Stad en Land Kabouter Ijverige buschauffeurs in W Z.-Vlaanderen MOSSELEXPORT UITGEBREID Na negen nur telefoneren taboe in W. Z,-Vlaanderen BONTWERKERS Wegen door de Braakmanpolder Kapelaan Donkers vertrok naar Westdorpe HET PURPEREN HOL RADIO 2 DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 8 DECEMBER 1952 2 benoeming woensdrecht heeft 5000 inwoners landbouwschool te koewacht gedeeltelijke herbouw van brittannia faillissement SINTERKLAAS BIJ DE AMBONEZEN Rijkssubsidies voor monumenten O* de lijst van monumenten voor welker restauratie in 1953 Rijks subsidies worden beschikbaar gesteld, komen o.m voor de O.L. Vr. Kerk te Breda (60.000 gld.). Toren Breda (100.000). Waalse Kerk (8000). Ka thedraal Den Bosch (35.000). Toren Hilvarenbeek (30.000)Raadhuis Hulst (37.500). Raadhuis Klundert (25.000). Gasthuiskapel Middelburg (24.000). Korenmolen de Hoop te Middelburg (5500). Tempeliershuis Zierikzee (15.000). NEDERLANDS DETACHEMENT VERENIGDE NATIES „GERRY S" overge dragen aan R.K.C. Wensen van Z.-Vlaamse gemeenten Gisterenmorgen hebben Concours d'Elegance te Vlissingen op 27 Juni 1953 MARKTEN Ontrouw beambte verduisterde f 18.000 Ondernemingsraden in de schoenindustrie AGENDA HEDEN MORGEN En toch ging de bal naast De heer M. Goense te Rllland- Bath Is bij K B- benoemd tot ge zworene van de Anna-Mariapolder. Zaterdagmorgen is op het ge meentehui:! van Woensdrecht de 5000e inwoner aangegeven, nl. Lu- dovicus, zoon van Felix Minne- bach. De aangifte had een fees telijk tintje en het gebruikelijke spaarbankboekje ontbrak ook hier niet. Alvorens de subsidiëring van een landbouwhuishoudschool te Koe wacht te overwegen meent Minis ter Cals de resultaten van het overleg met het bestuur van de huishoudschool te Hulst te moe ten afwachten. Aldus staat te le zen in de M. van A. op de Begro ting van Onderwijs. Bij de voorbespreking over de Vlissingse begroting '53 hebben B en W. t.a-v. de herbouw van „Brit- tannia" het volgende verklaard: ..Er mag verwacht worden, dat in dien zich geen onvoorziene tegen slag voordoet, met de bouw van een congreszaal met café-restau rant, op het terrein van „Brlttan- r.ia" in het voorjaar van '53 een begin kan worden gemaakt." Uitgesproken werd het faillisse ment van de wed. A. v. d. Berg- Verwijs te St. Philipsland. Rech- ter-commissaris is mr. B. S. Sie- perda, curator mr. K. A. Keuning te Zierikzee. (Advertenties) 't Begon met een scheut o! steek Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldbe roemde Kvuschenkuur op korte ter mijn verlossing bracht van die slo pende rheumatische pijnen. De aan sporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende organen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heil zame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. Bezoek aan Vlissingen en Koudekerke ^INTERKLAAS heeft ook de Ambo- nese woonoorden in Vlissingen en Koudekerke niet vergeten. Op ini tiatief van de afd. Walcheren van het Veteranenlegioen Nederland in samenwerking met de afd. Vlissingen van de Stichting ..Door de Eeuwen Trouw" is men er. dank zij de mede werking van de bewoners en de Bij zondere scholen in Vlissingen. in ge slaagd ook voor de Ambor.esn kinde- len een onvergetelijk St. Nicolaas- feest te organiseren, zaterdagmiddag bracht hij eerst een bezoek aan het kamp te Vlissingen waar o.a. burge meester Kolff aanwezig was: Hierna ging het naar Koudekerke waar de kinderen al enige tijd vol verwachting bijeen waren. De heer A. Twigt. voorzitter van het Veteranenlegioen dankte Sinter klaas voor zijn komst en hoopte dat hij ook volgend jaar hier een bezoek zou brengen. Ook hier werd bij het vertrek van Sinterklaas een Ambo nees liedje gezongen. Aan deze bij eenkomsten werd medewerking ver leend door de band van het kamp 'e Vlissingen. Post verhoogd van 31/^ tot 51/? millioen Op de lijst van monumenten, die dringend restauratie behoeven, doch waarvoor in 1953 nog geen subsidide beschikbaar is. treffen we o.m. aan boerderij Ba vel (20.000) N.H. Kerk Dongen (20.000). Paulushofje Etten (40.000). N.H. Kerk (dak) te Geer- truidenberg (150.000). Weeshuis al daar (15.000). diverse panden aldaar (50.000). Toren te 's-Heer Abtskerke (120.000). Toren te 's-Heer Arends- kerke (125.000). Raadhuis te Den Bosch (50.000). diverse panden aldaar (40.000). Posthuis te Hoeven (5000). De Blauwe Camer te Oosterhout (70.000). Toren te Oud-Gastel (100.000) Kapel Gageldonk te Prin senbeek f25 000)koor N.H. Kerk te Waspik (50.000). (Advertentie) Lagere minimum eisten voor schelpgrootte T-\OOR hjet Bedrijfschap voor Visse- rtjproductexi is besloten de mini mumeisen van de schelpgrootte voor C-mosselen te wijzigen. 