat ze telkens de handen vol heeft met op te ruimen wat haar zoons na volbrachte avondtaak op tafel achter laten. Henk, Dries, Kees, Piet. Josef, Sjaak en Frans. Het halve interieur van de ouderlijke woning hebben ze zelf ge maakt. De solide en l'risse schoor steenmantel in de voorkamer is eigen werk, maar ook het olieverf-schilde rij dat aan de muur hangt en de radio die een gezellig wijsje door de kamer doet klinken. Je valt van de ene ver bazing in de andere. Het begint met de aquarellen van Dries. Teer gekleurde werkjes zijn het, waar hij alle zorg aan heeft ge wijd. Een hele map vol en allemaal mag men ze zien. Landschapjes zijn •er en stadsgezichten, het ene beter geslaagd dan het andere, maar zon der uitzondering kenmerkend voor de goede smaak en het artistieke ge voel van de maker. Het is meer dan een tijdverdrijf voor hem, dit werk. H(j deed het al voor de huisvljjtactic in zijn parochie begon. Lang daarvoor. En hij zal het bltjven doen, omdat hij aan penscel en waterverf nn eenmaal zijn hart heeft verpand. Toch is Dries geen schilder van professie. Hü werkt bü Roset, maar zijn vrije uren wijdt hij aan het nobele spel met kleuren cn contouren. DUIZELINGWEKKEND I stukken beginnen een wervelen de dans achter ons voorhoofd. En moeder van Tilborg staat er maar bij te glimlachen. Zij heeft er wel eens wat rommel mee, maar haar trots over de handig heid en werkkracht van zeven zulke zonen kan ze toch moei lijk verbloemen. O ja, en Josef heeft dc kamer be hangen Dan schiet er werkelijk niets meer over. En dus stappen we naar de Ire nestraat. Naar den huize Willem van Tilborg. KOPER J"Ne heer van Tilborg en zijn zoon Rens hebben aan hun vorm van huisvlijt een gezonde basis gegeven. Zij zijn uitgegaan van het standpunt, dat in de oorlog het goede materiaal voor wapens en munitie wordt ge bruikt. Het koper van hun werkstuk ken heeft voor een groot deel een avontuurlijk verleden. Het is name lijk afkomstig van granaathulzen en meer van dat tuig. Nu staat daar een rustig scheepje. De romp is gemaakt uit twee gelijk vormige helften, die op de miiimeter nauwkeurig zijn afgevijld. Minstens 20 weken heeft vader van Tilborg er aan gewerkt. Zijn vrouw stoud op het punt het vonnis „krankzinnig" over hem uit te spréken, omdat hij uren en dagen en weken in de schuur stond te vijlen en dan in de huiskamer ver scheen als iemand, die een zak meel over zijn hoofd heeft gehad. Maar dit is de ware vlijt! De resul taten zijn om te stelen Een smeed ijzeren. staande schemerlamp heeft van Tilborg gemaakt en een andere is hij aan het restaureren. Een mijn- lampje hangt aan de muur. ook zelf gemaakt. En Hens van Tilborg, de zoon, die meer dan zijn vader „in het vak" zit, komt met een paar werk stukken aandragen, die ai even su bliem zijn. Een wajangpop, die op een gong slaat. Uit koper geslagen en niet in een werkplaats. Rens heeft de pop gemaakt in de jungle van Indonesië, met een gewone bolhamer. Een electrische klok, waarvan het uurwerk omrankt wordt door tulpen met zwierige bladen en stengels. Ook een „Indonesisch" idee.Verder werkt Rens graag mét plexi-glas. Daar is hij nu een schemerlampje van aan het maken. Na een half uurtje staat de hele ta fel vol met het werk van vader en zoon. En de vrouwen, alsof kousen stoppen cn breien geen huisvlijt is, zitten er een beetje verweesd bij. Daarom springt de verloofde van Rens bescheidenlijk in de bres. Een prachtig kleed heeft zij gemaakt, kruissteek op jute. Voor de uitzet na tuurlijk! van de zijkanten. De zijkanten zijn ongeveer i c.m. hoger dan de beeld vlakte van het reliëf. Het bakje moet vrijwel waterdicht zijn. Is dit niet het geval, dan worden de naden aange smeerd aan de binnenzijde rr.et voch