lakintr BESTUURSRAAD NAAST PARTIJ RAAD voorgesteld Twee spionnen verloren het spel STEGEMAN NIEUWE JAAR gunstig INGEZET ileenbank een Wonderlijke Wereld steen ibank Clinge lt IEPVRIES. DONDERDAG 8 JANUARI 1953 Reorganisaties in de K. V. P. op 30 en 31 Jan. aan de orde Kiesreglement ook weer op de helling Drie vrouwen in P. B. Jlillioeneii dames Vreemd vonnis K.R.O. en K.V.P. Nogmaals: de zaah-Rosenberg RECHTER EN AANKLAGER WAREN OOK VAN JOODSE AFKOMST Zeer eenvoudig WEKELIJKS BEURSOVERZICHT VAN 30 DEC. '52 T.E.M. 6 JAN. '53 ONDERNEMINGEN MELDEN BEVREDI GENDE RESULTATEN FAN MIERLO ES ZOON n. Snor De Verborgen Schat j-3 A D IO van spaar- en lopende in wier naam begint met L. ■n R. i Z. oor geopend van 9 tot 1! 8 uur n.m. ior andere bankzaken ge it dringend verzocht roet HET BESTUUR. le der boekjes, zal plaats lag 14 Januari a.s. >pende Rekening boekjes, iet kantoor der bank te 9-12 uur en van 1.30-6 uur. Namens 't Bestuur, C. D. SMET, Voorzitter. IS, PANKLAAR pak van 500 gr. 72 ct 86 ct I 95 ct 60 ct 175 ct ISCHIJVEN 62 ct pak DIEPVRIES- PRIJS n.l. 15 ct. Hulst Terneuzen N- VAN DER STEEN hui Konins Sj/omon t/rf/4 Imtih keft a m t/iel 'e ïïieM?sth?\ "I/OOR DE PARTIJRAADSVERGADERING van de K.V.P. op 30 1 en 31 Januari a.s. is thans de agenda verschenen. Men begint Vrijdagsmiddags om vier uur te vergaderen en gaat Zaterdag- morgen om 10 uur verder. Belangrijke punten komen aan de orde. Daar is allereerst de verkiezing van het Partijbestuur. De heer Andriessen wordt weer als voorzitter gekozen. Woor de vervulling van het onder- voorzitterschap stelt het P. B. de volgende dubbeltallen: 1) Prof. Dr. J. GielenProf. Dr. F. v. d. Ven; 2) Chr. MatserMr. Dr. Ch. v. Rooij. Voor de vervulling van het lid maatschap van het Partijbestuur stelt het P. B. de volgende dubbeltallen: 1) Th. S. J. HooijJ. A. Koops; 2) C. G. A. MertensA. J. de Goey; 3) J. A. (Advertentie) HOEST, GRIEP... De weldadige warmte van Ther mogene stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanval. MiddelhuisJ. W. v. d. Akker; 4) Mr. P. J. M. AalberseMr. E. v. Breuke- len; 5) F. H. TerwindtDr. N. Daal- derop; 6) J. J. de WitJ. H. M. Derk- sen: 7) Mej. Mr. W. M. W. v. Lanschot Mej. Dr. A. de Waal; 8) Mej. E. Bergervoet—Mej. B. Kleuters; 9 Mej. C. StringaMej. M. Stollman; 10 Pa ter Mag. Mr. S. Stokman O.F.M.Pa ter Prof. Dr. L. J. C. Beaufort O.F.M.; 11) Mr. E. M. J. A. Sassen—Prof. Mr. L. G. A. Schlichting. In deze voordracht wordt voldaan aan een voorstel, dat ook in behan deling komt, namelijk om tenminste drie vrouwen in het P. B. op te ne men. Tegencandidaten kunnen nog worden gesteld vóór 29 Januari a.s. REORGANISATIE PARTIJRAAD Delangrijk is ook een voorstel tot reorganisatie van de Partijraad. Gevormd worde, aldus het voorstel, een Bestuursraad en een Partijraad. De bestuursraad maakt in zijn geheel deel uit van de partijraad. De be stuursraad heeft een organisatorische taak, de partijraad een politieke taak. De Bestuursraad wordt samenge steld uit het Partijbestuur, aange vuld met figuren uit de Kringen en wel in een aantal als thans ook voor de partijraad is vastgesteld. De Partijraad wordt samengesteld uit de bestuursraad en een dertigtal „landelijke" figuren, liefst verspreid over het land woonachtig. Zij worden gekozen door het partijbestuur. Leden van Eerste en Tweede Kamer zijn ad viserend lid. Tot de taak van de Bestuursraad behoort: het vaststellen van reglemen ten en de financiële jaarstukken, de verkiezing van de leden van het Par tijbestuur, niet-Kringvoorzitters. Tot de taak van de Partijraad be hoort: het vaststellen der programs, het jaarlijks contact met de voorzitter der Tweede Kamer-fractie. De bedoe ling is een tweetal vergaderingen van de partijraad per jaar te houden, de eerste aansluitend op de jaarlijkse vergadering van de bestuursraad met verslag van de fractievoorzitter, de tweede ter behandeling van actue le politieke problemen. KIESREGLEMENT 17 r is ook weer eens een voorstel tot wijziging van het kiesreglement. Volgens dit voorstel worden de lijsten in het algemeen via samenvoeging van Kringen zodanig samengesteld, dat zo mogelijk 6 tot 8 verkiesbare plaatsen