Stad en Land A Va Mijn dochter moet een goede vrouw worden W alcheren Zuid-Beveland Z. Vlaanderen TWEEDE GOESE GEOPEND INDUSTRIEHAL DE VERDELING VAN DE GRONDEN IN DE SL0EP0LDER Pastoor J. Huygen te Clinge gehuldigd Heinkenszand krijgt f 18.000 1UanX»«£ Simson en Delila Publieke Tribune DRAISMAS LEVERTRAAN Geen dekking RADIO DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 3 JANUARI 1952 MIDDELBURG SCHIP GESTRAND BIJ VLISSINGEN HULST NIEUW PAVILJOEN INGEZEGEND De wens van alle ouders: Onze tijd heeft behoefte aan offer, bereide meisjes N.V, Merison nam haar in gebruik Binnenkort aanbeste- steding van land' bouwschuren Cadeautje van de regering SCHIPBREUK OP DE SCHELDE VoeM AGENDA HE- Litul Met VERBOUWING KORTGEEN- SE RAADHUIS Te Kortg-ene had de aanbeste ding plaats van de verbouwing van het raadhuis, waartoe onlangs werd besloten. Laagste inschrijver was L. Vogelaar te Kortgene voor 59.000 en hoogste C. Priem te Le- wedorp voor 65.325. AANBESTEDING Namens de hoofdingenieur-di recteur van de rijkswaterstaat in de directie Zeeland werd te Mid delburg aanbesteed het onderhou den van het Nederlandse gedeelte van het kanaal van Terneuzen met bijkomende werken, alsmede van rijkswerk nr. 81 GoesHoeke- kenskerke Terneuzen Sas van Gent grens, gedeelte Terneuzen Belgische grens gedurende 1952 in drie percelen en in massa vol gens bestek nr. 36. Voor het gehele wenk. dus in massa, waren er vier inschrijvingen, waarvan de hoog ste was P. J. de Bourgraaf uit We- meldinge met ƒ398.300.— en de laagste was de aannemersfirma F. A. Smets uit Hardinxveld met ƒ389 700.—. Alleen voor perceel 2 en 3 was ingeschreven door het aannemers bedrijf W. J de Bruin uit Terneu zen met ƒ290.000. COLORIET TROK VEEL BEZOEKERS De in het kunstmuseum te Middel burg gehouden tentoonstelling van amateurschilders. Coloriet, werd Dins dagavond gesloten. Er kwamen meer dan 300 bezoekers. Van bromfiets gevallen. De heer L. k. kwam. toen hii on zhn bromfiets van de Markt de Lange Noordstraat in wilde rijden, te vallen. Hij sloeg met zijn hoofd tegen een naait je en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Heinkenszand HET BEVOLKINGSCIJFER STEEG Op 1 Januari 1951 stelde Heinkens zand 2020 inwoners. In de loop van Jat jaar nam dit cijfer toe door 48 geboorten en 75 vestigingen. Het cij fer verminderde doordat 69 personen de gemeente metterwoon verlieten en 18 sterfgevallen geregistreerd werden. Per 31 December 1951 telde de ge meente 2056 inwoners, zodat een groei van 36 personen ofwel bijna 2 pCt. geconstateerd kon worden. De ge meente heeft een vrouwenoverschot van 36 ofwel bijna 3,5 pCt. Mond- en klauwzeer. Het mond en klauwzeer, dat de laatste jaren in deze gemeente sporadisch voorkwam, blijkt nu weer in ruimere mate gecon stateerd te worden. Ook de stal van de heer M. van Domme, alhier, is be smet verklaard. Bestrijdingsmaatrege len zijn inmiddels getroffen. Gisteravond tveer vlot IN DE NACHT van Dinsdag op Woensdag is op de Schelde ter hoogte van de „Schoone Waardin" bij Vlissingen het Franse m.s. „Philippe L D" omhoog gevaren. Dit schip be hoort toe aan de rederij Louis Dreyfus et Cie te Parijs. Het Franse schip was stuurloos ge raakt en riep sleepboothulp in. Deze hulp kon evenwel niet vlug genoeg worden verleend en de Philippe D L is daarna op de dijk gelopen. Nadat het al een keer hoog water was ge weest, is de gestrande gisterenavond om half zeven met behulp van zeven sleepboten vlot gekomen. Philippine Parochienieuws. In onze paro chie zijn in 1951 geboren 26 kinderen t.w. 17 jongens en 9 meisjes, huwelij ken 7, overleden 12 volwassenen. Aan. tal communies 18000. Konden wij In ons oudejaarsnum- mer mededelen, dat 1952 nog wat in petto had, thans kunnen wij al e-n tipje van de sluier afnemen. Binnen kort komt er al een gedeelte van het nieuwe or T. Dat gedeelte zal e de noodkerk opgebouwd worden. Het or gel wordt geleverd door de firma Pels in Alkmaar. Geslaagd bal. Het georganiseerde bal, dat ten bate van de v.v. P.S.k. gegeven werd, is wel een succes ge weest. De belangstelling was p beide avonden van dien aard dat de bijna uitgeputte ki s toch weer een beetje op verhaal gekomen is. Axel ZILVEREN DIENST JUBILEUM De heer A. P. Lefeber herdacht het feit, dat hij 25 jaar geleden bij het Gemeentelijk Gasbedrijf in dienst trad. Door de verschillende diensten van de gemeente werden hem ge schenken aangeboden. DE KINDEREN ONDER DE ZONDAGSMIS Daar het voor de huisgezinnen met kleine kinderen, waarvan de man in continue op de fabriek werkt voor de vrouw dikwijls zeer moeilijk is om 's Zondags naar de kerk te gaan, zal vanaf Zondag a s. het Gezellenhuis tijdens de Hoogmis opengesteld wor den voor kleine kinderen. Er zal daar toezicht zijn van de K.A.