DE KLERKeZN De Ruyter startte met overwinning «"'S? kW Hofzicht Theater IJzendijke ZONDIGE GRENZEN HET CENTRUM - AXEL Concertgebouw Terneuzen Ook v. d Pol won eerste partij D.E.S. organiseert toneelconcours in Oudenbosch SOLDAATBOEM Liefde van 'n frontsoldaat Ledel Theater - Oostburg De Zoon van de Kalief Bioscoopgebouw - Hulst ZONDIGE LEVENS Karavaan der ver doemden Luxor Theater - Terneuzen 8 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 JANUARI 1953 Om de Europese biljarttitel 47'2 De beste verenigingen zijn uitgenodigd Gemeentebestuur zal evenuteel financieel tekort voor zijn rekening nemen Eerste inschrijvingen binnen Bondsspeld meer dan verdiend R. K. Bond van Landelijke Rij verenigingen Kansen zijn beperkt STAN DE RIJK weer onder de lat 5 p.m. MARKTEN BELLAMY PARK VLISSINGEN KOMT ER STADION TE SCHEVENINGEN OLYMPIA-THEATER - SAS VAN GENT In de feestelijk versierde concertzaal Van de „Harmonie" te Groningen is Donderdagmiddag het tornooi begonnen om het kampioenschap van Europa anker kader 47/2. Tot de aanwezigen behoorde, behalve officials van do KNBB en de ""d van cïe UIFAB Alexandre Ave. - - «?een onkel internationaal ~~veuren op r,r gebied overslaat, ook Charges **?roux, e 80-jarige president van de UIFAtf, een kwarteeuw on langer geleden een der spelers van de wereld. Hij was het. die in een charmant toe spraakje het tornooi voor geopend ver klaarde. daarbij in herinnering brengend, dat met zijn bezoek aan Groningen een wens in vervulling ging. welke van 40 jaar geleden dateerde. In 1912 had men hem n.l gezegd dat hij persé naar het Noorden' van Nederland moest gaan, om dat daar een speler van extra-klasse in actie was, te weten Jan Wiemers. thans ook aanwezig. „Het Groningse klimaat is blijkbaar gezond", zeide Faroux, die onder luid applaus besloot met een „Oranje boven." Nadat de heer Th. de Both, voorzitter van de Groningse Biljartclub de spelers aan het publiek had voorgesteld, nam het tornooi een aanvang. de eerste partijen. van de middagpartijen -24—47—10.04; Tiedt- De uitslagen luiden Lutgehetmann 241- ke 400—24—87—16.66. De Ruyter 400237617.39; Metz 263 —23—56—11.43. Van Hassel 214—20—81—10.70; Vinger- hoedt 4002011320.00. Van de Pol 400—26—97—15.38; Galmiche 885—26—85—14.80. Het is een zwaar tornooi. Galmiche lijkt potentieel de zwakste, maar dit dacht men ook in 1914 te Schevemngen en toen snoepte hij desondanks van de Pol de titel af. Welk een geducht vech ter deze Fransman is, heeft hij ook van daag weer bewezen door Piet van de Pd op het randje van een nederlaag te brengen. Het besef van de kracht van de tegen stander drukte zwaar op de spelers in de eerste middagpartijen, die aan de ene tafel de beide Duitsers Lutgehetmann en Tiedtke, en aan de andere de Ruyter en Metz tegenover elkaar bracht. De Ruyter was zeer onvast en de schijnbaar onverstoorbare Metz zocht eveneens naar zijn normale vorm. Lutgehetmann, de Duitse kampioen, ▼ond geen moment de juiste cadans en bleef met een moyenne van amper 10 wel heel erg aan de lage kant. De Ruyter klopte tenslotte Metz in 23 beurten met een grote voorsprong, maar het was een zege. verkregen zonder brio en zonder glorie. Voor het publiek was de partij tussen van de Poll, algemeen beschouwd als onze sterkste troef, en Jean Galmiche het belangrijkst. KRUIMELWERK. Van de Pol liep door kruimelwerk uit tot 130 tegen 85 in 15 beurten. Galmiche maakte daar een goed gebruik van, want hij scoorde in zijn 15e beurt door accu raat spel 85 caramboles, evenveel als hij in zijn vorige 14 beiirten samen had ge maakt. waarmee hij zijn totaal op 175 bracht tegen 150 voor van de Pol. Deze miste een piqué toen hij 81 caramboles had vergaard en Galmiche antwoordde prompt met 68. Van de Pol, toch al zeer