e Stem De moord op het meisje Angelina Nieuw optredende koersdalingen DE ERFENIS IN :0N Een heilig avontuur in donker Afrika Onverkoopbare fondsen SKETCH Dg niet it meer III „Kijk in de Pot" kan belangrijke aan winst worden voor het Course-wezen Wat een Wonderlijke Wereld een van Lora Culpane RADIO MEER mm/imrr rm- ■>F KUINE Sacheji r EENS AF. TWEEDE BLAD VRIJDAG 2 MEI 1952 3 Father J. WILLEMEN (Rijen) „Veel moet ze geleden hebben van verschrikkelijke wonden, maar ze liet geen enkele klacht horen iitM „Dank U Baba, dat gij gekomen zijt" /an Duinkerken ichreieder Skylon verdwynt WEKELIJKS BEURSOVERZICHT van 24 APRIL tot I MEI 1952 Vermoedelijk Belgi- gische deelneming voor VAN MIERLO bh ZOON u. Heemkundige vondst te Alphen Istrijden zien. [ODE in de gante die iedere Je grote de nieuwe sven stoffen ve fantasie- MILFLEUR f 8.50 en Heren- 'OLLE ga- 49.75 IEDERS 59.00 69.00 IT e- 10 89.00 !S 100 119,00 de 34.75 39.50 t, al een «Ierland wordt, VEITETS DER STEEN I: 5 rjU HIELD HAAR WOORD. Zij had beloofd zuiver te blijven en toen Ij op <Ue gedenkwaardige avond Ndobero op haar toekwam, weigerde IlC]i aan hem over te geven. Zijn gelaat werd strak. Zijn ogen gloei- I I'in nan nl... non n.na^n nn.nn lol* »ïloo Ironm.G in zijn kop. En in een vlaag van woede greep hij zijn kapmes, centimeter lang, dat hij reeds de gehele dag bij zich droeg. Zij (Advertentie.) Hof vielen de slagen in het kleine vertrek. Zij riep om hulp. jreeuwde, maar de moordennaar had zijn werk gedaan, ingeline lag op de grond. Diep waren de wonden op haar voor hoofd. Zuiver was haar ziel. Op de 6e Mei 1937 stierf zij, de Afrikaanse lelie. «(dobero werd gevankelijk weggevoerd. Hij kreeg zeven jaar 70 eindigt het verhaal, dat father Willemen, van 1912 tot 1948 werk zaam in de Afrikaanse missie, ver telt. Een boeiend verhaal, waarover een'geur is getrokken van heiligheid. Een avontuur, dat deze eenvoudige priester optekende, opdat het niet zou verloren gaan voor het nageslacht. De story van het meisje Angelina maakte hij in liefde tot haar. De regels wer den aaneengeschakeld op een klein kamerke van het missiehuis Mill-Hill in Roosendaal door een zoon van het leerlooiersdorp Gilze-Rijen. Father Willemen gaf het relaas van Angelina wellicht ook weer om Paul Megara, zijn dappere catechist te eren. Bij Paul begint deze geschiedenis. JET STAAT NU VAST, vertelt de de Volkskrant, dat Dr. W. As- «lbergs hoogleraar wordt in. Nij- negen als opvolger van Professor )rom. Dr, W. Asselbergs... het zegt reel meer, als we dit vertalen [oor de naam Anton van Duinker- Geen schrijve: wordt ooit zo raak met zijn pennenaam aange- [uid al» deze zoop. van het zwierige lergen op Zoom. Ook als docent - en wat doceerde hij reeds veel in aielbare boeken, lezingen en arti- itlen blijft hij toch altijd Anton ran Duinkerken, een der voortrek- »rs van het jongerengezelschap, at na de eerste wereldoorlog de ensters opengooide in katholiek lederland en het uitzicht verruim- e. Dat ging immer bedachtzaam n ook niet steeds even hoofs, er jn wel eens ruiten bij gebroken n wonden geslagen. Doch het ge- eel betekende een nieuwe fase onze emancipatie en deze benoe- ing van Anton van Duinkerken als het ware de officiële erken ing daarvan. We geloven, dat we Nijmeegse universiteit met deze enoeming mogen feliciteren. ^HREIEDER, de arme miskende, krijgt zijn 6400 gulden niet. len Haagse Rechtbank neeft zich sitxwoegd verklaard om een eis ot schadevergoeding te behande- en, aangezien eiser geen wettige voonplaats in Nederland heeft ge- tad. Dat is nou niet aardig, om tem onder zijn neus te wrijven, dat tij op min of meer onregelmatige wijze met een aantal zijner land genoten ons land is binnengestapt en zich hier heeft gevestigd. De man heeft toch zo'n plezierig spel letje hier gespeeld en hij heeft het later ook op zo fijngevoelige wijze verteld in een Nederlands blad. Neen, Neen, zulk een schandalige behandeling is een flink protest waard van een der manhaftige or ganisaties, die weer op Duitse bo dem zijn opgedoken en die ook voortdurend hun