Zwervende PEER IB KAS leeft van per week VAL DA c H Last van rheumatiek D Veel feestpuclding en buikpijn Neergestorte vliegtuigen; 15 doden n. Wat een Wonderlijke Wereld De Verborgen Schat RADIO-PROGRAMM A'S TWEEDE BLAD ZATERDAG 10 JANUARI 1953 3 Slapend in het warme hooi van een koude schuur Philips weg uil Israel DEZE WEEK Holle bolle Sjaan LITURGISCHE KALENDER „Ik ben in Kaatsheuvel of Loon op Zand geboren en scharrel m'n kostje met m,n scharensliep 2IJN hoofd ligt bijna weggedo ken in zijn oude, versleten jas. Zijn voeten strijken over het warme hooi, waarop hij de nacht heeft doorgebracht. Zwerver Teer Kas uit Nispen, eigenlijk Piet Boutier geheten, steekt zijn beide armen in de lucht, geeuwt en slaakt een zucht, die de douane-ambtenaren aan de grens gemakkelijk kunnen ho ren. Hij glimlacht en zegt, zon der het misschien zelf te weten: „Ook een goeie morgen!" De vrouw van boer Denissen, wonend in een rulle zandweg, even buiten de kom van het dorp, komt aanlopen met een kop warme koffie, door Peer met dankbaar gebaar aanvaard. „Wat zijn de mensen toch goed", zegt de zwerver, die een ogen blik later enkele dik belegde boterhammen in ontvangst mag ne men. „De mensen zijn goed. Ik zwerf met mijn scharenslijp reeds zestien of zeventien jaar door Nispen. Ik heb nimmer honger be hoeven te lijden. Ik krijg links en rechts bij de boeren zoveel thee en pap als ik wil. Voor mijn werk, het slijpen van messen en scharen, geven ze me een kwartje of dertig centen. Ik verdien drie gulden in de week. Ik voel me een prins op aarde!" (Advertentie» Van „luchtjes" gesproken... laat de lucht van koken, bakken en braden niet in uw woning rondhangen. Alle keukengeuren worden door Air-Wick even prompt weggenomen als de rooklucht uit uw woonkamer. gij Savannah in de Amerikaanse staat Georgie zijn Donderdag avond twee superforten tegen elkaar gevlogen. Het ene toestel slaagde er in veilig te landen, maar het andere stortte brandend neer. Minstens vijf personen kwamen om. Eveneens Donderdagavond is in Wa les een vliegtuig van de Britse lucht macht neergestort. Men vreest, dat de (Advertentie) Dit is Peer Kas. Hij heeft geluk gehad en slijpt een mes, dat hem zoiuist is aangeboden. Iedere Nispenaar groet deze oude man vriendel'nk. Ieder een weet, dat hij alleen op de wereld is, maar wat zwerft, praat en grappen verkondigt. Soms zingt Peer Kas een lied je Pen prins op aarde? Ge zoudt diep in het hart van de ze zwerver moeten kunnen kijken om te weten of hij tevreden is met dit leven. Want die glimlach, die hij bij elke zin en elke zet over zijn gezicht trekt wordt overschaduwd door zijn baardharen, die deze man een ver waarloosd, enigszins ruw uiterlijk ge ven. Zijn handen vouwen de deken, waarop hij in de zomermaanden slaapt, waaronder hij in het koude jaargetijde kruipt. Met zijn ruwe, lange nagels gritst hij het hooi wat op, dat volgens hem niet te vergelij ken is met een pluimen bed, dat Peer Kas overigens alleen in zijn jeugd moet hebben gekend. .,lk herinner me eerlijk gezegd niet veel meer van thuis. Ik weet alleen, dat ik of in Kaatsheuvel of in Loon op Zand ben geboren. Toen ik een of misschien twee jaar was, stierf mijn vader. Als ik me niet vergis, ligt hij in Oudenbosch begraven. Hij was scharenslijper en had zwerversbloed in de aderen. Van hem heb ik het vak. dat eigenlijk geen vak is niet geleerd. Ik ben zo maar begonnen. Ik geloof, dat mijn moeder in Wouw is gestorven. Ik weet het niet zeker, maar ik denk, dat zij ook daar aan de grond is toevertrouwd." Het gezicht van de zwerver ver trekt pijnlijk als hij deze herinnering vertelt. Heeft deze man ooit het geluk ge kend, te vinden aan een huiselijke haard? Heeft hij altijd gezworven langs de boerderijen van West-Bra bant en geleefd van wat de mensen hem wilden geven? Heeft hij nooit een gevoel gehad, dat hem een norma ler leven zou verschaffen, indien hij dit omzette in