Onderaards gebakken kuchjes voor verdedigers van Hulst ONZE PUZZLE Eerste Bergse champignons-kwekerij COiiter TRUMAN in botsing met BYRNES in bunker onder Borgvliet W ezenbeek Thomuske" Wat zit er toch onder de Molenberg? Met durf en oude rnemingsgeest. ..en zou dus 89 moeten zijn Hij werd geboren in 1863.... Oudste Kruislander Het snelste jachtvliegtuig DERDE BLAD ZATERDAG 22 MAART 1952 Dienstbode zakte door de vloer SCHOLIEREN OP DIEVENPAD LIN Goede temperatuurveel vocht en oppassen voor besmetting JAARBEURS „UITVERKOCHT" OVER EEN MAAND EERSTE OOGST Door het geloof in zijn petjezijn klompenzijn pijp Oplossing: van de vorige week VERKIEZINGSSTUNT OF ZWANEZANG Tweemaal vreesde hij voor een wereldoorlog De DE MOSSELTEELT HET BOVENGRONDSE HULST moge fraai en interessant zijn, maar een kijk je onder de grond van de oude veste moet toch veel belang wekkender zijn. Om Hulst is in de historie al veel gevochten. Verdedigers uit de oude tyd hadden de gewoonte zich zo dien mogelijk in te graven om veilig te zijn tegen de ronde ijzeren ballen die als kogels dienden en ze waren meesters in het maken van vluchtgangen en allerlei onderaardse gewel ven. Als men daarvan nu iets terug vindt, oefent dat een magische aan trekkingskracht uit. En het zet de fantasie aan het werk. (als militair bouwwerkl gezet nabii de kruising van de gangen die in de wallen gegraven waren. OP VRIJE WOENSDAGMIDDAG ALS MOLLEN In en rond Hulst is men al vele malen 1 met de spa op geheimzinnige za ken gestoten. En het is een verbreide mening, dat onder de stad vele gan gen moeten lopen, die op gezette tijden zo hier en daar eens werden ontdekt en die later weer werden toegemetseld of dichtgegooid Veel verhalen zijn er in omloop ever de overblijfselen uit_de voorbije oorlogstijden. Verschillende malen hebben belangstellenden ook de spa ter hand genomen om de zaak eens te onderzoeken. Zo staat er op de wal nog altijd de oude molen. Het is een oud bouw werk, dat nu eenmaal bij Hulst hoort. Helaas is hij in enigszins ver vallen staat, wat des te spijtiger is omdat de molen van een zeldzaam type is! Het is een van de mooiste molens die Nederland nog rijk is. Statig ver heft hij zijn, nu kale, profiel in de lucht. De omgang is er af. Hoog is hij en zijn bouw valt iedere molenkenner direct op. Er zit n.l een fraaie lijn in het bouwwerk, een welving die de strakheid aan het hoge ronde bouwsel ontneemt. Rond deze korenmolen, die van 1792 dateert, zijn al veel verhalen gespon nen. In vroeger jaren ging de mare, dat er een onderaards gewelf onder ontdekt was. Nu is dat volkomen mo gelijk, want de molen werd destijds (Advertentie» G6DISTIILEER0 PES LUES T*5 Pvat prikkelde de fantasie, vooral die van de jeugd. En de toen nog Jeug dige Desiré v. d. Walle (in wiens fami lie de molen toen in bezit was) ging direct aan 't graven, toen hij van het verhaal hoorde. Een oude mulders knecht kwam eens kijken ,.wat-ie daar aan 't doen was" en maakte hem dui delijk ,dat hij helemaal mis was. De knecht bleek de juiste plaats te weten en toen ging daar opnieuw de spa in de grond. Een waarempel, ze vonden een gang. Alleen de hopen dooie soldeniers, waai-van de gespekte verhalen repten, waren niet te vinden. Wel zijn er aan de buitenkant van de walleri geraam ten gevonden, waaronder een zonder hoofd. In de richting van de Dubbele Poort verdween de gevonden gang in de wal. En verder gaande, vond men een groot gewelf, dat veel