Stad en Land CHlEr W Mensen en <9ïLuzen Walcheren Zuid-Beveland Z. Vlaanderen ONGEREGELDHEDEN IN AMBONEZENKAMP DAGBOEK VAN EEN HALVE MENS' Geen dekking Eind goed, al goed in Goese Raad EC. A. veranderd in M. S. A. RADIO-PROGRAMM A.S DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 31 DECEMBER 1951 2 MIDDELBURG VLISSINGEN GOES Tien raddraaiers te Grijpskerke in arrest gesteld Kapelaan Sturm ten grave gedragen Vijf jaar „Jonge Garde" in het bisdom Breda Vlug en welwillend Terneuzens begroting aangenomen #MIEE i*g 1922-1952.en altijd de beste sigaret voor Uw gezondheid DRIE KOPEREN JUBILEA Bij de Paters in Sluis Een knap geschreven werk van G. J. Vermeulen over het soldaten-leven in Indonesië MARKTEN AGENDA AANBESTEDING Namen het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente te Oud-Vossemeer werd door het architectenbureau Rothuijzen en 't Hooft uit Middel burg aanbesteed het bouwen van een pastorie. Hoogste inschrijver was: J. Berkel, Oud - Vossemeer f 37.150. Laagste A. Vos, Oud-Vos semeer f 35.200. Het werk is aan de laagste inschrijver gegund. De be groting was f 35.300. (Advertentie) FEESTAVOND SUPPORTERS VERENIGING „MIDDELBURG" Zaterdagavond gaf de Supporters vereniging „Middelburg" een feest avond in de grote zaal van het Schut tershof. waarvoor een zeer grote be langstelling was. De verzorging van deze avond was in handen van een Vlaams gezelschap, met als voor naamste attractie de van radio Lu xemburg bekende zangeressen Helma en Selma. De begeleiding was in han den van het orkest „The flying Dutch men", onderl eiding' van Math.. Niëns. Verder waren er enkele schetsen, mu- izkale grappen en conference, waar mede het publiek zich over het geheel genomen, uitstekend wist te amuseren. De avond werd besloten met een uiter mate gezellig bal. SCHUTTEVAER VERGADERDE In de zaal Groeneweger. hield de af deling Midedlburg van de Koninklijke Schippersvereniging Schuttevaer haar jaarlijkse algemene vergadering. Het aftredende bestuurslid, de heer w. v. Ouwerkerk Sr., werd bij acclamatie herkozen. Tot afgevaardigden naar de landelijke jaarvergadering werden aangewezen de heren R. Wissel, J. Vermeulen en W. van Oost (plaats vervanger). 40 JAAR SLAGER De heer A. de Bree is op 1 Januari a.s. 40 jaar in het slagersvak. Al die tijd heeft hij gewerkt in de slagerij Gillissen, eerst onder de heer J. Ph. Gillissen en later onder diens zoon, de heer P. C. Gillissen. BIJ SUSKE EN WISKE Oom Bob had Zaterdag in de zaal Juliana de motor weer snel op gang! Berst veroverde hij de harten van al le kinderen met zijn verbazingwekken de goochetoeren en hen daarna, toen in de poppenkast was gekropen, tot mede-acteurs. Met hart en ziel leefde de jeugd met Suske en Wiske mee en niet minder met hun keel, als de Sta len Bloempotters de twee helden be dreigden. Tevreden, maar schor keerden allen huiswaarts. Stoppeldijk LESTIKOF TRAD OP. In een goed bezet Verenigingsge bouw werd door de bekende tele- paath Lestikof een voorstelling gege ven. Het goed verzorgde programma en de knappe staaltjes, die vertoond werden, vielen bij het publiek zeer in de smaak. Ossenisse 'N GROOT SUCCES. Dat mocht de toneelclub alhier, oog sten. Het spel: „De nieuwe Kerstmis" van Br. Gummarus, werd op een uit stekende wijze voor het voetlicht ge bracht. Ver boven de verwachtingen uit van eenieder zelfs boven die van toneelkenners. De hoofdrollen werden zodanig vertolkt, dat ook wer kelijk de climax aan het eind van het stuk bereikt werd; dit in tegen stelling met zovele opvoeringen van dit stuk, dat we als een nachtkaars zagen uitgaan. Al kon een enkele fi gurantenrol beter uitgebeeld zijn, het geheel voldeed zo zeer, dat het jam mer is, dat door de afgelegen ligging en het klein getal inwoners, dat Os senisse in zich bergt, het practisch onmogelijk is, op grote schaal publiek te trekken. Décor, grime en verlich ting deden het ook heel goed. Er be staan mogelijkheden, dat „Ons Ge noegen" dit