kwetsbaar in deze partij, raakte er door uit zijn evenwicht, waarop Galmiche met een 51 uitliep tot 291 in 19 beurten. De Rotterdammer kreeg weer een kans, in de 23e beurt, toen zijn achterstand toi ruim 100 caramboles was aangegroeid, doch strandde al na 2 op een niet al te moeilijke losse band-stoot. Een tweede kans leverde 51 caramboles op en bracht zijn totaal op 303. Galmiche had toen nog 35 caramboles nodig voor de zege; hij maakte er 18 en kwam op 383. Toen trad van de Pol, die de ballen in goede posi tie aan de korte band kreeg, voor de laatste maal naar de tafel en scoorde iet wat stroef de ontbrekende 97 punten. Galmiche maakte in een nastoot slechts 2 caramboles en verloor een partij, waar in hij lange tijd gewonnen scheen te staan. ook vingerhoed! niet op gang. Vingerhoedt, de veelzijdige grootmees ter van het moment, begon zeer sterk tegen van Hassel, series van 64 en van 113 in zijn eerste twee beurten gaven hem een grote voorsprong, daar de titel houder niet op gang kon komen. Daarop volgde een inzinking hij was trouwens enkele malen nogal onfortuinlijk, maar aangezien van Hassel akelig onzeker bleef leidde Vingerhoedt na 7 beurten van 231 tegen 46. Een van. Hassel in topvorm zou deze situatie wellicht nog hebben kunnen kla> ren, zelfs tegen Vingerhoedt, maar de kwieke Clement was slechts een schaduw van zichzelf en verloor met groot ver schil, alhoewel Vingerhoedt nog 13 beur ten nodig had om de 400 vol te maken. van de pol kwam nu niet op toeren. De scoringsmachine van van de Pol kwam niet op toeren tegen Metz; er ha_ perae iets aan het mechaniek en het gevolg was, dat Metz, zonder zeer sterk te spelen, uit kon lopen tot 249 tegen 101 in 14 beurten. Daarna raakte Metz steeds beter op dreef, hij speelde het spel, dat men juist van zijn tegenstander verwacht had, prachtig zuivere verzamelstoten, rag (2)M HET TONEEL en de daaraan verbonden culturele waarden op een hoger plan te brengen heeft het gemeentebestuur van Oudenbosch be sloten het eventuele financiële tekort van het grote toneelconcours, dat in de Vasten zal worden gegeven, voor zijn rekening te nemen. De vijf en dertig jaar oude toneelvereniging „Door Eendracht Sterk" brengt vanaf 32 Februari in het Brabantse Rome het grootste toneelcon- O a se0lKanisec,d- De beste verenigingen van het land een nrii *Y nemen aan het festijn, waarvan de overwinnaar met een prqs van tweehonderd gulden zal worden beloond. Bergen op Zoom, Etten en Hulst deelnemers dij voorzitter Cees Lauwen, onder wijzer aan de Sint Jozefschool, leefde reeds lange tijd met het plan een bijzonder concours te organiseren. De voorzitter is een man, die het to neelleven van Oudenbosch op een ho ger plan wil brengen en in dit stre ven werd hij gesteund door pastoor van Heijst, die erelid zal zijn van het comité voor aanbeveling van het con cours en door burgemeester Funk, wiens eerste grote daad het was een beroepstoneelgezelschap naar Ouden bosch te laten komen door het Katho liek Cultureel Leven financiëel te steunen. Met deze warme voorstanders voor het toneel en het concours achter zich, kon de heer Lauwen met zijn be stuursleden het plan volledig gaan vaststellen. Nog enkele voorzieningen moeten worden getroffen, maar in grote lijnen is het concours reeds uit gestippeld. het concours {JET D.E.S.