UPS GROVE BLUNDERS terzake het EMIGRATIE-BELEID terstond Koude en verpluiming BOEKENPLANK eigen kleur Een kampioene nettenbreien Beauraing 'n Half jaar werk Ongeveer 200 Nederlanders gedupeerd DERDE BLAD ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 Juffr. van Strien Met nylon heb ik ook geen last Terwijl de verschillende instanties elkaar beschuldigen.... Meer boekingen dan plaatsen Heden twintig jaar Vragen aan de Minister Te laat V Dikken Brume's Dui zesdaagse in breda belooft veel ""'A- r a a g d Kath. meisjil huishouding, 16-18 l.l ellemans, 259 LanjjJ tr. Antwerpen Belgii direct gevraagd ee»| 3TTE UISHOUDSTER in een gezin met l| waar de vrouw aW"l Brieven onder oo bur. v. d. werkelijk van een LJ de „klankkleur int regelen en wan- .ziek kunt „kleuren :n gevoel. Laat LI r-regeling van een eens demonstreren, handelaar eens naar -grammofoonplaat. f 136.; f 162.; 293-- H"- £E N ANKERKUILNET is om en nabij de 35 meter lang. De ope ning is 8 meter in het vierkant en aan het eind loopt zo'n net ui tot een smalle slurf. Daarmee is het ankerkuilnet in grote lijnen gete kend, maar nog lang niet gemaakt. Wie over de fabricage van zon ge vaarte iets wil weten, moet maar eens met het echtpaar van Strien in Moerdijk gaan praten. Dan is hij bij de vakmensen terecht. Want juffrouw van Strien heeft terecht de naam, de vaardigste nettenbrei- ster van het dorp te zijn, de kam pioene zogezegd. En dat betekent heel wat WE ZULLEN maar open kaart spe- len: zelf hebben we het ook ge probeerd en in alle bescheiden heid kunnen we zeggen, dat we nog nooit zo'n fiasco hebben behaald. Twee van die knopen, zoals er an derhalf millioen in zo'n net gelegd moeten worden, hebben ons aan de uiterste grens van ons -geduld ge bracht. En het werd ons een ware ontzetting te moeten aanzien, hoe het echtpaar van Strien daarna tewerk ging. Neen, óns vak is het niet.... In een normaal ankerkuilnet gaat omtrent 110 k.'g. garen. Om al dat gg- ren opgebreid te krijgen, heeft een ervaren vakman vier tot zes maan den nodig. Dat wil zeggen: dagelijks een gemiddelde van 10.000 knopen. Om dit te bereiken moet men zoveel rou tine hebben, dat iedere handbeweging a.h.w. automatisch gaat. Anders krijgt men, net als wij, de indruk, dat men enkele tientallen vingers te veel heeft. jyiEESTAL BREIEN de vissers hun netten zelf. Dat gebeurt dan in de avonduren als ze op het wa ter liggen, of wanneer ze aan de wal zijn. Maar dat komt niet altijd uit. En daarom is het handig, wanneer er op het dorp iemand is, die het voor hen doen wil. Van Strien heeft in zijn leven wel 15 van die grote net ten gebreid. Hij kent dus de knepen (en de knopen) van het vak. Maar zijn vrouw is hem, vooral in het. breien van fuiken en kubben, de baas. Zij ziet kans om per uur 1800 tot 1900 knopen te leggen. Toen er 'n keer in de krant stond, dat iemand op een wedstrijd 2400 knopen per uur had gelegd, zei juffrouw van Strien: Mis schien kan ik het ook. Ze deed een record-poging en ze haalde het. Maar het is natuurlijk onmogelijk dit een dag vol te houden. HET NIEUWSTE: NYLON j^JOGEUUK ZAL men er verwon derd over zijn, dat dit oude am bacht nog altijd niet door de ma chine verdrongen is. Dat zit 'm dan in de stroefheid van het -garen, dat zich niet in de machine laat verwerken. Anders is het met de kleinere net ten, de fuiken en de kubben. Die wor den wel machinaal vervaardigd, ook nu er in plaats van garen, nylon voor wordt gebruikt. Dit nylon is in de hand niet zo gemakkelijk te