leek op een anderaardse bakkerij. Er lag nog as in de ovens. Dit op een vrije Woensdagmiddag ontdekte, werd door volwassenen eens verder bekeken en men was het er wel over eens, dat het een „bom vrije" militaire broodbakkerij moet zijn geweest, waar de kuchjes van de belegerde soldaten werden gebak ken, ONDERGRONDSE KADEMUREN (~)ok naar de andere kant liep de gang door en op diverse andere plaatsen zijn ontdekkingen gedaan, die doen vermoeden, dat destijds de verde digers van Hulst als mollen onder de ganse stad moeten zijn doorgekropen. Zoals bekend ls, lag Hulst vroeger aan. 't water. Daaraan herinnert nog de Bierkaaistraat, Dat daar wel dege lijk een echte kaai moet hebben gele. gen, is wel duidelijk geworden. De huizen aan die straat zijn boven op de overblijfselen van de kademuren gebouwd en toen het pand van de fir ma Wilking werd verbouwd, vond men waar de kelders moesten komen even eens kademuren in de grond. In de stad zijn meerdere toevallige ondergrondse geheimzinnigheden ont dekt. Zo staat in de Steenstraat de vroegere abdij, tegenover het (eveneens voormalige) Landshuis. Daarover gaan ook verhalen. De dienstbode in het huis van dokter de Gier zakte er eens plotseling door de grond en kwam boven op een kist met destijds door dé vluchtende paters verborgen aardewerk terecht. Zo kwam men daar alweer in onderaards Hulst. In de tuin van hetzelfde huis waren ook eens twee tuinlieden aan 't werk, toen er onverwacht een verdwenen was. Met een grafstem riep hij zijn maat, maar die zag niets meer van hem. Hij zat ook al in een oude gang. TRADITIONELE SCHAT liezen, greep zij hen resoluut in de kraag met de bedoeling hen mee te rug te nemen naar het dorp. De kna pen verzetten zich met hand en tand, maar toen een villabewoner op het rumoer afkwam en tegelijkertijd een agent arriveerde, was het pleit spoe dig beslecht. De twee bekenden, dat zij uit een woning in lotterdam een bedrag van ruim 150 gulden hadden gestolen. Zij waren daarna op de trein gestapt om verder op avontuur te gaan. Om voor bereid te zijn op alle eventualiteiten hadden zij zich o.a. een luchtdruk pistool aangesehalt. Het illustre duo ls op transport ge steld naar Rotterdam. priester^? L: 1 Boeddhistisch temaat-' li ?t: 7 verle8en; H vlak- Woord-' 15 strafwerktuig; 14 voeg- 17 Bul2aarco00rzetsel: 16 pers' v00rn-l se insUntf. ,Tm; 19 beruchte Duit- vah 22 i 'afk': 20 kle"r; 21 inter- nog een? 27 rfaDd; leefmiddel; 26 stof- in uii onbekende (afk.); 28 oppcrwez?niaimsmfadaanSe Bijbel; 32 se adellHko'o ,h0ld6ndicht; 35 Spaan- 37 friese lekt 36 Indiseh voertuig; lijkc weide^ iqn'J: 38 Semeenschappe- «tand; 41 dwaas- ?°'.zetsek 40 water- sel- 44 42 boom; 43 voorzet sel <afk? 5n i 46 babbelkous: 4» het iaa- W s,aSsn°er; 51 deel van voorn 54 i S00rlropaal'd: 53 pei's bevel-' 5» u ,V' hoofddeksel; 57 delfstof- R,emell,(,haam: 59 zwarte wer- fil ,pers' voorn 62 herkau- stan'd (üt s waardigheid; 64 maan- zwbirf. lok, 88 zandbeuvel; 68 ge- vnno landbouwwerktuig: 70 «e- vaneen,s; 72 houten raamwerk. deel- 7fiaV,'Sr.be munt: 75 l'chaams- behorpnrt° 77 twee b« elkaar uenorende personen of zaken voor*^ 2 pappgaail 3 pers. stnnHo' t 0 herkauwer; 6 op- Russi^h ,n°?t; 9 priem; 12 effen; 13 Russisch staatsman; 16 schel van toon; ETn Etan de andere kant van de Dub- bele Poort weet iedereen wel de Molenberg, een hoge „puist" op de wal. Wat daar nu wel onder zit? Ver moedens zijn er genoeg, maar precies weet niemand