tige klei (A). Blijkt uit de proef, dat de gips goed is, dan vullen we een schaaltje voor een deel met water en sprenkelen over het water een paar tanden vol gips met de droge hand, zo lang. tof er een flinke kop boven het water uitsteekt. Van te voren hebben we in het wa ter rode waterverf of verfpoeder ge roerd, zodat het water een donker rode tint heeft gekregen. F gips-op- los«ing is nu rose. We laten de gips-oplossing een hal ve minuut staan en roeren die dan flink om, zodat de gips goed in 't wa ter is verdeeld Flink van de bodem roeren, daar gips de neiging heeft te bezinken. Niet langer roeren, dan stnkt noodzakelijk is. Denkt u er aan, gips bjj water te doen en niét omgekeerd! Nadat de oplossing geroerd is be ginnen we direct het bakje voorzich tig (vooral voorzichtig om het vor men van luchtbellen te vermijden) vol te gieten tot ongeveer 3 tot 4 mm. boven de beeldvlakte van het relief. Is dit gebeurd, dan wassen we direct het schaaltje af. voordat de gips hard is en we wachten plm. 10 minuten. Dan leggen we over de gipslag in het bakje een draad in de lengte en 3 in de breedte, goed tot aan de randen (B). DE VERSTERKING ■Wervolgens mengen we wat klei en water tot een dikke brei en strij ken dit in de ruimte tussen de dra den: vooral zorgen de draden en de plaatsen daaronder niet te raken. (Zie arcering B). Wanneer we in een gipsvorm wa pening aanbrengen is deze sterker en behoeft men niet zoveel gips te ge bruiken, vandaar de draden. Waar de klei voor dient zult U straks zien. Nu maken we weer een oplossing, nu ge woon wit-klaar en gieten hiermede het bakje vol tot de rand (C). Na een uur kunnen we aannemen, dat de gips goed hard is; we breken de zijwanden van het bakje weg en keren de vorm om (D). De klei die er in zit kunnen we er uit halen, (In het midden be ginnen en naar de randen toe werken gaat het vlugste). Aan de binnenkant van de vorm zien we nu keurig het relief-negafief afgedrukt (E). De vorm wordt nu met een kwastje goéd van klei ontdaan en uitgespoeld (L). Eventuele luchtbellen en beschadigin gen opvullen met gips en met een natte vinger bijwerken. Nadat dit ge' beurd is moet de vorm ingezeept wor den aan de binnenzijde en op de ran den. Let U goed op, want dit inzepen is zeer belangrijk. ZEEPWATER VTfe doen in een kwart liter heet wa- ter zoveel zeep. dat het niet meer oplost (een paar flinke eetlepels) Na dat dit afgekoeld is gieten we de op lossing in de vorm en strijken dit nu 20 minuten vooral niet langer met de scheerkwast losjes over de vorm. zodat alle plaatsen goed en re smart, 14 kleine opening, 17 muziek instrument, 18 gravure, 19 plaaggeest, 20 plaats in Noordbrabant, 21 dwaas, 22 weldoorvoed, 23 woonschuit, 26 voorzetsel, 28 telwoord, 30 zangstem. 31 insect, 33 inhoudsmaat, 34 voertuig 32 noot, 37 voegwoord, 38 noot, 40 pers. voorn. FIELT U T M A D N O P K O DRIER A M P O R M E E S A E N T H A N T M E R TEINT F S T I T A LOM I T E G I E R E R AST APO N F R OOP F P A BAS R T S ORE OOM MOE P N N ONT gelmatig worden geraakt. Vooral ook de binnenzijde van de opstaande ran den. Tijdens het zepen moet in de vorm een dichte wolk schuim staan. U moet niet te hard strijken, daar dan de fijna puntjes van het relief kunnen vervlakken. Nadat we 20 minuten hebben gezeept, moet de vorm schoon gespoeld en alle zeepresten nauwkeu rig verwijderd worden, daar zeepres ten een verwoestende invloed op de positieve vorm, die in de negatieve gegoten wordt, uitoefenen. Het zepen dient om de positieve en negatieve vorm van elkaar te isole ren. Het vet uit de zeep trekt in het gips van het negatief (G). De vorm wordt nu plm 15 minuten onder water gezef. zodat deze geheel verzadigd is, doet men dit niet dan vormen zich