B I B i I I paglilM HE I1 SAARGEBIED in de branding ONZE PUZZLE gre-Gola POLLEN - Hulst Het raadsel Moskou is altijd goedkop VAN VERLANGEN Helpt de Zusters van het Cenakel! R AD IO-PROGRAMM A'S 1 B B in Leiders van verboden pro-Duitse pi rtij luchten hun hart ijyTRIUMPH DOPSPOEDER Wat een Wonderlijke Wereld HET PURPEREN HOL 12 ik" rra- lui,hein?., kn sordmof) °nenMS/M """"f 3 TWEEDE BLAD ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 3 Persconferenties aan de lopende band „Geen Tunesiers De zaseiifle riinen Oplossing van vorige week de KWALITEIT PUROL GENEEST Algemene vergadering van de N.C.B. Op zijn oude dag DEZE WEEK LITURGISCHE KALENDER beds 05 rae- lO-o TEiSt VAM DEK S'. fyJORGEN is het een grote dag voor het Saargebied. Er zullen alge mene verkiezingen plaats hebben. Echter is de actie van de partij, die voor de terugkeer naar Duitsland ijvert, verboden. Waarop van Bonn uit het parool is uitgegeven: Boycott deze verkiezingen Het staat dus vast, dat minister-president Hoffmann een meerderheid zal behalen, maar hij kan toch moreel verliezen, als het aantal thuis- b'ijvers een groot percentage bedraagt. Hij heeft getracht ie kiezers duidelijk te maken, dat deze stemming nog geen „nationale gewetens beslissing" betekent, maar de pro-Duitse propaganda stelt het natuur lijk anders voor. Ook heeft hij de Saarlanders te verstaan gegeven, dat zij gevaar lopen tot de bezettingsstatus van vroegere jaren terug te keren, indien zij zich in groten getale afzijdig houden van verkiezingen. Er zou dan ook zo zegt men van die kant een zodanige verstarring der Europese politiek ontstaan, dat er weinig kans op zou zijn, dat het verdrag voor het Europese leger in Frankrijk wordt geratificeerd. T"he enkele honderden buitenlandse perscorrespondenten, die thans in Saarbruecken zijn neergestreken, wor den niet alleen door de regering, doch ook door de Duitse oppositie op confe renties aan de lopende band onthaald. De beide leiders van de verboden De mocratische Partij, de textielkoopman Becker en de advocaat Schneider, re- si leren vrijwel permanent in het zo juist nieuwgebouwde luxe Industrie hotel. Zij bieden daar de buitenlandse correspondenten niet alleen nieuws, maar ook verversingen aan. Zo kan men dan onder het genot van een glas Saarwijn hier vele details ver nemen over wat de oppositie noemt de politieke dictatuur In het Saargebied. Tijdens een druk bezochte conferentie van correspondenten stonden Donder dagmiddag naar mededeling van de heer Becker twee rechercheurs aan de deur. Desondanks kon hij ongestoord de perslieden vertellen, dat er tussen het politieke systeem van de Saar en dat van de volksdemocratiën slechts een gradueel onderscheid zou bestaan Voor het eerst na de oorlog is Don derdag in Saarbruecken het Duitse rood-zwart-goud ontvouwd. Een der kransen, die werden neergelegd op het graf van de vorige week omgekomen propagandist voor een terugkeer van de Saar naar Duitsland, Geiger, droeg de Duitse kleuren. De begrafenis van het slachtoffer van een nachtelijke politieke inval van lieden, die op zoek waren naar Duitse pamfletten, vond overigens in alle rust plaats. Niet meer dan 200 man namen aan de plechtigheid deel en van enige demon stratie was geen sprake. Richard Becker, de oppositieleider, die de Duitse kleuren op het graf neerlegde, zeide: „Ik kan eerst spreken wanneer ons land vrij is". Een predikant roem de de overledene als „een oprecht Duits ambachtsman, die gevallen was door een duivelse handeling." De oppositieleiders hebben onmid dellijk na de begrafenis voor de pers verklaard dat het zoeken naar de da ders van de overval niet met voldoen de kracht geschiedt. Zo waren de per soonsbeschrijvingen van de daders niet in de kranten gepubliceerd. Dr. Schneider, die zich zelf als voormalig nationaal-socialist aandiende, sugge