Stad! en Land J( Ca Gesprekken met het „Feestcomité'' filmt! W alcheren Zuid-Beveland Hier was eens het Sloe Z.-VLAANDEREN Publieke Tribune DE ERFENIS rAKK In zi Om 't beleid van B. en W. van Kloetinge F ecleratieconcours bij de zilveren Gildezonen van Lora Culpane RADIO VL -du Ven on DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 19 MEI 1952 En d( MIDDELBURG VL1SSINGEN LIKDOORNS KK GOES TERNEUZEN AAEL De pers als zondebok AANVARING BIJ TERNEUZEN V eertariefverhoging scherp gehekeld Met de buurtschap naar de bollen Merrie-keuringen voor stamboek Volop muziek te Roosendaal St. Fidelis uit Breda promoveerde Bouwopdracht Abdij kerk te Egmond AGENDA Tand Wegen Benz in br£ BIJ een botsil is de benzi tankboot „F. vervoerde, in personen were ongeluk, dat en Delaware en Philadelph zijn waarschi minste acht rrince met OP een dorpje tjielp van stille boer het onmet peert hij den in de het touw den. Een 1 Well hij dat ver en ging hij boy en wa jaren? ZILVEREN PROFESSIE BROEDER HUGO Broedr Hugo, directeur van het Juvenaat te Huybergen, hoopt op Donderdag 5 Juni a.s. zijn zilve ren professiefeest te vieren. ONDERSCHEIDING De heer Leon Blondeel te Aar denburg, bekend figuur uit het Zeeuwsch-Vlaarase zakenleven, zal op Dinsdag 20 Mei a.s. uit handen van de heer Antonissen, directeur der Suikerfabriek „Sas van Gent", de onderscheiding in goud van de „Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel" ontvangen. De heer Blondeel herdenkt dezelf de dag het feit, dat hij 50 jaar ge leden het agentschap voor boven genoemde fabriek aanvaardde. MUNITIE OVERGE SLAGEN Op de rede van Vlisslngen is een voor de Nederlandse regering be stemde partij munitie, komende van de Ver. Staten, uit de „Amstel- dijk" van de Holland-Amerika-lijn overgeslagen in lichters. De „Am- steldijk", die ook stukgoederen aan boord had, is naar de haven van Antwerpen opgevaren. MERRIëN - KEURING Van de 24 merriën die te Tholen werden gekeurd voor opname in het Keurstamboek, werden waar dig gevonden: Corrie, eig- M. J. Buys, Poortvliet; Samba, elg. H. Rystenbil, Scherpe- nisse; Irene, eig. M. J. Geluk. Oud Vossemeer; Roza v. d. Maasdijk, eig. M. A. Geuze, Oud Vossemeer; Gerda v. Langeweg, eig P. J. Goor- den, Oud Vossemeer; Glorie v. Bleyendaal, eig. Jac. Fr. Brooy- mans, Oud Vossemeer; Gerda v. Bleyendaal, eig. Jac. Fr. Brooy- mans, Oud Vossemeer; Dora v. d. Eendracht, eig. M. J. Kosten, Tho len. HET BOTERT NIET MET DE „BRADERIJ" In een bijeenkomst van de Middel burgse burgerij, gewijd aan de brade rie-plannen, bleek heel wat minder enthousiasme te leven, dan onder de ontwerpers daarvan. Allerlei bezwaren waaronder zeer gezoete, werden geop perd, en de heer 't Westende, die als verdediger er van optrad, kon ondanks zijn enthousiasme daarvoor, de tegen stribbelaars niet overtuigen. Als de wind niet vlug omslaat, valt te vrezen dat er w'ëifiig liefhebberij voor dit novum op de Zeeuwse eilan den is. Naar onze mening zou dit zeer jam mer zijn. Vooral voor de Belgische be zoekers, die toch met duizenden wor den verwacht, zou zo'n braderie een attractie beteken van de bovenste plank en ook zou het heel wat nieuws gierigen uit de eigen provincie trek ken. Het schijnt echter voor vele Mid delburgse zakenmensen moeilijk om van de vertrouwde gang van zaken af te wijken. OPENING k.A.b. HUISVLIJT- TENTOON STELLIN G Alhier werd de K.A.B. Huisvlijtten- toonstelline geopend. De voorzitter van de K.A.B.de heer F. Schets, opende met een kort woord van welkom, spe ciaal tot de heer Beumer, Leider van de Cultuurdienst van de K.A.B.. en de inzenders van het tentoongestelde. Hij dankte diegenen, welke hebben mee gewerkt O' deze tentoonstelling tot stand te brengen. Hierna gaf hij het woord aan de heer Beumer. Deze feliciteerde de initiatiefnemers die deze tentoonstelling de eerste in Zeeland door leden van de K \.B„ heb ben opgezet. Hij zei, dat er in Utrecht plannen waren om een landelijke ten toonstelling te organiseren, maar hij vind het wel prettig dat Vlissingen hier (Advertentie Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. voor geweest was. Spreker sprak ver der over steeds meer mechanisch wor dende bedrijven, en hoe de arbeiders nu makkelijk ook zelf een stuk mecha nisme konden worden. Hij stelde het des te meer op prijs, dat de arbeiders in hun vrije tijd nog zoveel tot stand wisten te brengen. De Cultuurdienst had voor de beste inzending een me daille beschikbaar gesteld. Hierna ver klaarde hij de tentoonstelling voor ge opend. EDISON GEëERD B. en W. doen de raad het voorstel om de z.g. industrie-weg tussen Hen- drikweg en Wachtpost 66 dus de weg langs de nieuwe P.Z.E.M.