Dagblad Pe^tetw Puistjes; De figuur - PRINCEN AAR KOMT DE WEG door de toekomstige Braakmanpolder Hij blijve rustig waar hij is Fijne Engelse melange iig&$ IBP |ÖE ERFENIS SKETCH Witbaard en de „slaap-banaan" Wat een Wonderlijke Wereld een Van Lora CuJpane RADIO 8 u iert TWEEDE BLAD WOENSDAG 28 MEI 1952 OVERLEG GEWENST SCHELDE V1 Heel ZfVlaanderen, enkelen uitgezonderd, pleit krachtig voor MIDDENWEG Kilometers besparing raai Competitie Langzamerhand komt de ver kiezingscampagne op toeren, lit verschillende plaatsen oerei- len ons oproepen aan jongeren en fderen, om zich als propagandist de K.V.P. beschikbaar te lellen, We kunnen ze niet alle- pal gaan opnemen, doch we zou ten ze in het algemeen met volle pacht willen ondersteunen. Er is looi en interessant werk te ver- IcMen, vooral voor de activiteits drang der jongeren. Er is hier meer lande orde dan een voetbalcom petitie of een wielerwedstrijd, faai; het ls minstens even span- jj®d. Laten velen een stuk van P® sportieve geestdrift thans ps steken in deze competitie van heg'.r.seien en lijsten. Ze zullen er |«n spijt van hebben. En als rha een overwinning behaald te tenen ze er minstens evenveel '■wegen van beleven als van een Bewortnen wedstrijd hunner favo- fJtea Vrijsters W aar om vraagt Nederland geen uitlevering voor tedere hulsvrouw! Boekenplank t Wiedde' haar liefde voor hem weer l'te cioen' zi' sentimenteel fteo,, Het I5r Z1^n verlangen naar I? haar warwp„ 6611 tiküe rouge ikheid haar ongewone I VII E%J VAN DER STEEN té!. Iambi- Mink 'J_j 1'jm hier!) ■&s>? 3 pol ten Uul-f, AMMMSIM4 ywrpoRK ïuitootpe s'' ;,V.".V.VAV.VAW% ;IKAKS SLUIT ZICH DE DIJK. Dan zal de Braakman, die Zeeuwsch- Vlaanderen eeuwen lang in tweëen splitste, spoedig vruchtbare grond Horden. Waar nu schorren, slikken en water zijn, groeit binnen enkele jaren het gewas. Natuurlijk, de indijking van de Braakman werd aangepakt om nieuw and te winnen. Maar wat toch in Zeeuwsch-Vlaanderen meer belang- geniet is een andere factor. Als Oost en West niet meer geschei- len zijn door een zee-arm, komt er een prachtige gelegenheid het ver- wrsprobleem een eind dichter bij zijn oplossing te brengen. En over eze kwestie wordt meer gesproken dan over de vele honderden hec- aren land, die men wint. Ï7R ZIJN twee mogelijkheden: een nieuwe, betere verbinding tussen Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen te maken. De eerste is die van een weg over de afsluitdijk, van Terneu- zen via Hoofdplaat naar Breskens. De andere mogelijkheid is een weg door het midden van de nieuwe Braakman polder, ten Zuiden van Hoek langs Biervliet, IJzendijke, Waterlandkerk je naar Oostburg. Beide tracé's staan vermeld in het indijkingsplan van de Braakman. Maar welke weg gaat er nu (het eerst!) komen? En welke weg wordt de voornaamste? Het zijn vragen waarover al veel gediscussieerd is. En langzamerhand is een standpunt ontstaan, dat we wel als „de algemene opinie" mogen betitelen. Op de „brandpunten", de plaatsen die het grootste belang heb ben bij een nieuwe verkeersweg, om dat ze er onmiddellijk bij kunnen ko men liggen, hebben we ons licht eens opgestoken. En daaruit is gebleken, dat de zogenaamde „middenweg" ver reweg de meeste liefhebbers telt. Slechts enkele andere klanken hoor den we. „OOST" VOOR MIDDENWEG JA, ja de Professor heeft goed praten, als hij zijn „Cri de Deur" schrijft achter zijn bureau iet wellicht als enige zorg zijn Deze smalende opmer- ing geldt Prof. Ariëns, geestelijk jviseur van de Ned. R.K. Mid- mstandsbond en professor aan 't root Seminarie te Rijsenburg. et is zeker de Waarheid of een ander anti-clericaal blaadje, ,t zoiets opmerkt omtrent de ak en de roeping van een gees- ilijk voorman, zal men zeggen, m katholiek weet heel goed, hoe raar de zotgen en verantwoor- iükheld van. een geestelijk ad- :ur van zo'n belangrijke bond fegen. Toch is het een katholiek, 'e dit