werkelijkheid? Heeft deze man nimmer gedroomd van een eigen huisje, ondersteuning, gezellig heid? ..Ik zou niets anders willen dan zwerven en zwerven. Ik ben nu drie envijftig jaar. Ik ben alleen maar bang, dat ik ooit ziek zal worden. Ik heb hier in het dorp lange tijd een maat gehad, hij is echter dood ge- Saan, ik weet niet precies wanneer. Ik heb mijn tent voorgoed in Nispen opgeslagen. Ik ben tevreden met een plaatsje in een hooiberg. Ik trek de wegen langs. Soms zing ik een liedje, s Avonds, bij het invallen van de duisternis ga ik terug naar het dorp. Dan zoek ik m'n plaatsje op in het hooi. Meestal ben ik bij Denissen, s,<"fxs v'nd 'k ergens anders onder- u i ®a om acht uur slapen. Als het licht wordt sta ik weer op. Af en toe ben ik erg verkouden, maar altijd word ik weer beter!" LANGS DE BOERDERIJEN broek, neemt een stuk spek, dat van de maaltijd is overgeschoten in de hand en werpt het vervolgens in het kastje van de scharensliep. „Als ik vanmiddag pech heb kan ik hier altijd nog van eten. Ja, mijn breek is inderdaad aan het verslij ten. Ik moet de eerste broek in mijn leven nog kopen Ik denk niet, dat ik er genoeg geld voor zal verzamelen. Ik zal maar wachten totdat de een of andere boer geen raad weet met een eigen oude broek. Die krijg ik dan \yel" Peer Kas moet alles krijgen Hij draagt een gerafelde Sas zon der knopen. Ze wordt bijeengehouden door enkele touwtjes. Peer heeft klompen aan en een zwarte pet op het hoofd, ruikend naar het hooi, dat hij een half uur geleden verliet. Hij draagt zwarte kousen en een bruine das om de hals. „Ik kom er nu niet toe om mijn kleren te wassen. Dat doe ik alleen maar in de zomer in de nabijheid van het Zonneland op een stil plekje, .vaar nooit iemand verschijnt. Ik heb er een hele dag werk mee als ik er eenmaal aan begin". peer Kas duwt zijn scharensliep voort. Hij gaat op weg naar de kom van het dorp. Hij wordt vrien delijk gegroet door iedereen, die hem tegenkomt. Ze kennen blijkbaar Peer Kas allemaal. Hij belt aan de deur van een burgerwoning. „Hier zal ik wel prijs hebben", zegt de zwerver, maar de goede mensen hadden niets, dat geslepen zou moe ten worden. Honderd meter verder had Peer meer geluk. „Ik loop alle boerderijen en huizen langs. Ik kom de laatste jaren Nis pen niet meer uit. Waar het goed is ga je niet lopen. Ik verdien drie gul den per week. Ik moet wei een van de voordeligste mensen zijn van de hele streek." MEDITATIE vier schalen pudding over van het feest. Ik heb ze opgegeten!" 70 leeft Peer Kas. Hij zwerft totdat de duisternis over het land komt. Dan gaat deze eenzame, gelukkige mens naar de hofstede. Hij zit een uurtje in een duister keetje en zoekt daarna de hooizolder op. Dan legt hij zich te ruste. Peer Kas slaapt.... Zijn hoofd ligt bijna weggedoken in zijn oude, versleten jas. bemanning van tien om het leven is gekomen. Zes lijken zijn al geborgen. Ptcfinitief is besloten tot sluiting van de Philips-lampenfabriek in Israël. De installaties zullen worden overge bracht naar Zuid-Amerika. Oorzaak: geschil over buitenlandse deviezen. Pogingen, ondernomen door de Is raëlische Regering zowel als door Phi lips ,om overbrenging van de fabriek te voorkomen, zijn niet gelukt. L Laat tl niets wijs maken buurvrouw. Ze noemen tegen» woordig alles Lodalinemaar er is maar één echte Lodaline. Daar kan geen ander merk bij halen. Kijk dus goed naar het etiket met Lodalientje er op! Lodaline kost maat 43 ct per jles en er zit een HELE liter in! peer Kas verorbert de boterhammen, <a„„rB"em vriendelijk zijn toege stopt. Hij ruist de kruimels van zijn Qndanks de koude rust Peer Kas even uit. Hij gaat zitten op de tegels van het trottoir en legt zijn hoofd in zijn armen, die steunen op zijn knieën. Het is alsof de zwever aan het mediteren slaat. Waaraan denkt deze man nu? Waarmee houdt hij zich bezig? Ge kunt daar niet gemakkelijk ach ter komen. Maar als Peer zelf iets