verontwaardiging tonen tegenover 't feit dat veroor- ittlde Duitsers uit ons land wor den gezet. Waarom zouden ze het «iet ln de veiligheidsraad bren gen? Van de steun van de P.us zijn ie wel verzekerd. Die steunt alles wat tegen een Westerse regering gaat VAN LYAKA TOT ANGELINA p>AUL Megara, een eenvoudige, goed hartige jongen werd naar Daban- ni gezonden in het jaar 1922, omdat er geen priester beschikbaar was, die de taak van de overleden pastoor van .Dabanni zou kunnen overnemen. Fa ther Willemen had da keuze op Paul laten vallen, omdat hij in hem een goede propagandist zag van het ka tholiek geloof en tevens een ijverige jongeling, die de father een secuur verslag zou uitbrengen, als die om de drie-vier weken op de kleine post in het binnenland zou komen. Paul Megara had. zich met zijn vrouw Magdalena in Dabanni geves tigd. Naast de familie woonde een meisje, Lyaka genaamd, die vriend schappelijke betrekkingen begon aan te knopen met Magdalena, die even als Paul bezield was met grote ide alen. Lyaka begon voor het katholiek geloof te voelen en op de 19e Augus tus van het jaar 1925 werd zij door een missionaris gedoopt. Zij commu niceerde, woonde de H. Missen bij en het speet haar zeer, dat de missiona ris, die haar het H. Doopsel was ko men toedienen weer moest vertrekken naar een andere post. Lyaka was An- FATHER WILLEMEN IWIISSIONARISSEN zwerven uit over alle werelddelen. Zij gaan een leven van offer en gebed tegemoet. Zij treden in de een zaamheid van de binnenlanden, dopen en onderwijzen. Het zijn de soldaten van de katholieke kerk, die vechten aan het front om zie len te winnen voor Christus. Soms vertellen zij van hun rijke ervaring en hun schoon leven. Father Willemen, zesendertig jaar lang werkzaam in het hart van Afrika, beleefde vijfentwintig jaar terug de geschiedenis van Ange lina, die hiernaast is vermeld. De father is in Nederland propagan dist van het lekenapostolaat. Hij weet, dat hij in Brabant is, zijn hart' is nog altijd in Afrika. gelina geworden, een christin, een lief meisje Regelmatig kwam een missionaris de post Dabanni bezoeken. Altijd was Angelina de eerste, die de biecht ging spreken. Zo ook bij father Willemen, die in 1927, in Februari, de missiepost aandeed. Hij hoorde vertellen, dat Angelina te kampen had met een groot pro bleem. Zij werd namelijk aangezocht om de tweede vrouw te worden van Ndobero. Hij had haar willen aanran den, maar Angel/na weigerde beslist. De 'man was woest geworden en hij had haar gezegd te zullen doden als zij zijn verlangens niet voldeed. Angelina was al een keer op de vlucht geslagen. Zij vertelde dat aan de vrouw van Paul Megara, die be- zorgd was om het lot van haar be schermelinge. Ook father Willemen trok zich het lot aan van het meisje Angelina en daar was de pater heilig van over tuigd had de waarheid gesproken. Father willemen liet de zaak nog eens door de catechisten onderzoeken en het bleek inderdaad, dat er verden kingen waren tegen Ndobero. De pater riep Angelina apart. Zij zei, dat ze liever zou sterven dan een zonde te bedrijven. Ze zag de pater aan en vertelde: „Dat beloof ik U, Vader, maar Ge moet voor me bid den!" Angelina mocht niet bij haar moe der blijven. Ze moest maar tien kilo meter verderop gaan en bij een broer gaan wonen. Angelina deed dit nog dezelfde dag. UIT DE GEVANGENIS INMIDDELS was Ndobero in de ge vangenis verdwenen en toen Ange lina dit hoorde, durfde zij terug te gaan naar haar moeder, die zij kon helpen met koken, water halen, graan malen en hout zoeken. Ook kon ze weer naar Magdalena en hit verheug de haar zeer. Op zekere dag echter kwam Ndobe ro onverwachts uit de gevangenis te rug. Hij liep langs de keuken van An gelina's woonhuis. Hij groette haar en zei: ,Jk ga wat bier zoeken''. De moeder van Angelina had geen argwaan. Zij stapte het veld in en ging paddestoelen halen. Ndobero zag dit en toen smeedde hy zijn plan. Hij overviel het meisje in de keuken. Hij gaf haar en slag op het hoofd met het lange kapmes. Hij werd woester en woester en hakte nog driemaal op