verkregen worden. De lan delijke verkiezingsraad wijst op elk der lijsten voor de helft der verwach te zetels definitieve candidaten aan (bij een oneven aantal te verwachten zetels af te ronden naar beneden). Over de overige verkiesbare plaat sen geeft de Kringadviescommissie of de adviescommissie der samengevoeg de Kringen een voorlopig advies aan de verkiezingsraad, die het definitie ve advies samenstelt. Over dit advies wordt dan de groslijststemming ge houden, waarbij slechts één stem wordt uitgebracht. In de vergadering komen ook ver schillende afdelingsvoorstellen aan de orde, terwijl Prof. R'o'mme weer ver slag uitbrengt over de werkzaamhe den der fractie. zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA.GELEI. van Joodse afkomst waren en meer dan dat: beiden behoorden tot een be paalde synagoge. Julius Rosenberg was echter verre van een Jood, in welke objectieve betekenis van het woord dan ook. Hij berokkende zijn vader veel verdriet door te weigeren een opleiding tot rabbijn te volgen. Geen van beiden waren Zionisten. HEEL DUIDELIJK LIET HAAGSE vonnis inzake de overval op Overste Harjono wekt verbazing en teleurstelling. De thans tot geringe straf veroordeel den hadden zich waarachtig niet aan een kinderachtig misdrijf schuldig gemaakt. Het was een regelrechte roofoverval en slechts door toeval viel er geen dode bij. Bovendien werden de goede betrekkingen met 'n bevriende staat er door bedreigd. Toch krijgen deze ruwe en bande loze klanten zo'n geringe straf, dat ze alweer op vrije voeten rondlo pen. We kunnen ons volkomen be grijpen, dat men er in Indonesië niet bepaald vleiend commentaar aan verbindt. De anti-Nederland- se stemming krijgt er weer een in jectie door. Hoger beroep is natuur lijk nog mogelijk. Laten we hopen, dat het daartoe komt. Op de as. Partijraadsvergadering zal men er weer eens over praten, of de K.R.O aan de K-V.P. niet meer gelegenheid kan schenken haar doelstelling, tactiek en hande lingen te verklaren In een prae-ad- vies op een voorstel-Dordrecht ter zake noemt het P. B. het ook zeer gewenst, dat van de zijde van de K. R.O. meer belangstelling voor de politiek wordt getoond. Daarom is tot tweemaal toe een onderhoud met het K.R O. - bestuur aangevraagd. Men hoopt, dat het nu spoedig zal plaats vinden Moge het resultaat hebben! Als de K.R.O. maar de helft van de gelegenheid gaf aan de K. j V.P-, welke de VARA aan de P.v.d, A schenkt, dan mogen we voors- f hands al tevreden zijn. pOEN ETHEL EN JULIUS ROSENBERG vorig jaar schuldig bevonden werden, was daar weinig discussie over in Amerika. Hier waren twee spionnen, die de Sovjet-Unie hadden gediend en nu hadden ze het spel verloren en werden ze gestraft. Zelfs de communistische pers was nogal mak, de feiten die tijdens het proces aan het licht waren gebracht, waren te duidelijk, te overtuigend dan dat er veel tegen in gebracht kon worden. Het heeft bijna een jaar geduurd, eer de communisten, in Ame rika en elders ter wereld, de affaire-Rosenberg opnamen om er propa- gandamunt tegen Amerika uit te slaan. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat een aantal mannen in Moskou pas rustig zullen slapen als Ethel en Julius ter dood zullen zijn gebracht, want beiden weten „te veel".... Aldus de correspondent in de Verenigde Staten van het socialistische Vrij Nederland. met de productie van de atoombom, een wapen dat magische associaties oproept. In de tweede plaats wordt gezegd, dat de Rosenbergs vervolgd worden, omdat zij communisten zijn en onpo pulaire meningen voorstaan. Wel, het antwoord daarop is, dat zij niet als communisten ter dood zijn veroor deeld, maar als misdadigers tegen de (Advertentie) de rookworst met de lijne zachte rooksmaak U)E zaak is zeer eenvoudig. Ethels broer, Dave Greenglass, werkte als machinist op het atoom-project in het zuidwesten der Ver. Staten. Op aandrang van zijn zuster en zwager en gedragen door een soort puber- teits-idealisme ten opzichte van Rus land, stal hij bepaalde geheime stuk ken en tekende hij schetsen, die iets te maken hadden met de productie van de atoombom. Toen Greenglass werd gepakt als gevolg van de