-centrale te noemen naar de Amerikaanse uit vinder Edison, die nog van Nederland se afkomst is en de eerste electrische centrale heeft gebouwd. en we gingen naar de speeltuin: QOES heef', dan zijn eerste speel tuin, dank zij het sloven en het sjouwen van het comité en enkele enthousiaste vrijwilligers, waarvan we wethouder Buys noemen, die van de ochtend vroeg tot de avond laat, ge assisteerd door secretaris Weezepoel, aan het werk was. 's Middags twee uur trok de stoet, waarin het jeugdig element sterk was vertegenwoordigd, naar de speeltuin in Oost. Aan de kop marcheerde het oude „Euphonia", dat door de unifor men er heel wat martialer uitziet en dat ook wat de muzikale prestaties betreft, een goede vernieuwing heeft ondergaan. Na een mars door de stad arriveer de de optocht kwart voor drie op het Lyceum-terrein, waar de heer Potter het welkomstwoord en burgemeester ten Kate de openingsspeech afstak. Beide sprekers waren enthousiast over het bereikte, gaven kwistig de haver aan de paarden, welke die ver dienden, en hoopten dat ook spoedig in andere delen der stad, de kinderen op gelijke wijze onthaald konden wor den. Hoe geestdriftig de jeugd voor zo'n evenement is, bleek wel, toen mevrouw ten Kate de schommel in beweging zette. Als een wervelwind stormden de jongens en meisjes op het speel tuig aan en weldra waren met de schommels de andere apparaten over belast. „Euphonia" speelde nog wat en enkele sprekers, waaronder een afge vaardigde van de vlissingse speel tuin uitten vele goede wensen. Tenslotte droeg de heer Potter de speeltuin over aan <je vereniging, die haar beheren gaat. de bazar slaagde De Vrijdagavond door de burge meester in het Schuttershof geopende bazar voor het centraal genootschap voor kinderherstellingsoorden, had het op de openingsavond niet erg druk, evenmin als op Zaterdagmiddag. Maar de Zaterdagavond werd een groot succes. Regelmatig was het er stampvol, zodat het sluitingswoord van mevr. Israël optimistisch kon zijn, belgie troef De Belgische driekleur hing Zaterdag bij het nieuwe Beursgebouw uit. Een gezelschap van 250 Zuiderburen briithl n.l. een bezoek aan Goes en di neerde in genoemd gebouw. 's Middags half drie werden de bus sen weer bestegen en trok men naar Walcheren. sHeerenlioek samenstelling stem bureau De samenstelling van het stembu reau is als volgt: Voorzitter: C. v. Horsigh, burgemeester: leden: P. Raas en E. spelier; plaatsvervangend lid: a. v. zunderen ambt. ter secretarie. Heinkenszand leden stembureaux Hier werden de stembureaux als volgt samengesteld: Stembureau 1: Voorzitter de heer b. Funk, burgemeester; leden de he ren C. Nijsse Gz. en M. C. de Leeuw; plv, leden: de heren C. Ch. Cappon en A. Goossen. Stembureau 2: Voorzitter de heer A. Simonse; leden de heren C. Del. lebeke en H. Vermue; plv. leden de heren A. Rijk en A. van Leeuwen. Deze maand worden de eerste dakspanten geplaatst op een nieuwe boerderij, die verrijst in het voormalige Sloe. Men ziet hier het aan brengen van de eerste spant. (Advententle i AAMBEIEN? SCHIEFFER'S STOFWiSSELINGZOUT g°pf' verlichting, regelt de sloelpong en zuivert het bloed van glflsioffen. botsingen In de Nieuwstraat kwam de wielrij der A. S. in aanraking met de laad bak van een passerenae vraentauto, bestuurd door A. J. V. S. liep een le lijke hoofdwonde op en moest, na ter piaatse door een dokter te zijn verbon den per ziekenauto naar zijn woning women overgebraent. Bij de Nieuwe Sluis reed de brom- fietsrijder C. L. L. bi] het veriaten van het rijwielpad pardoes tegen de mili taire personenauto, afkomstig uit Bre da, op. De bromfietser kwam met de schrik vrij. zijn fiets was echter deer lijk beschadigd, terwijl ook de auto enige schade opliep. VEILIG VERKEER Na de schooljeugd, dm enige tijd geleden met over het algemeen zeer goede resultaten het verkeeisexamen heeft afgelegd, kunnen nu ook de oudere kinderen en volwassenen zich laten testen op hun kennis van ver keersregels. Hiervoor zal in de laat ste week van Mei een verkeerslaan worden aangelegd. Verder zal in