Hoe ziet Amerika Koningin Juliana DE ERFENIS ist de Spart fiske Stem Europese bedachtzaamheid en Amerikaans ongeduld een uitdaging aan NEW-YORK Wat een Wonderlijke Vferefd Resultaten van de mosselexport „Geen kleerscheuren van Lora Culpane RADIO TWEEDE BLAD DONDERDAG 17 APRIL 1952 idiebon Uit de Amerikaanse pers „Een vrouw met gezond verstand' Sovjet-reacties Het Mulo-onderwijs GASONTPLOFFING IN KELDER Niets is te zot DE Zomerschoenen voor het komende seizoen Overal bordjes van hetzelfde type KLEINSTE FOTO FLITSLAMP té sparen bij Uw bood- leeds gratis Izegels ont- Zo kunt U juist op de lodig heeft! |VoO»C£tgN( 30 ct 25 ct 54 ct im Bob", met k - Tante iloempotters, eton van het erbureau „De Breda. cent. p. persoon recht gevende op de ie en WISKE stelling le op VRIJDAG rAN DER STE©5 en onnozels^'5 - Lambik!..:£nVl/ie 'olS'C bijv? êchtee'^dP^U taE enorme goodwill, die Koningin Juliana en Prins Bernhard IJ tijdens hun verblijf in de Verenigde Staten hebben ge kweekt, blijkt wel uit de vele artikelen, die de Amerikaanse pers aan het officiële vorstenbezoek wijdt. De gevoelens, welke dit bezoek bij de doorsnee-Amerikaan heeft verwekt, vonden wij wel het best vertolkt in een artikel van Anne O'Hare Mc Cor- niick in Amerikas als meest gezaghebbend beschouwde dagblad, de New-York Times. Dit artikel laten wij hieronder in zijn geheel volgen. £)e toespraken van Koningin Ju liana der Nederlanden hebben een specifieke aroma. Ze zijn fris, onconventioneel en persoonlijk, geen gebruiksklare diplomatieke redevoeringen, geen toespraken vanaf de Troon, maar uitingen van een vrouw met gezond verstand en grootse welwillendheid, een be scheiden vrouw die naar hier kwam om van gedachten te wisselen met mensen die zij goed kent. De Nederlanders hebben 'n recht streekse wijze van uitdrukking, zonder veel omhaal van woorden en u. ningln spee t het klaar de speciale hoedanigheden van eenvoud en de gelijkheid aan de mensen van Nieuw Amsterdam en Harlem, Brooklyn en Staten Island over te brengen, die hun thuisgebleven neven rond de Zui derzee kentekenen. Maar als Juliana de stem van Ne derland vertolkt, vertolkt zij ook zich zelf alsof ze haar eigen geest in haar eigen woorden uitspreekt. De toespra ken, bestemd voor openbare gelegen heden en ongetwijfeld onderschreven door haar regering en in overeenstem ming met de nationale politiek vorm den een volkomen eenheid met die spontane opmerkingen. Beiden werden uitgesproken in een taal die ons hel derder dan waarin de meeste officiële bezoekers dat plegen te doen duidelijk maakte, hoezeer de volkeren aan bei de zijden van de oceaan gelijk van gedachten zijn. Juliana die sprak ais „dienares van het volk" zoals ze zich zelf noemde, als wereldburgeres en als vrouw, deed ons gevoelen, dat de At lantische gemeenschap een levend be grip is. „In deze wereld van ons", zo zeide zij, „behoeven wij een samen werking, even innig als die van de cellen van één lichaam". Toen zij ais de herinnering van haar kinderen aan New York noemde een laatste glimp van het Vrijheidsbeeld, opgevangen vanaf het dek van de Queen Mary, schetste zij een symbo lisch tafreel op een wijze, niet te eve naren door een stortvloed van wel sprekendheid. De hedendaagse demo cratie is inderdaad een toorts in de nevel. VRAAG GESTELD TERUGKOMEND op een rede van H.M. Koningin Juliana, waarin de Amerikanen gewezen wordt 00 het gevaar van overhaasting bij de drang tot Europese samenwerking, commentarieerde de New York Ti mes o.m., dat zonder die Ameri kaanse haast niet datgene zou zijn 1 bereikt wat bereikt is. Dit zou o.m. 1 blijken uit de reacties van Sovjet- I Rusland. Interessant is nu. dat in hetzelfde blad, doch een dag later, de Parijse correspondent het volgende naar New York seinde: „Bij het