1952:48.500 Nederlanders emigreren B. B. s Nederlands elftal van .Sinten" naar St. Niklaas Onderwijzers voor 556 lege banken Brazilië biedt goede kansen Een docle en twee gewonden Bïïïl Even een familiebezoekje. 600 Millioen dollar schade ■s. Mr Ir Haveman laat optimistisch geluid horen De „F air sea Mr„ Stabilisatie en spreiding „Zeven ling' voor lentefeest „100 JAAR KROMSTAF Vliegtuig tegen een boom ..Droomtaarl voor Mamie Eisenhower E HET „ZORGENKIND" VAN EEN GEMEENTE Schoolkinderen staken in een klein Frans stadje Marie Besnard geen giftmengster r 8 tu DAGBLAD VOOR ZEELAND AUTO OP ONBEWAAKTE OVERWEG DOOR TREIN GEGREPEN Sloeg de motor af Droog weer 36 doden Conciërge wil niet heengaan Door mond- en klauwzeer „Snert" favoriet in Mexico-City 55555BS5 met tun ing. ERD 30OOOOOO© 3-S3 *.26 3.79 7-30 4.29 1-35 4.95 >0-21 Ui 22 23 4.50 24 - 26 4.95 27-30 4.75 31-35 5.7» n op Zoom; kstraat 47, Pensmarkt 92e JAARGANG No. 20585 Uitgave: N V Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Belgerstraat 16. Tel. Redactie 8181. Admi- pistratte 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H A Bruna Redactieraad: C. J v. Hoolegem. Mr. Dr A. J. J. M Mes. Mr. H B L de Rechter L J v "1 Westende. P. V. M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 pei kwartaal, per posf f 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.42 Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezondan Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij conti:«*t aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per- m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2238 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) 4 WIJDERS in dit blad kan men J lezen, hoe de directeur van de J R. K. Emigratie-Stichting het in- J zake de „blunders" rond de op vandaag vertrekkende ..Fairsea' 4 J met de Stichting Landverhuizing J eens is, dat op 22 November een J 4 bericht werd ontvangen, dat twee 4 gezinnen (19 personen) van het Pater Maas", naar J „Schema 4 Australië konden vertrekken, 4 doch niet met de „Fairsea". 'Ir. 4 j Haveman gaf gisteren toe, dat de J 4 Stichting Landverhuizing had na- 4 gelaten Pater Maas eraan te her- 4 J inneren, dat na 15 November de t voor hem gereserveerde 75 plaat- J 4 sen op de „Fairsea" automatisch 4 kwamen te vervallen. „Maar", zo 4 zei hij, „nu wij in publicaties de j 4 schuld van het niet-vertrekken J 4 dier gezinnen op ons geschoven 4 J krijgen, moet ik erop wijzen, dat t de R. K. Stichting Emigratie ver- J 4 zuimd heeft (en dat toegeeft) de 4 betrokkenen van die Australische t J kennisgeving bericht te sturen. J 4 Daar ligt mijns inziens de oor- t 4 zaak van alle ellende. Was dat 4 J verzuim niet gemaakt, dan had- t den de betrokkenen reeds dagen 4 eerder geweten, hoe de zaken 4 J stonden en nog vrij tijdig maat- 4 regelen kunnen treffen". Ir. B. W. Haveman, Commissaris voor de Emigratie, heeft op een persconferentie in Den Bosch bekend gemaakt, dat dit jaar in ieder geval rond 48.500 Nederlanders naar een nieuw va derland zullen vertrekken. Dat we iets onder de oorspronkelijk geraamde 50.000 zijn gebleven, vindt zijn oorzaak in de plotselin ge tijdelijke „Stop" van Australië (September jl.)doch voor het komend jaar kan men zeggen: het oude peil zal ongetwijfeld weer worden bereikt. De Regering streeft naar stabiliteit van dit aan tal en zoekt een eventueel accres op te vangen in ruimer sprei ding. Met name bestaat er een niet onbelangrijke emigratie-mo gelijkheid binnen afzienbare