AMERIKA ONTEVREDEN Dader van aanrijding te Wagenberg bekend Vermiste sieraden in speldenkussen r Nederland en België hebben bezwaren tegen financiering Man gedood Kabouter De besprekingen over het Europees leger Kerst- Rapporten Mijnramp in Illinois Onze steenkolenvoorziening H. Vader spreekt tot gevangenen Pater dr.J. SteinSJ. overleden f 5000 boete voor Apeldoorn De helderziende en het gaatje in dè vloèr DAGBLAD VOOR ZEELAND Pauselijk zaakgelas tigde bij Mgr. Stepinac Grote spoed gewenst Fotocopiëren van acten Tragisch auto-ongeval Vrouw aan hartver lamming overleden DE, Hield zich uit angst schuil Geen schuld aan het ongeluk te Breda Dorpshoofden wachten hun keizer Regen- of hagel buien 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 1 0 4 0 0 0 0 0 0 0 4 De aangevaren „Edison Mariner" Directeur Vaticaanse Sterrenwacht DJAKARTA STELT ONDERZOEK IN Rechercheur had goed geheugen Beschuldiging van Mossadeq Oplichting ontdekt Koninklijke familie te Sankt Anton Taart vol verrassingen MET deze bezorgde ouders moe ten we nog even verder pra ten. U moet weten: rapportentijd is tevens de tijd van gewetens-on derzoek van het kind, van de on derwijzers en van de ouders. Wij kunnen u verzekeren, als Cijffers u kent hem toch, met zijn pro blemen van kleine mensen? bij Kees Braat een vijf voor rekenen op het rapport schrijft, dan zit hij even stil te denken. Ja, Kees heeft die 5 verdiend, maar kan dat niet beter worden? Heeft Cijffers wel genoeg op Kees gelet? Genoeg beurten gegeven? Extra-beurten? Op tijd geholpen? Misschien na school nog wat nagehouden en op nieuw uitgelegd? KIJK- uw kind heeft extra werk ACHTSTE JAARGANG No. 2185 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16 Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent- Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt. VRIJDAG 28 DECEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief cn Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7 Tel. 102 F (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, TeLjRxJW PjE ZAAKGELASTIGDE van de Pauselijke Nuntiatuur in Belgra do Mgr. Oddi, heeft een officieel be zoek gebracht aan Mgr. Stepinac. Sinds de z.g. vrijlating van de aarts bisschop van Zagreb was dit het eer ste contact tussen hem en een ver tegenwoordiger van de H. Stoel. Mgr. Oddi was naar de pastorie van Kra- sic gekomen, waar Mgr. Stepinac on der politietoezicht leeft, en onder hield zich drie uur lang met de uit zijn kerkgebied verbannen aartsbis schop. 1t ONTttlKKtLUNO VAN DE STCENKOtCNPROPUCTIE (cijfers in IQOOton) GISTEREN ZIJN TE PARIJS de besprekingen over een Euro pees leger begonnen tussen de ministers van Frankrijk, Ita lië, West-Duitsland, België, Luxemburg en Nederland. Ofschoon de ministers zich op de eerste dag der bijeenkomst zich in hoofdzaak hebben bezig gehouden met de samenstelling van een agenda, kan men nu reeds zeggen, dat een grote tegen stelling aan het licht is gekomen. WAN DE ZIJDE van de twee Bene- lux-landen, Nederland en België, kan nogal ernstig verzet verwacht worden. Dit richt zich in hoofdzaak tegen de financiering van het Euro pese leger en tegen het karakter van de supra-nationale souvereiniteit, die het Europese leger moet besturen. Nederland en België wensen, dat leder land zijn eigen leger financiert, de Fransen daarentegen zijn van oor deel, dat de supra-nationale souverei niteit de middelen bepaalt ter dek king van het aandeel, dat ieder land in de gezamenlijke defensie moet bij dragen. In tegenstelling met Frankrijk en De steenkolenvoorziening mag men zeker rekenen tot de belangrijkste punten waar onze maatschappij op steunt. Zoals de cijfers over 1951 aangeven, komt ruim 60 procent van de door Nederland gebruikte steen kool uit eigen bodem. De resterende hoeveelheid wordt ingevoerd, voor namelijk uit Duitsland en de Ver. Staten. Overige landen