schreef. In het verkiezings gaan van een partij, die zich t de naam „katholiek" tooit, het blaadje namelijk van de filter-partij. Een fraai staaltje van polemiek' (Advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de hel- dervloeibareD.D.D. I De 3euk bedaart, de seneeat en worden &edood en de huid WSSMIDDEl TEGEN Tft Tfe Tfc IJJWMNDOENINGEN QOST Zeeuwsch-Vlaanderen staat practisch als één man voor de middenweg, die deze streek op een goede manier aan het hart van het Westen zal binden. De burgemeester van Terneuzen, de heer Teilegen, pleit voor de midden weg, omdat de verbinding Oost-West bet belangrijkst voor Zeeuwsch- Vlaanderen is. Een verbinding van Zeeuwsch-Vlaanderen (die voorname lijk voor het Oosten van belang is) wordt met de middenweg evenzeer bereikt, aldus de eerste burger van Zeeuwsch-Vlaanderen's grootste ge meente. Zeer uitdrukkelijk is ook de heer Hanssens, burgemeester van Hoek, in zijn oordeel. De middenweg is vol gens hem niet alleen een streekbelang, maar ook een voordeel voor de pro vinciale financiën. De Noordweg zal duurder komen dan de middenweg. De verbinding tussen de centra der beide (Zeeuwse) Vlaanderens is van groot belang. En bovendien zal daar mee het toekomstig recreatie-centrum in de Braakmanpolder voor alle zijden goed bereikbaar zijn. Philippine heeft voor zichzelf geen voor- of nadeel van een Noord- of middenweg. Maar ook de heer van Hoek, de burgemeester van deze ge meente, pleit voor de middenweg. ANDERE GELUIDEN ]~)E andere meningen komen slechts voor in het Westen. Hoofdplaat stelt zich op het standpunt, dat de Noordeg er moet komen, althans een Noordweg er moet komen, althans een Noordweg die in breedte en accomo- datie een eventuele middenweg over treft. Burgemeester Temmerman ziet in een rechtstreekse verbinding, zo wel met Terneuzen als met Breskens een groot voordeel voor zijn gemeen te. Deze jongste gemeente in West- Zeeuwsch-Vlaanderen is nog steeds zeer geïsoleerd en om uit de moei lijkheden te raken, zou een goede verkeersweg langs het dorp zeer veel betekenen. In deze zin heeft Hoofd plaat dan ook geappeleerd bij diver se overheidsinstanties. Burgemeester Temmerman wijst ook op de snelle verbinding met Walcheren. Een kust weg zou voor het verkeer bovendien belang hebben, indien een der veer boten uit zou vallen. De afstand van hoofdplaat naar Terneuzen is thans 27 k.m., terwijl deze hemelsbreed slechts 11 kan. is! Voor de gemeente Hoofdplaat zou een Noordweg inder daad voordelen boven een middenweg betekenen. Burgemeester Eekhout van Breskens staat in principe een Noordweg voor, omdat daardoor de verbinding met Hoofdplaat en Terneuzen beter zou worden. De weg naar Hoofdplaat moet evenwel toch verbeterd worden en voor de gemeente heeft een nieuwe weg verder geen bijzondere voorde len. VAN HART NAAR HART TN BIERVLIET ie burgemeester Kos- tense er van overtuigd, dat slechts de midenweg de werkelijke oplossing zou betekenen. „Zeeuwsch-Vlaanderen mag toch wel in eerste Instantie de vruchten van de Braakman-inpolde ring plukken", aldus de burgemees ter. En daarom pleit hij voor de mid denweg. Het langgerekte Z. VI. is het best gediend met een goede verbin ding die in alle opzichten het hart doorkruist. Een Noordweg heeft vol gens hem ook veel belang, doch zo'n weg zou op de tweede plaats moeten komen. Gezien de verkeerswaarnemin- gen zijn de relaties van Z. VI. met Walcheren miniem. En de industriële kanaalzone is met een middenweg 't best geholpen. Ook Biervliet's burgemeester wijst op de verbinding met het toekom stig Braakman-ontspanningscentrum. Van dezelfde gedachten is burge meester von Bönninghausen van IJzendijke. Hij pleit voor een gedach- tenwisseling in brede kring over dit onderwerp. De gemeentebesturen moeten, aldus de burgemeester, gele genheid krijgen met Ged. Staten en de Provinciale Waterstaat te overleg gen en gezamenlijk een