en Land Het a „OPTIMA" LUCHTBRUG" naar Z.-Vlaanderen per hef schroef vliegtuig Walcheren Z.-VLAANDEREN 7 uid-Beoeland Zes doden ïïffl, ■43? SOCIALE ZORG TE VLISSINGEN KREEG 2V2 TON SUBSIDIE AM. Zeeland .Nederlands Trekpaard" vergadert weer OpT Monument dr Poels SPOORLOOS 200 huizen verwoest Koningin ontvangt bondskanselier Figl Europese Grondwet Amerikaans vliegtuig vermist Reco DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 JANUARI 1953 Jubileum bij N.V. Vitrite Middelburg Start van cursus volks- dansleider J. DE RIDDER MET PENSIOEN De twee levende „aquarellen" A.s, militairen naar Aardenburg Gezinszorg houdt gezinnen op peil HULST GOES Om het medisch opvoedkundig bureau Veestapel te Seroos- kerke afgeslacht BRAiVD IN KAMPONG Fa. JULIA VAN DE WALLE - HULST. Niet zo fantastisch als het lijkt Een toekomstdroommaar met minstens evenveel kansen als brug- of tunnelplannen Geen vliegvelden nodig AGENDA HEDEN MORGEN 5 Ir. den h vouivd pl OPHEFFING GEWESTELIJKE KANTOREN In de loop van Januari 1953 zal een reorganisatie van de sociale dienst van het ministerie van oor log worden voltrokken, waardoor het aantal van 21 gewestelijke kan toren van deze dienst zal worden teruggebracht tot 14. O.a. zal met ingang van 18 Janu ari het kantoor 's-Hertogenbosch worden opgeheven en met ingang van 25 Januari het kantoor Mid delburg. ONTWIKKELINGSDAG TUINBOUW. De jaarlijkse ontwikkelingsdag van de Zeeuwse tuinbouw wordt Woensdag 14 Januari te Middelburg in het Veilingsgebouw gehouden. Na de huishoudelijke zaken spreekt in de morgen de Zeeuwse tuinbouwconsulent, ir. W. van Soest over de economische problemen van de groenteteelt en 's middags houdt ir. J. Westerhof een lezing over de problemen van de grond in Zeeland. Ook worden geluidsfilms gedraaid. TRAVERSE DOOR OOSTBURG GESLOTEN Wegens de uitvoering van verbe teringswerkzaamheden zal de tra verse door Oostburg voor alle ver keer zijn afgesloten tot 9 Februari, as. J. Schuitenui was 25 jaar in dienst T~)E chef der electro-technische werkplaats, van de N.V. Vitrite te Middelburg, de heer J. Schuitema, herdacht zijn 25-jarig jubileum en werd ter gelegenheid daarvan in een bijeenkomst van directie, bedrijfslei ding en een groot aantal medewer kers uit het bedrijf gehuldigd. De directeur, de heer B. A. Hesse- link, feliciteerde hem met zijn jubi leum en dhnkte hem voor de toewij ding waarmede hij zijn taak vervulde. Ir. J. P. Berdenis van Berlekom sloot zich aan bij de gelukwensen van zijn collega. Hij zei zich te kun nen indenken, dat het voor de heer Schuitema persoonlijk een genot zal zijn te mogen constateren, dat dank zij zijn kennis op electro-techmsch gebied, verschillende problemen wer den opgelost en door zijn medewer king vele verbeteringen tot stand werden gebracht. Daarna bood hij de jubilaris een geschenk onder cou vert aan. De bedrijfsleider, ir. G. Kranen, me moreerde de zeer te waarderen eigen schappen van de jubilaris en wees op de hartelijke samenwerking .waardoor vaak goede resultaten werden bereikt. Nog meerdere sprekers voerden het woord, waarna tenslotte de heer Schuitema hartelijke dankwoorden sprak, vaak vermengd met geestige herinneringen aan de afgelopen 25 jaar. Zaterdag te Vlissingen A .s. Zaterdag; start te Vlissingen een cursus voor volksdansleiders. Het initiatief hiertoe nam de leider van de Jeugdherberg te Vlissingen, de heer Koops, die meende, dat aan zo'n cursus m Zeeland behoefte bestaat. Het eerste resultaat wijst wel in die richting, want er gaven zich reeds 40 deelnemers tsters) voornamelijk uit Walcheren op. liet ligt in de bedoeling om voorlo pig iïi de eerste drie maanden van het jaar één weekend per maand daaraan te besteden. Bij gebleken behoefte zal ook geprobeerd worden op een dag midden in de week de lessen te ge ven. De onderwijzer van de Ulo-school te Kruiningen, de heer Krug, zal de cursus verzorgen. De heer Koops vertelde tegen de