vertelt over zijn zwerversverleden, als hij verhaalt over de Nispenaren, die hem alles toestoppen, dan kunt ge veilig concluderen, dat deze oude alleen maar wat denkt aan de mensen, die hem goed doen en die hij als het moet een geslepen schaar kan aanbie den. „Ik heb een paar dagen geleden ra zende buikpijn gehad. Ko Raats vier de z'n zilveren bruiloft. Er bleven T ang voordat Paus Éenedictus XV de feestdag der H. Familie voor de gehele H. Kerk instelde, ging de verering der gelovigen uit naar het heilige gezin van Jesus, Maria en Joseph. Bijzonder de Kersttijd leen de er zich voor om de kinderjaren van de Christus en de spaarzame gebeurtenissen, die ons daaruit be kend zijn, in de aandacht te betrek ken. Zeer vele Christelijke families wijdden zich aan het H. Huisgezin toe, hoewel deze gewoonte door de aansporingen van Paus Leo XIII eerst algemeen werd. De Paus van de sociale encyclieken wist, dat de nood der gezinnen niet alleen stof felijk was, maar zag in deze toe wijding een middel om de gezinnen op te heffen en zo de maatschappij te verbeteren. f\Ju zal het beeld, dat deze Pausen en ook de meeste gezinnen voor ogen stond, wel enigszins hebben af geweken van de voorstellingen van de H. Familie, die men in onze ker ken en kloosterkapellen vaak aan treft. Deze zoete puddingkleurige gipsen afgietsels vol stralende za ligheid geven geen erg juist beeld van de harde realiteit, waarin het H. Gezin in Egypte en in Nazareth moet hebben geleefd. Ook de schil ders, die de H. Familie hebben uit gebeeld, schilderen meer een ro mantisch tafereel van de vlucht naar Egypte of het huiselijk leven in Nazareth. De beroemde Lucas Cranach beeldt het H. Gezin uit, tijdens de vlucht naar Egypte rus tend onder een boom. Maria is een jonge blozende moeder, St Joseph een ietwat afgeleefde grijsaard. Ter wijl zij neerzitten op hun vlucht, voert een rij Engeltjes een ronde dans uit; heel het kleurige land schap, waarin hij hen plaatst, dient om het H. Gezin zo mooi mogelijk voor te stellen. Van de bekende Ru bens kan men verwachten, dat hij de H. Familie schildert met al de zwier en statigheid, die hij in zijn figuren en hun klederdracht weet te leggen en er gaat bovendien een grote aantrekkelijkheid en waar digheid van de voorstelling uit. Maar zij maken toch meer de indruk dat ze reeds over de hemelse vel den wandelen dan dat ze nog op aarde de moeite en de hardheid van dit bestaan verdragen. Cr, toch .dit laatste is het wat ons ten voorbeeld wordt gesteld. Hoe zij in Bethlehem en in Egypte en in Nazareth telkens tijdelijke zorgen kenden en armoede en hoe in al deze omstandigheden dit ge zin een toonbeeld was van alle huiselijke deugden, een haven va geluk en een oase van rust en vre de. Geen gezin was zo verankerd in God als dit, waar de drie heiligste personen, die ooit de aarde hebben betreden, verenigd waren. Wij zou den moeten geloven, dat het de enige ware weg naar het geluk voor ons is, wanneer wij deze fa rnilie zouden navolgen. Maar in de moderne wereld zijn er velen, dia voor zichzelf de bittere overtuiging hebben, dat ze langs een andere weg het geluk bereiken en dat da godsdienst hen in de weg staat. Destemeer dringt daarom voor de Kerk de plicht, de volle lichtglans te laten vallen op de H. Familie van Nazareth als het voorbeeld voor alle Christen gezinnen en zij wijdt deze daarom op deze Zondag aan het H. Gezin toe. tv/eer is het een met binnenlandse problemen worstelend Frank rijk, dat een zekere verlamming verwekt in het groeiproces van de Europese éénwording. Toen Paul Henri Spaak Woensdag in Straats burg dé openingsrede voor de 87 afgevaardigden uit de zes landen had afgestoken, was hij daarvan een levend toonbeeld: hij ver dween vrijwel onmiddellijk uit de zaal, tot zijn verontschuldiging aan voerend: ,Ik heb last van rheuma tiek". Een bijna historische opmer king in die zin, dat de geheide fe deralist (voor het „kleine