s Or ,50 I Klederdrachten in Arnhemse open luchtmuseum Stille Omgang 1952 ONZE PUZZLE DE ERFENIS i ns Pofferjak en lakense pak.... Om Talals troon De pastoor met de kruiwagen Tijger en giraffe op stap VI wp I gezonde VataenopqewM 1' ^g/etey r Wal een Wonderlijke Wereld Zusters in habijt in fabrieken van Lora Culpane RADIO-PROGRAM MA'S 8 ncone*M TWEEDE BLAD ZATERDAG 14 JUNI 1952 Ook Zeeland en Brabant vertegenwoordigd door v toheerlp Oplossing van de vorige week rr Oorlogsbruidjes DEZE WEEK Slaapt U slecht LITURGISCHE KALENDER De ziekte van Talal wij O i oplossing bleenx j ni«g«- geT twee- dan «n m«n el als men. t was. paar ifokkcrs )ES op de JK". a.s. bij de MERMAN. Is het dorsen i, Maaidorsen eren van alle bedrijf. Pluk- het van ouds 115-o rprïf #»l* KOEWACHT llectie rradig DER STEEN F DE STREEK, waar de altijd evo luerende internationale mode op een goed ogenblik, zonder enige ver klaarbare oorzaak is verstard, ont stonden de klederdrachten. Zich ba serende op de rijke tijd van de Gou den Eeuw en steeds meer de uitings vorm wordend, waarin de geïsoleerde gewestelijke gemeenschappen hun heel eigen tradities konden tonen, zijn deze klederdrachten de getuige gewor den van de rijke cultuur, de haast on gelofelijke pronkzucht waaraan de vrouw, laat staan de man van nu niet kan tippen! en het grote gevoel voor detail en ornamentiek van deze oude cultuurgemeenschappen. Maar toen de landen zijn ontsloten en de gewestelijke collectiviteiten zich gin gen spiegelen aan wat de nationale en zelfs internationale wereld voor schreef. begon het egalisatieproces. Het resultaat is, dat met de oude tra dities de drachten uit de tijd raken. Vandaar, dat het Nederlandse voik bij de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina, haar als nationaal ge schenk 240 costuums aanbood. En toen deze in de oorlog verloren gingen, schonk men zijn vorstin bij haar gou den regeringsjubileum een nieuwe col lectie. pat men met de allergrootste moeite ao klederdrachten bijeen kon krijgen bewijst toch wel, dat het hoofddoekje, de bolero en het colbert poffer, jak en lakense boerenpak bij na hebben verdrongen. Deze collectie wel te onderscheiden van Cruys Voorbergh's verzameling oude modes is de laatste jaren enigszins aange vuld, maar de ongelofelijke rijkdom van de oude verzameling is nog lang niet bereikt. Alleen aan siervoorwer pen komt men nog tot een waarde van twee en een half millioen tekort! Denk nu niet, dat ge het fijne van de zaak weet. wanneer ge ai de kle derdrachten hebt bezichtigd, welke streeksgewijze in de vitrines zijn ge plaatst: Zeeland, de Noordzeekust; Overijsselse Achterhoek en Gelderland liet Gooi en Utrecht; de Zuiderzee kust; Friesland. Groningen en Dren the; de zaanstreek; Brabant en Lim burg. Want op de eerste plaats heeft men geen enkele streek volledig en bovendien weten zelfs ingewijden nog bar weinig over de tradities en het gebruik van die drachten. Zo heeft men bijvoorbeeld wel de Katwijkse trouwjurk en deze dan nog uit een bepaalde periode! maar het rouw kleed uit dit dorp ontbreekt, of om nog een voorbeeld te noemen een boer uit Arnemuiden laat zich wel op zijn Zondags zien, maar zijn werkkiel heeft hij verloren. Men is momenteel wel bezig met een documentatie van de Nederlandse klederdrachten, maar het zal jaren en jaren duren voordat dit werk zo volledig mogelijk is voltooid. Met Marken is men bijna klaar en daar om weet men van dit eiland momen teel het meeste. (~)ok al weet men dan van w andere streken nog niet zo veel als van Marken, toch zijn er talloze interessante bijzonderheden over de ont wikkeling want doorheen de eeuwen heeft de „mode" natuurlijk ook gewerkt en de „voorschriften" inzake het dragen van deze kledingen bekend. Neem nu bijvoor beeld Zeeland, waar katho lieke en protestantse boerin nen heel anders gekleed gaan. De eerste draagt een zwart pyramide kapje, haar andersdenkende zuster