-concours zal op Zondag 1 1 22 Februari beginnen in zaal Kunstmin van de heer H. Geerts. Tot nu toe zijn zes verenigingen uitgeno digd tot deelname aan het feest. Het betreft de verenigingen „Geestbescha ving" uit Etenen; „Magda Pete" uit Rotterdam: „Dindua" uit Den Haag- T.V. „Hulst" uit Hulst met als regis seur de toneelschrijver drs. Lockefeer- T.V. „Oisterwijk" uit Oisterwijk en „T.O.G." uit Bergen op Zoom. Ver fijn productief werk op de kaderlijnen, smetteloze rappels en af en toe een fan tastische vierbander, zoals de stoot, waarmee hij in zijn serie van 113 in zijn 15e beurt de 100e carambole maakte en een totaal van 362 bereikte. Van de Pol stond toen op 12 en kon de nederlaag niet meer ontgaan: hij had het niet verder dan 152 gebracht, toen Metz zegevierend door de finish ging. Hij had volkomen gefaald in deze partij, het geen uitsluitend uit vermoeidheid was te verklaren. Galmiche verdedigde zich met zijn ge. wone verbetendheid tegen Tiedtke, maar moest de zege aan de lustig scorende Duitser laten, die met een fraaie slot reeks van 120 de 400 rond maakte. DE AVONDPARTIJEN. Tiedtke 400—19—120—21.05; Galmiche 222—19—61—11.68. Van de Pol 152—21—29—7.23; Metz 40 —21—113—19.04. Voor Eur. schaatskampioen- schappen Voor de Europese k" imocnschappen in het hardrijden op de schaats, welke dit jaar. zoals men weet, door de KNSB worden georganiseerd, en op 21 Jan. en 1 Febr. a.s. te Amsterdam of Hamar worden gehouden, zijn de eerste inschrij vingen bij de KNSB binnengekoinen. Voor Engeland hebben definitief inge schreven: J. Hearn en N. Holwell; deze' beide rijders zijn momenteel in Noor wegen in training. Voorlopig hebben in geschreven: G. Weiham en W. Jones. Verder hebben zich aangemeld de Oos tenrijkers Arthur Manns' *h 1-7 Offenberger en Ernst Biel. K.lS.V.B.-consul C. Koster gehuldigd Tijdens een bijeenkomst, Woensdagavond te Middelburg, heeft de voorzi'ter van de afd. Zeeland van de KNVB, de heer C. Koster uit Vlissingen de BoncVs- van de --' ng uitgereikt. In een toespraak be-'***'de de heer Imanse er aan. dat het afdelingsbestuur op 20 December j.l. besloot tot uitreiking van dit onderschei dings' over te gaan r\ blijk van waardering ^'oor het vele werk, dat de heer Koster in het belang van de voetbalsport in Zeeland heeft verricht. Hij zei, dat de heer Koster in Vlissingo'- als KN" voortreffe lijk werk heeft "as mede oprichter van de Zeeuwse Voetbalbond en oY heer Imanse wees er op, dat wat thins is bereikt vooral te danken is aan het werk van de ouderen, zoals de heer Kc ter. H'i is jarenlang lid van de Scheidsrechterscommissie geweest, was 7 actief als ^eidr zat in de commissie voor straf- en pro testaangelegenheden en was ook als lid van de financiële con - '"^e i Als dank voor al dit werk spelde de 1 heer Imanse hem daarop het onderschei dingsteken op de borst. In een kort dankwoord zeide de heer Koster, dat het hem speet wegens ziekte voor zijn functie temoeen bedanken. De heer j. Verkerk, secretaris van de Scheidsrechterscommissio Zuid en voor zitter van de Walcherse Scheidsrechters. vereniging bracht daarop de heer Koster eveneens dank voor diens vele werk. De Neerlandse R.K. Bond van Lande lijke Rij verenigingen zal Zaterdag 17 Jan. in Den Bosch de algemene jaarvergade ring houden met o.a. als inleiders dr. ir. B. Groeneveld over ,.de opbouw van onze paardenstapel" en Rector W. Bekkers over „de ware opvatting over onze sport." Voor int. schaatswedstrijd in ons land Het bestuur van de KNSB is druk doen- de om de organisatie van een internatio nale wedstrijd in Nederland met deelne ming van enkele Noorse rijders voor te bereiden. Er is echter nog geen enkele zekerheid over het doorgaan van deze wedstrijden. De bedoeling is, dat de kernploeg, welke op het ogenblik te Hamar vertoeft, Vrijdagavo. ijk Zaterdagmorgen per vliegtuig naar Ne derland komt, in het gezelschap van drie of vier van de sterkste Noc 'iders. Het bestuur van de KNSB, dat in con tact staat met het KNMI te De Bilt, zal de weersvoorspelling van Vrijdag afwach ten, alvorens een definitieve beslissing te nemen, hetgeen noodzakelijk is, omdat de verwachting wordt uitgesproken, dat de vorstperiode zal verdwijnen. Mocht de vorst evenwel aanhouden, dan ligt het in de bedoeling Zateidag wedstrijden te Amersfoort uit te schrij ven. Zondag te Almelo, de daarop vol gende Dinsdag te Heerenveen en Woens dag in De Lier. Mocht een van de banen niet in goede conditie zijn, dan bestaat nog de mogelijkheid, dat een 400 meter baan wordt uitgezet voor de tribunes van de Bosbaan te Amsterdam. Er zijn echter nog zoveel ongewisse factoren, dat op dit ogenblik het nog niet vaststaat, dat de internationale wedstrij den in Nederland zullen doorgaan. Zondag bij M.O.C.