Stormen gierden over land en zee Twee werkliedentremen op elkaar De kolenhandel loopt vast Apostolaat 3k' Gezonken „Faustus" stremt scheepvaart verkeer naar Rotterdam totaal Ondergronds ministerie Ouders Kinderen getuigen tegen ouders 1500 Amhoimezen Minstens 6 doden JALOUZIE Belgische prinses verloofd Politie feestte. Twee doden, veertig gewonden ezinnen DAGBLAD VOOR ZEELAND T orenklok bleef luiden WATER STEEG ONRUSTBAREND J ANGS DE KUST vielen de eerste slachtoffers. Het Donderdag ge strande s.s. „Faustus", door alle 25 op varenden verlaten, was een speelbal van de zware Noorderstormen en beukte met het voorschip op het hoofd te Hoek van Holland. Het schip druk te een gat in de pier en vernielde de leidingen van het mistsein op het Noorderhoofd. Men vreesde voor het onderspoelen daarvan. WEL VOORRAAD, GEEN AFNAME BUIEN 5 Nederlander in Antwerpen verbrand Rovers op Sardinië Ernstig spoorwegongeval bij Rotterdam Er was geen „uitkijk" r Uitdaging tot duel 8 g» f4 8 II MES del- Ie al EN 92e JAARGANG No. 20567 Uitgave! N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181, Admi nistratie: «778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. H. B. L. de Rechter. L. J v 1 Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5-45 per kwartaal, per post t 6.15, per week (uitsluitend bij niet-post- besteli.) f 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 et Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bijbureaux: TEKNEUZEN. Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, Tel.jno^35A TN PRINCENHAGE sloeg de 1 bliksem in het uurwerk van de St. Martinuskerk. Omwonen den werden wakker van het klokkengebeier, dat eerst ophield toen de gewichten op de bodem van de klokstoel rustten. Een-en-dertig jaar geleden, op precies dezelfde dag, kwam de toren van die kerk, tijdens een even krachtige orkaan naar be neden. De Nederlandse stoomschepen „Salland", „Amstelland"' en „Fries- J land" links op de foto van voor naar achter tezamen met een J groot aantal andere schepen ge- meerd in het Noordzeekanaal J vóór de sluis, wachtende op beter weer om zee te kunnen kiezen, t i 1BANEZ heeft 16 ambassadeurs, 5 Ministers en 2 afgevaardigden bij de V.N. ontslagen, sinds hij als nieuwe pressident van Chili „de bezem-poli- tiek" aankondigde. EISENHOWER wil alle economische programs voor het buitenland laten uitvoeren door één onafhankelijk bu reau. TRUMAN heeft een persoonlijke bdod- schap laten brengen naar Eisenhower. De inhoud is niet bekend gemaakt. GEHEIMZINNIG was het toch wel n beetje, toen voor de tweede keer op dezelfde dag (gisteren) brand werd gemeld in de door 100 varkens be woonde schuur (verzekerd) van de landbouwer O. te Bergambacht. De schuur brandde tenslotte af, de var kens werden op een paar na gered. VANDAAG komt een groep Korea- vrijwilligers, vertrokken einde 1951, in de Rotterdamse haven aan. Ont scheping 16.00 uur. RIDGWAY vliegt a.s. Woensdag naar Portugal voor een officieel bezoek van drie dagen. GISTERENAVOND omstreeks 22 uur is het bij Hoek van Hol land gestrande Panamese schip „Faustus" in de mond van de Nieuwe Waterweg gezonken, waardoor het scheepvaartverkeer naar Rotterdam totaal werd gestremd. Meer dan vier en twintig uur had toen al een angstaanjagende storm over Europa gegierd. Het scheepvaartverkeer werd belemmerd, schade werd aangericht aan gebouwen en vaartuigen, landbouwgewassen bukten zich voor de zwiepende winden en het kolkende water steeg buiten de oevers van de waterwegen. Op vele plaatsen waste het water zo onrustbarend hoog, dat men vreest, de gevolgen van deze orkaan nog geruime tijd te ondervinden, vooral wanneer de waterspiegel geen kans meer krijgt om te dalen. En dat is in de late najaars periode geen besliste