ZEEUWSCH -VLAANDEREN. stiefkind van Den Haag WIM VAN EST VOOR DE 3e MAAL NAAR MONSTERRIT Hedenavond: Oranje XI tegen Zweden Tour de France nadert DE ACTIVITEITEN VAN HET ARBEIDSBUREAU Merriekeuringen „Het Nederlandse Trekpaard" womng- iningen MIDDELBURGSE TECHNISCHE SCHOOL TREKT STEEDS MEER Ruim 600 leerlingen en cursisten Mijn hele seizoen is er op gericht' PRACHTIGE OVERWINNING VAN P, MAAS UIT PINDORP men Laat men een atlasbekijken Oude koeien.... De fameuze Bordeaux-Parijs op 25 Mei IN RONDE VAN HENGSTDIJK IEIKING DdTKuD NDA DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 14 MEI 1952 Opheffing vrije veren betekent radicaal afsnij den van alle banden met overig Nederland Animo voor Rijkswerkplaats loopt terug Rchic zijn grootste concurrent Wat zal het resultaat zijn Uitslagen in verschillende plaatsen De schoolvoetbalwed- strijden te Oostburg Sport in 't Kort Jeugd-damkampioen- schap WORDT NOLTEN PROFESSIONAL MARKTEN of bus van de en dwars door (Middelburg of m ouds de bult orp. Misschien van „heuvel" is thans weg- iden van voer- a, hebben ruim fie is het hier eworden, want primaire weg ïjden. ortlerrem van KruiniB- voorzitterschap elaar in. open- mede, dat van ouwlening voor voorkeur is remeente Krui- w in deze ge- s goed. Er zijn lanvragen voor w. ie, dat hij weer oenoemd, waar- hem mede na- rte feliciteerde, stemming werd tel tot vaststel- lappelijke rege- Yerseke, Krab- i Rilland-Bath ing bij brand, van geblokkeer- eentefonds over et- mogelijk ge- lor 1952 op nor- krijgen. De be trag van f 5000 tl vorige dienst- gedaan worden konden de pos egen. die beide erlaagd voor de enverlichting te spronkelijke ra- eld. een vraag van KVP) over de rrtterrein, zei de rnstige klachten rmg.' en dat B. de Ned. Heide ;eimalen hebben de woorden zijn >tus wil men het Tien, doch thans ken, die niet op Dok is meii nog ukjes op te ho- raszoden verwij- srplaatst moeten 'olderman vreest, ernstige schade ontsiaan. uoor ondervindt men bij het maaien, ite maaimachine achtingen beant- iw ontstond een mede in ver sie vestiging van :rf te Hansweert, in een vergevor- heeft de uitrei- jzen plaats ge- nemers op Tno- Noord- en Zuid best geklasseerd lwedstnjd 1951, ïzoen irr Zeeland ag was als volgt: en -bladeren, Waarde; j, Lou- Kloet, St. Maar- lyn, Coiijnspiaat; L. j. van Nieu- ïpsland; J, Hage, beiden Colijns- lana; L. Huissen, man, Wissekerke; C. Kooyman, St. .enbil, Senerperus- lelande; H. Poiey, leulenberg, Nieuw- ïonde, St. Phiiips- Pooitvuet; J. P. Arendskerke; jac. jemeer; A. M. Ge- eium. Kruiningen; J. Poot, Scherpe- 1. Lindenbeig. Wol- Stee, Lewedorp; M- n en -bladeren. kkers, Borsseie; 1 oendijke; D. Wou- J. Vogelaar, Kort- ïn, -bladeren en of wiKKt'ii, geiia"- Ovezanae; M. va" Lloetinge; J. van Des. Waarde; M. V.-zuur: W. v. d. ipolder; L. N'eu- lijke; P. Vogelaar, L. de Bioekert, 3inke, Kloetinge. vorige week reeds de Walcherse en ners bekend ge- prijsuitreiking 'n rikzee. Jondgrdag 15 Mei. Vlaamse Opera om - Donderdag 15 Mei. om 20 uur. O jyjINISTER WEMMERS is op bezoek geweest in Zeeland en heeft zo terloops verteld, dat het met de vrije veren op de Westerschelde straks afgelopen is. Geheel Zeeuwsch-Vlaanderen voelde zich, als had men een klap in het gezicht gekregen. Er is ai veel te doen geweest over het vervoer van de eilanden naar het „vasteland van Zeeuwsch-Vlaanderen" en dat de steeds stijgende tekorten nieuwe maatregelen noodzakelijk zouden maken, moest aanvaard worden. Toch kwam deze mededeling van de minister van verkeer als een donderslag bij heldere hemel. En Zeeuwsch-Vlaanderen vraagt zich af: „Zijn wc nu werkelijk het stief kind van Den Haag?" QNWIT J iF.KEURIG komt daarbij in de gedachten de reeks eigenaar dige manipulaties die in het boven- Moerdijkse al zijn uitgehaald ten aanzien van dit stukje aan België vastgeplakte Nederland. Kent het Noorden zeeuwsch-Vlaan- deren wel? Weet men het te liggen? Het is werkelijk geen uitzondering wanneer een Noorderling van wie men meer geografische kennis mag verwachten, verwonderd vraagt „Moet je over wa ter om daar te ko men?" En plotseling moeten we ook weer denken aan dat Haagse bureau dat een uit Rome afkomstige brief voor iemand in Sluis terug zond naar de Eeuwige Stad met de opmerking dat Sluis in Nederland onbekend was. En ook aan Gerard Hoek van de N.C.R. V., die als plaatsnaam met een S wei gerde St. Janstezn te accepteren. Want St. Jansteen lag in België, Sield hij bij hoog en bij laag vol. En nu we toch bezig zijn: Jaren geleden kwam de vorige burgemeester van Sas van Gent in het residentiële postkantoor en gaf daar een telegram op voor zijn Zeeuwsch-vaamse Sas. „Dat gaar zó niet", zei de telegraaf- juffrouw, „Sas van Gent ligt in Bel gië!" Goed, dit zijn de oude koeien, die we maar beter in de sloot kunnen la ten zitten. Laten we ons