TONDI speelde dubbele rol MARIA MONTESSORI OVERLEDEN Senaat over Kamer uitbreiding VLUCHTELING van Oost naar West OP STELTEN ELF DODEN AFVALLIG JEZUÏET NAAR MOSKOU Haar onderivijs-methode veroverde de wereld MR. BESAR VERTROKKEN CRITIEK OP AMERIKA Gemeen misbruik Soldaat gedood in kamp Oirschot Voor duizenden guldens brandschade in Breda De exportnota Ridgwaynaar Europa NOG ONBESLIST Zeventien lieden reisden per... doodskist! Eersie H.Communie DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen diepte en cultuur De vroegere jezuïetenpater ALIGHIERO TONDI, Kans op onweer Bloemen voor de Koningin NOG GEEN SPOOR VAN ZEKERHEID Een geheelonthouder in een wijnvat De twee vrienden f Deze trouwging te ver Parochie wilde kapelaan behouden 92e JAARGANG No. 20414 Uitgave: N V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie: 8181. Admi nistratie: 8778 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J. H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem. Mr. Dr. A. J. J. M Mes. Mr. H. B. L. de Rechter. L J. v. 't Westende. P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.45 per kwartaal, per post t 6.15. per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.)' f 0.42. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor Cod, Koningin en Vaderland WOENSDAG 7 MEI 1952 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden/ worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG: Nieuwstraat 41, TehjToJliD Komt over immigratie praten /OOR ZIJN VERTREK naar Neder ig land heeft de secretaris-generaal van Justitie, mr. Besar, meegedeeld, dat hij stukken betreffende de kwes- tie-Westerling aan mr. Susanto (de wnd Hoge Commissariss) zal overhan digen. Hij zeide, dat hij ook met mr. Susanto besprekingen zal voeren over immigratie-aangelegenheden. O.m. zal ter sprake komen het immigratie-quo tum voor Nederlanders. Het veelge noemde cijfer van 1000 Nederlanders per jaar staat nog niet vast, zo deel de hij mee. Voorzitter Ned. K. v. K. te Londen: TN EEN REDE, gehouden op de jaar- vergadering van de Ned. K. v. K. te Londen, heeft de voorzitter, G. J. L. van der Lande, geklaagd over de van overheidswege ingestelde beper kingen op de Engels-Nederlandse han del en crltiek geoefend op het slech te voorbeeld, dat door Amerika wordt gesteld. De V. S., die zo krachtig een vrije wereldhandel hebben gepropageerd, hebben thans zelf het slechte voor beeld gegeven door de invoer van be paalde goederen vrijwel te weigeren. Niettemin verwachten de V. S., dat andere landen de producten van hun machtige industrie in onbeperkte ma te zullen invoeren en dan vragen zij zich nog af, hoe het komt, dat de eco nomieën dezer landen in een ongun stige toestand verkeren, aldus de heer van der Lande. Hij deelde mee, dat de werkloos heid in Nederland is toegenomen, en dat wanneer deze tendens zou aan houden, het niet onwaarschijnlijk zou zijn, dat de Nederlandse Regering zich genoodzaakt zou zien tot beper king van de invoer over te gaan. wiens afval en overlopen naar de Communistische Partij de zer dagen werd gemeld, heeft thans Rome verlaten en zich naar Moskou begeven. Zoals inmiddels is gebleken, had hij reeds in September 1951 zonder weten van zijn overste een paspoort aan gevraagd en verkregen. [NE Osservatore Romano schrijft om- trent Alighiero Tondi het volgen de: „Deze dagen heeft het droevige geval van de ongelukkige apostaat Alighiero Tondi veel beroering ge wekt. Het was de bedoeling niet om er over te spreken, maar het gemene misbruik (en de aperte verkiezings manoeuvre), dat