gebruiken. Het is glad en de knopen houden niet zo goed. Maar juffrouw van Strien heeft er geen last mee. Met haar korte, nijdige rukjes legt ze de kno. pen precies, waar zg. liggen „moeten.. Wat nylon voor' de vissers aan voor delen brengt (de netten .hoeven niet meer te worden getaand), dat is na deel voor de breier. Want een nylor,- net gaat veel langer mee en de be stellingen dalen evenredig. Daarom vindt het echtpaar van Strien, dat er in hun vak geen dagelijkse beter ham meer te verdienen is. Zelfs dit enige Moerdijkse kampioenschap ten spijt. ^/anneer vandaag de „Fairsea" met emigranten naar Australië vertrekt, zullen een tweehonderd Nederlanders, ondanks de bij hen gewekte en door afspraken met personen van officiële instanties versterkte ver wachtingen, niet aan boord zijn. De termijn binnen welke aan deze mensen bericht werd gegeven, dat hun vertrek naar het nieuwe vader land enkele maanden moest worden uitgesteld, kan men helaas nog even gemakkelijk met uren als met dagen meten! Eerst deze week heeft de Stichting Landverhuizing aan de betrokkenen (en dan nog maar via de aanmeldingbureaux en dus niet eens rechtstreeks!) meegedeeld, dat ten gevolge van overboeking, anders uitgedrukt „door technische moeilijk heden", de reserveringen op de „Fairsea" niet konden worden gehonoreerd en dat dus vertrek naar Australië twee maanden moest worden uitge steld. Momenteel staan de zaken aldus: na krantenartikelen en Pers conferenties geven de bij deze „blunders" betrokken instanties elkaar de schuld, terwijl een paar honderd Nederlanders voorlopig met de stukken zitten. Liet meest nare onderdeel van wat sommigen al ronduit een „emigra tie-schandaal" noemen is het niet- doorgaan van het vertrek van twee Brabantse boerengezinnen (samen 19 personen), die zouden weggaan vol gens het emigratie-schema van Pater Maas. Tot een goed begrip diene het volgende: Pater Maas werkt reeds vier jaar voor en temidden van de katho lieke emigranten in Australië. Omdat het emigreren van grote gezinnen aparte moeilijkheden oplevert, heeft Pater Maas zich (met succes) ervoor gespannen om volgens een door hem zelf opgesteld schema en met de volle medewerking van de Australische au toriteiten voor 75 mensen de emigratie mogelijk gemaakt. Onmiddellijk na aankomst in ons land reserveerde Pater Maas bij de Stichting Landverhuizing 75 plaatsen op de .Fairsea". Dit gebeurde om streeks 20 October. ZWAK PUNT (Advertentie) helpt bij rheutnatiefc, spierpijn etc. De doordringende warmte verdrijft de pijn zeer snel. „GENEZENDE WARMTE1' ^adat te midden van de eerste we reldoorlog Maria te Fatima in 1916 ™as verschenen, om in de wereld de devotie tot Haar Onbevlekt Hart te vestigen, en de wereld te waarschuwen, verschrikkelijke rampen haar zou- teisteren, als zij zich niet wilde veseren; nadat op 13 Juli 1916 Maria voorspeld: Mijn Onbevlekt Hart "triomferen, de Heilige Vader zal de Beid aan mijn Onbevlekt Hart toe- da. en nada' Zij op 13 October, de bad V3n 1101 Zonnewonder, de wereld leb. asnSemaand boete te doen, ver te B11 zes''en iaar later de H. Maagd „esuraing, voor de eerste maal op rieo °eemlïer *932, alwaar Zij ons toe 's kom 'beroept, om ter bedevaart en ste a"' en ons aaTlmaant om vee' Ten v. te bldden en boete te doen. des- r£V?8e °P haar woord te Lour- genis" de Onbevlekte Ontvan- (]ejj '0adat te Fatima: „Ik ben van rain, tl.' verl?ondigt Zij ons te Beau- de vk™ de Onbevlekte Maagd, Helen 1 ®ods' de Koningin der He- Maria ^"n'cen ons de woorden