aanduiden van de over haasting van de Verenigde Staten ter vereniging van West-Europa, in haar toespraak te New York heeft Koningin Juliana der Nederlanden een zeer sobere uitdrukking gege ven aan een gevoelen, dat algemeen in Europa leeft. De opvallende onrust over recen te en verwachte Sovjet-manoeuvres weerspiegelt dit gevoelen. Enkele uitstekend geinformeerde waarne mers hier geven toe, dat Moskou profiteert van het falen der Ame rikaanse autoriteiten om de gevol gen van de West-Duitse herbewa pening te voorzien, zelfs in de ver zachtende vorm van een Europees leger. Hun betoog luidt, dat op het ogen blik van de plannen voor Duitse gewapende eenheden, Moskou zeker gealarmeerd moest worden en een beroep zou doen op het gevoel voor l de Duitse eenheid, die thans tegen- I gegaan zou worden door Westerse politici. De eenheid van West-Euro pa, zoals die thans ontworpen is met inbegrip van West-Duitsland, heeft min of meer als gevolg de permanente verdeeldheid van Duits land hoewel de Westerse mach ten gebonden zijn aan het principe van een verenigd Duitsland". De woorden van Koningin Juliana zijn inderdaad op de goede plaats en op het goede moment gesproken! [)E SAMENVATTING van de wij zigingen in de Mulo-diploma's, zoals weergegeven op de voorpagi na van ons nummer van Dinsdag laatstleden zou door haar beknopt heid wellicht tot een onjuist beeld kunnen leiden, wanneer niet even werd teruggegrepen naar het voor spel van deze veranderingen. Vorig jaar werd op de alg. ver gadering van de (neutrale) Mulo vereniging een voorstel aangeno men, dat beoogde het aantal exa menvakken te beperken. Het hoofdbestuur van deze ver eniging heeft toen een commissie benoemd, die de zaak moest bestu deren. Deze commissie heeft enkele weken geleden rapport uitgebracht. Het hoofdbestuur heeft dit rapport aanvaard en aan de alg. vergade ringen, die thans te Hilversum wor den gehouden, aangeboden. Van R.K. zijde is vorig jaar al besloten tot vermindering van exa menvakken. Uit de BOSTEN POST: „Dat Koningin Juliana een gunstige in druk zal ma. ~n kan nu met zekerheid gezegd worden. We heb ben al zo lang bewondering gevoeld voor haar visie op het le ven, die zo volkomen in Amerikaanse stijl is, en voor haar rustig en waardig gezinsleven". Uit de WASHINGTON STAR: „Koningin Juliana is zeer goed onderlegd in geschiedenis en economie; haar hart is echter haar sterkste kracht. Zij is zeer vriendelijk en haar echtgenoot deelt haar democratische en liberale inzichten. Beiden zijn in Washing ton zeer welkom. Hun bezoek is officieel, maar wij beschouwen hen meer als wat de Hollanders „Oude Vrinden" zouden noe men". Uit de CHRISTIAN SCIENCE MONITOR: „Er is geen regerend vorstin die zo één is met haar volk als Koningin Juliana. Daar om heten de Amerikanen haar hartelijk welkom, want ze voelen een speciale sympathie voor de Nederlanders. Uit de WASHINGTON POST: „In de rede die Koningin Juliana voor het Congres gehouden heeft, gaf zij er, als steeds, blijk van een modern en verlicht vorstin te zijn. Deze rede was geen her haling van gemeenplaatsen, doch een roerende toespraak waarin de Koningin haar visie op actuele problemen weergaf". Uit de WATERTOWN (N.Y.) TIMES: „De reis van Koningin Ju liana zal met weinig pracht en praal gepaard gaanwant zij heeft de wens van haar moeder, dat zij een 'kind van haar tijd zou zijn, letterlijk geinterpreteerd. Ten gevolge hiervan is de ko ninklijke etiquette achterwege gebleven". Uit de MIAMI (Florida) Herald: „Dit bezoek kenmerkt zich door het feit, dat het een beleefdheidsvisite is van de Koningin van een land, dat van oudsher door nauwe vriendschapsbanden met de Verenigde Staten verbonden is. Nederland is in het verleden steeds een trouwe bondgenoot geweest en heeft onder het wijze