het eigenlijk. Er zijn twee mogelijkheden om het te onder zoeken. Ten eerste kan men trachten oude papieren te vinden die het uitwij zen en de tweede mogelijkheid is de spa maar weer te pakken. Zeker is, dat er vroeger een molen op heeft gestaan. Hij weid gebouwd op oude, heel oude funderingen. Maar waarvan? Het lijkt er veel op, dat er een oude poort moet hebben gestaan, waarbij een kruithuis was. Verschil lende keren is er al eens een spa in gestoken en de Molenberg werd voor een klein deel afgegraven. Eb- kwam steen voor de dag, die (nu nog zicht baar) doet vermoeden dat er inderdaad een stevig bouwwerk onder de grote hoop aarde moet zitten. Er zijn zelfs stemmen die gewagen van een zeer fraai poortgebouw, zoals er in Vlaan deren geen tweede was te vinden! Twee paters uit de familie van Waes- berghe hebben er al eens naar ge speurd, maar het is een zo groot kar wei, dat daarvoor heel wat meer komt kijken! En de schat (want een partij verborgen goud en edelstenen hoort er nu eenmaal bij) is ook nog niet gevon den.... Zonder op die schat te speculeren: zou het geen aanbeveling verdienen de Molen-bergkwestie eens te onder zoeken? Wie weet wat voor beziens waardigs er nog onder uit komt. Vanzelfsprekend vereist het een ze kere organisatie en vooral geld. Maar het ontsluieren van de geneimen die de Hulsterse bodem nog in zich bergt, moet toch een dankbaar en lonend werk zijn. i Advertentie, OVERAL VERKRIJGBAAR PRODUCT DER JOCHEM HOLLAND N V. Westorslngel 18 - Botterdam Kordate kappersdochter li/Iet het verzoek een bankbiljet van 100 gulden te wisselen, verschenen Woensdagmiddag twee Rotterdamse Mulo-scholieren van resp. 12 en 13 jaar oud in een kapperswinkel te Lunteren. De eigenaar van de zaak liet de knapen rustig weer vertrekken, maar gaf de politie kennis van het gebeurde en stuurde tegelijkertijd zijn dochter per fiets er op uit om na te gaan, waar het tweetal bleef. Op een buitenweg vond de kappers dochter de jongens terug en daar zij vreesde hen uit het oog te zullen ver- (Advertenties) s a ntjés^lak ve r,f zet een glanzende KROON op Uw voorjaars-schoonmaak! Een HARDOLIN schilderbeurt verjongt en beschermt, geeft kleur en.... meer levensvreugde I VRAAGT UW VERFHANDELAAR HARDOLIN een. pnoductvMi*. N.V. VERNIS- FN VERFWAREN FABRIEK 7h J. WAGEMAKERS ÈN ZONEN TE BREDA CHAMPIGNONS EET JE NIET IEDEREN DAG. Als dagelijkse kost zijn ze te duur. Maar als er nu eens méér kwekerijen kwamen, als een aantal ondernemende lieden zich op de kweek toe ging leggen en het publiek door middel van goede propaganda met de culinaire moge lijkheden van de chamnignon op de hoogte werd gebracht In dat geval, vinden de heren J. Kooy en J. Sitsen te Bereen op Zoom, zou de champignon burgerkost kunnen worden. Hun vertr"--'"en in deze opvatting hebben zij metterdaad getoond door de inr' >ng van een „Duitse" bunker onder Nieuw-Borgvliet als champignons- kwekerij. Spoedig zal in een tweede, aangrenzende bunker de teelt beginnen. Onder buitenlanders W. Duitsland het sterkst J7VENALS vorige keren, zal ook de 58ste Jaarbeurs, die a.s. Dinsdag wordt geopend, volgeboekt zijn en zul len de in totaal 50.000 vierkante me ter op Vreeburg en aan de Croeselaan volledig bezet zijn. Vierduizend firma's uit in totaal dertig landen zijn van de partij. Uit hel eigen land zijn er meer dan ,1600. Ongeveer als op voorgaande Beurzen is dus ook nu de verhouding twee tegen drie ten voordele ran het