0.a. mogen in de C-mosselen 35 pet. van 56 mm. voorkomen, terwijl ten hoogste 15 pet. beneden de 4 mm. mag zijn. Dit besluit is op 3 Dec. van kracht geworden. Eén en ander is het ge volg van een actie, gevoerd door de handel om grotere mossels te leveren. Daar de export naar Frankrijk zeer is teruggelopen hoopt men op deze manier de concurrentie van Duits land en Denemarken het hoofd te bieden. Voor kwekers, die mosselen leverden, die maar juist aan de oude maat voldeden is het een tegenvaller, hoewel nog de bepaling is opgeno men, dat degenen, die nog geen 50 pet. van hun standaardcapaciteitcij- fer hebben geleverd voorlopig nog geen mossels kunnen leveren die voldoen aan de minimumeisen van voor 3 Dec. Over één en ander is in mossel kringen als van ouds geen volledige overeenstemming, maar de factor ex port geeft wel de doorslag. De ach terstand in de export naar Frank rijk kan nu op het einde van het sei zoen toch niet meer ingehaald wor den. Ook de prijs van Denemarken en Duitsland is lager, terwijl de soort mossels groter is dan de van hier ge ëxporteerde. De lagere prijs ligt in hoofdzaak aan het feit dat de mossels hier gekweekt worden terwijl het ginds wilde mosselen sijn. Alléén het vervoer is moeilijker en ook is men daar op het ogenblik nog niet in staat om op ieder ogenblik grote or ders uit te voeren. Maar dat is slechts een kwestie van kapitaal en aanpas sing en modernisering van de be- drijfsuitrusting. Nog vele moeilijkheden moeten worden overwonnen (Advertentie) "poEN enkele jaren geleden de Stoomtram Maatschappij Bres- kens-Maldeghem moest overschakelen van stoomtram- op busvervoer was een der problemen het overdoen van het personeel. Stoomtramstokers en tramconducteurs zijn nu eenmaal niet direct buschauffeurs. Nu inmiddels enkele jaren de bus de West Zeeuwsch-Vlamingen naai de diverse plaatsen brengt mag wor den geconstateerd, dat het personeel zich op werkelijk bijzondere wijze heeft aangepast aan de moeilijkhe den. Velen behaalden reeds hun chauffeursdiploma. Dat er moeilijk heden moeten worden overwonnen op de diverse lijnen, kan ieder beamen. Probeer maar eens een dienst op gang te houden, wanneer plotseling de Provinciale boot de zaak in de war schopt. Het gehele net is er op aangesloten. Zowel de reiziger, die niets met de boot heeft te maken, als de reiziger, die te laat met. de boot aankomt, beiden willen tijdig htm plaats van bestemming bereiken. Aan de chauffeur en directie de ho peloze taak dit alles in het reine te brengen. OVERBELASTING X/ERDER kan het voorkomen, dat de vele scholieren en forenzen •s morgens tot de ontdekking komen, dat hun dagelijkse fietstocht door weersomstandigheden niet mogelijk is. .Overbelasting van de lijnen. Een marktdag of bijzondere vergadering in Oostburg geeft midden op de dag- plotseling weer nieuwe overbelasting. In de zomer komen hierbij de vele toeristische reizen, welke moeten hel pen de financiële resultaten van de maatschappij dragelijk te maken. Aan dit alles moeten directeur Grauw en zijn assistenten het hoord bieden, terwijl de chauffeurs voor de uitvoering moeten zorgen. Vaak komt het voor. dat te Oostburg van bus meet worden geruild in verband met sperdiensten. of door ophouding van een bus aan grens of boot. Dit alles wordt zonder morren aanvaard en voort gaat het weer. Jn verband met de aflossing van Korea-vrij- willigers, die een jaar in Korea hebben ge diend, bestaat bij het opnieuw gelegenheid tot dienstneming. J^eeftijdsgrcnzcn van 19 tot 30 jaar (voor on derofficieren tot 35 jaar). Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn ge weest, komen vooruitzending in aanmerking. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe Frederikkazerne, var Alkemadelaan, geb. E 4, kamer 19a, 's-Gravenhage. Tel 185070, toestel 1477. 130-oo DIJZONDER attent zijn de chauf- feurs hierbij en vaak doet men leuke ervaringen op. We waren er eens getuige van, hoe onderweg bij een boerderij een oude vrouw wilde uitstappen. „Je kunt wel gaan vrou we, maar de familie is zoeven met de bus weggegaan, dus je zult nie mand thuis treffen", was de aanwij zing van de chauffeur. De vrouw was content en bespaarde zich een uur vergeefs oponthoud door verder te rijden. Dit is één geval, maar zo zijn er meer. Ook de buitenlanders krijgen steeds betere service. De chauffeurs spreken al een aardig mondje buiten de deur. Bovendien voJgen achttien chauf feurs een cursus in de Franse taal, ten gerieve van de veel-reizende Zui derburen. Directeur Grauw stelt de cursus samen en het administratief personeel helpt mee. Grammatica is een grote overgang van lagere school kennis naar de Franse taal. Daarom is de cursus afgestemd op de prac- tijk. Volgend voorjaar zult U het meemaken, dat de chauffeurs, zonder een spier te vertrekken in het Frans hun reizigers te woord staan. „Prachtkerels" noemt de directeur zijn personeel vaak. Is het te verwon deren? ZONDER DOORVERBINDING.... Hachelijke toestandwaaraan einde moet kómen /"Y\T.-«NGS beloofde de heer N'eiier, directeur-generaal van de P.T.T., dat spoedig (reeds in October) ook de plattelandsgemeenten 's nachts tele fonisch doorverbinding zouden krij gen. Voor vele plaatsen in VV. Z.-Vlaan- deren was dit een verheugend bericht, daar het na negen unr 's avonds niet mogelijk is te telefoneren, tenzij men een speciale doorverbinding heeft. Weinigen echter is het gegeven zo'n doorverbinding te bemachtigen. Aan vragen daartoe worden afgewezen met de mededeling, dat het technisch niet mogelijk is. De oorzaak is, dat voor de doorverbindingen zgn. auto matische kasten worden gebruikt, welke niet voidoende voorhanden he ten te zijn Gehoopt werd, dat, nu O. Z.-Vlaanderen wordt geautomati seerd de kasten daarvan ter beschik king van W. Z.-Vlaanderen zouden komen. Heiaas blijven deze kasten uit. terwijl de belofte van directeur Neher niet vervuld is. Het is een hard gelag voor de vele betrokkenen, die in deze tijd van technische snufjes moeten ervaren, dat het technisch niet mogelijk is na negen uur een dokter, een veearts, de brandweer of politie en bijv. voor de dagbladcorrespondenten hun Terneuzen bouwde grootste coaster Volgend jaar eerste zeeschip TKt was Zaterdag voor Xeriieuzep een gedenkwaardige dag. De ge slaagde proefvaart van de coavter „Gerry S", gebouwd door de Terneu- zense scheepsbouwmaatschappij, bete kent voor de Z. Vlaamse havenstad, dat zij zich thans mag scharen onder de Nederlandse plaatsen, die op een veelbetekenende scheepsbouwnijver- heid kunnen bogen. Want deze kustvaarder van 499,83 brt. is een opmerkelijk schip. Het is het schip met het grootste dw bene den de 500 brt.. dat tot nog toe in ons land is gebouwd. Dit betekent, dat de Gerry S met haar 1039 dw krachtens zijn tonnage nog een kustvaarder, toch geschikt is voor de grote atlan- tische vaart. Na de proefvaart naar Vlissingen vond voor de rede van Terneuzen de officiële overdracht aan de rederij plaats. Op de werf van de Temeuzense scheepsbouwmaatschappij staat thans weer een nieuw schip op stapel, dat eveneens voor rekening van de RKC gebouwd wordt. Het zal 3000 ton me ten. Het is het eerste zeeschip, dat op de Temeuzense w.erf wordt gebouwd. In September 1953 zal het waarschijn lijk te water worden gelaten. bladen op te bellen. Vooral voor de buiten de kommen der gemeenten wonenden betekent dit een lastig pro bleem. Wanneer men bekijkt, dat bijv. Sluis slechts één kast ter beschikking heeft met dertien doorverbindingen voor alle zakenlieden enz, en het kleine Zuidzande er twee op na kan houden, dan vraagt men zich wel eens af, of de P.T.T. hiervoor beslist geen oplossing kan vinden. We hopen, met de betrokkenen, dat spoedig deze isolatie definitief zal kimnen worden verbroken. Ook de aanleg van nieuwe toestellen, waar voor, evenals bij de woningbouw, een lange wachtlijst is aangelegd berok kent velen scha ie. De oorzaak hier van ligt in het feit, dat het gehele gewest wordt bewerkt, door één ploeg- je technici, dat alle veertien gemeen ten. met de storingen, moet behan delen. (Advertentie) BONTMANTELS VOSSEN-CAPES VELLEN Eigen ateliers (Advertentie) de besturen van de O. en W.