stuk elders zal opvoeren. Sluis BRIDGEWEDSTRIJD De bridgeclub van Sluis ontving de bridgeclub uit Brugge. De Belgen werden door de voorzitter van de Sluisse bridgeclub, de heer J. Wage, ontvangen. Er volgde een gezellige wedstrijd, waarbij de Bruggenaren zich veel sterker toonden dan hun Sluisse tegenstanders. De bridgeclub uit Brugge won deze ontmoeting met 215 tegen 29 punten. (Advertentie i ZATERDAGMORGEN hebben zich in het Ambonezenkamp te Grijps kerke op Walcheren ongeregeldheden voorgedaan. Reeds enige tijd poogde een aantal Ambonezen uit dit kamp onrust te verwekken en Vrijdag werd de sfeer zeer gespannen, doordat een Ambonese kok van de assistent-kamp leider een reprimande had ontvangen en deze kok probeerde een bepaald deel van de kamp-bevolking tegen de assistent-kampleider op te zetten. De leider" van de Ambonezenkampen in Zeeland, kolonel Brendgen, kreeg Vrij dagavond de waarschuwing dat het Plechtige uitvaart te Steenbergen rYE PAROCHIANEN van St. Gum- marus te Steenbergen hebben Zaterdagmorgen hun overleden kape laan, de eerwaarde heer Fr. C. G. Sturm, de laatste eer bewezen. Aan de Nassauiaan werd het stof felijk overschot afgehaald door een indrukwekkende stoet: de geestelijk heid. het kerk- en armbestuur, afge vaardigde® van alle R.K. verenigin gen, burgemeester en wethouders en verschillende raadsleden. Om half elf droeg Deken Ooms in de St. Giunmaruskerk de plechtige H. Mis van requiem op, daarbij geas sisteerd door kapeiaan Luijks ais dia ken, pater Smits als subdiaken en kapelaan Mol, die ais piesbyter assis- tens fungeerde. De kerk was geneel gevuld met parochianen. Het kerk koor, versterkt met het jongenskoor, zong de gezangen van requiem ontroe rend mooi. De welpen met hun leidsters gingen vooraan in de stoet, die kapeiaan Sturm een laatste, stille hulde bracht. De nu overledene was namelijk advi seur van het jongensjeugawerk. Na de H. Mis gingen velen naar Roosendaal, waar de begrafenis zou plaats vinden. Onder hen waren ook alle geestelijken van het dekenaat en de vioegere seminarie-genoten van kapelaaq Sturm. Op de begraafplaats te Roosendaal werd door deken Ooms. geassisteerd door de kapelaans Luijckx en Mol de absoute verricht. Deken van Mierlo en talrijke priesters uit Roosendaal wa ren op de begraafplaats aanwezig. Zij voerden de gezangen uit, waarna het lichaam van de overleden kapelaan aan de schoot der aarde werd toever trouwd. Feestelijke herdenking met een afscheid PEN tak van het katholieke meisjes- Jeugdwerk in het Bredase diocees heeft het eerste lustrum herdacht. Het is de „Jonge Garde", die het devies voert „Voor het goede klaar" en waar toe wijlen directeur A. Aarts het ini tiatief tot oprichting heeft genomen, daarbij ter zijde gestaan door de da mes C. v d. Pluym, R. de Kort en C. Hommel, als leidster aan dit jeugd werk verbonden. De tegenwoordige di recteur J. Hendrikse uit Breda heeft Zondag het werk in deze vijf jaar voor de geest gehaald, toen hij tijdens een feestelijke viering in de zaal van de St. Jozefkring te Breda een overzicht aangaande deze periode verstrekte, in piëteitsvolle woorden herdacht hij te vens de grote activiteit van zijn voor ganger. De „Jonge Garde" is thans uitgegroeid tot ongeveer vijftig afde lingen met een ledental van plm. 1500. De viering van dit lustrum werd in gezet met een gezongen H. Mis, om half elf in de St. Theresiakerk, gece lebreerd door directeur Hendrikse, die tevens een feestpredicatie hield. Assis tentie verleenden tijdens deze Hoogmis rector j. de Beer uit Oosterhout en pater van Akker van de Maristen uit Hulst, districts-directeur voor z.