J r iRond de Zeeuwsch-Vlaamse grens herleeft de gouden eeuw Ook in Hoogerheide goed amateursveld ZWEDEN: het land van BURGER MANSCULTUUR 1 D e 'uwse geschiedenis van Breda 237 De grens is overschreden en het leven wordt leeg PRAAT ZE MET OVER BENELUX.... V. V, V. organiseert 41ste wedstrijd Muziekfestival in St. Jansteen Amerikaanse commando's in Europa Voornaam werk over een voorname stad Ook hier: kwaliteit belangrijker dan kwantiteit DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1952 Kooplustige Belgen stromen dagelijks ons land binnen Gulden en franc FAVORIETEN VAN DIT SEIZOEN GARAN DEREN WEER SPANNING DE v-v-v- in Hoogerheide heeft in twintig jaar tijds 40 wielerronden ge organiseerd; wel een bewijs voor de geestdrift waarmee in deze plaats de verrichtingen van onze renners worden gevolgd. Acht keer werd er ge reden door nieuwelingen en amateurs, 13 keer door profs en daarnaast waren er dan nog de clubkampioenschappèn en de wedstrijden om het individuele kampioenschap, die al evenmin gebrek aan belangstelling' hadden. Zondag a.s, ziet Hoogerheide zijn 41ste ronde, deze keer, evenals in 1949, voor amateurs. Burgemeester lost startschbt W erel dkampio?nsehap achter motoren in individuele wedstrijd Licht en schaduw in het land der bossen Belangrijke bijdrage voor een eeuwfeest HET BEGON IN 1942 Dikken Bruine'» uivenkroniek Een fameuze duivin te Dinteloord 5edem ER IS EEN TIJD geweest, dat vele winkeliers aan de grens in West- Zeeuwsch Vlaanderen slappe tijden meemaakten. Het kooplustige publiek trok de grens over om bij onze zuiderburen met goedkoop ver- I krijgbare francs inkopen te gaan doen. De Nederlandse winkeliers keken zuur, doch er was niets aan te doen. Inmiddels is er een oorlog geweest en de rollen zijn omgekeerd. getuige va», hoe er drie op een mid dag werden verkocht. Clubfauteuils van drie tot vierhonderd gulden gaan weg als kleingoed, evenals vloerkleden enz. Wat denkt men verder van een omzet van 50 tot 60 kachels en haarden per week in een zaak? Heel normaal aan de grens. Ipagelijks stromen de kooplustige Belgen met of zonder auto over de [trens bij St. Anna ter Muiden of Eede Sn ze gaan de dorpen in onze streek in waar de etalages trekken. Het is Ida'n ook nol-maal geworden, dat de winkels alle dagen van de week in- en uitlopende Belgen hebben. Het is ook normaal, dat de artikelen geprijsd zijn in guldens en in francs. De franc is en gangbaar betaalmiddel gew. den, ok op Walcheren. Wanneer men bijv. in Sluis zijn ogen de kost geeft kan men op dit ge- Ibied interessante ontdekkingen doen. lom te beginnen is er 'n levendige nan- del in souvenirs, poppen en porcelein. |üe omzet hierin gaat de normale be grippen ver te boven. Ook de sigaren en bijv Haagse hopjes verwisselen hier van eigenaar in een ongekende om vang Het feit, dat de kopers veelal be horen tot het legioen va», de goed ge- kachelmoeilijkheden [Wiet die kachels is het een eigenaar- dige geschiedenis. De Nederlandse fabrikant mag ze exporteren naar Bel gië, maar moet de Belgische prijzen daar aanhouden. Deze liggen door loon- en sociale uitkering veel hoger. Dezelfde kachel kost in Nederland on geveer honderd vijftig gulden minder. De kleinhandel mag ze wel uitvoeren voor die prijs. Het gevolg is, dat de Belgische winkelier geen kachel meer verkoopt. Hiertegen is in België met eagceiv c >-d de ka- cheluitvoer stopgezet. Een tegenactie heeft nu tot gevolg, dat tot 1 October as. een verlenging is verleend, waar na een nieuwe importregeling zal vol gen Met de stofzuigers ging het ver eender We hebben menigmaal een Belg niet een stofzuiger onder de arm door de straat zien wandelen. Ook lampekappen vormen een gewild arti kel. Behalve de verkoop van sterke drank, waarmede de Belgen op goede voet staan, zij het op gepaste wijze, dat moet worden gezegd, is er een vloeistof, waarvan de verkoop werke