Europa') zich temidden van een vloedgolf van nationalisme als het ware ver lamd voelt en maar liever tijdelijk verdwijnt. Men kan nu nog alleen maar hopen, dat de atmosfeer zo danig verandert, dat het aan rheu matiek lijdende federalisme hoop vol een „joyeuze rentrée" kan ma ken voor de kwaal ongeneselijk wordt. £)aar is anders weinig kans op, zeggen de pessimisten in Straatsburg en Parijs. Zo goed als de optimisten, die het tegendeel be weren, hebben zij ten dele natuur lijk gelijk. Immers, terwijl in Pa rijs de Gaullisten de kabinetsfor mateur Bidault, partijgenoot van Robert Schuman op de terugtocht joegen en diens opvolger, de radi caal-socialist Mayer tot een ver gaande concessie dwongen, heeft de Gaullist Debré in Straatsburg de aanval op de door Schuman (en Adenauer) zo zorgvuldig opge bouwde fundamenten van het federale Europa met voldoende kracht ten uitvoer gebracht om in alle gelederen moedeloosheid en bij sommigen wantrouwen te verwekken. Wil men het histori sche feit, dat de Gaullisten Rege ringspartij zjjn geworden met alle geweld uitleggen als „Mayer heeft het Europese leger opgeofferd", dan kan men in zoverre gelijk krijgen, dat het er althans op dit ogenblik alle schijn van heeft. Overigens behoren wij tot de op timisten. Die rheuma-aanval van Spaak heeft voor ons ten dele de waarde van een „ingebeelde ziekte welke door de hoge lijder op het gepaste moment ongetwijfeld met groot gemak, eigen aan zijn door vriend en vijand geprezen geniale voorzitterstalenten, zal worden om gezet in een „ingebeelde gezond heid". Er is reden te over te menen dat het zo zal lopen. Weliswaar heeft Mayer beloofd het E.V.G.-ver- drag langs diplomatieke weg op nieuw in discussie te zullen bren gen alvorens hij het ter ratificatie aan het Franse Parlement voorlegt. Nu is het merkwaardig, dat Ade 'Advertentie 1 PEN huilende Jean, een stevige jongedochter van 22, stond voor de rechter van Brighton waar ze in hoger beroep was gekomen van een vonnis van een jaar hech tenis wegens diefstal. Ze was een zwemster van naain en vertegenwoordigde Engeland bü wedstrijden in Antwerpen, Brussel, Parijs en in 1948 bij de Olympische Spelen in Londen. Toen ze vorig jaar bu selectiewedstrijden niet werd gekozen in het Engelse Olym pische team was ze teleurgesteld, kreeg watervrees en verloor ze haar zelfvertrouwen. Een getuigenis over haar hield het volgende in: „Zij eet maar zo veel als ze kan. Thuis kan ze maar nooit genoeg eten vinden om haar onverzadigbare eetlust te stillen. En de 3D Pond (400 gld.) die ze stal werd besteed aan eten." Zalig Nieuwjaar DAKKER Harry Gooding in het Engelse graafschap Devon kreeg ruim 200 gld. boete en wel omdat zijn klanten hem zulk een warm hart toedragen. Toen hij nl. bij de intrede van het nieuwe jaar zijn broodjes ging bezorgen werd hij bij al zijn klanten bin nengevraagd. Bij een moest hij een klare drinken, bij de vol gende een portje, bij de derde een whisky, bij de vierde een pot bier, bij de vijfde een gin, bij de zesde een sherry, bij de zeven de een vermouthje en net toen hij zijn achtste klant in het vi zier kreeg zwaaide hij met bak kerskar en al door een brug leuning. Lawaaistad IN Los Angeles dreigen 250.000 van de 700.000 honden zenuwziek te worden van het lawaai. De plaat selijke dierenbescherming heeft een zenuwarts in de arm genomen om adviezen uit te brengen over de be handeling van de patiënten. Men zegt, dat voor hondenoren het ge luid viermaal zo sterk is als voor mensenoren Dief blijft dief „DOSITIE Onbekend" was de ti tel van een boek, ter perse bij de Amerikaanse uitgevers Little, Brown en Co. Het boek was ge schreven door een 24-jarige dief, Robert Preyor, die zijn 15 jaren zit uit te zitten in een -gevangenis van Ohio. De uitgevers waren weg van het boek, dat de avonturen be schrijft van een piloot die een nood landing moest maken in de Cana dese wildernis. Preyor kreeg 2200 