11 Overschot van voor-oorlogs Oostburg biedt vele verrassingen Aanrijding bromfiets Eindles R. K. Landbouwwinterschool te HULST Paters Assumptionisten vieren feest Chefarine 4 lil Ei het? Sircand/ Twee burgemeestersbenoemingen in Zeeland WITTE VLOTTEN VERRADEN DE ZEESTROMING Een hele stad wordt verkocht WEK DE GAL IN UW LEVER OP DERDE BLAD WOENSDAG 7 MEI 1952 5 iMr -(-.i H I JCW 0 HELE GEBOUWEN EN WATERTOREN OP ENORM PUINVELD Brokken van 15 ton üüi Inkuilwedstrijd op de Zeeuwse eilanden Zomerzitting: Provinciale Staten door Waterleidingsmii „Zuid Beveland" Kartografisch bedrijf der K.L.M. rxp 30 Mei belegt de afd. zeeland der vereniging va® Nederlandse gemeenten in het Schuttershof te Middelburg een vergadering, .waarop de K.L.M. belang en betekenis van haar karthografisch bedrijf zal de monstreren. Oost Vlaanderen vlagt in Zeeland Toesprakenfelicitaties en een geschenk Aan 16 leerlingen werd het diploma uitgereikt I"— „Gaat, weest onverschrokken en edelmoedig" Missiehuis te Boxtel bestaat 25 jaar En weer twee vacatures 4-voudige werking... extta geneeskracht VAN CADZAND TOT KNOCKE Ter bestrijding van de ontzanding aan de klist Boekenplank F- Ir voor uw voeten: ten tijd, toen men het ie vraag niet kon geven, op de torenklok, kende men toen nog niet. menten waren, in onze jaar, groot en bol, maar :elen. tel veranderd. Fabriek na eeds betere en kleinere markt. eclame steeg de omzet Juctie-kosten. De prijs ligt bereik van velen. e heeft een zeer be ige geleverd tot deze leidt, ook op dit gebied: MOET NU ALLEEN AMERIKA als een wonderland bekeken wor den, omdat het daar voor kan komen, dat per advertentie een hele stad te koop wordt aangeboden Neen, ook in ons land gebeuren zulke dingen. Er is een Zeeuwsch- Vlaamse stad, die thans successievelijk aan de man wordt gebracht, met autovrachten tegelijk. Het is Oostburg, het centrum van „het vierde". Niet het nieuwe, moderne Oostburg, dat op de puinhopen is verrezen. Direct naast deze fraaie stad, met zijn vele grootsteedse gebou wen ligt n.l. het oude Oostburg, dat van voor de oorlog. Aan de weg naar Aardenburg is het te zien. /~\P die plek is, toen met de weder- opbouw werd begonnen, liet puin van het totaal verwoeste Oost burg ge stort. De overblijfselen van de oude stad werden daar met donderend ge raas en witte stofwolken op een hoop geworpen. Zo bleef het daar liggen als een droeve herinnering aan vredi ge jaren, ter-wijl op de plaats waar dat puin, die millioenen stenen een wat middeleeuws stadje hadden ge vormd, een nieuwe stad verrees, met trede, fraaie gebouwen, winkels, ho tels en café's. Langzaam werd dei enorme puin hoop, van enkele honderden vierkan te meters oppervlakte en een diepte war i tot 4 meter, overwoekerd door -ij en onkruid. Het puin werd on- litttbaar. Het oude Oostburg was als het vare onder de grond verdwenen. Alleen de enorme brokken beton, restanten, va® de vtroegei'd waterto ren en andere grote gebouwen, bleven lichtbaar. Schots en scheef liggen ze verspreid of staan schuin overeind op it plaats waar het overschot van. een ganse stad opeengehoopt ligt. RUIM EEN JAAR WERK IIANGZAMERHAND zal de puinhoop gaan verdwijnen. Dat is een lang durig karwei, dat zeker nog wei een Jaar zal vergen. Aan de achterzijde van de puinhoop, bij de houten nood- huisjes is men begonnen met het af graven van de grote „puittheuvel". Er is nu een 600 kubieke meter puin verdwenen, maar practisch is nog niet te zien dat het werk is opgeschoten. Het grote werk, dat een ploegje mensen lange tijd arbeid verschaffen zal, wordt uitgevoerd door de firma H. van Soolingen uit Breskens. Het is de moeite waard een kijkje te nemen bij het puinruimen. En toen we de heer van Soolingen naar het werk vroegen, hoorden we dan ook iteres- sante dingen. Hoe moeilijk het is. het stoffelijk overschot van voor-oorlogs Oostburg te den verdwijnen, blijkt wel uit allerlei