N s 3 \heh UWTON 1952 Goes n onen ^wjaar 6 55? 11 K952 HGEN Mm, ^e/'/\>jPry>i'</ ise PJ- Januari Februari Maart April Mei Juni September Juli Augustus 6 October November 1 cliëntèle IESREDERIJ 541—O 3, GOES. 2081 en 2158. el. <le )at sal we S- de T 3é Ian il-o Telefoon 247 lukkig Nieuwjaar. I, TEL. 1298 1952. 'elefoon 8863 Ik ben het sehaamle Oude Jaar en loop al op mijn laatste benen, doch wil, voor ik in 't duister vaar, nog ééns mijn Maanden stem verlenen opdat zij in een leerzaam spel de wereld en haar droeve zinnen tonen. Hoort, daar luidt de bel Wij gaan het „Schouwtoneel" beginnen Gij Maanden, speelt uw wisslend spel van oorlogsdans en valse vrede, een beetje hemel, heel veel hel, en dit vooral van dwaze rede, die Liefde uit de tijd verklaart en Goedheid synoniem met Woorden. „Hé, baas, waar moet ik met die kaart „Hé, baas, waar blijven nu die moorden Blijft kalm, mijn vrienden, zit nu stil; ik zal een leuke plaat op-zetten van Moskou, dat weer praten wil. Neen, die is oud Die van Odette De dans der dollars Ach, te laat. Daar komt de eerste speler bmnen. Hij dreigt en smeekt en juicht en slaat, en lijkt wel wat verward van zinnen. Hé, lidht-chauffeur, het licht moet rood Daar komt een koor van Koreanen en danst, op 't fluiten van de dood, een dans rond Amerikanen, die wijken, tot de wereld ziet deez' brand gaat al verbranden komt vliegensvlug de Vrijheid niet met steun der Vrije Landen. Men danst terug en weer vooruit en duizend heldendaden vullen de Hoop met nieuw geluid. Applaus Neen 'n zou soms schaden De Viethnims liggen al op de loer voor een dansje met de Fransen. Sukarno komt. Wat spreekt die stoer, en wat kan die kerel schransen (op voorhand) van 't Guinese big heel Neerland raakt aan 't duiz'len. Het Kabinet vaart zag en zig, en Kruis staat plots te suiz'len wijl hü de laan uit werd geloodst. Wat zijn 't toch rare tijden In 't „Wan-", schijnt het Beheer het grootst. Is de chaos nog te mijden Maar Ome Sam speelt Sinterklaas met dollar-danseressen, die brengen vreugde en soolaas van Southampton tot Essen. En brandt de lamp nog immer rood van bloed en van gedachten, wij raken aan de luchtger noot na al die wrede nachten. Daar komen o kunst der hogeschool de Thierry's om hun duiten. Hun rijkunst is een (ijdel) symbool van team-werkhé, wat fluiten de strijkers daar boven in de tent Mag van Kempen niet dirigeren Goed! Maar.... geen muziek, geen cent! Nu komt het nummer jongleren. 't Zijn Ieren met hun Stone of Scone (van England teruggestolen) zij steken Kees Broekman naar de kroon 't idool der schaats-idolen. En achter hen komt de Deense griep; zij wringt zichzelf in knopen met hoesten, snuiven en gepiep. Zie de belle Odette daar lopen, fier in haar (valse) Markengewaad al is haar Youssef verzwonden. Stil, de omroeper vraagt uw raad Wie heeft een deksel gevonden Terug te bezorgen op de Dam. Aan Nationaal Monument adresseren. Hoe die deksel bij de kleibakker kwam 't Is pauze, dames en heren. Een luchtge maand, met donkre rand. Het groene licht mag branden. Vooreer; u verdween uit Belgen-land en geen die 't zag, o schande Westerling, de Turk, de held van alle romantische harten. En Manus Oly, hoe vaak gemeld, speelde Onkel Hermandad parten. wij naderden stil de breedtegraad (de rand van oorlog en vrede, zoals straks bljjkt) maar, onverzaad luistren we nu niet naar rede. Wij werpen het „Ding" (met Ger) in zee en gaan het masker dragen. Barst heel de wereld van angst en wee, wij maken een maand van drie dagen van louter plezier, gevoelloos