zijn niet zo be langrijk meer voor onze kolenimport. De productie van de Nederlandse mijnen stijgt nog steeds. Dit jaar bereikte de productie-curve zelfs twee maal het peil van 1938. Interessant is te zien hoe de productie zich na 1946 heeft hersteld. Hoe de staatsmijnen nog steeds de productie opvoeren blijkt uit de inzetgrafiek van de gemiddelde productie per werkdag. EEN DRIELING is geboren bij de fa milie L. Lamers te Nijmegen. Twee jongens en een meisje. Moeder en kindjes maken het goed. Het gezin heeft al drie kinderen. IN ONS LAND is aangekomen Petrus Imker Hoogenhout, de nieuw-be- noemde ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika bij ons Hof. DE KONINGIN en minister Stikker hebben telegrammen met gelukwen sen gezonden aan Koning Idris I van Lybië, waardoor Nederland dit land als onafhankelijke staat heeft er kend. IN EEN ZIEKENHUIS te Londen is op Kerstnacht een vierling geboren. DE E.V.C. heeft telegrafisch om een onderhoud met de regering verzocht naar aanleiding van de mededelingen van minister-president Drees over de ze communistische organisatie. DE RAAD DER KOZAKKEN, die 13 duizend kozakken in Europa, Ameri ka en Australië vertegenwoordigt, heeft te München generaal Serge Ma- kejef, wonende te Brussel gekozen tot opperhoofd (opperste ataman). EEN FLESJE codinovo (een gevaar lijk vergif), dat vorige week door een bode te Groningen verloren was, is terecht. De vinder heeft het bij de politie teruggebracht. EEN HELE KLUIF zal de land bouwer van Erven te Oirschot in de erwtensoep krijgen. Hij heeft een zwijntje opgefokt, dat thans is gegroeid tot een zwijn van maar liefst 860 pond. 70NDAG 30 DECEMBER, des mor- gens om 9 uur, zal de H. Vader over de radio een toespraak houden tot alle gevangenen over de gehele wereld. Het Italiaanse ministerie van justitie heeft opdracht gegeven, er voor te zorgen, dat de toespraak in alle Italiaanse gevangenissen kan wor den beluisterd. De uitzending ge schiedt over de bekende golflengten van Radio Vaticana 25, 31 en 50 me ier. In strijd met notarisicet FNE VRAAG of notarissen foto-co- pieën mogen laten maken van no tariële acten, of dat dit als zijnde een overtreding van de huidige notaris- wet, een strafbare handeling is. is nog niet beantwoord. De strafkamer van het Amsterdams Gerechtshof, aan wie deze vraag in een proefpro ces was voorgelegd, heeft zich name lijk niet ontvankelijk verklaard. Notaris Lubbers, die de kwestie aanhangig had gemaakt, zal thans 'n proces voorleggen aan de civiele ka mer van de rechtbank. I~)E HEER en mevr. B. uit Heerlen waren op Kerstbezoek bij fami lie in Duitsland en zijn, naar de „Msb." meldt, Eerste Kerstdag op tra gische wijze om het leven gekomen. De wagen, waarin zij met twee an dere familieleden zaten, kwam door de gladheid van de weg bij Rhede in Westfalen, te slippen. De 65-jarige heer B. werd hierbij uit de wagen geslingerd; hij was op slag dood. Of schoon de wagen daarna tegen een boom opreed had mevr. B. geen let sel opgelopen, doch zij overleed ter plaatse, door de schrik, aan 'n hart verlamming. Een ander vrouwelijk familielid liep zware verwondingen op. andere partners willen de twee Be- nelux-Ianden in plaats van één de fensie-commissaris een Hoge Autori teit in de geest als bjj het plan-Schu- man. Ondanks de gereserveerdheid van België en Nederland verluidt, dat men het in meerderheid eens geworden zou zijn over „drie gezagsorganen" en wel een „defensie-commissariaat", een „raad van ministers" en mogelijk een „Europese Assemblée". Deze kwestie zal echter pas Zaterdag aan de orde komen. GEEN PROEFPERIODE. FRANSE minister van buiten landse zaken, Robert Sell 11 man, heeft het Belgische denkbeeld verwor pen, dat er een proefperiode van drie jaar diende te zUn voor het Europese leger, in welk tijdperk elk lid zich zou kunnen terugtrekken. Amerika is blijkbaar ontevreden