lijk spectaculair gaat worden, n.l. die van benzine. GRATIS DRINKEN Wanneer men de Belg vraagt, waar om hij hier steeds om benzine komt en daarvoor vele kilometers moet rijden, zal hij veelal antwoorden: Als ik mijn benzinetank hier vul, verdien ik zoveel, dat ik gratis kan borrelen. Die gratis borrel schijnt erg aanlok kelijk te zijn, want een benzinepomp zonder tankende Belg is iets vreemds. Is het te verwonderen, dat de za kenmensen glunderen? Kunnen zij het helpen, dat even over de grens de Belgen klagen? Deze tijd hebben ze zelf ook gekend en toen kon men de import niet stopzetten, zoals nu de Belgen wel schijnen te kunnen. Praat ze niet over Benelux en ge lijkschakeling, want dan komt U aan hun portemonnaie. Gewoon doorgaan en verkopen maar, is het devies. Glunderend helpen ze een nieuwe klant. Madame, m'sieur? De gouden eeuw komt terug, zij het dan ir. het klein. KIJKJE IN SLUIS. Ook hier wemelt het thans van Belgen. situeerde badgasten, die vertoeven aan de Belgische kust. bivngt mee, da juist de dure artikelen, welke ver bui- i ten het bereik van de gemiddelde Ne- 1 derlandse koper ligfeen. volop van de hand gaan Zo deelde een vertegenwoordiger van een sigarenzaak mede, dat tegenover de bestelling van één kist sigaren ad, 11.- per sigaar in een stad elders in Zeeland, in Sluis bijv. 30 kisten ston den. De normale verhouding '-an stad en dorp ligt hier vele malen averechts. Met de Haagse hopjes .liefst de di re dozen was 'iet evenzo. Menig meu belhandelaar elders, zal het water in I de mond komen, wanneer l.ij verneemt. dat huiskamers van twee tot driedui- 'etid gulden per stuk vlugger verkocht I 1an aangemaakt worden. Wij waren er Het comité heeft niets ongedaan ge laten om ook cïe koers die nu op stapel staat weer de aantrekkelijkheid te ge ven van vorige wedstrijden. Op de ren- nershjst zien we maar liefst 65 namen en al zullen enkele renners wellicht verstek laten gaan, er zal toch een veld aan de start komen, dat in zyn samenstelling de e draagt an een spam- ^-oerQ Piet de Bruijn uit Roosendaal oit- t'-e hhikbnar orrvc-n coureur die dit jaar al heel wat ronr1 (/P zjjn naam heeft gebracht en die we Zaterdag 3.1. m Huybergen zagen fietsen also* tegenstander meetelde, zal ook in Hoo gerheide weer wel tonen, wat hij in zijn mars h Maar ™"T-TN naam. zien we op de deelnemerslijst de namen van een Borremans cfe goed rijdende plaatselijke favoriet Heeren uit St. Willebrord, diens plaatsgenoot Gïerum, van de pittige Verhelst uit Axel, van v d. Veeken. Eddy de Waal, Valentijn, Pay mans en van nog heel wat meer renners wier namen dit seizoen boven aan de uit slag-lijstjes hebben geprijkt. ST. ANNA TER MUIDEN. Waar de kooplustigen binnen stromen. HET PARCOURS Het parcours loopt over Dorpsstraat, Onderstal en Nieuweweg, een route die door <Je wielerligfhebbers zeker zal wor den geapprecieerd. De wedstrijd begint om half drie en burgemeester Ma£airac zal het startschot lossen. Na afloop van de wedstrijd zal de burgemeester ook de prijzen uitreiken in café Het Centrum. In de jury zitten behalve de heren Lint, Schraven en Suykcrbuyk ook de heren Fr. Hoeks te Hoogerheide en R. Wouters uit Ossendrecht. GEEN UITZONDERING? Heel wat koersen voor amateurs heb ben dit jaar veel moois te zien gegeven We geloven niet, dat Hoogerheide een uit. zondering-op deze regel zal maken. De jongens die er als favorieten aan de start verschijnen, hebben ook elders getoond, dat zij een flonkerend en flitsend stukje vuurwerk kunnen weggeven en dat zij met de goede geest van de echte sporti viteit zijn bezield. Als het weer óók spor. tief blijft, zal de V.V.V. niet hoeven te klagen over wat Zondag in Hoogerheide te gebeuren staat. Nederlandse stayers openlijk gewaarschuwd (Van een specia.e verslaggever) P\e Tecnn. commissie van ae Union Cycliste internationale heeu op het congres van de Int. Wieleriedeia- tie