onwaarschijnlijkheid. IN POESAN is bekend gemaakt, dat generaal Eisenhower een uit nodiging van de Zuid-Koreaanse Regering voor een bezoek aan Korea heeft aanvaard. Het bezoek tal „zo spoedig mogelijk" plaats vinden. Ook „Mamie" Eisenhower kreeg een invitatie. BELGIE wordt steeds goedkoper: bin nenkort zullen waarschijnlijk de prij zen voor pharmaceutische artikelen wet 20 tot 30 procent worden ver laagd. „NIGGIES EN NEEFS", ongeveer 100 Zuid-Afrikaanse jongelui, zullen be gin Mei a.s. in ons land arriveren om volksdansen muziek en liedjes te pre senteren. EEN VLIEGTUIG, waarschijnlijk een Amerikaans militair toestel, vloog gisterenavond tegen de Italiaanse berg Monte Peruso op. Reddingsploegen waren reeds gisterenavond onderweg. EEN LUCHTSCHIP van de Ameri kaanse marine verloor boven de Atl. i,„lf"1,Pf'n schroef. Het gevaarte werd ÜiVXen verloor gas om ten- siotte in het water te storten. De be- wist zich (voorlopig op een reddingvlot in veiligheid te stellen. (Advertentie) CpDCQ NATIONALE PRODUCTEN UI 11 CO VAN WERELDNAAM Verlang dit merk van Uw handelaar! - Radio Wasmachines Stofzuigers Wringers Televisie Vloerwrijvers /T\ Na veel moeilijkheden zonk het schip. Een Zeeuws motorvissersvaartuig raakte op drift en sloeg op de zeedijk van de polder Bruinisse, waar het gisterenmorgen werd ontdekt. Nabijwonenden hadden met behulp van touwen schipper de Koning, die alleen aan boord was, gered. Het scheepje wordt als verloren be schouwd. Plannen in de V. S. E'EN GEBOUW van drie verdiepin- ■E-1 gen in een uitgeholde berg zal als „ondergronds Ministerie van Defen sie" dienen voor het geval Washington zou worden gebombardeerd. Aldus een bericht van de „Washing ton Post". De berg ligt ongeveer hon derd kilometer ten Noorden van Washington, aldus het blad. De kos ten voor het project zouden volgens een door het geniecorps van het le ger gepubliceerde mededeling, die door het blad wordt geciteerd, 35 millioen dollar bedragen. Men zou al tien maanden bezig zijn met de werkzaamheden. Acht kilometer verderop is een ver bindingscentrum, dat een atoomaan- val kan weerstaan, aldus het bericht Het Spaanse schip „Sacbadalona" geraakte bij Schiermonnikoog in moei lijkheden. Het anker brak en de boot liep aan de grond. Noordelijk van het eiland bevond zich een Liberty- schip van onbekende nationaliteit in moeilijkheden. Het voer later weg zonder enig teken achter te laten. Het Turksche schip „Bakir" liep hoog en droog op het strand en zal, om vlot te kunnen komen, beter weer dienen af te wachten. Bij Vlissingen liep het Portugese s.s. „Pebane" aan de grond, vroeg drin gend hulp, maar bleef lang verlaten. Sleepboten moesten pogingen om de boot los te trekken, opgeven. Zij ble ven ter assistentie in de buurt, om dat de bemanning van de „Pebane" het schip niet verliet. Gisterenavond seinde een scheepje, op de Waddenzee Doodberichten uit. Onmiddellijk vertrok hulp uit Ter schelling. De lqodsdiensten buiten Vlissingen, in de Wielingen en het Oostgal, wer den gestaakt, evenals die in Hoek van Rolland en IJmuiden. VIJF DODEN, VIER GE WONDEN. van een bewaarschool terecht kwa men. De jongen was op slag dood. In Den Haag raakten woonschepen op drift. De bewoners moesten wor den geëvacueerd. Zinken platen zweef den als vliegende bommen over de residentie. De brandweer maakte zich hier buitengewoon verdienstelijk. IN BEABANT EN ZEELAND. LIET ZEEUWSE vasteland heeft ge toond tegen een stootje te kunnen. Veel ravage werd er niet aangericht, maar wel is men ongerust over het gestegen waterpeil. Hier en daar kwa men de pannen bij stapeltjes naar be neden schuiven. In Bergen op Zoom moesten enkele blokken montagewo ningen het ontgelden. Lappen asfalt sloegen van de daken en waren in de tuintjes