en Land c I Ko Vrijwilligers kwamen terug, nieuw detachement vertrok Driekoningen Diabolo 7 V laar deren 7 uid-Bevelcnd in de folklore A. WILKING Baby omgekomen Naar de f 17.000 J De Verborgen Schat RADIO SCEL DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 JANUARI 1953 HULST Ghesellen naar Delft PUROL GENEEST imum GOES Ds. J. Couvee uit Axel: „Korea, begin zonder einde" Piet Goedschalk uit Bergen op Zoom. „Het was niet best, maar we mopperen nooit!" ONTVANGST IN ROOSENDAAL Generaal Warringa had aanrijding Zelfgeschreven operette in Steen De herstellingskuur 3 Rijkspolitie neemt verkeersles EXAMENS AGENDA HEDEN MORGEN DISTRICTSINGENIEUR BIJ DE P.Z.E.M. Tot Districtsingenieur der P.Z. E.M, voor Zeeuwsch-Vlaanderen is benoemd Ir. R. Froijen, voor heen ingenieur bij de N.V. Alge mene Ned.-Inóische Electriciteits- Maatschappij. NIEUWE STATIONSCHEF TE BREDA. Met ingang van 1 Januari is tot Êtationschef te Breda benoemd, de heer J. J. van der Kaa, tot nu toe als hoofdcommies verbonden aan de inspectie te Breda. De heer van der Kaa werd 3 Novem ber 1902 te Zwolle geboren. MOND- EN KLAUWZEER IN W.-ZEEUWSCH VL. Steeds meer gevallen van mond en klauwzeer worden gemeld in W. Zeeuwsch-Vlaanderen. Zo werd o.m. de hele veestapel van de landbouwer A. D. te Biervliet af gemaakt. (Advertentie) de populaire binnenverings- matras, vanaf f 85,50. 151-0 En Delftenaren naar Hulst C"EN der actiepunten van 't W.K.A. is de culturele uitwisseling. De St. Joseph's Ghesellen hebben daartoe contact gezocht met de toneelafdeling van de Katholieke Sociëteit „Kunst en Vriendschap" te Delft. Er is nu 'n uitwisseling tussen de beide clubs tot stand gekomen. De Delftenaren komen op 7 en 8 Fe bruari naar Hulst en ze spelen er een vermakelijk blijspel, dat „Zoek het zelf maar uit" heet. Daarmee hebben de bewoners van het oude Delft al veel succes gehad, ook in België. Daarheen gaan ze trouwens weer. De Ghesellen gaan dan op 14 en 15 Februari naar Delft om daar „In 't witte paard" te spelen .een succes stuk van jaren her. De Hulstenaren komen in Delft op de planken van de grote Stadsschouwburg, de Stadsdoe- len, waar zo'n kleine duizend mensen in kunnen. Jammer, dat de Delftena ren dat in Hulst niet kunnen beleven! Een ontvangst op het Stadhuis zal deze uitwisseling tussen toneelbroe ders een officiëel cachet geven. Graautv Abnormaal. Het afgelopen jaar heeft zich voor onze gemeente geken merkt door een abnormaal hoog sterf tecijfer. In onze parochie zijn nl. n.et minder dan 21 volwassenen en 1 kind overleden een aantal, dat voor 'n ge meente van nog geen 1800 zielen wel zeer hoog moet worden genoemd. Biervliet VOOR DE RADIO Woensdag 7 Januari zal onze be kende musicus, de heer Jasper An- thonisse, optreden van 1.15 tot 1.45 uur als solo-klarinettist voor Radio Brussel Vlaams programma. Ook zal hij in samenwerking met het bekende radio-ensemble van Prudent van Hyf- te in een speciaal Tiroler-programma optreden. TRACTOR REED TEGEN BOOM Toen de landbouwer A. v. H. zich met zijn tractor huiswaarts begaf, brak plotseling een onderdeel van de stuurinrichting. De gevolgen, welke dit op zich klein ongeval met zich brachten, waren echter groot. Onbestuurbaar reed hij op een langs de weg staande boom, waardoor het voorstel met grote kracht dwars door de motorblok sloeg. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor... de materiële schade was echter aanzienlijk. Sluis JUBILARIS GEHULDluD In de Ned. Hervormde Kerk vond een korte huldiging plaats van de koster dezer kerk. de heer Joz. Goet- hals. in verband met diens 35-jarig jubileum. Ds. Groenveld sprak woor den van waardering tot de jubilaris en wees er op, dat het kosterschap nigt zomaar „een baantje" is, zoals velen menen, doch „een ambt". Na mens de diaconie en de kerkvoogdij werd de jubilaris een fraaie rooktafel aangeboden, waarna door de presi dent-kerkvoogd, de heer A. J. de Bruijne. een kort woord van dank werd gesproken. UIT ZIEKENHUIS ONTVLUCHT Een D.U.W.