door 'ten in"^ *e Fatima °-m- gespro- miiii i oren: Als de mensen naar iieh h«i5 ®ens luisteren, zal Rusland bote a r,°.n- Zo niet, dan zal dit land en verschillende 0"'. oorlogen gn kerkvervolgin- ïtrrdan zullen de goeden Wié. ii worden en verschillende s zullen vernietigd worden. Mana°nJe'^'e.'d 'n d" verband sprak als -jr-Üi Koningin des Hemels, dus Beau'fain-6 Ba rmhartigheid, te j bevostigende woord: Ik zondaars bekeren. dewii!!Le£,t,,<1it,tyoord gesproken in dit "reken u ^dPork en voor onze rairtg ij "aar verschijning te Beau- 'Iternatif-moi t11 p'aats gekozen, Van he' voor „n betekenis Verder is en van Ho. s tnonsen uit deze streek dii' Zii tljd een groot voorrecht. Haar actiteL"" 1S versohenen. Moge Hing waarschuwing te Beai 0n: om tL. ..e™ wekroep zijn, te Beauraii laat is, om onze Koningin des Hemels te Beauraing dank en ereboete te brengen. \7olgens de Stichting werd reeds op die dag aan pater Maas verteld, dat de definitieve opgave op 14 No vember binnen moest zijn. Op die dag was er echter geen opgave van pater Maas binnen, zodat men enerzijds aan een onachtzaamheid van de pater kan denken en anderzijds zich kan gaan afvragen: waarom heeft men pater Maas niet even herinnerd aan deze be paling? Een week later werd, zo ver telt het Commissariaat voor de emi gratie, bericht ontvangen van de Australische autoriteiten, dat op twee gezinnen na (19 personen) de gegadig den van gater^Maas waren afgekeurd. Nu komt er weer een'zwak punt in dit droeve relaas: de Stichting beweert op 21 November aan de R.K. Emigratie-stichting daarvan bericht te hebben gegeven. Daar bleef dat bericht liggen tot 24 No vember, omdat toevallig de direc teur afwezig was. Dit lagtste nu deelde volgens de Volkskrant de di recteur van de R.K. Emigratie stichting zelf mee! VLAK VOOR DE VERKOPING Afgezien van de onmiddellijke schuldvraag kan men dus in iecier geval dit zeggen: zowel de Stichting als de R.K. Emigratie-stichting gaat niet vrij-uit. In hoeverre nu werkelijk telegrafisch aan de aanmeldingbu reaux en met name vooral ten behoeve van de twee „Pater-Maas-gezinnen" tenslotte toch nog bericht is gestuurd, is tot nu toe nog niet eens helemaal duidelijk. Een der betrokkenen, boer Dort- man:. in Dinther (gezin met 9 kinde ren), vernam volgens zjjn eigen be trouwbare verklaringen, op Donderdag 27 November uit de krant, dat hij op Zaterdag 29 November d.a.v. niet zou kunnen vertrekken! Hij las dat be richt enkele kwartieren voordat de pu blieke verkoping van zijn inboedel een aanvang zou nemen.... Hoewel men in Den Haag de houding aannam, dat er wei telegrammen waren verzonden BETREURD Liet slot van dit trieste relaas kan kort zijn. In principe is aan die ongeveer 200 Nederlanders een „over brugging" toegezegd. Aldus kan de zaak op zichzelf waarschijnlijk tot een niet helemaal onbevredigend slot wor den gebracht. Het geleden leed is niet meer goed te maken, misschien nog iets te verzachten. De gemaakte fouten zullen, naar we hopen en vertrouwen, aanleiding zijn om welsprekende maat regelen te treffen, waardoor herhaling in de toekomst onmogelijk wordt ge maakt. Men zal ook het zg. „Gok- systeem", gebaseerd op het reserveren van veel meer plaatsen op een boot dan in werkelijkheid beschikbaar zijn (omdat er toch altijd nogal wat afval len, redeneert de Stichting) nu wel de finitief vaarwel zeggenDe Rege ringscommissaris voor de Emigratie, mr. ir. Haveman, heeft inmiddels de gemaakte fouten betreurd en hij is er de man niet naar om