die week ook nog een lezing worden ge- In de K.oetingse Raadsvergadering werden o.a. de door de heer D. Schipper (arb.) gemaakte opmerkin gen inzake het beleid van B. cn W. in de raadsvergadering van 2 Mei j.l. be antwoord. Hei punt: waarom worden er te weinig raadsvergaderingen ge houden, werd door de voorzitter be antwoord met te zeggen, dat er eerst voldoende agenda-punten moeten zijn. Verder deelde hij mede, dat er maar een keero verdag vergaderd is, dat het behanelen van een begroting ook te vroeg kan geschieden dat er slechts zel den stukken in de raadsportefeuiile ontbreken, dat het B. en W. niet be kend is, dat de Raad onvoldoende wordt ingelicht en dat Raadsbesluiten wel degelijk worden uitgevoerd. Ook het stagneren van de herbouw van twee woningen van de heer de Jonge uit Ellemeel komt niet op rekening van B. en W., aldus de voorzitter maar op andere instanties. Tevens deelde hij mede. dat het bouwvolume .951 wei degelijk is besteed (er zijn twee wo ningen gebouwd). B.-en \V. zijn voorts van mening, dat geen raadsbesluit no dig gewenst worat voor de verhuur van gem. woningen. Wel gaf de voor zitter toe, dat de wijzigingen in de ge meentebegroting dikwijls „laat" zijn en hij zegde toe, dat hierin verbete ring zal komen, evenals in de memorie van toelichting. De voorzitter vestigde er nog eens de aandacht op dat B. en W. zich ten volle kunnen verantwoor den en dat de staat van beschuldiging die de heer Schipper heeft geuit voor het grootste deel ongemotiveerd is. B. en W accepteren daarom geen staat van beschuldiging. Op voorstel van de heer Buitenhuis (A.R.) ging de raad toen in besloten zitting over. Bij de heropening kwam wethouder Straub (C.H.i met het volgende voorstel: van de pers wordt geëist, dat de publicatie als zou B. en W. in staat van beschul diging ziin gesteld (raadsverslagen van 2 Mei ji.) wordt teruggenomen. De lieer Buitenhuis voegde er aan toe, dat hij alleen bezwaar had tegen de sen sationele „koppen" in sommige kran ten. Beide wethouders onthielden zich van stemming, verder kreeg dit voor stel" vier stemmen voor en een blanco van de heer Schipper, Besloten werd om de betegeling van het schoolplein onderhands aan te besteden aan L. Dekker voor 3589. De afdeling van de EHBO ter plaat se ontvangt een subsidie van 65. organiseerd, waarin de verkeerspro blemen aan de orde zullen komen. Eerste prijs. Op de te Eindhoven gehouden bakkerwedstrijden bit gele genheid van de Bakkersvakschool-da gen, behaalde onze stadgenoot Paul Schauwaert een eerste prijs in afd, 23, sierstukken der tentoonstelling. Sas van Gent zwembad heropend. Het prachtige zwembad in onze ge meente is heropend voor het publiek. Ook dit jaar zullen hierin weer ver schillende wedstrijden worden georga niseerd, waarbij enkele internationale. Schoondijke EINDEXAMENS KATH. H.B.S. „ST. ELOY" Dit jaar zullen voor de eerste maal sinds haar oprichting in 1947, aan on ze Kath. H.B.S. de eindexamens wor den ai genomen. Het scliriftelijk ge deelte wordt afgenomen van Maandag 19 t.m. Woensdag 28 Mei, het monde ling gedeelte voor wat betreft de A- afdeling op 7 en 8 Juli; voor de B-af- dellng op 30 Juni, 1 en 2 Juli Aan dë examens voor de afdeling A zullen 4, voor de afdeling B 10 candi- daten deelnemen. IJzendijke weer een brutale inbraak Er is ingebroken in de woning van de arbeider C. H„ gelegen langs de weg IJzendijke-Pyramide. Langs een kelderraam hebben de daders zich toe gang verschaft tot de woning en daar alles overhoop gehaald. Met medene ming van 2 horloges, enkele kleding stukken en enig geld zijn zij verdwe nen. De direct ter hulp geroepen po litiehond heeft het spoor gevclgd lot aan café „Pyramide". Daar bleek, dat 2 personen zich hadden gemeld om een rijwielband te repareren. Dit kan mo gelijk een aanwijzing zijn, welke kan lelden tot het opsporen der daders. Geslaagd, De wachtmeester J. Verpoorte van de brigade alhier is ge slaagd voor het polltie-diploma. W aterlandkerk je Pseudo-vogelpest. Onder de pluim veestapel van een landbouwer in onze gemeente is de pseudc-voge.pest uit gebroken. De nodige maatregelen zijn rnmiddels genomen. Nog goed afgelopen Zaterdagmorgen omstreeks kwart over zes is bij het uitvaren uit de haven van Terneuzen het ongeveer 1400 ton metende Belgische binnen schip .Virgo poter.s" in aanvaring gekomen met het naar Antwerpen on