-arbeider. die wegens geestesstoornissen in het St. Jo zefziekenhuis te Vlissingen ver pleegd werd, heeft kans gezien te ontvluchten, vermoedelijk in de tijd, dat het personeel de H. Mis bijwoonde. Vermoed wordt, dat de man naar Holland gegaan is. Zijn signalement werd per politietelex verspreid, maar gisteravond was de man nog niet terecht. (Advertenjei ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen UITVOERING VAN KRUININGSE DILETTANTEN De mandoline- en toneelvereniging „Excelsior" uit Kruiningen, welke hier bekendheid kreeg door de Kade-con certen tijdens de bloemen- en licht- week. kwam Zaterdagavond een gast- voorstelling geven in Schuttershof, die meer belangstelling had verdiend Voor de pauze werd onder leiding van de directeur, de heer Leys, de „klankenconfetti" kwistig en kunstig rondgestrooid; behalve de tokkelaars waren ook de zingende Flamingo's beslist goed op dreef. Na de pauze werd verdienstelijk een vertolking ge geven van Arie v. d. Lugts toneelspel ,De rauwe grond", dat bij het pu bliek zeer insloeg. .Excelsior" liet opnieuw een goede indruk achter. Woonwagen uitgebrand Twee kinderen gewond f ISTERENMIDDAG is in het woon- wagenkamp te Maassluis een woonwagen in brand geraakt waarbij een 11 maanden oude baby van de familie van Doorn jammerlijk in de vlammen is omgekomen. Twee ande re kinderen van resp. 2 en 3 jaar moesten met ernstige brandwonden in het ziekenhuis te Vlaardingen wor den opgenomen. De kinderen bevonden zich in de wagen, terwijl de moeder, (de vader was buiten de stad) in één der andere wagens in het kamp bij een zuster op visite was. De kleintjes hebben waar schijnlijk op bed met lucifers gespeeld. Toen de andere woonwagenbewoners bemerkten, dat de wagen van de fa milie van Doorn in brand stond, kon men nog slechts met grote moeite 2 van de drie kinderen redden. De wa gen stond inmiddels in lichter laaie en de moeder moest aanzien, dat haar kind in de vlammen omkwam. De brandweer kon slechts de smeulende resten van de wagen doven. (Van onze redacteur). ^JIT EEN DICHTE MISTBANK schoof Zaterdagmorgen, twee minuten voor acht, een stoomtrein het brede Roosendaalse station binnen. Uit de coupé ramen hingen 137 Koreavrijwiiligers, gebruind door een tropische zon, ge sterkt door de vriendschapsbanden, gesloten met medestrijders, vechtend aan het in dit jaargetijde ijskoude front. Enige ogenblikken tevoren pufte een locomotief, zeven oude rijtuigen trekkend, langs het station. In die trein zaten de nienwe vrijwilligers, die in de vroege ochtend in Bergen op Zoom waren ingestapt en die in de middag met aalmoezenier van de Vrande „Dc Waterman" opklommen, gemeerd in de Rotterdamse haven. Anderhalf uur na de binnenkomst van de vrijwilligers speechte generaal Warringa dc Korea-mannen toe in een captine van dc Graaf Engelbrecht van Nassaukazerne. .Jullie worden te veel beschouwd als loutere avonturiers. In jullie leeft echter de daadkracht. Het avontuur is weggevaagd door jullie daden, die moed en dapperheid naar voren brachten!" Jan Kommers van de Eikenlaan 38 uit Oosterhout was het een tikje be ter bevallen. Hij had het, bij vlagen, naar zijn zin gehad. '.Ik was blij, dat de Noorse schuit Skaunbruyn in Mar seille de haven opzocht. De treinreis via Parijs was machtig. De Fransen zorgden voor een uitstekende hap on derweg". Bezonnen en ernstig waren de woorden van legerpredikant ds. Couvee uit Axel, zoon van een do minee. „Het was de laatste tijd rustig aan het front. Je wist overi gens nimmer, waar je aan toe was. Het werk, dat de jongens hebben gedaan, was altijd verantwoord. Zij verdienen het teken van vrijheid en recht wel!!" De vrijwilligers trokken via de douanen en marechaussee naar de autobussen, die hen naar de kazerne brachten. Liet tompetterkorps vap de Huzaren van Boreel uit Amersfoort, mar sen uitvoerend onder de besneeuwde perronkap, werd volkomen over stemd door het geroep van de vrij willigers, die een driftig hoera uit brachten, toen de trein tot stilstand kwam. Alleen enkele familieleden, enige militairen, waaronder de hoofd- legerpredikant, ds. A. T. W. de Kluis, een paar douanen en wat spoorweg mensen waren daarvan de getuigen. Zij zagen de vrijwilligers de trein- stellen verlaten, één voor één, sommi gen souvenirs meetorsend. Pieter Goedschalk van de Prins Bernhardlaan 53A uit Bergen op Zoom was een van de eersten, die de wa gon verliet. Een schalkse lach kwam onder zijn rossig haar uit. zijn ogen lagen diep en brandend in hun kas sen. De reactie van deze soldaat? „Ik weet niet allemaal precies hoe het in Korea is gegaan. Ik durf wel te vertellen, dat ik het niet best vond, maar we mopperen nooit. We zijn een eigenaardig stel mensen. Ik ben sa men met de andere jongens op 8 Ja nuari scheep gegaan. Ik heb Intussen van alles meegemaakt. Een