het bij een der gelijke verklaring zonder meer te la ten! J—Jet Tweede-Kamerlid, de heer de Ruiter (C..H) heeft aan minister Suurhoff schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de Minister bekend: a. dat dezer dagen met het emigrantenschip „Fairsea" verscheidene Nederlandse emigranten naar Australië zouden vertrekken; b. dat 170 van deze emigranten op het laatste moment een telegram hebben ontvangen van de Stichting Landverhuizing, dat hun vertrek tot Januari wordt uitgesteld; c. dat deze 170 personen, die dit telegram hebben ontvangen, op grote kosten zijn gejaagd, doordat ze hun bedrijf, gereedschappen, woning en meubilair al kwijt waren en hun bagage was verzonden? 2. Is het juist, dat dit een gevolg is van het feit, dat men latere aan meldingen heeft laten voorgaan? 3. Wat denkt de Minister te doen om herhaling van het voorgevallene te voorkomen en hoe denkt de Minister de gedupeerden schadeloos te stellen? (Advertentie) meer te besef te °n> haar woorden bekommeren en ons tot hei j.engen, dat het nog niet te J2)e koude doet zijn invloed fel gevoe- en bij de verpluiming.. Daarom is het wenselijk, dat de rui geëindigd weze, alvorens het met geweld aan 't winteren slaai Het zijn aldus een mijner briefschrijvers vooral de luchttochten, die inheilspellend wer ken op het lichaam der duif, dat heel en gans ontbloot D. Br.) is door de rui en zodoende de bloedsomloop stremt, vandaar dik bloed en stilstand in de rui. En eenmaal retard in de ver pluiming, geef ik bet U te doen. Het droevig gevolg is dat de duif niet he lemaal volledig verpluimt en dat men zijn toevlucht nemen moet tot allerlei artsenijkundige producten, hetgeen men zou moeten trachten te vermij den. Inzender raadt vanaf heden ten stellig, te aan: Geef uw duiven een goede verzorging, lichte granen maar voldoende, zorgt, da! de stekvogel ze niet opvreet, vermits hij weer fel en brutaal is, zuiver water, bij schoon weder veel open hok en zet te hunner beschikking grit en lijnzaad en tracht U zoveel mogelijk te ontmaken van pillen, poeiers, likeurtjes en andere dranken, dan zullen uw duiven zeker en vast een natuurlijke verpluiming 'oormaken. Tot zover deze briefschrijver. Be kt op voorhand, il zal het doorge- i dan komt het mogelijk in de ,a/.et En dan heb ik hier even een klein berichtje uit de Rijen. Het gaat over het Kampioenschap in de Kleine Kring Midden Brabant, met zes aange wezen duiven over zestien vluchten, waaraan wordt deelgenomen door elf dorpen, de gehuchten niet meegeteld. Het mocht onze vriend Jacques Eijkens, de vriendelijke kastelein uit het „Brouwershuis" te Alphen, voor de derde, achtereenvolgende maal ge lukken dit kampioenschap te winnen. Desgevraagd verklaarde dhr. Eijkens, dat hij met het koude weer voorname lijk werkt met stamppot van boeren kool met worst. Een klaartje of vier, vijf vooraf en zij schijnen daar gewoon verzot op te zijn. Ook groene erwten (geen split), in de schil gekookt en dan met een goeie varkenshiel er in, doen volgens spr. wonderen. Niet, te vergeten een ajuintje en een stukske doorregen buikspek en ze komen in forme en in conditie om. gelijk waar, de éérste te laten vliegen. Ziehier de uitslag: 1 Jac. Eeijkens te Alphen 4554 pnt.; 2 Th. Raessen te Rijen 3767 pnt.: 3 G. Bogdoll te Rijen (een Poolse strijder, die eerst na de oorlog met de duiven begonhen is, doch al seffens menig man de baard af deed) 3354 pnt.; 4 Jos. van Looy te Rijen 2605 pnt.: 5 J. de Beer te Gilze 2529 pnt.; 6 Pietje Koek te