beslissing te bespreken. Als er bij hogere instan ties een andere mening bestaat, moet Zeeuwsch-Vlaanderen toch zelf eens gehoord worden. Waterlandkerkje heeft een goede weg naar Oostburg. Hierop kan de middenweg, waarvoor ook burgemees ter Verbruggen pleit, aansluiten. De weg naar IJzendijke wordt, onafhan kelijk van de Braakmanwegen-kwes tie ook verbeterd, maar wanneer de midenweg er komt, krijgt deze ver binding veel meer betekenis. Voor het verkeer naar Oostburg betekent dit een besparing van kilometers. Wat dit bijv. voor het bietenvervoer betekent, is van grote omvang. Het scheelt per auto per dag tientallen guldens. Om geslagen over de gehele bietencam pagne is dit een enorm bedrag! BELANG VOOR VERVOER FAOSTBURG's burgemeester Hoekxe- ma, denkt er al net zo over. Het verkeer van Oost naar West la het belangrijkst. Dat naar Walcheren is slechts een gering gedeelte van het totale wegverkeer. Daarom is 'n mid denweg volgens de burgervader van het West Zeeuwsch-Vlaamse centrum van de allergrootste betekenis. De burgemeester van Schoondijke, de heer van Rosevelt, ziet In een Noordweg voordelen, doch cijfert de grote belangen van een middenver binding niet weg. Zo lang de juiste tracé's nog niet bepaald zijn, kan Schoondijke zich nog geen oordeel vormen. AFWIJKENDE MENING DESUMEREND komt de kwestie er op neer, dat Zeeuwsch-Vlaande ren, uitgezonderd enkelen, een mid denweg prefereert. Voor de verbin ding van Oost naar West is deze ook van uitermate groot belang. De be slissing is nog niet definitief gevallen. Maar indien er bij andere instanties een van de Zeeuwsch-Vlaamse afwij kende meningen mocht bestaan, dan heeft het zeker zijn nut inderdaad 'n gezamenlijk overleg tot stand te bren gen, waarbij ale voor- en nadelen te gen elkaar afgewogen kunnen wor den. Wanneer daarna een beslissing valt, welke dan ook, zal de over heid geen verwijt te slikken krijgen als zou men de zaak huiten de be langhebbende streek om behandeld hebben. (Advertentie) pEN' AAP uit een dierenpark in Drenthe, die zwaar vergiftigd was door een veel te grote dosis slaap middel, maakt op dit ogenblik een redelijke kans op herstel, dank zü 't ingrijpen van een internist van het Diaconessenhuis te Emmen. De aap een witbaard meerkat aap wist verleden week uit zijn kooi te ontsnappen in Emmen en nam 7EERTIG oude vrijsters zijn in de staat Dadansi aan de Afrikaanse Goudkust in de gevangenis geworpen, alleen omdat ze er niet in geslaagd wa ren, de ware Jacob aan de haak te slaan. De inheemse autoriteiten hadden de vorige maand alle alleenstaanden de raad gegeven, spoedig te trouwen, ten einde betere morele toestanden te ver krijgen. Om het trouwen aan te moe digen, werd de prijs van een huwelijks- vergunning verlaagd tot 5 shilling (drie gulden). In vier andere staten van de Goudkust zijn de autoriteiten een soort gelijke campagne begonnen. Veiling /"^•HRISTIE is een bekend veilinglokaal in Londen. De heer Beachcomber, die veel ongeloofwaardigheden in de Daily Express pleegt te debiteren en die we dan ook niet altijd geloven, ver telt, dat onlangs Christies veilinglokaal zó druk bezocht was, dat een bod vaak door de open deur naar binnen geroe pen moest worden, omdat adspirant- kopers niet allemaal naar binnen kon den. Een gevaarlijk precedent, vervolgt hij. Want niet zolang geleden mengde zich een buikspreker tussen de menig te voor de open veilingdeur en na af loop van de veiling hoorde een beschei den mannetje, die de hele tijd zijn mond niet had open gedaan, dat hij de gelukkige eigenaar was geworden van een enorme kandelaar, 12 zware delen, van Gaffney's Historie van Polynesië, drie pijpenrekken, een opgezette gron del, 11 meter prikkeldraad, een. dui* ventil en een viool. Olifant YV/ELKE interessante onderwerpen In het Engelse Lagerhuis worden be handeld leren de jongste Kamerversla* gen. Daarin kan men aantreffen een vraag van