een breedgerande, witkanten „schelpmuts". En hoe won derlijk is de ontwikkeling van de oorijzers niet! Wie goed toeziet, valt op, dat de gou den platen aan weerszijden van het voorhoofd aan de achterzijde zijn versierd en van voren slechts het keur hebben. Waarschijnlijk zijn die steeds groter wordende platen op een goed ogenblik omgebogen, omdat ze anders te veel last veroorzaakten. En hun trots op de versier selen hebben do Zeeuwse vrouwen op het keurmerk overgebracht. Want naar de- (Advertentie) ze waardering van het goudgehalte kan men nu de maatschappelijke welstand van de draagster bepalen! Hoe weinig is daarentegen bekend van de Brabantse „poffer", die in talloze variëteiten is gedragen. Verhalen zeg gen, dat in enkele streken bij sommige gelegenheden blauwe i. plaats van witte bloempjes in deze boereninnen- muts werden gestoken. Maar tot nu toe, is over de waarheid van die be wering nog niets bekend. RIJKE TOOI TTn dan niet te vergeten de overvloed van sieraden, waarbij het moder ne armbandje en zelfs de gouden hor- logketting alleen maar kunnen dienen als bewijs van onze ontzettende ar moede. Want behalve de gouden en tegenwoordig onbetaalbare oorijzers droegen de vrouwen gouden knopen, zilveren gespen op de schoenen en wat al niet meer. Zelfs de kinderen liepen •s Zondags met voor honderden gul dens goud aan hun lijf. En vergeet dan niet de mannen met bijvoorbeeld in Zeeland de zilveren „broekstukken" van minstens een half pond of hun gouden oorbellen en knopen. Wie deze sieraden nauwkeurig bekijkt, wordt getroffen door de rijke ornamentiek, de weelderige versieringen en de zorg voor ieder detail. De oude klederdrachten vertegen woordigen voor hun dragers een enorm kapitaal. Maar er is niemand onder hen, die dit ooit in geldnormen zal waarderen of het cultuurgoed van zijn vaderen wil verkopen om in eigen be hoeften te kunnen voorzien. Liever halen ze de laatste korst uit de vuil nisbak van hun buurman, dan dat ze een vers cadetje kopen voor het geld, dat een gouden gesp kan opbrengen. En dit is toch wel zeer verheugend in deze nuchtere, slechts op nut bereken de wereld! HAN HEIJMANS QP ZONDAG 22 Juni a.s., zal in het vroege morgenuur voor de 33e maal de Stille Omgang trekken door de straten van Oud-Breda. Wanneer op die Zondag voor St. Jan 's morgens om 5 uur de stoet zich in beweging zet vanaf de Ka thedraal, dan zullen velen weer het voorbeeld volgen van die echt Ka tholieken van Breda en de Baronie uit de Middeleeuwen, die zwijgend en biddend langs diezelfde straten zijn gegaan, om uiting te geven van hun diep geloof en hun grote lief de tot het H. Sacrament van Nier- vaert, toen door tijdsomstandighe den de plechtige Omgang onmoge lijk was geworden. Datzelfde geloof en die liefde hebben ook wij nog, mensen, katho lieken van 1952. Maar bij sommi gen smeult het slechts onder een dikke as-laag van gemakzucht, traagheid, materiële zorgen en aard se beslommeringen. Zij hebben een aansporing nodig; dat vuur moet eens even opgerakeld worden. Maar wanneer dan die aansporing, die oproep tot u komt, misschien langs de parochie, langs uw organisatie of hoe dan ook, weet dan, dat op de morgen van 22 Juni voor u als ka tholiek uw plaats is in die lange rij van duizenden biddenden. (^EEFT DAN gehoor aan de op roep, die u van deze plaats, of vanaf de preekstoel in uw parochie kerk, of van achter de bestuurstafel van uw vereniging toeklinkt, en komt, neemt uw plaats in bij de Stille Omgang. Komt!Maar komt met een groot geloof en een warme liefde voor uw Eucharisti sche Koning. Duizenden deelnemers, maar allen een voor een bezield met geloof en liefde, zullen een stille en toch zo'n duidelijke grootse hul de brengen aan Jezus in het H. Sa crament. Dan ook alleen zullen zij elkaar stichten door hun ingetogen heid en rustig voortgaan. Dan ook bereiken ons achteraf geen klach ten, die wij nu, jammer genoeg, wel eens moeten