Gilze (zegt niet te veel, doch draait ze er ongena dig hard in) 2330 pnt.; 7 Gerrit van den Brand te Rijen, de onklopbare ve teraan, die reeds een kleine tachtig laar in de duivensport zit en nog altijd van geen ophouden weet, 2322 pnt.; 8 Bart Dekkers te Rijen, met zijn ijzeren vogels 2212 pnt.: 9 P. Verheijden te (""haam 2198 nnt.: 10 C Somers te Rijen "108 nnt enz. enz. Al deze geweldige kampioenen onze hartelijke gelukwen sen. DISTRICT MIDDEN-BRABANT Mu ik toch bezig ben, kan ik ook wel even de uitslag geven in District Midden-Brabant, 't Ging over acht halve fondvluchten met zes aangewe zen duiven: 1 Gebr. Oomens te Breda 5261 pnt.; 2 Adr. Trommelen te Don gen 3830 pnt.; 3 Th. Raessen te Rijen 3633 pnt.; 4 J. van Hasselt te Wernhout 3372 pnt.; 5 Albert van der Meijs te Tilburg 3348 pnt.; 6 C. Somers te Rijen 3123 pnt.; 7 Jac. Eijkens te Alphen 2989 pnt.; 8 D. Meulenbroek en Co. te Tilburg 2300 pnt.; 9 G. C. van den Brand 2160 pnt.; 10 Bart Dekkers voor noemd te Rijen 2156 pnt. De kampioenduif van Midden-Bra bant is de bekende H. 50449931 van dhr. Adr. Trommelen te Dongen met 1609 pnt.; eerste opvolger de niet te genaken H. 49649398 van dhr. C. So mers te Rijen met 1357 pnt. De kam pioen van Dongen heeft hem er dus nog met 252 pnt. af gegooid. IN OOSTBURG Wan de Rijen gaan we met onze re portagewagen naar Oostburg, al waar het geacht Bestuur van de dui- venmaatschappij „De Snelvliegers" U even de eindstand van haar jaarlijkse kampioenschappen op zal geven. Oude duiven, vitesse (aangewezen twee); 1 W. van Unen 587 pnt.; 2 J. Bakker 552 pnt.; 3 C. van Drongelen 538 pnt. Idem, idem (per hok)1 C. van Drongelen 906 pnt.; 2 W. van Unen 857 pnt.; 3 J. Bakker 805 pnt. Fond, aangewezen: 1 David Luteijn te Zuidzande, 2 A. Risseeuw Jr., 3 Gebr. Risseeuw. Fond, niet aangewezen: 1 A. Ris seeuw 307 pnt., 2 David Luteyn 234 put.; 3 A. de Ghesquiere 210 pnt. „Den heer D. Luteyn is nog steeds de grote bram op de fond. De heer W. van Unen klopte al de weduwnaars met zijn rappe duivinnen." Jonge duiven; 1 W. de Marree 417 pnt., 2 C. Bron 334 pnt., 3 A. van Hijfte 311 pnt. UIT SPRUNDEL Qok uit Sprundel is er een interes- sant baricht. Mijnheer De Bruin,, hierbij de kampioenen van de „Rijs- duif" te Sprundel le hokkampioen Alle vluchten met de oude duiven, on ze vriend Nice de Weert, idem idem 2e Piet Vergouwen, idem 3e Jac. Koe nen. le hokkampioen Jonge duiven: Gebr. De Jong, idem 2e Piet Vergou wen, idem 3e A. van der Smissen. Kampioen-Generaal; Nico de Weert; opvolger Piet Vergouwen. U ziet, mijnheer De Bruin, alsdat er op Sprundel ook nog wel kopvliegers zitten, op verscheidene prijskampen za ten ze voor heel de stad Breda, hopen de op een klein antwoordje enz. enz. Als ik het geweten had, dat ze al hier zo hard vlogen, had ik die Sprun- delaars er al eens eerder ingezet. De fout ligt echter niet bij mij, ze schrij ven en wrijven van alle kanten, be halve uit de kontreien van St. Wille- brord, zorgt dus uw leven te beteren en de koek is gezond, beste dank op voorhand. ZESDAAGSE TE BREDA TVe Zesdaagse te Breda wordt een on geëvenaard succes. Zondag 30 No vember a.s. treden de vitesse-kampioe- nen aan. Ziehier het relaas van ten- toonstellingssecr. Van Oosterhout: „Om te beginnen de kampioen van de maatschappij, die deze Kampioenenda- gen organiseert, dhr. J. J. Puffee van de „Onderduikers". Ik heb alreeds eer der bekend gemaakt, dat er wonderen gebeuren met suikerbieten, ook deze beroemde kopvlieger geeft peëen, puur uit het