-propagan- disten. Simson cn Delila. Vanaf Vrijdag a.s. zal in „Het Centrum" de bekende film „Simson en Delila" draaien. Deze film zal ook vertoond worden op Za terdag. Zondag. Maandag en V/oens dag op de gewone uren. Woensdagmiddag is het nieuwe pa viljoen van het ziekenhuis, dat on langs gereedgekomen is, door deken J. Plasschaert ingezegend. Bij de plech tigheid waren tal van geestelijke en wereldlijke autoriteiten uit Huist en omstreken aanwezig. Het nieuwe paviljoen dat de naam Maria-paviljoen draagt, is een uitste kend geoutilleerd gebouw, dat deel uit maakt van het bestaande ziekenhuis Een contrast vorrrjl het overigens wel met het oude gebouw, dat reeds lang om een afdoende oplossing vraagt, in de vorm van 'n geheel nieuw zieken huis, hetgeen nog wel even toekomst muziek zal blijven. Na de inzegening bleven de geno digden nog enige tijd gezellig biieen. 2500 OLIEBOLLEN OP EEN AVOND De oliebollen-actie van de Kon. Sted. Harmonie is goed verlopen. Er werden op oudejaarsavond maar liefst 2600 exemplaren gebakken en warm en vers aan de huizen afgeleverd. Dit oliebollen-festijn heeft de harmonie circa 500 gulden opgebracht. Voor mevrouw Martens, die de oliebollen bakte, en degenen, die ze, nog vet en heet, bij de klanten thuis bezorgden, mag men bewondering hebben, want het was een heel karwei. Sc. Jansteen Bevordering. De wachtmeester le kl. P. I. N. Schellekens. waarnemend brigade-commandant der Kon. Mare- chaussée is met ingang van 1 Januari bevorderd tot opperwachtmeester. Kapetlebrug Rectificatie. De aanrijding, die in ons blad van 29 December voorkwam, was abusievelijk geplaatst onder Ka- pellebrug. Dit moest staan onder de gemeente Kemseke, Glinge Verplaatst. Het kantoor van Bouw- en Woningtoezicht dat op het gemeentehuis was gevestigd, is ver plaatst naar de woning van de heer Colsen, districtshoofd van Bouw- en Woningtoezicht. yjty ANNEER Uw dochter de school verlaten heeft (L.O, U.L.O., huis houdschool, M.M.S.) staat zij wellicht voor de moeilijkste periode van haar leven. Zij is dan 14, misschien 17 jaar cn zij staat dan op een tweesprong. In deze jaren wordt haar persoonlijkheid gevormd, groeit zij geestelijk tot vrouw. r)0 vanouds bekende Goese firma, waaruit de N.V. Merison ontstond en die zich van een winkelzaak in huishoudelijke artikelen, ontwikkelde tot een grossiersbedrijf van grote om- rang. heeft gisteren de tweede Goese industrie-hal in gebruik genomen en met enige plechtigheid geopend. De directeur, de heer A. Merison, in gezelschap van zijn broers, sprak een welkomstwoord tot de genodigden en richtte zich daarna in het bijzon der tot het 35 man sterke personeel, dat hij wees op de betekenis van de dag nu men het nieuwe jaar mag in gaan in een nieuw en modern huis, dat zo practisch mogelijk is ingericht en alle gelegenheid tot verdere ont plooiing biedt. Spreker vertrouwde, dat ieder zich, zoals altijd, met ge heel zijn persoon zou inzetten tot ver dere bloei van de zaak, die steeds wij der vlucht neemt en op 4 Januari ooft een filiaal in Rotterdam opent. De boekhouder der N.V.. de heer C. Meri son, beantwoordde namens het perso neel de toespraak en bood met zijn ge. lukwensen namens allen ook een elec- trische klok voor het directie-kantoor aan. De neer Proos sprak vervolgens na mens de buitendienst en een verte genwoordiger van het magazijnperso- neei stak ook een feiicitatie-speechje af. Van alle zijden werden hierop ae heren Merison gecomplimenteerd, o. m. door burgemeester en wethouders, de directeur van Gemeentewerken, de ontwerper der hallen, zakenrelaties, ondernemers, vrienden en kennissen. Nadat verversingen waren geofferd, kreeg leder gelegenheid de imposante hal met haar kantoren, magazijnen en opslagruimten te bewonderen. De ma gazijnen en opslag ruimten worden op temperatuur gehouden met een reus achtige hete luchtkachel en de kan toorruimten met een centrale heet-wa- ter-verwarming. Een der commissarissen deelde ons nog mede. dat de N.V. tot deze stap was overgegaan, omdat het bedrijf over te veel panden was verdeeld. Men heeft dank zij