beleid van Koningin Juliana op ondubbelzinnige wijze getoond, dat het ook in de toekomst een belangrijke rol wenst te blijven spelen". Uit de PITTSBURGH POST GAZETTE: „Een reden van Konin gin Juliana's bezoek is. dat zij het Amerikaanse volk wil danken voor zijn hulp bij de bevrijding van Nederland van het nazi-juk. Nog belangrijker is echter, dat door dit bezoek de nadruk gelegd zal worden op een voortdurende samenwerking tussen Neder land en de Verenigde Staten". Uit de HARTFORD (Connecticut) COURANT: „Vele internatio nale moeilijkheden zouden ten dele, zo al niet geheel, uit de weg geruimd kunnen worden, als degenen in wier handen het lot der volkeren gelegd is, wat vaker met elkaar in contact kwamen. Om deze reden is de aanwezigheid van Koningin Juliana voor ons aen gelukkige gebeurtenis". Uit de ST. LOUIS POST DISPATCH: „In haar rede voor het Congres pleitte de Koningin niet voor Nederland. In plaats daar van bood zij de hulp van haar land aan bij het tot stand brengen van een vreedzamer wereldgemeenschap". Uit de SAN FRANCISCO CHRONICLE: „Amerika's genegenheid voor deze jonge en democratische vorstin vindt haar oorsprong in de van oudsher hartelijke betrekkingen tussen haar volk en het onze". Twee personen gewond ■TOEN de landbouwer Lemmen te Maasbree in de kelder van zijn woning was afgedaald, deed zich een hevige ontploffing voor. Op het ge rucht daarvan snelde de hulp in de huishouding, mej. Peters toe. Juist hij de kelderdeur kwam zij in botsing met de hevig geschrokken landbouwer, die geheel in brand stond. Ook de kleren van mej. P. geraak ten in brand. Beiden zijn, met brand wonden aan gezicht, handen, armen en benen naar het ziekenhuis te Ven- lo vervoerd. Hun toestand is niet le vensgevaarlijk. In de kelder stond een gastoestel, welk type op het platteland vaak ge bruikt wordt. Het gas wordt in me talen flessen door verschillende onder nemingen geleverd. Men acht het uit gesloten, dat de fles lek was, maar waarschijnlijk is er gas uit een defecte toevoerleiding gestroomd. Vermoede lijk heef L. een gasreuk waargenomen en heeft hij een lucifer aangestoken om de bron op te sporen. (Advertentie) /OOR de snobs, die geen raad .veten met hun geld, is niets te dol. In het Waldorf Astoria hotel te New York wordt dezer dagen een Parijs bal ge geven, plus een vertoning van levende beelden over de geschiedenis van Pa rijs. De Parijse modekoningen Dior, Fath en Balmain hebben speciale collecties naar New-York gestuurd. De journaliste Elsa Maxwell zal op een olifant de grote balzaal van het hotel binnenrijden. Wat die olifant met Parijs te maken heeft, is niet erg dui delijk. Reclame pvE VROEGERE Italiaanse voetbal- kampioen Luigi Scarabello, die sinds 6 April werd „vermist" en die enkele dagen later vastgebonden in een sloot bij Livorno werd aangetroffen, had verklaard, door onbekenden te zijn ontvoerd. Na een streng verhoor heeft hij later verklaard, de gehele ontvoering geën sceneerd te hebben uit reclame-oog punt. In een wagon C POOR WEGBEAMBTEN te Heidelberg (in Duitsland) wreven zich de ogen uit, toen zij dezer dagen een spoor wegwagon openden en daarin, in plaats van één kameel, twee kamelen vonden: moeder en baby. Onderweg had de moeder Suleika uit de dierentuin van Gelsenkirchen een baby gekregen. Suleika was op weg naar de dieren tuin van Heidelberg. De autoriteiten van de dierentuin te Gelsenkirchen schamen zich diep. da. zij van deze toe stand van te voren niets hadden ge merkt. Terug naar de cel QMDAT hij zijn gezichtsvermogen heeft terug gekregen, gaat Nicolo del Bari weer de cel der gevangenis van Milaan in. Omdat hij enige tijd geleden plotse ling blind werd, ging hij van de cel naar de ziekenzaal der gevangenis. De 52-jarige gevangene struikelde ech ter dezer