-Vlaan- deren en een koortje van „spoorzoek- sters" onder leiding van mej. T. On rust uit Oudenbosch voerde de gezan gen uit. In de St. josephkring, die tot de laatste plaats was bezet met deze jeugdige leden en verscheidene geno digden, is des middags een kerstpro gramma afgewerkt, waaraan afdelin gen uit het bisdom hebben medege werkt. Het geheel was een uitbeelding van het grote kerstgebeuren, wat ge schiedde door middel van zang, decla matie en toneel onder leiding van le- joga M. v. d. Corput uit Breda. Van haar is deze middag tevens afscheid genomen als diocesaan-leidster in ver band met haar aanstaande huwelijk. Directeur Hendrikse sprak met waar dering over haar toewijding in het be lang van de „jonge Garde" en ook na mens de leidsters is mej. v. d. Corput erkentelijkheid betuigd. Lejoga J. v. d. Wegen uit Bergen op Zoom vertolkte dez gevoelens van dankbaarheid on der aanbieding van een fraai souvenir. De vertrekkende diocesaan-leidster zal worden opgevolgd door mej. A. de Beer uit Bussum. EDURENDE het afgelopen jaar is in de Goese raad de stormbal af en toe gehesen moeten worden en ver liep de vaart ook niet altijd even vlug, maar Vrijdagavond j.l. werd gekoerst onder het motto: „Vlug en welwillend" zodat heit eind goed in het kwadraat was. Wij berichtten reeds dat in een vlot tempo de 26 voorstellen werden afgehandeld en stuk voor stuk werden goedgekeurd, zodat B. en W. van vol doening glansden; zelfs met het rond vraagstaartje, waaraan nog wel eens een stekeltje zit, werd niet eens ge kwispeld. Een heel bescheiden discussie ont stond alleen bij het voorstel tot ver koop van grond aan de vereniging „de Ambachtsschool", die naar men weet een nieuwe ambachtsschool en vak school voor meisjes wil gaan bouwen. In dit voorstel was n.l. opgenomen de bepaling dat er rente moet worden be taald zodra de akte gepasseerd en de koopsom nog niet voldaan is. De heer Vroome vond dit minder juist en kon (Advertentie) zich er alleen mee verenigen in het ge val dat de koop geannuleerd zou moe ten worden. De raad noch het college van B. en W., waren het hier mee eens zou de Ambachtsschool immers geen bes'.ag op de grond leggen, dan kon men die dadelijk aan andere lie hebbers overdoen en ook baten uit de opbrengst hebben. Ook voor de opmerking van de heer Vroome, dat men wel eens een royale geste mocht maken in de richting van de Ambachtsschool, bleek men niet ontvankelijk, zodat het voorstel onge wijzigd werd aangenomen. Wel keurde de raad het voorstel goed om zo vlug mogelijk het leerplan van de school uit te breiden met cur sussen voor metselen en motorrijwie len-herstellen. Voor de bebouwde kom werd een verkeersregeling vastgesteld. De heer de Roo vond de enige onvolkomen heid, dat het van Middelburg komende verkeer, dat de Wijngaardstraat ln wil draaien, dit via het windsoherm op de vluchtheuvel moet doen, waar de hoek veel scherper is dan bij de eerste in- rij De burgemeester beloofde dit nog eens te bekijken. Voorts drong de heer de Roo aan op wat meer spoed met de uitwerking van het nieuwe uitbreidingsplan, dat wederom voor eer. jaar officieel „in voorbereiding' verklaard moest wer den om het blokkeren van bepaalde gronden te wettigen. Medewerking werd tenslotte ver leend aan de besturen van de R.K. jongensschool en de Chr. school, die nieuwe lokalen moeten gaan betrekken. beter was, dat de assistent-kampleider die nacht niet in het woonoord zou overnachten. Om de gemoederen van de kampbevolking wat tot rust te la ten komen, werd besloten eerst Za terdagmorgen een onderzoek ln te stellen. Voorts werd de districtscom missaris van de rijkspolitie van een en ander op de hoogte gesteld. Zaterdagmorgen begaven kolonel Brendgen. de inspecteur van maat schappelijke zorg, de heer S. J. G. van Leeuwen en de assistent-kamplei der zich voor een nader onderzoek naar het kamp te Grijpskerke. De Ambonese kok zou verhoord wor den, doch toen hij het vertrek, waar dit verhoor zou worden afgenomen, betrad, bevond zich in zijn gezelschap een Ambonese vrijgezel, die luidruch tig en dreigend redeneerde. De man werd buiten de deur gezet, maar op zijn geschreeuw verschenen een tien tal andere Ambonezen, die de assis tent-kampleider te lijf wilden gaan. Deze trok zich op verzoek van de kolo