Anna Pauker kan partisanen niet baas BANDEN Het verfilmde krantenbericht VAN HOUTEN'S DE ERFENIS Blauwe Gillette Mesjes Wal een Wonderlijke Wereid In st"Hen \'en<istuk. k! Tito bevoorraadt opstandelingen smaak Want Buit: kwitanties „Veertien bange uren" en „De Put' MELKCH0COLft0EK0RRELS Aanrander schoot op meisje Let erop! van Lora Culpane RADIO 10 \s TWEEDE BLAD WOENSDAG 7 MEI 1952 3 Na zeven jaren communisme in Roemenië de Blok aan rode been Papieren oorlog Nationaal VT-GESPREKKEN TWINTIG JOEGOSLAVEN UITGEWEKEN Huishoudgeld Overval in Rotterdam DE MOSSELEN ZIJN WEER BEST Onveilig Groesbeek Natuurazijn heeft deze dop! fe<s. Yng: VAN DER STEEN w mot Tontismno \~OPOnzi//f KR'JGlfó (Advertentie» (Van onze correspondent). p)E WEENSE VRIJHEIDSLEGERS van generaal Dasmasneanu groeien met de dag. Duizenden, door de zuiveringsbesluiten van Anna Pauker uit de Roemeense hoofdstad verdreven ongelukkigen komen zijn gelederen versterken. Over hoeveel geoefende manschap pen beschikt hij Hebben zij een behoorlijke uitrusting Kunnen ze de strijd volhouden Deze en andere vragen vormen in heel Roemenië de ondertoon van de fluistergesprekken. De schattingen lopen natuurlijk sterk uiteen, want in de volksfantasie kan Damasneanu al beschikken over hele escadrons straaljagers plus over vijf honderd duizend man. Maar enkele leiders van de ondergrondse, die rechtstreeks contact onderhouden met Damasneanu en hem vaak verzoeken bepaalde acties uit te voeren, weten de juiste cijfers hij beveelt thans veertuig dui zend uitstekend geoefende maar onvoldoende bewapende manschappen. Roemenen zijn gelouterd door het voortdurende lijden. De Duitsers gingen er vreselijk te keer en met de bevrijding al in zicht, moesten er nog tienduizenden sneuvelen onder de tal rijke bombardementen, waarmee de opmars van de Russische Zuidlegers gepaard, ging. De jonge, moedige ko ning Michael greep zelf in en vele gar- nizoeneu sloten zich onmiddellijk bij hem aan. Zodoende konden de Duitsers nog voor de komst van de Russen ont wapend en geïnterneerd worden. Op 2 September 1944 dreunden hun zware laarzen over de boulevards van de Roemeense hoofdstad. Stalin toonde echter maar weinig dankbaarheid, want al op 5 Maart 1945 liet hij Wyschinski naar koning Michael gaan om hem te vertellen, dat de regering van generaal Radescu niet deugde en binnen twee uren vervangen diende te worden. Beleefd bracht Michael hem aan het verstand, dat de regering steunde op de volksmeerderheid enz., doch de Rus liep boos weg, in 1947 had het Kremlin al de voorbereidingen ge troffen. Wederom ging Wyschinski de trappen op vap het koningsslot en al een paar uren later had Michael het land verlaten. Het rode schrikbewind, in feite al eerder begonnen, kon nu rustig zijn gang gaan. De tijd van An na Pauker was gekomen. Maar tot nog toe is Roemenië een blok aan het rode been gebleven: het trotse, fiere volk kent zijn geschiedenis. Het buigt zijn hoofden niet! De arbeidersklasse blijft in weerwil van de sociale verbeteringen in grote meerderheid anti-communis tisch. Voorzover men gedwongen wordt, loopt men mee, maar niemand beter dan Anna Pauker zelf weet, dat tach tig procent der leden van haar com munistische partij doodgewone brood roden zijn en dat honderd procent van de zogenaamde sympathiserenden al leen aan huin baantje denken. Nog standvastiger zijn de boeren. Zij slaan hardnekkig iedere toena dering af en zelfs als in het kader der bodemsocialisatie hun eigen grond, die vaak al eeuwen familie-eigendom is, hen wordt ontnomen weigeren zij com munist te worden. Vaak is het zelfs moeilijk om candidaten voor de