het liberale lid, mr B. Hop* kin Mossir: „Hoe onderscheidt men gro te van kleine olifanten?" vroeg dez« Hoogedelgestrenge. De heer Geoffrey Helliwell antwoord, de: „Men heeft mij medegedeeld, da* een kleine olifant een baby-olifant is. En op de hieruit voortvloeiende vraag wanneer houdt een baby-olifant op, een baby-olifant te ztfn, zou ik willen ant woorden: wanneer deze olifant zichzelf voedsel kan verschaffen en daarvoor niet is aangewezen op zijn moeder"* Sterk •"TWINTIG studenten van de Engelae universiteit Durham hadden op pa pier berekend, dat zij samen een touw trekpartijtje tegen een olifant zouden moeten winnen. De practijk bleek anders te zijn. Toen de .wedstrijd" begon, wandeide de dik huid met het touw en het twintigtal weg en kwam pas dertig meter verder tot stilstand. (Advertentie) de wijk naar een aantal hoge bomen voor het kerkhof aldaar. De pogin gen om het dier te vangen door mid del van een kooi met een lokaap en voedsel mislukte, doordat het talrij ke publiek de aap voederde. Enkele woonwagenbewoners wisten het dier te vangen, door het een ba naan te geven, waarin vier slaapta bletten waren verwerkt. De aap nam de banaan, at er van en raakte ver suft. Bij de pogingen om hem te pakken viel hij van een hoogte van ongeveer zeven meter. Enige ogen- (Advertentie) Voor Nederland waren deze melanges altijd vrij kostbaar en het gebruik bleef dan ook beperkt. Douwe Egberts is er thans in geslaagd, naast zijn reeds zo bekende melanges, een bijzonder geurige Engelse me lange te brengen voor slechts 76 ct per pakje. Deze melange, PICKWICK THEE met groen etiket, brengt U de echte, volle Engelse theesmaak, is opval lend krachtig en geeft een rijke, gouden afschenk. U doet dus verstandig met zo vlug /N NEDERLAND zijn er velen die zich erover verbazen, dat Nederland nooit de uitlevering heeft gevraagd van de soldaat Princen. Deze maakte deel uit van de Zeven December-divisie, ageerde bij de inscheping dezer divisie naar Indonesië, deserteerde al spoedig na aankomst aldaar en liep over naar de toenmalige T.N.I. Er gaan sterke verhalen over zijn optreden Nederlandse uniform, verhalen waarbij het „schot in de rug" een herhaaldelijk terugkerende rol speelt, terwijl ook het rampokken en beroven van plantages met zijn persoon in verband worden gebracht. De hierbij afgedrukte beschouwing over de figuur van Princen (thans voor aanstaande Indonesisch immigratie-amtenaar) tracht enig licht te te verschaffen in het vraagstuk der uitleverings-mogelijkheid. J^ORTGELEDEN werd met be trekking tot de uitwijzing uit Indonesië van de journalist Kroon, correspondent van de Associated Press, gemeld dat het immigratie departement van de Republik Indo nesia geweigerd had de periode van twee weken waarbinnen be trokkene het land moest verlaten, te verlengen. Het daartoe strekkend verzoek van de Minister van Voor lichting werd zonder meer afge wezen. Aan de immigratiedienst moet verbonden zijn een luitenant van de Angkatan Perang Republik In donesia, het Indonesische leger, die vroeger in de wordingsstrijd van de republiek opvallend „in het nieuws" is geweest. De naam waar onder men toenmaals deze Indone sische officier kende, luidde Prin cen. Hij was dienstplichtige van de Ko ninklijke Landmacht, had zich in de tijd der Duitse bezetting lang niet kwaad gedragen en gold reeds vóór zijn vertrek naar Indonesië als een idealist. Deze geesteshouding, die in het algemeen slechts als verdienste lijk moet worden aangemerkt, leefde de soldaat Prinsen op een wel zeer vreemde wijze uit door namelijk op een gegeven ogenblik vanuit de Ne derlandse voorste lijn te deserteren naar de toenmalige T.N.I. De vrij heidsworsteling der partisanen oefen- THANS BESCHIKBAAR Wrie wel eens in Engeland is geweest, kent de bijzondere thee-melanges, die daar verkozen worden, melanges, die eigenlijk zijn ontstaan uit oude tradities van een thee-drinkend volk bij uit nemendheid. mogelijk eens zo'n nieuw pakje PICKWICK THEE te bestellen. PICKWICK THEE zal dan óók in Uw gezin een trouwe huis vriend blijven! 