hoop ar moede gezien, een boel ellende ge constateerd. Ik heb door Poesan ge wandeld en in een Indo-Chinese ha ven heb ik snoepjes gekocht. Nu wil ik zo snel mogelijk in het Krabbegat terecht komen. Dat is mijn enige ver langen!" Een gerechtvaardigd verlangen voor een goede jongen, die is vertrokken, maar liever nog terugkeert. Henricus Laros van de Gasthuis straat 54 uit Loon op Zand was ook blij terug te zijn. „Ik heb het niet zo moeilijk gehad. Ik heb mijn best ge daan om de mannen een goed stukje eten voor te zetten. Tussendoor zag ik het een en ander van de wereld. Ik kan best honderd jaar worden, maar een toestand zoals in Korea zal ik niet meer meemaken. Ik ga nooit meer terug!" Een wrange lach trok over dit ont goochelde gezicht. Eenzelfde lach als die van Harrie van Ham van de Vest- kant 47 in Breda. „Het was geen uit stapje, dat durf ik je te verzekeren!" RUWE KERELS, HARTEN. KLEINE J~)e hoofden van de manschappen glansden van weelde, toen gene raal Warringa zijn toespraak begon. „Wij zijn er van overtuigd, dat jullie je uiterste best hebt gedaan. Jullie hebt dapperheid aan de dag gelegd en eeix offer gebracht. Jullie hebt de Nederlandse vlag hoog gehouden en je geschaard bij de Verenigde Naties, die geen aggressie, maar alleen vrede willen". De generaal reikte de herinnerings kruizen uit. Kapitein Gerverdink uit Harderwijk, commandant van het de tachement was de eerste, die er een kreeg. De vertegenwoordiger van Prins Bernhard, inspecteur Erdmann, drukte de soldaten de hand. Toen stapten de Korea-vrijwilligers op. Jan Bei-khout uit Oosterhout daal de de kazernetrap af, gewikkeld in een gemoedelijk gespi-ek met een col lega. Typische mensen, deze vrijwilligers Typische mensen, die gevaren trot seerden, uiterlijk ruwe kerels zijn, maar innerlijk niets anders blijken, te zijn dan jongens met een klein hart. Een hart, dat een weg zocht voor de vreugde, die ook de thuis komst voor deze mannen betekende. U/OORDAT generaal Warringa Zaterdagmorgen de Graaf En- J gelbrecht van Nassau-kazerne te Roosendaal bereikte om daar on- derscheidingen uit te delen aan Korea-vrijwilligers, had hij nog met een aanrijding te maken na- bij het Zoutebetje van Sint Wil- lebrord. Daar slipte de bestelauto van een Rotterdammer tegen een boom. Vervolgens reed tegen de t bestelauto de bestuurder van een vrachtwagen. De chauffeur van J generaal Warringa kon daarop niet voorkomen, dat hij tegen de vrachtwagen botste. Vrij groot was de materiële schade voor de J Rotterdammer. De andere konden de tocht voortzetten. ,,St. Caecilia-koorin volle glorie LIET „St. Cacciiia"-koor uit St. Jan- steen was het opvoeren van niets zeggende bonte avonden en revues beu, ofschoon deze altijd een enorm succes genoten. Met wat het nu naar voren brengt, getuigt het bekende koor wei van een zeer originele in stelling. 18 Januari zal het waarschijnlijk de premièi-e brengen van de operette „Concert in Tirol". Alleen dit feit al is uniek genoeg, want onze streek brengt het in de regel niet verder dan kinderoperettes. Het betekent voor het culturele leven in St. Jan steen inderdaad een bijzondere ge beurtenis. Maar het grootste unicum van deze première is, dat de operette is ge schreven door eigen mensen. Alge meen is bekend, dat St. Jansteen op dit gebied zeer bekwame krachten bezit en het is dan ook geen wonder, dat de gehele streek met meer dan gewone interesse uitziet naar deze nieuwste verrichting. De makers zijn te bescheiden om hun naam in de krant te willen hebben. Daarover kunnen wij dus jammer genoeg geen bijzonderheden geven. Wat „Concert in Tirol" zelve betreft, de hoofdper soon is een koor niet het „St. Cae- cilia"-koor dat een concertreis maakt naar Tirol. Tientallen mede werkenden zullen het podium betre den, waarvan 25 rollen. Het is om de drommel niet gering opgezet. Trou wens, iedei-een weet, wat het koor in zijn mars heeft. De Zeeuwse collecte Cluis zette 1953 goed in door niet minder dan 280 of 11 cent per inwoner naar de Stichting Zee and te zenden. Kortgene bracht 358 of 9 cent per inwoner in. Dank zij nog giften van particulieren steeg de to taalopbrengst tot 16.592. IWIENEER BRAYTON bewoonde tesamen met een stokoude huishoudster, van wie men beslist niet zeggen kon, of zij erger doof dan bijziende was, buiten aan de rand der stad een huisje. Hij stond bekend als een zonderling en hij verkeerde met