omstandigheden. Want bedenk eens, dat daar op dat enorme puinveld de resten liggen van ongeveer 350 hele gebouwen! En dat daarbij nog kamt het zware beton van de watertoren, met duimdikke staven betonijzer doorvlochten. Die brokken wegen vaak van tien tot vijftien ton, zodat het lastig is ze weg te slepen en klein te krijgen. Dat zal moeten gebeuren door er gaten in te boren en ze dan, in een put met het oog op de explosie, te la ten exploderen. Daarna moeten ze fi.in geklopt worden, hetgeen gebeurt met enorme voorhamers. „Wat doet U nu met het puin"? vroegen we de uitvoerder van het kar wei. Met een breed gebaar wees de heer van Soolingen op grote hopen stenen, netjes afgebikt. Ze worden verkocht en animo is daar genoeg voor. „Van alle héle stenen, die er uit komen, kun je wel vijftig nieuwe ge bouwen zetten". Maar niet alles is gaaf, wat er uit komt. Het meeste is puin. Ei' zou een goede mogelijkheid geweest zijn om dit uit te voeren naar België, indien men althans over een klopmachine had kunnen beschikken, waarin de brokken steen verpulverd worden, in deze tijd, waarin alles waarde heeft, wordt dit wei gebruikt voor het fa briceren van een bouwmateriaal, dat men „vloeibare steen" zou kunnen noemen en dat aangewend wordt bij het „gieten" van seriewoningen. ALLES IS GELD WAARD teerd. Langzaam dringt men verder door in het puinveld. Een tikkeltje gevaarlijk is het wel, want als onze fotograaf op de rand gaat staan, wordt hij bijna het het slachtoffer van zijn be roepsijver, doordat de grond onder zijn voeten gaat verzakken. Met een sprong brengt hij zich in veiligheid, terwijl een brok grond en puin in de diepte stort. Hier en daar liggen fraaie stukken arduin en ook wordt er vrij veel na tuursteen opgediept. Dit alles verte genwoordigd een grote waarde. Glan zende, ronde glazuurstenen. waarmee men vroeger zo graag portiekjes op sierde. worden gevonden en dit alles wordt netjes op stapeltjes gezet. Alles is geld waard. NIETS VOOR SCHATGRAVERS! 1\/|AAR er is nog meer. De heer van Soolingen diept uit zijn zak een zij het wat geblakerde en verwrongen rijksdaalder op. Voordat „schatgra vers" hun geluk zouden willen gaan beproeven: dergelijke vondsten zijn zeldzaam en het loont de moeite heus niet, er naar te gaan zoeken. Verder komt er veel metaal, zink en lood, naar boven. Een bepaalde vondst is nog niet gedefinieerd. Het is een stuk metaal van enkele kilo's, dat glanst en blinkt. Maar wat het precies is, weet men nog niet. Sommige voor werpen brengen nog al eens wat geld op, hetgeen de uitvoerder wel gegund mag zijn, want het object is geen luc ratief karwei. Toen het puin hier werd gestort, is het niet uitgezocht, Daardoor is een verrassende vondst af en toe wel mogelijk. De heer van Soolingen houdt er dan ook een heel „museum" op na van al lerlei voorwerpen, die uit het puin te voorschijn komen. Als te zijner tijd het puin is weg geruimd komt hier een nieuwe weg, die de Nieuwe Callenfelsstraat zal heten en naar het Ledelplein voert. Maar voordat het zo ver is, zal er nog lang en hard gewerkt moeten worden |\/TAAR nu moest er een andere markt gevonden worden. En die is er. De boeren in Zeeuwsch-vlaan- deren en elders, die op hun erf en land modderwegen hebben, waarover het moeilijk lopen en rijden is, ko pen het fijne puin om dit op die we gen te storten, teneinde ze te ver harden. Met vrachten gaat het naar deze af nemers en zo lang er afzet is, blijft men maar doorgraven aan de puin hoop. Hier en daar is de hoop wel vier meter diep. Met houwelen wordt het puin losgeslagen, daarna gesor- De prijsuitreikingen TER stimulering van een betere vee- voederconservering werd door de commissie Voeder- en Weidebouw van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst op de Zeeuwse eilanden een wedstrijd in doelmatig inkuilen georganiseerd. Zowel door genoemde instanties als door particulieren