712-oo de een zodanige invloed uit op de emotionele jongeman, dat hij zich aan hun zijde voegde en als Neder lands deserteur daadwerkelijk deel nam aan het gewapend verzet tégen de Nederlandse troepen. DE BEWONDERDE. Mog enkele andere gelukkig wei nige Hollandse militairen zijn in de periode van Princen's Iaakwaar- dige handeling eveneens gedeser teerd en enkelen daarvan zijn achter haald. Princen heeft men evenwel niet te pakken gekregen. Er bestaat een (in de pers ook gepubliceerde) foto van hem, waarop hij, in burger gekleed, staat afgebeeld met enkele Indonesiërs in uniform en een Indo nesische jonge vrouw die hem be wonderend aanstaart. Deze Princen schijnt destijds de re publiek goed te hebben gelegen, hij is tenminste Indonesiër geworden zal zijn naam wel hebben verindone- sianiseerd en is nu APRI-officier, verbonden aan een dienst, die advie zen heeft uit te brengen over de al of niet wenselijkheid van het geven of verlengen van verblijfs- en toela tingsvergunningen aan Nederlanders in Indonesië. GEEN TRACTAAT Ute vraag is gerezen, hoe het moge lijk is, dat de Nederlandse rege ring niet heeft gevraagd deze man, die als Nederlander een crimineel de lict heeft gepleegd, i.e. desertie in oorlogstijd, uit te leveren om hem naar Nederlandse wet te berechten. Ten dienste van diegenen, die daar aan wellicht zouden twijfelen, zij op gemerkt dat hier van enig verwijt aan de Nederlandse regering geen enkele sprake kan en mag zijn. Uit levering kan immers slechts geschie den op grond van een tussen twee staten gesloten uitleveringstractaat. Tussen Nederland en Indonesië be staat geen uitleveringsovereenkomst. In Indonesië bestaat bovendien geen uitleveringswet, zoals men die hier kent. En zelfs al zou Indonesië die wèl t.z.t. krijgen, dan nóg zou daarin de normale bepaling worden opgenomen, dat men slechts uitlevert voor crimi nele delicten en niét voor politieke delicten of delicten met een politieke achtergrond. Aangezien bij een verzoek om uit levering van de desterteur Princen gesteld even dat dit ooit zou kunnen blikken daarna geraakte het dier in een diepe bewusteloosheid, vermoe delijk door de hoeveelheid slaapmid del, die in dit geval ongeveer gelijk staat met 40 slaappoeders voor een mens. De directeur van het park heeft zich in verbinding gesteld met dr. A. N. F. Kooy, internist aan het Diacones senhuis, die de aap om de 3 uren in jecties met pervitine (ook wel ge noemd amphetamine) toediende. Aan vankelijk leek, dat alle moeite voor niets was, maar Vrijdagavond at de aap vier bananen en een sinaasappel, nadat hij uit zijn verdoving was ont waakt. Zaterdag jl. was de toestand zeer goed, hoewel de bewegingen van de aap nog zeer traag waren. worden gedaan, de Indonesische rege ring deze als haar staatsonderdaan zou beschouwen, die zich dus op haar bescherming zon beroepen, kan het derhalve uitgesloten worden ge acht dat een dergelijke uitlevering door haar zou worden toegestaan. Zij zou haar weigering kunnen motiveren door een verwijzing naar de bepaling omtrent delicten met een politieke achtergrond, als hoedanig aan Indo nesische zijde de toenmalige desertie van Princen zou kunnen worden ge zien. Er is dus geen sprake van, dat men de Nederlandse regering zou mogen verwijten, deze zaak te hebben laten rusten „in het belang van de goede verhouding tot de Uniepartner". Bo vendien: éls Princen eens ware uit geleverd, zou zijn merkwaardige mentale instelling door een verblijf in een Nederlandse gevangenis toch nimmer zó veranderen, dat hij nog eens als een normaal Nederlands bur ger zou kunnen worden beschouwd en behandeld en zou hij na omme komst van zijn straf alleen maar een lastig element zijn. Deze „Indonesiër" blijve maar