Stad en Land Walcheren Centraal Beheer te Goes breidt zich uit Z uid-Beüeland Voorjaarspremiekeuringen Z.-VLAANDEREN VICTORIA Breskens zoekt goedkope scheepshelling Hulsterse Ghesellen in kermis-blijspel LINKSTEREN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 MEI 1952 MIDDELBURG VLISSINGEN Waterschap Ovezande vergaderde Het veer Vlissingen-Breskens Onderdirecteur van „De Schelde" Personeel wordt verdubbeld TERNEUZEN Uitvoering van huidig ontwerp komt te duur SCHOONDIJKE GAAT GELD LENEN Benoemingen „Hij, zij en Hottentoteen zot paardenspul Jubileum „Roomboter" Kloosterzande pRK1 AGENDA RECTOR v. DIJK TE OOS TERHOUT 40 JAAR PRIESTER. Op Eerste Pinksterdag zal rec- tcr P C. H. van Dijk van het St. Jozephgesticht te Oosterhout veer tig jaar priester zijn. De thans 65- jarige is vanaf zijn priesterwijding tot 1917 kapelaan geweest te Aar denburg. Daarna werd hij be noemd te Fijnaart, waar hij tot 1929 zijn ambt vervulde. Hierop volgde zijn benoeming te Ooster hout. De viering van dit jubileum wordt ingezet met een plechtige H. Mis. In de ochtend zullen de zusters en de bewoners van het gesticht de jubilerende rector kun nen gelukwensen, 's Middags re- cipieert hij voor de ongetwijfeld vele vrienden en kennissen, die hem willen complimenteren. GEPROMOVEERD. De heer Kars van Duuren, gebo ren te Tilburg, promoveerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam tot doctor in de wis- en natuur kunde op het proefschrift „De proportionele ontlading in telbui- zen". P. VAN HIJFTE VERLAAT HET VRIJE VAN SLUIS Bij K.B. is aan P. J. F. van Hijf- te te IJzendijke op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van gezworene van het wa terschap het Vrije van Sluis. MUTATIES BIJ DE P.Z.E.M. In April hadden bij de N.V. P. Z.E.M. de volgende personeelsmu- taties plaats: Aangesteld in vaste dienst als: Ingenieur le klas: J. M. Lange- baerd; HulpelectriciSn: B. de Looff; Arbeider voor bijzondere diensten: p. Verhage; Bevorderd tot electriciën: W. F. Bezemer. AFWIJZING SUBSIDIE VERZOEK N-C-B. De N.C.B. heeft aan Ged. Staten gevraagd om subsidie voor twee in Zeeuwsch Vlaanderen gehouden speciale landbouwcursussen. Aan gezien verlening van dit subsidie een precedent zou scheppen en om dat reeds diverse malen dergelijke verzoeken werden afgewezen, stel len G. S. voor aan de Staten om dit subsidie te weigeren. FAILLISSEMENT OPGEHEVEN. Opgeheven is het faillissement van C. H. Bos te Middelburg we gens gebrek aan actief. DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis dat de opgaven, bedoeld in art. 35, lid 1. en art. 51, lid 1, der Drank wet 1931, StbL 476. voor een ieder ter gemeentesecretarie (2e afd.) ter inzage zijn nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn gesteld. Middelburg, 26 Mei 1952. Burgemeester en Wethouders voor noemd, J. W. Kögeler, burgemeester wnd. j. Ph. Koene, secretaris. 770-0 De waterleidingtarieven In enkele regels meldden we reeds dat in de jongste zitting van de Vlis- singse raad door de heren Corveleyn en Post danig gesputterd is over de nieuwe waterleidingtarieven. In de wijken waar de nieuw* tarie ven van midden Zeeland bekend wer den, heerst grote ontstemming en de heer Marijs voegde hier aan toe, dat het aantal klachten legio is. De heer Corveleyn wees er nog op, dat de grote gezinnen ook weer het loodje moeten leggen. Na sterk aan dringen van de raad beloofde de voorzitter nader overleg te plegen met de directie van de M. Z. S.B.M.-KANTOOR VERPLAATST Deze week ls het hoofdkantoor der Stoomtram Maatschappij Bres- kens Maldegem, de maatschappij die het grootste deel van het bus vervoer in West Zeeuwsch-Vlaan- deren in exploitatie heeft, overge plaatst van de Haven te Breskens naar Draaibrug (gemeente Aarden burg). Naast de loodsen voor re paratie en stalling ls nu de admi nistratieve afdeling naar Draai brug overgebracht, zodat het gehe le bedrijf thans te Draaibrug is ge concentreerd. Teerbehandeling Groene- dijk nog niet zeker TN de vergadering van de ingelanden van i el (Vuerschap ovezande weid de rmening ov«. het dienstjaar lt51/ 1952 vastgesteld op f 