zand, in schijven van een vinger of drie dik en heeft er machtig veel series en plaatwerk mee ver diend. En nu wij toch in de kampanje zitten, even attentie voor dhr. H. van de Pol van „Op Hoop van Zegen" (buien of regen), die heeft ingeschre ven met een pracht viertal. Verder een persoon, die geen knollen voor citroe nen verkoopt, dhr. Jan Sips. Hij had alreeds rijles genomen voor de brom fiets, zodus ook hier sprinters, dat de rook er af vliegt, doch de pijlsnelle Jan van der Horst was hem nog juist even te rap af. Christ Bastiaansen van ..Roda" moeten we ook niet uit' >ak ken, affijn het spreekwocid zegt. dat ge uw centen beter bij de bakker kunt SCHIP ZONDER ROER Arie van der Lugt heeft een heel groot stuk van zijn hart verpand aan de zee en aan de mensen, die haar bevaren. In zijn toneelstukken heeft hij daar al vaak uiting aan gegeven. Waar het mogelijk is, verwerkt hij de stof van zijn toneelwerken even eens in romans. Dat is ook de wor dingsgeschiedenis van zijn laatste ro man „Schip zonder roer". Barend van der P.as is de zoon van een roemruchte vissersman. De oude van der Plas heeft zijn dood gevonden in de golven en dat is de reden, dat Barends moeder haar zoon tegen diens wil van het water verwijderd houdt. Barend vecht voor zijn ideaal, dat hij tenslotte toch zal bereiken, maar in dat gevecht wordt hij een bitter mens, die veel moet doormaken eer hij ge laten kan zeggen: „Geen voorspoedige reis beloofde God! Maar op het end wél een veilige haven". „Schip zonder roer" wijst erop, dat dat van der Lugt een dergelijk ver haal beter vorm kan geven in een ro man dan op het toneel. Het is een pret tig leesbaar boek geworden, waarin de schrijver blijk geeft over een ruim (en hier en daar wel eens ruig) arse naal van woorden te beschikken. Vrij wel nergens dreigt het gevaar, dat v. d. Lugt teveel een beroep doet op het sentiment, wat in zijn toneelwerken wel voorkomt. Het is een interessante geschiedenis, boeiend en kleurig ge schreven, een probleemloos verhaal, dat op de plank van ontspannende lectuur thuishoort. Het werd in een keurig bandje gestoken door uitgeverij De Lanteern te Utrecht. LOUTERINGSBERG De autobiografie van Thomas Mer- ton, zoon van een Nieuw-Zeelands schilder, die via het cynisme en scep ticisme van de moderne jeugd tot het katholicisme kwam en enkele jaren later in een Trappistenklooster trad, is nu ook als goedkope Prisma-uitgave verschenen. Een uitstekende gedachte om 'deze druk nu aanschafbaar te ma ken voor zeer brede scharen van le zers. Het kan hun hoofd en hun hart slechts verrijken. ZANG EN STRIJD De Vlaamse bard Emiel Hullebroeck is ook in ons land geen onbekende, zo dat wetenswaardigheden over deze zanger en componist wel met graagte gelezen zullen worden. In het boek „Zang en strijd" tekent Hullebroeck zelf zijn levensherinne ringen. En, ofschoon het persoonlijk cachet van dit, met vele foto's en do cumenten verluchte werk, het relaas soms wel wat langademig maakt, blijft er genoeg wetenswaardigs over om de levensgang van deze Vlaming met in teresse te volgen. Hullebroeck was meer dan een zan ger en een componist. „Geen Vlaams huis van enige betekenis, geen vereni ging, die enig leven vertoonde, of de Hullebroeck-reeksen waren er aan wezig", zegt prof. dr. Floris van der Mueren in de gedegen cultuurhistori sche inleiding van het boek. Zo is het inderdaad en dit heeft, zij het dan ook natuurlijk in mindere mate, voor ons land gegolden, waar de Hullebroeck- liederen lange tijd