.xel Yanti c ÏD Radio en televisie op z'n Amerikaans OUDE GENEVE R ZWIT5AL SIROOP Deens opleidingsschip bezoekt Curacao hil imbtenaar afels Wal een Wonderlijke Wereld TWEEDE BLAD VRIJDAG 9 JANUARI 1953 Toon Rammelt over zijn ervaringen in dollarland Universiteit en melkfabriek, bisschop en scheermesjesfirma f 60.- per seconde INDENT sioelen d fin. Gothisch otan. N Onbeschaamd Indische Nederlanders Een menselijke barometer geeft U glanzend haar Publieke Tribune Ruwe lippen ?PUR0L „EXTRA ZACHT EN BELEGEN" Hoest Uw Kind....? De Verborgen Schat RADIO (Van onze speciale verslaggever) TOON RAMMELT, pas teruggekeerd van een langdurige studiereis door de Verenigde Staten van Amerika, zit boordevol nieuws als wij hem vragen om enige markante bevindingen, die hij, programma leider van de K. R. O., in de moderne wereld van het 1 Westen heeft opgedaan^beland werken katholieke Omroepen van verschillende aard, commerciële en niet-commerciële. Wat deze laatste betreft, is de Om roep van Mgr. Bernard Sheil. hulpbisschop van Chicago, wel zeer be langrijk, onder het honderdtal dat ultra kort uitzendt. pijn verdwijn! door ptraphil". Ook ver eten genezen snel Philips Rode „In- 'rhuid, diep in het Ingen de infrarode plllengte door. De ardoor meer ge- evoerd. Pijnen ver- lanzienlijk versneld. Onder de katholieke instellingen, die een zogenaamde commerciële omroep bezitten, valt die van de Loyola-uni- versiteit van de Jezuieten in New Orleans misscnien wel het meest op. De paters zijn eigenaars, maar de ex ploitatie laten zij over aan een zake lijke leider, die er voor zorgt, dat uit die Omroep jaarlijks een bedrag ter waarde van 1.8 millioen gulden ten bate van de Loyola-universiteit be schikbaar komt, een bedrag, voldoen de om die hogeschool te kunnen fi nancieren. Dat is waarlijk een uit komst, als men weet, dat particuliere universiteiten in de Verenigde Staten niet worden gesubsidieerd. PELWAARDE ogelwaarde kan geplaate leeftijd van f 1400.tot 1/4% en 5% toelagen, langesteld worden op ar- r 17 Januari 1953 bij de ïouders van Vogelwaarde, burgemeester, secretaris evraagd: heidsverzekering met stand leeftijd tussen 25 en 35 jaar. i omgaan en met rayon be- )stbus 28, Goes. a ES en in voorraad voor f 12.95 lil, waliteit sr noten noten gevernist ende fauteuils, enorme keus. erdoek enz. ie modellen in 7AN DER STEEN T"")e bekendmaking van de „Bond van i t Nederland gewezen Duitsers" is al bizonder onbe schaamd. Hierin wordt zonder blik ken of blozen beweerd, dat wij in Nederland mensen voor levenslang opsluiten op grond van bekentenis sen, afgeperst door slechte behan deling en dwangmiddelen. Het is dezelfde Boftd, die in een open brief aan president Truman schaam teloze beledigingen aan het adres van onze Koningin liet horen. Deze bond vertolkt zeker niet wat in West-Duitse regeringskringen leeft, maar het is nog altijd de vraag, in hoeverre zulke meningen weer klank vinden in het Duitse volk. Zeker zijn alle Duitsers met hun ge dachten nog niet zover als hun bondspresident Heuss, die in een rede de grote schuld van zijn volk openlijk beleed. In ieder geval moet zo'n Bond goed in de gaten gehou den worden. Mensen, die de be grippen recht en waarheid zo op hun kop zetten, zijn tot alles in staat! jyjinister-president Drees heeft voor de radio een goed woord gedaan voor de Indische Nederlan ders onder ons, tegenover wie we een ereplicht hebben te vervullen. Het zijn mensen, die door oorlog en Japanse bezetting voor een groot deel have en goed verloren hebben, soms hun bestaan kwijt raakten cn nu in ieder geval een plaats moeten