tijd naar Brazilië. DOND DEZE GEGEVENS ontwik kelde mr. ir. Haveman een relaas van de in de laatste maanden gere zen „moeilijkheden" met Australië, dat namelijk vrij onverwacht de psy chologische schok te verwerken kreeg van een arbeidersoverschot (in dat land geheel abnormaal) ais tijdelijk gevolg van een verstoring van het evenwicht in de Betalingsbalans. Aus tralië, politiek zeer gevoelig, zag zich gedwongen de immigratie van de groep „ongeschoolden" (mensen, die niet als „geschoold" tewerk worden gij EEN BOTSING TUSSEN EEN TREIN en een Franse personen-auto op een onbewaakte overweg te Amersfoort is de tante van de bestuurder mevrouw E. van de Leur-Koopen uit Soest op sla? gedood. De bestuurder de Nederlandse architect A. van de Leur, woonachtig te Sainte Savine in Frankriik en zijn echtgenote mevr. S. van de Leur-Archand werden levens gevaarlijk gewond. FjE FRANSE auto naderde uit de richting Soest op hetzelfde ogen blik, dat de trein uit Amsterdam de onbewaakte overweg nade'-de. Omdat de trein op topsnelheid naderbij kwam waarschuwde de gepensioneerde spoorwegambtenaar Ramselaar, die ter plaatse woont met de hand de be stuurder van de auto. Desniettemin reed deze door. Toen hij de overweg bijna gepasseerd was, kwam de auto tot stilstand. Vermoedelijk sloeg de motor af. De snel naderbij komende trein gr eep de auto in de flank, zodat deze enige meters werd meegesleurd. De 3 inzittenden werden eruit geslingerd en de ene dame was op slag dood. De bestuurder en zijn vrouw lagen onder het raam van de woning van de heer Ramselaar. Zjj zijn naar het zieken huis overgebracht en voorzien van de laatste II, Sacramenten der Sterven den. Het achterste gedeelte van de auto brandde geheel uit. De heer A. van de Leur was met zijn 28-jarige in Frankrijk geboren vrouw in Nederland om afscheid te nemen van familie en kennissen we gens zijn aanstaande emigratie naar Zuid-Afrika. HET OCTAANGETAL van benzine zal in de naaste toekomst in ons land verhoogd worden van 70/72 tot 74/76. ZUSTER KENNY is in Brisbane in Australië ernstig ziek geworden. Zij had een wereldfaam op het gebied der bestrijding van de kinderverlamming. 80 AUTO'S van ex-koning Faroek van Egypte worden te Cairo bij opbod verkocht. De inzet wass 15.000 gulden per stuk. VIJF GEVALLEN van kinderverlam ming werden aangegeven in de week van 16 t.m. 22 November. Geen enkel geval in Noordbrabant en Zeeland. VOOR DE VERBINDING Goeree- Overflakkee met de vaste wal wor den door een commissie twee brug gen voorgesteld. Over het Vuile Gat en over het Haringvliet. De kosten zijn geraamd op ongeveer 20 millioen gulden. ZESTIEN POND woog de baby, die dezer dagen op St. Eustatius. een der Bovenwindse eilanden is geboren. Men is er echter niet in geslaagd het jongetje in het le ven te houden. VARKENSVET zal binnen afzienbare tijd in margarine worden verwerkt. Daardoor hoopt men de varkenshou derij te stimuleren. EEN SNEEUWSTORM heeft over Am sterdam gewoed. Het verkeer werd danig gestremd en vele forenzen- treinen hadden vertraging. DE VIETMINH, de communistische opstandelingen in Indo-China hebben de laatste bisschop uit dit gebied, mgr. r,'an Huu Due gearresteerd. BIJ EEN BRAND te Buenos Aires is een groentenveiling van 10.000 vier kante meter oppervlakte ingestort. 