pers, dat de cursus zichzclve moet bedruipen, wat de zaak voor ver schillende verder afwonende gegadig den tamelijk duur maakt. Z.i. zou het zeer aanbevelenswaardig zijn wanneer een of ander provinciaal orgaan zich vormde, dat in het kader van de vrije tijdsbesteding steun zou kunnen ge ven of vragrn voor de vorming van volksdansleiderswaaraan Zeeland ge brek heeft. Eventueel zou dan voor de jeugd- vorming meer gedaan kunnen worden, bijvoorbeeld door het geven van boetseercursussen e.d. De heer Koops is vol goede moed in deze en wil. zoals al bleek, zich persoonlijk ook graag inzetten. (Advertentie» Dan spijt het U. wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerhruis I) in huis hebt. NED. BOTER IN BELGIë Door de Belg. Vliegende Brigade werden in de buurt van de grens gemeente Meerdonck acht wielrij ders gesignaleerd, die ieder een pak vervoerden. Een achtervolging werd ingezet. Het bleek, dat ieder pak 50 k.g Nederlandse boter bevatte. De 400 kg. werd in beslag geno men. Afscheid bij de P.Z.E.M. rVNSDAGMIDDAG heeft het perso neel van de N.V. Provinciale Zeeuwse Electriciteits-Maatschappij in Zeeuwsch-Vlaanderen afscheid ge nomen van de heer J. de Ridder, ar beider voor bijzondere diensten in de electrische centrale te Westdorpe, die, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd, de dienst met pensioen heeft verlaten. In een der lokalen der cen trale werd de heer de Ridder, die ver gezeld was van zijn echtgenote, aller eerst toegesproken door de hoofdin genieur, ir. A. P. Lindenbergh, die namens de directie de scheidende dank bracht voor alles wat hij voor het bedrijf op zulk een prettige wijze heeft gedaan, en hem nog vele goede jaren toewenste. In gelijke geest spraken de tech nisch hoofdambtenaar, de heer C. Keiler, en de bedrijfsingenieur. ir. J. Langebaerd, die op humoristische wijze enkele beelden uit de verleden tijd memoreerden. Namens het per soneel bood de heer J. A. Verdoorn in dichterlijke bewoordingen een fau teuil aan. De heer H. Voorhans sprak namens de personeelsvereniging zulks onder aanbieding van e°n aandenken, terwijl de heer M. J. Nijssen als een persoonlijk aandenken een fles goud vissen offreerde. De onmiddellijke chef van de heer de Ridder, de technisch ambtenaar J. Versluys. sprak de scheidende tot slot toe .dankte voo- de zeer prettige wij ze van samenwerking en bood mevr. de Ridder bloemen aan. Er werd een verversing aangeboden, terwijl als aandenken enkele foto's werden ge maakt. MSDDELmjRG HUURVERHOGING OPSLAG- TERREINEN B. en W stellen de raad voor om de huurprijzen voor opslagterreinen te verhogen met 5 cent per vierkante meter. De huurprijzen, die variëren van 10 tot 30 cent per vierkante meter zijn het laatst in 1919 vastgesteld. B. en W. vinden nu de tijd gekomen de tarieven te verhogen. 'n Olie- en waterverf-drama TN „CONTACT", het orgaan van de Zuid-Bevelandse schildersclub, ver telt een schildersgezel een drama, dat hem en zijn baas enige maanden ge leden overkwam. „De baas en ik kwamen bepakt en bezakt terug van een karwei. We hadden al een hele tijd mooi najaars weer, dus haastig van de ene gevel naar de andere om voor de winter nog zoveel mogelijk in de grondverf te krijgen. Het buitenwerk waar we pas klaar waren gekomen, was in de polder gelegen en dus fietsten we op een landweg, die niet op tweerichting verkeer berekend was, naar de werk plaats. Halverwege komt de baas tot de ontdekking, dat er een halve bus standgroen is blijven staan. Er wordt afgestapt en ik krijg de opdracht rechtsomkeer te maken en het ver- getene te gaan halen. Zoals gezegd was de weg niet bepaald breed en doordat m'n stuur van m'n fiets vol geladen was kon ik m'n „draai niet krijgen" en verdween in de modder sloot, terzijde van de weg. De baas, die reeds verder gereden was. doch op mijn hulpgeroep onmiddellijk stopt, zijn fiets latende wat zijn fiets iS, komt in razende vaart op mij af