genot. Wij dansen de rede verloren. Een lach bij een dronk ziedaar, onze God. Wij zijn voor de Dwaasheid geboren. Nevada, atoombom, straaljager, dood 't is allemaal veren voor morgen Millioenen Oost-vluchtelingen in nood Vergeet de pijn en de zorgen. En goochel als Goochelaars in Breda uit bloed en geween zoete rozen. Wee hem die kamt onze vreugde te na ons Palais de Marbre Rose. De vliegende schotel was een droom, en van Dam ging buiten westen. Wij naadren nu in regen en kou het Paasfeestwit van 't sneeuwen. Eerst gaan we echter, traditie-getrouw en bezield door de vroomheid van eeuwen, ter Heiige Steê. Is dit nog spel Dit is de ziel van het Leven. Dan slaat een moment in Europa fel de wankele aarde aan 't beven. De wereld volgt haar dwaze gril. De mensheid haar dwaze gangen. Men raakt om de stad Triëst in geschil en neemt Bisschop Beran gevangen. Van suiker, schoenen, brood, vet, was, schier alle prijzen stijgen. Het liedje van de droeve paljas komt nu op de planken hijgen Vijf procent. Geen bijslag. Vort De Bilt bestrijdt Florack's slakken Wij doen aan weervoorspellingssport en zitten neer bij de pakken. De kellners worstlen om hun fooi, Peron bluft met atomen. Wat is het Maartse leven mooi in een wereld vol van dromen. Prins Bernhard danst in Uragay. De dichter M. Kemp gehuldigd. De woningbouw roept ach en wee Papier is zo geduldig. Willem Mengelberg sterft, wij staan verbijsterd, en vergeten. Mao Tse Toeng biedt vrede aan. Gromyko lacht verbeten. Een nieuw bedrijf. Een tussenspel Wat is nog sfeer, wat is wezen De oorlogskoorts stijgt angstig-snel. Men moet het ergste vrezen. "MacArthur danst zijn fakkeldans en schreeuwt zijn oorlogskreten. Maar Truman wenst voor de vrede een kans, en verjaagt, met smart maar verbeten, de sterke man met de dubbele kroon. Is de vrede voorgoed gewonnen In 't Perzen-land militair vertoon van Britten; in Syrië bommen van Israëls haat. De moed wordt klein Wie kan de stroom nog keren Wel Nederland. Kijk, het gaat (o schijn de voetbalpool bezweren het kienspel en de snelle duif der kleine wedstrijdhokken. Maar als het gaat om een vette kluif alleen de staat mag gokken Bevin sterft. Een harde slag. De Affray is gezonken. De borrel beleeft een (kwade?) dag: er wordt nu duur gedronken. De laatste soldaat uit Indië keert. Wij hadd hem vergeten. Maar wat niet weet, wel, dat niet deert En wie zich durft vermeten te schelden op 's lands lange haar (behalve bij de vrouwen) bedenke duurder werd de schaar en 't scheermes, 't ongetrouwe De seizoenen zijn, als de wereld is verward, zonder lijn en vertrouwen, voor elk een voortdurende ergernis, een leugen voor wie er op bouwen. Is 't anders gesteld met d'Oranjetrui Wij verloren (23) van de Noren, al droomden wij reeds van klokgelui en de Hollandse Leeuw herboren. Ook elders zag men een stoot en een lek Eén-Meifeest met echt-Franse schrammen, een olie-huilende Mossadecq. Korea een nachtfeest van vlammen. Daarnaast ook wat zon het jubelfeest bij Philips; de Prins komt onthullen 't verzetsmonument te Roermond, de geest der actie „Haak-In", en de krullen van Narriman Sadek, Egyptische bloem, in haar Sprookje met Faroek, de Koning. Maar soms komen zorgen uit al die roem en wordt het spontane een vertoning. Zo, Godfried Bomans in zijn ballon op zoek naar poëtische winden, belandt, moderne Ikarion, op zee, die hij nimmer beminde. Tezelfder tijd werd het land geplaagd (Brabant vooral) door de pokken, Sneller dan Faanhof, die 't land door jaagt, maar gevaarlijker. Overal wrokken mensen, wier schone