vinden in ons volksleven, waardoor zij zich hier thuis gevoelen en hun kinderen onder goede verhoudingen kunnen opgroeien. Dat eist vqel van hun aanpassingsvermogen, maar het eist ook van het Nederlandse volk begrip en medeleven. Er bestaat nu een centraal comi té van kerkelijk en particulier ini tiatief voor sociale zorg ten behoe ve van deze gerepatrieerden. Waar borgen worden geschapen, dat de verzorging meer en meer wordt overgedragen aan de Nederlandse instellingen en organen zelve, die in de eerste plaats tot dit werk geroe pen zijn. De overheid geeft dus ruim baan aan de verzorging door particuliere instellingen. Een gun stig verschijnsel. Het is nu de taak van ons volk om deze instellingen ook alle begrip en steun fe geven bij dit moeilijke werk. TV/fet de andere katholieke universi teiten gaat het niet anders. De heer Rammelt noemde ons de R. K. Universiteit van Minnesota, die een complete melk- en zuivelfabriek ex ploiteert om zich financieel te kunnen bedruipen. De wettelijke verplichting, dat alle Omroepbedrijven een bepaald percen tage voor propaganda van wat men noemt algemeen belang moeten beste den, leidt soms tot merkwaardige con sequenties. Zo kan het voorkomen, dat de luisteraar thuis uit zijn radiotoestel de volgende mededeling verneemt: „Hallo, hier de Loyola-universiteit; U hoort nu een toespraak van rabbijn...." Vrijwel alle honderd diocesen en 25 aartsdiocesanen van de Ver. Staten hebben een eigen radiodienst. Aan het hoofd staan meestal priesters, maar ook wfl vrouwelijke religieuzen, die de programma's voorbereiden. Dit laatste behoeft niet te verbazen, als men weet, dat vrouwen in Amerika vaak zeer belangrijke posten bekleden. De heer Rammelt noemde ons de Kath. Omroep van Wilmington Delaware, tussen Was hington en New York, waar Miss Do- rothey Arthur de leiding heeft. Deze jonge vrouw, die eigenlijk privé-secre- taresse van de nylonkoning Dupont is, verzet in haar vrije tijd bergen werk ten bate van de katholieke radio-uit zendingen. Bovendien distribueert zij uit een centraal archief en geeft een bulletin uit met de vermelding van 't voornaamste nieuws. Dat gaat ongeveer in deze zin; „Zus ter Mathilde vraagt voor haar weke lijks Ave-Maria-uur drie scrips over Fatima; wie kan haar daar aan hel pen. ONBAATZUCHTIGHEID 17 r zijn trouwens heel veel mensen in Amerika, die te midden van mate rialisme op onbaatzuchtige wijze be langrijke diensten aan de katholieke zaak bewijzen. „Je ontmoet er zelfs heilige mensen", verzekert Toon Ram melt; en hij geeft een treffend voor beeld. In de St. Patrick-kathedraal van New York komen elke middag om één uur honderden zakenlieden bijeen voor het gezamenlijk bidden van de rozen krans voor de bekering van Rusland. En in Boston bidt aartsbisschop Cus- hmg elke avond het rozenhoedje voor de radio, en wel op het beste uur. Dat betekent, dat daarvoor telkens een gro te som moet worden betaald. Het komt zelfs voor, dat de prijs voor Jitzending komt te staan op het fabelachtige hoge bedrag van f 115 000 voor een half uur, hetgeen neerkomt op f 60 voor eer en kele seconde. Daartegenover staat dan een grote luister-dichtheid. Die fantastische sommen gelden uiteraard ook voor andere uitzendin gen, die door een zogenaamde sponsor ■worden verzorgd. Het gevolg is na tuurlijk, dat de opdrachtgevers hun dure programma's tot de laatste secon de uitbuiten. Zo heeft de heer Ram melt waargenomen, dat tijdens de re,- petities een econoom met stopwatch en al gereed zat om de uitzending zo ef- ficent mogelijk te maken en te zorgen, dat ze op de seconde verliep. Gaat