werden belangrij ke bijdragen voor prijzen Beschikbaar gesteld, o.a. als hoofdprijzen drie op- zetstukken. Verspreid over de Zeeuwse eilanden werden 120 kuilen voor deze wed strijd opgegeven. De prijsuitreiking zal geschieden op Donderdag 8 Mei a.s. te Middelburg en zierikzee en op Dins dag 13 Mei a.s. te Goes en Tholen. Verkiezing Eerste Kamer U\E Zomerzitting van de Provinciale Staten zal Dinsdag 24 Juni a.s. worden geopen en voort gezet worden op 26 Juni, op wel ke dag de stemming voor de verkie zing der Eerste Kamer zal moeten plaats hebben. De behandeling der voorstellen in openbare zitting is bepaald op Dins dag 29 Juli a.s. ■Advertentie) U zult 'b morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. (Advertentie.) Zaterdag reed op de Frieseweg een bromfietsrijder op een paar wande laars In. De berijder sloeg met zijn rjjwiel over de kop en kreeg een hoofdwonde en een hersenschudding. (Kamper Nieuwsblad) Het ligt voor de hand, dat betere remmen ook het einde der bromfiets ongelukken zullen betekenen. Sinds enige tijd zijn er bromfietsen in de handej, die uitgerust zijn met de z.g. Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk groter remvermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, ervoor te zorgen dat hij er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft de Beckson Reddings naaf, in tegenstelling tot iedere an dere remnaaf, het grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achteruit gereden kan worden. Vooral winke lende dames zullen dit waarderen. Ook voor gewone fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. TN de plaats van de onlangs afgetre- den heer Joh. Pilaar is tot voorzit ter van de Raad van Toezicht der Waterleidingsmij. Zuid Beveland ge kozen mr dr A. Mes te Heinkenszand, tot nu toe secretaris. Voortaan zal als secretaris funge ren de heer A. Elenbaas, burgemeester van 's-Heer Arendskerke. FAILLISSEMENT Bij vonnis van de Rechtbank te Breda d.d. 2 Mei werd ln staat van faillisement verklaard: de NV. „Tilblno" te Tilburg, met benoe ming van Mr. J. F. B. J. Godding, tot Rechter-Commissaris en van Mr. G. Th. A. M. Notten, te Til burg, tot curator. Puinresten van de voormalige watertoren. Grote betonblokken liggen over het terrein verspreid en zullen slechts met moeite ver wijderd kunnen worden. Sommige zijn duizenden kilo's zwaar. Demonstratie te Middelburg Behalve gemeentebesturen zullen ook vertegenwoordigers van landbouw, nijvgoheid, handeA, planologische dienst, brandweer enz. worden uitge nodigd. Program ma-punten pNKELE programma-punten van de Oost-VIaamee tentocmstetltoig, dfte van 12 tot 26 Juli te Middelburg wordt gehouden, zijn thans definitief vastgesteld. Op 17 Juli congresseert de afdeling Zeeland van de vereniging van Ne derlandse gemeenten samen met de Oost-Vlaamse collega's, waarbij de gastheren zich niet onbetuigd zullen laten. De Rotary-bijeenkomst werd be paald o6 19 Juli en 4 dagen later houden de St. Adelbertverenigingen in Zeeland een vergadering, waar aan ook een bezoek aan de expositie wordt verbonden. De onderwijsdag wordt waarschijn lijk op 14 Juli gehouden; 19 Juli hoopt men, dat de Vlaamse vendelzwaaiers komen; voor de Landbouwdag denkt men aan 21 Juli en voor de opvoe ring van Shakespeare's „Getemde feeks" door Vlaamse artisten, spreekt men over 22 Juli. 1Y/IAANDAG om half drie had in 't ivl gebouw van de RK. Landbouw- Het pain wordt gesorteerd. D« •tenen kunnen nog dienst doen voor nieuwbouw. Het overige W»t naar de boeren voor weg verharding, enz. (Advertentie.) 