nel in het kantoor van het kamp te rug en de kolonel en de heer van Leeuwen vatten post voor de deur en de ramen. De onruststokers probeer den het kantoor te betreden, doch slaagden daar niet in, waarna zij met stenen en andere voorwerpen begon nen te gooien. Inmiddels was echter de rijkspolitie gewaarschuwd en deze kwam onmiddellijk met tien man ter assistentie. De politie, die verder het onderzoek leidde, stelde tien rad draaiers in arrest, waarna de rust in het kamp terugkeerde. Afscheid van de heer Lindenberg LIOOFDSCHOTEL van de te Ter- neuzen gehouden raadsvergade ring was de behandeling van de be groting 1952. De heer Henry (P.V.A.) opende de algemene beschouwingen en bracht het College van B. en W. dank voor het vele in 1951 verzette werk. Namens de C.H.-fractie hield de heer van Riet algemene beschouwin gen. Deze dankte B. en W. voor de met zorg samengestelde begroting. De heer Colsen (R.K.) hield zoals ge woonlijk een warm pleidooi voor Sluis kil, betreurde het ten zeerste, dat er dit jaar weer geen badhuis voor Sluis kil blijk te kunnen overschieten, wees op de 5 verdringkingsgevallen binnen een week in het kanaal Temeuzen- Gent en meende, dat liet nu toch wel tijd werd hier eens afdoende beveili- ginssmaatregeien te gaan nemen. Ten slotte sprak de heer Colsen nog spe ciaal tot de heer Lindenberg enkele woorden van afscheid. De heer Lange- velde (A.R.) sloot de algemene be schouwingen. In zijn antwoord ging de burgemees ter in het kort op deze vele onderwer pen in. Wij stippen hieruit aan: wat betreft de aanleg van een verbinding OostWest na indijking van de Braakman wordt zowel voor de Noord als voor de Middenweg een aarden baan van gelijke grootte gemaakt, zo dat nog beide wegen als primaire weg kunnen worden aangewezen, het rap port over de Waterleidingsmij. zal op de eerstvolgende vergadering van aan deelhouders worden overgelegd, de be langen van het personen-spoorwegver- voer in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ver waarloosd. Voor wat betreft de omvangrijke be groting zelf, deze passeerde zonder belangrijke op- of aanmerkingen of wijzigingen. Bezwaar werd gemaakt tegen de jaarlijkse uitkering van 3000 aan mevr. de wed. Raaymakers. Op voorstel van de heer van Liere werd besloten deze bijdrage met f 1. te verlagen, om G. S. te laten zien, dat deze post. die wel de raad van Terneuzen passeert, maar waarop de ze totaal geen invloed heeft, niet de goedkeuring van de raad kan wegdra gen. Verleend werden o.a. de volgende subsidies: Ver. „Groene Kruis" Ter- neuzen 1400, „Wit Gele Kruis" Ter- neuzen f 450, idem Sluiskil ƒ350. Pro- testants Ziekenhuis Terneuzen ƒ8000, R.K Ziekenhuis Sluiskil ƒ4000, een bijdrage van 15 per leerling aan alle kleuterscholen, Openbare Bibliotheek te Terneuzen /200, R.K. Bibliotheken te Terneuzen en Sluiskil elk 50, Harmonie Terneuzen 750, R.K. Har monie te Sluiskil ƒ350. Accordeonver eniging „Paolo Soprani" ƒ200, V.V.V. 350 en diverse jeugdverenigingen ƒ2500. Tenslotte sprak de voorzitter nog een woord van afscheid tot de heer Lindenberg en bood deze namens de gemeente een blijk van waardering aan, waarop de heer Lindenberg de voorzitter en alle andere sprekers dankte voor hun woorden en mede werking hem verleend. FJrie paters van de Orde der Regu- liere Kanunniken van St. Augus- tinus te Sluis vieren op 2 Januari a.s. hun 12'/2-jarig priesterfeest. Het zijn pater-Rector F. Even, Pan ter Jac. Spee en Pater Adr. Paap. Nu de studenten van het seminarie, dat de paters in het oude klooster aan de St. Annaweg beheren, met vacantie zijn, kan het huiselijke feest ter gele genheid van de drie koperen priester jubilea niet gevierd worden. Daaróm zal dit op 17 januari gebeuren, als de jongens terug zijn. Van de intieme feestviering zal o.m. de opvoering van een toneelstuk door de leerlingen deel uitmaken. Clarence E. Hunter, het hoofd van het .Mutual Security Agency, Special Mission for Economie Cooperation