-Z.-Vlaamse gemeenten te Terneuzen het provinciaal be stuur hun wensen kenbaar ge maakt t.a.v. de toekomstige we gen in de Braakmanpolder. Zo als bekend, hebben g. S. een se condaire Noordweg en een ter tiaire Middenweg geprojecteerd Slechts drie gemeenten, n.i. Hoofdplaat, Breskens en Schoon- dijke waren hiervoor te vinden. Alle overige gemeenten van Z. Vlaanderen spraken -zich uit voor een secondaire midden weg. Stoppeldijk bereidde hulde I-JET is Uw eenvoud, waarmee U 'alle harten gewonnen hebt", zo sprak de heer Staal in zijn functie van voorzitter van de Boerenbond en de Boerenleenbank te Stoppeldijk, ka pelaan Donkers toe tijdens t'e huldi gingsavond, die bij gelegenheid van nc( vertrek van de kapelaan naar zijn nieuwe parochie Westdorpe, in het Verenigingsgebouw werd belegd. De zaal was druk bezet door afge vaardigden van alle plaatselijke ver enigingen en andere belangstellenden, toen deken Staal de avond opende. In zijn openingswoord bracht deken Staal de dank over van de gehele parochie en hij memoreerde liet vele werk, waarin kapelaan Donkers zich verdienstelijk heeft gemaakt. Daar was op de eerste plaats de zorg voor de sociale verenigingen en de jeugd beweging. die door de grote stuw kracht van de kapelaan tot grote bloei zijn gekomen. Op zijn initiatief is een patronaat tot stand gekomen, waardoor het probleem van de vrije Zondagmiddag voor de jeugd volko men opgelost is. Verder verzorgde de kapelaan de versiering van de kerk met bloemen, die dikwijls door hem- scheidende kapelaan een grootse zelf gekweekt waren, had hij de zorg voor de zieken, schreef hij „de ge dachte van de week" in het parochie blaadje en was verder vol belangstel ling voor de problemen die zich in de parochie voordeden. ..Wij hadden gehoopt", aldus deken Staal, „dat wij onze kapelaan nog lang in ons mid den mochten houdf/.i, maar helaas heeft de bisschop wegens gebrek aan priesters, anders moeten beschikken. Met gevoelens van grote dankbaar heid zullen wij .jteeds aan U denken. Wij hopen, dat U nog dikwijls Uw oude parochie zult komen bezoeken en wensen U nog een rijkgezegend priesterleven toe" AFGEVAARDIGDEN MA de woorden van deken Staal kwamen de afgevaardigden van de verschillende verenigingen hun dank betuigen. De heer E. Kmdt sprak namens de Katli, Midden standsbond. terwijl de heer C. de Cock de gevoelens vertolkte van de muziekvereniging „St. Cecilia''. De .voetbalvereniging was vertegenwoor digd door de heer P. van den Bosch. De voorzitter van de K.A.B.. de heer J. Vink. roemde het heilzame werk van de kapelaan voor de arbeiders klasse en was speciaal dankbaar voor de grote hulp die van hem was uit gegaan bij de oprichting van een plaatselijke bouwvakorganisatie. Bert de Maat sprak namens de K.A.J. Na mens de kring Stoppeldijk van de K. A.J.. die de parochie omvat uit de geJmeenten Hontenisse, Graauw en Vogelwaarde, voerde de heer P. Vink uit Lamswaarde het woord. Hij bood als blijk van erkentelijkheid een si garetten-automaat aan. Nadat de heer E. van Campen nos gesproken had namens de toneelver eniging, kwam de clou van de avond, toen de heer W. Lambert namens alle verenigingen het cadeau aanbood. Een prachtig radiotoestel werd de schei dende kapelaan overhandigd. Ont roerd over een dergelijk huldebetoon, sprak kapelaan Donkers aan het slot van de avond de aanwezigen toe. In zijn woord van dank richtte hij zich op de eerste plaats tot deken Staal, die ai die jaren zo goed voor hem was geweest en met wie hij zo prettig had samengewerkt. Verder dankte hij de organisaties voor de goede samen werking en dit spontaan huldebe toon, culminerende in het prachtige, aangeboden cadeau. „Blijf verder steeds voor mij bidden", zo prak ka pelaan Donkers, „opdat mijn werk meer in overeenstemming moge ko men met Gods bedoeling. Ik zal ook U nooit vergeten en U dagelijks bij het