dagen en maakte en duchtige smak. Na de val riep hij, dat hij weer zien kon. De directeur heeft nu be- paald, dat er geen reden meer is, dat Nicolo in de ziekenzaal blijft. Hij moet weer terug naar de cel. 18.000 liter lucht redde zijn leven |E 70-JARIGE V. Devolder uit Moes- kroen, die men verstikt in zijn wo ning had aangetroffen, is, nadat 12 uur kunstmatige ademhaling was toegepast, weer bijgekomen. Het toestel, dat be diend werd door de gemeentelijke brandweer heeft 18.000 liter lucht in de longen van het slachtoffer gepompt. De man is thans weer geheel hersteld. J-Jet was ongewoon, tenminste voor een Koningin, New York aan een feestelijke dis uit te dagen om een weg aan te duiden en 'n plaats te vin den „waar de mensen onafgeleid kun nen denken over alles waarover een volgroeide en verantwoordelijke mens behoort te denken". Toen zij er aan toevoegde „het heeft geen zin de wereld te doen leiden door nerveuze wrakken" legde zij de vinger op en van de tragische zwak heden van het hedendaagse staats manschap. Regeringen, waarvan 's we relds toekomst afhankelijk is, worden voor het merendeel geleid door men sen die te vermoeid, te gespannen en te overwerkt zijn om hun problemen degelijk te overdenken. In een meer formele verklaring voor de Nederlands-Amerikaanse Stichting stelde Koningin Juliana met grote openhartigheid een vraag, die niet al leen in haar eigen land maar in alle geallieerde naties de gemoederen be zig houdt: dwingen wij Europa tot een te grote snelheid? Zij beklemtoonde om te beginnen een feit, dat men in de Verenigde Staten weinig in aan merking neemt, n.l. dat „Europa het enige deel van de wereld is waar vol keren volkomen ernstig onderhandelen over het loslaten van een deel van hun zelfbestuur." In een rede tot het Congres heeft zij duidelijk gemaakt, dat zij en haar Regering de beweging voor Europese eenheid sterk ondersteunen. „Wij ge voelen", zeide zij bij die gelegenheid, ..dat wij een betrouwbare pijler kun nen zijn voor de Europese eenheid, een eenheid die groeiende is door mid del van het plan-Schuman en andere economische en defensieve en even tueel zelfs politieke integratie. On langs zi.in in het Nederlandse parle ment grondwetswijzigingen aangeno men om enkele overgebleven hinder palen voor ons deelgenootschap in toe komstige super-nationale organisaties mogelijk te maken." De Nederlandse prestaties op dit gebied zijn duidelijk. De Nederlanden staan vooraan onder de zes naties, die het Schumanplan en het Europese leger steunen terwijl hun hoop is ge vestigd op een Atlantische gemeen schap, schild van de „Pax Atlantica" waarin de Koningin gelooft (omdat „democratieën van nature tot vreed zaamheid geneigd zijn omdat zij het volk vertegenwoordigen"). Mr. Dirk Stikker, die de Koningin bij haar be zoek vergezelt, is een oprechte „Euro peaan". een van de meest toegewijde, actieve en effectieve leden van de At lantische Raad. ANTWOORD GEGEVEN (Advertentie.) 7° zijn de Nederlanders betrouwbare aanhangers van internationale sa menwerking en Europese eenheid. Reeds heeft mr. Stikker op NATO- conferenties in dezelfde geest gespro ken als thans Juliana. Bijna alle lei dende figuren van West-Europa zeg, gen hetzelfde: duw niet te snel in de betekenis dat de beweging waartoe de Ver. staten zulk een stoot hebben ge geven, niet zonder gevaar geforceerd kan worden. De Koningin gaf publie kelijk uitdrukking aan hetgeen leden der Regering binnenskamers bespra ken. „Maak de tijd tot uw bondge noot; hij is een betrouwbare", betoog de zij. „Laat ons niets overhaasten boven het tempo, dat een natuurlijke groei behoeft". Deze waarschuwing van een regeren de vorstin, die oprecht gevoelt, dat de volkeren van Europa er niet op voor bereid zijn zich zo snel te bewegen als hun