deze hallen alle kunnen centraliseren, wat het economisch be heer niet weinig ten goede komt. „Wij hebben nu", zei hij. „een ge stroomlijnd bedrijf en kunnen onze afnemers de service bieden, waar zij recht op hebben. De moeilijkheid in deze jaren is te komen tot een harmonische geestelij ke ontwikkeling, vooral de meisjes, die enige jaren studie achter de rug heb ben. zijn moeilijker in de gelegenheid zich te ontplooien dan zij, die vanaf de lagere school in het huishouden ge komen zijn. Dat wil daarom niet zeg gen, dat ook deze meisjes dikwijls het essentiële missen om zich volwaardig te ontplooien. De tegenwoordige samenleving is dusdanig gecompliceerd geconstrueerd, dat ouderhulp, zo die al gegeven wordt, meestal niet in staat is het meisje tot e»r> ev»"v'chti>p vouw te vormer. De oorlog heeft conflicten bij de jeugd op geroepen, die de ouderen dikwijls niet begrijpen ondanks de helpende hand, de moeite, die zij zich geven hun meis jes met raad en daad bij te staan. Op Bouvigne nu bestaat een zgn. vor mingscentrum, dat de vorming van de persoonlijkheid en de huishoudelijke scholing van het jonge meisje en de oriëntering naar een vrouwelijk of so ciaal beroep ter hand genomen heeft. Hier wordt het jonge meisje het le ven binnengeleid in een cursus van 5 maanden. Daarbij wordt zij ingewijd in de geheimen van de huishouding, koken, naaien, kinderverzorging. Zij wordt hier op het leven voorbereid en bis" aanleg wordt gericht op 'n echt vrouwelijk beroep, dat zij na deze op leiding waarschijnlijk aanvaarden zal. Hier wordt getracht vrouwen aan het leven te schenken, die vervuld zijn van de echte sensus catholicus, die weten wat offervaardigheid en blijheid bete kenen. Na de 5 theoriemaanden volgen nog 9 maanden practijk in voortdurend contact met de leiding op Bouvigne. Het afgelopen jaaT hebben 148 meisjes uit alle delen van het land de ze cursus gevolgd. 20 Februari begint weer een nieuwe cursus, waarvoor nog plaatsen open zijn en tien dagen daar voor is het groot feest op Bouvigne. Want dan vindt de diploma-uitreiking plaats aan degenen, die de laatste cursus met goed gevolg hebben door lopen. TN EEN OsvuvttuCO, ttat de rent- meester van oomemen, ir. Kluyte- naar, gisteren met de Zeeuwse pers te Midoeiourg had, dee.de hij interessan te dingen mee over ae stioilmg van bedrijven en de verdeling van de gronden in de nieuwe Sloe-polder. Geprojecteerd zijn 8 akkerbouwbe drijven van 30—42 n.a. en 12 gemeng- ae bedrijven van c.a, 20 h.a. Ër wordt 75 h.a. gereserveerd voor 10 a 12 fruit- teeltbedrijven en bovendien heelt men 45 h.a. apart gehouden voor sanering van te kleine bedrijven in de naaste omgeving van de nieuwe polder. 70 men weet, zijn 2 jaar geleden de gronden in de polder aan ver schillende landbouwers verpacht. Dit is slechts bedoeld geweest als een voorlopige overeenkomst. De defini tieve verpachting van de landbouw gronden zal deze zomer, na oproep van gegadigden, plaats hebben. Theo retisch maken alle Nederlandse land bouwers kans. maar in de praktijk RATTENBESTRIJDING Ook in onze gemeente heeft men zich aangesloten bij de actie tot het verdelgen van ratten. Hiertoe is '-'en partij rattenvergif aangekocht, welke gratis verkrijgbaar is op het gemeente huis. Het is te verwachten, dat de be woners van ciinge hiervan een goed gebruik zullen maken. Groenendijk Liefdadigheidsuitvoering. Alhoe wel de propagandisten van H.W.L.K. voor de eerste maai op de planken verschenen, werd het toneelspel „Dol- lij het Barmeisje", tot voldoening van het publiek voor het voetlicht ge bracht. De voorafgaande uitbeelding „De gezonde mens neemt de zieke in bescherming" werd onder ontroering van velen aanschouwd. Hontenisse NIEUWE BRANDSPUIT De gemeente, die lange tijd in angst heeft geleefd, wat te doen als er brand zou uitbreken, met de slechte, versleten brandspuit, is deze angst weggenomen. Een moderne brandspuit is hiervoor in de plaats gekomen, die aan allt eisen voldoet. Boschkapelle „DE NIEUWE KERSTMIS" De toneelclub gaf in het parochie huis een uitvoering van het Kerstspel ,,De Nieuwe Kerstmis". De tijd van voorbereiding was slechts kort ge weest, maar onder de energieke leiding van regisseur H. Ducheine, hebben de heren het gepresteerd om het spel bin nen 4 weken onder de knie te krijgen. Op het laatste moment dreigde het met de uitvoering nog spaak te lopen, omdat één der spelers wegens ziekte uitgeschakeld