Stad era Land Walcheren Wist U Zuid-Beveland Z.-VLA AN DEREN Rotterdam: in één slag 5 zaken erbij verhuren Mr Oud: ,,'t Is geen interland-wedstrijd" OPTIMABED, DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 22 MAART 1952 filmprogramma's. doktersdienst. dienst dierenartsen. lezing over de nieuwe kieswet. nog meer op hun geweten. onderscheidingen. fietsendiefstal te hulst berecht. VLISSSINGEN ALS MARINE-BASIS SVlIDDELBURU VLISSINGEN Onthulling monument te Vlissingen CAISSONS VOOR DE BRAAKMAN De tentoonstelling van het goede boek Geen Ambonezen meer te Grijpskerke GOES .GOLDENMIDWAY, de verrassing voor de rokers ENGELSE INVASIE IN TERNEUZEN TERNEUZEN AXEL HULST Enalebert die is goed Jong hart in oude stad Rechtbank-uitspraken KERKMEESTERS BENOEMD Zeeuws tijdschrift is weer belangrijk Rotterdamse zeeman wist de weg niet BLOEMBOLLENPAKKET 3£mek.rif BAKKER-VAN DIJK Voorbereidende klas voor kath. H.B.S. te Schoondijke EXAMENS AGENDA Hieronder geven wij de katho lieke keuringseisen van de films, die in Zeeuwse bioscopen worden vertoond Bioscoopgebouw, Hulst: Bright Victory 14 jaar; Abbott en Co- stello in het vreemdelingenlegioen -» 14 jaar. Olymp.a Theater, Sas van Gent: De gebroken pijl 14 jaar; Mon tana 14 'aar; Moessorgsky alie leeftijden. Hofzichttheater, IJzendijke: De ondereang van de Red Witch 18 jaar. Het Centrum. Axel: Het licht dat verdween 14 jaar; Abbott en Costello in het vreemdelingen legioen 14 jaar- Luxor Theater. Terneuzen: An- gelo 18 jaar; Road to Zanzibar alle leeftijden. Ledel Theater, Oostburg: Para dijsvogel 18 jaar; Dochter van de Sheriff 14 jaar. Concertgebouw Terneuzen: Min derjarig meisje vermist 14 jaar. Te Goes wordt Zondag de dok- tersdienst waargenomen door dok ter Doeleman en te Heinkenszand, Arendskerke en Wolfaartsdijk door dokter Zonnevylle. Dokter Folmer te Driewegen neemt waar voor dokter Kiviet te Borssele voor dokter Geldvrblom. De dienst op Zuid-Beveland West wordt Zondag waargenomen door de heren A. Eizerman te Goes en Joh. Klaassen te Hein kenszand. De onderafdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Neder landse Bond van Gemeente-amb tenaren hield een gecombineerde ledenvergadering met de leden van het Instituut voor bestuurs wetenschappen te Goes. In deze bijeenkomst hield de heer Ph. Wessels een lezing voor de nieuwe Kieswet. In een volgen de vergadering zal de heer B. Funk, turgemeester van Heinkens zand, een causerie houden over de nieuwe Winkelsluitingswet. De twee jeugdige Vlissingers. die vorige week een Inbraak pleeg den aan de Kanaaldijk te Middel burg, blijken zich ook schuldig te hebben gemaakt aan de op 14 Ja nuari j.l. gepleegde inbraak in de chr. school te Breskens. Bij KB werd de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toegekend aan de heer P. Hendrikse, arbeider op de afdeling metaalbewerking van de N.V. „The Vitrite Works" te Mid delburg, aan de heer A. Dingeman- se te Kortgene, landarbeider op het landbouwbedrijf van J. A. v. Oeveren, De 31-jarige timmerman uit Axel G. T. stond gisteren voor de Middelburgse rechtbank terecht, wegens diefstal van een flets, reeds gepleegd op 31 Mei 1951 te Hulst. De man, die bekende, hoor de 6 maanden met aftrek tegen zich eisen en terbeschikkingstelling van de regering (Advententle Haven vol met oorlogs bodems CINDS gisteren ligt de haven van Vlissingen vol oorlogsbodems, wat een bijzonder levendig gezicht op levert. Deze levendigheid breidde zich ook uit over de stad zelf, waar het van Britse en Nederlandse Jantjes