Regeringen en die ook gevoelt, dat de volkeren van Europa er niet op voorbereid zijn zich zo snel te bewegen als hun Regeringen en die ook gevoelt dat de deelgenoten van het Noord At lantisch Pact hun vriendschap en be grip „intensiever" moeten cultiveren, beklemtoont, dat verschil in beteke nis van spoedeisendheid, dat tussen Europa en de Verenigde Staten ligt. Ons twistpunt is dat alleen dan de tijd onze bondgenoot is, als wij snel doen wat gedaan moet worden. En de verhaastings-politiek schijnt gerecht vaardigd te worden door de resultaten. Onder onze aansporing is de integra tie van Europa, speciaal wat de func tionele zijde betreft, voortgegaan in een tempo, dat onmogelijk zou zijn geweest, wanneer Europa zelf daarvoor niet een onderstroming had gehad. NATO heeft in dit eerste jaar een bui tengewone voortgang gemaakt met zichtbare effecten op de Russische po litiek. Zeker hebben wij in dit land-van- de-haast tijd tot denken nodig en on ze innemende en wijsgerige koninklij ke bezoekster heeft ons iets te denken gegeven. Zij heeft ons geholpen, de stemming van Europa aan te voelen en ongetwijfeld zal zij, wanneer zij terugkeert, Europa helpen. he.t Ame rikaanse ongeduld te begrijpen. T^ANGEZIEN een juiste wijze van aanduiden van straatnamen en huisnummers niet alleen een kwestie is van gemak van de weggebruiker, maar bovenai een kwestie van belang voor de verkeersveiligheid, heeft de KNAC aangedrongen op een spoedige vaststelling van de normalisatievoor- schriften voor straatnaamborden en huisnummers. De bezwaren van het ontbreken van de betreffende voor schriften zijn volgens de KNAC thans nog te groter, aangezien in vele ge meenten nieuwe straten in gebruik worden genomen. f/'URKZOLEN zijn thans zeer in trek, hetgeen blijkt uit de vitrines van talloze winkels in het buiten land, waarin schoenen met kurkzolen een ereplaats hebben. Deze zolen geven een luchtig zomers karakter Kurk is een artikel, dat van nature stijf en buigzaam is. Dit bezwaar wordt overwonnen door een speciale constructie van de bandjes, waarmede de schoenen aan de achterzijde vastgehouden worden en door 'n speci ale vorm van de zool aan de voorkant. Kurk is een zeer licht materiaal en de schoen is dan ook buiten gewoon licht, ondanks het feit, dat hij vrij hoog en zwaar lijkt. Voor zomerschoenen is dit van belang. Bovendien is kurk sterk isolerend. Op warme zomer dagen zal een schoen met kurkzool de voet dus be schermen tegen de hitte van de straatof van het zand. De schoenen worden geleverd in vele variaties, - zowel in suède als in leder - en in allerlei zomer- kleuren. Bijzonder gewild zijn wit, pastelkleuren en zwart lak. Reden tot tevredenheid LJET MOSSELS EUZOEN 1951/'52 eindigt deze week. De vorige week zijn afleveringen door de kwekers reeds gestaakt. Het mosselseizoen geeft aan velen reden tot evretk-nheid. De aflevering bedroeg ruim 500.000 ton nen, waarvan ongeveer 250.000 tonnen Zeeuwse mosselen. De oogst op de Waddenzee viel mee. De goede kwaliteit der Zeeuwse mos selen was een verrassing voor ieder, die met het mosselkwekersbedrijf recht streeks of zijdelings te maken had en die de catastrophe van het vorige sei zoen had meegemaakt. De aflevering naar België was on geveer even groot als de uitvoer naar Frankrijk. Jammer dat in de tweede helft van het seizoen door beperkende bepalingen de export voor Frankrijk stagneerde. Was dit niet het geval ge weest, dan was deze export waarschijn lijk belangrijk groter geweest. De prijs was bevredigend, al werd deze wel on gunstig beïnfluenceerd door de hoge tarra-aftrek. Deze tarra-aftrek was op zijn beurt weer een gevolg van de mosselsterfte op de percelen in het vorige seizoen. pTEN GEHEEL nieuw type fotoflits lamp wordt binnenkort door Phi lips op