schieten om mij uit m'n benarde, niet erg welriekende positie te redden Wat of hoe alles precies in z'n werk ging, weet ik niet, maar opeens zie ik mijn baas een duik nemen en is het mijn beurt om te vissen. Na heel wat geplons en het uitstoten van lief lijke woordjes stonden we eindelijk op het landweggetje uit te druipen. Maar het leed was nog niet gele den, want doordat de baas zijn fiets zo snel in de steek gelaten had om mij te bevrijden, was deze er braaf bij gaan liggen.met alles wat er aan hing en dat was heus niet gering. Wat er toen allemaal bij dit modderverf- ballet gesproken is. toen hij deze ont dekking deed, zal ik terwille van de baas. die dit waarschijnlijk ook zal lezen, maar achterwege laten, maar vergeten zal hij dit schildersdrama ook nog wel niet zijn". (Advertentie! Retraite in Maris Stella Zaterdagmorgen beginnen de bezin- ningsdag-en voor a.s. militairen in het jeugdcentrum Maris Stella te Aar denburg. Tot Dinsdagmorgen zal deze retraite, de eerste in de eigen streek, duren» Pater-Overste van het Retraitehuis te Seppe zal deze dagen zelf leiden en ook majoor-aalmoezenier Weemaes komt. Deze bezinningsdagen worden gehouden voor de militieplichtigen uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen die ofwel in het Nederlandse, of in het Belgi sche leger moeten dienen. Dat ze ge organiseerd werden in Maris Stella betekent een groot gemak, daar er een lastige reis mee wordt uitge spaard. Degenen, die tot nog toe ge weifeld hebben, kunnen zich alsnog opgeven. Er wordt op vertrouwd, dat ouders en werkgevers zullen meewerken om deze eerste retraite in Z. Vlaanderen te doen slagen. S PtCl AAI V.OÖR ,ttF WAN.pfj» V. Prfjzen sterk veliajfgd Grote tube thans 95 ct. Sluiskil EEN MOOIE GESTE In het R.K. Ziekenhuis alhier werd een Bonte Avond georganiseerd door de mondharmonicaclub „De Verenig de Vrienden" van Vogelwaarde, welke onder leiding stond van de heer B. Inghels. De voor deze gelegenheid ontruimde zaal was dan ook geheel gevuld met patiënten, zusters en per soneel. Het programma, dat in een vlot tempo werd afgewerkt, bestond uit muziek, toneel en zang. Wat deze nog zeer jonge vereniging ten gehore gebracht heeft, was wer kelijk de moeite waard en dat de aan wezigen hebben genoten van het ge- bodene, bleek wel uit het daverend applaus, dat de spelers na elk num mer ten deel viel. Zonder aan het spel van de andere spelers ook maar iets te kort te doen, want allen kweten zich zeer behoor lijk van hun taak, willen wij toch een bizondere vermelding geven aan de accordeonist Arm. Dehulsters met „Circus Renz", de zangers Rich. Burg- grave en G. Lauwers. en de Benjamin van het gezelschap Bernard Dankaart, die met zijn „Jantje aan de telefoon" direct de harten van de aanwezigen veroverde. Al met al een zeer geslaagde avond, welke zeer in de smaak is gevallen en die de patiënten een avond hun zorgen heeft doen vergeten en nog lang zal heugen. W estdorpe TWEE AVONDEN BINNENCONCERT De Muziekvereniging heeft besloten om ook dit jaar de ingezetenen een binnenconcert aan te bieden. Dit con cert zal worden gegeven bij C. He- melsoet op 10 en 17 Januari a.s. Het onderstaande programma zal worden uitgevoerd: Mars Parade no 2 P. Biselinck; The Great Little Army A. Winter Kenneth Alford; Norges d'or, A. Dehay; Eerste Walz potpourri Strausz; 4e Regiment, G. de Houwere; pauze; een vrolijke Boel W. Ciere; Gebed voor de vrede. J. Strausz arr. J. v. d. Glas; 2e Walz potpourri Strausz arr. J. Maas; Ned. elftal mars, Schootemeyer; Marsparade no. 2, Bie- selinck. Tijdens de pauze trekking van deloterij voor het vlaggenfonds. BEKENDMAKING De burgemeester van Hulst brengt ter openbare kennis, dat in Februari a.s. wederom het bevolkingsonderzoek op t.b.c. in deze gemeente zal plaats hebben. Zij die genegen zijn bij de voorbe reidende werkzaamheden als huisbe zoeker op te treden, worden verzocht zich onverwijld schriftelijk