26.860,91 in ontvangsten en f 22.541,17 in uitgaaf. De begroting voor het dienstjaar 1952/ 1953 op f 30.651,89 in ontvangsten en uitgaaf met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1393,33. Het dijkge- schot voor de schotbare gronden werd bepaald op f 21 per ha. en voor de vronen op f 14 per ha., terwijl de gebouwde eigendommen zullen wor den aangeslagen met 6.3 pet. van de belastbare opbrengst. De heer L. de Winter werd herbe noemd als lid van de Dijkraad. Het bestuur werd verzocht een geldlening aan te gaan. Mocht dit onverhoopt niet gelukken, dan zou de teerbehan- deling van de Groenedijk niet kunnen doorgaan. Een eventuele poldergeldenverzeke- ring zal men aangaan met de N.V. Nationale Borg Maatschappij te Am sterdam. Bij de rondvraag werd nog gewezen op de nodige reparatie aan de duiker onder de Haagdijk en het verwijderen van takkebossen aan de Hoüestelle- weg. (Advertentie) E.V.O. protesteert tegen tarie fs ver li oging p\E secretaris van de E.V.O. (Eigen L' Vervoers Organisatie) heeft ge protesteerd tegen de aangekondigde tariefsverhoging van het veer Vlis- singen - Breskens. Het bedrijfsleven heeft, volgens de E.V.O., recht op een verbinding tus sen Walcheren en Vlaanderen, onver schillig of deze een tekort oplevert of niet. Bij de aanleg van noodzake lijke wegen en bruggen wordt, onge acht de bouw- en onderhoudskosten, ook niet over tekorten of verliezen gepraat. Wegen, bruggen en veren worden betaald door oe gemeenschap. Het wegverkeer alleen ai brengt vol gens de E.V.O. aan belastingen vier maal meer geld op, dan de staat voor de wegen nodig heeft. De E.V.O. vindt het dan ook be paald onbillijk, en zeker ook voor de Zeeuwse vervoerders en verladers, dat lijk geëxploiteerd. Er wordt voorts op voor het veer betaald moet worden, ook al wordt de veerdienst afzonder lijk geëexploiteerd. Er wordt voorts op gewezen, dat deze veerdienst boven dien enorme wachttijden vergt. Deze wachttijden brengen verspilling van kostbare man- en wagenuren met zich. De dienst moet naar mening van de E.V.O. verbeterd worden, zon der dat een extra belasting aan de weggebruikers wordt opgelegd. Deze is, aldus de secretaris dezer organisa tie, schrijnend voor Zeeland en onbil lijk uit nationaal oogpunt bezien. Benoeming G. N. v. Ginkel verwacht D1NNENKORT is de benoeming te verwachten van de heer G. N. v. Ginkel tot onderdirecteur van de N. V. „Koninklijke Maatschappij De Schelde" te Vlissingen. De heer van Ginkel, die 44 jaar oud is, is thans chef van de administra tieve afdeling der Nederlandse Spoor wegen te Utrecht. Daarvoor was hij werkzaam bij Philips te Eindhoven. Bij „De Schelde" zal hij belast wor den met de administratie der finan ciële zaken. De heer van Ginkel is M.T.S.-er (werktuigbouwkunde). (Advertentie) LIET KANTOOR van „Centraal Be- heer" te Goes, dat de laatste jaren gevestigd is boven de Bank van Zee land te Goes, staat voor een belang rijke gebeurtenis in zijn bestaan. Zijn sociale taken waren de laatste Jaren reeds zo gegroeid, dat het per soneel uitgebreid moest worden tot twintig mannelijke en vrouwelijke krachten. Met 1 Juli a.s. wordt echter een grote sprong opwaarts gemaakt, wat een verdubbeling van het personeel met zich gaat brengen. Op genoemde datum treedt n.L de wet op de werk loosheids- en wachtgeldregeling in werking, waarvan de uitvoering in banden wordt gelegd van de bedrijfs verenigingen. Dit betekent voor Centraal Beheer heel wat, want na de fusie met de Centrale Onderlinge, worden de mees te bedrijfsverenigingen door centraal Beheer omvat. Wij noemen de voor onze provincie zo belangrijke groep van land- en tuinbouw; de metaalin dustrie; houtbewerkers; groothandel en vrije beroepen; glas-industrie; ver voer; hotel- en restaurantbedrijven, enz. enz. Daar voor de werklozen de stempel- plicht verviel is er natuurlijk ook een controle-apparaat nodig, dat o.m. be staat uit een aantal over de provincie verspreide steunpunten. De sterke uitbreiding van het kan toorpersoneel vraagt ook voorzienin gen wat de huisvesting betreft. Het is uitgesloten, dat al deze mensen onder