werd. Er werd echter een speler uitOssenisse bereid gevon den om de uitgevallen rol te vervul len. De uitvoering is een groot succes geworden Het stuk is rijk van inhoud, levendig en goed geschreven. Alle spe lers kweten zich zeer behoorlijk van hun taak. De vele aanwezigen waren zeer tevreden over het gebodene. Een apart woord van lof verdient de' heer Aug. vaal, die geheel belangeloos een schitterend décor ontwierp. zal men, om begrijpelijke redenen, Wel de voorkeur gegeven worden. Op ieder akke, douw- en gemengd bearijf zal, behalve ben landbouw- schuur, een huis voor de pachter en 'n arbeiderswoning voor rekening van het rijk worden gebouwd. Dit zal wel niet het geval zijn voor de later uit le geven fruitteeltbedrijven. meende ir. Kiuytenaar. De aanbesteding van acht land- bouwschUfen zal reeds volgende maand plaats hebben. Eind 1958 hoopt men de gebouwen gereed te hebben. Breskens SCHAPENDODER AAN HET WERK In de nacnt van Maandag op Dans- dag werden bij de landbouwers en D. drie schapen doodgebeten, vermoe delijk door dezelfde hond, die reeds vorige week enkele andere van die wolproductieve diertjes naar de scha- penhemel joeg. BRAND IN PATATES-FRITES- KRAAM Door tot nu toe onbekende oorzaak ontstond brand in de oatates-frites- kraam van de heer H. Nadat mannen van de Rijkspolitie enkele vuurhaar den uit de brandende kraam hadden weggehaald, werd het zaakje spoedig geblust. In nood. De Breskens 48 had op haar vaart met motorstoring te kam pen en geraakte zo in nood, dat signa len om hulp werden uitgezonden. De kustwacht ving deze op en alarmeerde de reddingsboot, die een en ander spoedig in het reine bracht. IJzendijke WILDKAARTING Voor de wildkaarting in café La Porte d'Gr aan de Markt bestond veel belangstelling. De prijzen werden ge wonnen door H. Groosman en G. Aers- sens; 2 Piet Jansen en Theo Neve, 3 Em. Swartêlé en G. Hamelinck, 4 H. van canneijt en L. Veraart. RAADSVERGADERING De raad zal Vrijdag 4 jan. in open bare vergadering bijeenkomen in hotel du Puy des avonds om 7.30 uur. In deze vergadering zal o.a. de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1952 worden vastgesteld. Hoofdplaat FANCY-FAIR Terwijl het muziekkorps een rondje door 't dorp maakte om het nodige publiek te verzamelen voor de Fancy- Fair hadden pastoor v. Mierio, Pater Dierikx en burgemeester Temmerman zich bij de ingang van de school opge steld. Pastoor v. Mierio sprak een har telijk welkom en daarna voelde de burgemeester het woord. De eerste avond overtrof verre de verwachting, maai- op de tweede dag werd het hoogtepunt bereikt. De lei ding die berustte bij de heer Spinne- wijn, heeft het heel wat werk gekost, maar hij kweet zich op uitmuntende wijze van zijn taak. Het orkest, onder leiding van de heer Wijffels, hield er met leutige liedjes de stemming in. Eede Onderscheiding. De heer G. Ver- straete ontving 't kruis voor orde en vrede met de gespen 1947, 1948 en 1949 voor zijn dienst in Indonesië. Parochieel overzicht. in 't afge lopen jaar werden 30.000 H. Commu niën uitgereikt. 31 Doopsels en 19 hu welijken hadden plaats, terwijl er 19 sterfgevallen waren. Tal van geschenken aange boden op zilveren jubileum pastoor r J. Huygen te. Clinge werd hartelijk gehuldigd In verband met zijn zilveren pastoorsfeest. Voor de kerk was een erepoort opgeslagen, terwijl ook aan de grens een erepoort was geplaatst. Voorts stonden honder den versierden dennen langs de weg. Aan t grenskantoor werd de zieleherder door het feestcomité ontvangen, waar bij hem een cadeau (splinternieuwe tabernakelgordijntjes) werden aange boden. De pastoor was buitengewoon ontroerd door deze ontvangst. Tot de verzamelde menigte uitte hij zijn bewondering en wees op de goede deugden van edelmoedigheid en trouw van de parochianen. Daarna zette de stoet zich in beweging. De fanfare Het 1 vrolijke marsmuziek horen en aan het j slot van de stoet kwamen de bruidjes. 1 gevolgd door de jubilaris. Om tien uur werd de plechtige Hoogmis gecele breerd met assistentie, waarbij door Pater-Overste van Beekhoven uit Hulst de feestpredikatie werd gehouden. Na de Hoogmis verzamelden de genodig den zich in de pastorie. Hierbij zagen wij de zuster en broer van de jubila ris «1 verder alle priesters, afkomstig van Clinge. HULDIGING TNE GEMEENTERAAD kwam op Ou dejaarsmiddag in openbare ver gadering bijeen. Er was een bericht van de Minister van Wederopbouw en Vo.kshuisvesting houdende toekenning van een premie van f 18000.