gaat wemelen. Behalve de Bramble zijn de volgen de Britse mijnenvegers binnengeval len: „Rinaldo", „Pincher" en „Laer tes" en daarenboven een uit vijf schepen bestaande divisie snelvaren de motortorpedoboten. Voorts zagen wij de Nederlandse mijnenvegers „Tesselstroom", Wester- schelde" en „Hollands Diep". De commandanten van de Engelse schepen brachten gisterenmiddag een beleefdheidsbezoek aan de comman dant Maritieme middelen, kapitein ter zee J Broekhuyzen, die zijn gas ten aan boord van de „Jacob van Heemskerk" ontving. Later op de dag ging kapitein ter zee Broekhuyzen een tegenbezoek brengen aan de Engelse staf aan boord van de „Rinaldo". Wij vernamen nog. dat er drie Ne derlandse mijnenvegers naar de ha ven van Veere zijn gevaren en vijf naar de haven van Terneuzen. Maan dag vangen de oefeningen in de Scheldemonden aan. ST. PETRUS EN PAULUS De meer dan levensgrote beelden van St. Petrus en Paulus, de patroons van de Middelburgse parochie, staan nu, op enkele fragmenten na' stevig verankerd in de voorgevel van de nieuwe kerk. Niet minder dan 25 fragmenten, die samen 1500 kg. we gen, moeten zorvuldig op' elkaar ge past en bevestigd worden. De twee beelden m één groep ver enigd. zijn in moderne en verantwoor de opvatting door de beeldhouwer v. Haaren uit Amsterdam vervaardigd. Zilveren jubileum. Op 1 April a.s. z«l de beer a K. Louws, commies secretaris der Rijksbelastingen, zijn 25-jarig ambtsjubileum vieren. Hij be gon in 1927 als klerk te Middelburg en is „us steeds in de Zeeuwse hoofd stad werkzaam geweest. TWEE AANRIJDINGEN Doordat de chauffeur van een Ma rine-vrachtwagen geen voorrang gaf kwam deze op de hoek van de Prins Hendrikweg en de Oost-souburgseweg in botsing met een personenwagen, welke zwaar beschadigd werd Ook de Marinewagen liep schade op Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor Kort daarop ontstond 100 meter verder in de bocht van de Prins Hen drikwcg, een aanrijding tussen >wef personenwagens, doordat één der be stuurders de bocht te ruim najn Bei de wagens werden beschadigd, maai ook hiei deden zich geen persoonlijk ongevallen voor. XX>0000<XX>00000000000000 Dat wij zwarte Colberts en Jacquets met fantasie pantalons voor huwelijk, begrafenis, enz. Tevens hoge zijden hoe den en handschoenen in huur. Vraagt U eens inlichtingen, wij kunnen U altijd van dienst zijn. ooc-ooooooooooooooooooooo Minister van Oorlog komt ENE ONTHULLING van het monu- ment van het 4e Commando te Vlissingen op 31 Mei a.s., zal worden bijgewoond door de minister van Oor log en van Marine, ir. C. Staf, die te vens de regering zal vertegenwoordi gen. Van Britse zijde zullen onder meer de volgende officieren aanwezig zijn: brigade-general „.Leieester, die het bevel had over de Commando-brigade waartoe het 4e Commando en de com mando's, die bij Westkapelle geland zijn behoorden; brigade-generaal lord Lovat, die het bèvel heeft gehad over het 4e Commando en de commando brigade, totdat hij in Normandië werd gewond, en kolonel Charles Vaughan, die de leiding heeft gehad van de op leiding van alle commando-soldaten gedurende de oorlog. Door de Britse Admiraliteit is de torpedobootjager Opportune beschik baar gesteld voor het overbrengen van de uit Engeland en Schotland komen de oud-commando soldaten. IN ZEELAND DUW-objecten worden geliquideerd Nu het voorjaar begint MU het voorjaar zijn intreae heeft gedaan en het normale werk op het land moet beginnen, heeft de D. U.W." een begin gemaakt met de li quidatie van haar objecten in Zee