het hoofd van het meisje. Haar moeder kwam op het alarm toegelopen. Zij vond haar dochter ba dend ln haar bloed. Direct kwamen er mensen aangesneld. De hoofdman werd gehaald. De locale politie deed haar werk. In en hangmat werd Angelina naar het hospitaal van Torero gedragen, 35 kilometer ver. Enige tijd later kwam father Wil lemen ln Tororo aan. Hij gaf Angelina de laatste H. Sacramenten. Zij zei: „Dank U Baba, dat gij gekomen zijt". Zij had de strijd heldhaftig gestre den. Zij had het beloofd en ze had haar belofte vervuld. Veel moet ze geleden hebben van de verschrikkelijk wonden maar ze liet geen enkele klacht 'horen. Op Zaterdag 6 Mei 1927 ontving ze nog de zegen, daarna stierf zij. Groot was de belangstelling, toen Angeli na's lichaam naar het graf werd ge dragen. Haar stamgenoten verzamel den zich. Zij brachten hulde aan dit vijftienjarige meisje, dat de zuiver heid bewaarde. Daar leven was zo blank ais een lelie. Haar ziel wonder schoon pyE Skylon gaat verdwijnen, vertelt ,,De Telegraaf". Nog geen jaar nadat 'deze vreemde sigaar tot verwondering en bewondering van Brit ten en buitenlanders an Q'e oevers van de Theems werd opgesteld als baken van de grote tentoonstelling, die het middelpunt vormde van het Festival of Britain, zijn arbeiders begonnen met het afbreken van deze in Q'e lucht zwevende naald. Wel zo hoog als de Dom van Utrecht was de Skylon, die des avonds verlicht was tijdens de feestelijkheden. Nie mand heeft ooit goed begrepen, wat precies de bedoeling was van de ont werpers van deze ongewone con structie is geweest, maar de meeesten van de honderdduizenddh bezoekers van de grote tentoonseltling aan Q'e Theems hebben er met bewondering naar gekeken. Papegaai IN Berlijn is een man veroordeeld tot 70 gulden boete, omdat hij de papegaai van zijn hospita om het leven heeft gebracht. De veroordeelde zal thans op zijn beurt schadevergoeding eisen, vertelt t<Het Vrije Volk". Naar hij beweert, heeft lorre hem uitgescholden, zijn ondergoed ver scheurd, zijn horloge stuk gemaakt en hem gebeten. Dit alles gebeurde, toen de man zijn koffer wilde uitpakken in aanwezig heid van de papegaai. De ruzie ont stond, toen het dier er met zijn beste das vandoor wilde. De man trachtte dit te beletten, maar de papegaal beet aldus van zich af en nam tenslotte met de das de wijk in de gordijnen. De man slingerde hem een asbak achterna met het bekende dodelijke gevolg. Toepasselijk 17 EN inwoner van Bismarck in de Amerikaanse staat Noord-Dakota heeft de plaatselijke biblioheek mee gedeeld een boek niet terug te kunnen bezorgen, omdat het bij de overstro ming van de Missouri door het water is meegesleurd. Het boek was getiteld: „Het ver doemde Missouri-dal". V rouwen-regiem Een Engels dorp zal voortaan ge- heel door vrouwen worden be stuurd. Bij de in Branscombe in De vonshire gehouden gemeenteraadsver kiezingen hebben slechts vier van de 400 inwoners zich candidaat gesteld. Allen waren dames en allen zijn ge kozen. De wereld in TEN 14-jarige jongen uit Berlijn, met vacantie op een boerderij in West-Duitsland, wilde wat meer van- de wereld zien. Per fiets zette hij koers naar Bremershaven en ging als ver stekeling op en schip. Hij wilde graag naar Canada. Jammer voor hem, werd hij in de haven van Narvik ont dekt. Nu is hij weer thuis. MOG STEEDS is er geen verbetering waar te nemen in de ongunstige marktsituatie van de laatste weken. Leek het enkele dagen geleden alsof een zekere stabiliteit was bereikt rond een algemeen koersgemiddelde van ca. 130, nieuw optredende koersdalin gen deden deze hoop vervagen. Deze week zette wederom in met nieuwe laagte-records en gevoelige verliezen voor diverse fondsen, speciaal in de industriële sector. De nieuwe Philips aandelen bereikten op Maaandag j.l. een laagte-record van 133%, hetwelk zelfs in de oorlogsjaren niet is voor gekomen. Dit vond zijn aanleiding in een tweetal berichten, die een zeer ongunstige invloed uitoefenden. Dit betrof een bericht van de Philips' Gloeilampenfabrieken, vermeldende dat men tot een productie