dus bepalen bij de actuele kwestie van de straks on-vrije veren. TERUGLOOP DONDUIT gezegd: Zeeuwsch-Vlaan- deren voelt zich gegrepen. Waar men komt, alom ergernis en ontevre denheid Den Haag zal zeker vele grote brieven krijgen, ernstige protes ten van allerlei gemeentebesturen. Want zo langzamerhand raakt de maat wel vol, zo oordeelt men. De teleurstelling geeft de Zeeuwsch- Vlaamse prominenten over het alge meen één woord in de mondeen schandaal" noemt men het. En wat zullen de gevolgen zijn? We mogen niet ontkennen dat in de laatste jaren een paar flinke stap pen zijn gezet op de weg naar een beter doorvoeld nationaal besef. De contacten met Nederland (het klinkt vreemd, maar zo mogen we hei uit drukken!) zijn verstevigd. Aan wie dit te danken is? Allermeest aan Zeeuwsch-Vlaanderen zelf. Daar heeft men er voor gewerkt. De reactie van „de overkant", dat is overig Zeeland én Nederland, was steeds zeer gun stig, maar het is en blijft Zeeuwsch- Vlaams initiatief. Deze nieuwe banden zuilen echter geen lang leven hebben, wanneer straks iedereen en alles voor het ver voer over de Wester-Schelde moet be talen. Lijkt het pessimistisch, te ver onderstellen dat het verkeer over de Wester-Schelde sterk zal teruglopen? Geenszins, het is een feit. De trek van België naar Walcheren, de toeris tenvloed der ééndags-vacantiegan- gers, van Beveland en Walcheren naar België, het zal verminderen, sterk verminderen zelfs. En dit alles tot grote econ-mische schade zowel van Zeeuwsch-Vlaande ren als Walcheren, dat nu zo vele duizenden gasten trekt. OP REEDS ZWAAR-BELASTE SCHOUDERS LIET Rijk kan de tekorten niet blij ven betalen. Inderdaad, de lasten zijn hoog, maar nu komen ze op de schouders van een gebied dat al las ten genoeg heeft, te veel. Zou Den Haag beseffen dat hier mee het grootste deel van wat Zeeuwsch-Vlaanderen aan Nederland bindt, botweg afgesneden wordt? Men debatteert over noodgebieden, over streken die door hun constellatie de bijzondere zorg der regering verdie nen. Daar is Zeeuwsch-Vlaanderen niet bij. Maar laten de excellenties 'n doodgewone atlas ter hand nemen, 'n schoolkaart desnoods, en die aan dachtig bekijken. En moge men dan van gedachten veranderen. 70 tegen het einde van 't school- jaar heeft de directeur van de Technische school te Middelburg, dhr. E. Visscher, de goede gewoonte om in {_|ET JAARVERSLAG van het Ge- - westelijk Arbeidsbureau te Middel burg, dat geheel Zeeland omvat, brengt ook nieuws over de bijzondere taken, welke het verricht. Zo wordt er een en ander gezegd over de rijkswerkplaats voor vakont wikkeling te Middelburg. Optimistisch is dit niet. In het begin van 1951 was de bezetting nog vrij behoorlijk, nj. 33 personen, maar reeds spoedig liep deze terug, zodat eind 1951 nog slechts 2 metselaars, 2 timmerlieden en 1 stu- cadoor in opleiding waren. De voor naamste oorzaaak hiervan is het stop- vallen van repatriërenden met be roepsmilitairen uit Indonesië. Ook de geringere plaatsingskaasen waren van invloed. BEROEPSKEUZE-VOOR LICHTING IN 'T GEDRANG QEZIEN de beperking, welke aan de arbeidsbureau's per 1 Mei werd opgelegd met betrekking tot de werk zaamheden inzake de beroepskeuze* voorlichting, wrden in het verslagjaar slechts 443 adviezen verstrekt, tegen over 488 in 1950. Dat er nog geen ver dere daling van het aantal verstrekte adviezen is ontstaan, is een gevolg van het nog grote aantal groepsge- gewijze onderzochte personen gedu rende de eerste 4 maanden. Van het totaal aantal verstrekte adviezen in deze periode, dat 323 bedroeg (de ove rige 8 maanden werden dus slechts 120 adviezen verstrekt) hadden er 266 betrekking op schoolkinderen. Van de in 1951 verstrekte adviezen hadden er 316 betrekking op mannelijke en 127 op vrouwelijke personen. Van 107 per sonen (in vergelijking met 1950 is dit aantal tot ongeveer de helft terugge lopen), die zich aanmeldden voor het volgen van een omscholingscursus op ten rijkswerkplaats voor vakontwikke ling, werd nagegaan, of zij hiervoor geschikt waren. Bij het ingestelde psychotechnisch onderzoek bleek, dat 74 personen geschikt waren voor het volgen van een opleiding, terwijl 33 personen moesten worden afgewezen. MINDER VALIDE ARBEIDERS £)E tewerkstelling van minder-vali- de arbeidskrachten had in het ver slagjaar, de omstandigheden in aan merking genomen, een gunstig ver loop. De geringere opnemingscapaciteit van het bedrijfsleven en het daardoor ontstane grotere aanbod van werk zoekenden beïnvloedde in hevige mate de plaatsbaarheid van de tot deze cate gorie behorende personen. Dat niettemin in het totaal nog 184 Personen konden worden geplaatst, hetgeen ten opzichte van 1950 slechts een geringe daling is (aantal plaat singen bedroeg in 1950: 210), stemt dan ook tot voldoening. Wel is het op merkelijk, dat het aantal plaatsingen