21 Personen, meest brandweerlieden, lie- Pen verwondingen op. (Adverienttet nationale producten VAN WERELDNAAM Ytrlang .dit merk van Üw handelaar' Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers J Weersverwachting, geldig tol J hedenavond: J J en daar ochtendmist. Ovc t 0 r,gens opklaringen en bijna over- weer Matige tot zwakke J 0 ma uit uiteenlopende richtin- f 5en Temperatuur midden over 4 dag iets boven het vriespunt. J 0 Vandaag: Zon onder 16.34 uur 1 5 ,°P 114Ü uur- Zondag: Zon f up 8 21 uur. Zon onder 16 33 uur Maan op 15.17 uur. Maan onder 4 l Maa"dag: Zon op 8.25 J uur. Maan onder 8.50 uur. 4 -9 9 Studenten fopten wereldpers PEN BERICHT, dat een 32-jarige vrouw, Carmen Molina, in Santia go het leven had geschonken aan een zevenling blijkt een studentengrap ge weest te zijn. Het was toen echter reeds door verscheidene persbureaux over de gehele wereld verspreid. Het bleek, dat studenten, ter viering van hun jaarlijks lentefeest, een meis je naar het politiebureau hadden ge zonden met de mededeling, dat een vrouw enige uren tevoren het leven aan een zevenling had geschonken. Het bericht ging als een lopend vuurtje door Santiago en de auto i- teiten, spoedden zich naar het huis Daar werd hun echter de toegang ont zegd door een vastberaden vroed vrouw. die verklaarde, dat moeder er. kinderen „absolute rust" moesten heb ben. De menigte rond het huis vond dit zo vanzelfsp.ekend, dat zij hevig pro testeerde tegen af en aanrijdende auto's. Naarmate de tijd verstreen groeide echter de twijfel, totdat ten laatste bekend gemaakt werd, dat het hele geval een studentengrap was. QP HET secretariaat der Stichting 1853-1953 te Amsterdam, is uit ruim 600 parochies bericht ontvangen, dat contactpe sonen zijn aangewezen en comité's zijn opgericht voor de gro te inzameling ten behoeve van het huldeblijk voor de Bisschoppen. De K.R.O. zal de organisatie van deze huldeblijk-actie testen door het maken van een proefopname. Hiervoor zullen uit de parochies, waarvan op 6 December a.s. alle gegevens bij ie K.R O. zijn ontvangen, een vijftal (uit ieder bisdom één) door loting worden aangewezen. Op Zondag 7 December van 12.50 tot 13.00 uur zullen deze parochies bekend gemaakt worden via de radio W. Jansen zal in de week van 7 tot 14 December deze vijf parochies be zoeken om in overleg met hen het pro gramma samen te stellen. Op Zondag 14 December zullen zij naar Hilver sum gaan voor het maken van deze proef-opname. gesteld, hoewel ze in vele gevallen in het eigen land wel degelijk geschoold zijn) tijdelijk stop te zetten. MOEILIJK! LÏOEWEL bij de daarop gevolgde be sprekingen bleek, dat juist de Ne derlanders ook in het „moeilijke tijd perk" even vlot betrekkingen kregen als voorheen, werd een vrienden-af spraak gemaakt de „Stop" te handha ven, totdat er in Australië politieke rust zou zijn weergekeerd. Welnu, die opheffing kwam begin Npv. reeds en voor de „Fairsea", een emigran tenschip met 29 November als ver trekdatum, kon men oorspronkelijk dan ook at 200 „ongeschoolden" boe king aanbieden. Men moest echter re kenen met een verslapping van de vertrek-bereidheid der Nederlanders. In cijfers uitgedrukt was namelijk een aanbod van 160 nodig om bij ver trek van een schip 100 plaatsen ge vuld te krijgen. In die wetenschap had men na overleg met de interna tionale organisatie voor het charteren van schepen op zich genomen een aantal Duitsers (500) met de „Fair sea" mee te nemen. Bovendien wer den er 1100 geboekt met een „landing- permit" (individuele emigranten) en 330 in het kader van de gezinshereni ging. Toen aan AuStralië gevraagd werd: „Wat moeten we doen, we heb ben een boekingsoverschot van 200?" kwam als antwoord: „Laat die 200 „on