reerde, dat „de sporen erop wijzen, dat officiële instanties aehtei de inval staan". „De Saarlandse lustilie is voor 100 pCt. in orde", zo zeide hij, „en wanneer zij vrije hand kreeg, dan zou den de daders wel gevonden zijn." GEESTELIJKHEID ERIN GEMENGD I~\e katholieke geestelijkheid van het Saargebied is op onverholen wijze in de verkiezingscampagne gemengd geworden. Veel is er te doen over de bisschop pelijke brief van de Bisschop van Trier, waarin deze de bevolking mee deelde, dat zij niet moreel verplicht is te gaan stemmen. De brief is niet in de Saarlandse kerken voorgelezen. De „Saarbruecker Zeitung" publiceerde een interview met de vicaris-generaal van het bisdom Trier, dr. P. Weins, volgens hetwelk deze verklaard zou hebben, dat het nooit de bedoeling van de Bisschop geweest is de brief van de kansel te doen voorlezen. De vicaris- generaal heeft echter op een conferen tie der Saarlandse geestelijken ver klaard, dat het interview ooit heeft plaatsgevonden. De verkiezingscam pagne speelt zich overigens in het Saarland vrij rustig af. Men ziet wei nig of geen propaganda van de Duitse oppositie Deze bliift beperkt tot hiel en daar gekalkte leuzen, zoals: „Wij willen geen Tunesiërs worden". Advertentie» van rheumatiek. spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is ons"hadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. (Advertence) Voorkom verkoudheid Neem tijdig N.V. sterk desinfecterend PHILIPS-ROXANE Pharm.-Chem. Ind. „Duphar" Amsterdam - Otst Weesp HORIZONTAAL: 1 pers. voorn.; 3 vrucht; 5 zangstuk; 6 loswal; 7 bij voorbeeld (afk.); 9 ijzerhoudende grond; 10 vrucht; 12 muziekwerk; 13 bloem; 15 bekende voormalige illegale organisatie (afk); 16 vlaktemaat (af korting); 18 dartel; 21 enigszins lange, oppervlakkige huidverwonding; 21 slottuin; 25 Italiaanse munt; 7.6 voer tuig; 27 mijnheer (afk.); 28 gewicht (afk.)30 noot; 32 het telkens en aan houdend veranderen van gevoelen of mening; 34 voor iets org zijn; 36 re gelmaat; 37 lichaamsdeel; 38 bevesti ging; 40 bijwoord; 41 lidwoord; 42 pers. voorn.; 44 persoon van buiter gewone lengte; 45 voertuig; 46 rechter-com- missaris (afk.); 47 voorzetsel; 48 mo menteel; 50 lengtemaat; 51 metalen staaf; 57 leger; 53 een op tin gelijkend metaal (scheik. afk I; 54 Javaans kle dingstuk voor vrouwen; 57 het Ro meinse Rijk (afk 58 boom: 59 keu- kengerief; 60 Gode zij lof (afk.). VERTICAAL: 1 Europeaan; 2 steen- 3 kleur; 4 titel van een Israëlitisch geestelijke; 6 biljartstok; 8 afgelegen: 9 voorzetsel; 11 noot; 12 minder arti kelen vervaardigen dan normaal; 14 bedreven in de verklaring en uitleg van de Heilige Schrift; 15 "amijielid. 17 water ir Zuid-Holland; 18 rede naar; 19 maanstand (afk.i; 20 aanhan ger van de Middeleeuwse volkspartij in Friesland; 21 hofjonker; 22 in houdsmaat (afk.); 23 kfopooievaar; 26 naamloze vennootschap (Duitse afk); 27 larve; 29 schuw Afrikaans dier, 31 voegwoord; 33 voertuig; 35 tin (schei kundige afk); 39 vooraf; 43 marme lade; 47 fuikopening; 49 soort vaas: 55 familielid; 56 bekende voormalige illegale organisatie (afk.) GNOOM R O O S L A T M H A N A S O M DWING I D P E 1 O 1 R N A O V E R P SALET E L A LOG G L 1 R E O AND A K I TOD TOE ERE (Advertentie» M Pff VIRGINIA 2^Ü,. die meeleven met de Kerk, zullen in de komende Advents- weken een opvallende rijkdom aan gevoelens, een diepte aan gedachten en een intensiteit aan gebeden en smekingen ontwaren, die uitgaat boven andere tijden van het kerke lijke Jaar. Dit is wel voornamelijk daaraan te wijten, dat de Advent ons verplaatst in de tijd, die Chris tus' komst op de wereld voorafging, waarin een onverloste mensheid verlangend naar de Verlosser uit zag, die was voorspeld. Dit verlan gend uitzien naar de Redder, de voorspellingen en bemoedigingen der profeten, de vurige gebeden, die zij op de lippen namen en aan