gebracht kunnen worden in het be staande gebouw. Daarom zijn onder handelingen aangeknoopt met de ge meente, die bereid is te helpen. Voor lopig wordt lokaliteit van school A ter beschikking gegeven en het schijnt in de bedoeling te liggen om. indien plannen voor verdere scholenbouw in Oost doorgang kunnen vinden en de raad zich er mee verenigd, school A in zijn geheel af te staan aan Centraal Beheer, intussen brengt deze wending in zaken voor Goes weer heel wat werkverruiming mee op administratief terrein. Hansweert duits motorschip had lek Het Duitse motorschip „Main 73", dat met een lading ijzer op weg was naar Antwerpen, kreeg in de sluis al hier plotseling water in de machine kamer. Met behulp van een motorpomp werd de machinekamer leeggepompt en het lek kon worden gedicht. ïerseke Ook te Cadzand en te C astburg werden voorjaarspremiekeuringen ge houden. Voor Cadzand waren de uitslagen: Eeste kalfskoeien: 1 Jo, eig. J. Kools 78'i punt; 2 Beatrix, eig. J. Basting 77 punten; 3 Freia, eig. P. C de Bruij- ne 77 punten. Tweede kalfskoeien: 1 Bea, eig. Kin deren de Hullu, 81 punten; 2 Mina. eig. idem, 81 punten; 3 Reintje, eig. P. M. van Iwaarden, 80 punten. Derde kalfskoeien: 1 Emma, eig, J. Cappon, 79 punten. Vierde kalfskoeien: 1 Marie, eig. Kinderen de Hullü, 82 punter; 2 Elza, eig. P M. van Iwaarden, 80 punten. Oudere koeien: 1 Reintje, eig. P. M. van Iwaarden, 82 punten. Kalfsvaarxen: 1 Betsy, eig. J. Kools; 2 Grietje s Belsy. eig. J. A. Provoost; 3 Jantje 16, eig. idem; 4 Scphie. eig. J. Basting; 5 Zweegstra, eig idem; 6 Grietje B, eig. J. A. Provoost; 7 An na 23. eig. idem; 8 Astrid. eig. P. C. de Bruijne; 9 Olga 2, eig. J. Basting; 10 Dirkje, eig. P. C. de Btiijne. Eenjarige vaarzen: 1 Willy, eig. Jac de Bruijne Getoond werd de stier Le na's Edtiard met 10 afstammelingen en 3 stieren. De uitslagen te Oostburg luidden: Stieren: Frans, geboren 24 Maart 1950, eig. C. C.B. Tas (Waterland- kerkje) 1ste prijsklasse; Bernhard, geb. 24 April 1951, eig. M. Geluk (Nieuwvliet) eervol; Eduard 6, geb. 26 Februari 1951, eig. M. Geluk (Nieuwvliet) eerste prijsklasse; Eva's Eduard, geb. 12 Mei 1951, eig. F. J. Poisonnier (Retranchement) eerste prijsklasse; Bertus, geb. 2 Mei 1951, eig. M. I. Buijsse (Schoondijke) eer ste prijsklasse; Jan, geb. 1 Nov. 1950, eig. P. J. de Milliano (Oostburg) eer ste prijsklasse; Nanno, geb. 15 Nov. 1948, eig. Stierenvereniging Aarden burg, eerste prijs met 83 punten; Thea's Nanno, geb. 13 October 1950, eig, A. Ballegeer (Sluis) eerste prijs klasse; Willem, geb. 13 Jan. 1951, eig. Wed. P. J. Dierickx, eerste prijsklas se. Eerste kalfskoeien: 1 Sjoerdje Min- ke Zwartkop, eig. A. Buijck, 80 pun ten. Tweede kalfskoeien: 1 Nelly, eig. A Buijck, 79 punten; Vierde kalfskoeien: 1 Anna, eig. C Dierickx, 82 punten; Oudere koeien: 1 Lena, eig. Cam Dierickx, 81 punten: Kalfsvaarzen: 1 Catharina, eig A. Buijck, VOOR DE BROEDVAL Hoewei nog ongeveer 1/3 van de aangeslagen pannen niet is afgesto ken, zijn de pannenleggers druk in de weer met het kalken van hun pannen voor de a.s. broedval. Daar de oester- tjes over het algemeen klein van stuk en nog weinig gegroeid zijn, laat men een gedeelte nog even liggen om wat aan te groeien. Om straks weer een zelfde aantal pannen uit te zetten, hebben velen nieuwe pannen bijge- kocht. Nog steeds worden hiervan par. tijen aangevoerd. Op de nog niet afge stoken pannen beginnen zich echter veel planten en andere afzettingen te ontwikkelen. Voor de tweede maal zijn sommigen al bezig de pannen schoon te schuren en van de ongerechtighe den te ontdoen, daar deze planten enz. de groei en ontwikkeling der oester- tjes belemmeren. De verkoop van afsteeksel is afgelo pen en het wachten is nu op kopers van de aangegroeide oestertjes. direct van de pannen ot van bakkengoed uit de zeeften die op het Noorden zijn ge plaatst. Kwadendamme oudste inwoner overleden Dezer dagen overleed in de ouder dom van ruim 91 jaar onze dorpsge noot Jan Depondt. Als jongeman van 27 jaar kwam hij hierheen vanuit zijn geboorteplaats Oud-Vossemeer, en hij vestigde zich als hoefsmid. Zo werd