voor vast werk in 1950 bedroeg dit 88 serk is teruggelopen en wel tot In enkele gevallen mocht het geluk ken minder-valide arbeidskrachten te doen scholen in bedrijven, terwijl ook 4 personen in opleiding werden geno men op de rijkswerkplaats voor vak ontwikkeling te Breda. Op de werkplaats van het comité tot rehabilitatie van minder-valide ar beidskrachten te Middelburg bleef het werk goed verlopen. Het aantal te- werkgestelden kon echter niet worden uitgebreid. Op 31-12-1951 bedroeg het aantal personen, dat hier werk vond, 64. In 't verslagjaar werd op het eiland Tholen, nl. te Sint Maartensdijk, een werkplaats voor minder-valide arbeids krachten geopend. De werkplaats kwam tot stand door samenwerking van de A.V.O. en de diverse gemeen ten van het eiland. Op de werkplaats worden machinaal sokken gebreid. Het aantal tewerkgestelden is slechts zeer garing. De bemoeiingen met de gerepatri eerde burger-Indonesiërs namen toe. hï het totaal werden ingeschreven 270 gerepatrieerden, waarvan 208 mannen en 62 vrouwen. De bemiddeling lever de over het algemeen geringe resul taten op. Het aantal plaatsingen be droeg dan ook slechts 55 personen, waarvan 42 mannen en 13 vrouwen. Uit de inschrijving is gebleken, dat zich onder de gerepatrieerden weinig personen bevinden met een technische opleiding. Het merendeel heeft slechts een eenvoudige schoolopleiding en een eenzijdige practische ervaring, meren deels op administratief gebied. Voor al in de agrarische rayons is het zeer moeilijk betrokkenen 'onder te brengen. De samenwerking met de Rijksdienst voor Maatschappelijke Zorg was zeer goed. VEEL PLAATSINGEN BIJ DE „DUW" ^/AT de plaatsingen op D.U.W.-ob- jecten betreft zij opgemerkt, dat deze omvangrijk waren. Evenals voor gaande jaren viel ook gedurende dit verslagjaar een belangrijke daling van het aantal bij de D.U.W. tewerkge stelde arbeiders gedurende het zomer seizoen waar te nemen. Dit blijkt uit het volgende overzicht van de aan het eind van de verschillende maanden van het jaar tewerkgestelde arbeidrs: 1616, 2025, 1825, 1596, 720, 411, 379 376, 388, 426, 848 en 1898. Ook dit jaar waren steeds belang rijke aantallen arbeiders uit andere gewesten op D.U.W.-objecten m Wal cheren tewerkgesteld en in kampen ondergebracht. Ten behoeve van de arbeiders, die op grond van te geringe prestaties' niet meer door de D.U.W. werden geaccep teerd, werden door verschillende ge meenten werkverruimingsobjecten voor handarbeiders geopend. Op 31 Decem ber bedroeg het aantal op deze objec ten tewerkgestelden in dit gewest 86. Gedurende dit verslagjaar werd voor de tewerkstelling van 3765 vreem delingen een vergunning aangevraagd. In 2255 gevallen betrof dit nieuwe vergunningen, waarvan 1755 voor man nen en 500 voor vrouwen. In 1510 ge vallen werd een reeds eerder verleen de vergunning verlengd, nl, 1126 voor mannen en 384 voor vrouwen. In vergelijking met het voorgaande Jaar toen werden 3164 nieuwe ver gunningen verstrekt en 880 verlengin gen uigereikt vertoont het totaal der uitgereikte vergunningen een klei ne teruggang, nl. van 279. Dit is een gevolg van de vrij hoge loon- en steun bedragen, die in België werden geno ten, waardoor de animo om in Ne derland te gaan werken, afnam. De belangstelling voor emigratie was voornamelijk gericht op Canada, inzonderheid voor personen uit de agrarische sector. Ook de mogelijk heid voor personen uit andere beroe pen om naar Canada te emigreren werkte hieraan mee. Voor Australië was de belangstelling minder. Doordat de toelatingseisen voor emigratie naar dit land zich voortdurend wijzigden, ontstond er bij het publiek een ver warde indruk. Ook de lange duur van de emigratieprocedure heeft een rem mende invloed op de animo. Voor emigratie naar Nieuw-Zeeland beperkte de belangstelling zich uitslui tend tot ongehuwden. BEMIDDELINGS- MOEIL1JKHEDEN T~)E voornaamste moeilijkheden bij de bemiddeling waren 'n teveel aan mensen met kantoor- en 'n te kort aan krachten met 'n vakoplei ding; het tekort aan woonruimte; het totale gemis aan industrie in verschil lende rayons, geschikt en in staat om de arbeidsoverschotten, die daar voor komen, op te nemen; De moeilijke verbinding tussen ver schillende delen van het gewest on derling en de ongunstige ligging van het gewest, waardoor het dikwijls on mogelijk wordt elders beschikbare krachten hier te plaatsen of hier be schikbare krachten naar elders over te plaatsen. een babbeltje met .de pers de stand van zaken aain zijn bloeiende school te bespreken. Ook gisteren had dit plaats en weer overheerste de opti mistische toon. De trekkracht van de technische- zowel als de machinistenschool blijkt nog immer toe te nemen. Steeg het aantal leerhngen aan de eerste tot 348, aan de tweede was dit getal 144, waarbij dan nog 123 leerlin gen komen van