te Luxembuig laten mededelen, dat de strijd om het wereldkampioenschap achter grote motoren een indiviouc'e wedstrijd is en dat deze opvatting op de Pare des Prinses baan de volgende week streng geëerbiedigd zal moeten woren door de deelnemers, wil men niet gediskwalificeerd worden. De twee commissarissen, die hierop toe- zcht zullen houden, de beide oud-we reldkampioenen der stayers George Paillard en Victor Linart, hebben vol ledige volmacht te dien .anzien van de U.C.I. gekregen. Het is gemakkelijk na te an. waarom de U.C.I. tot deze maatregel is gekomen. Men herinnert zich ongetwijfeld de finale om de we reldtitel achter motoren c de Vigo- rellibaan te Milaan, toen ronk en Bakker op uitstekende wijze hebben samengewerkt ten einde te trachten do wereldtitel in Nederlandse handen te krijgen. Deze opzet is schitterend gelukt, maa de U.C.I. schijnt dit succes -n Nederland niet te hebben gegund. Vandaar de boven omschreven maat regel welke natuurlijk een zeer ern stige waarschuwing inhoudt aan het adres der Nederlandse stayers die over enkele dagen te Parijs zullen starten. FYE NIEUWE verplaatsbare muziek- kiosk die St. Jansteen thans heeft, zal Zondag officieel in gebruik wor den genomen. Dit gebeurt tijdens een muziekfestival, georganiseerd door de R.K. Harmonie St. Jan. Aan het fes tival nemen diverse verenigingen deel, ook Belgische. Reeds vanavond zal St. Jan het eer ste concert op de nieuwe kiosk ge ven. Direct na afloop van de motor cross, waarschijnlijk circa 8 uur, zal St. Jan de kiosk „inwijden". Het festival begint morgen om half drie. Dan stellen alle deelnemende muziekgezelschappen zich cp bij de kerk van St. Jansteen en maken daar na een rondwandeling door het dorp. Behalve de Steense gastheren nemen ook deel aan het festival: de fanfare van Heikant, twee muziekgezelschap pen van Belgisch Klinge, dat van Vra- sene, van Nieuw-Namen en Lams- waarde, terwijl ook Scheldegalm uit Hansweert en de Koninklijke Stede lijke Harmonie uit Hulst aanwezig zullen zijn. Na de optocht geven alle deelne mende korpsen een kort concert op de Weldoen door Vermaak? uit Clinge zal 's avonds present zijn om dan een concert te geven, dat om acht uur begint. „St. Jan", dat zich op deze wijze zeer zeker hoogst dankbaar toont je gens het gemeentebestuur "oor het verkrijgen van de kiosk, heeft ook weten te bewerkstelligen, dat in de café's die avond wordt gedanst ten bate van de harmonie-kas. T~)E EERSTE INDRUK, die het woord „Zweden" bij ons wekt, is meestal die van bossen en hout. De trein, electrisch gedreven, raast voort: 's morgens door de bossen, 's middags door de bossen en in de avond nog steeds door het bos en het bos. Daartussenin liggen dan de ontelbare meren, bedekt met vlotten van drijvende boomstammen, die de rivieren worden afgezonden naar de lucifersfabrieken van Norrköping, Jönnköping en hoe het verder heten moge. En dan liggen er de felrode boerderijen rond de felrode houten hekken, alles gekleurd met een verfstof uit de mijnen van het Noorden. FNat in de oneindigheid van deze ruimte de treinen zeer comforta bel zijn, is gelukkig. Ge verwacht ook niets anders in dit hypermoderne land. Op elk treintafeltje ligt een dienstregeling met verdere gegevens over de te passeren streek. Kranten en tijdschriften en bergen voedsel wor den voortdurend rondgebracht. De twee belangrijkste bezigheden van de Zweden schijnen trouwens eten en le zen te zijn. Bij dat alles zorgt men nauwgezet de trein niet te bevuiien Teneinde de gang van zaken bij de Amerikaanse legers die in Europa zijn gestationeerd op de meest efficiënte wijze te doen verlopen, is generaal Ridg. way belast met het commando van alle Amerikaanse troepen in Europa. De enige uitzondering hierop vormen de bezettingstroepen in Berlijn, Oosten rijk en Triëst. Deze blijven, gezien de politieke aspecten, onder rechtstreeks commando