men er van gemaakt heeft, verplicht ons er een woord over te zeggen. De ongelukkige priester is als een groot denker geprezen. Nu had hij de gave van het woord hij boeide zijn gehoor maar hij bezat geen diepte van gedach ten en cultuur. Hij heeft de doctors graad in de theologie, niet behaald en behoorde niet tot de z.g. plech tig geprofesten in de Jezuïeten orde. Hij heeft daar een dubbele rol gespeeld. Terwijl hij al enkele jaren aangeslo- ZATERDAGMIDDAG om twee uur is in het legerkamp Oirschot na bij Eindhoven de 20-jarige H. Dirks uit 's-Hertogenbosch door een ge weerkogel om het leven gekomen. Aldus meldt „De Tijd". Uit betrouwbare bron vernemen wij dat de oorzaak van dit dodelijk on geval zich aldus zou hebben voorge daan: Enkele militairen waren met gewe ren aan het spelen, niet wetende, dat een van de wapens met scherp gela den was. De 20-jarige Dirks werd er het slachtoffer van. Bij verifiëring van deze feiten deelde de militaire politie van het vliegveld Welschap, waaron der kamp Oirschot ressorteert, ons mee, dat het onderzoek nog in volle gang is. Men kon ons hierover nog geen nadere inlichtingen geven. DE TWEEDE KAMER begon gisteren avond met de debatten over een over gangsregeling terzake het wachtgeld ingevolge de Werkloosheidswet. MINISTER PETERS zal een bezoek brengen aan Nieuw-Guinea en wel in de tweede helft van deze maand. ISRAëL heeft besloten de besprekin gen met Duitsland over de herstelbe talingen te schorsen. ONENIGHEID in het Britse socialis ten-kamp kwam zeer duidelijk tot uiting, toen op de bijeenkomst van de Lagerhuis-fractie het debat begon over de West-Duitse herbewapening. DERTIEN SENATOREN (republikei nen) hebben een wetsvoorstel inge diend om de Amerikaanse Minister van Handel, Sawyer, te dwingen het beheer over de staalindustrie weer aan de eigenaren te geven. DE 4 MINISTERS van Tunesië, die 26 Maart naar het eiland Djerba verban nen werden (bij het heengaan van de Regering Tsjenik) zijn weer vrij. Ze werden door de Hauteclocque per vliegtuig afgehaald. TOT NU TOE behaalden de Labours bij de Britse gemeenteraadsverkiezin gen 505 zetels (82 winst, 14 verlies) tegenover de Conservatieven 289 ze tels (13 winst, 62 verlies). HET LEGER van Frankrijk bestaat momenteel uit 642.000 man in Europa (vong jaar 581.000), 196.000 in Indo- China en 47.000 in andere gebieden overzee. EEN COMMISSIE van 8 leden zal onderzoeken, of het wenselijk is voorzieningen te treffen inzake het gebruik van de Friese taal. Voorzitter is mr. H. Kingma Bol- tjens uit Leeuwarden. de EERSTE KAMER nam het wets- ontwerp tot tijdelijke verlaging van accijns voor sigaren (kosten rond 20 millioen) z.h.s. aan. VIER OFFICIEREN van de Indonesi- sche Landmacht komen naar ons land voor studie aan de Hogere Krijgs- SCJ.°?1. Zij worden opgeleid tot staf officieren bij de Indonesische Land macht. ^•PRASAD is met 83 procent der geldig uitgebrachte stemmen opnieuw voor de tijd van 5 jaar herkozen als president van India. KONING FAROEK blijkt „na een nauwkeurig onderzoek" een afstam meling te zijn van Mohammed en krUgt dus de titel „El Sayed". Weersverwachting, geldig tot hedenavond: J Wisselend bewolkt met enkele buien met een kans op onweer. Weinig verandering in tempera- t tuur. Overwegend matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. J Vandaag: Zon onder 20.15 uur. Maan op 17.48 uur. Morgen: Zon f op 4.58 uur. Maan onder 3.50 uur. ten was bij de Communistische Partij openbaarde Tondi zich als een felle anti-communist en leidde een leven, dat in flagrante tegenspraak was