geliefd zijn geweest, voordat zij verdrongen zijn door de valse sentimentaliteit en het gecroon voor de radio. Hullebroeck heeft het volk leren zingen en zijn verdienste voor de brengen als bij den dokter. Het feest zou niet compleet zijn, als Jan Grau- mans en Zonen er niet met hun trac- tement tussen zaten. Ze komen uit voor „Oranje en Nederland" met wakkere vitèsmannen die het volhou den tot aan Kaap de Goede Hoop. De kampioen van de „Olijftak" is onze vriend L. Nooijen, hij dampt er een goeie zware sigaar van, och ik zeg maar zo, slecht land waar het geen mens goed gaat en alswanneer het er van de duivensport op over schieten kén laat een ander dan een stinkstok roken. Ik noem U onder anderen de oude veteraan H. de Koning van „Post Expresse", iemand die tussen de drie- en de vier-en-zestig jaar in de sport zit, doch die ze altijd uit zijn porteme- nee gebleven zijn. Koos Bos komt met zijn gekend ..Stofzuigerke", winnaar van een huishoudelijk apparaat van die naam. Hij houdt de kleuren hoog van de „Toerist". Daar er een paar honderd duivenmaatschappijen zijn in Breda, voelt U wel, dat wij alhier nog niet zo gauw zijn uitgepraat. Over Jaan Timmers van „De Bieberg", H. Dcrks van het inkorflokaal Ginneken, dus vanzelf een geweldig kampioen en Peet van der Horst is voort al genoeg geschreven, die kennen de melkers zo zachtjesaan wel. Peet komt uit voor ..Alcyon". ik bedoel de „Skymasters". Gerrit Opdebeek is er namens de „Bel- crumvliegers", Piet Vermeulen voor de zeer sterke maatschappjij „De Blau we Doffer". Piet is Koning van al deze kampioenen, hij heeft het stoute stukje uitgehaald om in '52 beslag te leggen op hel Vitesse-kampioenschap van heel de C C. Breda Omstreken. Zodus de Vestkant kraait Zondag 30 November koning. Wie nog niet ingeschreven hebben, kunnen dit alsnog doen Zater dagavond van 7—9 uur in het Bonds- lokaal. Vele Belgen bezoeken deze Zesdaagse. Het is de ganse dag door- lonend bezoek, geen show doch echte vliegduiven. geen schone koppen met zaagmeel in doch de mannen van de daad en het groot verstand, zit het niet in de kop dan maar in de staart, doch in het vliegseizoen staan ze op de lijst." Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE Vlaamse beweging zijn zeer groot. Het is in dit verband welhaast onvermijde lijk, dat hij een veelomstreden figuur werd en in zijn levensschets komt deze strijd en de vernedering sterk naar vo ren, zodat ook hij, die belang stelt in de strijd van het Vlaamse volk, dl.* boek niet ongelezen moet laten. Het is zeer fraai uitgegeven bij N.V. Uitgeverij Vink, Antwerpen-Amster- dam. DE DELICATE MARTELAAR Robert Peckham heet deze roman van Maurice Baring oorspronkelijk en dit kort-zakelijke dunkt ons meer te passen bij zijn stijl dan de ietwat ge kunstelde Nederlandse titel. Maurice Baring, diplomaat, romanschrijver, be keerling, schrijft een bijna verslagma- tig proza, dat echter bij lezing won derlijk gaat leven en tintelen. Hij ver telt hier van Robert Peckham, zoon van de naaste raadsman van Hen drik VIII. De vader ging rechtlijnig zijn weg: wat de vorst doet. is goed. Maar de zoon werd gekweld door twij fels, door de tang citegenstrijdige plichten, waarin hij bex.ic J kwam te zitten. Hij ontweek een beslissing en ging in Rome wonen, waar hij ook stierf. In zijn huwelijk en zijn hu welijksleven is er ook die beschroomd heid. die weifeling, waardoor hij al da delijk verkeerd kiest en nooit de ware liefde vindt. Maar men behoudt toch sympathie voor deze