horen, hoe sommigen, gelukkig slechts enkelingen, zich niet kunnen beheersen en lopen te praten of niet kunnen weerstaan aan de verleiding te gaan hollen en draven, wanneer er door omstan digheden openingen ii. de rij zijn ontstaan. Jt^ATHOLIEKEN van Breda en van de verre omgeving, hoort de oproep tot de Stille Omgang. En wanneer niet de sensatie van het vroege uur noch een bepaalde af spraak of ontmoeting, maar uw groot geloof en liefde de drijfveren zijn die u aansporen deel te nemen, komt dan op 22 Juni uw plaats in nemen in die lange rij, die biddend en mediterend, rustig en zwijgend voortgaat langs die eeuwen-oude weg om samen een stille, grootse hulde te brengen aan Jezus, uw Ko ning, aan Jezus in Zijn H. Sacra ment. C. DE BEER, Moderator. Tn deze kaart geven wij een over- zicht van de mogelijke territoriale gevolgen die een op handen zijnde troonswisseling in Jordanië ten gevol ge kan hebben, indien koning Talal afstand doet. kan hij worden opge volgd door zijn zoon Hoessein, doch een andere mogelijkheid is, dat de regent van Irak zal trachten Jordanië met Irak te verenigen tot één Hasje- mitisch rijk. Merkwaardig is, dat de vroegere koning Abdoellah van Jorda nië eveneens het verlangen koesterde om beide rijken tot één te verenigen. Een derde mogelijkhid, die echter tot de waarschijnlijkheden behoort, is dat koning Faroek van Egypte van de hui dige spanningen gebruik zal maken om Irak met Egypte te verenigen, waardoor hij een wel zeer bevoorrechte plaats in de Arabische Liga zal inne men. Bouw-rage in Bogota Een eenvoudige dorpspastoor, Es- tanisla Arzbelaez, die herder is van een arme parochie in Bogota, hoofdstad van I'eru, hanteert nu van tijd tot tijd zaag, spade en kruiwagen bij het bouwen van huizen voor zijn arme parochianen. Dank zij de organi satie, die hij in het leven heeft geroe pen, zijn al 3.000 onderkomens voor ge zinnen in aanbouw; burgerlijke en kerkelijke overheden beijveren zich het voorbeeld van de pastoor te steu nen en na te volgen. Getroffen door de enorme ellende in zijn omgeving heeft de pastoor het plan opgevat om woningen te bouwen. Hoewel de plannen aanvankelijk be scheiden waren, kreeg hij zoveel aan meldingen tot deelneming van elders, dat hij zich gedwongen zag de taak grootser aan te pakken; hij richtte een arbeidersvereniging op, „Pro Vi- vienda". die al spoedig 7.000 leden tel de. Zij kon spoedig met de bouw van woningen beginnen. In verschillende districten rond de hoofdstad zijn nu bouwwerken verrezen, die in navol ging van Arbelaez' voorbeeld door burgerlijke en kerkelijke autoriteiten zijn geprojecteerd. Rare klant in groenten- winkel Een negen maanden oud tijgerjong, dat de vrijheid verkoos boven het getraliede leven, heeft de menselijke en dierlijke bevolking van het „reu- zencircus, dat thans in Zutphen voor stellingen geeft, in rep en roer ge bracht. Het tijgerjong werd kort gele den samen met enkele „broertjes" en .zusjes" door de circusdirectie aange kocht van de diergaarde „lilijdorp" in Rotterdam. De beesten waren in een kooiwagen ondergebracht. Op een avond omstreeks tien over elf is één tijgerjong er in geslaagd uit de kooiwagen te ontsnappen. Het beest heeft de grendel opgelicht en door een mauw gaatje wist het te ontsnappen. De circusbevolking lag toen reeds op één oor, want de laatste voorstelling was al enige tijd afgelopen. De jonge tijger belandde in de menagerie. De dieren, die daar verblijven, schrokken, toen zij het gevlekte roofdier zagen. In allerlei toonaarden lieten zij hun kreten horen, daarbij overstemd door het getrompetter van de olifanten. De tijger bereikte de kooi van de giraffe, die in diepe sluimeringen lag verzon ken. Het tijgertje voelde zich in het sro blijkbaar wel behaaglijk: Hij nes telde zich tenminste naast zijn lange vriend. Deze werd in zijn slaap ge stoord en schrok zo hevig, dat hij over de ballustrade van de kooi sprong en de benen nam. De circusbevolking, die door het geschreeuw der dieren was gewaarschuwd, slaagde erin de tijger in de kooi van de giraffe te vangen. De giraffe werd even later terugge vonden. Het beest had zijn vlucht on derbroken in een straat, waar een groentenwinkel was. De groenteman had wat sla-afval laten staan en de giraffe deed zich aan di groen te goed, toen de circusmensen hem bemerkten, Het dier liet zich toen gemakkelijk vangen. 