over de gang van zaken mede in ver band met het Europese leger. Er wordt zelfs beweerd, dat Washington gedreigd zou hebben, dat Amerika zelf Duitsland zal gaan bewapenen, indien er geen Europees leger komt. Ondertussen blijkt uit alles, dat spoed bij de besprekingen zeer ge wenst is. Ongeruste familieleden (op de achtergrond) wachten gespannen aan de uitgang van de New Oriëntmijn bij West-Frankfort (Illinois) terwijl nit de diepten van 's werelds grootste kolenmijn een reddingsbrigade tien tallen doden naar de oppervlakte brengt. Deze ernstigste Amerikaanse mijnexplosie van het jaar, waarbij op 170 meter diepte ontsnapte dode lijke gassen tot ontploffing kwamen, heeft aan meer dan 120 mijnwer kers het leven gekost. PJE AANRIJDING in Wagenberg, met dodelijke afloop is opgehel derd. Aangehouden is J. v. d. R., ta xi-ondernemer uit Wagenberg, die zijn garage heeft nog geen 100 meter van de plaats van het ongeval. Hij reed Maandagavond met een auto, waaraan achterbanden van ver schillende maat zaten. Daardoor was de wagen wat moeilijker te besturen. Volgens zijn verklaring is de auto op de plaats van het ongeval geslipt. Hij hoorde een b-'de plof. Daarop heeft hij eerst de wagen op zijn erf gezet, dat vlakbij was. Vervolgens is hij te rug gelopen, om te informeren wat er geschied was. Onderweg hoorde hij echter al, dat hij een ongeluk met do delijke afloop had veroorzaakt. Daar door is hij zo ontsteld, dat hij niet verder durfde te gaan en zich tijdens de Kerstdagen verborgen hield. De Rijkspolitie wist hem echter door naarstig speuren te vinden. 101 JAAR is de heer Keimpe Piers te Sneek geworden. Ofschoon hij reeds vier jaar bedlegerig is, heeft hij nog een heldere geest en volgt hij alle gebeurtenissen uit de krant. DE STAATSSECRETARIS voor scho ne kunsten heeft aan alle Franse mannen en vrouwen verzocht een pakje sigaretten minder te roken en de opbrengst te willen schenken voor de noodzakelijke restauratie van het paleis van Versailles. MINISTER STAF heeft te Parijs een onderhoud gehad met generaal Eisen hower. HAROLD STASSEN heeft de candi- datuur van de republikeinse partij voor het presidentschap in de Vere nigde Staten aanvaard. DE KUSTVAARDER „Gemma" uit Nederland heeft om hulp geseind, om dat het schip in de nabijheid van Bil bao machineschade had opgelopen. geldig tot tot het 0 0 Weersverwachting, Hedenavond: Aanvankelijk krachtige stormachtige, maar tegen einde van de middag tot matig afnemende Zuid-Westelijke wind Wisselende bewolking met en kele regen- of hagelbuien. Onge veer dezelfde temperaturen als Donderdag. Vandaag: Zon onder 16.34 uur Maan op 9.26 uur. Morgen: Zon op 8.48 uur. Maan onder 17.36 uur. Lijk van machinist gevonden r\E kapitein van het in de Wielingen aangevaren Amerikaanse s.s. „Edi son Mariner" heeft te Vlissingen, waar hij van de emoties aan het bekomen is, een en ander meegedeeld over het droef ervaren. Erickson vertelde, dat zijn schip op weg was van New-York naar Answer- pen en in de Wielingen in een mist bank geraakte. Hij liet de machines stoppen maar even later liep met een vreselijke klap het Kigelse s.s. Kitt- wake op zijn schip. Direct weid alarm gemaakt maar van paniek was onder d° bemanning van 42 koppen geen sprake De stoker Henry Charles lag in zijn kooi, toen de boeg van het En gelse schip naar binnen drong. Hij raakte tussen metalen delen bekneld en vond de dood. De 29-jarige derde machinist Albert J. Davies was op het ogenblik van de aanvaring in de ma chinekamer. Toen hij gewaarschuwd werd dat hij naar dek moest komen, riep 'hij, dat hij voor een ketelontplof fing vreesde en eerst de stoom wilde afsluiten. Daarbij heeft het snel bin nenstromende water hem echter ver rast. Duikers hebben eergisteren zijn lijk gevonden en naar boven gebracht. Het werd opgebaard in het St. Joseph- ziekenhuis. De „Edison Maimer" is in de bui