ket ting-reactie na de arrestatie van Klaus Fuchs in Engeland, werden ook zijn zwager en zuster ter verantwoor ding geroepen. En toen de zaak eenmaal rolde èn Greenglass alles had bekend wat er te bekennen was, bleek plotseling dat Julius Rosenberg een van de topman nen van de Russische spionnageorga- nisatie in Amerika was geweest. Hij had dienst gedaan als bemidde- hngsfiguur (dat is dus het „ontdek ken" van mensen, die eventueel wel zouden willen spionneren), hij had spionnen eigenhandig gehuurd, hij had zelf met succes gespionneerd, hij had als koerier voor andere spionnen gefungeerd, alsmede als schatmeester van de spionnage-groep. In dit alles was hij actief bijgestaan door zijn vrouw, Ethel Greenglass, die boven dien door velen als de werkelijke drijvende kracht in het complot werd beschouwd. Toen bleek, dat de zaak ontdekt zou worden, trachtten de twee het land te verlaten en er schij nen bewijzen te zijn, dat het tweetal tenminste 50.000 dollar heeft neerge teld om te kunnen ontsnappen. Tijdens het proces is, voorzover wij uit de krantenverslagen hebben kun nen nagaan, een overweldigende hoe veelheid bewijsmateriaal ter tafel ge bracht, zowel in woord als geschrift. De rechtzaak duurde weken lang en het hele land volgde haar op de voet. Niemand kon aan de schuld der be klaagden twijfelen en zo deed de ju ry dan ook vrij snel uitspraak: zij sprak met algemene stemmen het „schuldig" uit. Ziehier de feiten aangaande een rechtszaak, die zich bezig hield met criminele handelingen. VERTROEBELING |_JOE komt het nu dat deze zaak zo vertroebeld is door politieke ar gumenten? In de eerste plaats hebben de uit geleverde geheime stukken te maken veiligheid van de staat. Er lopen nog een goede 40.000 communisten in Ame rika rond en niemand veroordeelt hen ter dood, óók al wordt het leven hun, maatschappelijk en economisch ge zien, niet bepaald plezierig gemaakt. Het is echter onzinnig een vergrijp te gen de veiligheid van de staat gelijk te stellen met het voeren van com munistische propaganda. In werkelijkheid waren de Rosen bergs helemaal geen vooraanstaande communisten. Zij spraken niet op ver gaderingen, zij schreven geen pam fletten, ze ijverden niet voor het Stockholm-appèl of voor erkenning van communistisch China. Zij waren spionnen in opdracht van Moskou en dat was alles. Het is interessant, dat de Russen Rosenberg als leider voor een spionnage-groep hebben gebruikt, hoewel hij vanwege zijn communisti sche relaties uit een regeringsbaan was gegooid. Wat betekent het leven van een Julius Rosenberg in het spel van het Kremlin?! In de derde plaats wordt gezegd dat de Rosenbergs veroordeeld zijn, om dat zij van Joodse afkomst zijn. Het lijkt mij goed er op te wijzen, dat zo wel de rechter als de aanklager zelf TAE zaak is buitengewoon duidelijk, lijkt mij. De Sowjet-Unie heeft spionnen in Amerika en elders en Amerika zal wel spionnen in Rusland en elders hebben. Spionnen moeten er voor zorgen dat zij niet gepakt wor den .En als men ze wel pakt, weten de spionnen wat hun boven het hoofd hangt. Zo ziet de jungle der machts politiek er uit en niemand behoeft ac tief aan het ondergrondse gevecht in die jungle deel te nemen, indien hij niet wil. Dat heeft allemaal niets met communist zijn of „Jood" zijn te ma ken. Een van de meest vrijzinnige orga nisaties in Amerika, de Unie voor de Burgerrechten, welker president de man was, die Sacco en Vanzetti tot het laatst toe heeft verdedigd en dat heden ten dage nog doet, deze Ame rican Civil Liberties Union heeft pu bliekelijk medegedeeld, dat er in de zaak-Rosenberg voor haar geen enkel element was, dat een inmenging zou kunnen rechtvaardigen. Voor mij, die de A.C.L.U. kent, is dit werkelijk voldoende. HOOGSTE STRAF NODIG? ]V/[AAR er is natuurlijk een andere lvi vraag en dat is de vraag van de strafmaat. Niemand die in de gevan genis heeft gezeten en op zijn execu tie heeft gewacht, kan daar licht over heen stappen. Was de hoogste straf nodig? Sommige Amerikaanse kranten heb ben er op gezinspeeld, dat de Rosen bergs de hoogste straf hebben gekre gen, omdat zij weigerden de regering te helpen. Julius Rosenberg, de