geschoolden", waarvoor een binnen komst in Januari gegarandeerd is. 2 maanden wachten". Aldus werd be sloten op 17 November. Onaangenaam voor de betrokkenen, maar niet onoverkomelijk. Afzondei- lijk daarvan stond dan nog de groep van het „Schema Pater Maas", waar van op 21 November bleek, dat slechts 2 gezinnen toestemming kregen van Australië. Nog dezelfde dag we:d de R. K. Emigratie-Stichting daarvan in kennis gesteld met vermelding: voor die 2 gezinnen (19 personen) kunnen we geen plaats meer geven op de „Faisea". Dat is een week voor het vertrek van een schip overigens ge heel normaal en dan ook bij alle in gewijden (zoals de R. K. Stichting) bekend. Mr. Haveman deelde nog mee. dat voor alle „gedupeerden" een onder zoek gaande is om uit te maken, in hoeverre overbrugging moet worden gegeven. In ieder geval kunnen ze al lemaal in Januari a.s. weg en komen dan in het nieuwe vaderland aan op een gunstiger tijdstip dan met de „Fairsea" het geval zou zijn, nl. aan het einde van de Australische zomer. Dan is dc plaatsing veel gemakkelij ker dan thans. Voor de toekomst zag de Commis saris voor de Emigratie een gunstig beeld. Canada, Nieuw-Zeeland, Aus tralië en de V. S. zullen waarschijn lijk niet minder emigranten gaan op nemen, terwijl een kleine toename is te verwachten voor Zuid-Afrika. Rho desia kan nog een aantal mensen ge bruiken en met de Latijns-Amerikaan- se landen hebben de gevoerde bespre kingen een gunstig verloop. WAN DE 39 inzittenden zijn er 36 waaronder 4 zuigelingen, om het leven gekomen, toen nabij Tacoma in de Amerikaanse staat Washington 'n transportvliegtuig door de mist tegen een boom vloog. Na het omlaag stor ten. vloog het toestel in brand. Mamie Eisenhower is voor het eerst officieel opgetreden als echtgenote van de komende President. Die eer viel de L'.S.O. (Officieren van het leger der Ver. Staten) te beurt, die een lunch had georganiseerd in het Waldorf Astoria Hotel te New-York. Mevrouw Eisenhower, moest natuur lijk ook een stukje proeven van de beroemde „droomtaart", die bekend is bij alle Amerikaanse mannen, die dienen of hebben gediend bij leger of vloot. De taart schijnt best te smaken: vertegenwoordigers van de land-, lucht- en zeemacht kijken toe. Vier Noord-Limburgse boeren zijn te Rotterdam scheep gegaan voor een bezoek van vier maanden aan hun kinderen in Brazilië. Hier zien we op de loopplank van 't stoomschip „Alioth", waarmede de reis wordt gemaakt' v.l.n.r. de 71-jarige M. Goumans uit Venray, de 68-jarige H. Hoeymakcrs uit Sevenum, de 62-jarige G. Michels uit Sevenum en de 72-jarige J. van de Sterren uit Wansum. EN AARDIG IDEE van een Zeeuwse burgemeester is uitge groeid tot een plan, dal zo origineel en groots is opgezet, dat het een gebeurtenis belooft te worden, welke internationaal zal zijn. In deze St. Nicolaastijd staat de Belgische stad St. Niklaas in Waes- land in het middelpunt van de belangstelling. Het gemeentebestuur ont vangt uit geheel België en Nederland talloze brieven, omdat de naam van de stad aanleiding is voor het denkbeeld, dat ze de residentie van de Goed Heilig Man is. Nu zijn er in Nederland elf gemeenten, wier naam met St begint. De burgemeester van een dier gemeenten (in Zeeland) kreeg het idee om zijn collega's van de gemeenten in Nederland, welke St. voor hun naam hebben staan, een uittocht naar St. Ni klaas te laten maken. Het plan sloeg in. Tijdens de voorbereiding van de uitvoering eryan groeide het zelfs zozeer uit, dat de belangstelling er voor