— voor de bouw van het tweede en laatste complex van 6 wo ningen voor ouden van dagen. Beslo ten werd de gemeente te doen in schrijven als lid van de Vereniging voor Arbeidszorg voor Onvolwaardige Arbeidskrachten. In verband met het 40-jarig bestaan van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, werd een subsidie uitgetrokken voor het aan bieden van een decoratief geschenk. Aan de muziekvereniging „Euterpe" werd gedeeltelijk vrijstelling van ver makelijkheidsbelasting verleend voor het door deze vereniging bij gelegen heid van haar 60-jarig bestaan in 1952 te organiseren Pinksterconcours van Fanfare- en Harmoniegezelschappen. Tevens besloot de raad het plaatse lijk verenigingsleven te bevorderen door de verordening op de vermake lijkheidsbelasting te wijzigen in dier voege, dat voortaan iedere plaatselijke vereniging één belastingvrije uitvoe ring c.q. voorstelling kan geven, een en ander behoudens Koninklijke goed keuring. Voorts besloot de raad de gemeen schappelijke regeling voor een Protes tants Christelijk Streekziekenhuis en de verdere exploitatie van het ILK. Ziekenhuis „St. Joanna" te aanvaar den. Men was het er echter over eens, dat de cijfers, die in het ontvangen exposé waren genoemd, wel zouoen tegenvallen. Aan het R.K. schoolbestuur en het bes,uur der school met de Bijbel werd medewerking verleend voor verbete ring van het sanitair en de oprichting van een rijwie.bergplaats. alsmede voor de invoering van enige nieuwe onderwijsmethoden. Drie leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim werden her benoemd. Als nieuwe leden werden be noemd de heren C. G. de Jonge en A. Spee. Tot lid van het burgerlijk arm bestuur werd herbenoemd de heer M. Rijk Jzn. De thans leeg staande woning 's Heerenhoekse weg C 84 werd onbe woonbaar verklaard, in velband met het feit. dat het badhuis welhaast ge reed is, stelde de raad enige voor schriften ten aanzien van de exploita tie van deze nieuwe aanwinst vast. Aan het slot der vergadering hield burgemeester Funk een Oudejaarsrede waarin hij een overzicht gaf van het wel en wee der gemeente in 1951 'en waarin hij de raadsleden, de wethou ders alsmede het administratief en technisch personeel der gemeente dank bracht voor hetgeen zij in het afgelopen jaar deden. Wethouder C. Ni.isse bracht de voor zitter dank voor de wijze waarop hij aan het bestuur der gemeente leidinc had gegeven. bet plechtige Lof had in het Sint Aloysiuspatronaat een huldiging plaats. Kapelaan van Osta gaf hier in grote lijnen een overzicht van de tal rijke gebeurtenissen in de afgelopen 25 jaren. Ook de liefhebberijen van de jubilaris, zoals schilderen en muziek, werden even naar voren gebracht. Het grote cadeau vormden de 5 gebrand schilderde ramen, welke reeds op hun plaatsen zijn gebracht. Bén hiervan was geschonken door de parochianen, één door Wed. van Helsland en één door een onbekende gever, terwijl de twee andere door het kerkbestuur wa ren aangekocht. Verschillende vereni gingen kwamen eveneens met cadeaux NIEUWBOUW EIS RIJKSBIJDRAGE III Met belangstelling heb iken on getwijfeld vélen met mij kennisge nomen van het schrijven van de heer Directeur van openbare werken opge nomen in Uw blad d.d. 29 Dec. 1951, onder „Publieke Tribune", met het op schrift „Nieuwbouw en Rijksbijdrage II". Tot mijn spijt moet ik echter op merken, dat de geachte inzender mij niet afdoende bevredigd heeft op het kardinale punt, n.L de kostenbereke ning. In zijn betoog hierover merkt hij op. dat een eenvoudig pand van 375 m3 met inbegrip van de grond al gauw f 20.000 kost. En juist deze prijs wordt m.i. te gegeneraliseerd voorgesteld. Im mers, vrijwel alte nieuwbouw wordt in massa en zoveel mogelijk aangesloten opgetrokken, volgens hetzelfde bestek en tekeningen en met gelijke afmetin gen van alle onderdelen, hetgeen, dit valt niet te ontkennen, een belangrij ke verlaging van de bouwprijs oplevert. Ook speelt voor de koper een belang rijke rol op welke stand en met welk aspect gebouwd wordt. zo zal m.i. bouw op een gezellig punt wel vlugger van de hand gaan dan ln een zijstraat. Maar ja, dit is ter beoordeling van de koper, wel acht ik het aanbevelens waardig, ter voorkoming van latere te leurstelling. dat gegadigden vooraf ad vies inwinnen van een onpartijdig en bevoegd deskundige. Na wederzijdse eedachtenwisseling, acht