tenhaven gelost en wordt vandaag of morgen in het dok van de Schelde op genomen om gerepareerd te worden. Keizer Bao Dai heeft een bezoek gebracht aan het front nabij de Zwarte Rivier, waar Franse en Indochinese troepen voor hem geparadeerd heb ben. Communistische Viet Minh troepen hebben de Bavl-berg bezet en vorige week tijdens een' offensief de Oostelijke oever van de "Zwarte Ri vier bereikt. Een groepje dorpshoofden tijdens de plechtigheden ter ere van het bezoek van de Keizer. Hij legde toen bovenbeschreven be kentenis af. Van drankmisbruik is niets gebleken. Wel had hij enkele biertjes op. Vast is komen te staan, dat v. d. R. niets te maken heeft gehad met de aanrijding in Breda op de Stations weg een kwartier tevoren. De dader daarvan wordt nog steeds gezocht. Naar de in beslag genomen wapens rYE INDONESISCHE regering stelt een onderzoek in naar de Neder landse wapenzending, bestemd voor de marine op Nieuw-Guinea, die te Tandjong Priok aan boord van een Nederlands schip door de militaire commandant in beslag was geno men. Zoals men weet, heeft de Ne derlandse regering hiertegen gepro testeerd. Ondertusssen heeft het havencom mando opnieuw 7 kisten met wapens aangehouden, thans op de „Nieuw- Holland". Zij bevatten 70 jachtgewe ren met munitie, afkomstig uit Aus tralië en bestemd voor doorvoer naar Timor. Zonder vergunning school gebouwd J-IET GERECHTSHOF te Arnhem, heeft in hoger beroep arrest ge wezen in de zaak tegen de gemeente Apeldoorn wegens het bouwen van een school, zonder in het bezit te zijn van een schriftelijke vergunning van het ministerie van wederopbouw. De gemeente werd veroordeeld tot een geldboete van f 5.000. In eerste aanleg had de rechtbank te Zutphen de gemeente een boete van f 25.000 opgelegd, nadat de of ficier van justitie f 100.000 boete had geëist. (Advertentie) DRINK LOUTER J2JANK ZIJ HET GOEDE GEHEUGEN van een Amsterdamse rechercheur en een speldenkussen is een oplichting-zaak met „vermiste" verzekerde sie raden ontdekt. Dit laatste leidde tot aanhouding van een procuratiehouder en een handelsagent. Zij zijn voor de officier van justitie geleid, daarna weer op vrije voeten gesteld, hetgeen niet wil zeggen, dat zjj er niet meer van zullen horen. De sieraden zijn bfj een assurantie-maatschappij verzekerd voor een bedrag van f 73.000. FNE OPPOSITIE in het Perzische parlement wil minister-president Mossadeq en zijn regering onder be schuldiging stellen van wetsbreuk, onthouden van vrijheid en veiligheid aan het volk, noodlottige economische politiek en minachting van het par lement. JN OCTOBER van dit jaar had een 44-jarige Amsterdamse handels agent eea collectie sieraden bij de assurantie-maatschappij verzekerd Op 23 November jl. kwam hij na op het politie-bureau te Amster dam de vermissing, mogelijk diefstal van een deel der sieraden ter waarde van f 54.000 te hebben aangegeven bij de gemelde maatschappij aanspraak maken op uitkering van dit deel van het verzekerde bedrag. De met het onderzoek belaste re chercheur herinnerde zich terstond een uit 1947 daterend, volkomen ge- geljjksoortig geval van verzekering en aangifte van diefstal. Hij vermoedde onmiddellijk een misdrijf. Ook werd aandacht geschonken aan de onthulling van een ingeschakelde helderziende. Die had op zijn wijze de sieraden zien verdwijnen door een gaatje in de vloer nabij de uitgang van een restaurant in de Vijzelstraat Hem - evena's de politie was me degedeeld, dat de handelsagent op 22 November met familie en vrienden in dat restaurant zijn 9-jarig huwe lijksfeest had gevierd, bij welke ge- legenheid het „jubilerende" echtpaar zich met enige kostbare sieraden had getooid. De bruidegom droeg toen de later als vermist opgegeven sieraden bij zich. GEVONDEN. ^IET onder de opengebroken vloer nabjj de verwijderde deur van 't Amsterdamse restaurant werden de sieraden gevonden, dochin