van Washington. Alle Amerikaanse legercommando's, die verder over Europa verspreid zijn, zoals onze kaart aangeeft, staan dus thans onder commando van Ridgway. Werksters komen op gezette tijden de lezende», storen om de coupe's nog eens af te stoffen. Koffers mogen niet in de gangen staan terwille van de netheid en de orde. Daarentegen hangt men de jas niet bij zijn zitplaats dat slingert maar teveel maar in ordelijke rijen in de zijgangen: heb geen angst, dat er iets gestolen wordt, want in dit land heerst de uiterste eerlijkheid. Heeft men behoefte om zich naar een zekere plaats te spoe den. dan behoeft men geen lange wan delingen te maken om dan wellicht tot de ontdekking te komen, dat genoemde piaats nog door een ander bezet is: want rode en groene lichtjes in de coupé's geven U aan of het toilet al dan niet voor U vrij is. GEMAK EN LUXE r\e Zweden houden immers van ge- mak en luxe. Het leven is er Ame rikaans luxueus ingesteld. En het is niet de luxe van enkele uitverkorenen: het is een vrij hoge levensstandaard, waarbij vrijwel elk gelijk is gescha keld. Arme mensen en arme woon wijken kent men hier niet, maar het aantal werkelijk rijken is even eens erg klein. Het type van de geze ten burger en van de geschoolde vak man overheerst hier. Het onderwijs is vrij, 38 pCt. van de staatsbegroting wordt besteed aan sociale maatrege len (alles uitgevoerd door de staat) en hoewel de prijzen er hoog zij» (voor een pakje cigaretten legt men ƒ2.20 neer en voor huishuur 100 per maand) kan b.v. een typiste ook ge makkelijk ƒ600 per maand verdienen. Het land wordt socialistisch bestuurd en men kan niet ontkennen, dat be langrijke resultaten zijn geboekt. Men moet daarbij dan echter niet vergeten, dat het land geen oorlog heeft gekend en door de natuur zeer met rijkdom men is gezegend. Bovendien is duide lijk te merken, hoezeer een materiële welstand en genotzucht ook zijn be zwaren kan hebben. De goede en kwade zijden bemerkt ge het best in Stockholm een der mooiste steden ter wereld en vrij wel geheel modern gebouwd op hon derden eilanden. De stad heeft iets weg van Parijs, van Luzer», van Lu xemburg en van Londen tegelijkertijd, maar dank zij het water, de bossen en de bruggen wordt het toch iets héél aparts nl.: Stockholm, een begrip op zich De binnenkomst steekt wel fel af 'tegen ons Rotterdam en ons Utrecht! Langs hoge wolkenkrabbers, over bruggen en langs waterpartijen rijdt de trein het station binnen. geen achterbuurten NJergens ter wereld zijn er relatief zo- veel theaters als juist hier. Vrij» wel elk gezin heeft telefoon, die U het wereldnieuws en het weerbericht vertelt; die U wekt, zo vroeg U maar wilt en die Uw boodschappen over brengt, als ge thuiskomt, in vele res taurants zijn er privé-radio'tjes bij elk tafeltje Dat is trouwens wel nodig, want de grootste nationale ondeugd is de enorm trage bediening: een half uur wachten vóór ge zelfs maar Uw bestelling kunt opgeven, is zeer ge woon Buiten het centrum komt ge meteen zonder achterbuurten in de zeldzaam fraaie woonwijken. De kunst van de woningbouw wordt hier wèl verstaan! Er komt geen eind aan de wijken van flatgebouwen, gevolgd door wolkenkrabbers met centrale ver warming voor 500 gezinnen tegelijk, en dan weer afgewisseld met lage villabouw. Het is een zee van hyper moderne woonwijken in de grootste verscheidenheid van stijl en aanleg. Er zijn aparte miniatuurhuisjes, waar in kinderen kunnen spelen. Er zijn aparte wolkenkrabbers voor' grote ge zinnen (want die zijn schaars hier en moet men in ere houden)10 pCt. re ductie per kind op de huur. Er zijn aparte flatcomplexen voor gezinnen met werkende moeders (van een wer kelijk gezinsleven is in dit land geen sprake meer) met restaurants erin voor onverzorgde echtgenoten en kin derkamers om er de kinderen cen traal in weg te bergen. Met een zwij gende voornaamheid en een air