gld. vooruitbetaald. Maar de persen werden plotseling stop gezet toen bleek, dat het vei- haal woordelijk was overgeschre ven van een in 1944 geschreven no velle onder de titel „Island on the Sky". Aangezien een gedetineerde niet vervolgd kan worden zijn de 2200 gld. weg. Weer een LIET GING zeker met een snel heid van 3000 km. per uur, zei den de piloten van het vliegveld van Dallas (Texas) toen ze het had den over „iets lichts" dat zich door I het luchtruim bewoog. Anderen ver- telden dat het ding de vorm had van een pijlpunt en van oranje helder rood werd. „Het was fan tastisch", zei een brandweerman. „Ik wilde dat ik het nooit gezien had." School r\E DRIE televisiezenders van Bai- timore zenden steeds maar school-lessen uit omdat c!e concier ges van de scholen staken. De 80.000 schoolkinderen krijgen nu Aap Mies - Noot op het televisiescherm thuisbezorgd. En in Hurley (Nieuw Mexico) mochten de leerlingen van het gym nasium Donald Broome en Martha Manners, die een wedstrijd hadden gewonnen, rectortje spelen. Het eerste wat ze deden was vacantie geven en toen heeft men hen maar snel rector-af gemaakt. Geen contact PRANCIS van Winkle in Bloo- mingburg (Ver. Staten) ver kocht zijn vaders landbouwgerief voor 275 dollar zonder zijn vader er iets van te vertellen. Hij liep van huis weg, werd later dpor de politie gevangen en weer vrij ge laten, sloop als een dief in de nacht naar huis terug, kroop in zijn bed en ontdekte de volgende ochtend dat zijn vader het huis aan nieuwe bewoners had ver kocht, zonder er hém iets van te vertellen. Fiscus LIARRY Yool uit San Francisco had bij een sweepstake 140.00U dollar (ruim een half millioen gul den) gewonnen en hij wilde er geen cent van uitgeven, voor hij de vier termijnen van allerlei belastingen had voldaan. Daags voor dc beta ling van dc laatste termijn stierf hji. Nu kunnen zijn weduwe en zijn 5 kinderen er van profiteren. Even wachten WIERHONDERD doodgravers van 18 New-Yorkse begraafplaatsen zijn voor loonsverhoging in staking gegaan. Oneerlijk Mr. WATTS, de rechter die ver- keerszondaars in Detroit most berechten, heeft met behulp van de televisie een verwoede strijd aangebonden tegen wat hij noemt „de bandieten van de tveg". Wil liam Holland, die een kind had overreden en moest voorkomen, beweert nu, dat in Detroit geen eerlijk vonnis meer mogelijk is „gezien de enorme opzweping van de publieke opinie". Rechter Mur phy heeft nu de zaak uitgesteld en men zoekt een rechtbank bui ten hét Detroitse televisie-gebied. Zweetkamertje I~YP dezelfde dag hebben te Pot- chefstroom (Z.Afrika) 'n vader en zijn zoon aan dezelfde universiteit in hetzelfde vertrek hun examens afgelegd. De vader, ds. L. S. van der Walt uit Bloemfontein, om zijn. doctorsgraad in de wijsbegeerte te halen, de zoon, om zijn eerste exa men in de theologie af te leggen. De vader is 47 jaar oud en 21 jaar als predikant werkzaam. nauer daarover min of meer in geestdrift is ontstoken, al heeft hij dan ook te kennen gegeven, dat „verhelderende protocollen" meer in de lijn liggen dan een herziening Adenauer blijft dus optimist en dat betekent in dit verband heel wat! ■y^leegt dus de concessie van Mayer aan de Gaullisten niet zo zwaar als sommigen vrezen? Waarschijn lijk niet. We mogen niet 'vergeten, dat Bidault als partijgenoot van Schuman in zijn papieren conces sies niet zo ver kan gaan als Mayer, die er zich bovendien van bewust was, dat het spel van geven en ne men bij een formatie nog heel wat anders is (en zeker in Frankrijk na het Kabinet Pinay!) dan het voeren van een practische politiek, waarbij de buitenlandse invloeden de koers geducht mee zullen (moeten) be palen. Het is in elk geval opmer kelijk, dat Bidault de opvolger zal zijn van Schuman, dezelfde Bidault dus, die zijn goede naam bij de Gaullisten niet in een eigen Kabi net wist om te zetten louter en al leen omdat hij de zaak van Schu man tot de zijne maakte.Nu wil het ons toch wel heel erg fantas tisch voorkomen juist daarin reden te zien om aan te nemen, dat hij als Minister van Buitenlandse Zaken in het Kabinet Mayer zich zou gaan gedragen als ware hij generaal de Gaulle in hoogst eigen persoon. ZONDAG 11 Januari. Wit. H. Familie J.M.J. 2e gebed van de le Zondag na Verschijning acs Heren. 