rustig waar hij is. VLAMING HOU ZEE! Het is toch wel merkwaardig, dat een zo door en door Vlaams boek als deze geschiedenis van het geslacht De Boer en van de korte glorie der Oostendse Compagnie het eerst in de Franse taal moest verschijnen. Maar de Belgische uitgever heeft daar geen schuld aan. Want „Flamand des Vagues" werd in de Ver. Staten ter perse gelegd door de „Club du meil- leur livre du mois" en daarmee is te vens het karakter van dit werk aan gegeven. En tevens is verklaard, waarom het ook in het Duits ver scheen en de Spaanse uitgave wordt voorbereid. „Vlaming hou Zee!" is werkelijk een der best geschreven fa milieromans der laatste jaren. Typen als de grondlegger van het geslacht De Boer en van Cabeljauw, de oude zeeman, zijn kostelijk. De op. en neergang van de handel van Oosten de hebben in dit werk achtergrond gekregen door een prachtige schilde ring van ondernemende zeevaarders die de Vlaamse kust met Holland enerzijds en de Duinkerker kapers an derzijds te eng vonden. Dat waren kerels uit één stuk, zoals Johan de Boer, wiens wilde tocht te paard no dig was, om zijn vrienden uit de han den der Engelsen te halen een prachtige episode uit dit rijke boek. Een echt stoer werk, dat het hart van alle Nederlanders, vanouds ontdek kers en zeevaarders bij uitstek, zal aanspreken. („Vlaming hou zee!" door Jan van Dorp. uitg. De Vlijt N.V. Antwer pen). M4RY BURCHELL I'. tiefl'l tot zichzelf zei, kwam het te rnt „,„an Tenminste niet zo ■te, ïv, bat was niet gevaariijk""voor ze maar steeds bleef Etefc °A hei sevaar, dat hem ZIJ dlt vreselijke werkelijk lr' «ei „X en in haar hart was zij er 1 fter van, dat ze dit deed teil,!, moeten haten, en zou elke f ;e''vullenm haM m6t Weerz'n lajaar ®t was volstrekt niet het ge- L ^ftgzaam tUw5tziiPingi"f .,zil overeind zitten. fas alsof hp, wat zij dacht- H€t fere:<t aatioL, dfrhkarste schepsel ter 1 Vs d00r een dode- K gezons tla Z1-',hem helP«n moest I Gettep, J11? worden, Wteldp (^eerduStond Leonora op. I,e iaDon aar ^aar' trok I voor om na u11 €n bereidde i ;s'S "aar heneden te gaan. Fierina v>- Jpen,Penkele logische re- temnep cSl ar standpunt fc iröei steunen, maar als f ""houdurg me8tm| Was er in haar hele I s met Bruce nooit veei lo gica aanwezig geweest. Sinds dr Brindbent's sensationele diagnose voel de zij zich voor het eerst kalm en rus tig. Bruce was thuis toen zij beneden kwam. Hij zat met Agatha te praten en keerde zich om toen zij binnen kwam. Hallo, lieveling. Hij noemde haar niet vaak lieveling of zo iets, maar op dit moment scheen hij heel vergenoegd en opgewonden ergens over. Zij beantwoordde zijn groet. Haar stem klonk niet alleen kalm zij was zelfs volkomen kalm. Zij had moeten denken: Dat is Bruce, mijn man. Hij is een potentiële moordenaar, en ik .noet goed opletten, dat hij geen verdere pogingen doet om mij te ver moorden. Inpltats daarvan dacht zij alleen: V,"at staat dat grijs hem toch goed. Ik heb hem nog nooit te voren een licht pak zien dragen. Het staat hem veel beter. En wat schitteren zijn ogen als hij vrolijk en levendig is Waarom ben je zo opgewonden, Bruce? Zij stak haar arm door de zij ne. En wat zie je er gezellig uitl Dat ze zijn das leuk vond. leek van meer betekenis dan dat hij misschien van plan was haar uit de weg te rui men. HÓ keek glimlachend op haar neer. Dat ls aardig van je. Jij ziet er ook schattig uit zoals altijd trou wens. Hij boog het hoofd en kuste haar. opgewonden ben lk, maar zeg, heb jij zin om vanmiddag en vanavond met de auto uit te gaan? Ja als Jij er voor voelt Het zou heerlijk zijn na al die moeilijkhe den er samen op uit te gaan. En ook dit trof haar weer als iets volkomen ongerijmds. Want ik heb een huis gevonden, dat Juist iets voor ons zou zijn, dus als je nu mee wilt gaan om het eens te bekijken Ja, dat zou ik heerlijk vinden! Leonora's ogen straalden. Dat bete- kerie dus, dat hij niet