hij de eerste katholieke smid uit de verre buurt. Jaren terug gaf hij de smederij over aan zijn zoon, Fernand, maar tot in de oorlog werkte Jan nog mee in het bedrijf. En zo werd hij een onmisbaar man in de dorpsgemeenschap, omdat de dorpsnieuwtjes vroeger bijna steeds in de smederij werden besproken. Bij na 50 jaar is oude Jan Depondt koor zanger geweest en het kostte hem moeite, afscheid te nemen van zijn koor. Moge God hem voor zijn werkzaam leven en voor zijn aanstekelijke goede humeur een plaats in Zijn hemel be reid hebben. verbetering Vanaf tie Nieuwe Sluis tot aan de weg naar Hoek is langs de weg Ter- neuzen—Sluiskil ook een breed rij wielpad van tegels gereed gekomen. Rest nu nog het restant tot Sluiskil en de gehele weg Terneuzen—Sas van Gent zal van deze hoognodige uitbrei- umg zijn voorzien. raadsvergadering Donderdagavond komt de raad van Terneuzen m openbare vergaaering bij eenAan oe orde zullen komen vwustellen van B. en W. tot het ver lenen van een garantie voor de bouw van 50 woningen te Sluiskil, tot 't vast stellen van aiverse verordeningen in verband met de inwerkingtreding van ae meutve winkelsluitingswet, tot het verlenen van medewerking voor het sticnten van een school voor lager on derwijs op gereformeerde gronds.ag, tot aankoop van diverse percelen grond in de Louisapolder te Sluiskil, tot ont eigening van percelen grond aan de Baandijk ten behoeve van het aldaar aan te leggen klein-industrieterrem en tot wijziging van de gemeentebegro ting 1951. teveel geestrijk vocht Door de jaolitie werd des nachts een 17-jarige schippersknecht aangehou den, die slechts in doornatte onder- kleding gekleed over de Schependijk laveerde. Het jongmens bleek ergens te water te zijn geraakt, zichzelf ge lukkig te hebben kunnen redden, zich van zijn natte bovenkleding te heb ben ontdaan en aldus uitgedost op zoek naar zijn schip te zijn gegaan. Eer hij dat had gevonden, had de po litie echter hem gevonden en meegeno men voor gratis ouderdak naar het politiebureau. burgerlijke stand Geboren; Hendrikus z.v. H. Rensen- Bakker; Antonius z.v. A. Stadhouders- Broeders; jeannette d.v. E. van Hecke- Heijens; Jean z.v. c. LJsebaert-Van Paemel; Patrick z.v. R. Houtepen—Van de Calseyde; Marleen d.v. E. de Brou- wer-Neve; Willem z.v. D. van den Berge-Boeije. Overleden: M. Boone 55 j. wed. van P. Dophemont; J. oe Putter 56 j. echtg. van J. de Ruijter; M. Meertens 8 mnd. z.v. J. Meertens-de Bruijne; H. van Dam 85 j. wed. van L. Meinema; M. Doorns 85 j.; M. de Doelder 83 J echtg. van F. Harms. Filmvertoning. Door het inzame- lingsoomité voor het Rode Kruis werd in „La Belle Vue" de film „Louis Pa's- tem"' vertoond. De voorzitter van het comité, de heer oüjsiager, sorak een inleidend woord. Sas van Gent eerste h, mis. Zaterdag 7 Juni zal de Weleerw. heer W. Vervaet, zoon van de heer en mevrouw O, e. Vervaet-Brijsens, alhier, te Hoeven de H. Priesterwij ding ontvangen uit de handen van Monseigneur Baeten, Zondag 15 Juni d.o.f'. zal de jonge neomist in de parochiekerk van O. L. Vrouwe ter Hemelopneming zijn pi,, eerste H. Mis opdragen voor het wel zijn der parochie. De parochianen van Sas van Gent zuilen zeker hun dank baarheid willen tonen, door in deze dagen van voorbereiding veel te bid den voor de nieuwe priester ingrijpende veranderingen De nieuwe politieverordening is in werking getreden, welke heel wat in grijpende veranderingen in onze ge meente teweeg zal brengen. Zo is het o.m. verboden: ,in, op, aan of over wegen hinderlijke of gevaar lijke voorwerpen te plaatsen of te hangen". Het plaatsen van banken en stoelen op stoepen, om daarop gezeten te ge nieten van de zomerse buitenlucht, zal dus achterwege gelaten moeten worden, ook zullen de zonneschermen of luifels niet lager mogen hangen dan 2.50 meter vanaf de begane grond. Voorts is het verboden: „zich op een weg in strand- of badkleding te be vinden, te zwemmen of te baden bui ten de gemeentelijke zweminrichting. „Het zwemmen aan „de punt" in de sluis of het kanaal is hierdoor ook af gelopen. Hej propaganda maken voor een be paalde politieke partij in