land, waarbij de laatste maanden on geveer 1500 arbeiders werkzaam Wa ren (Walcheren is hierbij niet mee gerekend». De drie grootste objecten zijn te Rilland in de Bathpolder, waar 350 mensen tewerk waren gesteld; de grondverbeteringsarbeid in de Holla- te-polder op Tholen met 230 man en de ruilverkaveling in de Vier bannen op Schouwen waar ongeveer 500 man mee bezig was. Te Rilland en op Thölen zullen te gen 1 April de meeste arbeiders wor den ontslagen en op Schouwen tegen half April. Vandaag bijvoorbeeld krijgen 160 arbeiders te Rilland hun ontslag, meest Brabanders, waarvan er alleen reeds uit het zg. noodgebied Etten 136 afkomstig zijn. Volgende week zal dit ontslag de meeste anderen treffen efi dezelfde gang van zaken wordt het op Tholen en met een verschil van 14 dagen ook op Schouwen. In de liquidatie tegen 1 April zijn de meeste kleinere objecten in Zee land ook begrepen, voor zover die ten minste op landbouwgronden betrek king hebben. Ook de oude worden gebruikt 1 ANGS het kanaal van Terneuzen naar Gent worden thans een se rie caissons gegoten die zullen dienen om straks de afsluitdijk van de Braak man te dichten. De aannemer van het droogleggings- werk van de Braakman voert dit werk zelf uit, Aan de Oostzijde van het kanaal nabij de terreinen van ,,De Hoop" kan men de betonnen vierkan te gevaarten zien groeien. In totaaj zullen er enkele tientallen van deze caissons gemaakt worden. Ook de grote caissons uit de oor logstijd, welke a) enkele jaren ondei Sluiskil liggen, zullen bij het dichten van de dijk worden gebruikt Men ie bezig deze gereed te maken Wanneet straks de 2t» km. lange dijk zo vei gereed is dat ze gedicht kan worden zulten de caissons met een bak wor den overgebracht. In Schuttershof te Mid delburg ptE tentoonstelling van het goede en katholieke boek, welke Don derdagavond in het Schuttershof te Middelburg door wethouder van t Westende werd geopend is behalve vandaag ook nog morgen en Maandag geopend. De prachtige expositie verdient de aandacht van geheel katholiek Zee- land; vooral de bestuurders van on ze parochiebibliotheken mogen deze unieke gelegenheid om kennis te ma ken met de katholieke boekenmarkt met verzuimen. Voor aanvulling van hun bibliotheken vinden zij hier alle materiaal. Gisteren meidden wij, dat de heer Carrière de spreker van de avond in leidde; dit is echter de heer v. Dijk van de vereniging „8t. Jan" geweest. Behalve Middelburgers toonden ook reeds Vlissingers en Goesenaren hun belangstelling. L-JET niet zo zwaar door Ambonezen bezette kamp te Grijpskerke is thans door hen ontruimd, omdat het weev betrokken moet worden door D. U.W.-arbeiders. De Ambonezen, waar onder ook diverse gezinnen zijn nu over verschillende andere kampen en woonoorden, o.m. te Breskens, ver deeld Het vervoer had met autobus sen plaats en alles verliep ordelijk. OORLOS-SOUVENIRS Bij delfwerk ten behoeve van de Breede Watering aan de Oude Singel, nabij de z.g. Munitiedijk stieten de gravers in een sloot op een hoeveel heid granaten en ander gevaarlijk oorlogstuig. Deskundigen werden ge waarschuwd en verzocht om de zaak op te ruimen, 'sHeer Arendskerke RAADSVERGADERING Woensdag 26 Maart a.s. komt de raad dezer gemeente in openbare vergade ring bijeen. De agenda vermeldt o.a. een verzoek van het bestuur van de Herv. chr. Sohool te 's-Heer Hendriks kinderen om gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een nieuw schoolgebouw, een voorstel tot vaststelling van een verordening inza ke het in gebruik geven van het