10 li 12 15 20 24 25 Oude dracht, oude traditie :,u*' ■1.1111 I - Horizontaal: 1 plaats in Limburg; 10 versierd; 11 spil; 13 voorspoed, for tuin; 14 windstreek (afk) 15 lichaamsdeel; 17 in sect; 19 voertuig; 20 her kauwer; 22 toiletartikel; 24 plaats in Limburg; 26 advies; 27 electrisch ge laden deeltje; 29 voorzet sel; 31 schutsluis; 33 zoet watervis; 35 boom; 36 Grieks wijsgeer; 39 reeds; 40 combinatie van het panorama en het diora ma; 42 plaats in Limburg Verticaal: 1 plaats in Limburg; 2 gewicht (af korting); 3 omtuining; 4 hetzelfde; 5 muziek-te- ken; 6 grondstof voor het bier; 7 boom; 8 eer waarde heer (afk.); 9 plaats in Limburg; 12 noot; 14 voorzetsel; 16 te gener tijd; 18 haven van het oude Rome 19 staat siewagen; 20 gevangenis; 21 boom; 22 steen; 23 on bepaald voorn.; 25 plaats in Limburg; 28 plaats in Limburg; 30 herkauwer; 31 kasteel; 32 onbeweeglijk; 34 noot; 36 hoofddeksel; 37 vlaktemaat; 38 fa milielid; 40 momenteel; 41 tijdsbepa ling (afk.). 29 35 42 26 30 40 13 16 17 31 37 33 TT yr WAN elke drie huwelijken van Britse soldaten met meisjes uit West- Duitsland is er één mislukt en men neemt aan dat het aantal mislukkingen nog groter zou zijn, wanneer verschei dene Gretchens maar genoeg geld had den om naar de Heimat terug te keren. Bij het onderzoek kwamen vreemde ar gumenten aan het licht. Een meisje ver klaarde: ,,Toen ik in Hull van boord kwam, stond mijn man daar met een grote mand bloemen op de kade. Ik voelde me toch zo gelukkig. Toen ik was ontscheept nam hij me mee naar 'n café, waar ik de bloemen moest gaan verkopen". Een andere zei: „Mijn schoonvader is een beste kerel. Maar mijn schoonmoeder haat mij, omdat ik Duitse ben. En mijn man is een moe derskindje". Nu staan I T TXT protest tegen haar ontslag door de pastoor, omdat zij bij de jong- ste verkiezingen niet op de Christen- Democraten had gestemd, heeft de stoelenzetster van een klein kerkje in Brusciano bij Napels, de stoelen, die haar eigendom waren, voor de kerk op een hoop gegooid en in brand gestoken. Rode schaduw ITALIË heeft in communistisch China een order geplaatst ter waarde van 5000 aan strooien hoeden. Koperen pot r\E 20 maanden oude Judy Kifford in Brighton zat in een auto, op weg naar het ziekenhuis, met haar hoofdje in een koperen pot. Toen moeder haar naar bed bracht, had ze er haar hoofd in gestoken en thuis kon geen mens het er meer uitkrijgen. Een dokter en drie ziekenzusters waren 20 minuten bezig, Judy te bevrijden. Nadat men hierin was geslaagd, zei de moeder van Judy „ik wil die pot niet meer zien!" en daarom staat die pot nu als souve nir in het ziekenhuis van Brighton. Hitler /LAK bij Remagen aan de Rijn vloog een coupédeur open van een in vol le vaart zijnde trein vo! vacantiegan- gers. En vergezeld van koffers en tas sen vloog de 27-jarige Audrey Leath- ley-Williams naar buiten. Ze was een vacantiereisje aan 't maken met haar pen-vriendin, een Duits meisje uit Augsburg, dat ze op een Europese fietstocht vorig jaar had ontmoet. Audrey werd met lichte verwondingen langs de spoorlijn opgenomen. Waarom ze er uit was gevallen? „Ik schrok van een man met een zwart snorretje, net Hitler V' Tip voor Leeuwarden pEORGE DICKENSON werd gekozen in de gemeenteraad van het dorp Llangefni in Wales (Eng.) Noch van de debatten, noch van de gemeentestukken begreep hij een syllabe, want alles was in het Welsh. Stilzwijgend hoorden 14 raadsleden zijn verzoek aan om een Engelse vertaling van de stukken en toen dit voorstel in stemming kwam. waren ze allemaal tegen. „Volgende vergadering breng ik een tolk mee", zei de heer Dickenson. S T A D B P O L O L O O MME E G T E I DPAKE M A R G R B D R A H E B A B E V L A T I S E L T D L U T T E ROEK ERGO E K E D N T L A G I T K ATEN HELS E L M E NOOK SMET RADE (Advertentie) door rheumatiek. spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 ZONDAG 15 Juni. Wit. Zondag onder het octaaf van H. Sacramentsdag. 