van zelfverzekerdheid geniet de Zweed van deze volkomen aardse beschaving. de schaduwzijden Liet lijkt allemaal zo aanlokkelijk, maar bij nader toezien blijken de grote schaduwzijden van deze burger manscultuur. Zo men weet, is voor de katholieke kerk dit land een missie gebied. Officieel is de godsdienst de Lutherse, maar elk godsdienstig en kerkelijk leven is verdwenen. Hier is een zuiver aardse cultuur ontstaan, zonder enige geest. Men heeft het zo gemakkelijk en vrij, dat een ongerept ingaan in het huwelijk en een normaal gezinsleven niet meer bestaat. Elk ge voel voor de oude West-Europese cultuurwaarden is hier vreemd. Het is waarlijk geen wonder, dat men hier zo afzijdig staat van de Europese sa menwerkingsproblemen. En toch is duidelijk, dat dit zuiver materiële le- van niet bevredigt. Er is iets kramp achtigs in het leven hier, en vooral toch z.g. Amerikaans willen doen, wat in feit een vlucht js voor een innerlijke leegheid. Nergens is dan ook het aan tal zelfmoorden zo groot als juist in dit land van bossen en meren, van wolkenkrabbers en z.g. moderne be schaving. Niemand heeft bezwaar te gen het ijveren voor materiële wel stand integendeel doch in Zwe den lijkt ons de grens overschreden, waarachter dit streven overgaat in een verburgerlijking zonder enige ziel en geest. DR L. VAN EGERAAT JN 1942 DACHT BREDA nog helemaal niet aan eeuwfeesten. Toch is toen de kiel gelegd voor een vaartuig, dat in het jaar 1952 mede van stapel zou lopen op de brede stroom van feestelijkheden. Een vaar tuig. voornaam en kloek van bouw. Niet zo vol vlaggengezwaai en brui send plezier als de meeste andere scltepen, welke de stroom bevolken. Maar toch ook onmisbaar en wat van verscheidene andere niet gezegd kan worden van blijvende waarde. ^/E WILLEN de beeldspraak verla ten. om te vertellen, d het eer ste deel van een groots opgezette Ge schiedenis vna Breda verscheen. In '42 was 't de toenmalige burgemeester v. Slobbe, die dc behoefte daaraan con stateerde. Hij riep een -- al ge schiedkundigen bijeen, orr de plan nen ervoor te bespreken. E n redac tie werd gevormd, bestaande uit de heren prof. dr Enklaar, E. van Er- mel Scherer. B. van Slobbe, mr A. Struyckcn, prof. Verberne en als se cretaris Ph. F. Ruygh. Een st van medewerkers werd opges4 en de arbeid kon een aanvang nemen. Maar wat al hindernissen hebben uitwer king van het plan verhinderd Eerst natuurlijk al de zich steeds verscherpende bezettings-r- "eilijkhe- den. Generaal van Ermel Scherer overleed. Mej. Mijnssen, de gemeente archivaris, die ook een belangrijk aan deel in het werk had, werd eveneens door de dood weggenomen. Van een andere mede -rkster werden de vrij wel voltooide bijdrage mitsgaders alle aantekeningen bij he4 bombardement van het Bezuidenhout in Den Haag vernietigd. Mr Struvcken vertrok naar andere posten en standplratsen. Het is voor de samenstellers van het werk wel een weg voi hindernis sen geweest. Laten we des te dank baarder zijn, dat ze hebben willen doorzetten. En het samen-'allen van de verschijning van het ste deel •met de eeuwfeesten is op zi"h e- n ge- uikkige omstandigheid. De belang stelling voor de stad en haar historie is nu immers aangescherpt, niet al leen in Breda zelf, maar ook 'n wijde kring daarbuiten. Die belangstelling kan een hechte en blijvende fundering vinden door dit werk. Toch moet het ons van het hart. dat we, naast dit wetenschappe lijke oeuvre, voor de jeugd en voor mensen, die zich niet in boeken als deze verdiepen, ook nog een werkje zouden willen zien verschijnen, dat de geschiedenis en de betekenis van Breda populariseert. Waarbij we ook in aanmerking nemen, dat een werk als dit alleen al om zijn hoge prijs nooit een massaverspreiding zal vin den. df inhoud JyJA DEZE opmerking wilien we nu echter iets zeggen over het kloe ke en voorname werk zelf 'at pi kant is het, dat men naar