het om katholieke program ma's, dan is er de radio- en televisie- dienst van de Catholic Welfare-Confe rence, het bestuursapparaat van de bisschoppen te Washington, die de uit zendingen leidt in overleg met een van de vier grote nationale radio- en tele visie-netwerken, die over gans Ame rika verspreid zijn en die een bepaald percentage zendtijd voor godsdienstige uitzendingen in het algemeen hebben te vergeven. Een zakelijk-practisch man als kardinaal Spellman verleent hierbij zijn medewerking door jaarlijks een prijs van 500 dollar beschikbaar te stellen voor het beste radio-script. MGR. SHEEN ALS SPONSOR Er zijn bepaalde zakelijke onderne mingen, als bijvoorbeeld 'n scheer mesjesconcern, die de bekende bis schop Fulton Sheen uitnodigen om op te treden als sponsor van een bepaald katholiek programma. Mgr. Sheen is de nationale directeur van de Propaganda Fide en heeft een groot kantoor in New York. Na een veelvuldig optreden heeft hij thans de radio afgezworen om zich speciaal te kunnen wijden aan de televisie. De bisschop heeft grote waardering met name voor de K.R.O. Ten gebruike van de televisie-afdeling van onze katho lieke omroep heeft hij aan Toon Ram melt een interessante film meegege ven die natuurlijk te zijner tijd in ons (Advertentie I zijt Gij, als vocht en tochi Uw vijanden zijn Uw gevoelige spieren en gewrichten waarschuwen U bij elke wisseling in tem peratuur en weersgesteldheid. Tijdelijk lichte pijnen laaien vaak in alle hevigheid op, bederven Uw levensvreugde en ver woesten Uw gestel. Wriji Uw rheumatiek en Uw lendenpijn weg, maak Uw stijve spieren weer soepel met de beroemde Akker's Kloosterbalsem, het middel waarvan men al 3 geslachten lang zegt: „geen goud zo goed.' BRYLCREEM OMDAT BRYLCREEM zuivere natuurlijke oliën bevat, geëmulgeerd voor smetteloze haarverzorging. OMDAT BRYLCREEM geen gom, zeep of alcohol bevat en Droog Haar weer gezond maakt. OMDAT BRYLCREEM het haar de gehele dag correct houdt -onder overd adige vettigheid Vraag BRYLCREEM - de mee»t verkochte hairdressing Ier wereld County Perfumery Co. Ltd, Stanmore, England. Imp. Jacq. Mot Jr. Amsterdam televisie-programma zal worden ver toond. TELEVISIE OVERHEERST RADIO U"\e reden waarom Mgr. Sheen zich op de televisie heeft geworpen, is ge legen in het feit, dat in Amerika met name 's avonds bijna niemand meer naar de radio luistert, men stemt af op de televisie. Er zijn zelfs televisie zenders, die de volle 24 uur per dag uitzenden, zegt de heer Rammelt. En die zenders zijn menigvuldig in aantal. Alleen reeds Washington heeft er vijf, met boeiende, zij het dan vaak opper vlakkige programma's. Schunnigheden krijgt men gelukkig niet te zien; maar wel groot is de sensatie-jagerij, met name op het punt van de ontspanning. Ook hiervan gaf Toon Rammelt ons 'n merkwaardig en grappig voorbeeld. Hij zag namelijk een televisie-pro gramma, waarin enige aanwezigen in de studio werden ondervraagd. Zij konden daarmee hoge geldbedragen winnen.. De eerste vragen waren zo gesteld, dat ze gemakkelyk konden worden beantwoord. Maar dan kwam de spanning tegen de laatste vraag, die zo moeilijk was, dat de meeste deelnemers de finish niet konden ha len. Nu ging het de camera-man er HUISEIGENAREN IN DE KNEL In het Oude jaarsnummer van Uw blad worden enkele middenstanders zaken mensen in de gelegenheid gesteld hun bevindingen over 1952 kenbaar te ma ken. Eenparig Waren zij van oordeel, dat het jaar 1952 voor hen nu niet bepaald ongunstig was geweest, wat mijnerzijds hun ook van harte wordt gegund. Het zou m.i. echter ook wel interessant geweest