niemand. Men wist alleen dat hij een hartstochtelijk verzamelaar van schilderijen was, welke een aanzienlijke waarde vertegenwoordigden. Het was midden in de maand Augustus. Nochtans was de hemel sedert dagen met grau we sluiers bedekt, een ijskoude wind blies over de velden en de regen trommelde onafgebroken tegen de vensterruiten. Meneer Brayton hulde zich in zijn reismantel en zette zijn sportpet op. Met een lange blik nam hij de leegten op, waar tot voor kort nog verschillende schilde rijen uit de zeventiende en achttiende eeuw hadden gehangen. Dat komt ervan, als men stie- kum op de Beurs gokt en al zijn geld verliest. Een leep lachje glipte op zijn gezicht: Wat niet is, kan weer komen. Met een energieke ruk nam hij het handkoffertje op. Hij verliet het huis, liep de laan af, ging het postkantoor binnen en trad op een der loketten toe. „Ik ga voor een week of zes een kuur doen, in Nightrid, want die ijzige wind hier en die eeuwige regenMeneer Brayton wreef zich kreunend het ene been.„en als men toch al met rheumatiek is aangedaan...." Hij zuchtte. „En tot overmaat van ramp is mijn huishoudster gisteren naar haar kleinkinderen, die op het land wonen, vertrokken. Zij blijft veertien da gen weg, en dan zo eenzaam en moederziel al leen in het huisje...." De beambte was geroerd door de mededeel zaamheid van de anders zo gesloten en nurkse man. „Ik h< dat alles goed gaat met u, me neer Brayton en dat u weer monter en gezond terugkomt.Het was alsof meneer Brayton zich over zijn sentimentele klacht schaamde. Hij fronste zijn voorhoofd en trok de borstelige wenkbrauwen samen. „Ik heb u dit alleen maar gezegd", bromde hij, „dat u zo goed zult wil len zijn en mij, als er brieven voor me komen, die naar Nightrid op te zenden II. MENEER BRAYTON gaat heen en weer op het terras van het kleine berghotel in Nightrid. In zijn vuistje lachend, consta teerde hij, dat de weerprofeten ditmaal met hun voorspellingen goed geschoten hadden. Prompt was vandaag mooi weer ingetreden. Helder en diepblauw welfde zich de hemel, waarnaar stra lend de zon stond en nu, om 11 uur in de mor gen, wees de thermometer reeds 17 graden aan. Meneer Brayton wandelde door het scha duwrijke sparrenbos en beklom zelfs de belvé dère. Met rode wangen zette hij zich 's middags aan tafel en verschalkte een forel met rijnwijn saus, gebakken aardappeltjes en doperwtjes, waarna hij zich in zijn kamer terug trok om een uiltje te knappen. Des namiddags werd hij door een klop op de deur wakker. Het was een postbode, die hem een telegram bracht. Meneer Brayton opende het en las....: „Kom onmid dellijk terug, huis brandt. III 1 MENEER BRAYTON wierp zich in de eerst- vertrekkende sneltrein. Toen hij thuis kwam moest hij gesteund worden, anders was hij gevallen. Wat zich aan zijn oog vertoonde en wat kortelings nog zijn huis was, was thans niets meer dan een gloeiende, walmende puin hoop. „Maar hoe is dat mogelijk? Sinds dagen is het huis onbewoond en geslotenMijnheer Brayton wrong zich vertwijfeld de handen. „En hoe verwoestend heeft het vuur gewoed". De commandant der vrijwillige brandweer deed een verlegen kuchje horen. „Gelooft u mij meneer, wij hebben gedaan wat een mens kon doen. Wij zijn er zelfs met de nieuwe brand spuit op los getrokken". „Ja, het is verschrikkelijk, maar het achter gedeelte is tenminste intact gebleven", trachtte de bui'gemeester te troosten. „En dan bent u, voor zover ik weet, tegen brandschade verze kerd". „Wat heb ik daaraan?" was meneer Bray- tons bescheid. „Al mijn schilderijen zijn ver brand, die kostbare, niet te vervangen schilde rijen uit de 17e en 18e eeuw". „Alleen uw bril heeft het er goed afge bracht. Die heb ik onbeschadigd in de kamer gevonden". Meneer Fox. de agent der brand- xerzekerings-maatschappij, toonde meneer Bray ton zijn stalen fok. „Hebt u die niet gemist?" „Neen, die dient alleen maar voor het ge bruik thuis". Mijnheer Brayton bi-aeht een etui te voor schijn. „Als ik uitga, of ergens op visite ben, dan di-aag ik deze mooie, betere, met een schild padden-garnituur. „Dat begrijp ik". Meneer Fox gichelde. „Voor u is het ook niet zo gewichtig. U bent al leen maar een beetie bijziende, nietwaar?" „Ja, heel weinig". IV uDAT HEB JE hem fijn geleverd". De direc- teur der brandverzekerings-maatschappij klopte de agent goedkeurend op de schou der. „Maar hoe heb je dat allemaal zo netjes voor elkaar