derweg zijnde Zweedse motorschip „Silvergate". De aanvaring geschiedde tijdens een plotseling opgekomen mist bank. De „Virgo potens" kreeg een groot gat in het achterste ruim. Het schip is de haven van Terneuzen bin nengesleept. De schipper, de Belg v. Meirlaan. werd tengevolge van de bot sing aan het hoofd gewond. Hij moest zich onder doktershanden stellen. De „Silvergate" is later doorgevaren naar Antwerpen. Het ongeval is nog betrekkelijk goed afgelopen. Wanneer de boeg nog drie meter verder was binnengedrongen, was ze terecht gekomen in de roef, waar drie mensen lagen te slapen. Deze zijn dus wel op het nippertje aan een groot gevaar ontsnapt. Tijdens vergadering K.V.P, Statenkring Hulst ET VEN Kojj»i ais ae verjjaaering van de StaienKring Hulst van de jvVf', in „De Kcuiing van Engeland" te Hulst gehouden, begon, even bewogen was net emue, reen ue voorgestelde veer- tariefverhogingen ter sprake kwamen. Alhoewel een dergelijk punt niet op de agenda vermela stona, kwam het en is het wonder toch ter spra ke, Drs. Th. Adriaansens betoogde, dat, Indien de door minister Wemmers bij zijn onlangs aan zeeland gebraent bezoek voorgestelde verhogingen door gang zouden vinden, dit voor het eco nomisch leven van Zeeland 'n flinke slag zou betekenen. De gevolgen day- van zouden, aldus spreker, niet zijn te overzien. De verschillende afgevaar digden beperkten zich tot betekenis volle uitroepen als: „verschrikkelijk", een „ramp". Er vielen dus wel harde woorden. Drs. Adriaansens drong er enthou siast en met klem op aan. dat met alle mogelijke krachten uit alle geledingen zou worden gewerkt om de verhogin gen te annuleren. De vergadering be sloot unaniem een adres te zenden aan de K.V.P.-fractie van de Tweede Ka mer en van dat adres G.S. een af schrift te doen toekomen. Tevoren was de te voeren propagan da voor de komende verkiezingen be sproken. Algemeen was men in weer. wil van de mening van het kringbe- stuur, van oordeel, dat de openlucht- meeting in Hulst, waar Prof. Romme zal spreken, op Tweede Pinksterdag moest plaats vinden en ook voor de andere sprekers, o.w. de Tweede Ka merleden v. d. Ploeg en Lucas bepleit te men een centralisatie in de spreek beurten. "TEN ZONDAGAVOND in de trein AmsterdamRoosendaal. Heet en druk. Buiten slaapt de zon op de velden. Temidden van geroeze moes en gedreun hoort mijn soezend oor dat Hermes D. V. S. kampioen geworden is en Axel tweede klasser en dat Internos verloren heeft. Plots evenwel schrik ik on uit mijn sluimering bij het horen van een bekend dialect. Ik speur de menigte langs. In de verte naderen twee onmiskenbaar Vlaamse petten, die luidruchtig hun mening over alles en nog wat uiten. DLIJ weer eens streekgenoten te ont- moeten, stap ik erop af. Allebei hebben ze besabberde stompjes zwarte shag tussen de beroeste tanden en de ene heeft een indrukwekkende geel rode band om de arm: met Feestco mité. Het is te zien, dèit ze zich niet thuisvoelen in hun Zondagse pak. Het zijn kopjien van mensen, die alleen graan kunnen afpikken of bronzen vlas spreiden en vredig leven, aders niets. UIT GENT Mee, ze komen niet Vlaanderen, maar uit Zeeuwsch uit een dorpje in de omstreken van Gent. Ik heb de indruk, dat ze erg dankbaar zijn dat „meneer" aandacht aan hen schenkt. Aan hun glimmende gezichten zie Ik, dat het vandaag een grote dag is. vol trots verteilen ze me, dat ze met een gezelschap naar de bollenvelds-n zijn geweest, ze vertellen me enthousiast dingen over Lisse en Noordwijk aa.n Zee, waar ze rond hebben geflaneerd temidden van duizenden Engelsen, Duitsers en Fransen, zelfs Finnen, Zwitsers en Italianen. De man van het Feestcomité troont mij mee ter be zichtiging van de rest van het onder nemende gezelschap. We komen eerst bij vier leden, die met vermoeide, maar overgelukkige gezichten in het groene leer leunen. De tevredenheid over de grote dag ligt er maar voor het opscheppen. Uitslagen te s-Heerenhoek QOk te 's Hcerenhoek werd door het „Nederlandse Trekpaard" een mer riekeuring gehouden. Goedgekeurd werden: Irma v. Zeldenrust, d. Drie- dijk, Baarland; Meta, wed. c. Drie- dijk, Baarland; Mina, j. v. Maldegem, Baarland; jolanda, C. Remijn, Baar land; Tannie v. d. Borsseisendijk, J. Vette en Zoon, Borssele; Meta v. d. Biezen, J. de Dreu. Ellewoutsdijk; Bei- la v. Marquis, id.; Nellie, P. Oosthoek, 's-Heerenhoek; Elza, P. v. 