ben deleider, had kunnen helpen door de regering de namen te noemen van de mensen in zijn organisatie. Niemand weet nu immers of het complot nog opereert en hoeveel spionnen er nog rondlopen, die bij deze groep betrok ken waren. Nu, de Rosenbergs hebben in hun zwijgen volhard. Zij blijven Moskou en hun opdrachtgevers trouw. Dat doen zij misschien uit idealisme, wie zou dat durven beoordelen? Maar dat de Amerikaanse autoriteiten het nu zo langzamerhand tijd vinden, dat de veroordeelden zich eens idealistisch naar de kant van hun land van ge boorte of opvoeding betonen, is op zijn minst begrijpelijk. Persoonlijk geloven wij niet in het nuttig effect van de doodstraf en we kunnen haar dus ook niet toejuichen. Maar in de Ver. Staten bestaat zij nu eenmaal en een strijd er tegen is niet voor deze speciale kwestie aan de orde. Liet jaar 1953 is door de Amsterdamse effectenbeurs gunstig ingezet, al kon de vaste stemming van 2 Januari niet geheel behouden bltfven. Rekening houdend met het inmid dels betaalde interimdividend van 6 pet. der Philips Gloeilampenfabrieken Gem. Bez. konden deze aandelen een behoorlijke koerswinst boeken. De grote verkooporder op de limite van 160 pet. schijnt thans te zijn afgewik keld, terwijl het bericht, dat dit fonds in jV1*ser^aild zal worden geïntrodu ceerd, verdere belangstelling veroor zaakte. Aandelen Unilever lagen ook beteT in de markt, terwijl daarentegen de Koninklijke Olie teleurstelde door een interimdividend van 4 pet. te annon ceren. Men verwachtte ter beurze alge meen, dat een hoger interimdividend zou worden gedeclareerd, zodat het onveranderde interimdividend alge meen tegenviel. Uiteraard dient men hieruit geenszins af te leiden, dat het totale dividend lager zal liggen dan 12 pet., hetwelk over 1951 werd gede clareerd. De industriële markt lag behoorlijk prijshoudend, waarbij de koersver- hogingen de overhand hadden. De aandelen Leidsche Textiel Van Wijck en Simplex Machinefabriek, die in verband met de ongunstige berichten, onlangs gepubliceerd, een behoorlijke veer hebben moeten laten, konden de laatste dagen niet onaanzienlijk ver beteren. Inmiddels zijn door diverse onder nemingen tussentijdse berichten gepu bliceerd, die een verdere kijk geven op de huidige bedrijvigheid in en kele industrietakken. Zo publiceerde de Holland Melksuiker, dat de afzet van haar artikel in de tweede helft van 1952 aanmerkelijk verbeterd is, zodat men verwacht, dat bij de aan vang der campagne in 1953 geen voor raden meer beschikbaar zullen zijn. Op financieel bevredigende resulta ten kan worden gerekend. De Che mische fabriek Naarden was in 1952 zeer bevredigend van werk voorzien en een behoorlijk resultaat kon wor den bereikt. Alhoewel de prijzen van verschillende producten zijn terugge lopen, verwacht de directie over het afgelopen jaar een redelijk dividend te kunnen uitkeren. Ook bij de Verenigde Stearine en en Kaarsenfabriek Gouda-Apollo is de gang van zaken gedurende de 11 eer ste maanden van het afgelopen jaar bevredigend geweest. De winstmarges zijn uiteraard sedert de Korea-hausse gedaald, doch de bereikte financiële resultaten zullen behoorlijk zijn. Het bestuur van Dekkers Houthan del heeft een interimdividend van 5 pet. op de gewone aandelen geannon- Advertentie) Bankier, Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS ceerd en dat op de 6 pet. cum. winst- delende aandelen op 6 pet. bepaald. Over het algemeen schijnen de hout handelmaatschappijen een zeer bevre digend jaar achter de rug te hebben en is het in verband daarmede waar schijnlijk, dat de meeste bedrijven 'n zeer behoorlijk dividend zullen kun nen uitkeren. Tenslotte heeft het bestuur van de A.K.U. medegedeeld, dat 1952 tot te vredenheid verlopen is. Bij de scheepvaartmaatschappijen kan men een lichte koersverbetering constateren. De bankaandelen liggen nog steeds gevraagd, waarbij het opvalt, dat de aandelen Hollandsche Bank Unie se dert de betaalbaarstelling van het stockdividend vast in de markt blij ven liggen. BELEGGINGSMARKT Qp de bele-ggingsmarkt zijn geen grote veranderingen opgetreden. De 4 pet. lening Amsterdam, waarvan de inschrijving