gekregen?" „Eerst heb ik uitgevonden, dat meneer Brayton tengevolge van grote verliezen aan de Beurs, genoodzaakt was, enige van zijn schilde rijen te verkopen. Dat heeft mij achterdochtig gemaakt". „Goed, maar wat heeft dat met de gevon den bril te maken?" „Meneer Brayton is slechts een weinigje bijziende. Maar in de bril zaten tamelijk dikke, sterk vergrotende lenzen. Dat heeft mijn ver denking versterkt." „Interessant. Maar hoe is de brand aange komen?" „Heel eenvoudig. De bril werd zo geraffi neerd bij het venster gelegd, dat hij als een brandglas werkte en de binnenvallende zonne stralen op het gordijn concentreerde. Dat vatte vlam en stak het huis in brand. /^ASPAR, Melchior en Balthasar, zij komen nog altijd in de Bra- bantse en in de Vlaamse dorpen op de avond van Driekonin gen, om hun lied te zingen langs de verspreide hoeven en langs de huizen in de palm van het dorp en boven hun hoofden schittert en fonkelt de ster, die hen de weg wees naar het Heilige Land Het is een grote ster uit bordpapier geknipt en daarna verguld of verzil verd. Een van de drie koningen, die een lange atok draagt, waaraan de ster is bevestigd, kan haar in het rond doen draaien De twee anderen lich ten deze sten-edi-ager bij op zijn tocht met 'n flakkerende kaars in een kleu rige lampion of in een uitgeholde pompoen, waarin een grijnzend ge zicht is gesneden. Reeds van verre kan men deze ko ningen herkennen aan hun gouden kronen, die hen wat scheef op de kruin staan en de koning van Moren land ziet men het aan dat hij uit het donkere hart van Afrika komt, want zijn gezicht is roetzwart. De koningen zingen. Hun repertoire is niet erg uitge breid; de meeste vorsten-van-een-dag kennen maar één lied. dat zij tot in den treure herhalen. In grote trekken komen de Driekoningen- of Sterre- liedjes op hetzelfde neer. Zij vertel len van de moeizame tocht door onbe kende streken, geleid door het licht dat nimmer faalt; zij spreken van "t bezoek aan het paleis van Hei-odes in Jeruzalem, waarbij de listige koning hen tevergeefs hoopt uit te horen; zij stamelen over de blijdschap die hen bevangt als zij het Kindeke Jezus in de stai te Bethlehem vinden, tussen os en ezel. Hier komen wij met onze lanteerne, Wij zoeken de Heer, wij hadden Hem geernc: Wij klopten al aan Herodes zijn deur, Herodes, de koning, kwam zeivers veur; Herodes de koning sprak met een vals hart, Hoe ziet er de jongste van drieën zo zwart? Hij ziet er wel zwart, maar is wel bekend; Hij is een koning uit de Oriënt Wij kwamen de hoge berg opgegaan, Al waar de ster bleef stille staan; Wel sterre, gij moet er zo stille niet staan, Gij moet er met ons naar Bethlehem gaan. Naar Bethlehem, in die kleine stad, Waar Maria met haar Kindeke zat. Maria ging er de berg beklimmen Toen zij de drie koningen hoorde zingen. De heilige drie koningen zongen zo schoon; Ze brachten het Kind een gouden kroon. Wij i-bben gezongen al voor uw huis, Geef ons een penning met een kruis. Geeft ons een kruis, geef ons een munt. Geef ons 't geldstuk dat ge ons gunt. Het spreekt welhaast van zelf, dat de zangers beloond worden voor hun vocale prestaties met appels, noten en centen. Een eeuw geleden, toen het feest van Driekoningen in elk huis werd gevierd, haaide men overal kleine, koningen binnen om hen te tracteren op wafels en poffertjes, die boven het haardvuur aan de lopende band werden gebakken. Het gedeelte van de voorraad, dat voor de rondtrekkende zangers was afgezonderd, noemde men het Gods- deel. Het waren toen niet alléén kin deren, die met de ster liepen,, maar ook de mannekes uit het gasthuis, die met bevende stemmen zongen in de hoop op een extraatje en andere oudjes, die het niet te breed hadden. Op die ouderwetse feestviering doelt een oud lied, dat men in Vlaanderen nog wel eens hoort zingen: Ik kom aan jullie-deurtje staan, Mijn alderliefste vrinden Al om het Godsdeel te ontvaaren. Ik hoop dat 'k 't zal vinden. Wil mijn liedje wel verstaan, De molen heeft niet rondgegaan. Daarom moet ik om 't Godsdeel gaan om 't Godsdeel gaan. Van zingen wordt mijn keel zo moe, Dat kon je stellig merken; Zegt mij nu eens, wat komt me toe 't Is mii zo flauw om 't herte; Zeg, jullie zwientje is nu dood Geef mii een stukske vlees en brood Al is. het maar een pondje groot, een pondje groot. Als ik aan jullie tafel zit Dan zal ik vrolijk smelten, 'r"v al hetgeen je daarop zet Zal ik