Robert om zijn echte menselijkheid en zijn gelaten heid in het dragen van alle tegenslag. De achtergrond van het verhaal is de bewogen zestiende eeuw met de gods diensttwisten en nationale conflicten onontwarbaar dooreengestrengeld. Dit geeft bizondere diepte aan het eenvou- dig-menselijk verhaal. (Uitgave Het Spectrum, Utrecht). (Advertentie) *11 WEG ZONDER EINDE De Zwitser met de Italiaanse naam. Andreas Longoni, heeft getracht zich in te leven in de gedachtenroerselen van een Duitse jongeman, die via de Hitier jeugd in de Wehrmacht terecht kwam, overwinningen en nederlagen meemaakte, in krijgsgevangenschap geraakte en toen uit een kamp uit Noord-Afrika ontvluchtte om via Frankrijk en Zwitserland zijn vader land met de kapotte steden en de kapotte levens weer te bereiken. Het is een jongeman van intellectuele standing, maar als een schooier en een pauper gaat hij zijn Odyssee door het verstoorde mierennest, dat Europa was geworden. Hij botst tegen regle menten en bepalingen, hij botst vooral tegen de afkeer, welke door het Hit- lerregime tegen al wat Duitser is werd gekweekt. En hij moet maar peinzen, tot gek wordens toe peinzen. Zijn maat een jongen van eenvoudige af komst, heeft daar zo geen last van Hij neemt de dingen eenvoudiger. Eten en drinken en roken en slapen en ook wat liefde vormen zijn zorgen Maar toch is het bij alle kibbelarijen een kameraadschappelijke eenheid, weike aldus optrekt en ons de dingen en verhoudingen in het na-oorlogse Europa van een heel andere gezichts hoek uit laat zien dan we gewoon zijn. Siegfried von der Warte, de hoofdpersoon, laat zijn mehioires tel kens verspringen van het heden in het oorlogsverleden, van het oorlogs verleden n het heden. Hij weet een n-vrante spanning te leggen in het verhaal der krijgsbelevenissen. Zijn bitterheid vervloeit telkens in een weemoedige gelatenheid. Het is een eerlijke stem. welke Andreas Longoni laat horen en als we aan werkelijke Europese eenheid willen denken, moe ten we daarnaar ook willen luisteren. Met ressentimenten, hoe begrijpelijk ook, winnen we geen nieuwe toekomst. Om het rauwe realisme van een aan tal passages kunnen we het boek niet voor eenieder aanbevelen. Maar le- venservarenen zullen het aangrijpend relaas met stijgende belangstelling volgen en niet zonder vrucht voor een beter begrip in deze verwarde tijd. (Uitgave P. Vink, Antwerpen-Amster- damj. SCHUBERT EN ROSSINI De „Sonatine-reeks", waarin op vlot te wijze de levens der grote compo nisten worden verhaaid, is reeds een verdiend succes gebleken. Thans zijn er weer twee nieuwe boe ken verschenen. Dr. Hélène Nolthenius beschrijft in „Onvoltooide synrphonie" het boeiende leven van Franz Schu bert. Zij doet het met frisheid en elan, die ook de werken van deze meester kenmerken. Men doorleeft niet alleen de tragiek, die Schuberts deei was. maar tevens het leven in het zorgeloze, uitbundige Wenèn uit de tijd na de Napoleontische oorlogen. Het boek van de onlangs overleden operakenner J. Kuin, „Meteor aan de operahemel". schetst het leven van de Italiaanse operacomponist Rossini. Veel van zijn omvangrijk oeuvre is vergeten, maar zijn opera's „De bar bier van Sevilla" en „Wilhelm Teil" zijn blijven voortleven. Het boek is een interessante cultuurschets gewor den over Rossini's tijd. Wij bevelen de boeken van de „So natine-reeks" die onder deskundige leiding staat van Wouter Paap, van harte aan. Zij verschenen bij het Nederlands Boekhuis te Tilbuig.

de Stem | 1952 | | pagina 9