zijn, indien Uw verslaggever ook eens contact had opgenomen met een andere groep middenstanders, name' lijk met(schrik niet) enkele huis eigenaren. Ik heb het idee, dat U dan een ander geluid gehoord zou hebben over aantasting van eigendomsrechten, vermogensaanwasbelasting over vaste goederen, welke sinds 1944 regelmatig in waarde daalden, tengevolge van de zeer onbillijke huurstop, dubbele bewoning verhoogde andere belastingen, verhoogde onderhoudskosten, enz. enz. Deze cate gorie belastingbetalers, welke toch zorgt voor huisvesting onzer bevolking en verplicht is met een minimum aan in komsten het nationale huizenbezit op peil te houden is schijnbaar in de ogen van diverse particulieren en overheids instanties een groep welke radicaal moet worden afgemaakt en waafmede ook al een heel eind gevorderd is. Immers, al reeds jaren wordt deze groep op de meest inconsequente en onsportieve wij ze behandeld door alle mogelijke en on mogelijke verordeningen en bepalingen van overheidswege, uitsluitend en alleen om andere bevolkingsgroepen te be schermen. Deze behandeling heeft ook haast niets menselijks meer. Het liutzen bezit komt dientengevolge in zo'n toe stand te verkeren (buiten de schuld van de eigenaar) dat het straks niet anders dan met zeer grote financiële offers (natuurlijk weer van de huiseigenaars) op peil moet worden gebracht, als dit dan tenminste nog mogelijk is, hetwelk ik onder een dergelijk afmaaksysteem zeer betwijfel. Over „De Rechten van de Mens" ge sproken, of behoren huiseigenaren daar niet bij? OOK EEN MIDDENSTANDER (Advertentie) De demonstratie van een leerme thode in het rekenen met behulp van blokjes, klosjes en schijven in de twe,ede klas van een openbare school te Philadelphia. De kleintjes zijn zich blijkbaar niet bewust van het feit, welke bijdrage zij leveren tot de eenheid in de leermethoden; het is door de televisie mogejijk het onderwijzend personeel in de verst afgelegen en dunbevolkte delen der States te bereiken. (Advertentie) WENNEKER om, die spanning vast te leggen, het geen dan tot een hoogtepunt in de uitzending werd opgeschroefd. Be haalde toch iemand de prijs, dan richt te de camera zich op de maneger, die zijn cheque uitschreef en vervolgens op de gelukkige winnaar, die soms in vreugdetranen uitbarstte. Zo'n programma wordt letterlijk „ge vreten", verzekerde de heer Rammelt, waar de spanningen tot het uiterste waren opgejaagd en waar de familie uitzendingen voor de Nederlandse ra dio niets bij zijn. Met dit al is het wel duidelijk, dat de Amerikaanse radio en televisie voor een belanrijk deel reclame voeren, iets, dat wij in ons land niet kennen. Welk systeem de voorkeur verdient, is een vraag, die hier nog lang niet is be antwoord. In elk geval schijnt een ra dio of televisie zonder reclame-gedoe ons nog wel zo rustig toe. v-tj (graafschap Suffolk). Tot nogtoe t luitje placht dit treintje gemiddeld een £LF MAAL kwam er een telefoon- het tje bij Scotland Yard om te P dQodskist en zos wagonladingen zeggen, dat er ergens een politic- dames en heren. gekleed in de stijl fluitje had geklonken maar dat men yan omtren, i860 Het spoorlijntje nog geen poiitie-assistentie had zien wag 9Q ,aar oud opdagen. Elf politie-palrouiliewa- j 1 nnm iloav/1 ,«,1 it Sportiviteit J7EN feestmaal is aangeboden aan gens met radio en al aan boord ruk ten uit naar de plaatsen waar de ongeruste mensen hadden opgebeld. Maar al gauw kwamen ze alle elf op het politiebureau terug met het zelfde verhaal. De ongeruste men sen hadden alle elf het politiefluitje gehoord dat geklonken had tijdens de