meer aan Far- ron dacht. Dan zou hij ook haar geld niet nodig hebben. En dan Ja, het is maar voor tijdelijk, want het huis is alleen maar te huur en niet te koop. Maar het is een leuk huis, Lora! Laten we het samen eens gaan bezichtigen. Best zei ze. Haar stem klonk minder opgewonden. Zwijgend ging ze weg om haar mantel te halen. Hij zat al achter het stuur, toen zij beneden kwam, en zag haar niet di rect aankomen. Achterover geleund rookte hij een sigaret, en zijn gezicht leek zo jong, zo rustig, dat zij zich op eens Agatha's beschrijving van hem als jongen herinnerde: Kalm en vastberaden, met iets van rustige te vredenheid Het was voor het eerst, dat zij zelf die indruk van hem kreeg. Vreemd, dat hij er Juist vandaag zo uit moest zien Tenzij en zij voelde weer iets als vertedering het de gedachte was, dat hij nu bijna het ideaal, een huis ergens buiten had bereikt. Zij ging naast hem zitten. Hij wierp zijn sigaret weg en glimlachte naar toe. - Zeg Bruce begon zij. om on middellijk weer te zwijgen Ze zuchtte even. Wat is er? Niets. Zij aarzelde even. Je ziet er vanmiddag zo rustig en tevre den uit. Maar ik bén ook tevreden! lachte hij. Heus? Echt, werkelijk tevreden en gelukkig, bedoel ik. Niet alleen tevre den met het feit, dat je niet absoluut óngelukkig bent. Hij keek haar verbaasd aan. Ik ben de laatste tijd gelukkiger dan ik in mijn jeugd ooit geweest ben, verklaarde hij eenvoudig. Veel ge lukkiger dan ik ooit had gedacht nog eens te zullen worden. O Bruce, lieveling Zij voelde zich diep ontroerd. Wat ben ik daar blij om. Want je hebt een ellendige tijd gehad, nietwaar? O Ja.... Dit zei hij zo veelbetekenend, dat zij niet verder durfde vragen. Na een ogenblik zwijgen vervolgde zij: Vertel me eens waar we nu eigen lijk heen gaan? Zijn gezicht klaarde onmiddellijk op. Het is een klein huis Dat vind ik prettig. Eigenlijk niet veel meer dan een grote cottage, maar met een mooie tuin en een kleine boomgaard. Het is alleraardigst gemeubeld Gemeubeld! Maar Bruce dat zoeken we toch niet? Dan zou het he lemaal niet echt van ons zelf zijn Leonora voelde zich diep teleurgesteld, Neen. wacht nu even. Laat mij het Je duidelijk maken. Hij frinste het voorhoofd, omdat zij zijn enthou siasme verstoord had. Anders had zl] er misschien om gelachen, maar nu voelde zij zich van haar stuk gebracht eii verontrust. Dan zal net precies zijn ot wt er alleen een vacantie dooi bi ei au mompelde zij. maar zij huiverde op eens alsof zij het koud kreeg. Hierop gaf Bruce geen antwoord. De eigenaar moet voor een jaar naar liet buitenland, en hij wil het ne. le huis. zoals het er staat, verhuren. Misschien blijkt later, dat hij niet meer terug komt, en in dat geval laat hij zijn meubelen overkomen, en ver koopt hij het huis Wij komen dan als huurders natuurlijk het eerste aan bod Als we het dan nog willen heb ben, zei Leonora opeens. Natuurlijk willen we het dan nog hebben. Maar we hoeven het niet te r.emen. Wat is er toch, Lora? je kunt toch geen hekel aan het huis hebben, voordat je het hebt gezien! Hij keek teleurgesteld en ietwat boos. Neen. natuurlijk niet. Het is maar Zij aarzelde even. ik weet niet, ik had gedacht aan een huis, dat helemaal van ons zelf zou zijn, waar we altijd zouden kunnen blijven, zidat we plannen konden maken voor de toekomst, opeens kreeg zij lust om te gaan huilen, dat zij feitelijk niet in de toekomst durfde blikken. Bruce liet de auto stoppen en legde de arm om haar heen. Lora, je bent zo -schattig als je zo praat zei hij teder. Je wilt altijd maai dat alles eeuwig zal duren met de argeloosheid en tiet vertrouwen vai een kind. Ik wil ook liever iets voor altijd hebben. Het spijt me dat ik je dat niet gezegd heb. Maar dat tornt wel m orde. en intussen dacht ik, dat het aardig zou zijn zolang dit huis te nemen. Als net precies bhjkt te zijn wat wij zoeken, en wij kunnen het krijgen goed. In