her verdeelde bodem te vinden, want meermalen wordt de door de commu nisten aangewezen nieuwe eigenaar dood gevonden of door de partisanen ontvoerd, inderdaad, het rode paleis van Anna is gebouwd op zand. JOEGOSLAVISCHE GEWEREN J7R is nog zo Iets als een Ronde Tafel Conferentie voor de West aan de gang. Men mag niet zeg gen, dat de belangstelling daar voor overmatig groot is. De heren werken ook steeds in wolken van geheimzinnigheid. Zo nu en dan horen we slechts, dat de Surina- mers nogal dwars zijn en dat de besprekingen zeer traag vorderen. Men is er nu maar van afgestapt de 48 punten van „het werkstuk" punt voor punt te bekijken. Men gaat het geheel in het oog vatten. Of dit enige versnelling in de be sprekingen kan brengen, valt nog te bezien. Een troost is, dat de me ningsverschillen eigenlijk langs Nederland heengaan. Over het be houd van het Rijksverband in enigerlei vorm is men het wel eens. Het is méér een papieren oorlog Willemstad-Paramaribo. JTR is Maandagavond een langdu rige radio-uitzending geweest van het parachuteren der voedsel pakketten boven de elf provincies en we moeten zeggen, dat men er de spanning wel min of meer in wist te houden, al is de ene ver slaggever de andere niet. Er waren er, die het smeuiig deden, er wa ren er, die het zakelijk deden en er waren er ook, die het ronduit vervelend deden. Maar tussen het gepraat van de omroepers in de lucht en op de begane grond door werden de pauzes aangevuld met muziek. En wat ons nu opviel is, dat het allemaal muziek van één soort was. Een Nederlands liedje of melodietje hoorde er niet bij Het moest allemaal Engels of Ame rikaans zijn, van de bekende een zijdige soort. En dat in een natio naal program. Ons dunkt, dat op radio-cultureel gebied ook nog wel eens een bevrijdingsactie mocht plaats hebben. (Advertentie.) (""eneraal Damasneanu is twee jaar geleden begonnen met de militaire organisatie der partisanen. Sedert de Duitsers in Roemenië kwamen, heeft het land zijn partisanen gekend, zodat het woord een vertrouwelijke klank heeft gekregen. Duizenden dezer vrij heidsstrijders zijn na de vlucht van koning Michael opnieuw het Banater- gebergte ingetrokken en naarmate de rode maatregelen van Anna Pauker voort gingen, werden hun gelederen versterkt. Men opereerde in kleine, vrijwel onbewapende groepen en eerder kon men hen aanzien voor haveloze, ongelukkige vluchtelingen dan voor de Hoop van het vaderland. Ook hadden ze geen contact met elkaar Generaal Damasneanu, een zoon van één der meest aanzienlijke Roemeense geslachten, die twee jaar geleden even eens de bergen in trok, bracht daarin verandering. Hij liet eerst alle groepen samensmelten, en vervolgens werd ie dere man ingedeeld bij een onderdeel, waarvoor hij het meest geschikt was. De fourage, die zulke grote moeilijk heden had opgeleverd, was in enige maanden geregeld, in ruime mate stroomden vrijwillige giften in geld en natura, verzameld door de illegaliteit, de kampementen binnen. Rijke Roeme nen in Amerika en West-Europa, hiel den inzamelingen, kochten voor de bij eengebracht gelden wapens, kleding, voedingsmiddelen en medicijnen en dropten de ladingen in het hooggeberg te, ver buiten het bereik van de roden. In twee jaar tijd is zodoende een for midabel leger ontstaan, dat evenwel nog steeds te weinig wapens heeft, doch dat niettemin knappe acties uitvoert. Soms loopt het mis. zoals vorige zomer toen twaalf partisanen gegrepen werden en tot zware straffen werden veroor deeld. Ze hadden gendarmerieposten overvallen en zich meester gemaakt van de wapenen; ze hadden drie com munisten terecht gesteld en een