Tilburg moest gaan om de uitgave te laten verzorgen. Doch de N.V Bergmans verdient alle lof voor haa werk Een stijlvolc band, een heldere druk, goede reproducties op kunstdrukpapier ma ken het geheel tot een w-.ar sieraad. Maar nu het voornaamste: de in houd. Die begint met een aanloop tot de eigenlijke geschiedschrijving. De heren Edelman en Diepen vertellen op welke grondsoorten Breda 's opgetrok ken en ze doen dat heel minutieus. Dr Weijnen gaat dan na, hoe de naam der stad is ontstaan en, eveneens mi nutieus, verdiept hij zich in de eigen aardigheden van het Bredase dialect. Dan begint het eigenlijke geschied verhaal tot het jaar 1568, het jaar waarin Prins Willem I naar Duitsland vertrekt en al zijn goederen geconfis queerd worden. In een drietal uitvoerige hoofdstuk ken wordt dit door mr F. FX. Cerutti verzorgd. Hij heeft de bronnen naar stig bestudeerd en vertelt niets, wat niet volkomen verantwoord is. Het is een verhaal, dat ons een uitzicht geeft op allerlei toestanden en verhoudin gen in deze merkwaardige eeuwen. Het instituut van het poorterschap, de rechtspraak, de stadsrechten, de politieke ontwikkeling, ze komen uit deze verhandelingen levend voor ons te staan. De grote betekenis van de heren van Breda een stuk historie, dat al te lang verwaarloosd werd in de gangbare geschiedenisopvatting wordt in een apart hoofdstuk breed geschilderd. Als samenvatende karak teristiek van het Breda der 14e eeuw zien we dan: een kleine stad. meer van belang door haar positie als cen traal administratief punt van een zelf standig rechtsgebied, dan als centrum van handel en nijverheid of ambacht. Pater Placidus, die zich ze zeer ver diept heeft in Breda's geschiedenis, mocht natuurlijk ook niet ontbreken in dit monumentale werk. Hij heeft zich gezet aan een geschiedenis dei- katholieke kerk te Breda. Daarbij passeren het collegiaal ka pittel, de beneficies, broederschappen en koralen, de godsdienstig" gemeen schappen en kloosters, de verzorging van armen en ouden van dagen, de verpleging van zieken, het enderwijs en tenslotte hervorming en beelden storm de revue. In die laatste onderwerpen zit na tuurlijk wel enig prikkelend element voor de verhouding katholiek-protes- tant, doch pater Placidus bewaart de toon van de objectieve geschiedschrij ver. Over oude straten, pleinen, huizen over gilden en schutterijen, over bran den en epidemieën, over toumooien en ommegangen verhaalt de oud-stads archivaris ter Kuile in een levendig en gevarieerd hoofdstuk. Dan is er nog een verhandeling over bouwwerken en bouwkunst in Breda van het midden der 14e tot dat der 16e eeuw. M. A. van Nicu'terken en dr Haslinghaus beginnen bij de om muring, vertellen dan van het kasteel en andere aanzienlijke huizen, wijden natuurlijk ook veel aandacht aan de Grote Kerk en wandelen vervolgens door de geschiedenis van Begijnhof, St. Wendelinuskapel, Klocrterkazerne St. Joostkapel en het Gasthuis (Oude mannenhuis) Over het Middeleeuws literair en wetenschappelijk leven in de stad licht tenslotte dr J, F. Heijbroek in. Er blijkt uit, dat verscheidene ge boren Bredanaars hebben litgemunt op deze gebieden. Zo bijvoorbeeld Radulphus de Rivo, een man, die in één adem genoemd kan worden met Ruusbroec, Geert Grote en Thomas a Kempis. Ook de Denensage en het Sacramentsspel van de Niervaert komen natuurlijk ter sprake. En verder de Rederijkers kamers, d'Oranjeboom en Vreuchden- dael. Duidelijk komt tot op- --ing de grote invloed van de Nassau's op de literaire uitingen. voornaam werk [)E KAMPIOENSCHAPPEN op de fond in de C. Breda en Omsti 011 zijn bekend. Overwinnaar wc I p„n kb«cr ('krist Beenhakkers in de 'cmariinstraat, gevdgd door mijn lend, de oude veteraan Christ van h«K?en te Prin<'e"liage. Beide heren ien oen comfortabele voorspr vg P nuninier drie. de Ge'jr Oom "r. e«el laatstgenoemden mis-" enmaal zoveel duiven hebben -i u v""-nden dan de kleine liet' V men ,,'-(:"hakk'"rs en var. Bereen - ,i- vene, f?'4 b,i'ut dat °u'< de ifui- kwantiteit^«'"'hrianenjkcr is dan lanüteit. Jaan Iimmers it Ulven- erUVaar,erd<'' melk«'i<> ™a!s SC teaen komt"^ d.' ZPVen 'aar een "Ok niet MtvFuT osen m°eten wij van Bei "it ,akkp" e" ',an koml lan a.