lucht bellen in de positieve vorm. Nadat de vorm uit het water is ge nomen, deze goed laten uitlekken en insmeren met wat sla- of lijnolie; een of twee druppels op een kwast voor de hele vórm, vooral niet meer. HET GIETEN' Ullul J^yk zegt Dries, „en dat is het werk van Henk en Kees." Hij duidt op de radio, die nog kastloos >s. Broer Henk heeft het technische deel voor zijn rekening genomen. Kees is ue man van de „entourage". En de stoel waar we op zitten heeft Josef gemaakt. Niet alleen de stoel waar wij 0p zitten, maar alle stoelen in de voorkamer. En het tafeltje bo vendien. Een compleet ameublement, stevig en met smaak gestoffeerd. Dit laatste als een vanzelfsprekendheid, want Josef is nu eenmaal stoffeerder van professie. Aan de muur hangt een m'inlampje en dat is weer van Smak. Hii is el'cc- khaki" nil mom<'riteel draagt hij het ,..7a' dan wel de reden zijn. waarom hij weinig tijd heeft voor de hoTnen M J ook aan hee£t meeSe' hi?konaa1ï«wau!r is nu dood- ••Maar m-'-i a's ?n-.l „n eVen*oad met vaan" -''n aan-kt. i„vt 00k a,tijd B'-oer Piet is nog vo'op aan het voUlonre=na Hij he?.ft dl,s «on Uid om zei? n a huisvlijt te doen. „Maar" a? eer, rleS.'- begint °°k b'J hem al e^n beetle te korn^n." Alsof het an- .,rs. zou kunnen 7o'n huisvliit-acti- yiteit moet voor iedereen in het huis besmettelijk zijn Er is geen ontko men aan. En dat schilderijtje is van Henk. En dat lampje is van Sjaak. En die gong (een pracht stuk) heeft vader nog gemaakt. En nu zijn we bezigHet is om te duizelen. Namen en werk- Door H. van Dijk in het Januari nummer van ..Handig Beke ken", Uitg. V. M. De Muiderkring te Bussum. \fOOR MEN MET HET GIPSGIETEN begint, moet men zich eerst enkele punten goed inprenten: 1 Maak het eerste gipsvorm niet in de keu ken, maar in de schuur. Afspattende gips geeft n.l. wit af. Naarmate men meer han digheid krijgt, wor^it ook de rommel min der. 2 Gebruik emaille of goed geglazuurd aar dewerk schaaltjes, geen aluminium of verzinkte; hierin hecht harde gips zich zo vast, dat ze niet meer schoon te krijgen zyn. 3 Maak, als het even kan, het gereedschap schoon, als de gips nog niet geheel verhard is. 4 Spoel gereedschappen nooit in gootsteen of fontein schoon; de gips zal in de afvoerleiding hard worden en deze verstoppen. Gebruik voor het wassen een oude teil, die speciaal voor dit doel wordt ge reserveerd en probeer het water buiten kwijt te raken. Bent u etage bewoner, dan gaat dat natuurlijk niet; dóch als u gebruik moet ma ken van de gootsteen, spoel er dan direct enige liters schoon water achter aan. |EN HEEFT hier „officieel" geen gere-dsehap voor nodig. Voot het karweitje, dat hierna wordt be schreven, moet men hebben; een emaille schaaltje; h "en tube'je rode waterverf (of 'n andere warme kleur, violet, don kergroen, bruin; geen geel, blauw enz.) of wat rocte verfpoeder. dat aoed oplosbaar is in water, pl.in 20 gram; c pl.m. 75 c.m. dun ijzer- of koper draad; d. een stukje vitrage of een lapje van '<T:. con oude zijden kous (zo oot als het gemaakte reliëf); e. een plat kwastje (bijv, een beits- k wast je). f. een scheerkwast (hij lijdt er niet an); g. een paar druppels lijn- of sla-olie; h. enkele lepels groene vette zeep; i. een paar plankjes; j. 3 tot 4 pond modelgips. verkrijg baar bij drogist of schFder. agt u voor modelgi - s. Andere soorten gips geven meestal slechtere resultaten. Bent u van plan veel in gips te ma ken, dan kunt ji er van profiteren, dat hoeveelheden van 25 of 50 k.g. be langrijk goedkoper zijn. dan per pond uitgewogen gips. Vergeet niet, voor u gaat beginnen, te proberen of uw gips goed is. Het wordt bij handelaars wel eens wat lang bewaard, zodat het aan bind- kracht heeft verloren. Vul een