een heid rode militairen op de vlucht ge jaagd. Maar vrijwel steeds verlopen hun acties uitstekend. Er vliegen brug gen de lucht in, spoorwagons spatten als zeepbellen uiteen; in zwaar bewaak te sleutelindustrieën lopen de motoren, gloeiend, zodat het hele bedrijf stil valt en heel vaak verdwijnen er communis ten, die goede Roemenen kwaad berok kenden. LEGER DAT OVERAL IS het leger van generaal Da masneanu is overal, in iedere stad en in ieder dorp heeft het zijn luister posten en helpers. Zelf moet de gene raal in Januari 1952 met een vliegtuig naar Joego-Slavië zijn gevlogen om wa pens in te zamelen, zeker is, dat min stens één zijner divisies is uitgerust met automatische geweren van Joego- Slavisch fabrikaat. (Aclvententie.) !n hun perfecte samenwerking ligt hun «ucces. Dat is aet al* bij Gillette: ook daar werken apparaat en mesje perfect samen. Gebruik daarom Uw Gillette me» jes uitsluitend ineen Gillette apwj paraat. Blue Gillette 0.75 pet 3 Gillette 52 aééndelig, in mooie cassette en 10 Blauwe Gillette mesjes in 'o dispenser f. 6- *N GILLETTE SCHEERAPPARAAT Efl BEHOREN BIJ ELKAAR. Een „goeie morgen" begint met Gillette! Telefoonverkeer met België TN het telefoonverkeer Nederland België zijn gesprekken op door de aanvrager vastgestelde tijd, zgn. VT- gesprekken, toegelaten. De kosten be dragen gedurende het gehele et maal het dubbele van die voor een gewoon gesprek van dezelfde duur, met een toeslag van 1 gewone ge- spreksminuut. (Advertentie.) RIJWIEL MOTOR '-v HT; Z JN de Italiaanse kustplaats Aucona zijn Maandag elf Joegoslavische jongelieden allen dienstplichtigen tussen 18 en 20 jaar, op een gestolen vissersboot aangekomen. Zij hebben zich bij de politie als politieke vluch telingen opgegeven. In Bari, verder naar het Zuiden, kwamen nog dezelfde dag zes Joego slavische vluchtelingen aan. Zij maak ten zich in de avond meester van een gemotoriseerde vissersboot, bedwongen de bemanning van tien met een ech te en twee houten pistolen en sloten haar op in het ruim. Bij aankomst in Italië verkozen drie leden der bemanning in Italië te blij ven. Zo zijn er dus binnen 24 uur 20 Joegoslaven naar Italië uitgeweken. T"NE SOCIALISTISCHE ex-minister Edith Summerskill is van mening, dat de huisvrouwen het recht hebben op een bepaald deel van het inkomen harer echtgenoten. Zij heeft daarom in het Lagerhuis een wetsontwerp inge diend, dat een huisvrouw o.m. het recht geeft cfe rechter te verzoeken de man tot betaling te dwingen. Zou een man en dergelijk bevel overtreden, dan noet hij volgens dr Summerskill kun nen worden gestraft met boete en zelfs met ten hoogste drie maanden gevan genisstraf. Het ontwerp bevat voorts bepalingen tot verbetering van de po sitie der gescheiden vrouw. De Britse regering voelt wel wat voor het denk beeld, al is zij het niet eens met de gevangenisstraf voor wanbetalende echtgenoten. Het Kanaal v.v. non-stop. ■p\E AMERIKAANSE zwemster Flo- rence Chadwick, de enige vrouw, die het Kanaal in bpide richtingen heeft overgezwommen^ verklaarde, dat zij dit seizoen een poging wil doen het Ka naal van Engeland naar Frankrijk en van Frankrijk naar Engeland non-stop over te zwemmen, aldus °ldt „Het Vrije Volk". De 32-jarige zwemster wil, alvorens haar Kanaalpoging te wagen, eerst deelnemen aan de jaarlijkse Ca- talina-eiland-wedstrijd in Californië en vervolgens de Straat van Gibraltar overzwemmen Mochten beide pogingen gelukken, dan zal zij aan de Kanaal- tocht denken. Levensduur DRITSE KINDEREN, die thans wor- *-* den geboren, maken een goede kans gemiddeld twintig jaar langer te le ven dan hun grootouders. Volgens de