buitenland. Van elders is West-Duitsland het sterkst vertegenwoordigd, en wel met bijna duizend inzendingen; dan vol gen Engeland, Frankrijk, Zwitserland en België. Ofschoon he buitenlandse deelneming meestal collectief is, is die van West-Duitsand van dien, aard, dat ze moet worden verspreid over beide terremen en verschillende gebouwen. Wat Nederland betreft, zal 'n over zicht worden gegeven van de industrie, welke meewerkt aan de militaire pro ductie. Reeds is op het Vreeburg een reusachtige scheepsschroef opgesteld als ter demonstratie, wat onze vader landse industrie ten opzichte van de fensie-doeleinden vermag. Zowel uit het binnenland als het buitenland verwacht de Jaarbeurs-di rectie in de volgende week veel offi cieel bezoek. „PN waai-om zou het niet lukken?" zegt de heer Kooy. „Waarom zou de champignon niet meer in trek kun nen komen? Tomaten zag je twintig jaar geleden toch ook bijna niet. Te genwoordig eet men ze uit de hand." Hij toont ons de rekken, aan twee kanten van de smalle bunkergang. Verdiepingsgewijs dragen die de broedbakken. Voor ons lekenoog zijn alle bakken gevuld met leem. Maar na enige uitleg kiiken we met het oog van de deskundige... We horen, dat de leem er slechts is voor de hoed- vorming der paddestoelen. Zij ver richt alleen „steun"-diersten. Het miscelium gedijt in speciaal daartoe geprepareerde paardenmest. En die zit ender de leemlaag. zodat we de voedingsbodem alleen kunnen ontdek ken als we terzij tegen een bak aan kijken. De heer Kooy haalt een vergroot glas uit zijn zak. Hij heeft iets zien bewegen op de leemlaag; microsco pisch kleine insecten, die zo spoedig mogelijk verdelgd moeten worden. Want elk besmettingsgevaar voor de paddestoelen moet onmiddellijk wor den afgewend. TEER GOEDJE en de andere morgen krioelt het van volwassen paddestoelen. NIET ZO SIMPEL pHAMPlGNONS zijn teer. En hier- in ligt het grote risico van de kweek. Zij hebben ontzaglijk veel vij anden. schimmels, andere zwam soor ten... Een enkele zonde tegen de kweek-voorzichtigheic', die de moeder der champignons is, kan de hele oogst bederven. „Kijk", zegt de heer Kooy, „het champignons-broed wordt in de paar denmest geënt. De broed krijgen we uit Engeland". En dan horen we iets zeggen over het kweekproces, dat wel iets ingewikkelder is dan het. groots brengen van zonnebloemen. Wat hier het broed wordt genoemd, is een product van reincultuur. In la boratoria worden de sporen der cham pignons op zijdepapier opgevangen; vervolgens worden zij overgebracht in vruchtbaar water, waardoor vlokvor- ming ontstaat. Deze vlokken nu wor den in de teeltbodem geënt cn dan begint de eigenlijke kweek. Het broed moet uitdijen; de vorming van het miscelium vindt plaats. En tenslotte komen dan de „hooien" hoven de leemlaag uit. In één enkele nacht kan een hele bak tot wasdom komen, 's Avonds zie je witte speldeknopjes (Advertentie., V) .lij een vriendelijk woord over heeft voor alle mensen? Komt dat soms omdat Thomuske nog heel regelmatig de akkers rondgaat om te zien naar net wassende graan en te praten met de boeren? Of is het te danken aan zijn liefde voor de simpele traditie? DE MIS VAN HALF 9 j3 roofdier; 23 handschrift om ge- aruM te worden; 25 bestuurscollege; 2 verbannene; 27 ongaarne; 29 roof- g vi'. „J. staafl 32 opening; 34 droef heid; 36 herkauwer; 44 lekkernij; 45 volkeren-orgaan (afk.); 47 dakbedek king; 48 vochtig met een schimmel- achtige reuk; 49 papiermaat; 54 blan- Ke (lnd.); 55 dwingeland; 58 lust trek; 60 kraan; 65 herkauwer; 67 prul; 68 vermogend; 69 tijdperk; 71 noot; 73 Pe^v?