H. Misoffer gedenken". Zij nog vermeld, dat tussen de ver schillende sprekers door, de V.K.A.J. en de Gidsen, het zangkoor, de Ver kenners en de heren G. Lauwers en P. Kentin verschillende liederen ten gehore brachten. Novum voor Zeeland Ook een sterrit van auto's en motoren naar Walcheren IN het kaaer van de door de Stich- ting „Nieuw Walcheren" op 25, 26 en 27 Juni 1953 te organiseren her denking van het vrijwel gereed ko men van de wederopbouw en de her beplanting van Waicheren, is deze Stichting te voorschijn gekomen met een evenement, dat volkomen nieuw is voor Zeeland. Op Zaterdag 27 Juni 1953 zal te Vlissingen al een Concours d'EIégance worden gehouden voor automobielen en autobussen. Reeds hebben de K.N.A.C. en de R.A.C. Zuid him toestemming gege ven en alle gewenste medewerking toegezegd. De organisatie is door „Nieuw Walcheren" in handen ge legd van de Z.A.M.V. .,De Doiphijn", de Z.A.M.C. .Scheldegouwen", de Z. V. ,.De Zeeuwen" en de Zeeuwse ver tegenwoordigers der Nederlandse or ganisaties van .transportondernemin gen en touringcarbedrijven. Uit de organisaties is een organisa tie-commissie gevormd, waarvan de Rijksinspecteur van het Verkeer, mr. J L. Nieuwenhuis het voorzitterschap bekleedt. Verder hebben hierin zit ting de heren jhr. mr. D. H. v. Doom (secretaris)C. Bruins, directeur „Stoomtram Walcheren" en vertegen woordiger der Ned. Ver. van Tran sportondernemingen; O. Fokke en M. van Fraassen. namens de F.N.O.P. (de organisatie van touringcarbedrij ven en busondernemingen); B. J. Franken, S. Rietema en mevr. Schee ling. namens „De Doiphijn"; P. Wuikster en R. Duunk, namens „Scheldegouwen"; P. Kodde en P. Walhout, namens ..De Zeeuwen" en G. Ballintijn, secr. van „Nieuw Wal cheren". OOK BUITENLANDSE DEELNEMING DEDRIEGEN de voortekenen niet, dan zal op een belangrijke Ne derlandse en wellicht ook buiten landse deelneming gerekend kunnen worden. Een voor „Nieuw Walcheren" gunstige omstandigheid is, dat de K. N.A.C. dat jaar geen Concours d'EIé gance organiseert, zodat vermoede lijk alle belangstelling zich op het Zeeuwse concours zal richten. Er zul len fraaie prijzen worden uitgeloofd voor de mooiste combinaties van wa gens en inzittenden en voor de mooi ste autobussen. De bussen komen in het kader van een sterrit naar Zee land. terwijl het ook in het voorne men ligt voor auto's en motoren een sterrit naar Walcheren te organise ren. Niet alleen uit Zeeland, maar ook uit. België wordt op een zeer druk bezoek gerekend. Kapellebrug BOTER IN BESLAG GENOMEN. Aan het douane-kantoor te Kapel lebrug werd een auto aangehouden die aan een nadere controle werd on derworpen. Onder de kap van de auto bevond zich 'n partij boter. Auto en boter werden In beslag ge nomen. 's-HERTOGENBOSCH, 6 Dec. Op de pluimveemarkt werden aangevoerd circa 15.000 stuks. Handel redelijk goed met grotere aanvoer van kippen. Tamme ko. nijnen vlotte handel. Lichte soorten kip pen f 1.852.05 per kg. levend gewicht; zware soorten kippen f 2.152.25; N.H. blauwe kuikens f 2.402.60; tamme ko nijnen f 87 per stuk. Bestal prov. ver. tot bestrij. ding van t,b.c. ]~)E rijkspolitie te Middelburg is overgegaan tot de arrestatie van de 36-jarige J. H. te Oostkapelle, ad ministrateur van de prov. vereniging tot bestrijding van t.b.c. te Middel burg. Uit een dezer dagen ingesteld onderzoek is n.l. gebleken, dat H. in ae laatste twee jaren de vereniging bestolen heeft voor f 18.000. Verdach te bekende direct en zei het geld te eigen bate te hebben aangewend. H. heeft zijn boze practijken zo lang kunnen voortzetten, omdat hij bij de regelmatige controle de ac countant vervalste kwitanties over legde. Bij het laatste onderzoek werd echter een onnauwkeurigheid ont dekt. welke voor het bestuur aanlei ding was voor een scherpere controle, die alles aan het licht bracht Te groot leven is wederom de oor zaak van H.'s val. Do man is opgesloten in het Huis van Bewaring. Nader vernamen wij nog dat het zee-hospitum Zonneveld, waarvan H eveneens administrateur is niet benadeeld werd door hem. ("VNS was verzekerd, dat tussen c werkgevers- en werknemersorga. nisaties in de schoen- en lederin. duslrie zou zijn