of mon deling op te geven ter gemeentesecre tarie. Bedrijven welke hun personeel wil len laten onderzoeken, dienen hiertoe in de loop van deze of volgende week een verzoek te doen. 514-o WISSELBEKER UIT DE „CULTURELE POT" De Zuid-Bevelandse huisschilder club „Luctor et Emergo", die hier haar domicilie heeft, wist uit het „culturele potje" van de gemeente een bedrag los te peuteren, waarvan een wisselbeker zal worden gekocht, welke na een wedstrijd in vakbe kwaamheid zal worden uitgereikt. s-Heerenhoek I Jit het zo juist ontvangen jaarver- slag van het bureau voor Sociale zaken te Vlissingen over 1951 blijkt, dat, om aan de verschillende behoef ten te voldoen, een gemeentelijk sub sidie van 244.000 nodig was; men had ruim ƒ247.000 geraamd. voor werklozenzorg was lla.uou nodig en voor hulpverlening krach tens de Armenwet 152.000. De over bruggingsuitkering viel ten deel aan 207 personen en de daaropvolgende sociale bijstand aan 63. Andere uit keringen betroffen 21 gedemobiliseer- ren; gemeentelijke sociale werkvoor zieningsregeling voor 53 handarbeiders (f62.200) en voor 8 hoofdarbeiders 1835). De wekelijkse uitkeringen krachtens de Armenwet vergden ƒ91.500 en de verzorging van gebrek- kigen en ouden van dagen bijna 24.000. Negen personen met in totaal 234 werkweken zijn in arbeidstherapie op genomen. Het aantal uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening steeg van 779 tot 823. De geneeskundige verzorging vanwege het bureau kostte de gemeente ƒ34.98. of bijna ƒ5000 minder dan 'n jaar te voren. Uitvoe rig wordt gewag gemaakt van de ge zinszorg. die in samenwerking met „de Schelde" wordt uitgeoefend. Omdat het aantal gezinsverzorg sters van 5 terugviel op 4 moesten af en toe hulpkrachten worden ingescha keld. gezien het groot aantal aanva ringen. De hulp werd in hoofdzaak beperkt tot 2 a 3 halve dagen per week. Met voldoening wordt gecon stateerd. dat hierdoor de gezinnen op peil gehouden konden worden. In sommige gevallen bleek de hulp ook voor een niet gering deel bij te dra gen tot het herstel van de moeder. In het eerste halfjaar werd aan 28 Schelde-gezinnen en 31 andere gezin nen hulp verleend, in het tweede half jaar aan 29 Scheldegczinnen en aan 27 andere gezinnen. In totaal werden over 1951 dus 115 gezinnen geholpen met 1509 arbeidsdagen (1950; 123 ge zinnen met 1682 arbeidsdagen). Door Reglementswijzigingen DOVENGENOEMDE afdeling schreet tegen 23 Januari a.s. een algeme ne vergadering te Goes uit Behalve de jaarstukken komt een vrij ingrijpende reglementswijziging voor Zo zal bet bestuur voortaan uit 15 leden bestaan, waarin de twee sterkste kringen drie inplaats van twee zetels krijgen. Het dagelijks bestuur wordt ge vormd door de voorzitter en de on r- voorzitter en drie leden. Deze drie ie den moeten resp. uit de Noordgroep, de Middengroep en Z.-Vlaanderen ko men. Iedere kring zal per 100 leden of gedeelte daarvan op de algemene vergadering één stem uitbrengen. In- plaats van vijf kringen zijn er voor taan slechts vier kringen nodig om een buitengewone algemene vergade ring te vorderen. Bij staking van stemmen over voor stellen mag niet meer het lot beslis sen, doch wordt het geacht te zijn verworpen. ERE-LID V/OORTS stelt het bestuur voor om de heer P. Stallaert te Klooster- zaude tot ere-lid te benoemen. de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" werd een subsidie verleend van 5440,77. Door particulieren werd ƒ2705,46 bij gedragen. Het nadelig saldo van deze tak van sociale zorg bedroeg 4940,70. De gezinszorg vanwege de kerkelij ke organisaties werd door de gemeen te apart gesubsidieerd. De hulpverlening aan oorlogsslacht offers en gerepatrieerden. die geheel voor rekening van het rijk komt, be droeg niet minder dan 120.000. Op enkele lagere scholen is melk ver strekt tot een hoeveelheid van 16000 liter of '40 liter per kind. BEVOLKING GING VOORUIT Wat in lange tijd niet gebeurde, is in 1952 geschied. De bevolking steeg n.l. met drie procent en het aantal zielen klom daardoor van 1455 tot 1499. De vermeerdering door geboorte bedraagt 30 en hier tegenover stonden slechts 6 sterfgevallen. 