-C.V.V. Indien de terrein- en weersomstandig heden dit toelaten speelt MOC a.s. Zon dag op Rozenoord te Bergen op Zoom een vriendschappelijke wedstrijd tegen de bekende Westelijke 2e klasser CVV. CW, uit het Rotterdamse stadsgedeelte Charlois, is reeds jaren achtereen een van i de sterkste Westelijk" 2e klassers. Mo menteel bezet deze club (achter DFC, Velox en Vriendenschaar) de vierde p'aals op de ranglijst in de Westelijke 2e klasse afdeling B. Door de terugkeer uit Amerika van haar doelman de Rijk verschijnt MOC met een gewijzigde or>~ e'1 ng. De opstelling van het MOC-elftal is als volgt: de Rijk (d.); Bogers en Herjnen ia.);- de Bruijn, Bruijs en Veraart (m.); de Moor, van 't Hof, Jonsen, Landa en Bennaars (v.) 200C 98.50 z„„. -o».- otKE^ 150 700 18.90 170 220 22.90 shadow cretonne 2.98 120 tJr.. NU BRWAN7S BONT ui 80 breed wasecht. <-> NU Per m' ma 1.39 MYSTÈRES rpu,e«e *96- nden.ASOboog, 2.98 weven ra per meter wol matrassen ",ft 90 1 .persoons LÖ< v 2 persoons 48.90 moedelijk worden nog enkele vereni' gmgen uitgenodigd. Het staat name- 43 k nog niet vast, of de zes genoem de verenigingen alle zullen deelne men. reeds begonnen met de eiwfvti g, VT ?e iury' waarin in A i zal Plaats nemen de heer i A. de Beer uit Roosendaal. Meerdere toneelfondsen hebben hun medewer king toegezegd en voelen er alles voor om D.E.S. te steunen. De hoofdprijs van het concours is vastgesteld op f 200. De tweede en derde prijs zijn f 150 en f 75. Voorts zijn er speciale prijzen voor de hoofd- en bijrollen van dames en heren. Er is een publiek- en een regie- prijs. Het concours zal voortduren tot Tweede Paasdag. Zwaar wollen. dubbel- wÏton karpetten ecn onverslijtbaar we 2oo x 300 198.50 JAARAANVOER VEEMARKT TE 's-HERTOGENBOSCH 38.876 Minder dan in 1951. De jaaraanvoer over 1952 en 1951 op de veemarkt te Den Bosch vertonen de volgende cijfers; resp. leze men over 1952 over 1951 plus of min (-i- of Runderen 121.823, 120.236. +1.587; Vette kalveren 17.389. 13.451, +3.938: Nuchtere kalveren 36.658. 35.940. +718: Zeugen 10.976. 9.301, +1.675; Lopers 5 923, 11 728, —8,805; Biggen 56.063, 99.131, —43.068; Marktverbod fokvarkens vanaf 1 Sept. 1952 Schapen 9639 8.425, +1,214: Lamme ren 4.495, 3.682. +813; Geiten 1.097. 1.357. —260; Paarden 5.066 4.754, +312; Totaal: 269.129, 308.005, 38.876. VERIO MATTEN j-w-s-rï- -0^80 NU 16.30 200x300 NU 38.7 5 Le\e restanten der waarde HH In de vergadering van de Haagse ge meenteraad heeft de wethouder van d® Wederopbouw, de heer Feber, Donder, dagmiddag meegedeeld, dat 't thans toe stemming krijgt voor eventuele afgra vingen, die nodig zouden zijn voor de bouw van een stadion te Scheveningen. Met de bestaande plannen kan dus, naar de wethouder zeide, worden voortgegaan. Zaterdag 10 Januari 8 uur. Zondag 11 Januari 5 en 8 uur- (Sündige Grenze) met Dieter Borsche, Inge Egger. Peter Mosbacher. Een film uit Je wereld der moderne smokkelaars benden aan de Nederlands-Belgische-Duitse grens met veel tempo en sensatie. Een deel der opnamen geshiedde aan onze gren zen. Toegang 18 jaar. Vanaf Vrijdag 9 t.m. Maandag 12 Jan. 8 uur. Gloria De Haven - Janet Leigh, in Metro Goldwyn Mayer's verrassende film over 'n