terug te vinden. In Etten was het erger. Landbouw schuren werden daar ernstig geha vend en boer v. N. werd wakker van de regen op z(jn bed. De Laaksevaart trad buiten haar oevers en het ver keer moest worden omgelegd. Ook ramen en stroschelven mocslen het in dat West-Brabantse plaatsje ontgel den. In Oudenbosch werden de missie paters in hun koo:gebed gestoord door vallende stukken glas. Het koe peltje van hun klooster werd ernsti- beschadigd. In Waalwijk tenslotte liep de bui tenpolder onder water. De weg naar het stoomgemaal was voor alle ver keer gestremd. TAE KOLENHANDELAREN zitten (weer eens!!) in de knoop. De aan wezige voorraden zijn tot het „onhan teerbare" opgelopen, omdat door oor zaken van allerlei soort het kopend publiek zichzelf op non-activiteit heeft gezet. Gevolg: als er werkelijk een min of meer strenge winter komt, loopt de kolenvoorziening groot ge vaar. Het enige advies kan dan ook zijn, dat iedereen overeenkomstig zijn kasmiddelen binnen zeer afzienbare tijd een kleine voorraadje gaat vor men. Natuurlijk, dat is gemakkelijker ge zegd dan gedaan. Om te beginnen is er de algemene klacht van geldgebrek. Eerlijk gezegd weten we met deze klactït ook geen raad! Alles is even duur en de afdeling kolen op het huishoudboekje moet er bij het thans heersende zachte weer als eerste „on derdoor". Daar helpt geen moedertje lief aan, tenzij Inderdaad, tenzij de bittere nood zaak blijkt van het tegendeel. Zover zijn we helaas momenteel gevorderd. Wanneer de détailhandel met de in geslagen voorraad blijft zitten tot aan de eerste felle winterdag, dan moet het onherroepelijk gebeuren, dat 1. de aanvragen zo'n ovex-stelpend in aan tal zullen zijn, dat er geen vervoers- mogelijkheid bestaat en 2. dat de aan wezige voorraad de deur uit is, aleer de handel zich een nieuwe voorraad kan hebben aangeschaft. De moeilijkheid is, dat de handel noodgedwongen het opdoen van een nog grotere (en binnenkort mis schien zo hard noodzakelijke!) voor raad heeft gestopt. Alle handels- geld zit al in de thans aanwezige kolen, die bovendien alle beschik bare ruimte in beslag nemen. Op zichzelf lijken de voorraden heel wat, maar voor het voorzienings- gebied als to'.aal is het nauwelijks voor een week toereikend. DE PRIJZEN. Moedigt Uw kinderen aan tot deelneming aan onze wedstrijd. Er zijn aardige prijzen aan verbonden. De winnaars krijgen voor St. Nicoiaas een leuk geschenk thuis. Nadere mededelingen elders in dit nummer. TN NOORD-WEST-DUITSLAND ver dronken vier arbeiders, die met een bootje wilden vluchten voor de opgezweepte golven en in Engeland liepen vier personen verwondingen op. Te Wessem werd een vijfjarig kind getroffen door balken, die tengevolge van de harde wind, op de speelplaats LIET tijdschrift „Cechoslovak", dat ten behoeve van de uitgeweken Tsjechen wordt uitgegeven meldt, dat Brabinsky en zijn vrouw, inwon-rs van Piisen, tot en 2 jaren gevan genisstraf zijn veroordeeld, op getui genis van hun 18- en 20-jarige doch ters. Een onderwijzeres, Vosykova, kreeg 16 jaren, nadat kinderen uit haar klas (egen haar hadden getuigd. Brabinsky werd voor het gerechts hof ervan beschuldigd illegale blaad- OP PLEIN 1813 TN MILITAIRE FORMATIES demon streerden gisterenmorgen 1500 Ambonnezen voor het Kabinetsge bouw van dr. Drees. Er deed zich geen enkel incident voor. Een grote poli tiemacht, bewapend met sabels, was op de been. De betogers waren met 23 autobus sen uit 50 woonoorden gekomen. In het centrum van de keurig opgestelde groep bevonden zich ongeveer hon derd vrouwen in Zuid-Molukse kle ding. De mannen waren allemaal ge kleed in khaki. Er was muziek van rietfluiten, bashoorns en trommels. Dit alles was een passende achter grond voor het aanbieden van een pe titie