televisie-uitzending van het stuk: „Johnnie was een Held". twee Amerikaanse sportclubs „voor sportiviteit onder moeilijke 'omstandigheden". De clubs zijn de voetbal- en de basket-clubs van het Sioux Falls College in Zuid-Dakota. De moeilijke omstandigheden: ze hebben jarenlang geen enkele wed strijd gewonnen. Vertraging (Advertentie) Talm niet langer, grijp dadelijk in? Om kinderhoest te bestrijden is er:j Ongezien DIJ het herstellen vrin een pla- fond van een oud schoolge- T~)E TREIN Duinkerken-Parijs bouw in Mistley (Eng.) kwam een had dezer dagen vertraging aantal (slechte) rapporten te omdat twee broers de spoorrails voorschijn van schooljongens, die hadden uitgekozen om er een ru- 80 jaar geleden daar op school zie uit te vechten. De machinist waren. De jongens hadden die durfde niet doorrijden omdat hij rapporten gepostin een spleet anders zeker beide mannen had - vermorzeld. Tenslotte nam een der broers de benen, maar de andere ging op de spoorbaan de machinist zitten uitjouwen. Hij verdween pas toen een paar spoorwegmannen op hem aj- kwamen. in de vloer van de bovenverdie ping. De preek t^ANUNNIK L. Collins van de St. Pauls Kathedraal in Londen be steeg de kansel. Behalve het evan gelieboek had hij een paar kinder sokjes bij zich en een verfdoosje. Tijdens de predicatie zwaaide hij mét de kindersokjes. „Kijk eens" zeide hij,,,die heb ik gekregen, on gewassen en zó afgedragen en ge stopt, dat er nauwelijks nög twee steken van dezelfde wol zijnEn dit verfdoosje", vervolgde hij, ter wijl hij dat dingetje open deed, „kreeg ik ook. Het ziet er ver schrikkelijk uit. Maar het ergste is, dat er zowat geen verf meer in zit". Het waren enige ..Kerstgaven" die parochianen hadden geschonken voor het Kerstfonds der Armen. ..Het lijkt wel of sommige mensen hun rommelzolder hebben schoon gemaakt", zei de kanunnik. Schommelstoel NJEGENENTWINTIG Amerikaanse luchtbases in Engeland hebben de order gekregen, een schommel stoel klaar te zetten. De reden er van? Een operette-gezelschap maakt een tournee voor de manschappen der vliegbases. Het heeft alle to neel-attributen bij zich, behalve een schommelstoel die in het spel te pas komt. Uitvaart Goede dame TN HET Engelse plaatsje Hare- wood merkte men op, dat in de publieke telefooncel steeds meer klein geld zat dan voor de gevoerde gesprekken nodig was geweest. Juffrouw' Throup van de telefoon dienst besloot eens op onderzoek uit te gaan. Het resultaat was, dat ze een oude dame ontdekte die be kende, steeds losse munten in de gleuf te gooien, want ze had ge hoord „dat die arme telefoonmeis jes zo weinig verdienen". Toch. „TK GA niet dood, tenzij jullie me doodschieten", zei Mevrouw Wainwrighf te Southwick (Eng.) op haar 106de verjaardag in Augustus j.l. Maar nu-is ze dan toch een na tuurlijke dood gestorven. Ze had 10 kinderen, 28 kleinkinderen en 23 achterkleinkinderen. Op 15-jarige leeftijd was ze al verloofd en toen ze 6 jaar later geen toestemming van haar ouders kreeg om te trou wen, liep ze van huis weg. De sterke arm TN Richmond (Am.) rook de politie aan de adem van Odell James QNDER het ontploffen van mist- Rice omdat men hem van publieke signalen en het knetteren van dronkenschap verdacht. Odill ont- vuurwerk reed 'n krakend en ram- kende dit ten sterkste. „Nou", zei melend treintje met 'n vaartje van men op 't politiebureau, „loop dan 50 km. per uur van Tivetshall (Eng. eens keurig recht langs die streep." graafschap Norfolk) naar Beccles Odill deed het. Op zijn handen. 