ik, wat mij betreft, deze materie voldoende belicht. Met dank aan de Directeur van openbare werken voor zijne toelich ting, hoop ik dat in 1952 koper en bouwer naar billijkheid en zonder prijs- verdrijving zaken zullen doen. OPMERKER. aandragen. Zo gaven de jonge Boerin nen een tweetal altaardekkleden; de arbeidersmeisjes mooie altaarkussen tjes; de Katholieke Actie, afd. meis jes, prachtige altaarrancende Jonge Garde en de Zonnekinderen twee mooie kleden voor de communieban ken. Door de heer F. van Dam weixi een stoeltje aangeboden voor de klok op te hangen in het priesterkoor. De heer J. Baart bood de Jubilaris een vijftal schilderijtjes aan van de 5 ge brandschilderde ramen. Deze waren door hem zelf geschilderd. De heer Biommaert bood namens de fanfare Weldoen door Vermaak een verpakt cadeau aan, terwijl de heer Lauwereijs namens de Molenstraat vier altaar kandelaars aanbood. Het zangkoor o.l. v. directeur van den Branden voerde een meerstemmige cantate uit, waarna de pastoor aan allen hartelijk dank zegde voor de vele en mooie cadeaux, die hij had mogen ontvangen. Verder was er gelegenheid tot feliciteren, waarvan een druk gebruik werd ge maakt. GROTE VREUGDE 'S y^VONDS had een grote lampion- optocht plaats, waarbij de fan fare „Weldoen door Vermaak" voorop trok. Deze tocht werd aan de pastorie gevolgd door een serenade. De jubila ris dankte al de parochianen voor de buitengewone verzorging van dit jubi leum. Ook aan de fanfare betuigde hij zijn oprechte dar.k. heerste in de parochie Clinge, waar de kerk in een zee van licht baadde, grote vreugde om het zilveren jubileum van de zieleher der. "Tengevolge van de hevige wind, Rep bet 2860 ton grote sfeepschip „Tempora", dat met steenkool op weg was naar Sluiskil, onder Hoedekens- kerke uit zijn roer en voer over de ankerketting van een zeeschip, waar door een groot gat in de ram ont stond. Sleepboten schoten toe en wisten het schip, dat veel water maakte, op een zandplaat in de Biezelingse Ham te zetten. De lading wordt nu met een kraan overgeslagen m andere schepen, waarna pogingen zullen wor den gedaan het lek te dichten en het schip weer drijvende te maken. (Advertentie) In alle Z. VI. bioscopen: Liet is een origineel denkbeeld ge- weest. om de bekende Paramou.it- film „Simson en Delila" in alle bio scopen van Zeeuwsch-Vlaanderen te gelijkertijd te draaien. Daardoor kan ieder, die wil. de film zien, zonder dat er „volksverhuizingen" van de ene naar de andere plaats op touw gezet behoeven te worden. Overal heeft „Simson en DeUla" een goede ontvangst gehad. Rond films, die gebaseerd zijn op bekende verha len uit de oudheid, al dan niet ge ïnspireerd op bijbel of historie, is al vaak wat deining ontstaan. Deze rol prent echter is nooit in die mate het onderwerp van critiek geweest als sommige van zijn soortgenoten. Van het bekende bijbelverhaal, dat niet meer dan de hoognodige gege vens beschikbaar stelt, is door een passende omlijsting een meeslepend drama gemaakt. De hier en daar in gelaste vrije interpretatie laat toch de grote lijn goed bewaard. Het is een film, waarnaar men graag zal kijken. (Volwassenen). D GARTH 55) Och. laten we er maar niet over praten. Het verandert toch niets aan het geval. Mevrouw Crayr zuchtte. Maar Emily, neve kind, ik wil Je zo graag doen pegrijpen, dat ik hele maal aap jou kant sta. Ik vind. dat Mac zich aischuwelijk gedragen heeft. Ik zou zo graag hebben, dat je hele familie ervan overtuigd was, dat ik ne- lemaal aan jou kant sta. Ik zal aan je ouders schrijven... Toe. doet u dat alsjeblieft niet. Ze weten er nog helemaal niets van af Mevrouw crayn kon haar oren niet geloven. Maar Emily, in een dergelijk ge val behoren de wederzijdse families toch op de hoogte te zijn? Emily loosde een diepe zucht, Ja dai zal op slot van zaken wel nodig zijn Maai dan toch pas. als er hele maal geen hoop meer ls Het is heel wat gemakkeJijkei om verdriet te dra gen zonder peklaagd te worden, daat ben ik al achtei gekomen En ik ver dien geer: oeklag Het is evengoed mün schuld als van Mac Ik was moe en 00 on ik heb dingen gezegd, die heel gemeen waren Wat heb je dan gezegd, Emily? In geen geval is het zo erg, als wat hij vandaag tegen mil gezegd heeft. Hij kan toet zo vreselijk hard zijn Ik snap niet, hoe hij zo komt. Zijn va der was zo niet en van mij heeft hij het toch ook niet. Emily moest er bijna om lachen. Ze vroeg zich af. wat er wel