ver enigingsgebouw te Nieuwdorp en de bs.ioeming van een gemeentewerk man. Kinderfeest. In de algemene le denvergadering van de Oranjevereni ging werd besmten op 30 Augustus a.s, een kinderfeest te organiseren. Herbenoemd werden de aftreden de bestuursleden de heren BuLer, Pol derdijk en Schipper. Kruiningen ERETEKENEN UITGEREIKT De burgemeester reikte eretekenen voor „Orae en Vrede" uit, t.w. aan M. van den Beige, P. Boone, B. Den, J. Nieuwenhuize en M. Paauwe, allen te Kruiningen, en G. Augusteijn, P. J. Jansen en A. Wijnanas, allen te Hansweert. Oudermiddag. De Landbouwhuis- houdscnool van de Z.L.M. hield een oudermiddag in het Zonagsscnoo-ge- bouw. De directrice, mej. C. Boogerd, xon een groot aantal ouders en be langstellenden verwelkomen. Enke.e leeiingen gaven zang en decamatie ten beste. Mevr. Huijsman-Griep sprak over „Onze opgroeiende meis jes" en droeg na de pauze enige Zeeuwse schetsjes voor. Vooraf was er gelegenheid het werk der leerlingen te bezichtigen. (Advertentie i Een voorproefje vaji de grote oefeningen TERNEUZEN heeft een voorproef je gehad van de aangekondigde gro te oefeningen, welke in de mond van de Schelde gaan plaats hebben en waarvan wij reeds uitvoeriger mel ding maakten. Vrijdag liepen vier Engelse en de Nederlandse mijnenvegers „Schou wen", „Putten", „Walcheren", „Schier monnikoog" en „Goeree" de haven van Terneuzen binnen, onder com mando van de Engelsman L. W. Wat ford. De bevelvoerders van de verschil lende schepen werden door het ge meentebestuur ter kennismaking op het stadhuis ontvangen. De belang stelling van de zijde der bevolking was zeer groot. BLOEDTRANSFUSIE VOND 200 DEELNEMERS In het Openbaar Lyceum werd ten behoeve van de Bloedtransfusiedienst van het Ned. Roode Kruis bij onge veer 200 personen een halve liter bloed afgenomen. Procentsgewijze slaat Terneuzen bij deze actie geen slecht figuur. Geslipt. Ter hoogte van de brei- fabriek „Het Zwaantje" slipte door plotseling remmen een personenauto, bestuurd door de heer W. F. v. T. De wagen kwam langs de weg tegen het afrasteringsmuurtje van de breifa- bnek terecht. Filmprogramma. Ook in onze plaats, in 't Centrum, draait deze week de film „Het licht dat verdween". Stierenkeuring. Van de 5 aan gevoerde stieren werden er 4 goedge keurd. Het waren Kees, eig. A. van Arenthals, Stella's Adema eig. C. de Feyter, Tony. eig. P. B. van Hoeve, Dolus, eig. P. Dielem'an. kan men de twee grootste filmdwazen aan 't werk zien en er smakelijk om lachen. De Klinge (B.) EEN OPENLUCHTSPEL In Juli a.s. zal 'n groots H. Hart- feest gevierd worden. Onze H. Hart- bond heeft besloten om bij deze ge legenheid 't mooie stuk: „Christus vet- worpen" in de openlucht op te voeren. Zij, die hun medewerking voor dit stuk willen verlenen, kunnen zich in verbinding stellen met kap. Vermeers of met de heer Jos. Nachtegael. Nieuw-Namen Koeien aangeslagen. Door de rijkspolitie zijn in de Prosperpolder des nachts drie koeien aangeslagen. De smokkelaars namen de benen. K.A.B.-bestuur. Het bestuur van de plaatselijke K.A.B.