to the Netherlands", maakt hier met een symoblische handeling het einde van de E.CA. en het ln werking treden van het M.S.A. bekend. Vóór de bevestiging van deze nieuwe plaat sierde het naambord van de „Economie Cooperation Administration" de voorgevel van het kantoor aan de Benoordenhoutseweg in Den Haag. ETR IS een nieuw boek verschenen over het soldatenleven ln Indone sië. Het Is een merkwaardig hoek, zo wel naar inhoud als naar vorm. Maar het geeft gelukkig een zeer duidelijk beeld van de soldaat in Indonesië en het steekt zonder enige twijfel uit bo ven vele andere werken, verschenen over dit thema. Het komt, omdat de se.hriiver, de debuterende zes-en-twin- tie-iarive auteur, G. J. Vermeulen, 't soldatenleven heeft doorvoeld en be- grenen: het heeft getekend zoals het was: soms moeilük. vaak ontroerend, soms hard. dan weer zacht, soms ruw, dan weer teder. En zo kan tot in het oneindige wor den doorgegaan, want het soldatenle ven in Indonesië was één fel contrast, oorlog en eigenlijk vrede, vechten en in wezen niet-vechten- De titel van Vermeule.i's werk: „Dagboek van een halve mens" duidt op dit contrast. Aan de ene kant laat de schrijver de soldaat zien: de veroveraar, de man met de hoogdravende veldslag- ideëen. de onverschrokken kerel van de stengun en de mitrailleur en aan de andere zijde beeldt de auteur de andere helft van de mens, de soldaat uit, zoals hij dacht aan een meisje in Nederland, zijn borrel dronk en zijn grove onverschilligheid liet blijken. VINVOLLER betekenis verkrijgt de titel van het werk, als Vermeulen dieper ingaat op hst verschijnsel van de halve mens. Aangrijpend komt de climax naar voren en wordt verhaald, waarom de soldaat in Indonesië maar een halve mens was. Niet alleen om dat hij verdeeld was over Indonesië en Nederland, het leger en het poli tieke spel, maar omdat de soldaat ge wond werd, zijn idealisme uiteenge reten mèt zijn lichaam. De vorm van het boek is evenzeer frappant en stemt in alle opzicnten overeen met de inhoud. In zijn inleiding vlot het de schrij ver blijkbaar niet te best. Hij moet een btetje al te ver zoeken om zijn lezers met zijn verhaal bekend te ma ken. Vermeldt de schrijver echter de eerste datum van zijn dagboek-blad- zijde, dan vloeit het verhaal en blijft het boeien tot het einde toe. Vermeu len zet de soldaat in perioden. Hij schildert hem uit met tijdsverschillen van twee, drie weken, zelfs maan den. Het is altijd dezelfde Jan Sol daat, maar hij is steeds gewikkeld in een andere gebeurtenis. Het zou te ver voeren in details in te gaan op dit dagboek. Elke soldaat uit Indonesië gerepatrieerd, zal het willen lezen en zal moeten zeggen: „Zo is het geweest". Hij zal hier en daar niet de schrijver G. J. Vermeu len vinden, maar de voor hem be kende GeJeVer, die in drie Nederland se dagbladen op Java elke week een kolom schreef: „Wijn en azijn van het soldatenleven". Vermeulen repatrieerde in Maart 1950, schreef zijn dagboek van Juli 1947 tot Februari 1950. voornamelijk in Poerwokerto op Midden-Java. Hij G. VERMEULEN is thans werkzaam aan een groot weekblad en hij debuteerde met dit werk bij de N.V. Uitgeversmaatsc' ao- pij Sijtthoff te Leiden. Het is 'n voor treffelijk debwut. Een knap pe-e^re- ven en bovenalmenselijk ba^k! P. H. KAPELLE, 28 Dec. Appels: Goud- reinetten 1516. Jonathan 12—40. Zure Bellefleur 517, Golden Delicious 12—14, Bismarck 1416, Zoete Ermgaard 937, Huismanszoet 818 Campagnezoet 12— 16, Dubbele Bellefleur 27. Sterappe's 7 16, Hondsmuil 813. Hollands zoet 11 20. Peren: Comtesse de Paris 1439, Pondspeer 28—35; Groenten: Rode kool 1415. Savoye kool 1—9, Spruitkool 23 36, Witte kool 10, Uien 21. Uien (stek) 45, Andijvie 22, Prei 1720, Breekpeen 1415, alles per kg. ANTWERPEN. Dinsdag 1 Januari. De Vledermuis in de Kon. Vlaamse Opera om 20 uur. Dinsdag 1 Januari. Pluym om 15 uur. ST. JANSTEEN. Schieting bij J. LAMSWAARDE. Dinsdag 1 Januari, s Biljartprijskamp bij A. van Dorselaar om 17 uur. Wildschieting bij A. v. Driessche om 15.30 uur. MIDDELBURG. Dinsdag 1 Januari. Electro-bioscoop, 7 en 9 15 uur; Zo jong zo slecht. Kunstmuseum, 1012, 25 en 7—9 uur schilderijententoonstelling Coloriet. 