het uitverkoren volk leerden, deze alle zijn als het ware samengtvoegd in deze eerste weken van het Kerkelij ke Jaar. £)rie grote figuren verschijnen dan op het Adventstoneel om ons godsdienstig leven te bez'elert. Eens heeft het uitverkoren volk der Joden, dat door zijn zonden ver vreemdde van God en daarom ge tuchtigd werd en door ramospned bezocht, om licht en uitkomst ge smeekt er) God heeft het Ziin pro feten gezonden om het te b°moedi- gen. Isaias is een der grootsten on der hen en hij is de eerste Advent- nredikér Hij leert zijn vo!k bidden: „O. kom Emmanuel. Kom en wil niet langer wachten, maar verlos Uw volk Israel" De Kerk neemt nu d=ze smeltingen over in haar litur gie en legt zë. ons on de lippen Zij wekt m ons het verlangen naar de komst van Chr-stus, die ook ons van •mnde en ellende verlossen moet. Naast deze grote onder Gods pro feten zal Zondag op Zondag ook tot ons de stem weerklinken van de boetegezant Joannes, die doopte aan de Jordjtan en die dt nabijheid van de Christus bekend maakte. In al, de ruigheid van zijn haren boete kleed en mqt' de adem der woes' ijn nog in zijn wilde haren preekt hij boete aan een Godvergeten ge slacht: .Doet boete, want anders zult 'gij allbn' gelijkelijk 'omkomen." Hij is de stem van de roepende in de woestijn, de grote wegbereider voor de Christus: „Maak Zijn paden recht!" Met de vinger wijst hij Hem aan, als Hij naar de Jordaan komt, waar Christus doopt: „Zietdaar het Lam Gods, dat de zonden der we reld wegneemt!" In de bedoeling der Kerk moet hij ook thans de harten der gelovi- ten voorbereiden op het a.s. Kerst feest. Ook wij worden aangespoord, „waardige vruchten van boetvaar digheid voort te brengen" en ver- trouwvol de blikken tc richten naar dat Lam Gods, dat onze zon den wegneemt; naar do Christus, die groter ruoet worden en wijzelf klei ner. goven deze twee grote heiligen, waarin het verlangen uit het Oud Verbond belichaamd werd en uitgedrukt, staat Zij, die het ver langen der volkeren droeg, Maria, die ontvangen werd van de H. Geest. Gods Zoon is onafscheidelijk aan Haar verbonden, die Hij onder alle vrouwen tot Zijn Moeder heeft verkoren en die daarom door de Engel werd begroet als vervuld van Gods genaden. In deze Adventsda gen zien wjj Haar in onze gedachten als de a s moeder, die de glans, de reinheid met de glorie van het moe derschap verbond en die ons altijd weer opnieuw de Moeder zijn zal. die Christus ook in ons doet geboren worden. Heel onze Maria verering is in de Advent van nature gericht op Christus' geboortefeest, elk Weesge groet herinnert aan het geluk, dat op komst is, wanneer de Gezegende der Vrouwen het Licht der wereld zal doen opgaan. Wie zich in deze weken laat lei den door de rijke gedachten en ge voelens, die de liturgie hem aan biedt, zal het Adventsverlangen in zich zien levend worden; het zal hem licht zijn in donkere dagen. (Advertentiei ruwe huid, ruwe handen, ruwe fippen Ze zijn nog niet uit de oorlog snarigheid Liet Tilburgse Retraitehuis „Cenakel"- heeft door oorlogsgeweld aanzien lijke schade opgelopen. De Rijksver- goeding was voor het herstel bijlange niet voldoende. De Zusters moesten zelf nog een bedrag van 40 a 50 mille bij elkaar zien te krijgen. Door toedoen nu vooral van een jon ge, energieke student der Katholieke Economische Hogeschool kwamen er alvast enige duizenden bijeen. Daarna volgde een „pierement"-actie onder 't motto „muzikaal spektakel voor het Cenakel" en later dreef een „oliebol len-festijn" de benodigde som nog weer een beetje in de hoogte. En ten slotte, het was op een feestelijke bijeenkomst stelde Mgr. W. Muts- aerts ,.une acte de genérosité" met een gift uit eigen beurs van 1000.