°™' 74 voorzetsel. nota bene: Verticaal 1 en verti caal 10 een bekend spreekwoord, baarsdorp algeeolie boapromep empoortme lpasokror haamstede hdrakdieb asdreunme alserffat seinknero TERN EUZEN QFFICIEEL staat hij ingeschre ven als Thomas Wezenbeek, maar ze kennen hem niet anders als Thomuske Wezenbeek en daar mee is zijn populariteit feitelijk reeds getekend. Hij woont in de Engelseweg van Kruisland, maar hij is er bijna nooit te vinden, want hij zwerft altijd hier of daar rond. Hij werd geboren in Februa ri 1863 en zou dus 89 jaar moeten zijn, maar Thomuske durft 't heel rustig te ontkennen, want hij is vitaal en hij zegt zelfnog jong ofschoon hij de oudste is van het hele dorp. Thomuske Wezenbeek is een voor beeld van een puur dorpstype. zoals er steeds minder voorkomen in de Brabantse landouwen. Géén zonder ling figuur, die grijs en versleten door de Dorpsstraat wandelt, ontzien als hij wordt door alle kinderen. Zó is Thomuske Wezenbeek zéker niet! Hij is er een van een oude garde, een man van de kleine traditie, die het dorpsleven door en door kent en zich nog altijd voor de gebeurtenissen interesseert. Hij praat tegen de kin deren, vraagt wie ze zijn en ln de hoeveelste klas van de lagere school ze zitten en of ze goed leren en goed oppassen bij de meester. Het ls ty pisch, dat de kinderen dan eerbiedig een antwoord geven. „Ik zit in de tweede klas, Thomuske, en ik had een zeven voor...." Thomuske is daar al lang mee te vreden. De kinderen spelen verder en hii voltooit zijn kuier. Een puur dorpstype? Jazeker! Thomuske Wezenbeek ge looft in het zijden petje, dat hij op zijn hoofd draagt. Hij gelooft in de zelf gesneden houten steel van zijn pijp. Hij zweert bij zijn klompen, zijn zwarte jasje met zijden banden en hij eerbiedigt zijn wandelstok, die altijd meegaat, overal heen. ronduit kunnen praten met Bet Schij ven van de hoek. Wat zou Toon Ver- rjeze dingen spelen allemaal een rol bij het bepalen van de populari teit, maar ezn zeer grote bijdrage le vert ook de tippel, die Thomuske elke Zondagmorgen onderneemt. Zijn wo ning staat drie kilometer van de kerk verwijderd en nooit zal de oudste van het dorp in de mis van half negen mankeren. Hij is altijd present. Dat weten en zien de mensen. En mocht hij er een keer niet zijn, dan wordt er in het café van Kees de Nijs over ge sproken. Want na de kerkdienst is Thomuske daar te vinden bij de bil jarters. die hem zeer schijnen te boeien. Het zijn elke Zondag dezelfde spelers en dezelfde toeschouwers. Tho muske Wezenbeek is er één van. Toon Vergouwen (hij vierde vorig jaar de gouden bruiloft!) is een tweede. Het kan niet anders of die tippel van drie kilometer heeft Thomuske mede po pulair gemaakt. Want zeggen de vrou wen. die bij moeder Zomers gaan kof fiedrinken niet altijd tegen elkaar „Thomuske, ja, hij was er toch weer!" HET KAN WEL ET n dan de ontzettend gezellige boom die Thomuske kan opzetten over vroeger. „Tóen stonden we voor een daalder per uur een halve hectare gras gouwen van hem denken, als hij zijn te maaien. Het was een slechte tijd, petje thuis had gelaten? Hoe zou Charles de smid erop reageren als Thomuske in zijn smidse verscheen zonder wandelstok? DRIE KILOMETER IAE VRAAG is te stellen waarom Thomuske Wezenbeek zo populair Zonder deze attributen zou hij niet is in Kruisland, is dat alleen omdat Het is nu allemaal anders geworden. Ik geloof dat we erg dankbaar moes ten zijn, ondanks alles. Hebben wij het nu zo slecht? Het is wel eens moeilijk, maar kom, het kan er toch mee door...." Zó spreekt Thomuske Wezenbeek. een waar dorpstype, dank zij zijn ge loof in de kleine dingen, die het leven schoon maken en vorm geven. 