't Westein- de, 's-Heerenhoek; Bertha, Gebroeders Schrijver, HeinkenszandOerda uit de stooflaan, c. Verdonck-van der Heijden, Nieuwdorp; Gonny v. Bruns- wijk, M. Verdonck, Nieuwdorp; Ellie, H. verdonk, Nieuwdorp; Corrie vaii Achterduin, J. van 't Westeinde-Ver- mue, Nieuwdorp; Jenpy v. Mariahof, A. H. Zandee, Nieuwdorp; Nellie van Elsdiek, D, J. Drees, Oudelande; Mi- or v. Oudelande, P. van Sabben Jr., Oudelande; Cora' v. Werrilaan M. de Jonge Pzn„ Ovezande; Olga v. Dijk- zicht, P. Rijk Wz., Ovezande; Marian ne v. Veldzicht, c. v. d. Dries, 's-Hee renhoek; Erene v. Lewedorp, M. Ver mue, Lewedorp. £)E STERK ACOUSTISCHE Gilden- huiszaal te Roosendaal heeft tij dens het Federatieconcours, dat de Bond van Harmonie- en Fanfare-ge zelschappen in het bisdom Breda ter gelegenheid van het zilveren be- staansfeest van de Harmonie „De Gildezonen", weinig wanklanken kunnen resoneren. Het was ook weer geen denderende muziek, die vanaf het podium de schaars bezette zaal in klonk, maar de jury was van oordeel, dat vier muziekkorpsen met een eerste prijs naar huis konden gaan. Dat gaf een spontane vreugde, vooral bij de har monie St. Fidelis uit Breda, die een eerste prijs met promotie behaalde, hetgeen betekent, dat de Bredanaars in het vervolg in de afdeling Uit muntendheid kunnen gaan blazen. De ze harmonie heeft het beste gebracht, wat er op deze middag te beleven viel. Het corps blaast muzikaal en vrij zuiver. Aan homogeniteit, vooral bij het klein koper, kan nog het een en ander worden bijgeschaafd. Deze groep speelde af en toe op de rand van het ruwe af. De Oudenbossche Harmonie, voor het eerst in de afdeling Uitmun tendheid, werd gehandicapt door ze nuwachtige solisten en vaak slordig spel. Een keurige indruk maakte de kleine fanfare „Vrijheid Eendracht" uit Lamswaarde, een kleine groep, die het met hard werken ten volle heeft verdiend. Gasteis Harmonie kon het met een betere frasering en bezielder musiceren een stuk verder brengen dan de derde prijs, die gisteren werd behaald. Namens het federatiebestuur dankte het bestuurslid, de heer C. van Osta, die ook het concours met een inleidend woord had geopend. De woordvoerder bracht dank aan de jury, bestaande uit de heren Lange- veld, Enschede; Gijsbert Nieuwland en Jos de Klerk, Haarlem, en verder aan allen, speciaal ds zilveren Gildezonen die het concours, hoe klein het ook was, tot een bevredigend succes heb ben gemaakt. de prijzen. De prijzen vielen als volgt: R.K. Muziekver. Bomen Worden Eikels, Westdorpe, 285 p., Ie prijs; Gasteis' Harmonie, Oud-Gastel, 205 p., 3e pr.; Fanfare Vrijheid Eendracht, Lams- waarde, 277't p., Ie prijs; Harmonie St. Fidelis, Breda, 302 p., ie prijs met promotie; Oudenbossche Harmonie te Oudenbosch, 264 p., Ie prijs. Als entourage van de muziekfeesten in het Gildenhuis draaide op de ge- meenteweide een grote kermisse d'été. De Muziekfeesten worden de hele komende week met een festvial, dat bestaat uit een avond-aan-avond- concert, voortgezet. Liet Feestcomité en ik trekken ver. der. enkele wagons door tot bij twee dikke, b.ozende „madammen." Hiermee is het gezelschap compleet. Het Feestcomité loopt vanal Lisse door ae gang heen en weer om uit hoofde van zijn functie het contact tussen de twee polen levendig te houden. We praten nog wat over de reis. Van Lisse moeten ze dus naar Roosen daal, vandaar met de trein naar Ant- werpen en verder door naar Gent en dan moeten ze nog een kilometer of vijftien tg voet, omdat er geen ver. binding meer is naar hun dorp. Je moet niet denken, dat het niet prima georganiseerd is. Er is werk van ge. maakt. Wat denk je wel, zo'n reis lel den voor het heie gezelschap, met al die fiekfakkerijtjes van de grenscon trole! voor deze mensen is het ook geen kleinigheid. trots ]~)e man deelt mij in vertrouwen mee dat hij de band met; Feestcomité, speciaal voor deze gelegenheid geleend heeft bij de plaatselijke Wielerclub. Want die is er ook. Hij is trots op zichzelf en op zijn dorp. Volgend jaat gaat hij weer deze vacantie-tocht or. ganiseren, maar dan nog een paar w- ken vroeger. Behalve Dragon heeft h., voor de grote dag ook een pakje „ol- lanse" sigaretten gekocht, waarvan hij de kwaliteit hogelijk roemt. Waardig biedt hij er één aan en natuurlijk ac- cepteer ik. We stomen Roosendaal binnen. La waai en mensen op de perrons. Een keer