de verschillende avond cursussen. TWEE SUCCESSEN j~he twee belangrijkste momenten in het schooljaar '51'52 »a.A de nieuwe uitrusting van de voor enige jaren zo moeizaam bevochten kopx-aa- se der afdeling auto-techniek en de uitbreiding van de afd. bankwerken met een nieuwe eerste klasse. De genoemde kopklasse beschikt thans over de meest moderne hulp middelen, waarbij zelfs een grote hef- brug niet ontbreekt. Ook is een auto matisch we2'kende lucht-druk installa tie in de montage-hal aangebracht. TEN DIENSTE VAN HET ALGEMEEN (~)ok in het afgelopen jaar werd heel wat werk ten dienste der gemeen schap verricht. Het voornaamste ob ject was de complete bouw van het dieren-asyl aan de Seisweg. Dit is een unicum in Nederland, ornaat het pand anders niet gebouwd had kunnen wor den, maakte de aannemerswereld geen bezwaar. Behalve het metsel-, timmer en schilderwerk, werd ook de e-ec. licht-installatie door de leerlingen ver zorgd. Voor de gemeente werd het antieke hek van het buiten „Torenvliet" ge heel vernieuwd, terwijl de „Haan" van de Lange Jan in het goud werd gezet. Voor de speeltuin Nieuw Middelburg zijn thans verschillende speelwerktui- gen in bewerking. Voor de kleuterschool te Domburg zijn verschillende scnoolmeubelen ge maakt, gedeeltelijk van oud en aan gevuld met nieuw materiaal. DE MACHINISTENSCHOOL Het aantal leerlingen in opleiding voor de Koninklijke Paketvaart Maatschap pij nam eveneens toe, zodat aan ver schillende meer begaafde leerlingen een gelegenheid wordt geboden een opleiding te ontvangen, waardoor een mooie positie in de Maatschappij kan worden verworven. Door een bevriende relatie uit de Prov. Groningen werd een complete Bronsmotor aan de school geschonken. Deze machine is inmiddels in de c/b- chine-hal opgesteld en aangesloten op het aanzetvat van de Dieselmotoren. Deze schenking is als een grote aan winst voor de school te beschouwen daar we thans beschikken over een 2-tai Dieselmotoren, ten eerste een tweeiact Dieselscheepsmofor, ten twee de een viertact Dieselscheepsmotor, ten derde de genoemde Bronsmotor, (vcorkamer-systeem) Dit jaar slaagden 30 leerlingen voor het Staatsaploma. Deze ieerling.m werden evenals an dere jaren vlot geplaatst bij de Stoom- vaarimaatschappi.ien naar eigen keuze. De nieuwe cursus begon dit jaar met 144 leerlingen, waaronder 13 van de K.P.M. DE CURSUSSEN Dij de afdeling cursussen kon de di- recteur met voldoening melden, dat de Aannemerscursus officieel wera erkend. De Remec-cursus (voor brom fietsen) telde 22 leerlingen; die voqr de wegenbouw 30; de Bovag-cursus heeft 25 leerlingen en v.E.V.-cursus voor sterkstroom-monteurs en instal lateurs 16 leerlingen. Ook voor het nieuwe leerjaar be staat alweer grote belangstelling, waaruit wel blijkt, dat Middelburgs technische school een levend element in de samenleving is. Nederlaag-biljarttournooi te Hansweert Zaterdagnamiddag speelde in het café De Harmonie te Hansweert Onderling Kunstgenot tegen Ovezande. De uitslag was als volgt: A. van de Borght 56K. de Jonge 55; A. Brandenburg 51W. Verbeem 39; C Zuidweg 46P. Doene 35; F. Houtman 46 J. Doene 37; A. van de Guchte 32G. Doene 43' J. de Pauw 32—L. Zuidhof 30; H. Brandenburg 32P. Oostdijk 20; J. Theenaart 30L. Doene 24; M. Brugge- man 24J. Uittenhoeve 22; J. Kouwer 20 C. de Jonge 36. Totaal OKG 369 p.; Ovezande 341 pt. Wim van Est, die dan voor de derde maal naar deze derby van de weg trekt, en tweemaal met roem overladen uit de strijd kwam. heeft zich ook dit seizoen gepreparttrd op Boirdeaux-Parijs en dat wel op een heel bijzondere wijze. De vierkante coureur uit St. Willebrord begon reeds in de wintermaanden aan zijn vorm te werken. Hij vermeed er enkele baanwedstrijden voor, ofschoon hij natuurlijk om financiële redenen het werk niet helemaal vaarwel kon zeggen. Hij traincje dagelijks op de West-Bra bantse wegen en toen het seizoen een aanvang nam, pikte hij de ene course na de andere. „Coursen en, nog eens coursen", zo zegt Wim van Est, ,,is nodig om in vorm te raken en in vorm te blijven. Ik reed in de Ronde van Vlaanderen en ik startte in Rome-Napels-Rome, zware wedstrijden weliswaar, die echter niet het uiterste vroegen van mijn krachten. Ik kwam voorts in een groot aantal kleinere cour sen uit, waarin ik me nimmer voor de volle honderd procent heb gegeven. Ja, in Etten had ik graag gewonnen. In Handzame, Rauwe, Luik-Bastenaken be reikte ik ereplaatsen, maar ook in die wedstrijden putte ik me niet uit. Ik reed me zelfs niet leeg in het Criterium van Nokere in België, dat ik met een voor sprong van zes minuten won. Neen, mijn hele seizoen is gebaseerd op Bordeaux-Parijs. Deze wedstrijd zou ik persé op mijn naam willen zetten. Lukt dat, dan zullen mijn managers en de fabriek, waarvoor ik fiets, tevreden zijn; lukt het niet, dan zal ik in de