de verkie zingstijd door middel van het opplak ken van aanplakbiljetten zal op klaarlichte dag moeten geschieden, want het is verboden: „tussen zons- onder- en zonsopgang te vervoeren of bij zich te hebben aanplakbiljetten en plakmiddel". Het wassen van auto's zullen we in onze gemeente niet meer kunnen zien, want het is voortaan verboden: „cp een weg motorrijtuigen en andere voertuigen te wassen of op enige an dere wijze te reinigen". Met carnaval zullen we het zonder maskers moeten doen, want in de verordening staat: „het is verboden zich op een weg te bevinden vermomd of onherkenbaar gemaakt". Het is voorts verboden: „met stenen, sneeuwballen of andere voorwerpen te werpen of deze weg te schoppen of te slaan, glijbanen te maken op de weg of sleden onbestuurd langs een hellend vlak te laten glijden". De vraag mag hier worden gesteld, waar de jeugd nu voortaan van de sneeuw pret kan genieten. Nu deze verordening is klaar geko men, is er misschien tijd vrij om het jeugdprobleem te gaan bestuderen, mogelijk kan er dan in de toekomst een bepaling komen, „dat het de jeugd verboden is, anders dan op de daar voor aangewezen en ingerichte ter reinen te spelen". Zuiddorpe er bij geroepen, daar de man over in wendige pijn klaagde. Overbrenging naar het ziekenhuis was noodzakelijk. Graantv eeuwfeest polder In het hotel „Het Bonte Hert" te Hulst is in een teestelijKe vergadering van ingelanden het 100-jarig bestaan van de Van Alsteinjjolder herdacht. Behalve de 15 ingelanden, was voor deze gelegenheid cox ae jjolderwerker aanwezig. Het gmg er ouitengewoon gezellig toe. De 100 jaren passeerden even ae revue, met alle personen en beiangweüseuae gebeurtenissen uit het verieaen. Aile aanwezigen dronken de „Bokaal" een traditie, die vroeger al gemeen in ere werd genouden, aoch waarvan ae laatste jaren wel eens worat argeweken. goede gewoonte Een van de vele goede en oude ge woonten, die op ons dorp tot op de dag van heden zien wisten te hand haven is het bedevaarten in de Mei maand. Sjjeciaal Gaverlana staat in her punt der belangstelling. Het is onmogelijk op enkele tientallen na, te ramen, hoeveel Graauwenaars ait jaar weer naar het genade-oord van O. L. Vrouw zijn getrokken. Groepen van ongeveer 30 personen zijn er te voet heen getrokken. Neemt men de afstand, die van hier ongeveer 24 km. bearaagt in aanmerking, dari betekent zo'n tocht toch zeker in onze tijd een prestatie. Naar Beauraing trokken niet min der dan 68 Graauwenaars, terwijl ook O. L. Vronw van Tereecken op He- melvaartsaag onder de bedevaartgan gers een zeer groot aantal parochianen zal hebben gekregen. Lamswaarde vrijheid eendracht vierde feest Met een muzikale rondgang door het dorp vierde onze fanfare zijn eer ste prijs. Het weer was echter zo guur, dat pittige marsmuziek niet in staat bleek, muzikanten en publiek op straat te verwarmen. Selzaete concert onder de linden Morgenavond zal onder de Linden door de Muziekvereniging Concordia van Axel o.l.v. de heer schieman een concert worden gegeven. Op het dorps plein zal een podium worden gebouwd en het geheel zal feestelijk worden verlicht. Clinge Benoemd: In verband met het vertrek van mej. L. Willaert naar het klooster, werd in haar plaats als on derwijzeres van de Fröbelschool be noemd mej. Lea Heycns uit Hulst. Met ingang van 15 Juni a.s. zal mej. Heyens in functie treden. De Klinge (B.) Ernstige val De knecht van de firma Bauwen» allin:. een zekere v. Vherl ngen kwam bi z'n r.e"k'aain heden dcoi een ot r.og toe o"o :<e loste oorzaak van eeu ca. 4.5 m. hoge stelling te vallen. De geneesheer werd dodenherdenking Wederom vond de plechtige herden. king plaats van de grote slag aan het kanaal, waaraan door het tweede re giment gidsen in 1940 werd deelgeno men. De verbroedering van dit regi ment was genodigd ter plaatse te ko men, niet alleen om hulde te brengen aan hun gevallen vrienden, maar vooral om de dank van de gemeente in ontvangst te nemen voor hun hel dendaden. Om ongeveer half tien werden de gasten verwelkomd aan het stadhuis, waarna de H. Mis werd bijgewoond, welke tot zielerust van de