beperking van bepaalde afdelingen is besloten. Voorts publiceerden de DRU (Die- penbrock Reigers te Ulft een ont slag ad 20% van het personeel. Inmid dels heeft Philips bekend gemaakt, dat zij het dividend over 1951 zal vast stellen op 12% in contanten op de ge wone aandelen en 7,2% op de prefe rente aandelen. GERINGE OMZETTEN r\E 1000 „M. lange en 25 m. brede renbaan op het terrein „Kijk in de Pot'' behoort tot één van de groot ste banen in ons land en waardoor het zelfs mogelijk is om hierop ren nen te houden. Buiten Bergen op Zoom zijn hiervoor in ons land maar twee banen geschikt, n.l. Duindigt met zijn 1600 M. lange baan en Groningen, die een lengte heeft van bijna 1200 m. Jn verband hiermede zijn reeds op de openingsdag van deze baan door het leidinggevende lichaam op het ge bied van de draf- en rensport, behalve drie draverijen, ook 2 rennen gepro jecteerd, resp. over 2200 m en 1750 m. Daar Bergen op Zoom niet ver van de grote Belgische renbanen aflegt is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat ook van Belgische zijde paarden worden ingeschreven, hetgeen in belangrijke (Advertentie.) mate de attractiviteit van de courses zou verhogen. Evenals bij de rennen is ook bij de draverijen een soort handicap-systeem ontworpen om de spanning er onder de deelnemers in te houden en de grote en goede klasse te selecteren boven die paarden, die niet zoveel posteren. Dit gebeurt bij de draverijen niet Quor g>*-i.:htsï-epa- palingen, maar door 't verschil in af standen. Een paard, dat veel heeft ge wonnen (dat zijn s .ins beiragen van van meer dan f 30.000.moet be grijpelijk heel" veel aan de paarden, die minder hebben gewonnen, voor geven. De voorgift bedraagt steeds uit onderlinge verschillen van 20 m. Voor iedere startafstand wordt een elastiek lint gespannen, waarachter op de resp. afstanden de dravers moe ten blijven totdat deze linten automa tisch wegspringen. Dit geschiedt na aantal via een gramofoonplaat gege ven startcommando's. Verbreekt de rijder en zijn paard nog vóór de genoemde signalen het lint dan wordt hij beboet en worden de paarden teruggeroepen voor een nieuwe start. Daar de draf geen natuurlijke gang van het paard is, zoals de galop, gaat het lang zo snel niet toe als bij de rennen, hoewel een draver van klas se op snelle baan over 2200 m. tot 2500 m. toch nog wel een gemiddelde K.M.-tijd kan tonen van 1 min. 23 seconden. Het zo succesvolle entrainement Knijnenburg heeft voor de openings dag te Bergen op Zoom Hemelvaarts dag, 22 Mei twee paarden ingeschre ven, n.l. Olga Axworthy en Oranje Nassau. Beide paarden hebben hun sporen op andere banen in ons land al verdiend. r\e omzetten blijven van betrekke- lijk geringe omvang. Men is ter beurze de mening toegedaan, dat vele verkopen thans in de hand worden gewerkt door de noodzaak liquide middelen te verkrijgen voor het be talen van belastingen. Hiertegen be staat slechts vraag tegen lagere koer sen. In de meeste aandelen is er van een normale handel thans geen spra ke. Sommige fondsen zijn door de af wezigheid von kooplimites zelfs on verkoopbaar geworden. De heersende kapitaalschaarste komt wel duidelijk tot uiting bij iedere de claratie van een stockdividend. Deze dividend-uitkering in de vorm van aandelen neemt speciaal de laatste tijd een te grote vlucht. Vele beleggers voelen er thans niet voor hun aandelenbezit te vergroten en gaan tot verkoop over, zelfs te gen de dalende koersen. Uit bijgaand overzicht blijkt, dat de koersdalingen voor diverse fondsen in de afgelopen week wederom vrij aan zienlijk zijn geweest. De afbrokkeling bij de internationale waarden gaat nog steeds door. Ook de aandelen Ko ninklijke Olie hebben zich hieraan niet kunnen onttrekken. Verder wa ren vrij grote koersdalingen waar te nemen bij aandelen Drie Hoefijzers (- 9), Excelsior (- 12), Gouda-Apollo (- 8), Hazemeyer (- 20), Hollandse Draad- en Kabel (- 11) Kon. Ned. Gist (- 16) en Simplex Machine (- 6). De waar te nemen koersdalingen (Advertentie) Bankiers Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN wijzen op een ontwrichte» kapitaal markt, waarvan de gevolgen ernstig zouden kunnen worden, speciaal voor die bedrijven, die nieuw risico-dra gend kapitaal benodigen. Dit onder de huidige omstandigheden aan te trek ken, moet als een onmogelijkheid wor den beschouwd, hetgeen een gevaar inhoudt voor de verdere industriali satie en de verschaffing van werk gelegenheid. FRAAIE JAARVERSLAGEN rte publicatie van jaarverslagen gaat onafgebroken voort. Zoal» wij reeds eerder hebben opgemerkt, zijn deze in verband met het afgelopen gunstige jaar merendeels zeer fraai. De Kon. Ned. Zout is met een gun stig jaarverslag verschenen. Het geeft een winstdeling te zien van bijna 2 millioen. Een onveranderd dividend van 10% in contanten wordt uitge keerd. De Alg. Norit Mij, eveneens werkzaam op een speciaal gebied der chemie, is tot herkapitalisatie over gegaan. Aandeelhouders ontvangen een dividend-uitkering van 35.71%, waarvan 7,14% in contanten betari- baar is. Oók deze maatschappij heeft een zeer goed jaar achter de rug. Bei de maatschappijen hebben een sterke balanspositie en tonen een hoge in trinsieke waarde voor hun aandelen. Het was reeds een bekend feit, dat de scheepsbouw- en scheepsrepa- ratie ondernemingen in 1951 wel heb ben gevaren. Het verslag van de Dok en Werf- Mij Wilton Feijnoord beves tigt dit. Er wordt 9% dividend uitge keerd tegen 8% in het vorige jaar. Ook de A'damse Droogdok Mij is met een jaarverslag verschenen; dit mag er wezen. Deze 75-jarige onderneming declareert een dividend van 15%, vo rig jaar 12%, waaruit valt af te lei den, dat de fiscale reserves minstens 350% van het kapitaal bedragen. INDONESISCHE MARKT. JNe Indonesische markt geeft nog geen kentering ten goede te zien. Inderdaad schijnt de algemene toe stand, de orde en veiligheid, aanzien lijk te zijn verbeterd, doch het is nu de heersende onzekerheid ten aanzien van de ontwikkeling der internatio nale goederenprijzen die de kopers afschrikt. De Indonesische handelson dernemingen hebben eveneens een veer moeten laten. Men is n.l. bang, dat deze maatschappijen in meer of mindere mate verliezen hebben ge boekt op hun goederen-voorraden; speciaal op het gebied van de tex- tielgoederen. De bedrijvigheid op de obligatie emissie-markt is weer belangrijk toe genomen. Ofschoon de obligatie-markt prijshoudend blijft en het 4 1/4 rente type althans voorlopig een redelijke kans schijnt te hebben, moet men zich toch afvragen of de nieuwe emis sies, die thans zijn aangekondigd, niet te veel van het goede betekenen. Zo verschijnt Nijmegen met een 5 mil- lioen-lening in dit rente-type en Eindhoven en Tilburg ieder met 2 millioen. Voorts verwacht men een lening van 1% mililoen der gemeente Assen en zullen enkele andere gemeen tes ook spoedig aan de markt komen. Vermelding verdient de introductie ter beurze van Amsterdam van de Canadese obligatie (in de vorm van Nederlandse certificaten) der 3% le ning 1971/73 van de Hydro-Electric Power Commission of Ontario tegen een koers van naar schatting 95%%. De toestand op de New Yorkse ef fectenbeurs is ook allesbehalve bevre digend. Het Dow Jones gemiddelde der Industr. waarden is op een nieuw laagtepunt voor dit jaar beland. Het agio voor Amerikaanse waarden ter beurze van Amsterdam is thans geheel verdwenen. Het is de eerste keer, dat dit het geval is, sedert de verhandeling op de Amsterdamse beurs voor Amerikaantjes in beide richtingen wederom mogelijk is. TN ALPHEN werd op de bekende ou- de Keutelberg, waarvan het inwen dige graf enkele jaren geleden werd blootgelegd, en prachtig bewerkte ste nen pijlpunt gevonden, die ongeschon den in zijn fraaie vorm is bewaard. Bij deze Keutelberg moeten nog meer Interessante dingen te vinden zijn, daor indertijd door ondeskundi- gen aldaar zijn gevonden doch als waardeloos weggeworpen; 1. een primitief stenen bijltje (drie hoekig) met in het midden een rond gat voor bevestiging van een houten stok; 2. een stenen polsbeschermer voor een pijlboogsohutter met gaatjes voor bevestiging aan de pols. 4 i OBLIGATIES: 22/4/'52 29/4/'52 0 4 8% Nederland 1962-1964 90 3/8 90 4 4 i 3 3%% Nederland 1947 88 3/16 88 13/16 4 4 3% Nederland 1947 (dollarlening) 92 3/4 93 1/8 4 4 3% Nederland 1937 88 3/16 88 7/8 4 4 4 3% Nederland Investeringscertificaten.. 