2e gebed octaaf H. Sacramentsdag. 3e H.H. Vitus enz. Credo. Prefatie van Kerstmis. MAANDAG 16. Wit. Mis van H. Sa cramentsdag. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. DINSDAG 17. Wit. Mis van H. Sacra mentsdag. 2e gebed van de H. Maagd. 3e voor Kerk of Paus. WOENSDAG 18. Wit. Mis van H. Sa cramentsdag. 2e gebed II. Ephraem. 3e H.H. Marcus en Marcellianus. DONDERDAG 19. Wit. Octaafdag van H. Sacramentsdag. 2e gebed H. Ju liana. 3e H.H, Gervasius en Prota- sius. VRIJDAG 20. Wit. Feest van het Al lerheiligst Hart van Jezus. Credo. Prefatie van het H. Hart. ZATERDAG 21. Wit. H. Aloysius. 2e gebed octaaf H. Hart. Credo. Prefa tie van het H. Hart. Haarlem; Wit. H. Engelmundus. 2e gebed H. Aloy sius. 3e octaaf H. Hart. Credo. Pre fatie van het H. Hart. {-JET IS met de ziekte van Koning Talal van Jordanië een eigen aardig geval. Niemand twijfelt meer aan de aard of aan de ernst van deze ziekte. Iedereen is wel (nog steeds) in twijfel over „het politieke karakter" van de konink lijke zenuwstoornissen. De Emirs en Pasha's in Amman hebben zo hun eigen gedachte over de naar aanleiding van Talal's ongeschikt heid tot regeren te volgen politieke gedragslijn. Openlijk hebben zij trouw aan Koning en Vorstenhuis verkondigd. Wat dit echter in de al tijd troebele sfeer van het Midden- Oosten precies zeggen wil. kan al leen bij gissing worden benaderd. De ziekte zelf, zo kunnen we rus tig aannemen, is (geworden tot) een niet bijzonder belangrijk inci dent. Om te kunnen oordelen over wat er wellicht allemaal aan be langrijks rondom „zweeft", kunnen we eigenlijk nog het beste te rade gaan bij de Historie. Daartoe is het goed even terug te denken aan de jaren van de eerste wereldoorlog, toen Churchill nog Brits Secretaris voor de Koloniën was. In die kwa liteit verbleef hij in Jeruzalem op het ogenblik, dat Abdullah in naam Koning was van Irak en in feite als ambteloos burger in Mekka woonde. Diens broer Feisal werd door de Fransen uitgeroepen tot Koning van Syrië. Abdullah bracht een leger op de been en trok Noord waarts. JVJU KOMT de rol van Churchill. Hij voerde onderhandelingen en Emir Abdullah Ibn Hussein werd de ongekroonde Koning van een haastig in elkaar gestoken Trans jordanië. Hij kreeg een Britse Re sident als raadsman toegevoegd. Vanwege de noodzakelijke be knoptheid van dit overzicht slaan we een groot stuk historie over en wijzen alleen nog op de familie-re latie tussen de heersers over Irak en Transjordanië. Abdullah, pro- Brits, viel door moordenaarshand. Hij koesterde vurige wensen in de richting van een Verenigd Trans- jordanië-Irak. hetgeen hem vele argwanende blikken van de zijde der Arabische Liga bezorgde. Zijn zoon en opvolger, Emir Ta lal, stond en staat bekend om zijn anti-Britse gezindheid. Dat Enge land hem „onder voorbehoud" aan vaardde is weinig meer dan een po litieke list. Men voorzag, dat Talal in het begin voorzichtig zou hande len, vriendschapsbanden met de le den van de Liga zeker niet zo maar zou breken en dat hijniet al te lang na de bestijging van de Troon waarschijnlijk „ongeschikt tot regeren zou zijn". Een door de Britten gedicteerde Grondwets-wij ziging voorzag bij voorbaat in de alsdan te nemen maatregelen. In feite is de zaak reeds zo ver, dat Talal zijn Troon verloor en dat de I 17-jarige Prins Hoessein, nu nog student in Engeland, zijn opvolger wordt. pN DAN? Nu komen we weer even terug op Irak. Daar ver bleef om politieke redenen