aan dr. Drees. Een delegatie van de „Vrije Zuid-Molukkers in Neder land" werd te woord gestaan door mr. C. Fock, secretaris-generaal van Alge mene Zaken. Op dat moment weer klonk hoorngeschal en werden tien tallen spandoeken ontrold, waarop in allerlei slagzinnen zelfbeschikkings recht werd geëist. jes te hebben verspreid, waarin hij uitspraken aanhaalde van Masaryk en Benesj. Voorts zou hij de muren hier en daar hebben beschilderd met de letters T. G. M. (Thomas Garigue Ma saryk) en met E (Eisenhower). Zijn vrouw, die van dit alles op de hoogte zou zijn geweest, kreeg twee jaar. De beide dochters verklaarden voor het gerecht, dat haar ouders hen hadden willen verleiden aan die „schandelij ke daden" mee te doen. De onderwijzeres Vosykova werd veroordeeld, omdat zij godsdienston derricht had gegeven op school, Dat hadden de leerlingen bij het onder zoek toegegeven. Andere zaken had zij verwaarloosd om niet gedwongen te zijn de kinderen in de geest van het socialisme op te voeden. Zestien jaar lang moet zij boeten voor haai principiële houding. Am. bommentcerper neergestort QMSTREEKS middernacht is bü Great Dunmow, ten Oosten van Londen in Essex, een Amerikaanse strato-bommenwerper van het type B-50 neergestort en uitgebrand. Het toestel had elf personen aan boord, van wie er minstens zes zijn omgekomen. De bommenwerper maakte een ge wone oefenvlucht en was op de te rugweg naar zijn basis in Oxford shiie. De eerste non-stopvlucht om de wereld werd met een vliegtuig van dit type gemaakt. IVTU ZIJN er mensen, die tegen alle ve: wachtingen in maar blijven wachten op een prijsverlaging. Dat is immers ook in België het geval ge weest. Welnu, we zijn geen profeten, maar dit is in elk geval voor ons dui delijk: België neemt een totaal andere plaats in de Kolen- en Staalgemeen schap in dan Nederland. Ook al wor den daar de -prijzen nog lager (wat geheel in de lijn zou liggen), dan be hoeft er voor ons land geen sprake van verlaging te zijn. Het is zelfs zo, dat een prijsverhoging internationaal gezien voor Nederland veel waar schijnlijker is. Momenteel ligt de kolenhandel zo ongeveer stil. Dat is, zoals we hopen te hebben aangetoond, volkomen fu nest. Het algemene belang eist. dat we voldoende burgerzin opbrengen, oin een kleine voorraad aan te leggen, als we daar maar even kans toe zien. Daarmee helpen we onszelf en elkaar. Gebeurt dat niet tijdig, dan kon de eerstkomende vlaag van de winter in tal van gezinnen wel eens hele nare gevolgen met zich brengen. Om van de nationale, daarmee nood zakelijk gepaard gaande, economische ontwrichting niet eens te spreken! Want ook bij de mijnen begint men al voorraden te vormen, die minder nor maal zijn. We zijn ervan overtuigd, dat de gemiddelde prestatie van een mijnwerker i j het gedwongen wer ken voor voonaad-vorming aanzien lijk daalt. En wat het nationale ver- voer«moet beginnen bij een strenge winter, is ons helemaal een raadsel'. Baby gedood met zuigfles JTEN JONGEN van ruim 8 jaar werd door de rechter van Newport (Eiland Wight) veroordeeld tot een week afzondering omdat hij zijn broertje van 17 dagen had doodgesla gen met diens zuigfles. De vader pro tes.etjde tegen het vonnis. „Hij be seft niet wat hij gedaan heeft" zeide hij. Het vonnis werd gehandhaafd, doch de ouders krijgen gelegenheid de jongen gedurende zijn opsluiting te bezoeken. Met Prins Jan van Luxemburg Weersverwachting, hedenavond: geldig tot J Aan de kust tijdelijk nog storm- achtige, overigens harde tot vrij krachtige Noord-Westelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Guur weer. f i Vandaag: Zon on<*cr 17.00 uur J WK" op 2~29 uur- Maan onder i 13.49 uur. Zondag: Zon op 7.49 f J uur. Zon onder 16.58 uur. Maan t op 23.41 uur. Maan onder 