Tour de France mijn grote slag moeten slaan. Ik he reeds elk jaar iets bijzonders uit mijn benen gehaald en..." Wim van Est zegt dit zeer bescheiden. Hij is zich van zijn kwaliteiten wel be wust en hij voelt, dat hij een goede kans maakt om nogmaals Bordeaux-Parijs te winnen. TVe stijging van het aantal leerlingen heeft zich ook dit jaar voortgezet. Hedenavond, aanvangende te 7 uur, wordt in het Olympisch stadion te Am sterdam de interlandvoetbalwédstrjtfd Nederland-Zweden gespeeld. Na het, zo terecht, geprezen spel van onze Oranje XI tegen Sunderland, waarvan er jam mer genoeg, één als reserve werd „in gedeeld" ('de Vitesse-spil Hendriks) zijn de verwachtingen hoog gespannen. Een bizonderheid is, dat Abe Lenstra zijn 25e interland' speelt en misschien is dat een stimulans voor de Fries om 'n ouderwets partijtje „weg te geven". Als dat wer kelijk het geval zal zijn, en onze verte genwoordigers vormen opnieuw zo'n prachtig geheel als vorige week Donder dag te Rotterdam, dan staan de kansen voor een kleine zege niet ongunstig. Een andere bizonderheid is, dat 'deze interland op het televisiescherm zal wor den geprojecteerd, zodat voor de eerste maal in de geschiedenis de voetballief hebbers de wedstrijd althans een deel ervan in de huiskamer zullen kunnen volgen. AARDENBURG X—JONG AMBON I 4—5 Het eerste elftal der v.v. Aarden burg speelde thuis een wedstrijd te gen het gecombineerde elftal der Am bonezen in Zeeland. Er was veel be langstelling. In het begin waren de Ambonezen door hun technisch goed spel en door hun snelheid in de meer derheid. Toch ging het scoren gelijk op. Met de rust leidden de bezoekers met 3—2. Na de thee was Aarden- burg iets in de meerderheid en toen de stand reeds 45 was. kreeg de thuisploeg nog diverse kansen, doch wist uit de veld*ieerderheid geen pro fijt te trekken. Voorts zal de radio er een verslag van geven. De reporter is ditmaal Ir. van Emmenes. De opstelling der elftallen is als volgt: Nederland: d.: Kraak: a.: Odenthal en Alberts; m.: Wiertz, Terlouw en Biesbrouck (aanvv v.: van der Kuil, Lenstra, van Melis, Benl naars, Clavan. Zweden: d.: Svenssona.: Andersson en Samuel- son; m.: Lindt, Nilsson en Hansson; v* Sandberg, Brodd, Westerberg, Leofgren Raaberg. Reserves Nederland: Landman, Van .Schijndel, de Jong, Hendriks, v. d. Tuyn. Reserves Zweden: Svensson, Jingaard, Koelgren, Joenson en Stenman. (Advertentie) O In verschillende plaatsen van Zeeland werden de merriekeuringen van „Het Nederlandse Trekpaard" gehouden. De uitslagen luidden KLOOSTERZANDE. Goedgekeurd: 1 Molly, A. Boënne, te Graauw; 2 Bea van Melo, G. van Remor. tel, Graauw; 3 Hermine van de Melo, C. Steijlaert, Graauw; 4 Martha, Gebr. G en Th. Boeykens, Hengstdijk; 5 Irene L.' C. Derijcke, Hengstdijk; 6 Inoja van Cathalijnhof, A. Verschueren, Hengstdijk 7 Yolanda van Cathalvjnhof, idem; 8 Gerda, Wed. Ed. Verschueren—Rosseel, Hengstdijk; 9 Astrid, idem; 10 Irene van Koelewei, A. de Koek, Honenisse; 13 Blondine van Kruispolder, H. van de Wielen, Hontenisse; 14 Gonda van Wals oorden, J. Bogaert, Kloosterzande; 17 Blanca van Kruispolder, Cyr. Cornelissen Kloosterzande; 18 Olga van Edith, Th. Kegelaar, Kloosterzande; 19 Vera, P. de KoekVerbist, Kloosterzande; 20 Honda idem; 21 Alma, P. de Koek. Kloosterzande 22 Carla van Sas, P. Merks, Klooster zande; 23 Pascalie van Kruisdorp, A. L. StallaertElias, Kloosterzande; 24 Mar- ga, J. Vereecken, Kloosterzande; 26 Rosa 2 van Kloosterzande, A. van Waterschoot —Stallaert, Kloosterzande; 27 Berhta, P. de Winne, Kloosterzande; 29 Liesette van Kruispolder, F. Pateer, Kloosterzande; 30 Jenny van Kruispolder, J. Quaak, L. Nieuwstraat, post Kuitaart; 31 Maritske, Gebr Staal, Lamswaarde; 32 Hilda, G. Stallaert, Lamswaarde; 33 Laura van het Waterhof, L. Vereecken, Lamswaarde; 34 Herza van 't Hoogland. B. de Bruijker Cssenisse: 35 Carta, H. van Gassen, Os- senisse: 36 Elfje, H. Roelands, Ossenisse; 37 Blanca van 't Hoogland, Al. Serrarens, Ossenisse; 39 Georgette van Rozenberg idem; 42 Olga, P. Sponseler, Vogelwaar de; 43 Aria van Eeckhof, P. van de Voorde, Walsoorden; 44 Flora van Rei gersbosch, P. Weesepoel, Walsoorden. AXEL. Goedgekeurd; 47 Annie, H. van Acker. Axel; 51 Paula, P. Diekman, Axel; 52 Bahda van Kijkuit, W. Dieleman—de Jong, Axel; 53 Frida van Cambron, A. den Exter—van de Hooft, Axel; 54 Ma rianne van Axel. Iz. de Fijterde Mul, Axel; 55 Hilda van de Kerklaan, idem; 56 Clairona, W. de Feijter, Axel; 57 Mir- za van Rondeputten, M. van Fraaijen- hove, Axel; 58 Erna van Rondeputten, idem; 60 Mirza van Duboishoeve, W. den Hamer. Axel: 64 Mina van Hautain, Gebr. de Jonge, Axel; 65 Jo van Hercule, C. Michielsen, Axel; 66 Mies van Nico, J. Mouthamer. Axel; 70 Lassie van Melo J. Quaak, Axll; 71 Bertha van Axel. A. Scheele, Axel; 71 Bertha v Kijkuit, Gebr. Schieman, Axel; 