gevallenen werd opgedragen en waaraan ook een intentie voor koning Albert en konin gin Astrid was verbonden. Na de H. Mis werd in optocht naar .de gedenk tekens van de oorlogsgevallenen van 1914-1918 en' 1940-1945 getogen, alwaar éénindrukwekkende bloemenhulde werd gebracht en passende woorden werden gesproken, wat ook geschied de aan de graven van de slachtoffers, waaraan nadien een bezoek werd ge bracht. Rond 12 uur werden de gidsen ont vangen op het stadhuis en werd hen een middagmaal aangeboden. Na de middag kwam de slotplech- tigheid, welke zich afspeelde op de plaats waar in 1940 zo hevig werd ge streden en waar als aandenken daar aan een 2e Gidsenlaan werd ingehul digd. opening zwembad De z.g. zwemkom werd weer voor het publiek opengesteld. Dit geschied de later dan in Sas van Gent, daar het water in dit bassin steeds kouder is, aangezien het bad gevoed wordt met leidingwater, terwijl het in Sas van Gent plaats vindt met gezuiverd kanaalwater, dat steeds een hogere temperatuur heeft. Kemseke DIJ de behandeling van de notulen tijdens de raadsvergadering te Breskens merkte de voorzitter op, dat de prijs voor de te bouwen helling voor het repareren van vissersvaar tuigen zeer tegenvalt, daar deze na der wordt geraamd op f 40.000 a f 50.000. De reserve zal, nadat de nieu we vismijn Ls gebouwd, niet toerei kend zijn, om een (Vrgelijke uitgaaf te doen. Getracht zal worden een goedkopere oplossing te vinden.' Het maken van rioleringen en be stratingen aan de Mercuriusstraat, het Oranjepiein, de Duinstraat en de Haven Westzijde werd gegund aan de ta J, en k. T. de Oude te Biervliet. B. en W. werden gemachtigd de twee zgn. armenhuizen aan de Nieu we Sluis publiek te verkopen, m het kader van ae nationale woningbouw leningen zal de gemeente voorlopig kunnen opnemen f 18.050 tegen 4i/4 pet. Een aanvraag om subsidie over 1952 door de vereniging Simavi te Haarlem werd afgewezen. Aan het gemeentepersoneel zal een voorschot wórden verleend op de vacantie-toe- slag ten bedrage van 2 pet. van het bruto-jaarloon. Het herbouwplan werd zonder hoofdelijke stemming vastge steld. Over de kwestie der grondprijzen, die reeds meermalen in de raad ter tal'el kwam, ontspon zich een ieven- aige discussie, waaraan de gehele raad deelnam. Speciaal de heren Cambier en de Vuijst maakten be zwaar tegen de door B. en W. te hoog voorgestelde grondprijzen. Uiteinde lijk werden de toewijzingsprijzen, be houdens één uitzondering, vastgesteld conform de door B. en W. ingediende voorstellen. De verkoopprijzen aan Onvoorzichtige jeugd. Bij de jong ste jubileumscnieting waren een paar knapen wel wat erg onvoorzichtig. Zij gingen n.l. te dicht in het schutters- bereik staan. Een zekere de R. kreeg toen een pijl op het hoofd. Dokters hulp moest worden ingeroepen. (Advertentie) VOOR UW GEZONDHEID WATER HET BESTE BRONWATER MET EIGEN KOOLZUUR EEN GESCHENK DER NATUUR Herbouwkicestie nog niet opgelost In de raad van Schoondijke werd meaegedeeld, dat de inmiddels afge lopen kasgeldlening met de N.V Bank van Nederlandsche Gemeenten'is af gelost. In de vorige raadsvergadering was bouwgrond toegewezen aan de heer W. de Jonge, waartegen echter de v.m. eigenaar bezwaren maakte. Daar er nog bouwgrond genoeg aanwezig is, werd besloten elders grond toe te wijzen. Van G. S. was ingekomen de mede deling, dat Prov. Waterstaat belast is met de uitwerking der plannen tot verbetering van de Willemsweg. De brandweersirene is aangekomen en gemonteerd. Er zijn twee knoppen, één aan de N. H. Kerk en een in de woning van de burgemeester. Deze sirene zal, ter voorkoming van onge wenste defecten in tijd van nood, iede re Zaterdagmiddag precies om 12 uur geprobeerd worden. De onlangs aanbestede sloopwerken aan de Dorpsstraat werden gegund aan de voor de gemeente voordelig ste inschrijvers. Nogmaals kwam de toewijzing van grond aan de heer P. J. Clarisse aan de orde, die met deze toewijzing, in .de vorige vergadering gedaan, geen 'genoegen nam en hiertegen scherp protesteerde. Door de aanleg van de nieuwe weg zijn bakkér Goedhals en Clarisse wel erg gedupeerd. Beiden