Britse statistiek is de gemiddelde leef tijd van mannen in Engeland thans 69.49 jaar en van vrouwen 71.22 jaar. In 1901 waren deze cijfers 48.53 jaar en 52.38 jaar. De totale bevolking van Engeland en Wales was op 31 December 44.102.000 zielen. Gesmokkeld /IER DAGEN nadat hun boot Istan- bul had verlaten, hoorden officie ren van een Amerikaans schip vreem de muziek benedendeks weerklinken. De muziek bleek afkomstig van twee Turkse meisjes, 16 en 17 jaar oud, die er bovendien bij dansten Zij waren aan. boord gesmokkeld. De meisjes zullen worden teruggestuurd. yWEE jongelui hebben Dinsdagmor gen in de Vrouw Jannestraat te Rotterdam een overval gepleegd in de Winkel van de waterstoker van Eijk. Hun buit bestond uit een portefeuil le met kwitanties. Ze wisten in een gereedstaande auto te ontkomen. De jongemannen wilden, toen zij in de winkel kwamen, drie liter pe troleum hebben in een door hen mee gebrachte bus. Terwijl de stoker naar de kelder ging, deden zij een greep in de toonbanklade en namen er de portefeuille uit. doch ze hadden geen geluk, want er zaten alleen kwitan ties in. De stoker, die hoorde en zag wat er gebeurde, begon te roepen en de jon gemannen namen de vlucht. Een agent, die tegenover de winkel woon de en op het rumoer afkwam, zette op kousevoeten de achtervolging ln. Hij had echter geen succes evenmin als twee automobilisten, die eveneens de mannen achterna gingen. De over vallers wisten te ontkomen. LJET komt de laatste tjjd nog al 'ns voor, dat Amerikaanse filmers zich aangetrokken voelen tot gebeur tenissen, die inen in de dagbladen tegenkomt onder de kop „gemengde berichten" en waaruit met wat fan tasie wel een drama te destilleren valt. Verschillende recente films be rusten op dit soort ware gebeurtenis sen uit het dagelijkse leven (nog on langs hebben wij gewezen op The big carnaval, van de regisseur Billy Wil der), en op het ogenblik lopen er zelfs twee producten uit Hollywood in ons land, die hun oorsprong vin den in journalistieke activiteit. De film Fourteen hours (Veertien bange uren) is i>1. geïnspireerd op 'n voorval dat in 1938 plaats vond voor een hotel in Manhattan, waar een maniakale jongeman bijna een dag lang op een vensterbank van de 17e verdieping stond, voor hij de fatale sprong naar beneden maakte. Een dag lang probeerde men op alle mogelijke manieren de onevenwichtige jongen van zijn dwaas voornemen af te brengen en tegelijk trachtte men mid delen te bedenken om een eventuele val te breken. Niets mocht baten en onder de ogen van een duizendkop pige menigte, van journalisten, foto grafen en radioreporters voltrok zich onafwendbaar het drama. Kort daar op verscheen in het bekende Ameri kaanse weekblad The New-Yorker een indrukwekkend artikel over dit dra matische voorval van de hand van Joel Sayre en op dit verhaal, een stu die in massa-psychologie, baseert zich de film „Veertien bange uren". Die Het goede blijft goedkoper!^ n Boterham, belegging die nooit verveelt I m 90 ct. per 250 gram veertien uren beginnen met de ont dekking door een kellner, dat de be woner van een hotelkamer uit het raam geklommen is en zich op een smalle vensterbank in evenwicht tracht te houden. Terwijl de ontstel de ober zijn superieuren gaat waar schuwen, wordt de geveltoerist ook van de straat af ontdekt en een agent die naar boven snelt (Paul Douglas) is de eerste, die met verstandige, va derlijke praat de jongen tenminste af houdt van onmiddellijke actie. En vervolgens komen zich steeds meer mensen met het geval bemoeien, po litiemannen, hotelpersoneel, een dok ter, een psychiater, een geestelijke en tenslotte de ouders