14.06 uur. Maandag: Zon op 7.51 uur. \Y/aarschijnlijk door het vlamvatten van een bus met olie en hars, brak brand uit in het drukinktenma gazijn van de 51-jarige Nederlander John Arrets. Toen hij hulp wilde ha len is hij klaarblijkelijk gestruikeld. In een oogwenk was het gehele ver trek een vuurzee. De verdieping van het gebouw aan de Bredestraat te Antwerpen brandde geheel uit. Het stoffelijk overschot van de heer Arrets werd in de brandende werkkamer ge vonden. "TIEN ROVERS op Sardinië plaatsten twee ossenwagens over een smal en tamelijk druk weggedeelte tussen twee plaatsen, Ozieri en Fallada. in het bergachtige centrum van het eiland. Zij hielden vijf bussen, een auto en (wee motorrijwielen aan en beroofden 200 personen van twee millioen lire. Dit alles vond plaats, toen de pro vinciale politie 57 km. verder, in Sas- sari, de dag van haar beschermheili ge vierde. Duizenden goed geoefende politiemannen, waarvan velen hebben deelgenomen aan de actie tegen de ro vers op Sicilië, zijn nu naar Sardinië gebracht. QP DE RACCORDEMENTSSPOORWEG van de raffinaderij van de B. P. M. te Pernis naar het rangeerterrein IJsselmonde te Rotterdam is tegen 6 uur gisterenmiddag ter hoogte van de vlootbasis een trein met werklieden van de B.P.M. achter op een stilstaande werkliedentrein ge reden. Enige rijtuigen zijn daarbij in elkaar geschoven en ingedrukt door de locomotief van de aanrijdende trein. Van de passagiers werden er vol gens de N. S. twee gedood en veertig gewond. De slachtoffers zijn de 53-ja- rige J. van der S„ werkzaam bij de Amsterdamse Ballastmaat- schappij en de 58-jarige C. S., werkzaam bij de B.P.M., beiden wonende te Rotterdam. Gisterenavond waren nog 16 personen ter observatie in Rotterdamse ziekenhuizen opge nomen. Van de zijde der N. S. vernemen wij, dat deze raccordementsspoorlijn voor hel vervoer van werklieden van do B.P.M. wordt, geëxploiteerd met door locomotieven getrokken treinen die men met trams zou kunnen ver gelijken. De spoorlijn is niet met sei nen beveiligd en de treinen rijden op zicht. De maximumsnelheid is nor maal 10 km. per uur, doch daar waar de openbare weg wordt gekruist, is de snelheid beperkt tot 5.5 km. per uur. GROTE VAART. V/OLGENS de speciale A.N.P.-ver- slaggever reden de werklieden- treinen echter met grote vaart op ei kaar. Het zijn de treinen, die elke avond de werklieden van de B.P.M. te Pernis van de Rotterdamse Droog dok Mij. naar de stad vervoeren. Langs de Waalhaven moest een der treinen, die uit talrijke wagons be stond en waarin zich honderden ar beiders bevonden voor een wissel stoppen. Of nu de machinist van de achterop rijdende trein, die eveneens hon derden werklieden vervoerde, de achterlichten van de eerste trein niet heeft gezien of gemeend heeft zich op een ander spoor te bevinden, viel gis terenavond nog niet te zeggen. Zeker is, dat de locomotief van de achterste trein met groot geweld te gen de achterste wagons van de voor ste trein botste hetgeen tot gevolg had dat twee van deze achterste wagons in elkaar schoven. Onder de reizigers ontstond een paniek. Noodkreten ste gen op uit de wrakstukken, maar door de duisternis wist men niet waar het eerst te helpen. De botsing gebeurde even voorbij de duikbootbasis van de Kon. Ned. Marine en de eersten die met brancards en ambulance aanwezig waren, en enige orde in de chaos wis ten te scheppen, waren de mannen van de marinebasis. Ook de brand weer cn de geneeskundige dienst wa ren vrij spoedig ter plaatse, evenals de politie, die de leiding overnam en het terrein afzette. Met behulp van schijnwerpers heeft men de slachtof fers weten te bevrijden. Alle ziekenhuizen in de stad werden voor het verzorgen der gewonden in geschakeld. DE OORZAAK. V/OLGENS de politie