met datgene, wat hij de mensen met zo veel vuur voorhield. Het is bekend, dat de Comm. Partij, die voor geen middel terugschrikt om haar doel te bereiken, er op uit is om elementen uit haar gelederen binnen te doen dringen in alle mogelijke kringen, zelfs in religieuze. Zo stond ook Ton di in dienst van het communisme en wist daarbij zijn verraad handig ver borgen te houden voor zijn medebroe ders. Zijn oversten, die ten opzich te van hem te goed waren (en die hij nu met zo'n verachting behandelt), bejegenden hem met eerbied en liefde, zodat ze zelfs geen geloof wilden hech ten aan de aanmerkingen, die op zijn gedrag werden gemaakt. Eindelijk heeft hij zich nu ge toond, zoals hij was. De achting die de Jezuieten-orde met haar meer dan 31.000 leden geniet, zal door dit enkele smartelijke feit niet verminderen. QISTERENMIDDAG te ongeveer 2 uur is te Noordwijk aan Zee ten gevolge van een hersenverbloeding overleden mevrouw Maria Montesso- ri. Zij bereikte de leeftijd van ruim 81 jaar. Mevrouw Montessori was voor enige tijd bij vrienden te Noordwijk aan Zee, waar zij plotseling door de dood werd verrast. Donderdag a.s. zal in de parochie kerk Maria ad Mare te Noordwijk aan Zee te elf uur de uitvaartdienst worden gehouden. Het stoffelijk over schot wordt daarna begraven op het rooms-katholieke kerkhof te Noord wijk. Dr. Maria Montessori werd 31 Aug. 1870 te Chiaravalle in Italië geboren. In 1896 promoveerde zij te Rome, als eerste vrouw in Italië, tot doctor in de medicijnen en chirurgie. Spoedig werd zij professor in de anthropolo gic en hygiëne aan de vrouwelijke hogeschool. Getroffen door het -lot der achter lijke kinderen, die zich destijds met volwassen krankzinnigen in dezelfde inrichtingen bevonden, richtte zij haar aandacht op het probleem hunner op voeding. De resultaten waren zo verrassend, dat haar leerlingen toelatings-examen voor het gewoon lager onderwijs met succes aflegden. Montessori-scholen verrezen spoedig in alle delen der wereld. Dr. Montes- sori's standaardwerken werden in meer dan 14 talen vertaald, zelfs in het Japans en Chinees. Zij zelf had haar medische practijk en beide pro fessoraten opgegeven om zich geheel aan dit werk te kunnen wjjden. De Montessori-methode werd steeds verder ontwikkeld en omvatte al spoedig het hele lager onderwijs, ter wijl zij ook in de middelbare school is doorgedrongen. Een vijftiental jaren geleden vestig de zij zich in ons land, waar haar methode een zo ruime toepassing had gevonden. Zij stichtte hier een cen trum voor haar arbeid. In het pand van de heer J. P. v. d. Ven te Breda heeft gisterenmorgen een zware uitslaande brand gewoed, die voor vele duizenden guldens schade heeft aangericht. De brand brak, door onbekende oorzaak, uit op de bovenste verdieping, die geheel vernield werd. De eerste verdieping van het huis en de zaak in sanitaire artikelen, die geiykvloers is, liepen ernstige waterschade op. Doordat de toegang tot de vuurhaard door de snel voortwoekerende vlammen versperd werd, moest de Bredase brandweer aanvankelijk van buiten af het vuur bestreden. Op de foto ziet men, hoe de brand vanaf de autoladder bevoch ten wordt. H.M. de Koningin heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de eerste beurs voor Landbouw, Zuivel en Techniek, welke te Utrecht wordt gehouden. Voordat de Koningin de rondgang door de afdeling van de Zuivelindustrie aanving, boden twee meisjes Hare Majesteit een bouquet lelietjes van dalen en een catalogus aan. Achter de vorstin staan v.l.n.r. de heren