— Al waarmede de bijeengezamelde gelden zo ongeveet naar de 20.000 liepen. Edoch, in verre niet toereikend om het „galjoen" weer varens gereed te maken. Welaan dan, zo heeft dezelfde ion geman Jan Geense is zijn naam in overleg met de „pater familias van het convent, prof. Mag. Dr. F. A Weve O.P., andermaal een ingenieus plan ontworpen. Maar nu een. dat ifduende soulaas moet brengen in der Zusters zorgen. Het is een origineel opgezette, grote landelijke „loterij", waa' voor bereids de Ministeriële goedkeuring is verkre gen. Men zal ruimschoots op de hoogte gebracht worden van de bizonderhe- den dezer loterij En de trekking heeft al plaats op Oudejaarsavond Lang hoeft men dus niet in spanning te zit ten De Zusters van het Cenakel moe ten uit de nood geholpen worden! Advertentie» SLECHTE SPIJSVERTERING? neem FJe jaarlijkse algemene vergadering van de N.C.B. zal worden gehou den op Donderdag 18 December a.s. om 10.30 uur in de bovenzaal van de Metropole te Tilburg. Deze vergadering wordt voorafge gaan door een H. Mis voor de levende en* overleden leden, op te dragen door de Aigemeen Geestelijk Adviseur, de zeereerwaarde heer -ector W. M. Bek kers, om 9.30 uur in de kerk op de Heuvel. Een 74-JARIGE man. Giuseppe Lelli, heeft zijn diploma als apotheker gehaald aan de universiteit van Ferrara in Italië. Vijftig jaar geleden behaalde hij aan diezelfde hogeschool de graad van doctor in de scheikunde. Toen hij als apotheker het universi teitsgebouw verliet," werd hij door de studenten met kransen gelauwerd en in triomf rondgedragen. Afgedankt ZOALS bekend, zijn de Britten een volk van traditie. Reeds meer dan vijftig jaar hebben de loco-burge meesters van Malrion in het graafschap Essex dezelfde hoge hoed gebruikt. Thans is dat hoofddeksel zo grondig versleten, dat er een nieuwe aange schaft moet worden. Maar eerst heeft de gemeenteraad moeten beslissen, of. deze inbreuk op de traditie wel was toegestaan. De keuze van een bakker LIET POLITIECORPS van Winterslag werd in rep en roer gebracht, toen zoon S. kwam aangelopen en uit riep, dat zijn vader zijn vrouw aan het vermoorden was. De politie haastte zich ter plaatse en vond inderdaad vrouw S. voor de woning temidden van een plas bloed en een hoop potten en pannen. Het bleek echter, dat zij er niet zo erg aan toe was en de politie gelastte de man, zijn vrouw weer tn de woning te brengen. Daar trof de politie een on beschrijfelijke warboel aan. De gehele inboedel was kort en klein geslagen en het was duidelijk, dat er danig ge knokt was. Het onderzoek wees uit, dat de ruzie ontstaan was over de keuze van een bakker. Beide echtelieden ge. ven nu de schuld aan elkaar en stape len de wederzijdse verwijtingen op e»- kaar. De vrouw moest zich in het zie kenhuis laten verbinden en de zweeft tussen vrijheid en gevang. De erf genanten ran Hitler /OOR DE civiele rechtbank te Di)s. seldorf is de waarde van het tes tament van Hitler in het geding ge komen. Bij de behandeling van een zaak over auteursrechten van het boek Tafelgesprekken met Hitler", die door de Zwitser Genoud uit Lausanne en de uitgeversmaatschappij „Athenaeum" uit Düsseldorf worden betwist. Genoud verklaarde van de „wettige erfgenamen" van Hitier de zuster, schoonbroeder en schoonzuster van de dictator de machtiging te hebben ge. kregen tot publicatie van de Tafelge sprekken. De pleiter voor de uitgeversmaat schappij daarentegen heeft getracht te bewijzen, dat de enige wettige erfge naam van Hitier de Duitse fiscus is. Volgens hem zouden de familieleden van de ex-Ftihrer niet bevoegd zijft over de auteursrechten te beschikken. De rechtbank zal dezer dagen uitspr. doen. Dode vissen r\E ZEE bij Fort Myers in de Ameri- kaanse staat Florida is overdekt met millioenen dode vissen. De ge leerden pijnigen hun hersens, om te ontdekken, wat daarvan de oorzaak kan zyn. rjeze week is het weer "het raadsel- Moskou, dat ons kwelt. Twee feiten zijn er, welke door directie ven van het Krentlir zijn bepaald en