zou er niets ge- beurd behoeven te zijn, ais inge volge voorschrift op de locomotief van de tweede trein maar een rangeerder had gezeten, die de plicht had uit te kijken en dus voor de beveiliging moest zorg dragen. Vanwege het slechte weer had hij echter in de locomotief plaats geno men, De machinist van de tweede trein zag zodoende slechts op het al lerlaatste ogenblik het rode achter licht van de vooi afgaande trein, die wegens een defecte koppeling en het omleggen (met de hand) van een wis sel tweemaal moest stoppen. Daardoor kwamen de treinen, die met 5 minu ten tussenruimte vertrokken, te dicht op elkaar te rijden. De treinen be vatten ongeveer 1200 mensen. ft#* DRINSES JOSEPHINE CHARLOTTE van België is verloofd met Erf- groothertog Jan van Luxemburg. De Prinses is 25 jaar en haar ver loofde 31. Prinses Josephine Charlotte is de oudste dochter van Koning Leopold en wijlen Koningin Astrid. Zij werd 11 October 1927 te Brussel geboien. Ingevolge de tragische dood van haar moeder kwam in haar prille jeugd een grotere verantwoordelijk heid op haar schouders te rusten dan normaal aan een prinses is beschoren. Na de dood van haar moeder verge zelde prinses Josephine Charlotte her haaldelijk haar vader naar officiële plechtigheden. Zij toont veel belangstelling voor sociaal werk en voor de muziekkunst. Zij biengt dan ook vaak bezoeken aan kindertuinen en vacantietehuizen voor kinderen. De prinses, die veel in het buiten land heeft gereisd is evenals haar grootvader, Koning Albert, een be proefd Alpenklimster en een zeer be kwame amazone. Prins Jan, Erfgroothertog van Lu xemburg, Prins van Nassau en Bou.- bon-Parma is 5 Januari 1921 op het kasteel te Berg geboren. Hij studeerde eerst te Luxemburg, vervolgens in Engeland en voltooide zijn studie in Canada tijdens de 2de wereldoorlog. Allen, die de Erfgroothertog kennen beschrijven hem als een ernstig en ijverige Prins, vol tact en gereser veerdheid met een zeer beminnelijk karakter. Hij heeft vier zusters en een broeder. CEN VOORMALIG LID van het Italiaanse Parlement, Fanelli, heeft O'Donnell, een der redacteu ren van het Amerikaanse tijd schrift „Saturday Evening Post", uitgedaagd tot een duel op het pistool. Hij beschouwt een artikel van O'Donnell beledigend voor het Italiaan leger. Een brief, die de uitdaging tot het tweegevecht inhield, werd Vrijdag in het communistisch ge zinde blad „Paese Sera" gepubli ceerd. Ande.e Italiaanse bladen protesteerden heftig tegen het ar tikel in het tijdschrift. In het ar tikel wordt gezegd, dat enige scherpe critici van oordeel zijn. „dat de Italiaanse schakel in de verdedigingske'en van admiraal Carney gemaakt is van Spaghetti". VY/IE IN EEN der katholieke pro- vincies leeft, kan zich maar moeilijk voorstellen, hoe groot en diep de geestelijke nood is van tienduizenden mede-Nederlanders, broeders en zusters in Christus. Er zijn, zoals men deze week heeft kunnen aflezen uit door het Katho liek Sociaal-Kerkelijk Instituut bij eengebrachte statistieken en kaar ten, echte missiegebieden in dit land, uitgebreide streken, waar de katholieke minderheden verloren lopen. En wat we nog als veel er ger aanvoelen: in de Randstad Hol land glijdt 't Christelijk geloof weg uit de zielen, grijpen onverschillig heid en afval om zich heen. Het zijn ontstellende cijfers, welke het Ka tholiek Sociaal Kerkelijk Instituut bijeenbracht. Wat reeds lang vermoed werd, zien we hier nu voor ons in nuch tere tekeningen en cijferrijen. Doch wat niet in tekeningen en cijferrijen kan worden vastgelegd, dat zijn de leegte, de angst, de nood, het ver lies aan waar geluk, dat er achter steekt. De grote heilswaarden van het Christendom, die niet alleen voor de eeuwigheid, maar ook voor de samenleving op deze