65 personen vertrokken naar elders en 85 vestig den zich hier. Er werden 12 huwelij ken gesloten. (Advertentie» Koewacht Lezing. Dhr. Arkenbout, voor zitter van de Nederlandse federatie van Vlassersverenigingen, zal op Za terdag 17 Jan. in de Vlassersschool, op uitnodiging van de vereniging van oudleerlingen der school een lezing houden over de linnenactie in Neder land. Aardenburg EMIGRATIE TOEGENOMEN De emigratie uit onze gemeente naar overzeese gebiedsdelen is in 1952 beduidend groter geweest dan voorafgaande jaren. Er vertrokken in totaal 18 personen waarvan 17 naar Canada en 1 naar Belgisch Congo. De emigranten naar Canada gingen naar de provincies Ontario en Alberta, Saskatchewan, Nova Scotia en New Brunswick. In vorige jaren was de emigratie veel minder. In 1946 ver trokken 10 personen r.aar Frankrijk om daar in de landbouw te beginnen, doch de emigratie naar Canada be droeg in 1951 slechts 5 personen. Mo menteel treffen weer enkele inwoners maatregelen om te emigreren. Kruisverenigingen op hun rechten TN het P.Z.E.M.-gebouw te Middel burg had, onder leiding van mr. v. d. Weel, wederom een bespreking plaats over de stichting van een me disch opvoedkundig bureau- Aanwezig waren o.m. de vertegen woordigers van de Kruisverenigingen, de groep-Kinderzorg en de directeur der Stichting Zeeland. Tot overeenstemming hebben de besprekingen niet geleid. De groep- Kinderzorg, nauw geliëerd met de Hervormde Kerk, bleek de neiging te hebben om het bureau ongeveer on der haar patronaat te brengen, waar de Kruisverenigingen en terecht voor pasten. Men kwam niet verder dan tot het besluit, dat ieder in eigen kring de kwestie nog eens zal be zien, om dan binnenkort opnieuw bij een te komen. Mond- en kautvzeer het bedrijf van de landbouwer J. M. te Serooskerke op Walche ren, werd mond- en klauwzeer ge constateerd. De Gezondheidsdienst greep in en liet de hele veestapel, be staande uit 27 stuks rundvee, 4 scha pen en 1 varken afslachten. Voor de landbouwer betekent dit een gevoelige strop. St. Gilles Benoeming. De heer P. Ruts van onze grensgemeente werd benoemd als leraar aan de Ambachtsschool „St. Antonius" te St. Niklaas. Tsjechisch consul-generaal in Rome F), consul-generaal van Tsjecho-Slo wakije in Rome, dr Viduna, wel bekend in de society van de Eeuwige Stad en bijzonder intiem huisvriend van de Sovjet-ambassadeur, is zoek. Geruchten gaan, dat hij onder escorte naar Praag is gebracht. Men veronderstelt, dat zijn verdwij nen verband houdt met zijn loyale houding jegens de pas ter dood ge brachte oud-minister van Buitenlandse Zaken, Clementis. Beweerd wordt, dat Viduna, ook na diens arrestatie, con tact met hem heeft onderhouden. De verdwijning van dr Viduna is slechts één enkel uitvloeisel van de plotselinge overkomst van een Tsje chische missie. Drie andere officieren van de geheime politie arriveerden twee dagen voor Kerstmis in Rome en begonnen onverwijld met 'n nauw keurig onderzoek naar de handelwij zen van alle ambtenaren bij de lega tie. ("Jngeveer 200 huizen en gebouwen, waaronder een aantal toko's en een volksbioscoop zijn in de as gelegd bij een hevige brand, die Dinsdag de kampong Galur bij Tanah Tinggi aan de rand van Djakarta heeft geteisterd. Een vrouw kwam om het leven. De schade wordt op een half millioen rupiahs geschat. H.M. koningin Juliana, die momenteel met de oudste drie Prinsessen voor een „wintersport-vacantie" in Sankt Ankton verblijft, heeft in de afgelopen week de bondskanselier van Oostenrijk en zijn echtgenote in Hotel Post ont vangen. H.M. de koningin dineerde met dr Figl en zijn vrouw. DE MATRAS, DIE HET MEEST VERTROUWEN SCHENKT. JTen betere, meer zekere, frequentere en minder tijdrovende verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen met de rest van Nederland is een dankbaar onder werp voor overpeinzingen. Onvermijdelijk komt men, als men wil trachten in theorie een oplossing te vinden, steeds terecht bij enorme plannen die in de tientallen millioenen zou den lopen en daarom in deze tijd, waarin de regering haar millioentjes voor andere doeleinden moet gebruiken, als stoute fantasie worden beschouwd. Een tunnel onder de Wester-Schelde, of een brug er over, inpoldering van het verdronken land van Saeftingen: het zyn ideeën welke vlot gemaakt, maar niet zo spoedig uitgevoerd kunnen worden. Als men een andere oplossing, die wellicht in de toekomst uitkomst kan brengen, nl. een verbinding doorde lucht, in discussie zou brengen, is het gevaar dat zo iets als overdreven fantastisch naar het sprookjesboek verwezen wordt, nog groter. En toch is dit niet fantastischer dan de brug- of tunnelplannen! "POEN na de oorlog de K.L.M. haar binnenlandse'luchtlijnen nog ex ploiteerde ,is er nog al eens gespeeld met de idee om Zeeland nog een vliegveld te geven, behalve dat te Haemstede. De Sloepolder is daarvoor wel eens als plaats genoemd, maar reëler waren de plannen voor een luchthaven in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het stond toen al vast dat Vlissingen zij'i vliegveld niet meer terug zou krijgen. Het binnenlandse net heeft echter na de oorlog geen lang leven meer gehad. De K.L.M. nam zo'n grote „vlucht", dat het exploiteren van zo'n 100 kilometer lange lijntjes voor deze wereldmaatschappij hetzelfde werd alsof de HollandAmerikalijn een overzetveer op een kanaaltje zou gaan drjjv«n. Bovendien konden deze bin nenlandse luchtnetten voor een lucht vaartmaatschappij met zo'n enorme organisatie niet meer renderen. De vliegveldkwestie voor Zeeuwsch Vlaanderen was toen meteen en naar het schijnt voorgoed van de baan. Overigens zou een in werking geble ven of een hersteld binnenlands lucht net voor deze streek toch practisch geen voordeel hebben gehad. Het vliegen, ook in het binnenland, is zo goed als alleen weggelegd voor za kenmensen. De ontwikkeling van de luchtvaart en de vliegtuigbouw is in de laatste jaren echter enigszins anders gelopen dan men aanvankelijk zou hebben verwacht. De oorlog, die een grote vooruitgang in de ontwikkeling van de vliegtuigbouw heeft gebracht, heeft er weliswaar voor gezorgd dat men steeds grotere en zwaardere luchtschepen ging bouwen en ook na de oorlog zijn er diverse luchtreuzen op stapel gezet, doch ook (en nog meer!) is er aandacht geschonken aan de kleine, hai}dige vliegtuigjes. De helicopters namelijk. ELDERS AL PROEFLIJNEN U-R wordt de laatste jaren veel ge- dokterd aan dergelijke toestellen. Voor de burgerluchtvaart zijn ze nog niet veel in gebruik ,doch voor mili taire doeleinden blijken ze (thans aan het Koreaanse front) uitstekend te voldoen. En dat zal zeker zijn toe komstige uitwerking op de burger luchtvaart hebben. In de buurt rondkijkend kan men ontdekken dat er in België al geëx perimenteerd wordt. De post wordt vanuit Brussel n.l. per hefschroef naar het vliegveld gebracht. En in Engeland heeft men een proeflijn met helicopters voor personenvervoer. De kwestie hangt af van verschil lende factoren. Ten eerste moet men er in slagen een helicopter van vol doende afmeting (b.v. voor veertig a vijftig passagiers) te construeren, die genoeg zekerheid biedt. Het zal dus waarschijnlijk in ieder geval een toe stel met een dubbele hefschroef moe ten worden. De tarieven mogen van zelfsprekend niet te hoog zijn. Dit zal ook niet nodig zijn, want de exploi tatie van helicopters, die geen vlieg velden en weinig personeel vragen, kan goedkoop zijn. Als de prijzen voor het vervoer schommelen rond de tweede-klasprij- zen per spoor is er rede ngenoeg om aan te nemen dat de helicopter-lfjnen van de toekomst aftrek zouden vin den. K.L.M. STRAKS BEREID? CEN