op 5 dezer openstond, is zeer zwaar overtekend, zodat de banken en commissionairshuizen zich voor de practisch onmogelijke taak zien gesteld hun cliënten een enigszins behoorlijke toewijzing te geven. De Amerikaanse effectenbeurs blijft nog steeds vast gestemd, gesteund door een groot aantal berichten, die verbeterde bedrijfsresultaten melden. Op 5 Januari is een nieuwe Ameri kaanse investment trust op de Am sterdamse beurs geintroduceerd, t.w. de Investors Mutual Inc., een fonds waarin behalve een groot aantal ge wone aandelen, tal van preferente aandelen en zelfs obligaties vertegen woordigd zijn. Verder worden ge introduceerd aandelen Wellington Fund. Inc., eveneens een investment trust, met een eveneens zeer geva rieerde samenstelling. 'T'OT verbazing van het luisterend en toeschouwend publiek keerde de Engelse tenor Walter Midgley, die optrad als Hertog van Mantua in de opera „Rigoletto" in Convent Garden (Londen) zijn rug naar de menigte, terwijl hij dapper door zong. Enkele ogenblikken later keerde hij zich weer om met een halve snor De verdwenen helft was onder het zingen in zijn mond terecht ge komen en hij had het ding maar doorgeslikt. Nadat hij zijn rol had uitgezongen verdween hij ülings naar een arts die de haartjes zo goed mogelijk uit de kostbare keel pikte. En hier dan het getekende commentaar van de Daily Express op dit incident. ARTIE'S HEADLINE 2TH3DA fi*v. "1 am NOT interested in a leading role in'Rigoletto' „Ik heb GEEN interesse voor een hoofdrol in de Rigoletto". Record opgegeten r"pWEE Afrikanen vingen een vlie- gende vis en brachten die in triomf naar hun dorp op 35 km. van Mombasa. Een Europese henge laar die daar toevallig vertoefde, had nog nooit van zijn leven zo'n reusachtige vliegende vis gezien. Hij mat het dier en het bleek 5 meter lang te zijn. Het wereldrecord stond tot nogtoe op 3.30 m. De volgende dag arriveerden twee vertegenwoordigers van de henge- laarsbond om officiële opmetingen te doen voor de Internationale Or ganisatie van Amateur Hengelaars. Te laat, ze vonden hier en daar wat graatjes want de Afrikanen hadden hun buit in het dorp ver deeld en het record was opgegeten. Ruimte V)E 58-jarige heer Reginald Lang wandelde op een dezer koude avonden de bar van het Radbrooke Hall Hotel in Shrewsbury (Eng.) binnen. Hij kon helaas niet bij het houtvuur in de schouw komen, want een dichte menigte stond er zich te verwarmen. Een mede slachtoffer zei tot de barman: „Gooi er nog een blokje op. Dan wordt het zó warm, dat ze allemaal een eindje achteruitgaan en wij er ook bij kunnen." De heer Lang haalde een klein papiertje uit zijn zak en zei: „Als ik er dit op gooi, is de hele zaak binnen 2 minuten leeg". Hij deed het en er ontwikkelde zich een bijtende dichte rook waardoor het hotel in een ommezien ontvolkt was. Het papiertje bevatte een che mische stof die in het leger bij gasmaskerproeven wordt gebruikt. Het grapje kostte Lang voor de rechter 45 Pond (450 gld.). Zuinigheid „LJOE ter wereld", vroeg de po litie van Milwaukee (Ver. Staten) aan de wegens dronken schap gearresteerde Anton La- gozny, „is het mogelijk dat u bij een salaris van 50 dollar per week 12000 dollar naar de bank heeft kunnen brengen"?' De dronken Anton zei: „Ik ben een spaarzaam man. Ik geef alleen maar wat uit aan vlees, bier en whisky'. Grote Vasten DEIKAN, een Indische fakir, heeft in de Italiaanse stad Lecce het wereldrecord vasten gebroken door 77 dagen lang in een glazen kist t8 liggen zonder vast voedsel te ge bruiken. Wel verzwolg hij 222 liT ter mineraalwater, 77 liter lichte pekel, bijna 20 liter thee en 7 litef koffie zonder suiker. Hij is vader van vijf kinderen en viel geduren de zijn vastenperiode vier maau flauw en was 168 uur zwaar ver kouden. Hatsjieee Suske en Wiske AL heeft de Indonesische regering Batavia dan herdoopt in Jakar ta toch bestaat er nog een Batavia en wel in de Ver. Staten. Tijdens de behandeling van een moordzaak voor de rechter aldaar beklaagden de leden van de jury zich, dat ze tijdens de dagenlange zittingen ho peloos ten achter raakten met het beeldfeuilieton. De voo(rzitter van de rechtbank droeg de griffie