5?V. Het Deense Koopvaardij-opleidings- schip „Danmark" bracht een bezoek aan Curacao. Op Oudejaarsdag voer het dc Annabaai binnen, de Ne derlandse vlag hoog in de top van de voormast, de Deense vlag in de top van de achtermast. Links op de foto ziet men het Fort „Waterfort", dat binnenkort zal worden ver bouwd in een toeristencentrum; doch voorlopig staan nog op de eeuwenoude wallen de kanons van het nieuwste model. EMART KINSBURN Madrona legde haar hoofdje tegen zlJn. schouder aan en geruime tijd wis selden ze geen woord. Hun enige wens scheen te zijn, daar altijd te blijven hggen met de geur van het kampvuur om hen heen, het ruisen van de wa terval in hun oren en zo de wereld al haar lelijkheid te mogen ver- z.?n verguldde alles met een zachte schijn; veranderde de waier- vlU?peIs ln *onkelcnde diamanten; to- *'?e fantastische patronen op het mos en de eikenblaren. O, Tupelo.... zo moest het altijd na'°nTi- u blijven, zuchtte Madro- Ik ben een geboren zwerfster. Laten we altijd zo blijven leven. La ten we nooit meer een huis binnen gaan. dan om beschutting voor storm en onweer te zoeken. Laten we zo blijven trekken cn leven. Wat kan me gezelschap of verfijnde weelde sche ten; ik verlang alleen maar, vrij te zijn! J -Maar dat kan nu eenmaal niet altijd, zei hij met nadruk. We kun nen niet achteruit. Of we willen of met, een dergelijk leven schijnt nu eenmaal niet mogelijk. Er leeft iets in n mens. dat om vooruitgang roept. Al doen we ook ons best, er niet naar te luisteren, horen doen we die stem toch. Dit is voor een poosje allemaal heel aardig en we kunnen zo leven, wanneer we slechts zin hebben. Maar daarna zullen toch onze plichten ons weer in de wereld terugroepen en dan moeten we gehoorzamen. Wat voor plichten, Tupelo? vroeg ze zachtjes. Toe, nou niet zo ern stig! Alle mogelijke plichten. We we ten nu nog niet, wat het voor plich ten zullen zijn. Maar die stem zal in ons blijven doorhameren, tot we ten slotte, desnoods plichten gaan zoeken. Ik veronderstel, dat je daarmee bedoelt, dat we ons niet uit het werk op de wereld mogen terugtrekken, merkte ze gedwee op. Juistdat is nou nèt, wat ik bedoelde, zei hij. Maar zeg eens, Tupelo, hoe lang is het dan geleden, dat het heroveren van verborgen schatten niet meer tot het werk van de wereld behoort? Maak me vandaag niet te ernstig. Ik ben op mijn huwelijksreis en wil daar van zolang mogelijk genieten. Je zult nog moeilijkheden genoeg ondervin den, als je soms denkt, dat we ons daaraan willen onttrekken. Hun toon was geheel veranderd en Troy sprak hoe langer hoe ernstiger. Is dit zoeken dan heus iets meer dan een fantastische gril? 'n Fantastische gril, zeg je? Ze ging rechtop zitten. Wat 'n idee! Is het een fantastische gril. een half millioen aan goudklompen te herove ren. Tupelo Troy? Tupelo richtte zich op en staarde haar verbluft aan. Er is zoveel werk op de wereld door geheimzinnigheid en avontuur omgeven, berispte ze hem. Denk maar heus niet, dat je, door als mijn helper op te treden, niets goeds uit voert. Wacht maar, Tupelo! Je wilt t°ch niet beweren, dat een half millioen dollar de.... Toch wel, Tupelo! Dat is de ge schatte waarde van de pot met goud, die we op het einde van onze tocht moeten vinden. Zou je denken, dat er anders zulke complotten rondom ons heen gesmeed zouden worden, als er niets op het spel stond? Je moet heus maar niet zitten tobben over 't werk, dat je in de wereld wacht. We trek ken ons er niet van terug. Ik doe maar alsof. Wacht nog slechts een paar da gen ik weet heel goed, dat plicht een soort wachtwoord van een man is en dat de wereld vooruit moet. Ik weet heel goed, dat mensen van onze be schaving niet tot het