M. A. Reinalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Mr. J. Milius, directeur van de Jaarbeurs en jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burge meester van Utrecht. F)E EERSTE KAMER heeft zich dan gisteren gezet aan het (door ve len vurig verbeide) debat over de Grondwetwijzigingen. Van de vijf ont werpen stond de uitbreiding van het aantal leden van de Eerste (van 50 op 75) en van de Tweede Kamer (van 100 op 150) daarbij natuurlijk in het brandpunt. Helaas was er aan het einde van de avondzitting nog niet te voorspellen, hoe de eindstemming zal gaan uitval len. De twee grootste paftijen hebben bij monde van de heren Kropman (K. V.P.) en v. d. Kief (P. v. d. A.) ver klaard, dat de meningen in de gele deren „verdeeld zijn". Hoe deze ver- deelheid echter ligt, werd niet dui delijk. De C.H., aldus de heer Pollema, is in haar geheel tegen uitbreiding van de Kamers, de heer Molenaar (V.V. Noorse Dakota verongelukt PEN NOORSE DAKOTA nam vanaf Schiphol Maandagavond 25 walvis vaarders van de expeditie „Kosmos IIÏ" mee naar Noorwegen. Door een nog onbekende oorzaak vloog het toe stel tegen een heuvel bij Drangedal en sloeg daarna in de bomen te plet ter. Zeventien walvisvaarders en de stewardess, mejuffrouw Dahl, over leefden de ramp. Onder hen bevon den zich geen ernstig gewonden. De drie overige bemanningsleden en acht passagiers kwamen om. D.) verklaarde zich voor en de heer de Wilde (A.R.) bekende oorspron kelijk voor te zijn geweest, doch door de stemovei dracht ingevolge het amendement Andriessen „tegen" te zijn geworden. Tenslotte bleken de communisten ook in dit geval „niet- voor" te zijn. Over de andere ont werpen, zoals de verlaging van de minimum-leeftijd voor het passieve kiesrecht, liepen de meningen niet zo zeer uiteen. De Minister behoeft zich over de eind-stemming ten deze niet bezorgd te maken. Vandaag zullen we vermoedelijk vernemen, of de Minister in staat zal zijn de tegenstanders van de uitbrei ding in de K.V.P. volgens het woord van de heer Kropman „te overtuigen van het algemeen belang" en hen al dus „bekeren". In de Tweede Kamer: T~NE TWEEDE KAMER behandelde gisterenavond de door Minister v. d. Brink ingediende export-nota. Zo wel van de zijde van de P. v. d. A. als van de kant van de K.V.P., en wel voor deze laatste bij monde van de heer Janssen, was er enige bezorgd heid ten aanzien van wat in déze nota wordt gezegd of liever: niet gezegd over de binnenlandse markt en over de agrarische export. „Het buitenland moet eindelijk eens begrijpen, dat Ne derland niet kan invoeren, wanneer het zelf niet kan uitvoeren". Op 24 Mei a.s. ^ENERAAL Matthew B. Ridgway zal 12 Mei naar Amerika vertrek ken en dit land 24 Mei verlaten, om zich naar Europa te begeven, waar hij generaal Eisenhower als opperbe velhebber der landstrijdkrachten van de Navo zal opvolgen. Het Middellandse- zeecommando J-JET 18 MAANDEN oude mcnings- verschil tussen Engeland en Ame rika over het marine-opperbevel in de Middellandse Zee zal naar het hoog ste politieke niveau worden verwe zen. Dit wordt van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. De Amerikaanse admiraal Fechteler vertrok gisterenavond naar Washing ton om rapport uit te brengen over zijn mislukte pogingen om het Britse verzet tegen de benoeming van een Amerikaanse admiraal te breken. Behalve over de nationaliteit van de bevelhebber bestaat er verschil van mening over de taken van de geal- liëerde marine-eenheden in de Mid dellandse Zee in tijd van oorlog. (Van onze Parijse correspondent) J7R zijn geen nauwkeurige cijfers