7 en 9.15 uur: Zo jong, zo slecht. 7 en 9.15 uur: Zo jong., zo slecht. D. GARTH 53) Begrijp ik je goed? Mac is giste renavond in een nijdige bui het huis uitgelopen en nog niet terug. Heb je de Club al opgebeld, of dat protserige nieuwe kantoor, dat hij pas gehuurd heeft? Maar zeg... hij zal op het mo ment toch wel bij Toustan en Ways zijn? Die neb Ik al opgebeld. Hij is er niet Aan de Club heb ik geen ogen blik gedacht ik weet heus niet, wat ik beginnen moet... Kom, als Mac boos wordt, dan handelt hij als een kwajongen, zegt een heleboel meer dan hij eigenlijk meent en doet dwaas, dat weet je toch ook wei? Hij heeft soms tijd nodig, om weer op streek te raken. Maar maak je niet ongerust. Hij loopt al leen maar wat te mokken en als ik jou was. dan hield ik me gewoonweg stil en wachtte af, tot zijn kwade bui bedaard is. Maar Tory, Mac is nog nooit kwaad op me geweest. Ik weet hele maal niet, hoe hij doet, ais hij echt nijdig is. ik heb nooit gedacht, dat hij nijdig kon worden. Hij is het ook niet vaak, maar ik kan me toch wel uit onze collegetijd herinneren, dat hij over het een of ander opstoof en dan een paar weken ntxiig had, om er over heen te komen. Hoor eens hier, Emily, ik zai erachter zien te komen, waar hij is en je da delijk opbellen Het is een schande, dat hij durfde weglopen en jou zo in de knoei laat zitten. Emily hing de hoorn op en liep zachtjes naar haar kamer, haalde het rolgordijn omlaag en zette asperine en water en wat verder voor hoofdpijn goed kan zijn, klaar. Ze hoorde zwak jes de geluiden in huis en het heen en weer lopen van de dienstboden, het binnenkomen van Bette en nu en dan het gerinkel van de telefoon. Dan zat ze gespannen af te wachten, maar geen enkele keer was het voor haar. Miss Haynes bracht de kleine bij haar en haalde het kind een poosje later weer weg. zonder /eel bemerkingen te ma ken over haar voorgewende hoofdpijn, omdat ze het zelf veel te druk had met haar eigen aanstaande vertrek, dat zo buitengewoon goed gelegen kwam voor Emily. Als zij eenmaal weg was, dan was er geen kans meer, dat ze bij haar thuis meer te horen kregen, dan zijzelf wilde. Bette en nicht Louisa gingen na de lunch uit en om even over drieën ging de telefoon weer en haastte Emily zich naar het toestel. Het was Tory. Heb je hem gevonden, Tory? Maakt hij het goed? vroeg ze gejaagd. ja. ik heb hem gevonden. De ver binding was heel slecht en ze hoorde een aanhoudend gegons in het toestel. Maakt hij het goed. Tory? En waar is hij? Hij was in de Club. Juist binnen gekomen Emily ik weet heus niet, wat ik zeggen moet Hij is erg weerbarstig. Ik kon hem er niet toe bewegen naar rede te luisteren. Ik... wel, als ik jou was. dan zou ik hem een paar dagen aan zijn lot overlaten. Als iemand zo overstuur, is dan vang je toch niets met hem aan.... Wat zei hij? Vertel het eens pre cies En hij maakt het toch werkelijk wel goed? Och, hij is zo gezond als een vis, ils je dat bedoelt... ja, ja. Hij zei... och hij zei eigenlijk niet veel, maar hij schijnt te denken, dat je hem niet meer vertrouwt en dat... dat je niet eerlijk gehandeld hebt met betrekking tot dat legaat van de Govers. Heeft hij gezegd, dat hij me niet meer wilde zien? Heeft hij soms ge zegd, dat hij niet meer terugkwam? Tory aarzelde, ja, iets van die aard wel... maar dat komt enkel en alleen, omdat hij overstuur is, Emily Hij meent het zo niet. Heeft hij ronduit gezegd, dat hij niet meer bij me terugkwam? Heeft hij dat werkelijk gezegd Tory? Dat moet Je me vertellen I Maar... och Emily, ik meng me niet graag in ruzie tussen getrouwde lui... maar... ja dat heeft hij gezegd. En als je het weten wilt, dan heb ik tegen hem gezegd, dat hij een laffe hond was en een grote stommerik