primitieve leven terug kunnen keren en dat we er geen zin in zullen hebben, als deze betove ring eenmaal verbroken is. Maar van daag doe ik, of ik altijd geweest ben, zoals nu en of ik het altijd blijven zal. Ze glimlachte nadenkend en lette niet op zijn verwonderde gezicht. Plotseling verloren haar ogen hun dromerige uitdrukking. Als we vanavond ons kamp op geslagen hebben, veronderstel ik, dat we doodop zullen zijn en daarom stel ik voor, dat we nu de kaart maar eens gaan bekijken, terwijl de paarden no-g wat rusten. Ik geloof, dal het zowat tijd wordt, dat ik je de gehele geschie denis vertel. Ik weet wel. dat je van nieuwsgierigheid bijna dood gaat. Het zal me niet veel tijd kosten, je alles duidelijk te maken. Ik hoop alleen maar, dat je niet al te teleurgesteld zult zijn, Tupelo. Zullen we het nu maar doen? Als antwoord haalde hij het dagboek uit zijn zak te voorschijn en overhan digde het haar. Ze haalde de kaart opgevouwen in haar schoot, bleef rechtop zitten, bracht haar haren wat in orde en staarde nadenkend door de bomen naar de lucht. Tupelo zat ver baasd te wachten. Eindelijk wei.dde ze zich met een diepe zucht naar hem toe. Ergens in de buurt van Brand- strom, waar we heengaan, vond mijn grootvader Manuel Vincente. het goud. Er staat in het stuk, dat ik uit het dagboek heb gescheurd en dat zich nu veilig in een bank te Riverdale be vindt, dat de schat bestaat uit klom pen zuiver goud en dat er zeven muil ezels nodig zijn, om het te vervoeren. Maar het is verloren geraakt en wij alleen hebben de kaart, waarop de plaats, waar het verborgen is, staat aangegeven. Ze tikte op de vergeelde kaart. „Mijn grootvader vond het goud in de bedding van een uitgedroogde stroom, meer dan zestig jaar geleden. Hij brhcht het bij beetjes naar de plek, waar het nu verborgen ligt. Waarom het nooit is gevonden door degenen, die ernaar gezocht hebben, zal ik je zo dadelijk verklaren. Maar ik voor mij weet heel zeker, dat ik om zo te zeggen uitverkoren ben, om het te vinden. En dano, als je eens wist, Tupelo, wat ik er mee van plan ben te doen!.... Ik wil het ge bruiken voor de opvoeding en ver heffing van mijn arme landgenoten, de peons van Mexico. Heus, Tupelo, het is geen gril van me. Ik geloof ze ker, dat ik van hogerhand geleid wordt en dat ik ben verkoren, om mijn volk op te heffen. Ik houd zo veel van mijn volk, Tupelo! Ik geloof vast, dat jij me door de hemel gezon den bent. Hoe zou ik anders van kindsbeen af van je gehouden heb ben? Waarom anders heb ik op je gewacht? Waarom ben jij gekomen om mijn dromen te verwerkelijken? Uit kleine levensvoorvallen komen soms zulke grote dingen voort. Jij bent er mee begonnen( alsof het een aardig heidje was; je bent er mee doorge gaan en hebt me echt uit eerlijke lief de gehuwd. Ja, ik zie wel, hoe grote ogen je opzet, nu je een nieuwe kant aan die fantastische Madrona ontdekt. Bijna zolang ik het me kan herinne ren, Tupelo, is dit onderzoek een wer kelijkheid, de grootste werkelijkheid in mijn leven, de. grootste werkelijk heid op aarde voor me geweest. Ver lies dus niet je vertrouwen en verklein ons avontuur niet. Je zult heus nuttig werk voor de wereld gedaan hebben, wanneer het goud gevonden en op ze ven muilezels vervoerd is." „Maar Madrona.ik kon niet ver onderstellen. niet beseffen, dat..." „Dat weet ik, Tupelo.... en dat is maar goed ook. Ik weet, dat je trouw blijven zal. Jij bent geroepen en wij beiden zijn bijeengebracht voor een groot doel. Verklein dat dus niet Je begrijpt nu de zaak wel volkomen en je zult best opgewassen zijn tegen de moeilijkheden van dit onderzoek.' (wordt vervolgd) ZATERDAG 10 JANUARI. HILVERSUM I 402 M. VARA: 7.00 Nieuws; 7.13 en 7.30 Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Ca- nllonmuziek; 8.30 Gramofoonmuziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Radio Philhar- monisch Orkest; 9.35 Waterstanden; 0 40 Haanemse Orkestvereniging, koor en so listen: VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de contenu- bedrijven. 