90 7/8 9115/16 4 4 3% Grootboekobligaties 1946 89 1/2 89 7/16 4 i 4 89 1/2 89 7/8 4 4 4 AANDELEN: 4 4 4 4 aand. Amsterdamsche Bank N.V. 151 150 1/4 4 4 aand. Rotterdamsche Bank N.V 1511/2 149 1/4 4 4 118 1/2 117 4 4 4 881/2 85 1/4 4 4 eert v. aand. Nederl. Handel Mij. N.V 138 1/2 134 4 4 4 aand. Algemene Kunstzijde Unie N.V. 139 129 4 4 4 aand. v. d. Bergh's Jurgens Fabrieken 2351/2 234 3/4 4 114 113 4 4 4 4 aand. Van Gelder Zonen N.V 135 1311/2 r 4 cert. v. aand. Lever Br. Unilever N.V. 176 1/2 167 4 4 aand. Hollandsche Kunstzijde Industrie 105 105 4 4 f aand. Nederlandsche Kabelfabriek 1861/2 176 1/4 4 4 aand. Gem Bez. van aand Philips' Gloei 4 4 4 lampenfabrieken 146 1/4 143 3/4 4 4 4 1313/4 126 4 4 aand Wilton Feyenoord Dok- en Werf Mij. 145 3/4 133 ex d. 4 4 4 120 120 4 4 144 1/4 138 4 4 4 152 1/2 156 1/2 4 4 280 3/4 275 1/4 4 4 aand Rubber Cultuur Mij. „Amsterdam" 84 79 4 4 i aand. Bandar Rubber Maatschappij 85 3/4 82 1/2 4 4 aand. Holland-Amerika Lijn 152 1/2 149 1/2 4 4 4 aand. Kon. Ned. Stoomboot Mij. Nat. Bez. 123 1/2 116 3/4 4 4 4 aand. NederL Scheepvaart Unie 1291/4 126 4 4 aand. Kon. Rotterdamsche Lioyd 128 1211/2 4 4 4 aand. Kon. Java-China-Paketvaart Lijnen 128 129 4 4 f aand. Ver. Vorstenlandsche Cultuur Mij. 171/2 16 3/8 4 4 aand. Handelsvereeniging „Arasterdam" 93 751/8 87 4 4 4 aand. NederL Ind. Suiker Unie 73 4 4 4 cert. v. aand. Deli Maatschappij 691/4 67 1/2 4 4 99 1/2 94 4 4 4 aand. Senembah Maatschappij 63 63 4 f t AMERIKAANSE FONDSEN: 4 4 eert. v. aand. Anaconda Copper Mining C. 44 9/16 4213/16 4 cert v. aand. Bethlehem Stee] Corp 491/8 48 4 54 53 5/8 4 4 cert. v. aand. International Nickel 42 5/8 42 4 391/16 38 3/4 4 cert. v. aand. United States Steel Corp. 38 3/8 371/4 4 t cert. v. aand. Cities Serv Company 104 3/4 100 3/4 t cert. v. aand. Shell Union Oil Company 76 3/8 73 1/4 4 cert v. aand. Tide Water Ass. Oil Company 45 11/16 43 3/4 4 t cert. v. aand. Southern Pacific Company 715/8 72 1/2 4 4 cert v. aand. Union Pacific Railroad Comp. 113 no 4 4 (Advertentie) MARY BVRCHELL 23) Bruce zou liever buiten wonen, zei «onora voorzichtig. En jij? ljn"~'ll! ook. zij beet zich opeens op de »vLwant if gedaheten zag zij Bruce jeer naast haar knielen, terwijl hij h»Lva? omstrengeld hield en haar lïï^btelijk smeekte ergens met em te gaa i wonen waar het koel en was. Was dat ook comedie ge llaar waarom? Misschien was dit zijn manier om un doel te bereiken. Een vrouw met u vinclen en haar dan te bewe en net uit te geven zoals hij weu-te. nm dat hijna ziekelijke verlangen U? ergens buiten te wonen, was i ch jent genoeg geweest zo echt, !at "»ar hart pijn deed door net veria n- sen hem gerust te stellen, en hem te oeioven ds.t hij zijn zin zou krijgen. Even voelde ze zich wanhopig, dat Jj] het liefst de handen voor het ge acht geslagen zou hebben. Zij wist -ach echter te beheersen en kwam "tot werkelijkheid terug om te ontdek- dat Milicent op het punt stond vertrekken. Jammer, dat je zo vroeg weg rSüe' MUlicent, zei Agatha. Maar Donderdag zien we elkaar weer. Leonora had liever gewild, dat zij nog wat was gebleven. Dan had zij misschien de kans gekregen naar haar eigen kamer te gaan. Nu zou een tête tête met Agatha vermoedelijk zijn, en het was zo moeilijk tot in het on eindige comedie te spelen. Doch Agatha vond het blijkbaar prettig nog wat te kunnen praten. Zij haalde haar handwerk te voorschijn en ging in haar lievelingsstoel zitten. Lora, lieve kind, ik vind dit erg gezellig. Wij hebben nooit zoveel ge legenheid voor een praatje, en er is toch zoveel te bespreken." „Vind je?" dacht Leonora. Maar daar deze vriendelijke inleiding haar toch aangenam trof, glimlachte zij vriendelijk. „Ik was zo blij, toen ik je hoorde zeggen dat jij ook graag buiten woont" vervolgde Agatha, terwijl zorgvuldig een wollen draad door het patroon