of vijf verzeker ik hem, dat ze er hier werkelijk uit moeten en dat ik me niet vergis. Daarop trommelt hij de kudde bij elkaar en dan begint de uit tocht, onder de belangstelling van heei Noord-Nederland. Het Feestcomité en ik geven elkaar de hand, slaan elkaar op de schouder en nemen lachend af scheid. Hij zegt een paar keer: „Mer ci" waarvoor weet tk ook niet waarna het ogenblik van uitstappen komt. Vóór het gezelschap van acht man wuivend uit het gezicht verdljnt, wijs ik eerst nog eens waar ze heen moeten. Als rustig in de trein zit, die mij naar huis brengt, heb ik het ge voel. dat ik zojuist de prachtige men sen van Timmermans en Streuvels in levende lijve ontmoet heb. Er hangt iets van vrede en kalmte in de lucht, iets van kinderlijke onbevangenheid, de helaas zo schaarse bestanddelen van het moderne leven. Heerlijke ou derwetse mensen!..., We rijden Zeeland binnen, waar juist het laatste zonlicht sterft over schor en Schelde.... bouwen van een kloosterkerk aan de regale abdij van de Bene dictijnen te Egmond is opgedragen aan de firma Huurdeman en Arts te Amersfoort, die, het laagst had inge schreven voor f 157.295. De begroting was f 206.315. SBM GRAPJES De zomerdienstregeling is in werking getreden. De SBM heeft voor de Sluize- naars een grapje bedacht. De bus naar Draaibrug vertrekt de gehele dag om 40 minuten over het gehele uur. Alleen de tweede 's morgens vertrekt om 7,15 uur en is om 7.20 uur in Draaibrug. Hier moe. ten d"e passagiers wachten tot 7.45 uur voor aansluiting. Het gevolg is dus, dat men vroeg op moet en later op het werk komt, bijv. in Aardenburg. We vrezen, dat er weinig waardering voor zal be staan. Draaibrug heeft nog een attractie voor de Sluizenaren. De passagiers worden eerst 100 meter op de Rijksweg meege nomen, waarna de bus gaat keren en terug gaat in de goede richting. Dit al les is tijdrovend en on-economisch. Welke bedoeling er achter dit ere rondje zit, wordt niet begrepen. K ANTWERPEN. Dinsdag 20 Mei. - De Vledermuis in de Kon. Vlaamse Opera om 20 uur. HULST. Dinsdag 20 Mei: Jaarlijkse alge mene" vergadering Waterschap Absda- le. Riet- en Wulfsdijk, in hotel Het Bonte Hert. SAS VAN GENT. Dinsdag 20 Mei: Olym. pia: „Straatmuzikanten"' te 20 uur. TERNEUZEN. Dinsdag 20 Mei: Luxor: Grock. de clown, te 20 uur. MARY BURCHELL 36> Hij kuste haar en verliet de kamer. Bijna voordat hij de deur uit was. on derging Leonora weer die vreemde sensatie, alsof zij door verschillende stadia van bewusteloosheid ging. even als die andere keer. toen zij zo in de war was geweest. Zulk een. emotionele crisis had blijk baar een grote invloed op haar gestel, want ook ditmaal scheen het haar weer onmogelijk om tot de wereld te rug te keren Toen Agatha eindelijk ver in de middag er in slaagde haar wakker te krijgen voelde zij zich precies als toen vreselijk koud en loom. Zij wist te verbergen hoe ellendie ze zich voelde, omdat zij bang was dat Bruce zich vei wijten zou maken, maar zij wilde de rest van de dag in bed blijven. Daarna meende zij dat het verstan diger ware geweest, indien zij het ge daan had. want toen zij zich dwong op te staan bleken de gevolgen van haar diepe slaap nog onaangenamer te worden. Een paar dagen voelde zij zich ver re van prettig, en zij was onbeschrij felijk blij dat Bruce in een van zijn vriendelijke en bezorgde buien bleek te verkeren. Een paar maal vroeg zij zich ter loops af, of het nu geen tijd werd om ergens buiten een huis te gaan zoeken, maar het was een nog al gevaarlijk object, en zij meende dat zij het ini tiatief' maar liever aan Bruce moest overlaten. Ook het feit dat zij meerderjarig werd scheen haar een onprettig voor uitzicht, doch dit werd integendeel een prettige dag. Bruce en Agatha zei den beiden dat zij geen enkele reden konden vinden om de gewichtigheid van een eenentwintigste verjaardag te vei minderen omdat zij getrouwd was en zij gaven zich heel veel moei te. Bruce gaf haar nog een ring, een moderne ditmaal, en hij zei haar dat ze die moest dragen als ze haar verlo vingsring giiezelig zou beginnen te vinden inplaats van mooi. Maar ik ben dol op mijn verlo vingsring. zei Leonora en ik vind er niets griezeligs aan. Neen? Nu. draag deze dan zo nu en dan. omdat ik dol op jou ben! Leonora stak de ring direct aan haar vinger, maar zij glimlachte en zei plagend: Gaf je me dan destijds die ring niet omdat je van me hield? ja, maar dit is er weer een nieuw bewijs van. 