actueel onderwerp DE DOKTER EN HET MEISJE Zondag Matinee Voorstelling: 5 uur. 14 jaar Zondag 11 Jan. 2.30; Dinsdag 13 en Woensdag 14 Jan. 8 uur: Paul Kelly en Lassie" in hun nieuwste span nendste Metro Goldwyn Mayer film in Technicolor LASSIE'S GROTE AVONTUUR Ce opwindende avonturen Van een dappere jongen en z'n moedige hond Lassie". (alle leeftijden) Zaterdag 10 Januari aanvang 6.30 en 9 uur en Zondag 11 Januari aanvang 4.15. Nils Poppe, Zwedens beroemdste komiek in zijn grootste suecesfilm: De ongelofelijke en doldwaze avonturen van een modelsoldaat. Ieder schot van soldaat Boem is een voltreffer. Zelden zult U op één avond zoveel la chen. Toegang alle leeftijden. Zaterdag 10 en Zondag 11 Januari Aanvang 8 uur. William Holden - Nancy Olson - Frank Lovejoy in: Een ontroerend verhaal, de schoonste liefdesgeschiede nis in een wereld die in vlammen stond. Zondagmiddag 2.30 Voorstelling. Toegang 18 jaar Zaterdag 10 en Zondag 11 Januari. Aanvang 8 uur. Tony Curtis en Piper Laurie in de grote Technicolor film Dansende slavinnen, lokkende, verleidelijke schoon heid, wilde avonturen, gedurfde romantiek. Roekeloos gewaagd en opwindend als het Oosten zelf. Toegang 14 jaar. Woensdag 14 Januari. Aanvang 8 uur. Stephen Mc. Nally, Alexis Smith in de Technicolor HYENA'S VAN HET ROTSGEBERGTE Het verhaal van de grootste treinroof in het Wilde Westen. Toegang 14 jaar. Zondagmiddag Voorstelling* Aanvang 2 uur; Hyena's van het Rotsgebergte. Zondagmiddag voorstelling Aanvang 4.30 uur. Zoon van de Kalief. Zondag 11 Januari om 5.15 en 8 uur. Maandag 12 Januari om 8 uur. Deze week de film, die overal groot opzien baart, met de grote karakterspeler Attila Hor- biger in de glansrol van zijn leven: Naar het wereldberoemde toneelstuk „Das vierte ge bot". Een oppermachtig diep realistisch familie-dra- ma. Gegrepen uit het volle leven. Attila Horbiger als vader Schalanter. Hij toont U hoe erg het is voor kinderen, als een vader een slecht voorbeeld geeft. Dagny Servaes als moeder Schalan ter. Inge Egger als Josefa en Hans Putz als de zoon Martin. Een fel, aangrijpend meesterwerk, dat met evenveel redenen het zesde gebod genoemd kan wor den. (18 jaar) Zaterdag 10 Januari om 8 uur. Zondag 11 Januari om 2.30 uur. Een wild-west film van de bovenste schof: Een uiterst boeiende western met adembenemende momenten, welke ons steeds in de uiterste spanning houden. Spanning - actie - sensatie - opwinding en romantiek. (14 jaar). Vanaf Vrijdag 9 t.m. Maandag 12 Januari. Aanvang 8 uur. Brengen wij U het adembenemende, op histori sche feiten gebaseerde verhaal, van de best betaalde spion ter wereld. James Mason, Danielle Darieux - Mi chael Rennie in: „OPERATIE CICERO" Cicero, 's wereld best betaalde, meest bedrogen spion, huisknecht van de Britse Ambassadeur te Ankara, verkocht voor honderd duizenden ponden aan „Top Secret documenten" gedreven door geldzucht en onbe redeneerde haat. Ongelofelijk maar waar. Bevestigd in het Engelse La gerhuis en door de gewezen Duitse Diplomaat Franz von Papen. Toegang 14 jaar. Dinsdag 13 en Woensdag 14 Januari. Aanvang 8 uur. Reprise van de grote succesfilm „ALWAYS IN MY HEART" met Kay Francis en Walter Huston. n Film van jeugd met zijn conficten en zijn idealen, ge dragen door de populaire song, welke meesterlijk ge zongen wordt door Gloria Warren. Een film die U beslist een tweede maal wilt zien. Toegang alle leeftijden. Zondagmiddag Voorstelling 2 uur; Always in my heart. Zondagmiddag Voorstelling 4.30 uur: Operatie Cicero. De leeftijdsgrenzen in bovenstaande advertenties zijn aangegeven door de keuring van de Centrale Commissie. Voor het oordeel yan de Katholieke Filmcommissie verwijzen wij naar de rubriek Stad en Land in dit nummer.

de Stem | 1953 | | pagina 3