iedereen vraagt zich af: Wat is de bedoeling? Daar is allereerst de bittere en scherpe afwijzing van een bemiddelingsvoorstel van India dooi de heer Wisiinskt. De politiek van India neutraal tussen Oost en West, tracht zich voortdurend te voeder, met de hoop, dat Moskou en Peking toch niet zo onhandelbaar zijn ais ze lqken Ze gelooft in de verzoening. Ze schippert en plakt en lijmt zonder dat dit echter nog iets heeft toegedaan aan een verbe terde stemming. Met het laatste be middelingsvoorstel inzake de strijd op Korea scheen echter succes op Komst te zijn. Bedenkingen van de ij de der Westelijken geopperd, ble ken niet onoverkomelijk te zijn. Want ook het voorstel van India hield vast aan het principe: Geen gedwongen tepatriëring van krijgs gevangenen. Men moet nu eenmaal de individuele wil der mensen ont zien. Krijgsgevangenen zijn niet verhandelbaar. Nu nad het best kunnen zijn, dat Moskou in het mede-omhelzen van dit principe thans heil zou hebben gezien. Na melijk, als het persé een einde wil de zien aan de strijd in Korea. Om het principe zelf geeft het geen laars. De mens is in de communisti sche doctrine ondergeschikt aan de eisen van economie en politiek. De individuele wil doet er niet toe. Wisjinski zou door aanvaarding dan ook slechts een tactiscli-politie- ke zet hebben gedaan. In zijn hart zal hij het goede principe nimmer erkennen. Hij hoefde het nu uiter lijk ook niet te doen. Want Moskou wenst momenteel geen einde aan de oorlog in Korea. Een andere con clusie laten de bittere Russische woorden niet toe. En waarom wil Rusland geen einde?Men kan vele gissingen maken. Geen dier gissingen kan echter gaan in de richting van een welslagen der ver zoeningspolitiek. t^/ele gissingen laat ook het proces in Praag toe. De vreselijke ont menselijking van de mens, welke het vertoonde, de trieste bekente nissen volgens de letter van de aan klacht en geen streep ernaast, de ophitsing tegen hei Westen, welke «Advertentie) DUUR HEKMAN Aja i ONSEN 39) Susan keek de vader van Mare vrij ffloeuig aan. „Een emiigenoot in Europa zoeken) Sen man, aie met nel vuur'uemeil lona- iuopi, een gezin le sucuten en uie zien Wddiuig geuidgen kon tcgenuvei eer scuanij&e vluüw? ja, aal zuu uietter- tyd wei eens ae opmasuig kunne». Wutuen. tvidar nu voel ik er nog me» genueg voor." Hij stund van zijn stoel op en gmg reciu.jp, elegant unuanks zijn oudei dom, uij de uaarü staan. „Madenuuseue, ik geluof, dat u uzelt niet aour en aoor kent. Op dit ogen blik ntiat u sommige arngen. Een pusr tie in de maatsenappij, oegtepen en gei especieeid wuruen. U voelt u met gelukkig du uw vader. U voelt u in uw eigen land niet nelemaal op uw plaats u heot tang in Frankrijk ge- Wuond U erkent de levenswijsheid en -diepte van de Oude Wereld, haar gra tie en schoonheid, haar verfijning. Ais dit alles u werd aangeboden, zoudt u geen behoefte hebben aan liefde op de komen "'aatS D'e kan altÜ<* later no® 'eunde. achterover, zodat ze In de uw zat met haar gloeiende wan gen. Ze klemde haar koude handen in een. „Mademoiselle," hernam de graaf en zijn ogen zagen haar trots en door dringend aan, „tk sta op het punt iets te zeggen, dat van heel kiese aard is in andere omstandigheden zou het wellicht vrijwel onnatuurlijk klin ken. Maar in ons bijzondere geval i: het volkomen voor de hand liggend...'' Hij maakte een diepe buiging. „Made moiselle, zoudt u me de grote eer wil len aandoen van gravin de i'Arize te worden?" Een ogenblik zat Susan volkomen roerloos Dan ontvouwde ze haar han den en greep de leuningen van dt stoel beet Bleek en ontzet rees ze langzaam overeind. „U vraagt me.uw vrouw te wor den?" vroeg ze hees. „U?" HU boog ditmaal heel even en van uit de hoogte „Juist, mademoiselle Ze sloeg haar handen voor het ge laat, dat door Mare gekust was; hield ze een ogenblik stijf tegen haar