theekopje half vol water en gooi in het water zoveel gips, dat het flink boven het water uitkomt. Laat het even (een halve minuut) staan en roer dan eenmaal met een stokje of lepeltje om. Niet vaker, daar roeren de bindkracht van gips ver zwakt. Na 20 minuten tot een half uur moet de oplossing steenhard zijn. Het kan zijn, dat er een beetje water op staat, doch dat hinder niet. Lukt het niet. dan moet een iets dikkere oplossing gemaakt worden. Deze proef leert u tevens, hoeveel gips u naar verhouding in het water moet doen en hoe lang de bindtijd is. Dit loopt n.l. voor verschillende partijen nogal uit een. Normaal is echter, dat de verhou ding 100 (water) op 80-90 (gips) is en de bindtijd plus minus 20 minuten. U kunt ook de hardheid - Van gips beproeven door er los met een mesje over te krassen. Hoort u krassen, dan is het goed. hoort u geen geluid en krabt u vochtige gips los, dan is het niet hard genoeg. We beginnet) met een eenvoudig werkje, n.l. het gieten in verloren vorm van een reliëf, plus ~>inus 30 c.m. lang en ongeveer 15 cm. hoog, dat in klei is geboetseerd. In de tiV. dat de „proefo-rlossing" staat te binden', maken we een soort bakje, waarin het kleireliëf past op aan alle zijden plus mirfus li/» c.m. Mu gieten we voorzichtig de vorm half vol met een witte gipsoplos- sing (H). Is deze laag bijna hard, dan spreiden we hierover, goed tot aan de randen, een in gips gedoopt stukje oude vitrage of iets dergelijks (I). Daarna gieten we de vorm vol en vlakken deze aan de bovenzijde af met een latje (K). Na een uur kunt U proberen het positief uit het negatief te nemen. Is het relief vrij vlak met taludvormige randen, dan valt na een paar korte scherpe tikken met een houten voor werp op het negatief de positieve vorm er wel uit. Is dit het geval dan boft U; U kunt dan nog enkele exem plaren van deze negatieve vorm gie ten. Als regel zult U echter niet zo gelukkig zijn. Valt de positieve vorm niet zonder meer uit het negatief, dan moet U met een stompe beitel en eon houten hamer (een houten latje is ook prachtig) de witte laag weghakken. Deze „lost" makkelijk omdat er tussen de rode en witte laag isole rend kleiwater is aan gebracht. Daarna neemt U de draden weg en U begint de randen van de rode laag met de beitel rechthoekig op de oppervlakte voor zichtig weg te hakken. Zijn de randen weg. dan kunt U het mid dengedeelte er zo af lichten. Denkt U er aan tijdens het hakken een oude deken onder het geheel te leggen, anders zou 't positief hunnen beschadigen (L). Is het relief onverhoopt be schadigd, dan kunt U de gaatjes eenvoudig opvullen met gips-na- modelleren met een natte vinger doch van te voren moet het relief goed met water verzadigd zijn; is dit niet het geval, dan wor den de bijgewerkte plaatsen donkerder van kleur. Breekt het relief, dar. kunt U de zijkanten van de breuken uithollen zoals een tandarts een te plomberen kies en de holten opvullen met gips, waarna U de stukken tegen elkaar legt. Is de gips hard ge worden. dan zitten do stukken vast aan el kaar, de dan nog zicht bare scheur kan met een penseeltje met gips bijgewerkt worden. Nu is uw eerste gips afgietsel klaar; na on geveer een week tot 14 dagen is het geheel droog en kunt U het kleuren. Om gips te kleuren zijn er ver schillende werkwijzen die we echter in een volgend artikel moeten behandelen. Als U het relief wilt ophangen, kuit U ei- holten in maken aan de achterzijde, daarin legt men oogjes van ijzer- draad en vult de gaat jes weer met gips. Na enige beoefening kunt U ook, terwijl de vorm aan het verharden is dus nog tijdens het gie ten deze oo-tos er in it ecbt-»r niet de e 'e keer; want het is enigs zins riskant (KI).

de Stem | 1953 | | pagina 7