Talals broer. Prins Najef. Daar wordt het hoogste gezag uitgeoefend door Ta lals neef, Abdul Illah. Hij zal daar Regent blijven tot de jonge Koning Feisal meerderjarig is. Maar nu komt de aap uit de Hasjemietische mouw: Abdul Illah is er helemaal niet afkerig van om Irak en Trans jordanië tot één geheel te versmel ten, al was het voorlopig maar in de vorm van een Personele (Re- gentschaps-) Unie. Het is nu wel duidelijk, dat Israël in dit alles een kleine, doch niet te verwaarlozen kans ziet. om terzake de grenscorrecties en enkele aan verwante zaken met Transjordanië in het reine te komen. Pogingen daartoe zullen zeker r.iet uitblij ven. Het is echter ook duidelijk, dat die aloude droom van Koning Faroek om Egypte, de Soedan en Transjordanië tot één Rijk (het zij ne!) te maken, aan de horizon van het naar de uiterlijke schijn slapen de Midden-Oosten is'verschenen. Winston Churchill, die men een uitgelezen expert in al deze aan gelegenheden mag noemen, zal ze ker niet zo gerust zijn over „de ziekte van Talal", dat hij maar blijft afwachten, hoe zich de toestand zal ontwikkelen. Ook al heeft hij dan ook officieel laten bekend maken, dat „Engeland zich onthoudt van ieder advies terzake deze binnen landse aangelegenheid van Trans jordanië. Apostolaat in België r\ezer dagen zijn in België de eerste „Kleine Zusters van Charles de Fou- cauls" gearriveerd om in Luik met hun bijzondere apostolaat te begin nen. Deze zusters behoren tot een Franse congregatie. Zij zijn voorne mens in Luik als arbeidsters in de fabrieken te gaan werken. Zij doen dit in bun kloosterkleding en moeten van het geld, dat zij verdienen, haar eigen levensonderhoud verzorgen. De „Klei ne Zusters van Charles de Foucauld" stellen zich tot doei apostolaat uit te oefenen door hun voorbeeld in de fa brieken. waarin meisjes werkzaam zijn. (Advertentie) GED1S1UIEEBD ets LITEB 7JS MARY BURCHELL 57) wat dan? Hij kuste even haar hand, en wanhopig dacht ze: En dit alles tracht Martin kapot te maken hij moest het eens we ten! Toen slaagde zij erin een vrij over tuigende ongeduldige zucht te uiten. Och, die brief die Je meebracht hemt van een kennis van me Is het iemand die ik ken? vroeg hij op scherpe toon. Hij keek haar vorsend aan. Neen, verklaarde zij onmiddellijk. Het was afschuwelijk dat ze nu tegen hem moest liegen, nadat ze het ver trouwen ln elkaar hadden uitgespro ken. Maar wat kon zij anders zeggen? Als ze hem ook maar even liet ver onderstellen dat de brief van Martin *as zou de situatie onmogelijk wor den. Goed, Ga verder. Dat hij haar zo kennelijk geloofde, "laakte alles nog erger. Hij is VEin een oude schoolvrien- van me. Zij dacht even hoe be- -'pottelijk het was dat zij maar steeds legendarische schoolvriendinnen moest fantaseren., teneinde Martin en Bru ce tevreden te stellen. Zij zou me graag morgen in Londen willen tref fen. Ik hoef niet te antwoorden als ik kan komen. Die brief heeft al een paar dagen thuis gelegen, dus ver wacht zij natuurlijk dat ik op kom da gen. Ik ik kan er dus eigenlijk niet zo goed van af. En heb Je geen zin om te gaan? Ik vind het afschuwelijk weer een hele dag van jou gescheiden te zijn, zei Leonora des te heftiger, om dat'bit tenminste waar was. Nu, stuur haar dan een telegram! Dat kan niet, zei Leonora snel. Waarom niet? Wei eh omdat ik haar adres niet heb... En je moest terugschrijven als je niet kon komen. Leonora slikte. Wat ioog ze toch weinig overtuigend. Ja, maar die brief komt niet van haar adres in Londen, verklaarde Leo nora wanhopig. Als ik die brief eer der in handen gekregen had, zou ik hebben kunnen antwoorden, maar nu zal ze wel al in Londen zijn. Op een onbekend adres, veron derstelde Bruce met een sceptische en geamuseerde blik. Ja. Leonora vroeg zich af of het hem even onovertuigend in de oren klonk als haar Dat was blijkbaar het geval, want even later lichtte hij haar kin op en zei hij; Lieveling