het andere ge val is hei heel geschikt om er een ooosie ie wonen terwijl wij kunnen zoekia 'ot we prec.es vinden wat we hebben willen. (wordt vervolgd) DONDERDAG 29 MEI 1952 HILVERSUM I 402 meter KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Nederlandse muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gra- mofoonmuziek; 9 00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Graniofoonmu- ziek; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gra mofoonmuziek; 11.50 ..Als de ziele luis tert", causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30-12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Promenade orkest en soliste; 13.50 Het Internationaal Eucharistisch Congres te Barcelona; NCRV: 14.00 Gramofoon muziek; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gra mofoonmuziek; 15.30 Pianorecital; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Gramofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Surinaamse volksmuziek; 18 00 Nieuws; 18.15 Koor concert; 18.40 ..Op de stelling"; 18.50 Gramofoonmuziek; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord; 19.20 Kamerkoor; 19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Gevarieerd programma; (21.00-21.35 Familiecompetitie); 22.15 Buitenlands overzicht; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws en her haling SOS-berichten, 23.15-24.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM II 298 meter AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; VPRO: 7 50 Dagopening; AVRO' 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek: 9 00 Morgenwijding; 9.15 Gramofocnmuzi k: 9 25 Voor de huis vrouw; 9 30 Gramrfo10 35 „Ik weet, ik weet, wat u niet weet"; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Radioscoop; 11.45 „Hoeveel vleierij kan een man verdra gen?" causerie; 12.00 Pianoduo; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Musette orkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramo foonmuziek; 13.20 Metropole orkest; 14.00 „Het Testament van een Zonderling", hoorspel; 14.40 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor de zieken; 16.05 Hersengymnastiek; 16.30 Amusementsmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Re geringsuitzending: Dr H. J. de Graaf; „Sultan Agung in Java's Gouden Eeuw": 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lichte muziek; 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Militaire causerie; 19.10 Gramofoon muziek; (Intermezzo: Gesproken brief uit Londen); 19.40 Ronde Tafel Parle ment; 20.00 Nieuws; 20.05 Radio Philhar- monisch Orkest en solist; 21.20 ..Gezellig Bridgen", schets; 21.35 Lichte muziek; 22.15 Ronde Tafel gesprek over het Roo- de Kruis; 22,30 Dansmuziek; 23.00 Nws.; 23.15 Sportactualiteiten; 23.30-24.00 Zang, viool en piano. BRUSSEL. FRANS, 484 meter 12.05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.00, 15.00 en 16.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte muziek; 18.30 Gra mofoonmuziek; 19.00 Omroeporkest; 19.45 Nieuws; 20.00 Gramofoonmuziek; 21.00 Orkestconcert; 22.30 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 11.43 Klassieke muziek; 12.30 Weerberichten; 12,34 Voor de landbouwers; 12.42 Gramo foonmuziek; 12.50 Koersen; 12.55 Gramo foonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Gramo foonmuziek: 13.30 Voor de jeugd; 14.00 Voor de vrouw; 14.45 Verzoekprogram ma; 15.00 Gramofoonmuziek; 16.15 Ka mermuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Gramo foonmuziek; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Volksliederen; 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 19.30 Vrolijk programma; 19 40 Causerie over Zuid-Afrika; 19.50 Gramofoonmuziek; 20.00 Gevarieerd pro gramma; 20 30 Verzoekprogramma: 21.00 Orkestconcert; (In de pauze: Gramofoon muziek); 22 30 Nieuws; 22.45-23.00 Gra mofoonmuziek.

de Stem | 1952 | | pagina 5