plannen vergaan; zelfs het buitenland kijkt vol zorgen. Maar laten wij ons door pokken verslaan Na iedere nacht komt een morgen. Ons circus (Mullens) staat even stop; het werd door de stormen geteisterd. Doch de wereld vraagt naar staart noch kop en draait ook gekraakt en gepleisterd. Wij spelen dus voort. Met 't volle licht van rode en witte en blauwe lampen en vlaggen die feestlijk staan opgericht voor het eerst na de oorlogsrampen herstelde Oranje de band met het volk van Luxemburg en zijn regering. Hech Juliana de Benelux-toLk der vreugde en Oranje-verering Daarnaast trokken saam in Valkenburg de Schutters uit Noorden en Zuiden en schoten de hoge vogel murw, en pronkten met vorstlijke bruiden. Eén jaar oorlog vierde het leed in Korea, het land van de morgen. Wat zei het ons, die „vlot en breed" immuun zijn voor andere zorgen Geen schreiend kind zonder ouders of thuis, Geen moeder die zoekt naar haar kindren, geen vader, al draagt hij het zwaarste kruis niets kan de harde wereld nog hindren. Zij zocht naar 'n spoorloos geworden Burgess en Pontecorvo wat later. Wie is nog te vertrouwen dat is de les enschepen gaan stil door elk water. Men vraagt was Naundorff Naundorff niet en moet De Bourbon niet tronen Maar meer dan een troon is een dichterlied voor burgervaders en -zonen. Ten slotte trok een ontroerende voor de processie van Born door de haven. Op 'n schip walmde wierook en zong 'n koor rond 'n gouden monstrans, vroom begraven jsr bloemen en kaarsen en schippersgebed, en schepen volgden als bloemen. Hier werd een verleden teruggezet. Wat valt meer aan schoonheid te roemen r.v ,v^/ iv p fl een fictie zijn. Ook een oud-minister zocht, in kortstondige vlucht uit de wereldse 1 dingen de ruimte, de eenzaamheid en de zon. Hij strandde helaas reeds bij Scheveningen voor 'n volk dat hem met geruchten omspon. Ook strandde Piet Bruin (sensatie der [kranten) al viel er geen licht op 't verduisterde geld. Maan in de Oostpolder aan alle kanten Sprong 't vuurbeest op en de boeren. [ontsteld, bewaakten zorgvuldig gewapend hun [hoeven. Toen ving men de jonge pyromaan. Sukarno speelt met valse troeven om Nieuw-Guinea. En zaohtjes-aan vist Tito fel naar de dollarlanden als aas een Kardinaal-Martelaar. Langs de Maas in Roermond gaan de [lampen branden; de L.L.T.B. viert haar jubeljaar. Een zomer, gekleed in een regenjas, en een rillend volk op de stranden. Dit was 't decor voor wie lang had gevlast op vacantia en zonnebruin-branden. Eén regen. Ook op de Heiligdomsvaart van Susteren, Munster en Aken. Eén motregen. Ook in Kaesong, waar men een bufferlinie ging maken, maar steeds weer vastvoer in de modder van verlangen naar winst bij de vrede. Maar de vrede van een eerlijk man bloeit uit offers en stille gebeden. Dit zag men in Brussel, waar Boudewijn met de Kroon van Vlamingen en Walen gekroond werd: 'n kroon van droom en pijn, van vertrouwen en vrees voor het falen. De bromfiets die bromde zijn hoogste lied op 's lands wegen, ging lager zingen. Dank zij het schroefje dat Ome Piet ook hier wat vaster kwam wringen. Verboden werd het roulette-spel zo onschuldig en bron van deviezen. Och, Nederlands schatkist, redt zich wel, al zit heel het volk ook te 1 niezen. Wij denken nog even aan 't evenement „Tour de France". Heil onze renners. Van Est in de trui. Groot feest in de tent, en een hoopvolle dronk voor de kenners Maar van een top naar het diepe ravijn, het is slechts een kwestie van vallen. Eén dag van vreugde kost soms veel pijn naderhand, dat weten we allen. Wij