ogen gedrukt, zodat ze Marc's vader niet zag Doodsbleek, doch volkomen kalm en beheerst gaf ze ten antwoord: „Ik dank u voor die eer, monsieur. Maat ik kan die niet aanvaarden." Hij kwam een schrede naar haar toe Heb ik u verrast? Wellicht doen schrikken? Zoudt u me morgen mis schien een ander antwoord kunnen ge ven?" Susan keek hem recht In de ijzig koude ogen en onwillekeurig week ze "en weinig achteruit. „Nooit", zei ze beslist „Vergeef het me.... het is niet anders." Met volkomen zelfbeheersing zei de graaf de I'Arize koeltjes: „Het rijtuig staat voor de deur, ma demoiselle.". Hij keerde haar de rug toe en warm ie zijn oude handen bij het haardvuur. XIV „De rest is harde rotssteen," zei Jean-Marie, legde zijn beitel neer en schoof zün pet over zijn bezwete haren achterover. „Ik kan het gat niet gro ter maken." Naa„t hem op de bodem van de groe ve gehurkt, waar stalagmietsplinters dof in het kaarslicht glansden, onder zocht Susan het gat in de wand, dat na een dag hard werken, nog geen vol doende ruimte bood. Net een „katte- gat" ii een keukendeur. „Nu dan moet ik er zo maar door heen zien te komen." ,,Nu. mademoiselle? U ziet er zo ver moeid uit". „Heus, dat ben tk toch niet En ik beb geen geduld om tot morgen te wachten om te kiiken. wat er achter die rotswand te vinden is Er kunnen "engen reet dierschildoringen achter ■utten misschien zelfs beeldhouw werk." Ze vprkeerde in een hiizonder avon- tiinriiike stemming Drie uur lang had ze in een put met een gewnne hneren- arheider uit Aston, waar een had al- lpor p"hriiik"liik is voor het f"pst van e» do—i-wnnteno-ihetli "e nu elf maan. den geleden, bijeen""J-""""n Tot— (Wordt vervolgd) ZONDAG 30 NOVEMBER 1952. HILVERSUM I 402 meter NCRV: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gra mofoonmuziek: IKOR: 8.30 Doopsge zinde kerkdienst; 9 15 Kerkmuziek; KRO: 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Gramofoonmuziek; 9.55 Hoogmis; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.40 Idem; 12.15 Apo logie; 12.35 Gramofoonmuziek; 12.40 Idem; 12.50 „100 jaar Kromstaf"; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.10 Amusements muziek; 13.40 Boekbespreking; 13.55 Gra mofoonmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 14 30 Concertgebouworkest en solist; 15.15 Viooj en piano; 15.30 „De huidige stand var» de Vlaamse letterkunde", causerie; 15.45 Gramofoonmuziek; 16.05 Idem; 16.10 „Ka tholiek Thuisfront Overal!" 16.15 Sport; 16.30 Vespers; - NCRV. 17.00 Geref. Kerkdienst; 18.30 Klein koor; 18.40 Gra mofoonmuziek; 19.00 Zondagavondzang 19.30 „Gelooft u dat?", causerie; KRO" 19.45 Nieuws, 20.00 Gramofoonmuziek: 20.25 De gewone man zegt er 't zijne van- 20.30 Gevarieerd programma; 22 45 Avond gebed en liturgisch ka ender; 23.00 Nws 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II - 298 meter - VARA 8.00 Nieuws eh weerberichten; 8.18 Gra mofoonmuziek; '8.30 Voor het platteland; 8.40 Orgel, harp, viool en zang. 8.58 Spori- mededelingen; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.45 „Geestelijk leven", ca j erie; VP RO: 10.00 „Geef het door" causerie 10.05 Voor de jeügd; 10.30 Jubileumsamenkomsi „Vrije Gemeente" te Amsterdam; AV RO: 12 00 Lichte muziek; 12.35 „Even af rekenen. Hprèn'' 12.45 Krontjongmuz;ek 13.00 Nipirws en weerberichten; 13.05 Me dedelingen of gramofoonmuziek: 13 1(> Dansmuziek; 14.00 Boekbespreking; 14.20 Strijkorkest; 14.45 Muzikale causerie; 15.30 Toneelbeschouwing; 15.45 Kamer orkest en solist; 16.30 Sportrevue; VP RO: 17.00 „Gesprekken mei lu.s eraars" causerie; 17.20 „Van het kerkelijk erf' causerie; VARA: 17.30 Voor de jeugd; 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nieuws en sportuitslagen; 18.30 Pianospel; 18.45 Volkszang en woordenspel; 19.30 Radio- lympus; AVRO: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerde muziek; 21.05 Mededelin gen; 21.08 „Londen en Parijs", hoorspel; 21.45 Amusementsmuziek; 22.10 Repor tage; 22.15 Cabaret; 22.45 Surinaamse volksmuziek; 23.00 Nieuws, 23.15 Repor tages of gramofoonmuziek; 23.25-24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. VLAAMS, 324 meter 12.00 Radiojournaal; 12.30 Weerberich'en; 12.33 Amusementsmuziek; 1300 Nieuws; 13.15 Amusementsmuziek; 13.30 Voor de solda ten; 14.00 Gramofoonmuziek; 15 30 Idem. 16.00 Sport; 16.45 Gramofoonmuziek; 17.00 Verzoekprogramma; 17 40 Gramofoonmu ziek; 17.45 Sportuitslagen. 