-afdeling is met twee leden uitgebreid. De heer A. Kindt heeft zitting genomen namens de textielarbeiders en is herkiesbaar binnen twee Jaar. De heer c. Bos- schaert heeft nu zitting namens de bouwvakarbeiders en is volgend jaar herkiesbaar. Graauiv Stieronkeuring. Bij een keuring van dekstieren alhier werden drie exemplaren ter keuring aangeboden. Twee ervan werden goedgekeurd en wel een van P. Bruggeman en een van gebr. Mahu. HET LICHT DAT VERDWEEN In het Bicscoopgebouw draalt een interessante film, „Het licht dat ver dween", gemaakt naar net boek „Lights out van Baynard Kendncn. De veie fums cue ofwel de oorlog of sommige na-oonogse toestanden be handelen zijn leg.o, maar daaronder maakt dit verhaal wel een zeer gun stige uitzondering. Het scnetst de le vensloop van een in de oorlog blind gescnoten Amerikaanse sergeant, die, alvorens de maatscnappij opnieuw aan te kunnen, zrin levensmoed moet terugwinnen. De fnm is een zorgvul dig opgebouwd relaas van de lijdens weg die de blinde heeft te gaan en kenmeikt zich ondanks de realiteit, die de Amerikaanse mentaliteit met zich rp.ee brengt, door een grote warm te. Het is een sympathiek verhaal, dat induik maakt (14 jaar». In „Abbot en Costello in het vreemdelingenlegioen' (Advertentie; Breskens VEERBOOT MAAKTE STUKKEN Tc. n het m.s. „Prins Berohard" van de Provinciale Veerdienst de ha ven binnenliep, kwam het omgezet door de hevige stroom, in aanraking met een der palen van de Westhaven- dam. Het resultaat was een scheur ln de zijwand, ongeveer een meter boven het berghout. Begin van brand. In de keuken van café de Vuyst ontstond een be-' gin van brand, doordat de vlam in een pot met frituurvet sloeg. Met eni ge natte balen en een branablusap- paraat was men het brandje spoedig meester. IJzendijke HET BEVOLKINGSONDERZOEK De data. waarop het t.b.c.-onderzoek in onze gemeente zal plaats hebben, zijn tnans beaend, n.l. 15, 16, 17 en 18 April. Ei' is een comité samengesteld, bestaande uit het gemeentebestuur, dokter Brouwer en dokter Rozemeijer, de heer J. Ch. Cornelis als vertegen woordiger van het Wit-Gele Kruis, de heer W. van der Hooft als veite- genwoordiger van het Groene Kruis, oe Eevw, Zusters wijkverpleegsters van beide Kruisverenigingen, ae Maat schappelijk werkster mejuffrouw Zon derland en de hoofden van de Lagere Scholen. Verwacht wordt dat allen zul len doordrongen zijn van het grote nut van dit onderzoek en zich zon der uitzondering zullen opgeven. Aardenburg BEVOLKINGSONDERZOEK Het bevolkingsonderzoek, dat in on ze gemeente werd gehouden, mag ge slaagd worden genoemd. Van degenen die voor onderzoek m aanmerking kwamen is 88,3 pCt. ter doorlichting verschenen. In totaal werden 2602 fo to's genomen. Hiervan waren 143 Am- bonnezen en 236 kinderen. Het aantal weigeraars bedroeg 305. Collecte. De huis-aan-huis-col- iecte, welke alhier werd gehouden door het Leger des Heils, bracht ƒ61,65 op. nEGENE, DIE GISTERENMIDDAG in Rotterdam vanaf het Hofplein de Coolsingel opwandelde, zal niet geweten hebben, hoe hij het had, wanneer hij de dagbladen der laatste dagen had gemist. Politie te paard en te voet hielden hele mensenmassa's in bedwang, die zich tussen hou ten staketsels persten. Het begon er te lijken op het Feyenoord-stadion vóór een wedstrijd Nederland-België. AL deze duizenden waren gekomen om de eersten te zijn, die de vijf nieuw te openen zaken betraden, die zich nebben gevestigd in het kolossa le zakenpand tussen Beurs en Eras- mushuis Om half 2 zagen de nieuws gierigen Burgemeester en Wthoudrs achter de glazen deuren van C. en A Brenninkmeyer vrschijnen en een kwarrier daarna hoorde men een ?e juich en zag men burgemeester Oud gewapend met een blinkende schaar, het groen-witte lint (de Rotterdamse kleuren* doorknippen En dan begon de stroom mensen te vloeien... Wat er in dat kwartier gebeurde'! Daar stonden honderden in de ver koopsruimte parterre te luisteren naar de woorden van de direct eui van het Rotterdamse bedrlji de heer