zouden graag op hun vooimalige plaat sen herbouwen, doch tonen tegen over elkander weinig soepelheid. B. en W. hadden in de vorige verga dering voorgesteld de bakker een uit weg te geven over het erf van de touwslagerij van Clarisse, waartegen deze meende te moeten protesteren. Een beslissing werd nog niet gefor ceerd. De voorzitter stelde voor, dat de raad beide mensen eens hoort en de situatie ter plaatse nog eens in ogenschouw neemt en zo tracht in de ze zeer penibele kwestie een oplos sing te vinden. De erven P. J. van Bortel en de erven de Nie gaven te kennen geen aanspraak meer te willen maken op de voor hen gereserveerde gronden. Deze gronden werden nu toegewe zen aan andere bouwlustigen. Met de firma Staal en Co. te 's Gra- venhage werd een Kasgeldlening ge sloten, groot f 150.000, tegen 7/8% voor het tijdvak van drie maanden. TN verband met de opheffing van de parochie van O. L. Vr. v. Lourdes te Amsterdam is met ingang van 3 juni a.s. eervol ontslag verleend aan de zeeieerw. heer F. P. M. van de Vliet, die pastoor was van deze paro chie. Z H. Exc. de bisschop van Haarlem heeft voorts benoemd tot; pastoor te Delft (Allerh. Sacr.j de we.eerw. heer P. C. Bottelier; tot pastoor te Groo- tetroek de weleerw. heer N. Bijl; tot pastoor te Hippolitushoet (Wieringen) de weleerw. heer C. de Ruijter, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vr. Roz.)tot kapelaan te Amsterdam (O. L Vr. Roz.) de weleerw. heer W. L. Egberts, die kapelaan was te Am sterdam (O. L. vr. v. Lourdes) en tot 'kapelaan te Amsterdam (H. Maria- Magd.) de weleerw. heer R. H. M. Middelhof!, die ook kapelaan was te Adam (O. L. Vr. v. Lourdes). AL deden de reclameplaten van de 6t. Joseph's Ghesellen te Hulst zeer sterk vermoeden dat er bij gele genheid van de kermis een concours- hippique was, het bleek toch wel de gelijk een toneelopvoering. Maar daar in het patronaat was het dan ook al paard wat de klok sloeg. Een ietwat Danny Kaye-achtige paardenhater ziet kans om op een soort dronken kanonskogel, die „Hot tentot' heet, eensteeple-chase te winnen, en dat alles om de gunst van een vrouw. Natuurlijk. prima rollen OORDAT Piet Verwer, als Sem Harrington, zo ver is, dat hij de beker in de trillende handen draagt, heeft hij drie bedrijven lang de toe schouwers vermaakt op een manier, die we wel van nem gewend zijn, maar toch telkens weer een verras sing is Hij ging volkomen In het blij spel op en we moeten zeggen: hij schitterde als hoofdrolspeler. Voor zijn tegensjjeelster Trees v°n Pop pel was het wellicht niet gemakkelijk, maai ze heeft het in ..Hij. Zij en Hot tentot' uitstekend gedaan. De twee overige uitblinkers waren, oenalve Piet Verwer mej. Ria Burm en Piet Rouleau De eerste met haar ;adde c.i >esliste mar'er van spre ken via een bijzon gedaagd type als de wereldse vrouw die in stroom- lijn-sleeën politiemannen tot vertwij feling brengt en alles „om te smel ten" vindt. Piet Rouleau speelde Cweek. de butler. Ondanks alle over dreven stijfheid des dienaars, was ook deze rol een komische en de ver tolker heeft het er uitstekend afge bracht. Ch. Heirman en Johnny van Overmeeren kwamen goed uit de verf. Alph. de Block, als de bezitter van uitgebreide renstallen, son met wat meer brio voor de dag gekomen zijn, terwijl mej. Triest ook wat.vlak m haar spel was. Ook nu weer was de regie van drs Waterschoot te proeven. „Hij, Zij en Hottentot" is een vrolijk stuk, waar mee de Ghesellen bij alle kermisver maak eer hebben ingelegd. Vanavond spelen zij het voor de laatste maal. Donderdag a.s. viering TAONDERDAG a.s. viert de Coöp. Zuivelfabriek „Roomboter" te Kloosterzande. zoals gemeld, het 25- jarig bestaansfeest. Die dag zal om 11 uur in hotel „De Linde' een receptie worden gehouden. Om kwart voor twaalf vindt een of ficiële ontvangst op het gemeente huis van Hou'enissc plaats, 's Mid dags om 1 uur wordt de genodigden een lunch aangeboden, waarna verder het zilveren bestaansfeest zal worden aevierd. hen, van wie geen grond onteigeikl werd werden vastgesteld op 110 pet. van de toewijzingsprijzen. Bij de rondvraag informeerde da