overeengekomen, da: slechts georganiseerden zitting mogen hebbpn in de in te stellen onderne mingsraden. Men deelt ons mede, dat dit be richt, voor wat de schoenindustrie be. treft, in ieder geval onjuist is. De Bedrijfsraad voor do Schoenin. dustrie stelt zich op de basis van de Wet en dit betekent, da- weliswaar steeds primair de werknemersvakver. enigingen worden aangewezen om candidaten te stellen voor de onder nemingsraden, doch dat in bepaalde gevallen, namelijk indien de samen stelling van het personeel daartoe aanleiding geeft, een regeling kan worden goedgekeurd, volgens welke daarnaast ook nog andere candidaten kunnen worden gesteld. Centrum 20 uur: Zo jong, zo ANTWERPEN: Kon. Ned. Schouwburg: Europa en de stier. AXEL. - slecht. DE KLINGE-WAES. Cinema van Dijck 19.30 uur: De Furies. GOES. Grand 20 uur: Luchtduivels boven de Pacific. HULST. Bioscoopgebouw 20 uur: Tar. zan en de Aapmens. MIDDELBURG. Schouwburg 20 uur: Luchtduivels boven de Pacific. Electro 19 en 21.15 uur: Geen uitweg. SAS VAN GENT. Olympia 20 uur: Casa- blanca. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Met de blanke sabel. VLISSINGEN. Luxor 20 uur: AM zijn wij moordenaars. ANTWERPEN. Kon. Ned. Schouwburg Europa en de Stier. SAS VAN GENT. Olympia 20 uur: Het laatste duel. TERNEUZEN. Luxor 20 uur: Politie spionnen. Een extra spannend ogenblik voor het Internos-doel, uit dc ontmoette Rood Wit-Internos (1-2). De Ettense keeper, ver uitgelopen, is kansloos en ook dc andere spelers op dit plaatje kunnen de bal niet meer tegen houden. In dc verte grijpt een Internosspeler reeds in wanhoop naar 'I hoofd, maarmaar het leder ging ditmaal naast het net! DOOR HERMAN ANTONSEN 46) „Een aardig landkaartje door onze schoolmeester gemaakt, is het niet? Te goed om het zo maar tegen de grond te gooien. Hindert niet. Ik zal het met mijn stok wel onder uw lijk schuiven, als ik hiervan gebruik heb gemaakt". De revolver, die hij vast in de hand had, was recht op het hart van Susan gericht. „Waarom?" was het enige, wat ze zeggen kon. „Waarom ik u die tekening liet zien? of waarom ik op het punt sta u neer te schieten?" „Ik zou graag beide antwoorden weten." Ze wierp haar rossig glan zende hoofd in do nek. Ondanks zijn grijnslachje bewonder de hij haar. „Mademoiselle, herinnert u zich die man in dat hol? Waarom huivert u? Dat heeft nu niet veel meer te beteke nen. Die landkaart was voor hem be stemd. Dat was de hoofdweg, met de heuvels en paden, en de drie grotten in de nabijheid van het kasteel, waar meneen vriend kon treffen. Die dwaze oude Engelsman verdreef ons uit de Grot van het Kruis. U bent in het Purperen Hol binnengedrongen. Toen bleef alleen nog de moeilijkste grot met die stalagmieten als kaarsen over. U hebt ze immers bekeken, ma demoiselle? Zijn ze niet schitterend mooi?.. Nee, mademoiselle, u doet niet verstandig die kant uit te gaan." Hij wijzigde de richting van zijn re volverloop een weinig en vervolgde met zijn oude, droge stem; „Aan de komst van domme indringers in deze rustige streek was het te wijten, dat we elkaar niet veilig meer konden ontmoeten. Toen kwam die vriend van mij van de overkant der bergen. We bespraken het geval in de Grot met de Kaarsen. Hij wilde zich er niet bil neerleggen, dat er een einde aan onze vriendschap moest komen. Hij had deze revolver bij zich. Maar voordat hij die gebruiken kon. was ik hem vóór met een steen. Ik liet hem daar liggen. Jammer genoeg vergat ik. die steen daar ook te laten." Hij kwam een stap dichterbij. „Dwa ze bemoeial dat je bent! Waarom -noest je die met bloed bevlekte steen vin den en hem iedereen onder z'n neus houden? Zo weinig verstand en zo veel geld! Kijk. mademoiselle, een deel van dat veld kan ik goed gebruiken. Daar heb ik een zeker recht op U hebt me de vriie toegang tot Spanje afgesne den. Ik heb u een kans gegeven, maar die hebt u niet aangegreoen. Ik bied u geen tweede kans meer." „En., ai deed u dat. monsieur, dan zou ik die toch niet aannemen", zei ze hooghartig co beslist. „Niet?" Zijn dnnne lippen krulden zich heel even. „Bedenk eens, wat u verloren hebt! de kans om gravin de l'Arize te zijn, een moeder van Franse adel. Uw