een speldenkussen ten huize van een 44- jarige procuratiehouder in Hilver sum. Die is de man, die in het genoemde gelijksoortige geval in 1947 de hoofd rol heeft gespeeld. Volgens 't thans afgesloten onderzoek is vast komen te staan, dat deze procuratiehouder in het bezit was van de sieraden, dat hij deze voor enige maanden aan de handelsagent heeft gegeven, dat deze laatste zich op 22 November enige ogenblikken van het feest heeft ver wijderd, in de bar van meergenoemd restaurant zijn Hilversumse relatie heeft ontmoet en deze toen het te ver missen deel der sieraden heeft terug gegeven. Dr. J. Stein S.J., FNE BEKENDE Nederlander, pater Dr. J. Stein S.J., directeur en bouwer van de Pauselijke Sterren wacht en buitengewoon lid van de Pauselijke Academie van Weten schappen, is op 80-jarige leeftijd te Romè overleden. Enige maanden geleden reeds was pater Stein in een ziekenhuis te Ro me aan de ingewanden geopereerd. Hij was daarna weer rustig aan zijn werk gegaan op de Pauselijke Ster renwacht te Castel Gandolfo. In de loop van deze week openbaarde zich echter een acute buikvliesontsteking welke operatief ingrijpen opnieuw noodzakelijk maakte. Dit heeft niet meer mogen baten. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden is pater Stein Donderdag 27 December om 11.25 uur in de kli niek Quisis Anna te Rome overleden. Pater Stein, die bij gelegenheid van zijn 80ste verjaardag werd onder scheiden met de versierselen van Rid der van de Nederlandse Leeuw, volg de in 1930 Pater Hagen S.J. op als directeur van de Vaticaanse Sterren wacht. Hij had de reputatie als een van de grootste sterrenkundigen in de wereld. Pater Stein, over wie de huisdok ter op 17-jarige leeftijd schreef: „De ze jongeman leeft hoogstens nog eni ge maanden", genoot tot voor kort, ondanks zijn hoge leeftijd, nog een zeer goede gezondheid. Hij werd op 27 Februari 1871 te Grave, Noordbrabant, geboren en trad in 1888 in bij de Sociëteit van Jezus Van 1910 tot aan zijn benoeming in 1930 was Pater Stein leraar aan het Ignatius-college te Amsterdam. Zijn droge humor was spreekwoor delijk. Bekend is bijvoorbeeld, hoe hij op een wetenschappelijk congres Pro fessor Einstein ontmoette en toen de ze zich aan hem voorstelde met „Ein stein", antwoordde „Ich bin auch ein Stein". (GISTERENAVOND is de koninklijke Familie met vacantie te Sankt Anton in Oostenrijk aangekomen. In verband met de weersomstandigheden heeft zij de reis per trein gemaakt en niet per vliegtuig, zoals het plan was. URED ALVEY uit Alfreton in het Engelse graafschap Derbyshire gaf een etentje en had heel wat gasten uitgenodigd. De bekro ning van het feest zou een taart zijn, van buitengewone afmetin gen, die de gasten het water in de mond bracht. Maar toen een der gasten de taart aansneed, gebeurden er al lerlei vreemde dingen. Het rood borstje, dat als versiering boven op was aangebracht, pikte naar een ei, het Kerstmannetje kwam uit een Kerstboom naar beneden klauteren, een zanglijster sprong uit een sneeuwhut op de taart te voorschijn en een kleine slee zet te zich in beweging over het sui- kerglazuur. Tot slot van de vertoning kre gen de gasten, die verstomd toe keken, stralen water over zich heen, die uit een imitatie-Kerst klok onderaan de taart opspoten. Toen drukte Fred op de laat ste van de drie verborgen knop pen, die dit alles in beweging had den gezet en de taart rolde van de tafel. Over bleef slechts de mededeling op een stuk papier, onder de taart en op de tafel aan gebracht; „Geen kruimpje meer te eten". Fred heeft zes weken nodig gehad voor het maken van de „taart", die werd aangedreven door een electrisch motortje van vier volt en die van binnen vo] met touwtjes en kamraderen zat om alles in beweging te zetten. (Van onze onderwijs-medewerkerl OMDAT we zo in de loop van het jaar nog al eens samen gepraat hebben over uw