6 V««»o. ir'" Na zo n lekker diner past geen andere sigaret. Ongelofelijk, zo'n kwaliteit en dan nog PRIJSVER LAGING ookl Nu IN de schaduw van het kasteel van de heren van Boxtel gaan de Pa ters van de Orde der Assumptionisten een pril jubileum vieren. In Mei 1927 had namelijk de eerste steenlegging plaats van het Missiehuis, een gebouw dat nodig bleek, toen het seminarie zich dermate uitbreidde dat bet oude kasteel de hele kloostergemeenschap niet meer kon bergen. Boxtel en om streken bereiden zich momenteel koortsachtig voor om de Paters te be wijzen, hoezeer zij hun werk bewonde ren en waarderen. Maar ook Brabant zal zich verheugen. Vele Brabantse zonen vonden hier immers de weg die naar het Priesterschap leidt. Op het einde van de eerste wereld oorlog hebben de Paters Assumptio nisten de roemruchte burcht betrok ken van de heren van Boxtel, veel is er eigenlijk aan de bewoning van dit kasteel niet veranderd. De ridders en schildkapen die de veste eertijds be volkten leven nog voort in de jonge ridders die hier hun geestelijke wa penen smeden om de wereld te be stormen en te winnen voor Christus. De „Heerlickheit" waar eens de Kart- huizers in de tijd van de Reformatie zich verborgen, de Dienst van God onderhoudend, weergalmt nu van de blije lach van edelmoedige (ongens. die hier worden geadeld voor het H. Priesterschap. Het beroemde kasteel Stapelen Is de bakermat geworden van de Nederlandse Assumptie die tot zulk een hoge bloei zou komen, dat een nieuw Missiehuls het steeds toene mende getal studenten moest opvan gen. Vele priesters zijn uitgezwermd uit dit klooster om in de meest verschil lende takken van het Apostolaat, zo als zielzorg, onderwijs, pers. missie-ar beid. opleiding van priesters, te gaan werken in ons eigen vaderland, in Frankrijk, België, Belgische Congo, Brazilië, de kleine Libanon en in N. Amerika. naar het ideaal van de stich ter van de Orde Vicomte d'Alzon uit Z.-Frankrijk: Gaat, weest onverschrok ken. edelmoedig en onbaatzuchtig. De ze spreuken hebben de Assumptionis ten tot een levende realiteit gemaakt. Daarnaast is er nog een ander ide aal. Een van de voornaamste doel stellingen van de Assumptie inzake de priesteropleiding is nog steeds, o.n jongens die van huis uit onbemiddeld zijn om de studies te bekostigen, de kans te geven hun roeping te volgen. Talrijke priesters zijn deze Orde der halve eeuwig dankbaar. QP 12 Mei 1927 legde de toenmalige Overste Pater z. e. Norbertus- Claes in tegenwoordigheid van gees telijkheid en burgemeester van Box tel de eerste steen voor het nieuwe Missiehuis St. Theresia. Alleen de lin kervleugel werd toen afgebouwd. Reeds in 1931 moest ook een rechtervleugel worden gebouwd. Alleen de houten noodkapel werd niet vervangen en houdt nog stand vanaf 1927. Het ge bouw is dus nog steeds onaf. Na de oorlog is er een intensieve actie be gonnen om ook een kapel een le vensbehoefte voor de priesterstudent en priester te kunnen bouwen De Boxtelaren hebben plannen om ter gelegenheid van dit zilveren be- staansjubileum van het Missiehuis verandering te brengen in het grote probleem van de noodkapel waarmee de Paters nog steeds te kijken zitten. Het zal een schoon feest worden daar in Boxtel. De Boxtelaar kan het leven in zijn stad zich maar nauwe lijks meer indenken zonder de Paters. Zij zijn met het stadsleven vergroeid, al leven zij achter de muren van het klooster. Veel goeds hebben zij ge bracht, .niet alleen over Boxtel, maar ook over Brabant Nederland en ver daarbuiten. Het St. Theresia Missiehuis der Paters Assumptionisten te Boxtel. wintersehool te Hulst een bijeenkomst plaats van het schoolbestuur, de com missi e ran toezicht, leraren, leerlin gen en ouders, bij gelegenheid van het besluiten van het cursusjaar. Blij afwezigheid van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer Vercaute- ren, opende de heer de Deckere, on der-voorzitter, de vergadering. Bene vens genoemde personen waren nog aanwezig ir Bouma.i, Rijkslandbouw- consuient; ir van Viiet van de N.C.B.; de directeur van de Landbouwwinter school te Schoondijke, de heer van Dijk en burgemeester Truffino van Hulst. Allereerst hielden twee der geslaag den een voordracht: de heer H. de Moor uit Temeuzen over de sociale wetgeving. Hiervan belichtte spreker verschillende kanten, met name de enorme uitbreiding van de sociale wet ten ten behoeve van de arbeiders. Ver volgens voerde de heer G. Dees uit Zaamslag het woord met als onderwerp „Het akkerbouwbedrijf in onze dagen", 't Hoogtepunt van de middag was na tuurlijk de uitreiking van de diploma's aan de geslaagden, de bekroning van twee jaar studie. 