17.50 Gramo foonmuziek; 18 00 Idem; 18.30 Godsdien stige uitzending; 19.00 Nieuws en pers overzicht; 19.30 „De Komst des Heren" oratorium; 22.30 Gramofoonmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05-24.00 Dansmuziek. BRUSSEL, FRANS, 484 me'er 12 UB Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Ver zoekprogramma; 15 00, 15.45, 16.45 Gra mofoonmuziek. 17.00 Nieuws;' 17.10 Dans muziek; 19.00 Godsdienstig halfuur; 19 45 Nieuws; 20.00 Orkestconcert; 20.45 en 21.15 Gramofoonmuziek; 22 00 Nieuws; 22.10 Dansmuziek; 22.50 Nieuws. 23.00 Gramo foonmuziek; 23.55 Nieuws. MAANDAG 1 DFCFMBER 1952. HILVERSUM I - 402 meter - NCRV 7.00 Nieuws; 7,13 Gewade muziek; 7.45, Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.10 Sportuitslagen, 8.2U Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de zieken, 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden" 9.40 Gramofoonmuziek; 10.00 Pianorectai; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gramofoonmu ziek; 11.15 Gevarieerd programma; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land. en tuinbouwmedede'.ingen; 12.33 Banton, ho bo en orgel; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Negro-spirituals; 13.35 Gramofooi» muziek; 14.00 Schoolradio; 14.35 Gramo foonmuziek; 1445 Voer ae vrouw; 15.lt Gramofoonmuziek; 15.30 Fluit, clavecim bel en viola da gamba; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Pianorecital; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 GramofoonmuzieK; 17.30 Voor oe jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Drs B van Elcïik „Economisch beeld van In donesië"; 18.00 Mannenkoor; 18.20 Sport- praatje; 18.30 Lichte muziek; 18.45 En gelse les; 19 00 Nieuws en weerberich en; 19 10 Meisjeskoor en orkest, 19.30 „Volk en Staat", causerie; 19.45 Accordeon-or kest; 20.00 Radiokrant; 20.20 Amusements muziek; 20.50 Het leven op ..A land" hoorspel; 21.40 Gramofoonmuziek; 2150 „Rijkdom onder de grond" causerie; 22 00 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverden king; 23.00 Nieuws en SOS-berichten, 23.15 „Man en vrouw", causerie; 23.30-24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 meter AVRO. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoonmuziek; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmu ziek; 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmu ziek; 8.45 Idem; 9 00 Morgenwijding; 9 15 Gramofoonmuziek; 9 25 Voor de huis vrouw; 9.30 Gramofoonmuz.ek, 11.00 .Van de hak op de tak, in en om de tuin" eau serie; 11.15 Kamerorkest; 12.00 Lichte nu ziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededeUn. uit alles sprak, het zijn verschijn selen, welke niets nieuws toevoegen aan wat we reeds wisten omtrent communistische methodes. Maar waarom verordende Moskou dat ge heel nieuwe element in het proces: De woeste aanvallen op het Zionis me, het oppoken van een neo-anti- semitisme? Is het een afleidingsma noeuvre voor een volk, dat mort om een bitter lot onder de communisti sche dictatuur? Reeds worden de huizen der Slowaakse Joden als in Hitiers tijd met beledigende op schriften beklad en de politie heeft het te druk om dat te zien. Reeds grepen vooraanstaande Joden in hun wanhoop naar vergif en revol ver. Het sluimerende anti-semiti- sche