's Avonds jingen ze naar de opera. Omdat het toeval wil dat ze juist op deze avond van jouw een en twin tigste verjaardag Fideiio geven. waarom? Weet je dat dan niet? Hij lachte en raakte even liefkozend haar wang aan. Omdat de heldin Leonora heet, en zij het volmaakte type van de ge trouwe en liefhebbende vrouw is. Och Bruce wat lief! Leonora was onder de indruk. Wat schattig van je, er zó over te denken! onzin! zei Agatha glimlachend. De ware reden is dat Schreiner di rigeert, dus kunnen we zeker zijn van een prachtige uitvoering. Maar Leonora vond de eerste reden de prettigste. Vol aandacht volgde zij die avond de voorstelling. Tante Sophie had het nooit erg cp theaters en zo gehad, en dit was bijna de eerste werkelijk goede voorstelling, die Leonora ooit had gezien. Wel, zei Bruce in de pauze Hoe vind je het? Je kijkt zo ernstig! Ja vind jij het dan niet ern stig? Hij glimlachte. Het is een prachtige opvoering Niemand kan zo de Leonora spelen als Varescu". Dat was niet precies wat ik be doelde Wat dan? vroeg hij lachend. Ik wel. dat zal ik je straks wei vertellen als het afgelopen Is er een vrolijk slot aan? Ja hoor, stelde hij haar gerust. Ik zou er niet aan gedacht hebben Je op je verjaardag mee te nemen naar een drama! Hij vroeg haar verder niets, en pas toen zij thuis waren, zei Leonora uit de grond van haar hart: Ik vond het verrukkelijk. En het was helemaal geen drama, maar toch wel ernstig. Dat is heel tets anders. Ja? Bruce keek haar lachend aan, toen zij de ellebogen op tafel zette en haar kin op de handen steunde. Wat is er dan voor ernstigs aan behal ve dan. dat het een groot werk is, dat uitstekend werd uitgevoerd? Het is het idee. Bruce het idee dat zij ook Leonora heet, en dat ze zoveel van haar man houdt, dat zij zelfs het risi"0 wil lopen gedood te worden, teneinde hem weer gelukkig te weten. Lora, liefste! Nu was ook hij ernstig geworden, en hij leek ietwat onder de indruk te zijn gekomen door haar woorden, Ik heb me de heie avond afge vraagd. zei Leonora langzaam, of ik het risico van de dood zou kunnen lo pen. zelfs al zou ik er jou gelukkig mee maken, Bruce. Hij wierp haar een eigenaardige, halfverschrikte blik toe. En tot welke conclusie ben je gekomen? zei hij met een vreemde hese stem. Nu. dat ik het doen zou, natuur lijk! Zij glimlachte hem ernstig toe. Hij stond op en liep naar haar toe. Spreek niet zo luchthartig over sterven, zei hij bijna ruw, en drukte haar even tegen zich aan. Nu was het haar beurt om te lachen. Zij keek met ondeugend gezicht naar hem op. O. maak je niet ongerust. Ik ben heus niet van plan te gaan voordat het mijn tijd is. Goed, laten we er maar niét meer over praten. En daarna op een toon, waaruit weer de voogd sprak inplaats van de echtgenoot. En eet nu maar. Leonora ïapte gehoorzaam in een sandwich, en zei nogal brutaal. Ja, heer voogd. Hij glimlachte nu weer. Ik ben je voogd niet meer. Van daag ben je je eigen baas geworden. Gunst, dat is waar ook! Leonora werd opeens vrolijk en overmoedig. Nu kan ik jou commanderen! Eet je bord leeg! en zij legde een sandwich op zijn bord. Hij schudde het hoofd. Neen. Deze zijn speciaal voor jou klaargemaakt, geloof ik. ik houd niet van die dingen. Maar zij merkte op, dat hij bijna nergens iets van at, rn dat zijn ge zicht heel ernstig stona. zij vroeg zich af of dit misschien kwam doordat hij nu niet langer haar voogd was, of omdat hij haar dwaze opmerkingen over sterven te zeer ter harte had ge nomen. In elk geval kon zij het niet hebben, dat hij zo ernstig keek, dus kuste zij hem en dankte hem met ernstig ge zicht voor de „verrukkelijke verjaar dag". Daarna gingen zij slapen. De volgende dag voelde Leonora zich weer erg onprettig. Weer had zij die vreemde sensatie van koude en gevoel loosheid, Het lijkt wel of ik niet besluiten kan een lijk te worden, meen de zij. Weer zei ze niets, ook niet tot Aga tha. omdat zij liever geen last veroor zaakte. Maar ik zou toch wel eens willen weten wat mij mankeert, dacht ze, half bezorgd en half ongeduldig. (wordt vervolgd) DINSDAG 20 MEI 1952. HILVERSUM I 402 meter KRO: 7 00 Nieuws: 7.15 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8 00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Re portage: 8.25 Gramofoonmuziek: 