op, dagelijks de uitgeknipte beeldver halen aan de juryledèn te ver strekken. OBLIGATIES: 3 Nederland 1962-1964 3-314% Nederland 1947 3 Nederland 1947 (dollarlening) 3 Nederland 1937 3 Nederland Investeringscertificaten 3 Grootboek-obligaties 1946 3 Nederlandsch-Indië 1937 A AANDELEN: aand. aand. aand. aand. eert. v. aand. aand. aand. aand. aand. eert. v. aand. aand. aand. aand. eert. v. aand. aand. Amsterdamsche Bank Rotterdamsche Bank De Twentsche Bank Nationale Handelsbank Nederlandsche Handel-Mij Algemene Kunstzijde Unie v. d. Bergh's en Jurgens Fabrieken. Machinefabriek „Breda" Van Gelder Zonen Unilever Hollandsche Kunstzijde Industrie Nederlandsche Kabelfabriek Gem. Bez. v. aand. Philips' Gloeil. Kon. Nederlandsche Hoogovens Wilton Fijenoord Dok- en Werf-Mij. aand. Internat. Gew. Betonbouw aand. Internatio aand. Billiton Mij. II aand. Koninklijke Petroleum aand. Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam" aand. Bandar Rubber Maatschappij aand. Holland-Amerika-Lijn aand. Kon. Nederl. Stoomb. Mij. Nat. Bez. aand. Nederlandsche Scheepvaart Unie aand. Rotterdamsche Lloyd aand. Kon. Java-China-Paketvaart Lijnen aand. Ver. Vorstenlandsche Cultuur Mij. aand. Handelsvereeniging „Amsterdam" aand. Nederl. Ind. Suiker Unie cert. v. aand. Deli Maatschappij aand. Deli Batavia Maatschappij aand. Senembah AMERIKAANSE FONDSEN: eert. v. aand. Anaconda Copper Mining Company cert. v. aand. Bethlehem Steel Corporation cert. v. aand. General Motors eert. v. aand. International Nickel cert. v. aand. Republic Steel Corporation eert. v. aand. United States Steel Corporaiton cert. v. aand. Cities Service Company cert. v. aand. Shell Union Oil Company cert. v. aand. Tide Water Ass. Oil Company cert. v. aand. Southern Pacific Company cert. v. aand. Union Pacific Railroad Company 29/12 '52 6/1 '53 95 3/8 95 3/8 t 93 1/2 93 7/8 t 92 3/8 93 3/4 4 9215/16 93 13/16 t 94 3/4 94 7/8 4 9215/16 93 13/16 4 931/2 93 7/8 4 4 163 3/4 165 1/4 4 4 152 3/4 155 1/2 4 163 1/4 164 1/4 4 971/4 981/4 4 150 149 1/2 4 149 1/2 152 1/2 4 257 259 4 111 112 4 155 156 3/4 4 174 3/4 176 1/4 i 94 95 4 209 1/2 213 4 159 1/2 1591/2 4 152 154 1/2 4 160 162 4 123 1/2 124 4 133 140 4 175 1/4 171 4 3081/2 309 3/4 4 771/4 76 3/4 4 80 811/2 124 126 3/4 4 127 1/4 131 1/2 4 118 120 4 117 116 3/4 4 112 1/2 114 4 15 14 5/8 80 1/8 82 1/8 4 77 78 4 66 1/2 69 3/4 92 1/2 98 4 56 58 4 4 4 413/8 44 3/16 4 4 54 58 1/2 4 67 1/16 67 7/8 44 5/8 47 1/8 4 46 1/8 47 3/16 4 41 3/16 43 1/2 4 95 93 13/16 4 72 713/4 4 22 1/16 22 7/16 47 45 3/4 4 116 116 4 23) Tja, zei Tatcher, met aandacht naar de voorbereidselen van Troy en Madrona kijkend. Het valt niet te zeg gen, wanneer we elkaar weer eens eiug zullen zien. Maar vanavond bent igeVn in Lovette met Zabelle innr,t l tenminste op rolletjes a„P rfiZ°tmeer' Ik naar huis en kompn nm'71U 6en dan ecns over te aan zien we ^?Ue te bezoeken. Nou, kunt e'kaar wel weer.... Je j i.j verdwalen, Trov houd dezelfde weg maar. dio wc gisteren gereden hebben, tot je de Eel over Z finkfdfcn» EnTdan saat wegnaar links, cLe naar Lovctt voert. Dat is hot hMShee?n/"ig6 huis in die huurt Nu het beste dan maar.en goede reis ccn kwartier later zagen Trov spa^ne„rk?Yle T Vier Paaien te- Mart? aankomen en wegrijden watertroe zin® °P ,de rand vaneen na Ei- „L i en ek het voertuig tussen vrschenen, een paar rimpeltje! poosie k?1tr wenkbrauwen en na een keek ze Troy bezorgd aan. Timol?-?16' daShoek en de kaart veilig, vertrmiwfm°eg Ze' Tupel° W°Pte vol vertrouwen op zijn borstzak. no7 ,Yaarom zouden we ze dan verder nog tn gevaar brengen? Toen we op reis gingen, hadden we nog nooit van Lovette gehoord; we moesten alleen maar ergens in de nabijheid van Brandstrom zijn. Dat wist ik zelfs nog niet, zei Tupelo. Nou, dan weet je het nu, En, zo als ik zei, waarom zouden we naar Lovette gaan? We hebben besloten, daarheen te gaan, alleen maar om mijn overhaast gezegde waar te maken. Nu we hen eenmaal kwijt zijn, laten we nu toch proberen hen kwijt te blijven. Maar als we in de buurt van Brandstrom moet werken, dan kan het wel niet anders, of we zullen Tat cher nu en dan aantreffen. En boven dien, waar