beschikbaar over het aantal lieden dat door het ijzeren gordijn kruipt, doch volgens Amerikaanse schattingen passeren er dagelijks zeven tot acht honderd moedigen de scheiding tussen Oost en West. De naar verlossing hunkerende mensen vinden duizenden me thoden uit om hun door de Russen gecontroleerde landen te kunnen ver laten, doch in enige weken is ook de nieuwste methode „verouderd", om dat de grensbewakers haar ontdekt hebben. Maar toch gaat men. Men riskeert de dood, omdat de vrijheid meer waard is dan het leven. In Boedapest woonden twee vrienden die naar Parijs wilden. De een was een boekhouder en zijn makker werkte in een fabriek, waar mijnen werden ver vaardigd. Een nauwkeurig onderzoek had uitgewezen, dat de hier vervaar digde mijnen bestemd waren voor de beveiliging van de grensstrook tussen Hongarije en Oostenrijk. Er werden enige mijnen „georganiseerd" en tot explosie gebracht, waarbij kwam vast te staan, dat de spreiding van de scherven meer in de breedte dan in de hoogte sloeg. Na nauwkeurige (en gevaarlijke) proeven bleek, dat de hoogte werking slechts twee meter was. Nadat er wederom enige maan den voorbij waren gegaan, hadden de mannen lange, dunne ijzeren staven ontdekt, die door de mijnexplosies niet afbraken. Toen was hun ontvluchtings plan afgerond. Beide vrienden gingen leren stelten-lopen. Ze vervaardigden zich houten stelten van vier meter hoogte, waarmee zij in het openbaar gingen oefenen. Al spoedig trokken ze de aandacht van een groot publiek, waarna ze met enige zakenlieden over eenkwamen om voor reclame-doelein den door de stad te wandelen. Zo kre gen ze een grote ervaring. Zeven maanden na hun eerste proefnemingen met de mijnen, beslo ten ze de grote stap te wagen. Hun onderneming slaagde. Ze wandelden op hun hoge stelten dwars door het niet bewaakte mijnenveld naar de vrijheid Maar ook in Hongarije fluisteren de bomen. Tientallen ande ren volgden op stelten, totdat de be wakingstroepen opdracht kregen an dere mynen aan te brengen. IN DOODSKISTEN dodenkamer, van het betreffende hospitaal, waar in alle stilte het lijk uit de kist werd genomen en in de tuin werd begraven. Daarna ging de en voedsel bij zich. Tevoren waren student er in liggen. Hij had drinken vrijwel onzichtbare luchtgaatjes in de kist aangebracht. De vriend spijkerde haar weer dicht en de volgende dag begon de reis naarde dood. Want toen de kist in Oostenrijk arriveerde was de stu dent inderdaad overleden. Hij was ge storven aan een hartverlamming. Ver moedelijk was de spanning hem te groot geweest. Legio vluchtelingen zijn de grenzen al gepasseerd in lege wijnvaten. Zo arriveerde hier ook een geheelonthou der uit Boekarest. Zijn vermogen was eveneens in veiligheid gebracht. Pa pieren, effecten en bankbiljetten had hij verstopt in een haringtonnetje, dat in België is gearriveerd. EENMANS-DUIKBOTEN Duitengewoon scherp bewaakt is ?rpns tussen Tnrkiie en Bulffp is de grens tussen Turkije en Bulgarije. Toch glippen er dag in dag uit tiental len personen door. Sedert korte tijd hebben de Bulgaren de onder-water methode van de Balten overgenomen; ze bouwen zich 'n eenmans-dpikboot waarin ze de vrijheid tegemoet gaan. Het zijn kleine, metalen rompen van nauwelijks drie meter lang, die zich voort kunnen bewegen met 'n kruis snelheid van tien kilometer per uur. In een donkere nacht worden de boot jes in de zee neergelaten. Indien men op zee onraad vreest laat men de tus senwanden vol water lopen en men duikt. Kleine pompjes brengen het vaartuigje weer naar de waterspiegel. Er bestaat nogal