van de ongeluk kige jongeman en zijn verloofde. In tussen wacht een groeiende menigte in de straat, die het verkeer lam legt, op verdere ontwikkelingen. Televisie camera's houden van een tegenover gelegen verdieping 't kleine figuurtje tegen de imposante hotelgevel in hun beeld, filmoperateurs en fotografen staan klaar om de beelden van hun leven te maken, radioreporters hou den de luisteraars van minuut tot minuut op de hoogte en avondedities van kranten worden opgehouden, om met het laatste nieuws „bij" te zijn. Na veertien uur valt de jongeman veroorzaakt door het verblindende zoeklicht, dat een ogenblik op hem naar beneden, maar die val wordt Een beeld uit de film „Veertien bange uren". Filmoperateurs en foto grafen richten hun camera's op het kleine figuurtje in het hotelraam. gericht wordt en het vallende lichaam wordt nog juist opgevangen door een net, dat de politie bezig was uit een lager gelegen verdieping te spannen. Zo is tenminste het gelukkige einde, zoals wij dat hier te zien zullen krij gen; er bestaat n.l. ook nog een tra gische afloop, waarbij het slachtoffer naast het net zijn dood tegemoet valt. En een Parijse bioscoop vertoont bei de eindes, eerst de „happy-ending" en daarna mogen de toeschouwers met sterke zenuwen blijven zitten voor wat meer sensatie. Het is wel jammer dat een goede en beheerst gemaakte film als Fourteen hours met deze afloop „a double usage" de dubbele bedoe ling der filmheren zo akelig duide lijk aan het licht brengt. NOG EEN GEMENGD NIEUWTJE (~)ok de inhoud van The Well, die hier vertoond wordt onder de ti tel „de bron", berust gedeeltelijk op een krantenbericht. Enige tijd geleden viel in de buurt van een Amerikaans stadje een spelend meisje in een die pe, opgedroogde waterput. Meer dan 24 uur heeft men toen getracht het kind, dat nog in leven was, uit zijn benarde positie te bevrijden, maar het mocht niet meer lukken het slacht offertje levend boven te brengen. Met een soortgelijke gebeurtenis be gint The Well; het spelende kind is nu echter een negermeisje en als zij niet thuis komt, wordt aan een zedenmisdrijf gedacht. Een toeval lige bezoeker van het stadje, een blanke, wordt verdacht en dit brengt onrust in de negerwijk. Al spoedig ontstaan ruzies tussen blanken en ne gers en een complete burgeroorlog dreigt, maar dan wordt toevallig het meisje ontdekt in de put en dit voert tot een gemeenschappelijk reddings werk, waarbij alle vetes vergeten worden. Twee regisseurs, Leo Popkin en Russell Rouse hebben van dit gege ven een uiterst boeiende en hier en daar aangrijpende film gemaakt en zij hebben, evenals regisseur Henri Hathaway van de bovengenoemde film alle goedkope sensatie, die aan zo'n onderwerp vastzit, weten te vermij den. Alleen is bij de laatste film een zekere kunstmatigheid van het ver haal niet te loochenen en dat geeft aan de hele film iets gezochts. Maar ze weet zich toch wel gunstig te onder scheiden van de lopende productie, waardoor ze dan ook het praedicaat „Film van de maand" meegekregen heeft. C. B. Zaadvisserij succesvol F)E mosselzaadvisserij op de Wadden zee, zoals die van 22 April tot 19 Mei daar ook door de mosselkwekers uit Zeeland wordt uitgeoefend, ver loopt zeer succesvol. Er blijkt meer mosselzaad aanwezig te zijn dan men had gedacht en ieder is in staat om zijn percelen behoorlijk te bezaaien. Er blijkt zaad voor te komen in verschillende grootten, ook mosselzaad dat bij matige groei in het aanstaande seizoen nog kan worden verkocht als consumptiemosselen Ook van de Zeeuwse stromen zelf wordt goede groei van de mosselen gemeld, wat wijst op een gezond pro