de markt gebracht. De nieuwe miniatuur flitslamp heeft een ballondiameter van slechts 22 mm en een totale lengte vas 50 mm. Doordat de vervaardiging een be langrijke materiaal- en arbeidsbespa ring met zich mede brengt, zal de prijs van de nieuwe lamp ongeveer de helft bedragen van de thans be staande goedkoopste flitslamp. TOEN koningin Juliana het Briggs Stadion van Detroit, waar zij met haar gevolg een deel van de eerste honkbalwedstrijd van het seizoen had gadegeslagen, wilde verlaten, ver drong de menigte zich om haar en men trachtte haar aan te raken. Zo groot was het tumult, dat de directeur voor verkeerszaken poogde de mensen op een grotere afstand te houden. De ko ningin zeide echter: „Doet u dat alstu blieft niet", waarop hij antwoordde: „Kijk eens, mevrouw, het is mijn taak u hier zonder kleerscheuren van daan te krijgen". (Look lady it is my job to get you out of here with your clothes on). (Advertentie.) MARY BURCHELL 101 Wat was zijn gedachte geweest, toen jrJ het welzijn van zijn dochter in de Jenden legde van deze harde en moei- "ike man? Een man, die toegaf nooit enige genegenheid voor iemand te heb- i Den gevoeld en die zijn eigen wetten stelde, zoals in het recente geval met 00 bagagedief. Leonora had een zekere hoeveelheid ?0eY« maar nu op het ogenblik voel- ZD iets als eon panische angst. Mijnheer Mickeleham begon 21'. Hij keerde zich onmiddellijk om. - Hebt u meende u het letter- toen n zei. dat u voorlopig *ot iv.iin voogd benoemd was? «Ta. dat bedoelde ik letterlijk. En dus moet ik doen wat u me zogt0 Do nadruk die zij op deze woor den legde, getuigde van^haar afkeer. Een zwakke glimlach speelde om zijn norse mond. Dat zou. van mijn oogpunt be zien, een zeer voldoende verklaring van de toestand betekenen. Maar in de praktijk zal het wel niet zo pre cies zijn Leonora sprak snel; haar emotie was 7o stérk, dat haar stem een beet le »"iMo °oh ik kan het li even goed pp-'-iI- zeggen ik vind het 'n afschuwelijk idee. Ja, dat weet ik. En je denkt, dat je mij ook haat, nietwaar? Hij glimlachte heel even, precies als toen hij haar haar spoorkaartje had teruggegeven. En die glimlach had 'n vreemde uitwerking op Leonora, want hij was zo veelbetekenend en zo snel verdwenen, dat zij voelde, dat zij hem als met een kreet van protest terug moest roepen. En geschokt door deze uitwerking stond zij snel op. Ik ik geloof, dat ik nu naar bed moet. Ik kan heus niet meer pra ten. We moeten de de toekomst morgen maar bespreken. Hij ging onmiddellijk opzij om haar voorbij te laten, maar toen zij bij de deur gekomen was. zei hij rustig: Lora Haar lichaam verstrakte zich even en zonder zich om te keren zei ze: Zo noemde vader mij. Ik ik weet niet zeker of ik het prettig vind, dat u die naam gebruikt. Maar ik weet niet hoe ik je an ders moet noemen. Sinds ik je vader ontmoette, heb ik nooit anders over je horen praten, dan als Lora. Zij gaf hier niet direct antwoord op. Zij keerde zich om. Wat wilt u eigenlijk? Met twee grote stappen was hij bij haar. zo dicht, dat zij naar hem op moest zien. Zij keek hem in zijn don kere, dwingende ogen, die haar iet wat bang maakten. Inzake die haat, zei hij langzaam moet je geen overhaast besluit ne men Het zal voor ons beiden zo veel gemakkelijker zijn als je me niet haat. Heel even raakte hij met de vingers haar wang aan. En nu goedennacht. Zacht greep hij haar arm en hij bracht haar de gang op. Dit was misschien het wonderlijkste ogenblik van de hele wonderlijke avond, dacht Leonora, terwijl zij langzaam naar haar eigen kamer ging. Nog langzamer sloot zij de deur achter zich. Zij ging op de kant van haar bed zitten. Het was nog geen uur geleden, dat zij deze kamer had verlaten, voor altijd, zoals zij toen meende. Nu was zij er weer terug, en