73 Juliana, L. Wiemee, Axel; 75 Nelly. C. Cerpentier, Koewacht; 79 Dina, C. van Bamborst, Overslag; 80 Martha. R. Delaruelle, Overslag; 81 EUa van Stella. Gebr. C. en C. Bracke, te Westdorpe; 82 Trees van de Zeedijk, Kin deren H. Daelman, Westdorpe; 83 Donna van Antoon, A. Goedhals, Westdorpe; 84 Bea. Wed. van Hecke, Westdorpe; 86 Jenny. O. Kerckaert en Zoon, Westdorpe; 87 Elegante, Gebr. M. en C. Laurijs, te Westdorpe; 88 Edelweiss, J de Ridder, Westdorpe: 91 Carla, Eug. Verhelst, te Westdorpe; 93 Rosie van de Zeedijk' A. van WaesBaecke, Westdorpe; 97 Roza van Molenhoek, E Kochwijt, Zuiddorpe; 98 Frida, C. de Munck, Zpiddorpe; 99 Mina, Wed. A. Pottelberghe, Zuiddorpe; 100 Gisela van Zuiddorpe, A. Puijlaert, Zuiddorpe. TERNEUZEN. Goedgekeurd: 102 Flora van Othene, J. Dhuyvetter. Hoek; 103 Irene van Hoek. J Dieleman—Riemens, Hoek; 104 Norma P. Dieleman Mz., Hoek; 106 Ida, F. de Jonge. Hoek; 107 Stella, J. de Koeijer, Hoek; 110 Irene van Leonard, A. Neijt, Hoek; 111 Liza, G Scheele. Hoek; 112 Frixie van Kruispolder, M. Scheele, te Hoek; 113 Juliana van Willemskerke, A Tollenaar, Hoek; 114 Honda van Leonard C. van de Velde, Hoek; 16 Lena, G. Dieleman, Hontenisse; 17 Rita van de Vergaertpolder, E. Dumoleyn. Philippine 19 Astrid van Leonard, A. Goethals. Sas van Gent; 120 Alwina, M. Wauters, id.- 127 LicTy, E. Hofman en Zoon, Terneu- zen; 128 Bertha van Westsluis. idem: 130 Mia van Vergaartpolder, P. de Jonge, idem; 131 v Ida van Driekwart P Verhelst, Westdc/rpe; 132b Fennah 'van Stad en Landzicht. J, van Doorn, Hoek. R.K. H.B.S. sleept beker in de wacht Zaterdagmiddag vond in café de Vuyst te Oostburg de prijsuitreiking plaats van de gedurende de Paasvacantie gehouden schoolvoetbalwedstrijden. Het eerste elf tal van cie RK HBS te Schoondijke had .in zijn korte bestaan een dusdanig peil weten te bereiken, dat het kampioen werd voor het district West Z -Vlaan deren. De voorzitter van de schoolsportcom missie, de heer Lastdrager, reikte hier voor de beker uit met bijhorend diplo ma. Een eerste prijs, een medaille, be schikbaar gesteld door de gemeente Oost burg. werd toegekend aan het eerste Ocstburg. In de overige afdelingen gin gen achtereenvolgens een eerste prijs aan het 3e elftal van het Kon. Wilhei- mina-lyceum te Oostburg en 'de Amb - school te Oostburg. Bij de lagere scholen verwierf de op. lagere school te Oost burg voor de derde maal de beker, wel ke nu definitief in haar bezit komt. Afdeling Zeeland ZATERDAGVOETBAL. Promotie 2e klasse: Mevo 1— 's Heer Arendskerke 1. Ie klasse: VCK 1—Kloetinge 1 2e klasse B: Yerseke 3—Rillandia 2. 2e klasse D: VCK 3Meeuwen 1. Junioren A. Groep A 1: Serooskerke 1 Walcheren 1; Schoondijke 1—RCS 1. Junioren B. Groep B 1: EMM 1—Vlis- singen 1; Oostburg 1—Zeeuwen 1; Zee- landia 1Nieuwland 1. Groep B II: Breskens 1—Middelburg 2- Zeeuwen 2—VCK 1: Goes 1—Middelburg 3; RCS 1Zeeuwen 3. Groep B III: Kloetinge 1—Goes 2; Ro- bur 1's H. Arendskerke 1. ZATERDAGBEKERCOMPETITIE. Eerste ronde: Colijnspl. Boys 1—Nieuw- dorp 1; Rillandia 1—Kapelle 1; Wemel- dinge 1—RCS 4; Zaamslag 1—AZVV 1. ZONDAGCOMPETITIE 18 MEI. 2e klasse C: Vogelwaarde 2—Graauw 1. 3e klasse A: Middelburg 6—Lewed Boys 2. 3e klasse B: Breskens 4—Retranche- ment 2; EMM 3—Oostburg 3. 3e klasse C: Hulst 3Rapenburg 2; Sluiskil 3—Hontenisse 4. ZONDAGBEKERCOMPETITIE Eerste ronde: NoormannenSchoon dijke 1; Cortgene 1—Middelburg 3; Krui- ningen 1—Robur 2; RCS 3—Zeelandia 2: Vogelwaarde 1—Koewacht 1; Hontenisse 2—Terneuzen 3; EMM 2—Vlissingen 3; De Zeeuwen 3 vrijgeloot. „Ik geloof, dat Robic dit jaar mijn grootste concurrent zal zijn Ik moet zeggen, dat hij bijzonder sterk rijdt en als er niets bijzonders gebeurt en ik volkomen fit ben, dan zal Robic een kwade d'obber hebben." Van Est is vol vertrouwen. Hij ziet de 52e Bordeau-Parijs met een glimlach tegemoet. Hij verlangt naar deze gewel dige wedstrijd, die hem reeds tweemaal zo sterk imponeerde. Lachend' kijkt hij naar zijn vrouw Mieke. Ook zij is van mening, dat haar Wim iets aparts zal presteren in de derby, die ongetwijfeld de West-Braban ders en ook vele anderen stellig met spaning tegemoet zien. SUPPORTERS CONTRA HENGELAARS. Zaterdagavond kan men op het Goese sportveld weer een aardig partijtje voet bal aanschouwen, want dan treden de oudste leden van de supportersvereniging Rood-Wit en de Goese Hengelaarsvereni ging tegen elkaar in het strijdperk De baten van deze wedstrijd zijn bestemd voor „De Speeltuinen." Op Zondag 25 Mei a.s. organiseert de voetbalvereniging F.C. Sluis op Let gemeentelijk sportterrein een interna tionale voetbalontmoeting tussen de Zeeuwse tweede klasser Middelburg en het bekende Rust Roest uit Brugge. (Advententie.) Deenige fiets met de 5 plussen Onder grote belangstelling werd Zondag de ronde van Hengstdijk ver reden. Kwamen