duct. MAANDAGMIDDAG heeft een tot dusver nog niet bekende man in de Staatsbossen bij Groesbeek achter het sanatorium Dekkerswald twee meisjes lastig gevallen, de 20-jarige B. M. uit Nijmegen en haar logée de 19-jarige G. T. Toen de meisjes niet gediend bleken van zijn voorstellen heeft de man een revolver getrokken en geschoten op de 20-jarige B. M„ die geraakt werd in de linkerzijde en in de linkerarm. Het andere meisje, dat haar vriendin wilde helpen, kreeg met de revolver een slag op het hoofd. Het meisje M. werd naar het Cani- siusziekenhuis overgebracht en, daar geopereerd. Haar toestand is redelijk, hoewei niet zonder levensgevaar. Volgens bewoners van Groesbeek ls de streek rondom het dorp reeds ge ruime tijd onveilig door het optreden van enige ongure individuen. (Advertentie.) met de blauwe N zacht en geurig MARY BVRCHELL 27) Wat ls er? vroeg zij even later heel zacht. Niets Wanneer zullen we trou wen? Gauw? Dit was het psychologische moment, maar Leonora liet het voorbijgaan. Hij keek haar aan met zijn donkere ogen, gloeiend van verlangen naar haar of naar haar zeventig duizend pond... Zulen we volgende week met speciale toestemming trouwen? Ja volgende week uilen we trouwen, zei ze zwak. En met een lach je, dat van opluchting getuigde ging hij overeind zitten. Hij streek mét een nerveus gebaar het haar achterover. Goede hemel, kindlief ik moet weg! Ja, het is al heel laat. Dat is het zeker, zei hij nors. En in mijn hoedanigheid van voogd zou ik eigenlijk iedereen die zich om deze tijd van de nacht onnodig in jouw slaapkamer ophoudt, een aframmeling moeten geven! Hij boog het hoofd en kuste haar snel. Goedennancht, Lora. Wel te rusten. Zij keek hem na Bij de deur keer de hij zich nog even glimlachend om daarna hij het licht uitdraaide. Toen viel zij ln slaap. De uren vol angst en kou schenen toch invloed op haar gehad te hebben. Of misschien had Bruce te veel whis key in die warme melk gedaan, want het was in elk geval of zij door ver schillende stadia van bewusteloosheid ging, tot er niets meer over was. Toen ze eindelijk wakker werd was het ver in de middag en Agatha stond met een bezorgd gezicht naast haar bed. Lora, kind! Ik ben blij, dat je eindelijk je ogen open doet. Wat is er aan de hand, liefje? Ik dacht heus dat je bewusteloos was. O ja? Nu, ik mankeer niets, mom pelde Leonora. Maar zij voelde zich koud en buitengewoon loom. ik denk dat ik kou heb gevat. Ik voel me zo slap, zo koud. Agatha legde haar warme vingers om haar pols. Je pols is ook vrij zwak, Lora. Ik vrees dat je niet helemaal in orde bent. zal ik een dokter laten komen? Och nee. ik mankeer heus niets. Leonora dwong zich overeind te gaan zitten. Ik heb gisterenavond tot Ik zou er nooit genoegen mee nemen als ik jou was, kindlief, zei ze tot Leonora met meer levendigheid, dan zij ooit voor enig onderwerp aan de dag gelegd had. Die tijd is veel te kort. Je engagementstijd is de leukste tijd van je leven.. Én het is een schande, dat je er niet van kunt genieten. Er was wel iets waars in haar woor den, meende Leonora, die haar ernst grappig vond, maar zij wist, dat Bru- ce's donkere en vragende ogen op haar gericht waren, en zij besefte maar al te goed, dat zij niet anders kon doen dan gehoorzamen, als hij haar zo aan keek. Och, het is niet zo erg, zei ze rustig tot Millicent. Ik geloof wel, dat het leuk is getrouwd te zijn. Dat denk je maar riep Millicent met onverwachte heftigheid uit. Nu, ik hoop, dat je dat na twee jaar nog zult zeggen! Leonora vond dit een merkwaardi ge felicitatie voor een bruid, maar meer dan eens had zij de indruk ge kregen, dat