gebeuren zou als ze tegen mevrouw Crayn zei, dat de hardheid van Mac een zuivere weerspiegeling van haar eigen hard heid was... dat hij even onbuigzaam en stroef was als zijzelf... alleen op een andere manier Ze was blij, toen de dag om was want alles was precies zo nutteloos, zo vervelend en zo takt- loos En toen mevrouw Crayn weg was. kreeg Emily het gevoel, dat ze haar wei erg teleurgesteld moest heb ben, omdat haar gedrag zo onnatuur lijk in haar ogen moest zijn geweest, zo helemaal niet verdrietig genoeg voor een verongelijkte jonge vrouw. Maar ik voel me ook niet als een verongelijkte vrouw, zei ze tegen zich zelf Ik ben alleen maar doodop en moe en ik wou, dat ze me allemaal met rust lieten. Maar ze lieten naar niet aan haar lot over Kort na het vertrek van me vrouw Crayn kwam Barton Hale bij haar op bezoek. Ik zou graag gehad nebben, dat ie mij dit voor Je had laten opknap pen. zei hij. - Het ts nu al vbwat een maand, dat jij en Mae van elkaar bent waarom maak Je er geen eind aan? waarom vraag Je geen schelding aan? Je moet de feiten nu eenmaal nemen, zoals ze zijn. Er zijn feiten en feiten en ik doe mijn best ze te nemen, zoals ze zijn. antwoordde Emily. Je maakt het zo moeilijk voor je vrienden We zouden alles zo graag voor je in orde brengen Wat bedoel je met ..ta orde bren gen"? Hij liep ongedurig de kamer op cn neer. Er valt toch niet meer aan te twijfelen, of Mac heeft je verlaten! Waarom aanvaard je dat niet als een feit en handel je niet daarnaar? Vraag dan toch scheiding aan en zet er een punt achter. Het is niet prettig, maar het is gauw genoeg gebeurd en dan ben je vrij... dan kun Je weer doen wat je wilt. Zo iets bijzonders is hij toch zeker niet? Ik wil niet beweren, dat Mac niet in veel opzichten een doodgewo ne Jongen is Hij is niet onknap en vrij aardig in de omgang. Maar in za ken is hij niet veel. in zaken Het is eigenlijk om te lachen! Hij scharrelt wat in twijfelachtige fondsjes en spe culeert met een paar losse centen om zich dan te verbeelden, dat hij een hele financier ts. Iedereen, die weet, wat zakendoen op dat gebied ls. lacht erom Hij is helemaal geen man voor jou. Emily Jij staat veel te vei bp ven hem uit Toe, Emily. laat hero 1P pen je vermagert gewoonweg van ver driet ja ik moest dat eigenlijk alle maal niet zeggen, maar je weet ik ben zo graag je vriend en tk zeg het niet alleen maar al de anderen. Tory en Bette en meneer en mevrouw James, zijn het volkomen met me eens en die hebben immers precies hetzelfde tegen je gezegd, is het zo niet? Ik zou zo zeggen, dat je eigen eergevoel het van je vordert, dat je hem laat lopen Ik wed dat je ouders er net zo over den ken als al je vrienden. Ze bleei doodstil zitten en hij be toogde heftig doo-. alsof ze hem niet verstaan had Wat gaf het. of ze tegen Barton Hale over Mac sprak... het was trouwens zijn zaak ook niet. Ein delijk ging Hale weer zitten en be daarde een beetje, Emily, wees nu toch redelijk Pro beer jezelf geen dingen wijs te maken, die niet, zo zijn. Ik zeg dit alles immers niet uit eigenbelang, hoezeer ik ook op je gesteld ben Daar kan ik toch niets tegen doen, wel? Dat laatste gezegde wekte Emily uit haar lijdelijkheid. Kijk. nou zeg Je het heel precies, Hale want met mij is het net zo... ik kan er nu eenmaal niets aan doen. dat ik van Mac houd, meer dan van mezelf Maar als Je dan zo dol op hem bent. waarom eeef je hem het geld daD niet en iaat je hem zijn grote slag slaan en zaken doen en zich ge lukkig voelen? Ais )e dat wilde doen was hij immers zó terug bij je? Dat is alles wat hij verlangt van jei Hij zei het met diepe minachting Zij schudde het hoofd. Neen. dat kan ik niet doen. Waarom dan toch niet? Je wilt hem immers verder alles toegeven? Je hebt niet het minste eergevoel. r- Dat ls de tweede keer, dat Je zegt dat ik eergevoel mis. Je schijnt me daardoor te willen drijven tot iets, wat ik niet wil Wat jij van me ver langt Maar je moet heus niet denken, dat ik zo kinderlijk ben, om me daar door te laten vangen. Nou. dan zal ik maar gaan. zei hij wanhopig teleurgesteld, ik zal het je niet lastig meer maken, ik neb nog al eens domme vrouwen in mijn leven ontmoet, maar dwazer dan jij bent nooit... Och nee, Emily... dat meen ik zo niet... maar ik voel me ook zo ongelukkig Ik mag Je nu eenmaal zo graag en vind het zo erg... Toe. wees niet boos op me. Als ik je hel pen kan, zal ik alles voor je doen. wat