moeten we hier ergen lo geren? Ieder huis hier in de streek doet dienst als hotel Tupelo. Ze zijn maar al te blij, gasten te krijgen En we kunnen ook in de open lucht kampe ren. Laten we dat vannacht in elk ge val doen. Als we zigeuners willen zijn, dan moeten we het goed doen ook. Heus. ik zou liefst in geen jaar meer de binnenzijde van een huis zien. En vanavond als we dan bij ons eigen kampvuurtje zitten, met het grote bos overal om ons heen, dan zullen we voor Het eerst samen de kaart eens be kijken. Kom nuwees geen oude voorzichtige en bedachtzame juffrouw Tupelo! We gaan er vrij en onbekom merd op los. hoor! Ik heb er niets op tegen, zei Tupelo. Maar als we op slot van zaken tot de conclusie komen, dat Tatcher en Za belle doodonschuldig zijn, hoe moeten we het dan goedpraten, dat we hen zo verwaarloosd hebben? Ik mag hen graag, Madrona, daar kan ik niets aan doen. Toch is dat gemakkelijk genoeg. We hebben geen enkele verplichting te genover hen. Ze weten, dat we als In dianen willen gaan leven en als we hen dus ooit weer ontmoeten, zeggen we doodeenvoudig, dat de zucht tot het trekkersleven ons eerder, dan we ge dacht hadden, overvallen heeft en dat we er niet meer tegenop konden. Laat dat maar aan mij over. Keurig gezegd! Hoera voor de on bekenden streken! Ik zal opzadelen en dan gaan we de heerlijke wildernis in! Een half uur later draafde een zwart een bruin en een vosruin de stalhou derij van Eastwood uit en sloegen de weg in, die over de kaalgehakte heu vels naar de geheimzinnige bossen daarachter leidde. Madrona's wangen gloeiden. Lost Boy kwam vlak naast Don Antonio lopen en de breede ran den van twee coyboy-hoeden kwamen tegen elkaar aan. En achter hen hin nikte een ruin, toen ze het blokhuis van Watts voorbijkwamen. HOOFDSTUK X. DE BEDOELING VAN MADRONA. „Eindelijk! Eindelijk!" juichte Madrona en haar ogen schitterden, omdat haar droom eindelijk ver werkelijkt werd. Heuvel op, heuvel af voerde het geheimzinnig pad hen in een land, dat nog geheimzinniger was, dan ze het, zich ooit hadden voor gesteld. De herfst hing in de lucht; de ochtenddauw glinsterde op de doorn struiken en manzanita's; de kromme, bochtige madronas, waarnaar Madro na door de geheimzinnige grootvader genoemd was, prijkten met rode, zalm kleurige en rose bloemen en staken hel af tegen de donkergroene pijn bomen. Èschdoorn, chinquapins en andere variëteiten van de eik, esch, doornboom, hazelstruik en els om zoomden de oevers der bergstroom pjes, die ze overstaken. Het was een betoverd, ongeschonden, verrukkelijk landschap. De paarden draafden door het stof van de weg in het zonlicht, dat door het gebladerte trilde. Nadat ze het huis van Watts voorbijgekomen waren, hadden ze nog geen ander ont moet. ze waren alleen met elkaar en hun gedachten en ver voor hen uit strekte zich de stille weg tussen de bomen door. Die hele morgen spraken ze geen woord over de verwikkelingen, die ze hadden meegemaakt. Ze waren nog jong genoeg, om als kinderen hun zwarigheden gemakkelijk van zich af te zetten bij het vooruitzicht van het heerlijke, dat komen zou. Ze hadden veel te overdenken, veel te overleggen, veel, waartegen ze zich voor de toe komst moesten versterken. Doch ze lieten zich gaan in een droom, waar naar ze zo hadden verlangd en jeugd en liefde lieten geen onrust in hun geest toe. Het leven lag vóór hen en voor zorgen was het nog altijd vroeg genoeg. Tegen de middag sloegen ze hun lamp op. Madrona had naar dit ogen blik en de plichten, die het mee zou brengen, verlangd. Ze staken een brui send beekje vol forellen over en re den tussen de bomen door, tot ze een aantrekkelijk plekje vonden op hon derd meter afstand van de weg. Het water bruiste over een ronde steen heen en stroomde er aan beide zijden langs omlaag. Horsetail Falls had Madrona ver klaard, nog voordat ze afgestegen was. Boven de kletterende waterval bevond zich een vlakke plek met bruin-groen mos dik begroeid. Door de overhan gende esdoorntakken zeefde het zon licht omlaag. In het rond lag een massa drijfhout en spoedig had Ma drona een vrolijk knappend vuurtje aangelegd, terwijl Tupelo de paarden verzorgde. Eindelijk