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmuziek; 9.40 „Lichtbaken", causerie; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.40 Schoolradio; 1100 Voor de huisvrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen); 12,55 Zonnewijzer; 13.00 Nws. en katholiek nieuws: 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amusementsmuziek; 14.00 Geva rieerd programma; 14.55 Gramofoonmu ziek; 15.00 Schoolradio; 15.30 „Ben je zes tig?" 16 00 Voor de zieken; 16.30 Zieken- lof; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Felicita ties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuit zending: Lucie A. Pluygers: „Krakatau, afbraak en opbouw in de natuur"; 18.00 Nieuws; 18.15 Reportage; 18.20 Sport- praatje; 18.30 Promenade orkest; 19.00 Gramofoonmuziek; 19.20 „Zoek de zon op is onze leuze", klankbeeld; 19.40 „Dit is leven", causerie: 19.50 Gramofoonmu ziek; 20.00 Nieuws cn weerberichten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 Omroeporkest en soliste; (Om circa 20.40 Actualiteiten); 2125 Radiodokter; 2135 Kamermuziek; 22.10 Alt en piano; (In ae pauze: gramofoonmuziek); 22.45 Avond gebed en liturgische kalender; *23.00 Nws.; 23.15 Gramofoonmuziek; 23.50-24.00 Idem. HILVERSUM II 298 meter AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dag opening: AVRO: 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuziek: 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gramofoonmuziek; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gramofoonmu ziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Viool en piano; 12 00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouw* mededelingen; 12.33-Voor het platteland: 12.40 Pianoduo; 13.00 Nieuws; 13.15 Gra mofoonmuziek: 14.Ó0 Voor de vrouw; 1430 Gramofoonmuziek; 14 40 Schoolradio; 15.00 Gramofoonmuziek; 15.30 Onze Ame rikaanse Buren; 16.00 Gramofoonmuziek 16.30 Voor de kinderen: 16.50 Kinder koor; 17.15 Friese volksliederen; 17.45 Re' portage; 18 00 Nieuws; 18.15 Orkestcor.- eert: 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Pi3' nospel; 19.15 Paris vous parle; 19.20 S3' xofoonkwartet; 19.50 Causerie over f. toelating tot de KMA; 20.00 Nieuws; 20» Gevarieerd programma; 21.10 Gramofoon muziek; 21 20 „Ik weet, ik weet. wat u niet weet"'; 21.35 Dansmuziek; 22 05 ..Dj! is uw land. uw volk*', klankbeeld; 22.30 Gramofoonmuziek; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 New Yor.< calling; 23.20-24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, FRANS. 484 meter 12.05 Lichte muziek; 13 00 Nieuws; 13 10, lf3U' 15.00. 16.00 en 16 45 GramofoohmuzieK- 17 00 Nieuws; 17.15 GramofoonmuzieK. Circa 17.45 Idem; 18.30 Vrouwenkoren- 19 00 Gramofoonmuziek; 19 35 Idem; I9 Nieuws; 20.00 „Le Chat Perdu", opere te; Circa 20.45 en 21.00 Gramofoonmu ziek; 21.30 Idem; 22.00 Nieuws; 22.10 Gra mofoonmuziek; 22.15 Omroeporkest; 2Z.« Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws. BRUSSEL, VLAAMS. 324 meter - J' Operaconcert; 12.30 Weerberichten; 1. Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr°' mofoonmuziek; 14.00 Schoolradio; 15- Gramofoonmuziek: 16.15 Zang en P;<r- 1 16.50 Gramofoonmuziek; 17-00 Nieuw 17.10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor kleuters; 17.30 Pianorecital; 18.00 Boe - bespreking; 18.10 Gramofoonmuziek; 18.™ Voor de soldaten; 19.00 Nieuws: i».w Gramofoonmuziek; 19 50 Causerie: zo"" Hoorspel; 21.30 Gramofoonmuziek; z Actualiteit; 22 00 Nieuws; 22.15 LI crue muziek; 22.45 Gramofoonmuziek; 2 23.00 Nieuws. tl TN DE GEI sen leve nada en Ji zonder refti de prairie schot na „Zo is johan Jori oude main was met B held van h< wisseling dolle avot schietpartij de revolver mochten zi men dan zi doden van of in de afgeslacht. Natuur arts daa Maat gertde pi «r geen F)E Sint M) voorlopig bouwd. De t van 47 meter in een hoogte gebrek aan men mot de De thans bere om een uurw De vroegere het stadsbeeld werd begin geschoten, halver hoogti stormachtige 1945 is aat gi ingestort. De de nieuwe tori ren op zich la to N Et QNLANGS h kunnen lei wentemmer E: jnegen in het hand verwond van de leeuw sprake van bericht, de siti had niet veel y die avond de de brandspuit, roofdiemumme "gt: een effec gevaarlijke 'ka volvers! Moustier wei net'es-dieren, prachtige vooral bij dez« dat de lente in rustig en nerv

de Stem | 1952 | | pagina 2