11.35 Orgelconcert; 12.00'Gra mofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouw, mededelingen; 12.33 Roemeens orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Commentaar: 13.20 Promenade-orkest; 14.00 Klankbeeld over hfct oude en nieuwe Amsterdam; 14.30 Waarom ik van Amsterdam hou!, prijs vraag; 14.32 Concertgebouworkest; 12.15 Waarom ik van Amsterdam hou!, prijs vraag (vervolg); 16,35 Amsterdam en de sport, causerie: 16.50 Amateuruitzending: 17.1 a Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 Orgelspel; 18.35 Gra mofoonmuziek; 19.00 Artistieke s'aal- kaart; VPRO: 19.30 Passepartout, cause rie: 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie; 19.55 Deze week .causerie; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Gev^aaercl programma; 22.00 Socialistisch commen taar; 22.15 Amusementsmuziek; 22.40 Ónder de pannen, hoorspel; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofonmuziek. HILVERSUM II 298 M. KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de vrouw: 9.35 Gramofoonmu ziek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gra mofoonmuziek; 11.00 Voor-de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek (om 12.3012.33 Land en tuinbouwmededelingen); 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13.20 Lichte muziek; 13.40 Metropole-or- kest; 14.00 Boekbespreking; 14.20 Engelse les; 14.40 Amateuruitzending; 15.15 kro niek van letteren en kunsten; 15.55 Rot terdams Philharmonisch Orkest; 16.20 Luchtvaartcauserie; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd 18.00 Lichte muziek; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Pianoduo; 18.40 Re geringsuizending: Zoeklicht op de Wes terse defensie; 19.00 Nieuws; 19.10 Gra mofoonmuziek; 19.20 Parlementair over zicht; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.20 Licht baken, causerie; 20.40 100 jaar Kromstaf; 21 00 Gevarieerd programma; 21.50 Actua liteiten; 22.00 Lichte muziek; 22.3023.00 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Sport; 23.3024.00 Gramofoonmuzek. BRUSSEL 324 M. 11.45 Gramofoon muziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Piano, recital; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse mu ziek; 14.00 Orkestconcert; 14.40 Gramo foonmuziek; 15.00 Muziekkroniek; 16.00 Gramofoonmuziek; 16.45 Engelse les; n!00 Nieuws; 17.10 en 17.25 Gramofoonmuziek; 17.30 Orkestconcert; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmu ziek; 20.00 Cabaret; 21.15 Moderne tijden; 22.00 Nieuws; 22.15 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.05-24.00 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.05 Gramofoon muziek, 13.00 Nieuws; 13.10 Verzoekpro- 15.00 Gramofoonmuziek; 16 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Lich. te jnuziek; 18.30 A-cordeonspc'; 19 00 Minneliederen; 19.40 Gramofoonmuziek: 19.45 'ieuws; 20.00 Lichte muziek; 20.15 Orgelspel; 20.30 Chansons; 21.00 Gramo. foor muziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Gramo foonmuziek: 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gra mofoo.imuziek: 22.50 Nieuws; 23.00 Dans muziek; 23.55 Nieuws. kj

de Stem | 1953 | | pagina 5