uitermate groot is. geworden. A.s. Donderdag worden nu de burgemeesters van St. Odiliën- berg en St. Gecrlruid in Limburg, St. Pancras en St. Maarten in Noord-Holland, St. Michielsgestel en St. Oedenrode in Noord brabant en St. Maartensdijk, St. Philipsland, St. Annaland, St. Jansteen en St. Laurens in Zeeland op het stadhuis te St. Niklaas ontvangen door St. Niklaas en burgemeester de Viedts. Iedere burgervader overhandigt de Sint een verlanglijstje namens zijn Sint-gemeente. De K.R.O. zal van de partij zijn en een reportage van deze unieke gebeurtenis wordt nog dezelfde avond uitgezonden. Ook Polygoon komt hiervoor naar St. Niklaas. Er is zelfs een kans, dat een televisie-uitzer. ding wordt gemaakt. Men heeft reeds ondervonden, dat er in Engeland en Amerika interesse bestaat voor deze gebeurtenis. Het Nederlands elftal der „Sinten" wordt Donderdag a.s. om half drie in St. Niklaas ontvangen. Naar verluidt zal er ook van officiële zijde hoge b"!">ngstelling zijn. Het is de bedoeling daarvan een jaarlijkse terugkerende traditie te te maken. DE PEDEL van het Amste-damse stu dentencorps, de heer Herman Buyzer is op 66-jarige leeftijd overleden. |_JET KLEINE STADJE TRAPPES in het Franse departement Seine et Oise verkeert sinds verschillende maanden als het ware in staat van beleg. 556 schoolkinderen, jongens en meisjes, weigeren ingevolge een beslissing hunner ouders nog naar de school te gaan, waar een concierge weigert zijn huis te verlaten. De concierge liep inderdaad enkele tyd geleden een straf op en toen h(j zich weer in de schooi meldde, wat wettelyk in orde was, be gon de staking. F)E BURGEMEESTER, de prefect en de president van de rechtbank buigen zich sindsdien over een puzzle op juridisch gebied, waaruit niemand wijs schijnt te worden. Intussen staan dagelijks, en dit al een tiental dagen vijftien onderwijzers voor 556 ledige schoollessenaars. Op 22 Juli van dit jaar verschenen plots politiemannen in de school om de 52-jarige concierge Eugeen Pouplin aan te houden omdat hij onbetame lijke dingen zou gezegd hebben in aanwezigheid van de schoolkinderen. DAT GING ZO MAAR NIEI DOUPLIN verscheen voor de recht- bank en werd na vier maanden gevangenis op 14 November veroor deeld tot vijftien maanden voorwaar delijke gevangenis. Reeds dezelfde ddg kwam hij vrij en begar zich weer naar „zijn school. Zijn aankomst aldaar ging niet onopgemerkt voorbij. Want pas was hij in ztfn woning of de alarmsirene die hoven op de school stond, werd door een mysterieuze hand in werking gezet en begon fc loeien. Enkele dagen later raakte de centrale verwarming op onverklaar bare wijze defect en de schoolkinde ren moesten in de koude de lessen volgen. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt, maar het was duidelijk dat hier .sabotage in het spel was, ge richt tegen de aanwezigheid van de concierge. NOG MEER NARIGHEID P)E TERUGKEER van de concierge zou echter nog meer narigheden met zich brengen, want op 17 Novem ber jl. kwam er geen enkel kind naai school Dezelfde dag waren driehon derd moeders van schoolkinderen sa mengekomen op het stadhuis om var het magistraat te eisen, dat de on waardige concie ge uit de stad gewe zen zou worden. Toen echter bleeK dat de gemeenteraad machteloos storH tegenover de aanwezigheid van Pou plin werden door de verbolgen hu's moeders verschillende autocars inge zet, waarmee een bezoek gebracht werd aan de prefect van het depa,v 'ement. Maar ook deze man, grijs ge worden in wetsboeken, kon de zaak niet naar de zin van de moeders op lossen. Er bleef dan nog maar een enkel verweermiddel ter beschikking: na melijk de staking voort te zetten. En ze hielden woord, want de 556 jon gens en meisjes die dagclyks de be wuste school bezochten, bleven thuis. Tegenover dit feit kon de concicigi niet ongevoelig blijven: hij pakte zijn koffers en veidween uit Trappes. L)e bewoners van het stadje vertrouwden de zaak niet en keken enkele dag'.