16 van de 19 candida- ten ontvingen onder applaus het ge tuigschrift. felicitatie": MAMENS het schoolbestuur feliciteer de de heer de Deckere de gelukki gen met een opwekking om in de toe komst de nu verworven technische ken nis op een degelijke wijze ten uitvoer te brengen. Hij gaf voorts het woord aan de heer ir van der Wolf, die de leerlingen en ouders toesprak. De heer van der Wolf had nogai wat naar vo ren te brengen. Eerst een materiële kwestie, speciaal betreffende de ouders. Men is namelijk gedwongen het school geld enigermate te verhogen. De nood zakelijkheden, die de moderne tijd eist, kunnen anders niet worden nageko men. Daarna sneed spreker enige meer geestelijke punten aan, speciaal de raad op de hoogte te blijven van de problemen van de tijd en zijn geeste lijke ontwikkeling met alle daartoe ten dienste staande middelen op peil te houden. Rector van Bavel sprak namens het college van leraren. De kern van zijn toespraak was. dat godsdienst en be roep tot één harmonie moeten samen vloeien. dat men tevens sterk moet staan in zi.in idealen zonder zich te laten meesleuren met de materiële be hoeften van onze tijd. DANKWOORDEN Pro MAGNUS sprak namens de ge- slaagden een woord van dank aan het adres van de school. Hij deed een goed woordje voor de schoolvereniging, die zich voornamelijk ten doel stelt de algemene ontwikkeling en spraakvaar digheid van de leerlingen op te voeren, door middel van voordrachten en dis cussies. Hij bood de directeur een enveloppe met inhoud aan ter versiering en ver fraaiing van het schoolgebouw. Namens de ouders sprak een dank woord de heer Magnus. Tenslotte no digde de heer Steyaert de geslaagden uit toe te treden tot de Bond van Oud leerlingen, waarop de heer de Deckere de vergadering sloot met de Christelij ke groet. Hierna was er gelegenheid tot feliciteren. DERDE CURSUS-JAAR? PEST ons nog even aan te stippen hetgeen ir van der Wolf meedeel de in zijn toespraak n.l. de mogelijk heid dat binnen afzienbare tijd een derde cursusjaar zal moeten worden toegevoegd. Dit tengevolge van de steeds zwaarder te stellen exameneisen, die gelijke tred moeten houden met de vooruitgang van de techniek en weten schap in de landbouw. Een goede vooropleiding ontbreekt de jongens veelal, zodat ze de omvangrij ke stof niet in twee jaar kunnen be heersen. Het derde leerjaar staat nog niet vast. aangezien dit ook weer talloze moeilijkheden van verschillende zijden meebrengt, maar de mogelijkheid en wenselijkheid is er. DE GELUKKIGEN L-IIER volgen de namen der gediplo meerden: J. L. H. v. d. Bulck, Stop peldijk; G. P. C. de Deckere, St. Jan steen; A. D. Dekker, Zaamslag; F. Goethals, Westdorpe; G. J E. Joossen, Lamswaarde; L. A. M. Mangnus, Stop peldijk; M. Murre, Axel; G. V. M. de Thei.ie, Hontenisse; d. J. P. Daelman, Westdorpe; G. Dees, Zaamslag; A. P. M. v. Duyse, N.-Namen; R. E. A. van Hecke, Westdorpe; Alf. M. Mangnus, Stoppeldijk; H. F. M. de Moor, Temeu zen; G. H. Staal. Westdorpe; M. G. M. Vael, St. Jansteen. Er werden 3 leerlingen afgewezen. Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd; E. L. P. J. Bogaert, Honte nisse; L. J. A. Cornelissens, Terhole; J. I. M. de Deckere. N.-Namen; J. Die- leman, Hontenisse; J. L. d'Haens, Grauw: J. A. de Koek, Kloosterzande G. A. M. Mangnus, Graauw; R. J. de Theije, Honteisse; A. F. M. v. d. Vij ver, Graauw; A. F. Bruggema, Graauw: A. R. M. de Deckere, Clinge; J. Deur waarder, Zaamslag; M. v. Driessen. Wa terland-Oudeman J. J. M. Kips, Graauw; H. J. de Maaijer, N.