zoon zou een echtr de l'Arize zijn geweestMaar nu zult u slechts één ding zijn. Ik heb een zondebok nodig. Na dat geval in de herberg moet een schuldige ontdekt worden. Men zal u hier vinden en binnenkort, madcmoisselle. Met de bebloede papieren van de Spaanse ge heime agent onder uw lijk en een kogel door uw hart. Het zal als zelf moord beschouwd worden. Gepleegd met deze zelfde revolver, waarmee ook Jean-Marie neergeschoten is." „Maar., dat is onmogelijk!" riep ze wanhopig uit. „U kunt me niet dwin gen, mezelf. „Natuurlijk niet. Maar iedereen zal me geloven, als ik zeg, dat u het in mijn bijzijn zelf gedaan hebt. Omdat ik u beschuldigde van verraad tegen mijn vaderland.". „Ze zullen u niet geloven! Er is be wijs genoeg te vinden, Mat u me hier hebt ontboden. De pastoor heeft u hierheen zien gaan, lang voordat ik naar deze grot ging. U kunt geen en kele getuige voorbrengen, dat ik me zelf.heb.." .doodgeschoten? Ik zal wel een ge tuige hebben, een die volkomen ver trouwbaar geacht wordt. Mijn goede vriend, monsieur Dumas, zal zorgen hier te zijn. Zoeven hoorde ik voet stappen achter U en zag een schaduw over het pad glijden. En hij behoeft niet op het ogenblik zelf hier te zijn.." Hij was vlak bij het meisje komen staan. De stalen loop was nauwelijks een voet van haar borst verwijderd. „Mademoiselle, werkelijk, ik be treur het. dat ik hiertoe genoodzaakt ben. evengoed als ik Jean-Marie be treur. Ik heb aldoor al argwaan tegen hem gekoesterd en toen u me vertel de, dat hij die zogenaamde archeolo gische gereedschapstas van die Span jaard gevonden had, moest hij er aan gelovJa, mademoiselle, ik betreur het diep, dat ik uw scherprechter moet zijn. Als die gids van de Grotte du Corf maarHij brak de zin af n. .t een verfijnd glimlachje van ver ontschuldiging. Met hoog opgericht hoofd keek Su san recht in de gemene, oude ogen. Ergens van rechts klonk een stem uit de schaduwen van de grot. „Die gids zit in de gevangenis." Verschrikt wendde de graaf de l'Arize het hoofd om en ging achteruit de grot in. doch de revolver bleef strak op Susan gericht. Er kwam een grote man de grot binnen. „De schoolmeester zal niet van de partij zijn. Hij zit ook in hechtenis. En hij lieeft alles bekend". Er glom blauwachtig staal in de hand van Mare. „Ik zou u aanraden, uw wapen te laten vallen. Het is heel wat jaren geleden, dat we samen op jacht gingen, rar reeds als jongen was ik de beste schutter van ons beiden". „Je zult ie vader toch niet neer schieten?" zei de oude man min achtend. „Dat zou een tegennatuurlijke mis daad zijn, is het zo niet?" Mare kwam een stap naar voren. „Vader en zoon! Wat voelde u, toen u Jean-Marie neer schoot?" Susan stiet een lichte kreet uit. „Houd je nog even goed. Suzanne", beval Mare. „Het zal niet lang -neer duren". „Nee, dat zal het zeker niet. Ais je nog één stap vooruit doet. Mare, dan is 7.ij er geweest. Om een meisje, als zij is te redden, zul je toch je eigen vader niet vermoorden!" „Toch wel", gaf Marc ten antwoord. „Want er staat veei meer op het spel. Wat zal er van Frankrijk moeten worden?" „Kom jongen, ik wist niet dat ie zo vaderl-ndslievend was. Je zult ie va derland toch niet boven je vader stellen?" „Ik wil alles doen, wat nodig is om een smerig zaakje op te ruimen uit de enige plaats, waaraan ik gehecht ben. Ja. uit Aston." De revolver bevond zich nu niet meer zo dicht bij het hart van Susan, doch de richting ervan was niet ver anderd. De elegante oude man keek zijn grote donkerharige zoon strak aan. „Die zaak is afgelopen. Ik geef je mijn woord erop. dat hier geen ver dere onregelmatigheden zullen voor vallen. En wat dat meisje betreft, dat kan worden geschikt. Uiteindelijk her inner ik je er nogmaals aan, dat je mijn zoon bent." De schaduw van Mare viel over hen beiden, over de oude man aan de rand van de groeve en over het meisje tegen de rotswand. Hij zei bedaard: „Dood of levend komt er minder op aan, maar ik zal u moeten arresteren. Ik ben een speciale agent van de .Sureté'. Er knalde een schot, er klonk een schrille kreet en een snik. Susan, plat op de grond liggend zag door de rook wolk heen de gestalte van de graaf wankelen