-, fondkampioen 1"">' hu jaar ,ets minder straf was dan dit voorgaande: vermoedelijk is hij uit zijn goeie aan het kweken om er een heel klusje bij mekaar te krijgen. Enfin, hier hebben wij hr' lijstje, met dc punten en al: 1 Chr Beenhak kers 3969 punten; 2 Chr van F-rgen 3746: 3 Gebr Oomens 3368; 4 A Tim- mers 2836; 5 Koos Jooscn 2871 p; Jan van Bedaf 2802; 7 P de Bruin 2798: 8 Jac Kouwenberg 2776; 9 Jac Keulaars 2352; 10 L Smeekens 2325. Op tijd cn stond zullen et- over de ze kampioenen korte reportages ver schijnen in ons blad; de winterdag is daar het meest geschikt voor. Momen teel zitten wij nog te druk in de uit slagen. Zondag j.l. stond Mons op het pro gram. In normale omstandigheden een vluchtje van een goed uur en als de eersten beginnen te vallen, gedaan in vijf minuten. Doch de omstandigheder -varen de ze keer niet normaal, het was zo maar raar weer met regen- en londervla- gen, vandaar dat het zaakje heel en gans door mekaar lag. Gelost te 11.45 was de uitslag in Breda als volgt: 1 Gebr Schuurmans, 2 G Bruij- ninckx, 3 P van Heerden. 4 Ant Re- mie, 5 Gebr Oomens, 6 N van den Heuvel. 7 C van Nispen, 8 G Uitde- haag, 9 J C Joosen, 10 G W Goosen, 11 W Michielsen, 12 G Bayings, 13 L. Schoormans, 14 J Lambregts, 15 G Nij- kamp, 16 C van Nispen, 17 J van Oos terhout, 18 F Verdaasdonk, 19 M Schrijvers, 20 J H Huijbregts, 21 P Panis. 22 M Remie, 23 N - an Mook, 24 Jac van Dongen, 25 P. Wouters, 26 Gebr Schuurmans, 27 A van Sluijs, 28 F Leeman, 29 F van Eynatten. 30 Jac Joosen, 31 F Beusenberg, 32 M Voe- senek, 33 C van Zundert en Zn., 34 Ant Remie, 35 dezelfde, 37 M Heij- blom Jr., 38 B Rijnders 39 C Ger- ritsma en 40 L Valk enz. Er vlogen 3326 duiven, een pracht concours dus, er blijven i- „ar duizen den duiven komen in Breda, dat blijft zo doorgaan tot Kerstmis toe, waarna ze zich weer klaarmaken voor het nieuwe seizoen. Het concours stond echter open van 13.56 tot 15.07 en dat voo>- die acht honderd zoveel prijsjes.... De vhorwerpen werden gewonnen als volgt: Fiets: C Kwisthout. "ak dui ven voer: P Netten, Bruinzeelkeuken: Jan Tijs. De geldseries als volgt; f 100. ■^7E HEBBEN maar het een en an- dgr kunnen aanstippen uit een Werk. dat naarstige lezing en studie vergt. Breda mag er gelukkig mee zijn, dat zijn betekenis e" roem aldus geëerd worden. Het is een voornaam werk over een voorname stad. We zien met belangstelling de twee vol gende delen tegemoet. M Schrijvers met 19 cn 135; f 50; C v Zundert en Zn. met 33 en 175. Verder waren er nog 31 series ,van f 25 enz., die allemaal op een goei plek 4 -recht gekomen zijn, daar viel deze keer ge woon niet aan te kluiven naar quievrain VONDAG 25 Augustus Quievrain, vrachtprijs 31 cent per duif, ge kunt er nog geen briefkaart voor ver zenden. Zorgt, dat ge allen -veer pa raat zijt. het zal er tegen aan gaan. Te Hoeven in „De Posthoorn" was het ook niet misselijk, aldaar stond het nog geen uur open, dat was dus rapper dan in Breda: 1 Ant Thijs, 2 P Marijnisscn, 3 C Schouw, 4 Ant Broos, 5 Gebr Nelemans, 6 A Aarts, 7 C Hellemons, 8 Ant Thijs, J van Kuijk, 10 G Koevoets. In „De Luchtklievers" Hoogerhei de hadden ze zoveel duiven, dat er twee stations van loslating moesten worden uitgezocht, te weten Mons en Maastricht; Mons alleen wes te gek, dan was de lucht verduisterd geweest. Ziehier de uitslag op Maastricht: 1 L Stok, 2 J B Prop, 3 J Hugens, 1 Gebr van den Berg, 5 J B Ver. est, 6' Gebr Verbiest, 7 F van Tillo, 8 c Hussart, 9 Chr Snoeijers, 10 Alph Stuijts. En hier de uitslag op Mons: 1 P J Buermans, 2 St Scheermakers. 