3e octaaf Verschijning des Heren. 4e H. Hy- ginus. Credo. Prefatie en Communi- cantes van Driekoningen. MAANDAG 12. Wit. Mis van de le Zondag na Verschijning des Heren. 2e gebed van het octaaf van Ver schijning des Heren. Gloria. Credo. Of: Wit. Mis van Verschijning des Heren. 2e gebed van de le Zondag na Verschijning des Heren. Credo Prefatie en Communicantes van Driekoningen. DINSDAG 13. Wit. Octaafdag van Verschijning des Heren. Credo. Pre fatie en Communicantes van Drie koningen. WOENSDAG 14. Wit. H. Hilarius. 2e gebed H. Felix. Credo. Gewone Pre fatie. DONDERDAG 15. Wit. H. Paulus. eerste kluizenaar. 2e gebed H. Mau- rus. VRIJDAG 16. Rood. H. Marcellus I. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. Prefatie van de Apos telen. ZATERDAG 17. Wit. H. Antonius Abt. (Advertentie) Neem een doos echte PA STILLES VO0RK0MINGVAN GRIEP EMART KINSBURN 25) Hij viel haar niet meer in de rede, °ok lang in Klachten voor h„t wUIi staren. Hij meende diep in vrnnv r. \an, een heeI verschillende vrouw te kijken. Al het grillige was edeler verdwenen. Ze was beter, eaelei reiner dan hij ooit had kun- nier J kende maar één ma- en ZTO nieuwverworven liefde zijn arm n® ute tonen' H« sloeg haai- 1=™" on]. haar heen en keek hield hli v.6" p m de ogen En zo °p - vanMEL7inc£nte is aan de kust was daavhoÜ ^0unty gestorven Hij ten eenth,n gegaan- do°r signa" naai San F Laan te roePen' dat hem muilezek lsco brengen zou. Zijn Wait we&rdd0d e" 31 Pr°" nitie warén v,»' waPens en ammu- Óren geraakt JHCt'n b.ergstorting ver- manier „m HlJ wist geen andere plaats te hafJn .goud uit de berg- koortsie en h-n't Hy was uitgeput en terwifl M? J Siler£ daar aan de kust, SkL J wachtte op een of ander voorbijkomend schip En daar schreef kaar(V.n Matste wil en tekende deze Ze maakte zich uit zijn armen los en eindelijk lag dan het geheimzinni ge document op Tupelo's knieën. Hij bekeek het verwonderd en met ont zag. Het was nu iets heiligs voor hem geworden, waarover men niet licht vaardig sprak. Het was de kortê sa menvatting van een onderneming, waarin hij, omdat een vrouw hem door een ondoorgrondelijke leiding haar liefde had geschonken, zou mo gen deelnemen. De kaart zelf was doodeenvoudig. Twee lange heuvelrijen waren naast elkaar getekend. Daartussen lag eej kleine vallei. Bij de ingang dier val lei stond een, naar verhouding dei- omgeving, reusachtige boom getekend. Voorbij de monding der vallei stroom de een beekje. Op een der heuvels wa ren vier eigenaardige kringen getrok ken, waarin Spaanse woorden ston den. Onder op de kaart stond een lan gere zin in het Spaans. Madrona's smalle wijsvinger gleed langs de verbleekte, oude lijnen. „Ik zal het Spaans voor je vertalen", begon ze. „De woorden in die kring betekenen: „De modderbronnen". En die kringen stelten dus de bronnen voor. De lange zin onderaan luidt: „Waar de schaduw van de grote rood- houtboom om drie in de namiddag op de drie en twintigste October het lichtste valt, Madrona." „Een plaats, die daaraan precies be antwoordt, is nog niet gevonden," ver volgde ze zachtjes. „Maar wij zullen het vast en zeker vinden, Tupelo. Va der heeft me alles uitgelegd, zoals hij het opvatte. Dat beekje schijnt geen naam te hebben; ik betwijfel, of er in die tijd reeds 5veel aardrijkskundige namen in deze streek bestonden. De ze kringetjes betekenen, zoals ik reeds zei, modderbronnen. Die alleen wij zen de plek aan, waar de bergplaats zich bevindt. Vader nu heeft boven op een der heuvels bronnen gevonden, waaruit blauwe modder met een heel sterk sodagehalte, als uit