mijn buik gaan vullen. Dan zal ik jullie bij Ons Heer Daarvoor bedanken evenzeer; 'k Heb nu genoeg voor deze keer, voor deze keer. Perst na Driekoningen zet de win- ter goed in. De drie koningen heb ben harde koppen zegt men, als het tegen die tijd gaat vriezen dat het kraakt. Na die dag worden de dagen ook merkbaar lang. De oude volkswijsheid zegt: „Voor Dertiendag (Driekoningen is de der tiende dag na Kerstmis), lengen de dagen een haneschree" (dit is een hanepas), dus bitter weinig. Driekoningen behoort dus tevens tot de dagen, dat men zich verheugt over de terugkeer van het licht en door 't ontsteken van kaarsen aan zijn blijd schap uiting geeft. In het venster worden kaarsen gezet om „de Drie Koningen de weg te wij zen" en de jongens en meisjes oefe nen zich in het „kaarsjesspringen". Een drietal kaarsen, waarvan er een zwart is geverfd (ter herinnering aan de koning van Morenland) worden op een rij gezet en om beurten moet men over alle drie heenspringen, zonder er een omver te werpen of te doven. Koningskaarsje, Lik mijn laarsje, Lik mijn scheen, Toch spring ik er over heen. JACQUES R. W. SINNINGHE In Middelburg LIET personeel van het District Mid delburg der Rijkspolitie, dat ge heel Zeeland omvat, zal per 12 Janu ari a.s. de cursus voor Rijksverkeers- regelaar te Middelburg gaan volgen. Het personeel van de Verkeersgroep Middelburg zal de lessen geven. Uiteraard betekent dit niet, dat de politiemannen, die deze kleine leer gang hebben gevolgd, allen met de re geling van het verkeer zullen wor den belast. We) is het de bedoeling, dat zij in bepaalde gevallen, wan neer de noodzaak daartoe bestaat, enige leiding zullen hebben te geven aan het verkeer. BEDRIJFSADMINISTRATIE Bij het te Rotterdam gehouden exa men voor het Staatspractijkdiploma Bedrijfsadministratie, le deel, is geslaagd de heer J. Kesteloo te Vlis singen. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Di dood van een k =i. GOES. Grand: Gouddelvers van Mas- homba om 15 uur. HULST. Bioscoopgebouw 20 uur: De klooi der verschrikking. MIDDELBURG. Schouwburg: Hyena's van het Rotsgebergte. Electro: De rivier. SAS VAN GENT. Olympia 20 uur: Het zevende Kruis. TFRNEUZEN. Luxor 20 uur: De weg des verderfs. Concertgebouw 20 uur Legioen der dapperen. VLT^TNGEN. Alhambra: Rode Pim pernel om 15 uur. ANTWERPEN. Kon. Vlaamse Opera: 20 u. Venus in zijde. Kon. Ned. Schouw burg: De dood van een rat. SAS VAN GENT. Olympia 20 uur: Tarzan de aapmens. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: De weg des verderfs. EMART KIXSBURX 20) Hij stelde heel gewoontjes voor, nog een aindje de andere kant op te wan delen, omdat Unity, naar zijn zeggen, een paar brieven moest schrijven en liever niet meeging. Madrona stond dadelijk op en Zabelle volgde haar voorbeeld. Met een kleur van schaam te over zijn bedrog, bracht Troy haar beiden door een zijdeur naar buiten en sloop bijna de straat op. Bij de eerstvolgende zijstraat ver ontschuldigde hij zicli bij de dames; hij vroeg of ze even op hem wilden wachten en haastte zich naar Tatcher loc. Hij vertelde hem, dat Zabelle en Madrona op eigen gelegenheid een wandeling waren gaan maken. Hij bleef nog even bij Tatcher zitten en stelde toen voor, haar te gaan op zoeken. Bij de aarzeling van Tatcher gnuifde hij van inwendige pret. Nou, dan doe ik het wel alleen, zei hij meteen en haastte zich weg. Tatcher zat dus reeds aan het aas te knabbelen! Binnen drie minuten was Troy al weer bij de beide dames terug en wandelde met haar naar de rivier toe. Hij en Madrona slaagden er aldus in, Zabelle ongeveer een half uur uit het hotel verwijderd te houden, wat tij'- genoeg was voor Tatcher om het lok aas met angel en al naar binnen te slikken. Tegen tien uur keerden ze terug. Tatcher zat niet meer beneden en de barhouder verklaarde, dat hij niet wist waar hij heengegaan was. Zabelle nodigde Madrona mee naar haar kamer en deze wierp een steelse glimlach op haar echtgenoot en ging mee. Trillend van opwinding keek Troy haar na, toen ze de trap opgin gen. Hij zou haar ruim de tijd geven om de kamer van Zabelle binnen te gaan en dan naar hun eigen kamer te snellen, om te zien, hoe de zaken daar stonden. Twee minuten later ging hij de trap op. Boven in de gang was het heel rustig. Hij liep op zijn tenen naar de kamer van Tatcher en luisterde aan het sleutelgat. Hii hoorde niets. Hij klopte.... éénmaal.... tweemaal. Er