in voorafgaande ja ren de nieuwelingen aan bod, deze keer had het organiserend comité het aangedurfd om amateurs aan de start te doen verschijnen. Vele wieler sportliefhebbers waren dan ook naar Hengstdiik getogen om de verrichtin gen van de renners gade te slaan. On de deelnemerslijst kwamen de namen voor van vele bekende amateurs, zo dat een spannende strijd kon worden tegemoet gezien. Tot veler teleurstel ling liet de Eindhovense crack Jan Plantaz, die wel had ingeschreven, verstek gaan. Niettemin was het een sterk rennersveld, waarvoor om drie uur het vertreksein werd gegeven. De route ging van Hengstdijk, via Zuiddijk, Plattedijk en Hengstdijkse Kerkstraat terug naar Hengstdijk, een parcours van plm. 4400 m. dat 20 maal moest worden afgelegd De grote animator van deze cour- se is geworden P. Maas uit Pindorp. Reeds bij het doorkomen na de eer ste ronde had hij de leiding en lang zamerhand wist hij zijn voorsprong te vergroten. Na de achtste ronde be droeg zijn voorsprong reeds ruim een minuut. Er had zich toen een groepje ren ners gevormd, dat de achtervolging ging inzetten.Deze groep, bestaande uit de renners Verhelst, de Waal, Can- tineau, Saelens en J. Maas, slaagde er echter niet in de afstand tussen hen en de koploper te overbruggen. Bij de doorkomst na de veertiende ronde was de voonyrong van Maas zelfs uitgegroeid tot ruim drie minu ten. in de laatste ronden wist het achtervolgende groepje, waaruit inmid dels Saelens en J. Maas verdwenen waren, nog- iets van de voorsprong van de leider af te knabbelen. Met een voorsprong van 2.15 minuten ging p. Maas tenslotte onbedreigd door de finish. De sprint in de groep C. van Rijswijk legt beslag op de titel De 15-jarige C. van Rijswijk uit Sou burg heeft het jeugd-damkampioenschap van Zeeland behaald, door de beslis- sinrjspartij van J. Mol uitKapelle te winnen. De partij stond, de leeftijd in aanmerking nemende, op goecï peil. In het middenspel ontstond een ingewik kelde stelling, waarin van Rijswijk be slissend voordeel wist te behalen. Van Rijswijk zal Zeeland nu vertegen woordigen in het tournooi om het jeugd, kampioenschap van Nederland, dat in de Pinkstervacantie gehouden zal worden in een vacant.ieooord op de Veluwe. De jeugdkampioenen van Nederland zullen aldaar een week de gast zijn® van de Kon. Ned. Dambond, welke bond alle kosten voor zijn rekening heeft geno men, daartoe in s*taat gesteld door het feit, dat elk bondslid een kleine bijdrage heeft gegeven. De deelnemers zullen, naast het damtournooi, een mooie vacan- tieweek krijgen. Het Zeeuwse jeugdtournooi is èn door het grote aantal deelnemers èn door het geleverde spel zeer geslaagd. Naast van Rijswijk leverden ook Mol uit Kapelle en de andere finalisten, Blom Jr. uit 's-Gravenpoïder en Mes uit Mid delburg een fraaie prestatie, terwijl het vertoonde spel beloften inhoudt voor de toekomst. Rob de Wachter sclmtte'rs- koning te Kemseke Bij gelegenheid van de jaarlijkse teer- dag van de Schuttersvereniging St. Se- basitaan te Kemseke was het voornaam ste punt het behalen van de konings titel. De bekende schutter Rob. de Wach. ter van onze grensgemeente wist met een welgemikt schot de koningsvogel te doen tuimelen en werd als koning uitgeroepen. Naar wij vernemen, is Kees Pellenaars er ook dit jaar in geslaagd Leon Sonnet, een der beste soigneurs van deze tijd. aan te werven als verzorger van de Nederlandse ploeg, welke naar de Ronde van Frankrijk zal worden afgevaardigd. Voorts heeft Pellenaars bericht uit Parijs ontvangen, dat Aimé Montillot, die vorig jaar als mecanicien .fungeerde voor de Franse nationale ploeg, aangewezen is om nu als zodanig voor de Nederlandse ploeg op te treden, 'n Prima aanwinst! Verder is het zo goed als zeker, dat de bekende oud-renner Klaas Buchly (den Haag) als chauffeur voor onze chef d'equipe, Kees Pellenaars, zal fungeren. Over de samenstelling van onze vader landse ploeg staat intussen nog niets definitiefs vast, hoewel langzamerhand te^ verwachten is, dat ons daaromtrent berichten zullen bereiken. Natuurlijk is het wél mogelijk, suppo sities te doen en dan denken wij aan Woutje Wagtmans en van Breenen, die reeds hun bereidverklaringen signeerden. Verder gaan de gedachten uit naar Voor- ting. Faanhof, Dekkers en Wim van Est, welke laatste momenteel overigens gela den is van „Bordeaux-Parijs", alsmede naar de zo schitterend rijdende Limbur ger Nolten (hij onderscheidt zich gewel dig in de Route de France). Daar Nol ten op het ogenblik amateur is, moet worden afgewacht, of hij tot de gelederen der beroepsrenners over zal gaan Ge- beurt dat echter, dan lijkt ons zijn aan wijzing zeker. Voorts lijkt het ons niet uitgesloten, dat Thijs Roks kans maakt om eveneens in de équipe te worden opgenomen Dit zal echter ten zeerste afhangen van' zijn eventuele