en dat ik niets meer met hem te maken wilde hebben Dat een man, die een vrouw heeft, zoals jij bent... haar zó durft te behandelen... heus ik had hem bijpa een opstopper gegeven. Maar Tory, het was mijn schuld! Ik ben woedend geworden en heb ge mene dingen tegen hem gezegd. Tory geraakte niet onder de indruk. Dat was zijn verdiende loon. Als hij zich zo gedraagt, dan ben je net zo goed af zonder als met hem En ik ben toch al Jaren zijn beste vriend en dat weet Ie zelf ook wel. Het is zo gemakkelijk niet... ze hield op, maar herwon spoedig haar vertrouwelijkheid. Tory ik vind het heel aardig van je, dat je zoveel moei te hebt gedaan Ik bedank je er echt hartelijk voor. Maar (vat ben je nu van plan te doen? Zou Je misschien graag hebben, dat ik vandaag even bij je kwam over wippen, om eens te praten? Emily aarzelde even Ik zal je met een dag of wat op bellen, als ik er eerst nog eens goed over nagedacht heb. Ik weet nu nog niet goed. wat ik wil. Ik kan mijn ge dachten niet bijeen houden. Nog eens hartelijk bedankt, Tory. En dan tot tiens! Ze legde de hoorn neer. wachtte een ogenblikje en belde dan de club op. Maar dat baatte haar niets. De bedien de aan het toestel deelde ijzig koel mee: „Mijnheer Crayn wil niet aan het toestel komen. Het spijt me... Neen. geen boodschap ook. Ze keerde naar haar eigen kamer terug en ging een poosje liggen Een grote verlatenheid overmeesterde haar ze kon er niet meer tegen op; ze voelde zich zo hulpbehoevend en dood- alleen. Ze drukte haar gezicht in de kussens, maar ze was te verdrietig, te ellendig om te kunnen schreien. HOOFDSTUK XVI Mac, zei zijn moeder. Ik wil niet onaardig zijn of je afvallen, maar Emily is zo... Emily is zo volmaakt, zo bewon derenswaardig. zo grootmoedig, zo hoogstaand, voltooide hij de zin voor haar. Dat ben ik volkomen met u eens. Veel te goed voor mij. Dat zegt iedereen tegen me en Emily schijnt het daar volkomen mee eens te zijn. Is het dan niet gelukkig, dat ik het ook ontdekt heb en mijn ongelukkige persoontje zo ver van haar verwijderd heb. dat ze door mijn slechte gedrag niet oezoedeld worden kan? jouw sarcasme getuigt niet van goede smaak en is totaal misplaatst zei mevrouw Crayn Ze zaten aan de lunch in een chique restaurant waar de tafeltjes ver genoeg van elkaar stonden, om vrijuit en rustig te kun nen praten Juist met dat éne doe! met Mac te praten, was mevrouw Crayn naar New York gekomen (Wordt vervolg' DINSDAG 1 JANUARI. HILVERSUM I. 402 M. AVRO: 8 00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 Orgelconcert; 9 00 Morgenwijding; 9 40 Voordracht met muziek; 10 00 Kamer orkest; 10.45 Vandaag begint .het leven opnieuw, causerie; 11.00 Gevarieerde muziek; 12 00 Politiekapel; 12.30 Groeten van zeevarenden en gramofoonmuziek; 13.00 Nieuws en weerberichten; 13 05 Mededelingen of gramofoonmuziek; 13.10 Metropole-orkest; 13 45 Buitenlands over zicht; 14 00 Omroeporkest en solisten; 15 05 Wat gebeurde er met de smeden?, klankbeeld; 15.30 Gramofoonmuziek; 16.00 Reportage van Amsterdam op Nieuw jaarsdag; 17 00 Dansmuziek; 17 30 Sport- revue; 17.45 Groeten van zeevarenden en gramofoonmuziek; 18 00 Nieuws; 18 15 Dansmuziek; 18 55 Voor de kinderen; 19 00 Pianospel; 19.15 Paris vous parle; 19.20 Fanfare-orkest; 19 45 Nieuwjaars wensen: 20 00 Nieuws; 20.05 Actualitei ten; 2015 Gevarieerde muziek; 21.15 De ring, hoorspel; 22.15 Amusementsmuziek; 22.45 Groeten van zeevarenden en gra mofoonmuziek; 23 00 Nieuws; 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 M. KRO: 8 00 Nieuws en weerberichten; 815 Gewijde muziek; 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterstanden; 9 45 Harmonie orkest: 10 00 Gereformeerde kerkdienst; 11.30 Gramofoonmuziek; 12 00 Koorzang: KRO: 12 15 Lunchconcert; 12 45 Een nieuw jaar. een belangrijk jaar. cause rie; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13.10 Gramofoonmuziek: 13 45 Omroep koor, kamerorkest en soMsten; 16 10 Nieuwjaarsviering