trok. „Want Bruce vindt dat zo prettig." „Dat weet ik." Leonora hoopte vu rig dat ze niet steeds over Bruce zou den blijven spreken. Maar hij was na tuurlijk het meest voor de hand lig gende onderwerp van een gesprek tussen zijn zuster en zijn verloofde. ,Als kind was dat al zo. Wij woon den altijd buiten. Maar dat heeft hij je zeker al verteld?" Agatha keek even op van haar werk. „Neen. Ik weet niets van zijn jeugd af. Vertel me er eens lets van?" Leo nora verafschuwde zichzelf omdat haar hart zo gretig vroeg om mede delingen omtrent Bruce. Zij zou hem eigenlijk moeten haten, en zij was van plan met hem te breken. En toch hunkerde zij ondanks alles naar kleine, dwaze details uit zijn jeugd. zij ging naast Agatha op de grond zitten, gedeeltelijk met de bedoeling dat haar gezicht verborgen zou blij ven. Nog even zweeg Agatha. Toen zei ze: Bruce en ik zijn maar halfbroer en -zuster, weet je". „O ja?" vroeg Leonora verbaasd. „Ja. Mijn moeder stierf een jaar na mijn geboorte, en toen ik ongeveer elf jaar was trouwde mijn vader weer. Nooit heb ik zo'n mooie vrouw ge zien. Zij was veel jonger dan hij, en om je de waarheid te zeggen, erg fri vool en dwaas. Maar hij aanbad haar gewoon." Leonora kon een glimlach niet on derdrukken. Bedoel je, dat Bruce werkelijk een knappe en frivole moeder heeft ge had?" „Ja" En Agatha glimlachte ook. „Ik weet dat het onwaarschijnlijk lijkt. Hij lijkt niet in het minst op aar, natuurlijk." „Natuurlijk niet." „Je moet goed begrijpen dat zij geen kwade aard had" vervolgde Agatha ernstig. „Tenminste, ik heb het nooit geloofd, en ik geloof dat ik wel gelijk had. Zij vroeg niet veel van het leven - wilde alleen genieten op haar eigen luchthartige, onstand vastige manier. Maar mijn vader be viel dit helemaal niet. en ei was vaak onenigheid." „Je vader was zeker meer zoals Bruce?'' zei Leonora snel. „Ja. In verband met wat er later gebeurde, is het eigenaardig, maar Bruce leek in vele opzichten veel op mijn vader." Agatha aarzelde even. „Ja? Hé, ga verder" verzocht Leo nora. „Zelfs het feit van Bruce's geboor te was niet in staat mijn stiefmoeder wat meer rust en veranwoordelijk- heidsgevoel te geven. Ze was ook niet vaak bij ons buiten. Ze was bijna al tijd in Londen, en dan was mijn va der natuurlijk bij haar. Wij hadden toen een heerlijk huis in Norfolk, en daar waren Bruce en ik atlijd. Ik was er altijd graag, maar voor Bruce betekende het alles. Je weet, hij doet de dingen nooit half." „Ja, dat weet ik'' zei Leonaro. Het haar onmogelijk de tedere klank uit haar stem te bannen. „Voor zover ik weet was hij altijd dol op dat huis. Toen hij nog klein was, lag hij vaak heel lang op de grond, met de wang in het gras ge drukt, zo heerlijk vond hij het daar." „O Bruce" Leonora glimlachte, doch zij voelde dat de tranen ge vaarlijk dichtbij waren. „Was hij aar dig als kind?" vroeg zij willekeurig. „Och ja, dat geloof ik wel" zei Agatha nadenkend. „Heel kalm, maar vastberaden, en iets van wat je rus tige tevredenheid zou kunnen noemen, iets heel bijzonders voor een kind." „Was hij werkelijk ri?" Leonora keek haar verbaasd aan „Dat kan ik me haast niet voorstellen." „Hij was toen heel anders," zei zijn zuster enigszins bedroefd, en beiden zwegen zij een poos. Toen vervolgde Agatha: „Natuurlijk ging hij naar een kostschool, maar de vacanties bracht hij steeds door in het huis in Nor folk. Hij vond het altijd afschuwelijk als hij weer weg moest, al vond hij het prettig op school, en elke thuis komst was een evenement. Het was wel vreemd, dat hij zijn ouders vol strekt niet scheen te missen als zij weg waren. Voor hem bestond alleen het huis maar." Leonora herinnerde zich dat hij haar eens had gezegd, dat hij nooit van iemand had gehouden. Dat was waarschijnlijk waar in de letterlijke zin. Zij geloofde nu niet direct dat zijn ouders erg hartelijk geweest wa ren. „En toen?'' vroeg zij, omdat elke kleinigheid die met Bruce in verband stond haar interesseerde. Agatha zuchtte en legde haar bor duurwerk neer. „Dat ging zo tot hij zestien werd, Lora. En