Millicent's eigen huwelijk allesbehalve gelukkig was geweest, wat haar ongetwijfeld bevooroordeeld maakt. Maar toch vraag ik me af, hoe ik er na twee jaren over zal denken, peinsde Leonora ietwat verontrust. Daarna gleden de dagen ongeloof lijk vlug voorbij. Leonora had het eigenaardige ge voel, dat zij de zaak nu niet meer kon tegenhouden, al had zij gewild. Het scheen haar, dat er iets buiten haar zelf en Bruce om was, wat haar voortdreef. Misschien had Martin iets willen en kunnen doen, als hij van het haastige huwelijk op de hoogte zou zijn ge weest. Maar Leonora schreef noch te lefoneerde hem. Soms vroeg zij zich af of zij onbil lijk of zelfs niet eerlijk was, maar zij was bang weer naar Martin's argu menten re moeten luisteren, vooral nu het gesprek van Bruce met zijn zuster haar in haar herinnering ge grift stor.d. Bijca steeds wist ze die nuchtere, veelbetekenende zinnen te negeren. Maar zij wist, dat, als de goede, lo gische, betrouwbare Martin weer met zijn steekhoudende argumenten zou beginnen, al haar gemoedsrust zou verdwijnen. Ik zal het hem heus wel gauw vertellen, suste Leonora zichzelf, ik houd het niet voor hem verbor gen. Ik wil alleen maar, dat elke mo gelijkheid tot orgumenteren tot het verleden behoort, als het onderwerp ooit weer aan de orde komt. Er hiermede moest haar geweten maar genoegen nemen. Het was gemakkelijk Martin uit haar gedachten te zetten, omdat zelfs het rustigste huwelijk heel wat voor bereiding vergde. Of het nu heel rustig of opzien barend is het is en blijft vreemd, heerlijk en verrukkelijk, meende Leonora, toen zij een morgen wakker werd en tot het besef kwam, dat het haar -trouwdag was. Als tante Sophie had kunnen te rugkomen om getuige te zijn van het huwelijk van haar nichtje, zou zij af keurend het hoofd geschud hebben. Zij vond een huwelijksvoltrekking al leen „echt" als de bruid in wit satijn en tuile gekleed was, en minstens vier bruidsmeisjes achter haar naar het altaar schreden. Aan de ene kant van de kerk behoorden de vriendinnen van de bruid te staan, de vrienden van de bruidegom aan de andere. En de plechtigheid behoorde te worden gevolgd door een receptie, waar de gasten het jonge paar toedronken met glazen bowl, terwijl de bruid plech tig de bruidstaart aansneed. Niets van dien aard gebeurde hier. Er waren geen bruidsmeisjes, geen wit satijn, geen gasten, geen receptie. Leonora droeg een pastelblauw mantelcostuum, in de kleur van haar ogen en een korte cape van vossen bont; tante Sophie zou dit „onzinnig geldverspillen" genoemd hebben. En behalve zij zelf en Bruce, waren er Agatha, Millicent Dymster en een za kenvriend van Bruce, die als getuige optrad. Leonora had inwendig pret om de ongewoon diepe stem van de geeste lijke, die echo's opriep in de kerk gewelven. Zij betrapte er zich steeds op, dat haar aandacht die echo's volg de, om teruggeroepen te worden, ten einde de gewichtige antwoorden te geven die haar tot Bruce's vrouw zouden maken, Eventjes dacht zij met een gevoel van schuld aan Martin. De avond te voren had zij hem geschreven over 1 haar onverwacht vervroegde huwe lijk en zij had gezegd, dat die brief vandaag gepost moest worden. Weer hield zij zich voor, dat zij geen dis cussie met hem wilde hebben, tot al les achter de rug was. Als zij nu weer zou hebben moeten horen, dat Bruce haa rom haar geld trouwde, zou dit meer geweest zijn dan zij had kunnen dragen. Zij bemerkte opeens, dat het stil was en men blijkbaar op haar ant woord wachtte. Nu moest ze toch heus haar gedachten niet zo laten rondzwerven. Het was bijna onbe hoorlijk aan de ene man te denken, terwijl je met de ander trouwde. (Wordt vervolgd) DONDERDAG 8 MEI 1952. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO: Nieuws; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten8.15 Gra mofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramofoonmu ziek; 9.40 Schoolradio. NCRV10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst. KRO; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramo foonmuziek; 1.50 Als de ziele luistert, causerie; 12.00 Angelus; 12 03 Gramofoon muziek; (12.30—12.33 Land. en tuinbouw- mededelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek Nieuws; 13.20 Gra mofoonmuziek; 13.30 Pianorecital; NCRV 14.00 Bondsdag van de Bond van Ver enigingen van Gereformeerde Vrouwen. 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor <Je vrouw; 15.30 Altviool en piano; 15.55 Gramofoonmuziek; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Radio Philharmonisch Orkest en solist; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramo foonmuziek; 17.40 Voordracht; 18.00 Nieuws; 18.15 Mannenkoor 18.40 Op de Stelling; 18.50 Leger des Heiis-muziek; 19.05 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.20 Viola da gama en clavecimbel; 19.40 Racfiokrant; 20.00 Nieuws- en weerberichten; 20.10 Gevarieerd programma .(21.00—21.35 Fa miliecompetitie); 22.15 Buitenlands over zicht; 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en her haling SOS-berichten; 23.15—24.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dagope ning. AVRO: 8 00 Nieuws; 8.15 Gramo foonmuziek: 8.45 Idem; 9.00 Morgenwij ding; 9.15 Gramofoonmuziek; 9.25 Voor de huisvrouw; 9.25 Gramofoonmuziek; 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet!; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Gevarieerde muziek; 12.00 Zang en piano; 12.25 In het spionnetje; 12.30 LancT- en tuinbouw mededelingen; 12.33 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen en gramofoonmuziek; 13.25 Metropole-orkest 14.00 De familie Malinden, hoorspel; 14.45 Gramofoonmuziek; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr. Ph. W. Coolhaas: Het landsarchief te Djakarta; 18 ('0 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 18.25 Lichte muziek; 18.55 De Van Riebeeck- f eesten in Kaapstad, causerie; 19.00 AVRO-allerlei; 19.05 Het watersportcen trum voor (Je Luchtmacht, causerie; 19.15 Gramofoonmuziek; 19.40 Rubriek van Kunst en Cultuur; 20.00 Nieuws; 20.05 Opera-concert; 20.05 De ontdekking der atoom-energie, klankbeeld; 22.20 Orkest concert; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactuali- teiten; 23.3024.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12.05 Gramofoon muziek; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.00. 15.00 en 16.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws 17.15 Amusementsmuziek; 18.30, 19.00 en 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20.00 Gramofoonmuziek; 21.00 Hoorspel; 22.00 Nieuws; 22.10 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gramofoon muziek; 12.30 Weerberichten; 12.34 Voor de landbouwers, 12.42 Gramofoonmuziek; 12.50 Koersen; 12.55 Gramofoonmuziek- 13.00 Nieuws; 13.15 Gramofoonmuziek! 14.00 Engelse les; 14.15 Gramofoonmuziek 14.30 Engelse les; 14.45. 15.30 en 16 30 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17 10 Gramofoonmuziek; 17.15 Voor de kinde ren; 18.15 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gramo foonmuziek; 19.40 Causerie; 19.50 Gra mofoonmuziek; 20.00 Kroniek; 20 30 Ver zoekprogramma; 21.00 Voor de vrouw- 22.00 Nieuws; 22.15 La Voix du Silence* muziekspel; 22.53—23.00 Nieuws

de Stem | 1952 | | pagina 5