kinderen, is het niet meer dan billijk, dat we u nu ook eens vragen: Hoe was het met de Kerstrapporten? Zijn er blin kende, zilveren guldens in de spaarpotten gegleden? Of heeft er een storm gewoed op de manier van: Dekselse kwajongen, moeten je vader en moeder zich daarvoor dag en nacht afsloven!?" Ja, want het kan er spannen op die bewus te rapportendag. Maar niet overal. Heus, er zijn nog altijd ouders, die 's middags zo naast hun bord aardappelen hun handtekening plaatsen en nauwe lijks de moeite nemen, om naai de rapport-cijfers te kijken. Hoogs tens komt er zo'n opmerking: „Nou, die vier voor taal is niet zo best mannetje. Een beetje harder werken hoor!" en dan gaat het ge sprek weer verder over Abe Len stra. J2)OCH, trouwe lezeressen en le zers, wij weten dat u wèl op rechte belangstelling hebt voor dat kleine velletje papier, waarop uw kind het resultaat van maanden lange arbeid naar huis draagt. En daarom vragen wij u: hebt u het goed bekeken? Hebt u gezien, of de prestaties over het geheel geno men naar boven of naar beneden gaan? Ja, want een zeven voor re kenen is nog wel aardig, maar als het vorige keer een negen was, dan moet u de bewondering toeh maar wat temperen. En als de vier van laatst in een vyf is veranderd, dan kunt u betr aanmoedigen, dan j mopperen. Nee, het was werkelijk een goed rapport, zegt u? Proficiat! En laten we dan maar hopen, dat u het kind niet uitbundig beloond hebt, want anders zou het mis schien gaan denken, dat plichtsver vulling een heldendaad was. Maar helaas, we horen heel wat sombere stemmen: het was minne tjes! En enkelen roepen: het was beneden alle peil! Zo doet Cijffers, maar zo moet u ook doen. U moet zich ook eens afvragen: heb ik in de schoolmaan- den genoeg belangstelling getoond? Heb ik aangemoedigd en geprezen, als daar maar eventjes kans voor was? Heeft mijn kind wel goede plaats en voldoende tijd, om het huiswerk te maken? Heb ik enige controle gehouden op zijn lessen, die hij moest voorbereiden? Kom, zegt u nu niet: daar is de school voor! of: ik heb voor die dingen geen tijd! De school kan niet alles alleen en voor een op wekkend woord is altijd nog wel een minuutje te vinden. Nee, de grote fout zit hier in, dat vele ouders pas ontwaken, als er een rapport op tafel ligt. Dan breekt de hel los, maar dan ziin maan denlang vele uren verspild, omdat er in huis niet over de school ge praat is. Of misschien toch wel ge praat, maar dan een praatje over het personeel of de loutere ge woonte-waag bij het binnenkomen: Zo, en hoe was 't vandaag op school? voor onder de vacantie? Houdt nu de teugels strak: iedere dag een gedeelte maken of leren! Maar mis schien komt uw grote dochter hulp vragen bij een moeilijke som en als u helpt, dan zegt ze: zo doen wij dat op school nooit. Wordt dan niet boos. Zeg niet: dan weten ze d'r bij jullie op school geen snars van! Stuur haar liever naar dat vrien dinnetje, dat zo knap in rekenen is of naar het huis van haar onder wijzeres. In een minuut is dan de kwestie opgelost. En was het rapport werkelijk onrustbarend, gaat u dan onder of na de vacantie eens praten met de leerkracht. Als de cijffers voor vlijt hoog zijn, dan snapt u het zó wel: dan zijn de capaciteiten van uw kind onvoldoende. Maar anders zal er toch iets gedaan moeten wor den. Misschien kunt u in samen werking met de school een plan op zetten. En het dan ook samen uit voeren. In ieder geval: uw taak is niet volbracht, met alleen een geweldi ge woede-uitbarsting. En als u zegt: met Pasen moet het beter zijn, dan verwijst u naar een toekomst, die voor een kind zo onoverzichtelijk ver weg ligt. Nee, als het nodig is: brom gerust eens flink, maar zoek, of er thuis misschien ook schuld ligt. En zeker: verstevig het con tact met de school. Alleen in vol komen samenwerking kan er succes worden bereikt. B.

de Stem | 1951 | | pagina 1