Wolfgang Brenninkmeyer, die een welkomstwoord sprak, op de grote be tekenis van deze dag wees en het per soneel opwekte er het allerbeste van te maken. Tenslotte nodigde hij mr Oud uit. om de openingsplechtigheid te verrichten. NIEUWE LENTE... r)E burgemeester maakte de datum van toepassing op de gebeurtenis door de bekende woorden „Een nieu we lente eeneinu wel ente, een nieuw geluid" in ver band te brengen met deze opening Die lente sloeg niet alleen op het mooie gebouw met alle waren die zich daarin bevonden, maar ook op al die lieve jongedames, die hier zeker niet de laatste attractie zijn. „Als je wat ouder begint te worden is het prettig wat jeugd om je heen te zien", licht te de burgemeester zijn verklaring nader toe. Rotterdam moet nu zowat 650 jaar oud zijn en d stad is nu bezig aan haar tweede jeugd: zij heeft zo lang zamrhand eei heel nieuw hart ge kregen nadat het oude zo ruw was uitgesneden Voor het postkantoor staat nog een straatje van noodwinkels, die ten dode zijn gedoemd. Maar zij hebben de vlag uitgestoken en onder de woor den „Het Hart van Rotterdam" een feestversiering aangebracht. Zij zijn als de gladiatoren, die, voor zij de arena betraden, waar een mogelijke dood hen wachtte, Caesar een groet brachten van degenen, die sterven gingen Met een variant daarop zeg- het B.eursstraatje" vandaag: „Avé C. en A„ zij die sterven gaan groeten U". Maar deze winkeliers doen dit niet met droefheid, want zij weten dat zij voor hun ten dode gedoemde noodwinkel een modern zakenpand te rug zullen krijgen. Na aldus een sprankelend spel van woorden ten beste te hebben gege ven, kreeg de burgemeester de schaar aangeboden en volgde de gewichtige knip. Op de derde verdieping verzamelden de genodigden zich in de keurige re cratiezaal, waar de heren dr L. Bren ninkmeyer en Wolfgang Brennmk meyer de gelukwensen van alle vrien den en goede relaties in ontvangst namen. Even daarna had de plechtige ope ning plaats van de ..huisgenoten" de firma Voss en de drie kleinere win kelzaken van de firma's Vrolijk, Da men en van 0_. De hele middag bleef het een gro te drukte in het Rotterdamse een trum; alle andere w.nkeleaken in d( omgeving profiteerden er mee van. De beroving in de taxi |~AE 24-jarige Middelburgse koopman F. A. C., die tezamen met zijn collega D. J. J. uit Goes eind Novem ber van het vorige jaar tijdens een autorit van Goes naar Rotterdam een dronken medepassagier van een f 1300 beroofde, werd door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden met aftrek van het voorar rest, J. kreeg een jaar gevangenis straf eveneens met aftrek C B. werd wegens diefstal na in sluiping, in Zeeuwsch-Vlaanderen ge pleegd, veroordeeld tot 1 jaar gevan genisstraf met aftrek en voorwaarde lijke ter beschikkingstelling en C. de J. te Vlissingen tot 9 maanden (waar van 5 voorwaardelijk) met aftrek. (Advertentie BEZITTERS van een MAKEN ONGEVRAAGD RECLAME FIRMA JULIA v. d. WALLE HULST J"NE Bisschop van Breda heeft be noemd tot kerkmeester: A. Basti- aansen en J. Voeten te Boaschenhoofd G. v. Sprundel te Willemstad; F. A. Smits; J. A. Vermeulen en P. A. Adri- aansen te Steenbergen (H. Gumma- i'us iG. v. Kimmenade en A. v. Over- veld te Breda (H. Rozenkrans)Fr. de Meyer en J. Boerbooms te Terneu zen; Adr. Kas en D. Luykx te St. Wil- lebrordR. W. Jansen. C. Coppens en J. Hillemans te Roosendaal Cornelius); Jos. v. Mierlo en J. Cales te Breda (H. Joseph)E. Haverbeke en G. Hendrikse te Uzendijks; j. F. TIET JONi"4TVfc—4L«ENEN num. f I mer van het