70ALS we het hier beschrijven, lijkt het allemaal erg eenvoudig. Maar in feite is het dat zeker niet. De warmteregeling in de bunker eist op zichzelf al veel aandacht. Voor elke fase van het ontwikkelingsproces moet een eigen aangepaste temperatuur worden geschapen. De mest moet „voorgewarmd" worden bij 50 graden Celsius, ze ontvangt het broed bij 25 graden en als de hoedvorming kan beginnen moet de binnentemperatuur op 15 graden worden gebracht. De heren sitsen en Kooy hebben een speciaal verwarmingsapparaat voor de bunker aangeschaft. Niet al leen wordt de temperatuur daardoor op peil gehouden, maar tevens vindt er een regelmatige luchtverversing en aanvoer van de nodige vochtige lucht plaats. Twee maanden zijn ze nu met de eigenlijke kweek bezig. Over een maand of wat verwachten zij de eer ste champignons-hoeden boven de leemlaag te zien verschijnen. In ze kere zin is de hele opzet het experi mentele stadium nog niet voorhij, maar door een enkele teleurstelling die tot nu toe overigens is uitge bleven zullen de eerste Bergse champignons-kwekers zich niet laten ontmoedigen. Daarvoor is de onder neming trouwens te kostbaar. PRODUCTIE-CIJFER WITTE Champignons worden er in de bunker gekweekt. De bruine soort smaakt precies eender, maar het oog wïl nu eenmaal ook iets hebben. De bakken hebben een totaal-op pervlak van ongeveer 350 vierkante meter. Als men weel, dat elke meter ongeveer 25 kg. champignons per jaar oplevert (bij 3 oogsten per jaar), kan men dus de jaarproductie van deze bunkerteelt uitrekenen. Ais de tweede bunker in gebruik wordt ge nomen, zal die productie verdubbeld kunnen worden. We horen nog, dat do ondernemen de Bergenaren in bunker nummer twee ook een experiment genomen hebben met winter-asperges. Niet om een asperges-revolutie to ontketenen, maar zuiver om de mogelijkheid van het telen in do wintermaanden (met kunstmatige kweekmetlnaden natuur lijk) te bewijzen. „Wo hebben het pro duct niet verkocht, maar zelf hebben we er toch een lekker hapje aan ge had". Verder houden de heren Kooy en Sitsen zich aan hun champignons. De vraag in Nederland is groter dan het binnenlandse aanbod. Waarom zouden zij de toekomst dus niet met gerecht vaardigd optimisme tegemoet zien? Trouwens: in brede kring is er be langstelling voor hun experiment. De eerste foto van wat men zegt 't snelste vliegtuig ter wereld: de Haw ker „Hunter". De „Hunter", een straaljager, werd in September j.l. tij dens de Britse luchtvaarttentoonstelling te Farnborough voor het eerst voorgevlogen. Het vliegtuig staat nog op de geheime lijst, zodat geen bijzonderheden over snelheid e.d. bekend gemaakt werden. T3RESIDENT TRUMAN is van oordeel dat zijn voornaamste verdien sten als President van de Verenigde Staten hierin bestaan dat hij een derde wereldoorlog heeft weten te voorkomen en het weerstands vermogen van de Amerikaanse economie in de afgelopen zeven jaar aanzienlijk vergroot heeft. Door welke principes de President zich in politicis laat leiden en hoe hij oordeelt over de vele autoriteiten, waarmee hij tijdens zijn pre