instinct is bewust gewekt en een redeloze massa kan er minder waardige troost in vinden voor ei gen narigheid. Er is ook verondersteld: Moskou wil de Arabische staten in het ge vlei komen door de doodsvijand Israel te bekladden en te belaste ren. Het zou ook passen in het ar senaal van een volstrekt onscrupule politiek. Maar wie weet het precies? In ieder geval weten we ook hier; Geen gissing kan duiden op ver zachting der tegenstellingen. Jn zoverre is het raadsel-Moskou niet raadselachtig: Het Kremlin wilde onrust en de spanning gaan de hcuden. Dat wyzen de feiten uit. Vredes- woorden zijn er slechts voor onno zele z'elen op zogenaamde vredes congressen. ZONDAG 30 November. Paars, le Zondag van de Advent. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor de Kerk of Paus. Prefatie van de H .Drievuldig heid. Breda: 4e gebed voor de Bis schop. MAANDAG 1 December. Rood. H. An dreas. 2e gebed Excita. Credo. Pre fatie van de Apostelen. Haarlem Breda: 2e gebed H. Eligius. 3e Excita. DINSDAG 2. Rood. H. Bibiana. 2e ge bed Excita. 3e van de H. Maagd. WOENSDAG 3. Wit. H. Franciscus Xa- verius. 2e gebed Excita. DONDERDAG 4. Wit. H. Petrus Chry- sologus. 2e gebed Excita. 3e H. Bar bara. Credo. Breda: Rood. H. Bar bara. 2e gebed H. Petrus Chrysolo- gus. 3e Excita. Credo. VRIJDAG 5. Paars. Mis van Zondag. 2e gebed H. Sabbas. 3e van de H. Maagd. Gewone Prefatie. Breda: Rood. Mis van de H. Barbara. 2e ge bed Excita. 3e H. Sabbas. Credo. Of: Wit. Votiefmis ter ere van het H. Hart. Gloria. Credo. 2e gebed Excita. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 6. Wit. H. Nicolaas. 2e gebed Excita. 3e gebed en laatste Evangelie- van de Vigilie van O. L. Vr. Onb. Ontv. Of: Paars. Mis van de Vigilie. 2e gebed H. Nicolaas. 3e Ex cita. 4e gebed en laatste Evangelie van de Vigilie. Credo. Of: Paars. Mis van de Vigilie. 2e gebed H. Ni colaas. 3e octaaf H. Barbara. 4e Ex cita. gen: 12.33 „In "t spionnetje" 12.38 Piano spel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Weense mu ziek; 13.50 Gramofoonmuziek: 14.00 ,.Wat gaat er om in de wereld?", causerie:' 14.20 Gtamofoonmuziek; 14.30 Voordracht; 14 45 Viool en piano; 15.15 Voor de v-auw; 16.15 Gramofoonmuziek: 17.30 Voor dé oadvinders; 17 45 Gramofoonmuziek 17.50 Militair commentaar; 18.00 Nieuws; 1815 Hamondorgetspel; 18.30 Accordeon-club- 19.00 Muzikale causerie; 19.15 Pianorecital; 19.45 Regerlngsuitzending Landbouwru- i-rek: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerde muziek en mededelingen; 2100 Hammond- orkest: 21.30 Disco-causerie; 22.15 De reis van Z.K.H prins Bernhard naar Mid, den- en Zuid-Amerika: 22.20 Promenade orkest; 23.00 Nieuws; 23.15 Filmprogram ma; 23.45-24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 11.45 O», n. -foonrr. ».»*!-; 12.30 Weerberichte: - 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gramo- foonmuz^k, 13.00 Nieuws; 13.15 Piano spel; 13.30 Gramofoonmuziek; 13.45 Pia nospel; 14.00 Gramofoonmuziek; 15.00 Idem; J5.30 en 16.35 Idem; 17.00 Nieuws; 17.10 Lichte muziek; 18.00 Franse les'; 18.15 Gramofoonmuziek; 78.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws en persoverzicht; 19 40 Gramofoonmuziek; 20.00 Kamer-or kest; 21.00 en 21.35 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Hammondorgelspel en gramofoonmuzek; 22.45-23.00 Nieuws. BRUSCEL, FRANS, 484 meter 12.03 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.10 Jazzmuziek; 14.15 Gramofoonmuziek; 15.00 Lich'e muziek; 15.30 Operettemuziek; 16.00 Lichte muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 en 17 45 Gramofoonmuziek; 18.30 Man nenkoor; 19.00 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.30 Gramofoonmuziek; 20.45 Muzkale luisterwedstrijc?; 21.15 „Le Char, meur de rats", operette: 22.00 Nieuws; 22.10 Lichte muziek; 22.50 Nieuws.

de Stem | 1952 | | pagina 5