Zeeuwse tijdschrift heeft weer een rijke inaoud. De re. dactie blijkt breed genoeg om haar medewerker» buiten eigen kring te zoeken en ia daar zeer gelukkig mee. Geopend woqjjt met een belangwek kende bijdrage van de luitenant-admi raal b.d. Helfrich over de maritiem- strategische betekenis der Schelde monden. Hetzelfde Kan worden gezegd van de bijdrage, welke de oud-Commissa ris der Koningin van Gron.ngen, mr. J. Linthorst Homan afstond over het regionalisme. Zonder overdrijving wijst de schrij ver op de waarde van het eig—ie, dat iedere streek in cuituur, zeden en ge woonten rijk is en betoogt, dat de handhaving daarvan volkomen gezond en goed is. Aan de Zeeuwen, die 't laatste wel eens ve.geten, heeft dit artikel wel iets te zeggen. Ir. W. v. d. V. erff, de man van de herverkaveling van Wal- cheren schreef over dit onderwerp een schets waarin een stukje geschiedenis steekt, dat even interessant, als ge degen is. Duidelijk maakt schrijver het o.m., hoe de herverkaveling van Walcheren ook de sanering in zich besluit. Doordat reeds 85 Walcherse boeren naar de N.p.-polder vertrokken en er thans weer 37 bedrijven voor Walche- renaren ter beschikking werden ge steld. is er op Walcheren 1550 h.a» voor de vergioting van de te kleine bedrijven vrij gekomen; niet minder dan 300 Walcnerse boeren zullen hier van profiteren. Van J. H. Roelvink is een tweede gedocumenteerd artikel over de mossel visserij opgenomen en de heer J. Cor nelis uit IJzendijke vertelt bij enkele illustraties een en ander over de merk waardige schilderingen, welke ln bloot gelegde kerkgraven te Aardenburg en Sluis zijn gevonden. De Zeeuwse kroniek nam ir. 't Hooft voor zijn rekening. Hij werd door trein gegre pen en verwond TME Rotterdamse zeeman, de Jonge, wilde Vrijdagavond naar zijn schip in de Binnenhaven te Vlissin gen terugkeren, maar door onbekend heid met de te volgen weg, kwam hij op de terreinen der spoorwegen te recht. Hij liep tussen en naast de rails en werd gegrepen door de trein, die uit Vlissingen was vertrokken. De man liep ernstige verwondingen op. Met o.a. een verbrijzeld been werd de ongelukkige zeeman in het St. Jo- sephziekenhuis opgenomen. De schoe nen van de verongelukte dwaler wer den 20 meter van de plaats des on- heils teruggevonden. Advertentie» €xtra goedkoop 00 mrootbioermge gladiolen, 1U0 Franse ranonkels, 100 „luavert es vier", 60 Montbretia's, 35 enkele anemonen, 25 dubbele anemonep, ibloeiende dahlia's, 1 Volledige plantaanwljzing bloeiepdevasteplanten/ wordt bijgevoegd. Graf/* reclame-, 5 pek/es bloemzaad. Betaling onder r«mboura, per postwissel ol op giro 48991 7 HiiLËGQM 23 TELEI Vraagt «Itgebralda prljtcou, ,ni mat gaklaurda afbealdingan Jansen en G. Stox te N. Borgvliet; H. v. d. Weygaert en Ant. Stoop te Standdaarbuiten; A. Verdaasdonk en R. Lievens te Terheijden; Chr. Kra mer Fl. v. d, Aa en Ant. Mertens te Oosterhout (St. jan); F. v. Oers en A. Oomen-Hoefnagels te Oosterhout (H. Hart); A. Ligtenberg Jzn te Don gen (St. Joseph); A, de Wit en J. Uytdewilligen te Lepelstraat; C. Gom- mers en J. Bastiaansen te Prinsen beek; c. Plasschaert en L. Pauwels te St, jansteen; a. Stoop, j, Winde en H. Voegt te Klundert; R. de Theye en j. Hamelink te Stoppeldijk; Th. Ver bist en P. Verbraeken te Boscihkapel- le; Mar Gommeren en Ant, v. Dorst te Roosendaal (H. Joseph); L. v. Es- broeok en H Schelfhout te Hengst dijk; C. Verheyen en J. Martens te Ulicoten; Ch. j. v. d. Riet, Adr. Cop pens, Adr. Testers, M. J. de Schutter te Prinsland; P. Swagemaker