een geyser opborrelt. Dat is slechts vier mijten verwijderd van de plek, waar nu het postkantoortje van Brandstrom staat. Maar volgens vader schijnen er slechts drie van die bronnen te bestaan. Op de kaart staan er vier aangegeven. Hoewel echter de drie, die hij gevon den heeft, zich bovenop een kale heu vel bevinden, gelijkt het omliggende landschap in het geheel niet op de kaart. En dat was het raadsel, dat va der bijna krankzinnig heeft gemaakt. Ik heb hem urenlang roerloos op die kaart zien turen. En verder zijn er tientallen plaatsen, die gelijken op de aangewezen plek, mat uitzondering dan van de grote boom. En daar zijn geen modderbronnen. Dit raadsel heb ben wij dus op te lossen, Tupelo." „Ik zou zo zeggen", zei Tupelo pein zend, „dat we een plek moeten zien te vinden, die op deze gelijkt en dan wachten tot drie uur 's namiddags op drie en twintig October. Op de plaats waar de schaduw van die grote boom dan het ijlste is, dus bij de top, moe ten we naar de schat zoeken." (wordt vervolgd) ZONDAG 11 JANUARI 1953. HILVERSUM I, 402 m. 8 Nieuws: 8.18 Gramofoonmuziek; 8.30 Voor het Platteland: 8.40 Lichte muziek; 8.58 Sportmededelingen; 9 Gramofoonmuziek met commentaar; .9.45 ..Geestelijk leven", causerie; 10 ,.Geef het door", causerie; 10.05 Voor de jeugd; 10.30 Nederlands Hervormde kerkdienst; 12 Lichte mu ziek; 12.35 „Even afrekenen, Heren 12.45 Krontjong ensemble: 13 Nieuws en weerberichten; 13.05 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.10 Amusements muziek; 14 Boekbespreking; 14.20 Mu- sette-orkest; 14.50 Muzikale causerie; 15.35 Toneelbeschouwing; 15.50 Strijk kwartet; 16.30 Sorirevue; 17 „Gesprek ken met luisteraars"; 17.20 „Van het kerkelijk erf", causerie; 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nieuws en sportuitslagen; 18.30 Pianospel; 18.45 Volkszang; 19.30 Radiolympus; 20 Nieuws 20.05 Gevarieerde muziek; 21.05 Mede delingen; 21.10 „Johnny Appelzaad", hoorspel; 21.45 Habanera-orkest; 22 Ca baret; 22.30 Vioolmuziek; 23 Nieuws 23.15 Reportages of gramofoonmuziek 23.25-24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 8 Nieuws: en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek 8.30 Morgenwijding; 9.15 Gramofoonmu ziek; 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Gramofoonmuziek; 9.55 Plechtige Hoog mis; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.40 Viool en clavecimbel; 12.15 Apologie; 12.35 Gramofoonmuziek; 12.40 Lich+e muziek; 12.55 Zonnewijzer- 13 Nieuws en katho liek nieuws; 13.10 Populair concert; 13.40 Boekbespreking; 13.55 Gramofoonmu ziek; 14 Voor de jeugd; 14.30 Omroep orkest en solist; 15.35 „Eeuwfeest Ker kelijke Hiërarchie", causerie; 16.05 Gra mofoonmuziek; 16.10 Katholiek Thuis front overal; 16.15 Pastorale rubriek; 19 Samenzang; 19.30 „Gelooft U dat cau serie; 19.45 Nieuws; 20 Gramofoonmu ziek; 20.25 De gewone man zegt er het zijne van; 20.30 100 Jaar Kromstaf; 20.45 De appel valt niet ver van de boom; 21 Promenade-orkest en solisten; 21.43 „De verloofde", hoorspel; 22.20 Musette-or- kest; 22.35 Actualiteiten; 22.45 Avond gebed en liturgische kalender; 23 Nws 23.15-24 Kamerorkest, klein koor en so listen. BRUSSEL 324 m. 12 Hoornkwartet 12.30 Weerbericht; 12.34 Orkestconcert 13 Nieuws; 13.13 Walsmuziek; 13.30 Voor de soldaten; 14 Operamuziek; 15.30 Gra mofoonmuziek; 15.45 Voetbalreportage 16.30 Gramofoonmuziek; 16.45 Walsen; 17 Koorzang; 17.40 Gramofoonn. ^ziek; 17.45 Sportuitslagen; 17.50 Gramofoonmuziek 18 Viool en piano; 18.25 Gramofoonmu ziek; 18.30 Godsdienstig halfuur; 19 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 20 Hoorspel; 20.42 Gramofoonmuziek; 21 Orkestconcert; 21.30 Zang; 22 Nieuws 22.15 Verzoekprogramma; 23 Nieuws; 23.05-24 Dansmuziek. BRUSSEL 484 m. 12.08 Lichte mu ziek; 13 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek 14.30 Orkestconcert; 15 en 16.30 Gramo foonmuziek; 17 Nieuws: 17.10 Gramo