kwam geen antwoord. Daarop liep hij snel dc gang door naar zijn eigen ka mer. Hij duwde die een eindje open De kamer was nog niet door het per soneel gedaan; alles lag nog net. zo- a's toen ze de kamer verlaten hadden. Maar een enkele blik op het dressoir was hem genoeg. Het namaakdagboek was verdwenen! Troy bleef midden in de kamer in gedachten verzonken staan. Nat">tr- lijk had Tatcher de plaats zo gauw .mogelijk verlaten. Hij raa'-'-ileegdc het spoorboekje. Over een kwartier ging er een trein naar de stad terug. Hij had Tatcher dus zelf in de kaart ge speeld! Maar wat hinderde het? Tat cher had nu al zijn troeven verspeeld en het verloren! Zabelle zou wel de eerste de beste gelegenheid aangrijpen om Tatcher achterna te gaan en dan konden ze samen hun mislukking bejammeren. En nu het zo lelijk voor hen gelopen was, zou hij en Madrona van hen per soonlijk wel geen last meer hebben. Er werd geklopt. De deur ging met een open. Zo? Al terug'? vroeg een bekende stem; Unity Tatcher kwam binnen. Ik dacht, dat ik u hier binnen hoorde, toen ik voorbij kwam. Ik ben naar het station geweest om naar de treinen te informeren. Waar is Zabelle en uw vróuw? Troy trachtte zich goed te houden. Tatcher was zo gewoon en natuurlijk als steeds en Troy had zich nog al verbeeld, dat hij zich naar de trein haastte. Ze zijn op de kamer van juf frouw Good, zei hij, zo rustig mogelijk Nog iets nieuws op de - andeling gezien? Och ja, wel een en ander. Het is hier een aardig plaatsje. Ja, dat gaat wel., maar mij toch een beetje stil. Ik moet of de wijde, grote vlakte hebben, of een drukke stad. Zo half om half is niks voor mij. We kunnen lunchen zodra we maar willen. Ze dienen die hier nog a! vroeg op, voor de mensen, die met de trehi meewillen. Wat denkt u ervan, de dames op te gaan halen cn ook te gaan eten? Troy stemde erin toe. Hij wilde in alles toestemmen, want zijn geest was toch aldoor met zijn nieuwe probleem bezig. Had Tatcher reeds ontdekt, dat hij het verkeerde boek meegenomen had? Zou hij durven blijven, nu hij zich zo duidelijk had blootgegeven. Gaat u ze dan maar afhalen stelde Unity voor. Dan ga ik alvast inpakken. Dat moest u ook maar doen. Dan zijn we allemaal klaar voor de reis. Ik ruik de pijnbomen al en geloof, dat ik maar gauw in mijn hol zal kruipen. Van nacht heb ik gedroomd, dat ik mijn beekje al hoorde murmelen om me naar huis te lokken. Hij glimlachte guitig, toen hij de deur achter zich sloot. Troy wachtte eventjes, begaf zich daarna naar de deur van Zabelle, klopte en kwam met het voorstel van Tatcher voor de dag. Madrona kwam dadelijk mee. Met gloeiende wan gen en schitterende ogen stond ze met haar rug naar de deur toe op hun ka mer voor haar man. En? vroeg ze ademloos van span ning. Tupelo vertelde haar alles. Ze sper de haar ogen wijd open van verba zing, maar genoot toch van de intrigue. Wat kan dat nu toch betekenen, Tupelo? riep ze opgewonden uit. Troy keek hoofdschuddend uit het raam. En terwül hij over de stille straat keek, zag hij Gilmer C. Boston uit de drogisterij komen, keurig als altijd met zijn monsterkoffer bij zich. Troy vroeg zich af, waar hij ergens logeerde, want hij had niet in het gas tenboek nagezien, of hij soms in het Barnard House zijn intrek genomen had. Hij was Boston feitelijk helemaal vergeten. Zou het mogelijk zijn, Madrona, dat we toch op slot van zaken voor die Boston moeten oppassen? vroeg hij peinzend. Unity Tatcher heeft iets over zich, dat me telkens als ik hem verdenk, een schuldig gevoel bezorgt. Waarom loopt die Boston ons zo na.' Ik zag hem daareven de straat over steken. Als we beneden zijn, zal ik toch het gastenboek eens inzien. Laten we maar gauw gaan. Tatcher kan er niets mee te maken hebben gehad. Verdraaid, ik mag die kerel toch zo graag. Toen Troy een kwartier later het gastenboek inkeek, voelde hij een schok van verbazing bij de ontdekking, dat Boston op kamer 31, vlak tegen over hen gelogeerd had. Boston kwam juist zijn rekening voldoen, toen Tu pelo met het gastenboek klaar was. Zo, hoe maakt u het?, vroeg hij. Troy de hand reikend. Ik wist niet, dat u hier ook logeerde. Toch is het zo, antwoordde Tu pelo gejaagd. Hoe gaat het met de zaken? Vrij aardig, antwoordde hij, de rekening, hem door de kellner over handigd doorkijkend en een bankbil- jet op tafel leggend. Vrij aardig, mijn heer Troy. Ik denk met de middag trein te gaan. Hoe lang blijft u nog Ihier, mijnheer Troy? (Wordt vervolgd) Dinsdag 6 Januari 1953. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.50 Dagopening: 8.00 Nieuws: 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Omroep koor; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Pianorecital; 12.00 Zang en orgel; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor ons platteland; 12.40 Amuse mentsmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gramofoonmuziek; 13.20 Amusementsmuziek; 13.50 Gramofoon muziek; 14.00 „Zeg eens, Amerika 14.30 Gramofoonmuziek; 15.00 Gramo foonmuziek; 15.15 Voor de vrouw; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianospel; 18.30 Surinaamse volksmuziek; 18.45 „Pa ris vous parle"; 18.50 Koorconcert; 19.15 Reportage of gramofoonmuziek; 19.20 Verzoekprogramma; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerd programma; 21.15 Lichte mu ziek; 21.35 „Ik weet, ik weet. wat U niet weet"; 21.50 Dansmuziek: 22.30 Medede lingen; 22.35 Lichte muziek; 22.45 Buiten lands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 „New York calling"; 23.2024.00 Gramofoon muziek. HILVERSUM n, 298 m. - 7.00 Nieuws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gewijde muziek; Morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerberichten: 8.15 Gramofoonmuziek: 8.25 Hoogmis; 9.45 Gramofoonmuziek; 10.00 Voor de kleuters: 10.15 Gramoroonmuziek; 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Omroeporkest en solist; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert (Om 12.3012.33 Land- en tuinbouwme dedelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuw en Katholiek nieuws; 13.20 Actu aliteiten; 13.25 Promenade-orkest en so list; 14.00 Gevarieerd programma; 14.50 Gramofoonmuziek; 15.30 „Ben je zestig?" 16 00 Voor de zieken; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending; Nieuwjaarscauserie door Mr. N. Debrot; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.30 Musette- orkest en solisten; 18.52 Actualiteiten; 19.00 Nieuws; 19.10 Gramofoonmuziek; 19.15 „Uit het Boek der Boeken"; 19.?r> Gramofoonmuziek; 20.25 De gewone in: zegt er 't zijne van; 20.30 „Drie Kon in gen uit Oriënten", Kerstspel; 21.15 K merorkest en solist; 22.00 „Huwelijk in opspraak", causerie; 22.15 „Henric vr Veldeken", declamatorium; 22.45 Avon- gebed en liturgische kalender; 23 .'"0 Nieuws; 23.15—24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, Vlaams, 324 m. 12.00 Or kestconcert; 12.30 Weerberichten; 12'.+ Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gevarieerde muziek; 14.00 Schoolradi'; 15.30 Orgelspel; 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek: 17.15 Voor de kleuters: 17.30 UNO-uit- zending; 17.40 Pianorecital; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Pianorecital; 18.C0 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gramofoonmuziek; 19.50 Syndikale kro niek; 20.00 Orkestconcert: 21 00 Gramo foonmuziek; 21 15 Ethnische muziek; 22.15 Lichte muziek; 22.45 Gramofoon muziek; 22.55—23.00 Nieuws. BRUSSEL, Frans. 484 m. 12.05 Or kestconcert; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.00, 15 00 en 16.00 Gramofoonmuziek: 17.00 Nieuws; 37.15 Gramofoonmuz'ek; 17.30 Pianorecital; 17.50. 18.30 en 19.00 Gramo foonmuziek; 19.35 Idem; 19.45 N euws; 20.00 „Le Cadi dupe", opera; 21.15 Gra mofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Or kestconcert; 22.50 Nieuws. TNDERi ges: Rotterdi nederlas met 1- van flink ve M.V.V. V.V.. kostbaai Brabant Theole. reis nas en nu derate p. overige doorgan; De Sparta M.V.V. V.V.V. Willem Emma Fxeelsio; B.V.V. Longa Sittardii Brabant! S.V.V. Jui'ana HBS. Theole Vlissini p)ank voet ba singse der hadden h< vanaf Zat was wel zv De aange Velde verl gedachte, en het ver wer aanwe vond men nemen Al direc klasse bet goed part afwerken bleef de De zeei een door werd door Aan de Schaaf in offensief tijd zonde muit van afgekeurd, li.ik het schot. Eve vallen en van (2—0) Vlissing* zwak. Ley nemen hoek dee^ pakten cie was de van We bracht, die met di Nc spreng vei kwam er Bode gaf door Leyn; doelman Kcttrii De en 42 seriand ge 'li Zwitser dee'nam Hij t urne 1 Tsjec Hooi. het naar keren. Kottnau •Ministerie waar hii langen va ver'elde d pe overwe! tieke situs Kottnauer Hij w VOO'' h aan toe Kottnau seriand te naar Span volgens m ger. ten er

de Stem | 1953 | | pagina 2