-n de kat uit de boom Toen bleek, dat Pouplin, hoewel hij niet meer in net conciergehuis woonde, toch nog tn Trappes kwam en dit was dan weer aanleiding om de staking voort te zet ten. „IK ZAL ME WREKEN T'ESHONDERD millioen do!- *-1 lar schade is aangericht door het mond en klauwzeer, dat in de afgelopen 18 maanden de veestapel van Europa teisterde. Dit betreft niet alleen de schad.? aan het vee, maar ook de pro ductievermindering. Dit bedrag wordt meegedeeld door dc voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Door Westeuropese samenwerking wil men t.ach en tot uitroeiing van deze ziekte te komen. Van 1 tot 2 De cember komen vertegenwoordig »rs van 13 Westeuropese landen te Rome bijeen om de plannen daartoe te be spreken. Voor ons land neemt eraan deel de heer J. Quaedvlieg, directeur van de veeartsenijkundige dienst. De plannen omvat en de voorraad ent stof in alle Europese landen, een in- te. nationaal laboratorium en andere afweermaatregelen. tY/e leven nu eenmaal in de tjjd van afkortingen. En het Neder landse volk zal deze twee letters in de komende maanden nogal eens tegenkomen. B.B., Bescherming Burgerbevol king, het is een ernstige zaak in een ernstige tijd. De oorlog is al zeven jaar beëindigd, maai de vrede is nog steeds niet gekomen. Zelfs de illusie, van durende vrede en ont wapening, welke velen na de eerste wereldoorlog waagden te koesteren, is dit geslacht ontzegd. We moeten ten koste van grote offers, steeds paraat zijn voor het ergste. Daarvan is nu het overgrote deel van het Nederlandse volk overtuigd. Dit geldt allereerst in de zuiver-mili- taire sector. Gebrek aan paraatheid daar zou immers het onheil aan trekken. Het geldt ook in de burger sector, waar de moderne oorlog heel het volk van babies tot grijsaards met de ernstigste gevare' bedreigt. Er zijn zelfs mensen, die redene ren: Die gevaren zijn zo ernstig, dat er toch niets tegen te doen valt. De Stichting Bevordering Be scherming Burgerbevolking is ech ter al ruim een half jaar bezig ge weest met het bijbrengen van de overtuiging, dat dit een misvatting is. Als er beschermende maatrege len worden getroffen, dan is het aantal slachtoffers, ook ingeval van de hevigste aanvallen, strikt te be- perken. Dit kan echter niet, tenzij er een uitgebreide organisatie op touw wordt gezet. Hoe uitgebreid, dat heeft men dezer dagen kunnen le zen. Niet minder dan 200.000 vrij willigers zullen er geworven moe ten worden om een doeltreffend B.B.-apparaat te kunnen opbouwen. Y^/at het getal betreft, hebben de mensen van B.B. dus een heel wat moeilijker taak dan die van Steun Wettig Gezag. In cnaer opzicht hebben ze het echter veel gemakkelijker. S.W.G. moest lange tijd actie voeren zon der dat er iets vast stond omtrent de doelstelling der hulpkorpsen, zonder dat er ook zwart op wit was vastgelegd wat de rechten en plich ten d^r vrijwilligers waren. We mogen gerust vaststellen, dat de Overheid door haar weifeling hier de grootste moeilijkheden schiep. Gelukkig is hier nu ook klaarheid geschapen. De B.B.