tweede kwestie is: zal de K.L. M. bereid zijn om, indien het zo ver is dat de hefschroeftoestellen voor binnenlands gebruik rendabel blijken, haar luchtlijnen in Nederland te heropenen? Natuurlijk zal daarbij menige licensie-kwestie rijzen en wellicht staan er bepaalde contrac ten in. de weg. Er zijn toch wel tekenen die er op wijzen dat een zeker optimisme ver antwoord is. De K.L.M. volgt de ontwikkeling van de helicopter met veel belang stelling en zij doet dit toch zeker niet met het oog op haar buitenlandse lij nen. Daarvoor kan men, misschien met uitzondering van enkele korte lijntjes op België enz., geen hef- schroefvliegtuigen gebruiken. Natuurlijk zou de helicopter voor gebruik rond de vliegvelden van veel nut rijn, maar men mag zich afvra gen of men binnenskamers niet speelt met de idee om voor bepaalde gebie den van Nederland een (voorlopige proef-) helicopterlijn te verwezenlij ken. Het eerste gebied dat daarvoor ln aanmerking komt is wel Zeeuwsch- Vlaanderen, dat met zo'n lijn door een soort „luchtbrug" uit zijn isole ment verlost was, terwijl tevens de overige Zeeuwse eilanden (waarvan Schouwen-Duiveland nog wel het meest ongunstig ligt) ln zo'n lijn zon den kunnen worden opgenomen. VOOR DE TOEKOMST W^E geven toe: het klinkt vandaag- de-dag misschien nog wel fantas tisch. Ergens in Zeeuwsch-Vlaanderen in te stappen en een goed uur later in Rotterdam te staan; het lijkt in derdaad nog als iets uit de verbeel ding. Maar het zal waarschijnlijk geen tien jaar meer duren voordat de he licopter „rijp" is. We moeten alleen afwachten wat de K.L.M. gaat doen. Het opgeven van haar binnenlandse lijnen heeft haar in ieder geval wat pijn gedaan. Deze maatschappij heeft als stelregel „service" en dat haar goede naam voor het grootste deel alleen over onze grenzen bezongen wordt, moet zo'n Nederlandse onder neming aan het hart gaan. Als de proeven met de hefschroef gunstig blijven, zal er wellicht toch eens een moment komen dat men zich serieus aan de vraag: „weer binnen landse luchtlijnen?" gaat wijden. Nogmaals, dat kan tien jaar, zelfs nog wel twintig jaar duren. Maar zou er over twintig jaar een brug of een tunnel zijn? Het lijkt er, bij nauwkeurige beschouwing, toch waar lijk meer op dat *r' hefschroef een betere kans maakt dan een millioe nen kostende oeververbinding! Dit is het model volgens hetwelk een monument door Wim van Hoorn zal worden vervaardigd ter nagedachtenis van de grote sociale voorman, zngr dr Poels. De zes-landen-conferentie r»e zes-landen-conferentie te Straate- -burg. waaraan 87 parlementslede* uit Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Benelux deelnemen, is gisteren door Spaak geopend. Het enige agen da-punt is: het rapport van de (Euro pese) Grondwetscommissie. De Duitser Brentano gaf een uit eenzetting van het rapport. De poli tieke gemeenschap zou een senaat en een Kamer moeten krijgen, gekozen door en uit de deelnemende volke ren. De Gaullist Debré kwam met 'n tegenvoorstel. Hij wil een „Bond van Europese Staten", bestuuTd door een politieke Raad van de premiers der deelnemende landen, een gekozen par lementaire vergadering en een door de Raad te benoemen raadgevende vergadering. Hij staat een verdedi gingsverdrag van 12 jaar voor. Buiten de vergaderzalen heeft men in Europa ook een en ander „losge laten" over de zaak: Mayer, de aan gewezen Franse kabinetsformateur wil kennelijk aansturen op „aanvul lende protocollen", terwijl Adenauer datzelfde wenst, indien deze protocol len geen wijziging doch alleen „verhel dering" betekenen. In Den Haag is men afwijzend tegenover het Gaullis tische plan en het geallieerde opper bevel heeft verklaard: „Het Europese leger is noodzakelijk en ons standpunt is genoegzaam bekend." Uit de debatten te Straatsburg bleek duidelijk, dat het thans gaat om na tionalisme tegen federalisme. Spaak liet zich na zijn openingsrede veront schuldigen „wegens