en C. de Nijs te Kruisland; Adr. v. d. Broek en J. v. d- Broek te Chaam; P. van Oers en J. Daverveldt te Heerle; A. Romme en a. W. v. Leysen te Mo lenschot; j, Fi, v, d, Keybus en C. C. Vos te Huybergen; W. Bastiaansen en H. Peeters te Liesbosch; J. Theeuwes en Ant. van steenhoven te Rijen; C. Luykx en C. Tak te Leur; F. Wien- hoven te Breda (St. Theresia). (Advertentie.) OUDE GENEVER P)E inspecteur van het L.O. te Mid- delburg heeft de .voorbereiden de klas" van de kath. lagere school te Schoondijke erkend als een afzonder lijke V.G.L.O. klas en door het Minis terie van O., K. en W. is de school dan ook in de gelegenheid gesteld daarvoor een aparte leerkracht aan te stellen. Dat dit voorbereidend onderwijs ivoor de H.BS.) indeidaad noodzake lijk is. blijkt wei uit het feit, dat de vele leerlingen voor de katholieke H BS. ie Schoondijke van vele verschil lende scholen in de omtrek afkomstig zijn Het is begrijpelijk dat de vor ming der leeriingen op meer dan tien ver3cnillende scholen met precies ge lijk kan zijn. Deze aan de lagere school verbon den klas geeft geen lager, doch voort gezet lager onderwijs De belangstel ling er voor is steeds groeiend. Om die reden heeft men nu bepaald dat er per 31 Maart nog ongeveer tien leerlingen geplaatst kunnen worden. DIPLOMA LINGERIE Aan de R.K. Meisjesschool te Sint Jansteen slaagden voor diploma lin gerie: J. Oudenaerdt G. Bogaerd; C. v, d. Branden; b. Bracke; M. Eve- raard; L. Heyl; M. Gijsel; M. d'Hoo- ghe; M. Kool; J. Mahu; N. Martinet; M. de Nijs; E. Pieters; W. Roelans; M. de Vilder; M. Vermeulen; M. Ise- baert. ANTWERPEN. Zondag 23 Maart. Kon. Vlaamse Opera: Faust om 14 uur» Hoffman's Vertellingen om 20 uur. AXEL. Zondag 23 Maart. Film: „Het licht, dat verdween" te 16.15 uur en om 20 uur. „Abbot en Costello" in het Vreemdelingenle gioen in Centrum. GENT. Zondag 23 Maart. Ninotikka in de Kon. Vlaamse Schouwburg ojn 15 en 19.30 uur. DE KLINGE-WAES. Zondag 23 Maart. De film: Het kind van de Donau aan de galg ontsnapt, in Cinema Van Dljck bij P. Metz om 14.30 uur. Halfvastenbal bij P. Metz om 18 uur. Maandag 24 Maart. Da film: Het kind van de Donau aan de galg ontsnapt, in Cinema van DiicK bij P. Metz om 19 30 uur. GRAAUW. Zondag 23 Maart. Toneeluitvoering door de Gidsen in het Patronaatsgebouw. HULST. Zondag 23 Maart. Grote schieting bij Aug. de Gucht te 15 uur. Bioscoopgebouw om 17.15 en 20 uur: „Bright Victory", om 14.30 uur: „In het vreemdelingenlegioen. ST. JANSTEEN. Zondag 23 Maart. Schieting bij Jan Pluym om 15 uur. Kampen voor bossen en de ne gens bij l. Block, Heerstraat te 13 uur. Grote prijspiering bij J. de Guchteneire „de Zweeters" te 16 uur. KOEWACHT. Zondag 23 Maart. Prijskaarting bij Ed. de Vos te 18 u. KOEWACHT. Zondag 23 Maart. Schieting liggende wip bij Th. Da vid om 15 uur. OOSTBURG. Maandag 24 Maart. RVU: De et: Zijne Excellentie in het Ledel-theater om 20 uur. PHILIPPINE. Zondag 23 Maart. Schieting bij Frans Haers om 2.30 uur. SLUISKIL. Zondag 23 Maart. Schie ting op de liggende wip in café Faas om 15 uur. SA 8 VAN GENT. Zondag 23 Maart. Olympia Theater: 14.30 uur „Mon tana", 17 n 20 uur: „De Gebroken pijl". TERNEUZEN. Zondag 23 Maart. Luxor: Angelo, om 16,30 en 20 uur. Concertgebouw: Minderjarig me;sje ver mist, om 14 30 en 20 uur. Ledel-theater: Paraijsvogel, om 16.30 en 20 uur. De dochetr van de sheriff om 14 uur. \Taandaf 24 Maart. Luxor: Angelo om 20 uur. 1UIDDORPE. Zondag 23 Maart. Schieting bij P. de Smet, cafe Cen traal te 15 uur.

de Stem | 1952 | | pagina 2