maar enigszins in mijn vermogen ligt. je zult nooit tevergeefs een beroep op me doen! Vreemd, dat ze allen zo tegen Mac waren vond Emily, Tory wat dat da delijk ook ai geweest Hij was al eer der bij naar gekomen. Ik kan er niet bij, dat Mac zo oerstom en koppig kan zijn. had hij gezegd Ik heb tegen hem gezegd dat hij zwakzinnig was geworden. Hij had het gezegd op zo mmacn- tende toon dat Emily ervan geschrok ken was. och ga niet zo te Keer tegen hem, nad ze geprotesteerd, - Ik had gehoopt, dat je hem nu en dan luist wel zoud' spreken en me van zijn doen en laten op de hoogte zoudt kunnen houden. (Wordt vervolgd) VRIJDAG 4 JANUARI 1952 HILVn^töUJVl I, 402 meter VARA: 7.0U Nieuws; 7.15 Ochienogyiunast.eK; t.oo Zendersiuiting; 9.00 Nieuws eu weeroe- richten; 9.12 Gramofoonmuziek; vO.ao-y.óö Waterstanden^; 9.50 Voor de huisvrouw; VPRO: 10.00 „Thuis", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 Orgei en tenor; 10.45 Voor de zieken; 11.10 So praan en piano; 11.30 Onderwijscongres van de PvdA; AVRO: 12.00 Dansmu ziek; 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 MededeUngen of gramo- foonmuziek; 13.20 Orkest-conecrt; 14.00 Kookpraatje; 14.20 Gramofoonmuziek; (Om 14.45 Voordracht); VARA: 16.00 Muzikale causerie; 16.30 Zendersluiting; 18 00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 .Denk om de bocht"; 19.00 Onderwijs congres van de PvdA; VPRO: 19.30 „Feestgetijden", causerie; 19 50 Berich ten; 20.00 Nieuws; 20 05 Boekbespreking; 20 10 Gramofoonmuziek; 20.30 „Benelux"'; 20 40 „God heeft de mensen nodig", cau serie; VARA: 21.00 Gramofoonmuziek; 21 50 Buitenlands overzicht; 22 05 Geva rieerde muziek; VPRO: 22 40 „Van daag", causerie; 22.45 Avondwijding; VARA*. 23.00 Nieuws; 23.15 ,In huwelijk en gezin", causerie; 23.30-24.00 Hawaiian- muziek. HILVERSUM II, 298 meter KRO: 7 00 Nieuws; 7 15 Morgengebed en litur gische kalender; 7.30 Zendersiuiting; 9 00 Nieuws; 9.10 Voor de huisvrouw; 9.35 HULST. Vrijdag 4 Januari. Lezing door F. B. Kooymans voor Vrouwen gilde in de Graanbeurs om 20 uur. SLUISKIL. Vrijdag 4 Januari. Uitvoering R.K. Fanfare in Hotel Meert om 19.30 uur. Gramofoonmuziek; 9.45 Radio Philharmo- nisch orkest; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; 12.03 Gramofoonmuziek; (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmebedelingen); 12 55 Zonnewij zer; 13 00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.20 Nieuws van de luchtmacht; 13 25 Metropole orkest; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Pianorecital; 14.20 Residentie-orkest, Voorburgse Oratorium Vereniging en so listen; 15.35 Amusementsmuziek; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zendersluiting; 18 00 Nieuws; 18.15 „Opbouw in liefde", cau serie; 18 25 Gramofoonmuziek; 18 35 Re geringsuitzending: Mr. Dr. R. H. Pos: „Toekomstbeeld van Suriname"; 18.45 „De Uitkijkpost"; 18 55 Gramofoonmuziek; 19.05 .Vraagtekens voor a.s. dienstplich tigen",' causerie; 19.15 Regeringsuitzen ding: .Verklaring en toelichting"; 19 35 Piano 'én orgel; 19 52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20 08 De ge wone man zegt er *t zijne van; 20.15 SymRhonette orkest en solisten; 20 55 „Aan 's-Lands Grenzen", klankbeeld; 21.25 Pianorecital; 22 00 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld; 22 25 Lichte muziek; 22 45 ,.ïk ge'oof in ene. heilige, katholieke kerk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusementsmuziek; 23 40-24.00 Lichte muziek. BRUSSEL, FRANS 484 meter - 12 05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13 10 14 30 en 15.00 Gramofoonmuziek; 16 30 Piano recital: 17.00 Nieuws; 17.10 Dansmuziek; 18.00, 18 30 en 19.00 Gramofoonmuziek; 19 40 Idem: 19 45 Nieuws; 20 00 Omroep orkest; 21 00 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23.50 Nieuws. BRUSSEL. VLAAMS. 324 meter Pro gramma niet ontvangen. I I O loper laten wel t ons 1 len v AUe ril sl de P< pese den onze Decei Voc Hand 1951 ongun ven Niett^ den, pijen voord in he bewoj gen, koersi geeft hier maan' rustig de kcl een d| De oorza; hele ïl het g gemidl 141 in| Dit we k aande jende schied en de vele veel Alle| schap; vorm van tisch f 20.01 Decei ling Voo: voet, hogin, ln Ap| de ko! delen-i preftr| De gulden van de reldn tot uid len, hi door waardt dachtci Ieurstef Wat aangai ver e: de pi; terwijl ondani aandel tering of daa zienliji „bijzon len op

de Stem | 1952 | | pagina 2