prestaties in de Ronde van Ita- T.'»waaraan Thijs deel gaat nemen. Men ziet, dat wij met de genoemde renners reeds een gedachte volle dige Nederlandse equipe bijeen hebben. Maar zover is het nog lang niet, en bovendien kan er nog van alles gebeu- ren Dat we echter de plank ver mis zuilen slaan, geloven we niet. van de drie achtervolgers werd ge wonnen door Leo Cantineau vóór Ed dy de Waal en Rien Verhelst. De volledige uitslag was als volgt; 1 P. Maas, Pindorp, 88 Ion. in 2 u. 28 minuten; 2 Leo Cantineau, Breda, op 2.15 min.; 3 Eddy de Waal, Groe nendijk; 4 Rien Verhelst, Axel; 5 J. Roovers, Etten; 6 K. Inghels, Sas van Gent; 7 A. Borremans, Hooger- heide; 8 J. Jansen, Made; 9 J. Ko- nings, Breda; 10 A. Dam, Roosen daal; 11 A. v. Oosterhout, Lage-Zwa- luwe; 12 W. Mathijsen, Wouw; 13 P. de Bruijn, Roosendaal; 14 Jac. Maas, Wouw; 15 C. Oosthoek, 's-Hee- renhoek. Tenniscompetitie) MOOIE RESULTATEN VAN S. J. E. F. Competitie 4e klasse K.N.L.T.B. Afd. Zuid. Ludo et Emergo 'Oostburg) III S.J.E.F. (Aardenburg) III 3—5. Heren enkelspel; J. Cramer Sr. G. van vooren 62 6—4; J. Gossije— N. Vandewalle 26 79. Dames enkelspel: Mevr. Cramer Mej, I. Trapman 16 26; Mej. J. v. d. PlasMej. Y. Haverland 1—6 2—6. Gemengd dubbelspel: Echtp. Cramer Mej. J. Trapman en G. van Voo ren 6—1 6—3; Mej. P. van de Plas en C. van HauweMej. I. Trapman en N. Vandewalle 1—6 2s. Heren dubbelspel: J. Gossije en C. van HauweG. van Vooren en N. Van- de walle 6—8 2—6. Dames dubbelspel: Mevr. Cramer en Mej. P. v. d. pias—Mej. Y. Haver land en Mej. H. van Dongen 61 46 6-2. S.J.E.F. (Aardenburg II—Hulster Ambacht (Hulst) IV 4—4. Heren enkelspel: R. WyllemanH. Francken 36 26; J. ParidoenJ. v. d. Heijden 3—6 3—6. Dames enkelspel: Mej. L. v. d. Schrieck—Mej. A. Kerkcaert 6—3 46 64; Mevr. RijkMej. R. v. Campen 4—6 6—3 8—6. Gemengd dubbelspel: Mevr. Rijk en R. WyllemanMej. A. Kerckaert en H. Francken 26 68; Mej. L. v. d. Schrieck en J. ParidoenMej. R. v. Campen en J. v. d. Heijden 6—0 64. Heren dubbelspel: R. Wylleman en J. ParidaenH. Francken en J. v. d. Heyden 2—6 57. Dames dubbelspel: Mevr. Rijk en Mej. L. v. d. Schieck— Mej. A. Kerc kaert en Mej. J. Lockef eer 62 16 6—2. ROTTERDAM, 13 Mei. Veemarkt. Aan. voer in totaal 5130. Vette koeien en ossen 650; gebruiksvee 991; vette kalve ren 60: graskalveren 301; nuchtere kal veren 1746; varkens 122; biggen 359; paarden 171; veulens 4; schapen of lam meren 95; weide-zuiglammeren 568 bok ken of geiten 63. Vette koeien 300—335. 280—300, 260—280 vette kalveren 300340, 290300, 275 290; graskalveren 400—300—200; nuchtere kalveren 52548 Biggen 65—5850. Slachtpaarden 255-245-230; schapen 130 120—100. Weide-zuiglammeren 75—65—50. Kalfkoeien 1225—1050—900. Melkkoeien 12251050900. Vare koeien 875775700. Vaarzen 900—775—685. Pinken 600—500— 400, Vete koeien aanvoer iets minder, han del lui, prijzen staande. Vette kalveren aanvoer even kleiner, handel willig, prijs houdend. Graskalveren aanvoer iets gro ter, hand'el kalm, prijzen als vorige week. Nuchtere kalveren aanvoer gewoon, han del levendig, prijzen iets hoger. Biggen aanvoer als vorige week, handel leven dig, prijzen iets hoger. Biggen aanvoer als vorige week, handel slepend, prijzen stabiel. Slachtpaarden aanvoer even min der, handel stug, ruim prijshoudend. Schapen aanvoer iets groter, handel ta melijk, prijzen onveranderd. Weide-zuig lammeren aanvoer flink, handel levendig prijzen iets stijver. Kalfkoeien aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen constant. Melkkoeien aanvoer ais vorige week handel, kalm, prijshoudend Vare koeien aanvoer gewoon, handel stil, prij zen als vorige week. Pinken aanvoer ge woon .handel stil, prijzen als vorige week. GOES. 13 Mei. Aardbeien 12.50 p. stuk., idem 1.40—2.20 per kg. Jonathan (verpakt) A 89, per 100 kg. Fruit voor export: Jonathan BC 73, I 68—77, II 60- Gewone veiling: St. Remy 27—34, Com- tesse de Paris 27—30. Golden Delicious 59—52, Jonathan 53—62, Bramley Seedling 3536, Golden Delicious (stek) 2931, Jonathan (stek) 29. Groenten: Bloem kool A 33, B 18—26, CD 9.50—16, Kropsla £—4, Komkommers B 35, Spinazie 2f— 32, Groene sjalotten 19, Rabarber 9. Nwe aardappelen 78, idem (drielingen) 61, oude aardappelen 13, Radijs 3—8, Rame- nas 9, Wortelen 32. GOES, 13 Mei. Bericht van hande laren. Kippeneieren 11 cent; eendeneie ren 9 cent; ganzeneieren 20 cent en kalkoeneieren 13 cent. Prijs voor verse kippeneieren f 2.13 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uit betaald. WATERSTANDEN Mannheim 362 (+2), Trier 147 (—6), Keulen 233 (—3), Ruhrort 442 (—7, Lo- bith 1052 (—9), Nijmegen 836 (—8), Arn hem 826 (—5), Eefde 347 (—5), Deventer 248 (—5), Namen tLa Plante) 135 (+7), Borgharen 3983 (—11), Belfeld 1100 (—6), Grave 469 (—2), Lith 0.36 (+2), Vreeswijk 0.67 (—3).

de Stem | 1952 | | pagina 3