aarde, van zo grote betekenis moesten zijn, loopt men achteloos voorbij, om te jagen naar materialistisch genot, of steun te zoeken bij een louter aards gericht humanisme, of ook wel bij theosofi, soefi, spiritisme en wat er nog meer is aan ondeugdelijke ver vangingsmiddelen voor de leer van Gods Kerk. Er wordt hard gewerkt om de on- kerkelijken toch enige geestelijke levensvulling te schenken. En de mensen, die in humanisme e.d. een zekere bevrediging vinden, zijn waarschijnlijk niet zo gemakkelijk meer toegankelijk te maken voor de aloude en steeds nieuwe leer. Hier moet veel gebeden, veel ge werkt, veel geofferd worden. F)E THEOLOGIE spant zich in, om de betere aanspreekvormen voor de waarheid in onze tijd te vinden. Toen in de dagen van Hervorming het accent te overspan nen werd gelegd op de geloofs-er- varing, kwam het Concilie van Trente tot de nuchtere constatering: „Het geloof is: voor waar houden, datgene wat God ons heeft geopen baard". Doch in onze tijd mag het accent gerust weer wat verplaatst worden, als we de moderne mens willen grijpen. Zoals Professor Willebrans dezer dagen uteenzette, moeten we niet blijven staan bij een louter objectief weten dat God bestaat. We moeten ook leven en leren leven onder het ontzaglijk besef van de heilswaar heden Gods. Onder de vleugelen Gods groeit de kennis van God. En zo kunnen ook zeer eenvoudige mensen een rijke kennis Gods be zitten. In de prediking moet in deze tijd meer aandacht geschonken worden aan de heilsbetekenis van het geloof. We moeten een grote vi sie op de toekomst kunnen schilde ren. Dat zijn we helaas wat kwflt- geraakt, terwijl de communisten die wel tonen, zij het gevuld met lou ter aardse verwachtingen. Er moet een grote gespannenheid zijn naar de eeuwigheid, maar ook een grote liefde voor deze aarde, waarin we reeds de afglanzen van de goddelij ke orde moeten trachten te realise ren, door daadwerkelijke rechtvaar digheid en liefde. Als de geloofsverkondiging onder dit verdoolde en verdolende ge slacht zich aldus instelt, kunnen we er met Gods genade weer vat op krijgen. QAARNAAST is echter ook nodig een betere systematiek en me thodiek. In deze eeuw van „planning" mogen we ook niet ach terblijven, om de door nieuwe we tenschappen geboden mogelijkhe den in dienst te stellen van dit bin nenlands apostolaat. Anders raken we hopeloos achter bij anderen, die met goed toegeruste bureaux en uiterste vindingrijkheid hun aan- vals- en veroveringsplannen opstel len. De Sint Willibrord vereniging vraagt de aan-'acht van alle katho lieken voor dit grootse werk. Aan dacht en steun. Dat kan simpel door het schenken van zijn gave. In 300 van de 1300 parochies van ons va derland gaan zelateurs en zelatrices reeds geregeld rond om leden te werven. Dit kan zich natuurlijk nog sterk uitbreiden. We willen eindigen met de woor den, waarmee het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut zijn onthullende rapport besluit: „De St. Willibrordvereniging, die het binnenlands apostolaat wil sti muleren en brengen op het hoogst bereikbaar niveau en die daarmee Kerk en vaderland od nobele en ho ge wijze dient, heeft dan ook het recht om tastbare offers te vragen van de gehele katholieke gemeen schap. De mogelijkheid om aposto laat en wetenschap te doen samen werken die in dat offer wordt ge geven, is een eis van deze tijd. Wan neer wij het niet doen, zullen de duistere krachten in deze wereld niet verzuimen met behulp van de wetenschap de geest van de mensen te veroveren". EEN TANDARTS in Arnhem kreeg 10 gulden boete, omdat hij een k.'nd een riap gaf. Dat kind (pas ama"delen geknipt) had de tandarts 0p ie vingei gebeten en v/i1 los laten. De moeder diende een aan klacht in.

de Stem | 1952 | | pagina 1