3 en 4 J B Schrauwen, 5 F Schniw, 6 J Theuns, 7 M Brosens, 8 ')olf Prop. 9 L Stok, 10 J Verbraak enz. Dat er in Hoogerheide rrppe "uiven zitten, wordt bewezen door het feit, dat het concours alhier f'->chts open stond van 13.28 tot 14 uur. voor de norbartstic'hting rjE V.B.P. te Bergen op Zoom gaf een concours ten bate van de Nor- bartstichting, waaraan door 935 dui ven werd deelgenomen: 1 Gebr Huij bregts. 2 A Schouten, 3 Gebr Elzak- kers, 4 W van Hoek, 5 M Mulders en Co., 6 P J van Tilburg, 7 Gebr Geers, 8 Ph van Elzakker, 9 H Bogers, 10 M P Buuron, 11 C Karremans, 12 idem dezelfde, 13 A Petie, 14 M de Jong, 15 H Kerbusch, 16 L Groffen, 17 Ant Goossens, 18 A van Elzakker, 19 J Adriaansen, 20 P J van Tilburg enz. De Liga-wisselbeker is voor de Ge broeders Huybregts, de medaille van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom voor A Schouteren. De hoofd prijs, serie II wordt gewonnen dooi de aalvlugge C Karremans, met 11 en 12. De zilveren Norbart-duif is voor P J van Tilburg (4 eerstget.) en de grote Klokkenbergbeker voor C Go- vers (5 eerstget.) Prijsuitreiking Zaterdagavond 23 Augustus 7 uur bij de heer J U van Coppenolle. Ziehier de uitslag in „De Reisduif" bij de lieer Jan Verpalen: en 3 Ant Goorsen, 2 Jac Verhoeven 4 A J van Raam, 5 P Backx, 6 A J Levolger, 7 en 9 Gebr van Loenhout, 8 C v d Wa tering, 9 Adr Tempelaars, enz. Con cours sluit te 14.25. In de „Luchtgids" te Halsteren, dat op Quievrain en St. Quentin haar be kende liefdadigheidsconcoursen al or ganiseren, was de uitslag als volgt: 1 Gebr Huijbregts. 2 P J van Tilburg. 3 Philip van Elzakker. 4 A Petie, 5 Fr Kommers, 6 C van Oevelen, 7 M de Jong. 8 L Stok. 9 A van Elzakker, 10 A de Nijs, 11 P J van Tilburg, 12 J Jonkers en Co., 13 P J van Tilburg, 14 Chr van Aart, 15 en 16 C Govers enz. enz. Het concours stond hier, voor 110 prijzen 50 minuten open, >r was dus ti.id om te pakken. In „Steeds Sneller" te Dinteloord duurde het concours op Libramont, af stand 204 k.m. slechts 2 minuten en 44 seconden. „De Luchtbode" daar entegen zat met haar tractement op Mons en daar duurde het anderhalf uur eer de prijzen er uit lagen: 1 A Hartman. 2 C Nieuwland, 3 C :br Piet- jouw, 4 Piet Mangelaars, 5 Gebr Hou- tepen, 6 G van Poppel, 7 en 11 P Kwist, 8 L Hartman, 9 P Pietjouw. 10 D Bol- uijt enz. 1 in dinteloord FNAT EEN VROUW duizend man te erg kan zijn, in bijten en krab ben. heeft reeds Vondel geconstateerd, in Dinteloord is er echter een per soon van het vrouwelijk geslacht, mej. Krebbeckx die met haar fameuze dui vin H. 50-1259707 Jan en alleman on der tafel vliegt. Als jonge duif tien maal gezet, tien prijzen waaronder meermalen kop en 44e nationaal Par- keston. Als jarige duif negen maal gezet, acht maai raak en kop. Dit seizoen als tweejaarse duif zet deze kampioen der kampioenen de kroon op het werk met de volgende resul taten: Vilvoorden 85e, Neufvilles 34e St. Quentin le, Pont St. Maxence Ie.' Corbeil le (13 minuten los), St. Quen tin 6e. Pont St. Maxence 5e, nogmaals Pont 5e, St. Quentin 5e, Corbeil 4e Dourdan 2e, Pont St. Maxence 2e! Corbeil 2e. Deze duif is van het ver schrikkelijke ras Stok 'Tiest) te Halsteren, via L. Jongbloed, van wie Mejj. Krebbekx deze duif aankocht, daar zij er, eerlijk gezegd, een kam pioen in zag. Heeft confrater Vondel te vee! gezegd? Ik dacht van niet. Tot slot Kaatheuvel, ook hier wordt gesproken van een slechte vlucht op Mons: 1 J. Voogd, 2 en 4 Fr. van den Assem, 3 C. Laros. 5 A. de Bie, 6 en 13 A. Snoeren, 7 C. Moreval, 8 W. van de Ven, 9 A. Couwenberg, 10 M. van Boxtel, 11 A. van Gooi, 12 C. M. Snoeren, 14 en 17 P. Zijlmans, 15 M. de Vries, 16 M. van der Velden, 18 L. Hamers, 19 J. van Beers, 20 P. Dirken, 21 M. Soeterboek, 22 J. van Riel, 23 en 25 M. Soeterboek, 24 W. Aussems enz. enz. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE.

de Stem | 1952 | | pagina 7