belangstelling voor deze avontuurlijke ontvluchtingspo' ging, want men kan in Bulgarije haar fijn uitgewerkte detailtekeningen ko pen, in blauwdruk en met een gesten cilde gebruiksaanwijzing er bij. Enige leiders van de Bulgaarse partisanen hebben dezer dagen in hun onder grondse krantjes gewaarschuwd tegen deze onder-water-methode, omdat zij reden hebben om aan te nemen, dat vluchtelingen nimmer de Turkse kus ten bereiken, doch jammerlijk ver drinken. FNE vindingrijkheid kent geen gren zen. Alleen in de Franse hoofdstad lopen minstens zeventien lieden rond, die in een doodskist de vrijheid heb ben bereikt. Een student uit Praag wilde het eveneens proberen, doch 't liep slecht af. In een voorstadje van Praag was een Oostenrijker overle den, die in zijn Heimat ter aarde zou worden besteld. De student, geholpen door een vriend, zag kans zich door inbraak toegang te verschaffen tot de "X l^APELAAN Bernhard Hauer was „de sympathie" van de ge hele parochie Oberhausen bij Bruchsal. Toen de Aartsbisschop van Freiburg, Mgr. Rauch, de ka pelaan dan ook naar Stollhofen bij Bühl overplaatste, volgde er prompt een „protest-vergadering" in Oberhausen, bijgewoond door bijna 1000 personen: men smeekte de Aartsbisschop de kapelaan te doen blijven. Dit had geen resultaat en de verhuiswagen verscheen om de kapelaan en zijn inboedel naar Stollhofen te brengen. Er ver scheen een menigte voor de pasto rie: men hield de kapelaan, on danks zijn vermaningen, eenvou dig tegen! Tenslotte was de dorps veldwachter gedwongen in Bruch sal assistentie te vragen en onge veer 30 gendarmen konden alleen met de zwaaiende gummiknuppel de mensen tot heengaan bewe gen Aanhankelijke dankbaarheid moge echter, zo menen wij, dan al prachtig zijn, zo hardnekkig ingaan tegen een bevel van het hoogste kerkelijke gezag in het Bisdom bewijst, dat een (begrij pelijk) gevoel van verzet tijdig bij „het verstand" en de gehoor zaamheid te rade dient te gaan! (Van onze onderwijs-medewerker) /NP VELE PLAATSEN begint nu de dag te naderen, waarop de kin deren hun eerste H. Communie doen. Voorgaande jaren hebben wij wel 'ns fel gestreden tegen de verlaghig van deze mooie dag tot een lollig grote mensen-feest. Men heeft toen wél ge zegd: de critiek is juist. Maar stel de lezers dan eens het positieve, het goede, voor. Welnu, dat wilden wij in een paar artikeltjes proberen. Ouders van aanstaande communicantjes, la ten we dus samen een ogenblikje pra ten over de voorbereiding van het feest. Misschien had u gedacht, dat uw kind helemaal op school werd voor bereid. Dat is een vergising. Eigenlijk heeft de school er niets mee te ma ken. Eigenlijk moest u uw kind op het feest voorbereiden. Maar door de jaren heeft de school dit prachtige werk aan de ouders ontnomen. Moge lijk was het hier en daar nodig. Maar het is heel zeker fout. De voorberei ding op een dergelijk intiem feest hoort thuis in het gezin. U, vader, en vooral gij, moeder, gij schiet in uw taak tekort, als u enkel voor de nieu we kleren en de taartjes zorgt. Of herinnert u zich werkelijk niets meer van de Vastenbrief van onze Bisschop pen? Toch hoeft u niet bang te zijn, dat u een taak wordt toegeschoven, dia u niet aan kunt. Weest u gerust: ook dit jaar krijgt uw kind de nodige uit leg op school over Biecht en Commu nie. Ook dit jaar zullen de priesters extra godsdienstlessen geven in de klas. Ook dit jaar gaan de communi cantjes in klasse-verband oefenen in de kerk. Al dit tijdrovende werk wordt dus nog steeds door anderen voor u verricht. Maar nu moet u eens prafceren