foonmuziek; 19 Godsdienstige uitzen ding; 19.45 Nieuws- 20 en solisten; 21.45 Gramofoonmuziek; 22 Nieuws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws; 23 Gramofoonmuziek; 23.55 NlCUWS. MAANDAG 12 JANUARI 1953. HILVERSUM I, 402 m. 7 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 8 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8 4" Tn_ wijding; 9.15 Koorzang; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gra mofoonmuziek; II „Als twee hetzelfde zeggen", causerie; 11.15 Kamerorkest; 12 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen; 12.33 ,,In 't spionnetje" 12.38 Pianoduo; 13 Nieuws; 13.15 Mede delingen en gramofoonmuziek; 13.20 Promenade-orkest; 14 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie; 14.20 Gramo foonmuziek; 14.30 Voordracht; 14.45 Zang en piano; 15.15 Voor de vrouw; 16.15 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de padvin ders; 17.45 Gramofoonmuziek; 17.50 Mi litaire causerie; 18 Nieuws; 18.15 Or gelspel; 18.30 Accordeonmuziek; 19 Mu zikale causerie; 19.15 Reportage of gra mofoonmuziek; 19.25 Cabaret; 19.45 Re geringsuitzending: Ir. P. J. Wijk Pzn„ Rijkspiuimveeconsulent: „De mogelijk heden voor de Nertz-fokkerij"; 20 Nws; 20.05 Carnavalprogramma; 21.10 Mede delingen; 21.15 Disco-causerie- 21.55 „De dood in de hand"', hoorspel; 22.30 Ham mondorkest; 23 Nieuws; 23.15 Filmpro gramma; 23.45-24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7 Nieuws 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtend gymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek;; 7.45 Een woord voor de dag; 8 Nieuws en weerberichten; 8.10 Sportuitslagen 8.20 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoon muziek; 9 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.15 ld.; 10 30 Morgendienst; 11 Gramofoonmuziek 11.15 Cello en piano; 11.45 Gramofoon muziek; 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Land. en tuinbouwmededelingen 12.33 Orgelconcert; 12.59 Klokgelui; 13 Nieuws; 13.15 Vocaal dubbelkwartet; 13.45 Gramofoonmuziek; 14 Schoolradio; 14.30 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de vrouw 15.15 Gramofoonmuziek; 15.35 Piano kwintet; 16 Bijbellezing; 16.30 Bas-bari ton en piano; 17 Voor de kleuters; 17.15 Gramofoonmuziek; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 RegeringsuitzendlngDrs. R. Kool: Arbeidsverhoudingen in Suriname; 18 Gemengd koor; 18.20 Sport; 18.30 Lichte muziek; 18.45 Engelse les; 19 Nieuws en weerberichten; 19.10 Pianorecital; 19.30 „Volk en Staat", causerie; 19.45 Spiri tuals; 20 Radiokrant; 20.20 Meisjeskoor en instrumentaal ensemble; 20.45 „In dische Nederlanders kleumen in de kou" klankbeeld; 20.55 „Johannes Brahms", hoorspel; 21.55 Gramofoonmuziek; 22.15 Kamerkoor; 22.45 Avondoverdenking; 23 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 „Man en vrouw", causerie; 23.30-24 Gramofoon muziek. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gramofoon muziek; 12.30 Weerbericht; 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gramofoonmuziek (Om 12.50 Koersen); 13 Nieuws; 13.15 Orkestconcert; 13.45 Gramofoonmuziek; 14 Kamermuziek; 14.40, 14.50 en 15.15 Gramofoonmuziek; 15.30 Kamermuziek 15.55, 16 en 16.45 Gramofoonmuziek; 17 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18 Franse les; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.25 Fi nanciële kroniek; 18.30 Voor de soldaten 19 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek 20 Kamermuziek; 21 Gramofoonmuziek; 21.15 Idem; 22 Nieuws; 22.15 Orgelspel; 22.55-23 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12.05 Omroep orkest; 13 Nieuws; 13.10. 14.15 en 15 Gramofoonmuziek; 16 Lichte muziek plm. 16.25 Gramofoonmuziek; 16.35 Lich te muziek; 17 Nieuws; 17.15 en 18.30 en 19 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 21.10 Viool en piano; 22 Nieuws: 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5