rheumatiek", het geen naar ingewijden beweren bete kende, dat hij meende, dat de federa listen (wier kampioen hij is) reeds een te diepe buiging hebben gemaakt in de richting van de nationalisten. Vuurgevecht in Havanna P»E politie van Havanna heeft in vuurgevechten zes mannen ge dood bjj een actie tegen „bandieten", die er van worden beschuldigd, moord aanslagen op leden der regering en andere politici te beramen. Volgens de politie zouden de be trokkenen ook van plan zijn bomaan slagen te doen en bureaux van dag bladen aan te vallen. O.a. werd de „beruchte bandiet" Manuel Salgado gedood, die verant woordelijk wordt geacht voor eau grote bankroof. De secretaris-generaal van de bond van textielarbeider», Li nares, in wiens woning Salvado zich bevond, werd aangeho' den. Een bom en een hoeveelheid dynamiet, wapen» en munitie zijn in beslag genomen. De Cubaanse minister van Voor lichting, Ernesto de la Fe, zei dat pre sident Batista de strijd tegen de „ban dieten" meedogenloos zal voeTen, die hij een erfenis van „vroegere re giems" acht. Ten tweemotorlg Amerikaans trans- portvliegtuig van het type C 46, wordt ln het Zuiden van de Ameri kaanse staat Idaho vermist. Er bevin den zich 41 personen aan boord. De C 46 vervoerde 37 soldaten, die Dinsdag uit Korea en Japan in de V.S. waren aangekomen. Het toestel was op weg van Seattle naar Jackson. De route liep over de afgelegen bergen van Zuid-Oost-Idaho en West-Wyom ing. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera 20 uur: Gianni Schicchi Pierlala en WinternachtscTroom. Kon. Ned. Schouw, burg: De dood van een rat. GENT. Kon. Ned Schouwburg 19.30 uuiGangster in nuis. GOES. Grand: Mannen. MIDDELBURG. Electro: Harvey. SAS VAN GENT. Olympia 20 uur: Optreden Jim Murray. VLISSINGEN. Alhambra: Cyrario de Bergerac. GOES. Schuttershof 20 uur: Een nacht in Venetië, door Goese Operettevereni ging. SAS VAN GENT Olympia 20 uur: De dokter en het meisje. l'ERNEUZEN. Luxor 20 uur: Operatie Cicero. lJET IS EEN Nederland jaar een van alle goed periode en aar welke de Spo toekomst. plok voor 195 w der N.S. ni de gewoonte a dige vaderland dag verenigd i om te luisterer dent-directeur, lander ditmaal Bij het werp het voor de groot deel der betreft, welke reeds in een gepubliceerd. Niettemin i meer dan de n militante en te luisteren, te ve heeft zijn i ln het vragen- pig en gekruid VT/ij hebben i opgave, alc der, aan wiem Wansink, het i het N.S.-direct en die opgave dienst te zijn. Wij timmen weg een trc en critiek blijf apaard. Die mc naam voor ons dienste, dat ze ln de spiegel b gens vaak ook weest. Tntussen is 19 de N.S. gew verhouding tot ons bedrijf zo waren gunstig, met de hakkel zijn we er pre' Ter illustrat: droeg 345 milli dat mede geve zij de verhooj brenst was bov houding tot h< ken kapitaal. 1952 was da jaar, omdat ht kon worden vo REIZIGI TE „SP rjank bracht band aan treffende over! nijverheid en dervonden mee het personeel, gelijk resultaat zou zijn gewet Vervolgens sc lander op, wat ruimste zin van gekomen om nen realiteit t< ging van de sp ring van het s in versnelde mi de verbetering het oprichten stations etc. Een groot de teriaal kon wc aanschaffing v; rigens ter ver\ noodzakelijk w Het oog is op het brengen terieel, waarna: langen. Cr Llijft in Ne energie en helpen opheffer naar het mbr Diesel-stellen, besparing op k gie werd verk succes geboekt, rectie er niet borst of zelfvo pen; zij mag ec den te zijn met resultaten. Dit succes wi wilde dit nog i ken, ook dank haald. dit pers delijk-aan goed schakeling van dwijnen) naar ding en instruc ten. Het is altijd 1953 door te ga, de president, st kunnen komen gens, waarbij niemand het men als allere( ken wordt en zgn. oude lijn den Haag het dichtstbevo ^prekende ove de presidei redenen vernic zakelijk is. Het welke in '53 o Het plan-Eindl ting over een Z4jn en begin Arnhem klaar Aantal -r >7 e On

de Stem | 1953 | | pagina 2