-Namen; C. de Theije. Terhole; A. Vereecken, Hontenisse. jyjET ingang van 16 Mei is tot bur gemeester-secretaris van St. Lau rens benoemd de heer W. Baas, mo menteel burgemeester-secretaris van Kerkwerve op Schouwen. Burgemeester Baas werd in April 1905 te Bussum geboren, maar ging al jong naar Edam waar zijn vader gas- directeur was. Hij bezocht de H.B.S. te Hoorn en werd in 1924 ambtenaar ter secretarie in Kamerik. In dezelfde functie was hij van 1929 tot 1937 Advertentie.) Elk (ablet Chetarine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwerking van 4 we reldberoemde geneesmiddelen. 'n 4lie d°el wonderen ^fan Cadsand uit is een eerste wel geslaagde poging ondernomen om de ontzanding van de oostkust van België tegen te gaan. Door twaalf wit te vlotten op hel water te werpen, heeft men vanuit waarnemiigsvtieg'ui- gen gedurende vijf uut de zecsk'oniin- gen kunnen volgen Dii leverde be langrijke gegevens op voor de bestrij ding van de ontzanding. Om tien uur 's morgens vertrokken enkele schepen uit de haven van Zee- brugge. die ter hoi. ip van Cadsand, vier kilometer uit de kust de witte vlotten op het water wierpen. Militaire vliegtuigen volgden de vlotten op hun zwerftocht en practisch de gehele tijd een uurtje mist uitgezonderd luk te dit. 's Middags begonnen verscheidene vlotten het strand in de buurt van Knokke te naderen en het eerste land de om 3 uui op het strand bij Lekker bek. verschillende vlotten zijn door het getij zelf en de stroming terug ir zee gedreven. Het experiment heeft goede resul taten gehad op 9 Mei zal een her nieuwde pr' Tnemir.g plaats hebben, echter niet. zoals deze keer, bij laag tij, maar dan bij hoog tij. te Langeruigeweide om toen benoemd te worden tot burgemeester-secretaris te Kerkwerve. Burgemeester Baas is gereformeerd en behoort tot de A.R.-partij. Hij is gehuwd en heeft 1 kind. BAARLAND P VENEENS met ingang van 16 Mei is tot burgemeester van Baarland en oudelande benoemd de heer W. v. Liere, burgemeester van Vrouwepol der sinds 1946. De heer v. Liere is Zuid-Bevelan der van afkomst. Hij werd in Novem ber 1900 geboren te 's-Heer Abtsker- ke. Terstond na de bevrijding kreeg hij een tijdelijke benoeming als bur gemeester van Vrouwepolder, welke 2 jaar later definitief werd. Burgemeester v. Liere is gehuwd en vader van 4 Kinderen. Kerkelijk be hoort hij tot de hervormden en poli tiek tot de C.H. Twee burgemeesters-vacatures wer den dus vervuld in Zeeland, maar er ontstonden meteen twee nieuwe, zo dat men nog niet veel verder is. DE WIJSHEID IN DE KAN. Jan Brusse. die in „Paris vour par- le", zo gezellig en raak causeerde over verschillende aspecten van het Fran se leven, gaat in dit boekje op een zeer bizonder aspect van dit leven in: de liefde voor de wijn. Hij is hierin ook een geestig en charmant vertel ler, doch vertilt zich ook wel eens in zijn geestdrift, zodat we dit boek je niet zó geslaagd kunnen vinden. (Uitgave Ad. Donker, Rotterdam). EEN TUIN IN LONDEN. Heuzib V. Ringsted, een in de Brit se hoofdstad wonende Deen, heeft 'n boekje geschreven, dat het leven in een Londense buitenwijk tot uitgangs punt neemt voor allergeestigste be schouwingen over de Engelsman, zijn gewoonten en karakter, over alles wat Londen aantrekkelijk maakt. Ringster is een scherpzinnig waarne mer, die daarvan met verrassende hu mor getuigt. Uit allerlei kleine ver schijnselen puzzlet hij een beeld sa men van het merkwaardige mensen exemplaar, dat de Brit is, en van de paradoxen, waarin zijn hoofdstad leeft.. Men moet dit boekje niet zien als een gids in de geijkte zin van het woord, maar wie het las en herlas, zal zeker meer van een bezoek aan Londen genieten. En ook wie er niet heen gaat. zal toch zijn vreugde aan deze tintelend geschreven bladzijden beleven. (Uitgave Ar. Donker, Rotter dam).

de Stem | 1952 | | pagina 9