te begrijpen, dat uw meisje of uw jon gen zo veel mist, als er thuis nooit gepraat wordt over al het moois, waarvan de dagen op school zo heer lijk vol zijn. Of erger nog: hoe ver warrend en teleurstellend het is. wan neer er thuis alleen gepraat wordt over cadeautjes, taarten en drank. Neen, ouders, er wordt ook dit jaar alleen van u gevraagd, om te probe ren thuis dezelfde sfeer voor uw kind te scheppen als op school. En nu vraagt u: hoe moet dat dan? Hoe be doelt u het? Kijkt u eens, het gaat natuurlijk niet aan, om bij iedere gezinsmaaltijd over de H. Communie te praten. Het huiselijk leven gaat gewoon door. Uw communicantje is immers ook nog hetzelfde gebleven, met dezelfde on deugden en streken. Maar probeert u nu eens dit: een kwartiertje voor het slapen-gaan, haalt u uw kind eens bij u en vertel het eens iets over de H. Eucharistie. Dat vindt u te moeilijk? Goed. Vraag dan alleen maar, wat de juffrouw die morgen heeft verteld. Uw kind is er vol van en zal zo graag vertellen. En meteen merkt het, dat u ook meeleeft in deze tijd van het kinderleven. Maar u vindt het nóg te tijdrovend? Bidt u dap toch minstens na het avondgebed één Wees-gegroet- je voor de kleine, dat hij of zij het grote feest waard mag zijn. Zo'n ge bedje, hard-op, van vader of moeder maakt veel meer indruk dan alles wat er op school wordt gezegd. U zult er dus een heel klein schietgebedje bij moeten maken. Als u daar tegen op ziet, laat dan uw kleine maar een versje of liedje opzeggen, dat op school al werd geleerd. Alles is goed, als het kind uw belangstelling maar bemerkt. Wanneer uw kind eenmaal gaat ver tellen, bemerkt u spoedig genoeg, in welke geest er op school gesproken is. Maar u hebt nog een bezwaar. U bent bang, dat u het kind in de war zult brengen. In uw tijd was het al lemaal anders. Wie weet, wat er nu op school geleerd en gezegd wordt. Ja, daar kon u wel gelijk aan heb ben. Tegenwoordig dringt weer veel meer het idee door, dat de H. Commu nie een deel is van de H. Mis. En dat wij dus het kind pas goed op de eer ste H Communie kunnen voorberei den, als we het de betekenis van het H. Misoffer duidelijk maken. Maar dan heb ik een goede tip voor U. Op sommige plaatsen wordt er op school een ouder-avond gegeven, waar u kunt horen, hoe er op school gespro ken en geleerd is. Bovendien toont men u daar geschikte kerkboekjes, vertelboeken en andere cadeaux. U hebt dan meteen al enkele ideëen voor uw eigen aankopen. Wel, als er in uw parochie niet zo'n contact-avond wordt gehouden, vraagt u er dan eens om, aan de pastorie c aan de school. Waarschijnlijk zal men u uitermate dankbaar zijn voor uw plan en uw medewerking. Misschien durfde men er juist niet aan te be ginnen. omdat de ouders geen belang stelling toonden. Men praat over: meer ouder-invloed op de school. Welnu: hier ligt een prachtig ter rein voor uw actie. Ter samenvatting drukken wij u dan nogmaals op het hart: leef mee in de voorbereidingstijd van uw kind. Maak er geen misbruik van, door iedere stoutigheid tot doodzonde te verkla ren! Dat is bangmakerij voor uw eigen gemak. Beter dus: vertel aan uw kind, laat het zelf vertellen, versjes opzeg gen en liedjes zingen. En bid samen met hem voor een waardige feestdag. Vergeet u niet: zelfs het minste is nog beter dan niets. En tenslotte: het is geen luxe. Het is louter de vervul ling van uw ouderlijke plichten! Of meende u, dat u enkel verantwoor ding draagt voor het lichaam van uw kleine? Een volgende keer dafi nog enkele woorden over de feestdag zelf. B.

de Stem | 1952 | | pagina 1