ofschoon de kamer nog dezelfde was, had zij en haar gehele leven een gro te verandering ondergaan. Zij was nu niet meer Robert Cul- pane's onbeduidende, doch geliefde dochter, die ongeduldig op zijn thuis komst wachtte. Zij was alleen, vol komen en onherroepelijk alleen in 'n vreemde wereld, zonder vrienden. Zij kon zich wel voorhouden, dat zij een voogd had, dat Bruce Mickle- ham voor haar zou zorgen, doch dit was slechts een spelletje met woor den. Hij betekende immers niets voor haar. -—Er behoeft maar weinig meer te gebeuren of ik word echt bang van hem. dacht Leonora wanhopig. En van hem houden is helemaal uitge sloten. Dat was het ergste van alles. Nu besefte zij, dat al die jaren dat haar vader weg geweest was, alleen maar jaren van wachten waren geweest. Zij had genoegen moeten nemen met tan te Sophie's nogal bloedarme genegen heid. met romantische dromen over de thuiskomst van haar vader en evenzeer romantische herinneringen aan de korte vacanties die zij samen genoten hadden. Echt ongelukkig was zij nooit geweest, omdat zij wist. dat op zekere dag evenals haar school- kwartalen altijd met vacantie eindig den haar vader zou thuiskomen. Dan zou zij werkelijk bij iemand be horen en kon zij liefhebben en lief gehad worden zo veel zij wilde. Maar dat was nu allemaal voorbij onherroepelijk voorbij, zelfs voor dat het was begonnen. Met een lichte wanhopige beweging stond Leonora weer op en zij ging naar het raam.' Zij leunde met het hoofd tegen de omlijsting en staarde triest naar buiten, zonder eigenlijk iets te zien. Zij dacht aan de al te korte vacanties als haar vader thuis was geweest. Op een zekere dag waren zij naar buiten gegaan, zij beiden, zonder tan te Sophie. Wat was hij die dag vro lijk, onbezorgd en luchthartig ge weest. Helemaal geen volwassen man, vond Leonora. En toen was zij al gaan fantaseren over de heerlijke toekomst als hij voor altijd thuis zou zijn. Zij was toen stellig niet ouder dan tien jaar geweest, maar zij kon het zich allemaal heel duidelijk herinne ren. Ze wist zelfs nog welk jurkje ze toen had gedragen. Het was zo geste ven, dat het langs haar blote benen schuurde, en in de rok zaten twee op rijgen, omdat tante Sophie er altijd van hield kleren te kunnen „uitleg gen". Haar vader had gelachen om die oprij gen en gezegd: Waarschijnlijk draag jij ce^ zij den jurk. voordat het tijd is die rijgen uit te leggen. Lora. De tienjarige Leonora had dit een prachtig vooruitzicht gevonden. En toen, nadat zij hun lunch gebruikt hadden, gezeten in een koele groene weide in de schaduw van een heg van bloeiende hagedoorn had zij een ketting van madeliefjes gemaakt en die rond haar hals gehangen. Vreemd, hoe alle kleinigheden te rug kwamen in haar herinnering, nu elk daarvan een zekere betekenis had. Wan haar vader had die bloem- ketting in de hand genomen en ge zegd: Wel, Lora vandaag zijn het nog madeliefjes, maar eens zul len het parels zijn. Zacht begon zij te schreien. Zij kon eenvoudig niet ophouden. Opeens be sefte zij, dat er iets triestigs was ge weest in de manier waarop hij dit gezegd had. Nooit was het haar tevoren in de gedachten gekomen, doch nu begon zij te begrijpen, dat er misschien ach ter al die zorgeloosheid en luchthar tigheid een koppig verlangen had ge staan om iets geweldigs te doen voor zijn dochter. En dat had hij gedaan. Hij had het fortuin, waarvan hij droomde, ge maakt. Zijn dochter was voor haar hele leven rijk. Maar dit betekende niets voor haar, nu hij er niet meer was, om het plezier met haar te de len. Ik wil helemaal geen parels of geld of iets van dien aard, snik te Leonora. Een katoenen jurk en een dag naar buiten zouden al lang Taed zijn, als vader er maar geweest as. (Wordt vervolgd) VRIJDAG 18 APRIL 1952. HILVERSUM I, 402 