ik geloof niet dat je me de waarheid vertelt, is het wel? Hij zei het zo zacht, en glimlachte zo triest, dat zij geen angst voelde. Zij wilde niets liever doen dan de ar men om hem heen te slaan en hem de hele waarheid vertellen, om hem dan te vragen wat zij moest doen. Maar dat was natuurlijk onmogelijk. Het was even stil, toen zei ze wan hopig: Neen eigenlijk niet helemaal. Vind je het erg? Och nee, liefje. Hij sprak heel zacht, Maar we hebben elkaar ab soluut vertrouwen beloofd, weet je. Je bent me heus van alles wat je doet geen verantwoording schuldig. Als jij naar Londen wilt goed. Ik zal je naar het station brengen wanne'er je maar wilt. Tenzij je er de voorkeur aan geeft dat ik je helemaal naar Londen breng. Neen, als je me naar het station brengt is het al lang goed, zei Leono ra, die zo geroerd was dat zij er niets aan toe kon voegen. Zij besefte hel goed dat het Bruce moeilijk moest vallen dit te zeggen, want alles wat maar even ongewoon was, maakte natuurlijk zijn ongerust heid en angst weer gaande. Maar hij was zo roerend vastbesloten zijn ver trouwen tegenover het hare te stellen, dat hij zelfs dit wilde doen. O. ik zal hem redden! dacht zij opeens met een heftige behoefte hem te beschermen. Ik moet het Mar tin duidelijk maken dat hij zich ver- I gist. (wordt vervolgd) ZONDAG 15 JUNI 1952 HILVERSUM I 402 meter NCRV: 8.00 Nieuwsberichten; 8.15 Gramofoonmu. ziek; IKOR: 8.30 Ned. Herv. Kerk dienst; KRO: 9.30 Nieuws en water standen; 9.45 Gramofoonmuziek; 9.55 Hoogmis; 11.30 Gramofoonmuziek; 11.40 Strijkorkest en solist; 12.15 Apologie; 12.35 Gramofoonmuziek; 12.40 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws, weer berichten en katholiek nieuws; 13.10 Lunchconcert; 13.35 „Uit het Boek der boeken"; 13.50 Holland Festival: Concert gebouworkest; 14.35 Pianorecital; 15.00 „Melodie der bergen", causerie; 15.15 Radio Philharmonisch sextet; 15.55 Gra mofoonmuziek; 16.10 Katholiek Thuis front overal; 16.15 Sport; 16.30 Vespers; NCRV: 17.00 Geref. kerkdienst; 18.30 Gewijde muziek; 19.15 „Het gebed des Heren", causerie; 19.30 Nieuws, sport uitslagen en weerberichten; KRO: 19.45 Actualiteiten; 19.52 Boekbespreking; 20.05 De gewone man zegt er 't ziine van; 20.12 Gevarieerd programma; 22.45 Avond gebed en liturgische kalender; 23.00 Nws.; 23.15-24.00 Kamerorkest. HILVERSUM II 298 meter VARA: 8.00 Nieuws en weerberichten; Daarna: Postduivenberichten; 8.18 Gramofoonmu ziek; 8.30 „Wat er groeit en bloeit", cau serie; 8.40 Orgelspel; 8.57 Postduiven-be richten en sportmededelingen; 9.00 Va- cantietips; 9.10 Gramofoonmuziek; 9.45 „Geestelijk leven", causerie; VPRO: 10.00 Voor de jeugd; IKOR: 10.30 Re monstrantse kerkdienst; AVRO: 12.00 Nederlandse liedjes en dansen; 12.35 Even afrekenen, heren!; 12.45 Orgelspel; 13.00 Nieuws en weerberichten; 13.05 Medede lingen of gramofoonmuziek; 13.10 Koor zang; 13.30 Accordeonmuziek; 13.55 Boek bespreking; 14.15 Gramofoonmuziek; 14.30 Opera-concert; 15.45 Toneelbeschouwing; 16.00 Dansmuziek; 16.30 Sportrevue; VPRO: 17.00 „Gesprekken met luiste raars"; 17.20 Van het Kerkelijk Erf, cau serie; VARA: 17.30 Fanfare-corps; 17.50 Sportjournaal; 18.15 Nieuws en sportuitslagen; 18.30 Gramofoonmuziek; 18.53 Sport; 19.00 Metropole orkest en klein koor; 19.30 „Radiolympus"; AV RO: 20.00 Nieuws; 20.05 Gevarieerde mu ziek; 20.35 „Het Luchtkasteel", hoorspel; 20.55 Gevarieerde muziek; 21.30 Koor, orgel, piano en solisten; 22.05 Gevarieer de muziek; 22.35 Kamermuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Weekoverzicht; 23.25-24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. FRANS, 484 meter 12.08 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Ver zoekprogramma; 14.30, 15.00, 16.00 en 16.30 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramofoonmuziek; 19.00 Codsdienstig halfuur; 19.45 Nieuws; 20.00 Hoorspelen; 22.00 Nieuws; 22.10 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 