heer de Baare naar demping van de sloot achter de fabriek van de N.V, Gebr. Verduijn. De voorzitter act. woordde, dat zodra met de definitie ve bouw van de fabriek begonnen Ml woiden, de sloot zal woren gedempt. De heer de Vuijst informeerde naar de bouw van een aantal woningen door de Kon. Mij. „De Schelde". De voorzitter antwoordde, dat de plannen hiervoor niet doorgegaan zijn, aange zien deze woningen een te hoge huur zouden moeten opbrengen. (Advertentie) "H TRACTATII VOOR IN lOXt BOZIW VAM 80 ■S3 crp <M «MM 14 lOl w Breskens Vismijn. De visaanvoer cp Op vismijn was in de afgelopen 2472 kg. bot van 0.49—0.16; 1874 schar van 0.600.1731 kg. schol 0.500.20 351 kg. tong van 1.470.971 1 kg. Griet van 1.03; 16 kg. Rog tm» 0.44—0.30; 32 kg. onverkochte vis root vismeelfabriek; 7882 kg. exportgan». len van 0.93—0.60: 1610 kg. binnenMa*. garnalen van 0.690.60. Biervliet 4 X- ACCORDEOLA GAF ZEER GESLAAGDE UITVOERING De Midder.standsvereniging „Willem Beukelsz." heeft de pracht gelegen heid, die haar door het houden van het Bondsconcours te Biervliet gebo den werd, het openluchtterrein lag practisch gereed, dankbaar te baat genomen en om in stijl te blijven... een tweede muziekfeest georganiseerd, dat hoewel geheel anders in opzet weer de massa tot zich lokte. Van heinde en verre waren de lief hebbers van he: Amusement gekomen om dank zij het zonnig weer in de openlucht te genieten van wat Accor- deola met hun medewerkers hen bood. Dit was niet gering in een vlot tem po werd een programma afgewerkt, dat zelfs de meest kieskeurige moest bevredigen. Het bestuur van de Middenstands vereniging toont, dat het risico's durft nemen in aller belang. De vereniging, die nog maar sinds korte tijd is op gericht, zal zeker haar medewerking verlenen bij tal van festiviteiten. Pseudo-vogelpest. Ook in onze gemeente heeft zich een geval van de zo gevreesde vcgripest voorgedaan. Men weze voo: al met pas aangekochte dieren op zijn hoede. Aardenbnrg JAARVERGADERING W1T-GELE-KRUIS De plaatselijke afdeling van de ver. eniging ..Het Wit-Gelo-Kruis" hield haar jaarvergadering in „De Roode Leeuw". Door de secretaris werd het jaar verslag voorgelezen en de penning meester gaf een financieel verslag over het afgelopen jaar. Bij de bestuursverkiezing werd voor Eede de heer C. Sturtewaegen her kozen en voor Aardenburg mevrouw C. de Jonghe-Cammaert. In de vaca ture, ontstaan door het overlijden van de heer Aug. Lootens, werd gekozen de heer F. van Waes, die was voorge steld door 10 leden uit arbeiderskrin gen. K.A.B.-feest. Het feest van de Ar beid, dat destijds door de K.A.B. moest worden uitgesteld, vond thans plaats met een koffiemaaltijd in de Huishoudschool en een dansavond in „De Roode Leeuw". Collecte. De huis-aan-huis-coUecte welke alhier werd gehouden ten bate van de Oorlogsgravenstichting, bracht op f 62.88. Tholen muziekavond trok veel belangstelling Door de Harmonie Concordia werd een muziekavond georganiseerd, waar aan deelnamen de corpsen Accele rando uit St. Annaland. Euphonia uit Bergen op Zoom (Vrederust), o.b.K. uit Stavenisse, Oud-Vossemeerse Mu ziekvereniging, Eendracht uit Scher- penisse, K.N.K. uit Poortvliet en M. V.K. uit St. Maartensdijk. Er was een officiële ontvangst der besturen in hotel Zeeland, waarna de corpsen een muzikale wandeling door Tholen maakten met tot slot de en- semblemars „Welkom". Rond halt zes opende Concordia op de Markt het concert met Alcestis, Fantasie Romantique van J. R. v. d. Glas en Zonnebloem, Concertwals van S. P. van Leeuwen. Na de pauze gaven medewerkende corpsen op toerbeurt twee muziek stukken ten beste, welke bij het pu bliek zeer in de smaak vielen. ANTWERPEN. Donderdag 29 Mei: „De Vrijschutter" in de Kon. Vlaamse Ope ra om 20 uur. GOES. Donderdag 29 Mei: Filmvoorstel ling A. M. Z. in Prins van Oranje om 20 uur. HULST. Donderdag 29 Mei: Jaarlijkse al- gemene vergadering Melopolder eni va- terschap Willem Hencifr-s en K c.n Kie.'drecht in hotel Hel Bon e "'Ji rJDDELBURG. Donderdag 29 Mei: Ver gadering polder Walcheren in Po*aer- huis om 10.30 uur.

de Stem | 1952 | | pagina 2