meter NCRV: 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek: 7 45 Een woord voor de dag; 8,00 Nieuws en weerberichten: 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Idem; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Gramofoonmuziek: 10.30 Morgendienst: 11.00 Pianoduo; 11.30 Gra mofoonmuziek; 12.00 Amusementsmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededeiingen; 12.33 Lichte muziek: 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Marinierskapel: 14.00 fuin- bouwpraatje; 14.15 Utrechts Stedelijk Or kest; 15.10 Viola d'amore. contrabas en piano; 15.40 Voordracht; 16.00 Kamermu ziek; 16.30 Voordracht; 16.50 Gramofoon muziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Op bezoek bij de Marinierskapel der Konink. lijke Marine; 17.40 Gramofoonmuziek; 17.45 Fries programma; 18.00 Nieuws; 18.15 Amusementsmuziek; 18.45 Gramofoonmu ziek; 18.50 Muzikale causerie; 19.15 Re geringsuitzending: Verklaring en toelich ting; 19.35 Gramofoonmuziek; 19.40 Ra diokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Lichte muziek; 20.40 „Zakendoen in de Verenigde Sta ten", causerie; 21.00 Radio Philharmonisch orkest en soliste; 22.05 Gramofoonmuziek; 22.15 Vocaal ensemble; 22JJ0 Orgelconcert; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Nederlandse schaak kampioenschappen; 23.20 Amusementsmu ziek; 23.50-24.00 Gramofoonmuziek HILVERSUM II, 298 meter VARA* 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek; y.oS Gramofoonmuziek; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoonmuziek* 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gramofoon muziek; - VPRO: 10.00 „Kinderen en Mensen", causerie: 10.05 Morgenwijdinp* VARA: 10.20 Orgelsoel; 10.50 Gramo foonmuziek; .11.15 Radiofeuilleton; 11.35 Hongaarse volksliederen; AVRO: 12 00 Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouw mededeiingen; 12.33 Sport en prognose; 12.48 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.20 Metropole orkest: 14.00 Kookpraat- je; 14.20 Gramofoonmuziek: le en 2e acte „Aida'\ opera; VARA: 16.00 Gramo foonmuziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Pianoduo; 17,20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; '18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Gramofoonmuziek; 19.10 „Wat doet uw* man?", klankbeeld; VPRO: 19.30 „Op Huisbezoek", cur sus; 19.50 Berichten: 20.00 Nieuws: 20 05 Boekbespreking; 20.10 Gramofoonmuziek; 20.30 „Benelux"; 20.40 „Leven op de aar de", causerie: VARA: 21.00 Cabare*- 21.30 „De Ducdalf": 21.50 Buitenlands overzicht: 22 05 Lichte muziek; 22.30 Gra mofoonmuziek; VPRO: 22.40 .Van daag', causerie: 22.45 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.30-24.00 Kamer orkest. BRUSSEL. FRANS, 484 meter 12.05 Oükeistconcert; 13.00 Nieuws; 13.10 en 14.00 Gramofoonmuziek: 14.30 Orgelcon cert; 15.00 en 16.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Gramofoonmuziek; 18.30 Filmmuziek; 19.00 en 19 40 Gramo foonmuziek; 19.45 Nieuws; 20 00 Orkest - concert: 21.00 en 21.30 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Gramofoonmuziek; 22.15 Kamermuziek; 22.45 Gramofoonmu ziek; 22.50 Nieuws. BRUSSEL, VLAAMS, 324 meter 11.45 Gramofoonmuziek; 12 30 Weerberich+en; 12.34 Gramofoonmuziek; 12.50 Koersen; 12.55 Gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Hammond-orgelrecital; 14 00, 14 45', 15.00 en 16.00 Gramofoonmuziek; 17.00 Nieuws; 17.10 Amusementsmuziek; IC 00 Gramofoonmuziek; 18.10 Voordracht; 18.20 Gramofoonmuziek; 18.30 Voor de solda ten; 19.00 Nieuws: 19 30 Actualiteiten; 19 50 Radiofeuilleton; 20.00 Gramofoon muziek; 20.15 Symphonie-orkest en so list' (Om 20.55 KunstoverzicV22.00 Nieuws: 22.15 Causerieën: 22.45 Gramo foonmuziek; 22.55-23.00 Nieuws

de Stem | 1952 | | pagina 5