op de rand van de groeve: Zijr hoed was afgevallen en zijn witte haar was door de rook heen duidelijk zichtbaar. Ze ving een glimp op van de doodsangst op zijn gelaat. Toen viel hij achterover in het graf van de Oude Man van Volvestre.. het graf door Jean-Marie gedolven XVIII Buiten het Purperen Hol zat Mare roerloos, met de handen om zijn knieën geslagen, in de felle zon recht voor zich uit te staren. Nu en dan ging er een rilling door zijn leden. Susan lag naast hom geknield, en bood hem al haar tederheid en kracht. (Wordt vervolgd) DINSDAG 9 DECEMBER 1952. HILVERSUM I. 402 m. 7 Nieuws; 7.10 Gamofoonmuziek; 7.45 Morgenge bed en Liturgische kalender; 8 Nieuws en weerberichten; 18.15 Gevarieerde muziek; 9 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 .Lichtbaken", causerie; 10 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 11 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12 Angelus; 12.03 Metropole-orkest en so list; rl2.30-12.33 Land- en tuinbouwme- dedelingcn): 12.55 Zonnewijzer: 13 Nieuws en Katholieken nieuws; 13.20 Ac tualiteiten; 13.25 Amusementsorkest on soliste; 14 Gevarieerd programma; 14 50 Gramofoonmuziek; 15 .Hier Vrij Eugo- pa"; 15.30 „Ben je zestig?"; 16 Voor cfe zieken; 16.30 Ziekenlof; 17 Schoolradio; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Re geringsuitzending: Dr. C. Braak: „Het klimaat van Nieuw-Guinea"; 18 Lichte muziek; 18.15 Gramofoonmuziek; 1820 Sportpraaije; 18.30 RVU: Dr. C. J. Schuurman: Van de vele problemen naar het ene grondprobleem; 19 Nieuws; 19.15 Gramofoonmuziek; 19.15 „Uit het Boek der L* eken"; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.30 Radio Philharmonisch orkest en solist; (In de pauze: pl.m. 21.05 Actua liteiten); 21.30 Radio Philharmoniscn Sextet; 21.55 ..Huwelijk in opspraak", causerie; 22.10 Omroeporkest en solisten; (In de pauze: „Diepenbrock en zijn dichters", causerie)22.45 Avondgebed en Li urgische kalender; 23.00 Nieuws! 23.1524 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n. 298 M. AVRO: 7 Nieuws: 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gramofoormu ziek; VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 3 Nieuws; 8 15 Gramofoonmuziek; 8.45 ld.; 9 Morgenwijding; 9.15 Gramofoonmuziek: 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gramofoonmu ziek; 10.50 Voor de kleuters; 11 Voor '- zieken; 11.30 Sopraan en piano; 12 Lid" muziek; 12.30 Land- en tuinbouwflidf' delingen; 12.33 Voor het platteland: 12 Twee piano's; 13 Nieuws; 13.15 Md®13 lingen of gramofoonmuziek; 13.20 y° de Ambonezen; 13.25 Dansmuziek- „Zeg eens. Amerika...."; 14.30 Gra^; foonmuziek; 14.40 Schoolradio; 15 Gi mofoonmuziek; 15.15 Voor de huisvrou 15.45 Gramofoonmuziek; 16.30 Voor jeugd; 17.30 Gevarieerde muziek; Nieuws; Pianospel; 18.30 Gevarieerde P ziek; 18.50 „Paris vous parle"; 1 Fanfare-orkest; 19.20 Verzoekprogr«< ma; 20 Nieuws: 20.05 Lichte Daarna: Mededelingen; 20.15 Gevarie<. programma; 21.35 Lichte muziek; ..Ik weet, ik weet, wat V niet ^ve.- 22.05 Promenade-orkest, theaterkoor solist; 22.45 Buitenlands overzichi; Nieuws; 23.15 „New York calling •6d" -24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. 324 M.: 11.45 Gramofoonte ziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gra foonmuziek; (om 12.50 Koersen). Nieuws; 13.15 Tumbouwkromek. Gramofoonmuziek; 14 Schoolrad Lichte muziek; 16 Gramofoonmim i; 16.30 Lichte muziek; 17 Nieuws, Gramofoonmuziek; 17.1a Vooi de ters; 17.30 Dansmuziek; 17.50 spreking; 18 Jeugd en muziek; de soldaten; 19 Nieuws; 19.40 Lr foonmuziek; 19.50 Causerie; 20 Stu orkest; 20.30 Liederen: 20.4a Omr orkest: 21.15 EUinisclie era- Nieuws; 22.15 Lichte muziek. 22 43 mofoonmuziek; 22.55—23 Nieuws. jel!; BRUSSEL. 484 M.: 12.05 Lichte mU» )4 13 Nieuws; 13.10 Gramofoonmuziek, Idem; 14.30 Groot Sjimphome-orKest solist; 15.35 Gramofoonmuziek; 16 uw muziek; pl.m. 16.25 GrarrWoormuz 18.35 Lichte muziek; 17 Nieuws: b Gramofoonmuziek; 17.30 ^ia"?fnV V- 17.50 Gramofoonmuziek: 18.30 ia-"». Idem; 19.35 Idem: 19.45 Nieuws: 20 deux avares". muz.kale eomeaie mofoonmuziek; 22 Nieuws; 22 1 roeporkest en soliste; 22.j0 Nieu -

de Stem | 1952 | | pagina 2