sidentschap in aanraking is gekomen, kan men lezen in „Meneer de President", een pas verschenen boek van de hand van de radiocom mentator William Hillman, dat delen uit Trumans dagboek, vraagge sprekken en een aantal door de President geschreven speciale artike len bevat.. P)e meeste recensenten beschouwen het boek als een unicum daar het een zeer ongewoon verschijnsel geacht wordt, dat een President, die nog in functie is. reeds zijn memoires doet verschijnen en met talrijke onthullen de gegevens voor de dag komt. Oneens zijn de critici het over de reden, waarom dit openhartige relaas, dat volgens de President moet dienen om het grote publiek een indruk te geven van zijn leven en streven als Amerika's eerste burger, reeds thans gepubliceerd wordt. Sommigen van hen menen, dat de President met „Meneer de President" een nieuwe verkiezingscampagne heeft ingeluid, terwijl anderen het werk als zijn poli tieke zwanezang beschouwen. De Amerikaanse dagbladen wijden vooral aandacht aan de controverse die door deze publicatie in sommige kringen ontstaan is. Vooral het me morandum waarin Truman critiek oefent op James Byrnes, zijn voorma lige minister van Buitenlandse Zaken, heeft nogal wat stof doen opwaaien. In dit memorandum verwijt de Pre sident deze bewindsman, dat hij hem niet volledig heeft voorgelicht omtrent al hetgeen er op de 111 1945 te Moskou gehouden conferentie besproken is. In een voetnoot wijst de President erop, dat Byrnes van de inhoud van dit me morandum op de hoogte was. Laatst genoemde die thans gouverneur van South-Carolina is, heeft dit echter ten stelligste ontkend en heeft verklaard, dat het bestaan ervan hem volslagen onbekend was voor hij Trumans me moires gelezen had. Uit dit memorandum blijkt echter zonneklaar, dat de President al kort na de oorlog de agressieve bedoelingen van de Russische machthebbers on derkende. Wanneer men de Russen niet duidelijk maakte, waar het op stond, kon een derde wereldoorlog niet uitblijven, zo schreef hij aan Byrnes. Truman vertelt, dat hij tweemaal voor het uitbreken van een wereld oorlog vreesde, namelijk ten tijde van de blokkade van Berlijn en toen de Chinezen in Korea intervenieerden. In beide gevallen kon echter door het resoluut ingrijpen van de Amerikaan se regering het ergste worden voorko men. „DE BAAS" President blijkt de grootste be wondering te hebben voor de wel sprekendheid der oude Grieken en Ro meinen, terwijl hij niet minder ge ïnteresseerd is in de carrière van zijn dochter. Zijn vrouw noemt hij steeds „de baas" en hij ziet haar nog altijd als het meisje met de gouden lokken, dat op de schoolbanken achter hem zaten dat in zijn ogen de mooiste en liefste verschijning ter wereld is ge bleven. Belgische markt weer gewonnen J-JET is het aan- en verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom gelukt, de Belgische markl, die in 1950 tengevolge van het optreden van de mosseiparasiet verloren was gegaan, volledig terug te winnen. Dat dit is gelukt, is te danken aan de goede kwaliteit, die de Zeeuwse mossel in 1951 had. Ook nu het seizoen ten einde loopt, wordt rlleen het beste wat nog te le veren is, op de markt gebracht en zo doende kan de export nog enige tijd gaande worden gehouden. In totaal zijn dit seizoen plm. 200 000 tonnen mosselen naar België geëxpov'eerd. Ook Frankrijk nam ongeveer 200 000 tonnen af. doch verlangde uitsluitend nog Waddenzee-mosselen.

de Stem | 1952 | | pagina 9