-organisatie, zich daaraan spiegelend, is gewoon niet willen beginnen voordat de regering klare uitspraken had gedaan. Als dus in Januari de actie voor B.B. iosbreekt, kan men de mensen precies vertellen, wat de taak der noodwachters is en welke voorzie- n:ngen voor hen gelden. J-Jet zou prachtig zijn, als deze ac tie nu in korte tijd slaagde. Dan zou blijken, dat het Nederlandse volk bepaalde verschijnselen van apathie heeft overwonnen. Dat het zich zijn gemeenschappelijke taak in een gevarenrijke tijd bewust is. Dat honderdduizenden vrije tijd willen offeren en min of meer in spannende karweitjes op zich wil len nemen ten bate van de mede mens Dit zal ook een veel beter corps sch"poen dan wanneer er een of andere vorm van dienstdwang ach ter zat. Lukt het niet, dan zaJ de regering wel .oi cue dwang mo-^ en overgaan. Muai we willen vertrouwen, dtt a.; actii B.B. erin zal slagen het ge vraagde grootse bewijs van sojtdari- teits-zin los te krijgen van het Ne derlandse volk. PJEZE Pijnlijke situatie werd het zorgenkind van de gemeenteraad van Trappes Achtereenvolgens werd tienmaal een poging gedaan zoveel mogelijk in wettelijke voimen, om Pouplin te verplichten minstens 100 mijlen voorbij Trappes zijn verblijf te nemen. Maar de concierge hield voet bij stuk, logeerde te Versailles in een Chinees restaurant en reisde regelma tig naar Trappes, waar hij ostentatief doo: de straten wandrldr tot grote ergernis der bevolking Pouplin beweert, dat hj) het slacht offer is geworden van een verda h makingscampagne. gevoerd door de communistische g merntrraad van Trappes en zweert hij de aard van zijn grootvader, dat hij bloedige wraak zal nemen. IFas haar man een moordenaar WEN DESKUNDIG rapport heeft uit- gemaakt, dat de tweede echtge noot van .Maria Besnard niet door arsenicumvergiftiging om het leven is gekomen. Zoals men weet heeft Mar a Besnard in Frankrijk teiechtgestaan, beschuldigd van moord op elf van haar naaste familieleden, die zij door arsenicum om het leven gebracht zou hebben. Nieuwe deskundigen stellen thans een onderzoek in en hun rapporten worden dezer dagen verwacht. Het is niet onmogelijk, dat hierdoor de zaak in een geneel nieuw daglicht zal ko men te staan. Inderdaad is bij ver schillende lijken arsenicum aangetrof fen. Men acht het niet onmogelijk, dat niet Marie Besnard, maar haar twee de echtgenoot, Leon Besnard, 'n aan tal van die moorden op zijn geweten heeft. COPA CONCHICHAROS" of in goed Nede lands „snert" was 'iet meest gevraagde gerecht in het restaurant op de ten oonstel- ling ..Asi es Holanda", die in het 'egin van deze maand in Mexico- 'ity is gehouden Er werd niet alleen erwtensoep eserveerd. maai ook bruinebo- ensoep en tomaiensoep. Op het tenu stonden voorts stamppot herenkool met worst, hutspo lapstuk (plato tres de Octubre) n rap: cijne s Ondanks de vrij hoge tempera lur in de Mexicaanse hoofdstad ■vas de belangstelling voor deze gerechten overweldigend. Het res taurant bood plaats aan 200 per sonen, maar er waren dagen, dat 1000 eetlus.igen zich in de kleine ruimte verdrongen. Het was zelfs zo erg, dat de gasten bij kok Hel weg in de keuken hun maaltijden kwamen gebruiken. De heer Helweg maakte op ze kere dag een boeket roosjes, die uit rauwe aardappelen werden ge sneden De pachter van het res taurant toonde het boeket aan zijn ;asten en het resultaat was, dat Helweg die dag wel veertig boe ketten moest maken. Duizenden liters erwtensoep zijn in het restaurant bereid.

de Stem | 1952 | | pagina 1