toen, naar het ons voorkwam, geheel onverwacht, liep zijn moeder weg met een andere man. Ik kan je niet zeggen hoe vreselijk dat was. Mijn vader gedroeg zich als een waanzin nige. Ik geloof niet dat de dingen, waarvan hij haar beschuldigde, waar waren, maar hij haalde elke onschul dige flirt uit het verleden op. De he mel weet dat zij onvoorzichtig en op pervlakkig geweest is, maar hij zwoer dat zij hem van het begin af on trouw geweest was Toon werd hij be zeten door het idee dat Bruce zijn zoon niet was." (Wordt vervolgd) ZATERDAG 3 MEI 1952. HILVERSUM I, 402 m. 7.15 Marialie- deren; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoonmuziek; Voor de huis vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramo foonmuziek; 10 Voor Q'e kleuters; 10.15 Gramofoonmuziek; 11 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12 Angelus 12.03 Gramofoonmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Pianoduo; 12.55 Zonnewijzer; 13 Nieuws en Katho liek nieuws; 13.20 Amusementsmuziek; 13.50 Gramofoonmuziek; 14 Boekbespre king; 14.10 Gramofoonmuziek; 14.20 En gelse les; 14.40 Amateursprogramma; 15.10 De schoonheid van het Gregoriaans; 15.40 Kamerorkest; 16.10 Sport; 16.40 Sport of gramofoonmuziek; 17.15 Voor de jeugd; 17.45 Nieuws; Nationaal pro gramma; 18 Klokgelui; 18.01 Inleiding 18.04 Herdenkingsbijeenkomst in de Rid derzaal te 's Gravenhage; 18.30 Gramo foonmuziek; 18.40 Bei-Canto koor en Concertgebouworkest; 19 Voordracht 19.10 Kamerorkest; 19.30 Reportagetocht langs een aantal plaatsen waar Neder land vandaag zijn doden herdenkt; 20 Stiltesignaal uit de Waalsdorpervlakte 20 Stilte; 20.02 Wilhelmus; 20.03 Gramo foonmuziek; Nieuws en weerberichten 20 00 Gramofoonmuziek; 20.30 .Licht baken", causerie; 20.50 Gra:.iofoonmuziek 21.15 ..Nummer 30492', klankbeeld; 22.15 Gramofoonmuziek; 22 .30 Wij luiden de Zondag in; 23 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.22-24 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m - 7 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramo foonmuziek; 8 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek; 8.40 Idem; 8.50 Voor de huisvrouw; 9 Gramofoonmuziek; 10 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie, 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de ar beiders in de continuedrijven; 11.25 „De weg naar Vrijheid", causerie; 11.40 Pianorecital; 12 Metropole orkest 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Orgelspel; 13 Nieuws; 13.15 „Kleine zonden" hoorspel; 13.30 Accordeonmu- ziek; 14.10 Voor de jeugd; 14.30 Neder landse liederen; 14.50 Boekbespreking 15.05 Politie-kapel; 15.30 „Van de wieg tot het graf", causerie; 15.45 Noorse mu ziek; 16.15 Sportpraatje; 16.30 Concert gebouworkest; 17 Voor de jeugd; 17.45 Nieuws; 18 Nationaal Programma, (Zie Hilversum 1); 20.15 Nieuws; 20.20 Gra mofoonmuziek; 21.10 „Het leven dat ik U gaf", horospel; 22.10 Gramofoonmu ziek; 22.15 Socialistisch commentaar 22.30 Strijksextet; 23 Nieuws; 23.11 Lichte muziek; 23.3?-24 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 m. 12.05 Omroeporkest en soliste; 13 Nieuws; 13.15, 14.05, 15 en 16.15 Gramofoonmuziek; 16.30 Lichte mu ziek; 17 Nieuws; 17.15 Lichte muziek 18.30 Accordeonmuziek; 19 Gitaarmuziek 19.20 en 19.40 Gramofoonmuziek; 19.45 Nieuws; 20 en 21 Gramofoonmuziek; 21.15 Omroeporkest; 22 Nieuws; 22.12 Gramo foonmuziek; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gramofoonmuziek; 22.50 Nieuws; 23 Gramofoonmuziek; 23.55 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Klasieke mu ziek; 12.30 Weerbericht; 12.34 Instru mentaal kwintet; 13 Nieuws; 13.15 Dansmuziek; 13.20 Gramofoonmuziek; 14 Mozart-Festival; 15.30 Gramofoonmuziek; 16 Verzoekprogramma; 16.45 Engelse les; 17 Nieuws; 17.10 en 17.30 Gramofoon muziek; 18.30 Voor de soldaten; 19 Nws; 19.30 Accordeonspel; 19.40 Raalofeuille- ton; 19.50 Accordeonspel; 20 Gramofoon muziek; 21.30 Idem; 22 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Balletmuziek; 23 Nws 23.05-24 Symphonisch concert.

de Stem | 1952 | | pagina 5