kon ze het nieuwe kam- peergerei uitpakken en de vierkante koffieketel aan de ijzeren driepoot te koken hangen. Tupelo sneed het uit Eastwood meegenomen vlees in stuk ken, schuurde de nieuwe pannen met zand en water uit en zocht wel tien minuten lang naar de eieren. Madrona was over alles in de wol ken. Ze sneed zich in haar ene en brandde zich aan haar andere vinger en doofde het vuur bijna uit door er water overheen te morsen. Maar ze hadden overal pret in en aten als uit gehongerde roofdieren. Toen het maal afgelopen 'was, schuurden ze de pan nen en borden schoon en pakten ze vzeer in. Troy stak zijn pijp aan en ging tegen een bemoste steen zitten. (wordt vervolgd: VRIJDAG 9 JANUARI 1953 HILVERSUM I, 402 m. 7 Nieuws; 7.13 Gramofoonmuziek; 8 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 Gramo foonmuziek; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de kleuters; 10 ..Kinderen en men sen", causerie; 10.05 Morgenwijding 10.20 Gramofoonmuziek; 10.45 Vocaal dubbelkwartet; 11 Radiofeuilleton; 11.20 Gramofoonmuziek; 11.30 Orgel en zang; 12 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen; 12.33 Sport en prog nose; 12.48 Gramofoonmuziek; 13 Nws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13,20 Lichte muziek; 14 Voor de huis vrouw; 14.20 Viool en piano; 14.50 Voor dracht; 15.10 Pianorecital; 15.30 Strijk orkest; 16 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor c?e jeugd; 17 Gramofoonmuziek; 17.20 Muzikale causerie; 18 Nieuws; 18.15 Fe licitaties; 18.45 Uitzending in samenwer king met het N.V.V.; 19 Gramofoonmu ziek; 19.10 ..Boeven, burgers en briga diers....", klankbeeld; 19.30 „Vreugde en verdriet", causerie; 19.50 Berichten; 20 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.15 Voordracht en piano; 20.30 ..Europa één" causerie; 21.40 „Aanpassing", causerie 21 „Uitlopers van de Parnassus"; 21.30 ..Een Amsterdammer keert terug"; klankbeeld; 21.45 Harpduetten; 22.05 Bui tenlands overzicht; 22.30 Lichte muziek; 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avond wijding; 23 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.30-24 Gramofoon muziek. HILVERSUM II, 298 m. 7 Nieuws 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.18 Gewijde muziek; 8.45 Gramofoonmu ziek; 9 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Kamerorkest; 10.30 Morgendienst; 11 Bas en piano; 11.30 Gramofoonmuziek; 12.05 Instrumentaal trio; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klok gelui; 13 Nieuws; 13.15 Salonorkest; 13.45 Gramofoonmuziek; 14 Schoolradio; 14.30 Gramofoonmuziek; 15.05 Voordracht 15.35 Vocaal ensemble; 16 „Wat te doen met bevroren kamerplanten?", causerie; 16.15 Kamermuziek; 16.45 Gramofoonmu ziek; 17.45 Friese causerie; 18 Gramo foonmuziek; 18.10 ,,Een goed woord voor een goede zaak", causerie; 18.15 Banjo- muziek; 18.45 Mondharmonica trio; 19 Nieuws en weerberichten; 19.10 Rege ringsuitzending; Verklaring en toelich ting; 19.30 Metropole orkest, koor en solisten; 20 Radiokrant; 20.20 ,,Aida'\ opera (gr.pl.); 22.45 Avondoverdenking; 23 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Het Evangelie in Esperanto; 23.30-24 Gra mofoonmuziek. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gramofoon muziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gra mofoonmuziek; 12.50 Koersen; 13 Nieuws 13.15 Orgelspel; 14 Schoolradio; 15.30 Gramofoonmuziek; 16 Orkestconcert; 16.35 Gramofoonmuziek; 17 Nieuws; 17.10 Strijkkwartet; 17.45 Orkestconcert en koorzang; 18 Zang en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws; 19.40 Chansons; 20 Gramofoonmuziek; 20.15 Orkestconcert 22 Nieuws; 22.10 Kroniek van de Sta- ten-Generaal der Oudstrijders; 22.15 I Internationale Radio-Universiteit; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.55-23 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12.05 Lichte mu ziek; 17 Nieuws; 17.15 Gramofoonmu ziek; 17.30 Zang en piano; 17.50 Gramo- I foonmuziek: 18.30 Filmmuziek; 19 Gra_ I mofoonmuziek; 19.40 Idem; 19.45 Nieuws I 20 Orkestconcert; 22 Nieuws; 22.10 Ka- mermuziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1953 | | pagina 5