12.00 Radiojournaal; 12.34 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Operamuziek; 16.00 Klassieke muziek; 17.00, 17.20 en 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Sportuit slagen; 17.50 Gramofoonmuziek; 18.00 Ka mermuziek; 18.30 Godsdienstig halfuur; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramofoonmuziek; 20.00 Hoorspel; 21.22 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma; 23.00 Nieuws; 23.05-24,00 Dansmuziek. MAANDAG 16 JUNI 1952. HILVERSUM I 402 meter NCRV: 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek; 7 45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.10 Sportuitslagen; 8.20 Gramofoonmuziek; 8.55 Voor de vrouw* 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.00 Orgelspel; 10.30 Morgendienst; 11.00 Mezzo-sopraan en piano; 11.30 Militaire Kapel; 1210 Gramofoonmuziek; 12.25 Voor boer en tuinder; 12.30 Land- en tuinbouwmeüe- delingen; 12.33 Orgelconcert; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Lichte mu ziek; 13.45 Gramofoonmuziek; 14.00 Schoolradio; 14-35 Gramofoonmuziek; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gramofoon muziek; 15.25 Strijkkwartet; 16.00 Bijbel lezing; 16.30 Fluit, clavecimbel en cello; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Gramofoon muziek; 17.30 Voor de jeugd; 17.45 Rege ringsuitzending: Prof. dr M. H. v. d. Valk: „Indonesië en China"; 18.00 Nws.; 18.15 Sport; 18.25 „Voor de mannen in grijs, groen en blauw", causerie; 18.30 Gramofoonmuziek; 19.00 Verkiezingstoe spraak; 19.15 Engelse les; 19.30 Gramo foonmuziek; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nws en weerberichten; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Radio Philharmonisch orkest; 21.15 Kamerkoor; 21.30 Orgelconcert; 22.00 „Verkenningen in Zuid-Amerika", cau serie; 22.10 Metropole-orkest; 22.40 Gra mofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15-24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. 7 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gramo foonmuziek, 8 Nieuws, 8.15 Gramofoon muziek; D Morgenwijding; 9.15 Gramo foonmuziek; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.30 Gramofoonmuziek; 11 „Op de uit kijk", causerie; 11.15 Kamerorkest; 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land. en tuin- bouwmededelingen; 12.33 ,,In 't spion netje"; 12.38 Gramofoonmuziek; 13 Nws; 13.15 Mededelingen en gramofoonmuziek 13.25 Musette-orkest; 14 „Wat gaat er om in de wereld?', causerie; 14.20 Gra mofoonmuziek; 1430 Voordracht met harpspel; 14.45 Sopraan en piano; 15 15 Metropole orkest en solisten; 16.15 Gra mofoonmuziek; 16.45 Musicalender; 17.30 Voor de padvinders; 17.45 Gramofoon muziek; 17.50 Militair commentaar; 18 Nieuws; 18.15 Dansmuziek; 18.45 Om roeporkest; 19.15 Verkiezingstoespraak 19.30 Gramofoonmuziek; 19.45 Regerings uitzending: „Landbouwrubriek", 20 Nieuws; 20.05 Orkestconcert; 20.45 „Een reisje naar de Rijn"; 21.45 Gramofoon muziek; 22 Idem; 22.30 Fluit en piano 23 Nieuws; 23.15 Weense muziek; 23.40- 24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 m. 12.05 Gramofoon muziek; 13 Nieuws; 13.10, 14.15 en 15 Gramofoonmuziek; 16 Amusementsmu ziek; 16.25 Gramofoonmuziek; 16.35 Amu sementsmuziek; 17 Nieuws; 17.15, 17.45 en 18.30 Gramofoonmuziek; 19 Viool en piano; 19.20 Gramofoonmuzek; 19.45 Nws 20.30 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws. BRUSSEL, 324 m. 12.30 Weerbe richten; 12.34 Voor de landbouwers; 12.42 Gramofoonmuziek; 12.50 Koersen* 13 Nieuws; 13.15, 14, 15 en 16 Gramofoon muziek; 17 Nieuws; 17.10 Lichte mu ziek, 18 Franse les; 18,15 Gramofoonmu ziek; 18.25 Financiële kroniek; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nieuws; 19.40 Gra mofoonmuziek; 19.50 Radiofcuilleton; 20 Omroeporkest en solist; 21 en 2130 Gramofoonmuziek; 22 Nieuws; 22.15 Or gelspel* 22.55-23 Nieuws.

de Stem | 1952 | | pagina 5