in oude tijden; 16 30 Ziekenlof; 17.00 Pianorecital; 17.30 Nieuwjaarsgroeten van zeevarenden en van militairen in Oos ten West; 18 00 Nieuws; 18 15 Actualiteiten: 18.20 Gramo foonmuziek; 19.00 Nieuwjaarsgroeten 'ran emigranten; 19.30 Gramofoonmuziek '9 40 Dit is leven, causerie; 19 50 Gramo foonmuziek; 20.00 Nieuws en weerberich ten; 20.08 De gewone man zegt er 't zijne van; 20 15 De bruiloft van Kloris en Roosje; 21.30 Viool, cello en piano; 22 10 Kamerorkest en solist; 22 45 Avond gebed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.1524 00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 484 M. 12 05 Omroeporkest; 13.00 Nieuws; 13.10, 15.00, 16.00 en 16.15 Gramofoonmuziek; 16 30 Pianorecital; 17.00 Nieuws; 17.10, 18.00 en 19.00 Gramo foonmuziek; 19 45 Nieuws; 20.00 Omroep orkest;. 21.00 Gramofoonmuziek; 22.00 Nieuws; 22.10 Gramofoonmuziek; 22.50 Idem; 22 55 Nieuws; 23.00 Dansmuziek; 23.00 Nieuws. WOENSDAG 2 JANUARI 1952 HILVERSUM I, 402 meter VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weer berichten: 9 12 Gramofoonmuziek (9 30- 9.35 Waterstanden); VPRO: 10.00 Boek bespreking; 10 05 Morgenwijding: VA RA: 10.20 Voor de huisvrouw; 10 30 Gra mofoonmuziek; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gramofoonmuziek; 12 00 Voordracht; 12 15 Dansmuziek; (12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33-12 38 Voor het plat teland); 12 55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Pianotrio: 13.40 Orgel en bariton; 14 00 Gesproken portret; 14 15 Promenade- orkest; 15.00 Kinderkoor; 15 20 Cello en I piano; 15.30 Voor de jeugd; 16.30 Zen- J dersluiting; 18 00 Nieuws; 18.15 Vd^A- I Varia; 18 20 „Scheppend werk voor mi litairen", reportage; 18 30 Actualiteiten of gramofoonmuziek; 18 40 Gramofoonmu- ziek; 19 00 „Werkloosheid en werkgele-j genheid", causerie; 19.15 Pianoduo; i VPRO: 19.30 Maandkroniek; 19 35 ..Van' alle dag"; VARA: 20.00 Nieuws; 20 05 i Politiek commentaar; 20 15 Omroeporkest en solist; 20 50 „Sollicitanten", hoorspel: 21 40 Volksdansen: 22 10 „Tussen mens en nevelvlek", causerie; 22.25 Octet; 23 00 Nieuws: 23.15-24.00 Literair-muzikaal pro gramma HILVERSUM II, 298 meter NCRV; 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9 00 Nieuws en weerberichten; 9 10 Voor de zieken; 9 30 Gramofoonmuziek; 10.30 Morgendienst; 1100 Gramofoonmuziek; 12 00 Pianoreci tal; 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen; 12.33 Amusementsmuziek; 12 59 Klokgelui; 13 00 Nieuws; 13.15 Protes tants Interkerkelijk Thuisfront; 13 20 Amusem.muziek; 13.50 Regeringsuitzen ding: Regina Zwart: „Wij slaan op de tong-tong"; 14 00 Marinierskapel; 14 45 Voor de meisjes; 15.00 Kamermuziek; 15.30 Gramofoonmuziek; 15.45 Voor de jeugd: 16 30 Zendersluiting; 18 00 Nvvs 18.15 Pianorecital; 18 30 Orgelspel; 19 00 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven; 19.15 Boekbesprek'ng; 19 30 Gramofoonmuziek; 19 40 Ra'Mokrant; 20 00 Nieuws en weerberichten; 20 10 Commentaar familiecompctitie; 20 20 Ra dio Philharmonisch orkest, koor en ka merkoor: 2130 International samen werking: Luxe of noodzaak?", causerie; 21.50 Pianorecital; 22.05 Amusementsmu ziek; 22.30 Internationaal Evange'isch commentaar; 22 40 Gramofoonmuziek; 22 45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws en SOS-berichten; 2315 Gramofoonmuziek; 23 20 „Hop zit dat met mijn kind?" cau serie; 23.35-24.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL. FRANS. 484 meter - 12.05 Amusementsorkest; 13 00 Nieuws: 1310, 14 00, 15 00, 16 30 en 16.40 Gramofoonmu ziek; 17.00 Nieuws; 17 10 Dan*- iziek; 17.45 Idem; 18 30 Omroepkoren; 19 01, 19 25 en 19 40 Gramofoonmuziek" 19 45 Nieuws; 20.00 Gramofoonmuziek: 20 10 Groot Sym- phonfe-orkest; 21.20 Gramofoonmuziek; 22 00 Nieuws: 22 15 Jazzmuziek; 22 45 Gramofoonmuziek; 22.55 Nieuws; 23.00 Gramofoonmuziek; 23 50 Nieuws. BRUSSEL, VLAAMS. 324 meter Pro gramma niet ontvangen.

de Stem | 1951 | | pagina 2