zagen dit ook bij. Petain, eens de held van Verdun, nu als balling gestorven, of 't Ambon-volk, nu verscheurd en gekweld, na zoveel roem te hebben verworven. Weer werd een stukje vrede gewonnen met het land van de Rijzende Zon. De draad van Kaesong werd verder [gesponnen. Ook de vrede-stroom begint bij een bron. En die bron is rust en vrijheid van denken, de vreugde van vreesloos samen te zijn Zo zag een jeugd het Westen wenken, de jeugd van het rode en bange Berlijn. Deez' vreugde beleefden w'aan Kerkrade, een mijnstad, meer, een stad van muziek. Sr ier half uropa bracht hier een aubade aan burger-durf en muziek-romantiek. Deez' vreugde zocht ook het Jacht der [Dromen dat uitvoer voor een fantastische tocht (met een oude notaris) naar 't land, waar [atomen Een toekomst-decor de stratosfeer met luchtstations voor trolley-raketten naar Venus, Mars, de Maan (heen en weer? waarop de aardling zijn zinnen zette, hoog-uit-verzadigd van dit bestaan. Engeland heeft reeds een plan ontworpen. Amerika filmde al de Man van de Maan. Straks ontmoeten w'elkaar in Maanse dorpen of dansen saam bij een Maan-pierement. Gelukkig. Want somber stemden ons de [woorden bij de opening van het Parlement, hoezeer de Gouden Koets weer bekoorde, en het sprookje in ons weer opgeveerd. Dan, Marshall is plotseling afgetreden. Koning George werd geopereerd de hele beschaving leefde mede. Peron bedreigd met de dood. wordt gezegd. Voor 't echte hart een kunsthart gevonden Maar wat is kunst, en wat is echt En wat is een hart, dat immuun is voor [woorden, voor liefde en haat en menslijk gevoel Wat is een hart zonder harts-problemen, zonder de rust en het wereld-gewoel, en de kracht waarmee wij de smart op [nemen 14) Een lang gevecht schijnt uitgevochten wij staan in de televisie-tijd. Uit duizenden streepjes wordt [saamgevlochten het beeld van de stem. En door licht geleid, gaan wij, wat elders gebeurt, beleven in eigen huis. zonder tijdsverschil. Nog zijn er die voor de gevolgen beven; doch goed doet, wie het goede wil Wie zij daar wij zijn te laat geboren Wij menen te vroeg Wat sprookje was, wordt weldra werklijkheid. Uitverkoren geslacht, dat niet uit de kranten las, maar rustig genietend ziet beuren ramp en wedstrijd, toneelspel en moord Straks vindt het beeld wellicht no» kleuren Bevrijdbaar volk, dat onverstoord de oorlog ziet razen over zijn buren en lacht om ons, die beefden omdat ergens ter wereld, op afstand van uren, een bom ontplofte en wijl ieder bad dat deze schrik een droom zou wezen. Zij lachen wijl Truman aan Stalin schreef wij konden nog van de oorlog genezen, als ieder oprecht en vreedzaam bleef Wij lachen niet. Wij zien naar Esvpte. Wij vangen spionnen uit Tsjechenland. Wij zoeken een kapper (van Een) die [ontvliotp en velen liet zitten, kaal hoofd in de hand. Wij treuren, wijl Philips is overleden hij gaf aan Nederlands roem meer [kracht Wij juichen om Churchill nooit [moegestreden om Streuvels' onsterflijke kunstenaarspracht De zomer begint bij het vallen der [blaad'ren het jaartij van de woelende geest. Stalin (toch ziek?) stelt voor vergaadren als was er tot nu toe iets anders geweest. De anderen knikken de wapens tellen Maar wie telt wat En wie telt waar Zolang de een geen vertrouwen kan steller in d'andre, en deze, beducht voor gevaar, een veilge troef in handen moet houden, en d'eerste daaroméén eindloos lied van ,,als" en „mits" en „zullen" en „zouden", maar zonder de samenzang „dit geschiedt" (Zie vervolg elders in dit blad.) rA 1

de Stem | 1951 | | pagina 9