ZWITSERS VLIEGTUIG verbrand Twintig inzittenden op nippertje gered Dongen veroverde de Anjer-tropliee ssffs aar- - DRIE WEKEN ZIJN AUTO KWIJT Meer dan tachtig arbeiders zonder werk Vlieger mist Schiphol en landt in een akker Model-toerist Overleg met groep- Steenberghe Spaanse club op Bij een „goed doeF geen tegenstellingèn AUTO TE WATER GEREDEN Roeping van de leek Meer dan 300.000 Handelaar liep tenslotte toch tegen de lamp DAGBLAD VOOR Verhoging contributie afdracht Negen Nederlanders aan boord Slechts enige gewonden Drie gewonden bjj ontploffing De brand op de Dinteloord Schade dicht bij het millioen In de wolken! Het in beslag nemen van Ned. wapens Lichte vorst EEl Roosendaler op nachtwacht in Ierseke Politie deed de rest C Geheim van Himalaya-gebergte opgelost^ ACHTSTE JAARGANG No. 2176 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 15 DECEMBER 1951 uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neeriandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16 Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem. Mr Dr. A. J J. M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden; GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen; HULST, Dubbele Poort 7 Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) De afgelopen zomer heeft de A.N.W. B. zyn 250.000ste lid ingeschreven. Naar aanleiding hiervan heeft de Rot terdamse beeldhouwer Han Rehm, in opdracht van een comité, gevormd uit bondsofficials, een bronzen beeld ver vaardigd, dat het zinnebeeld is van toerisme. Het beeld is heden tijdens een vergadering in Amsterdam over gedragen aan het A.N.W.B.-bestuur. Partijraad besluit tot MA EEN zeer uitvoerige discussie in huishoudelijke zitting, besloot de Partijraad der K.V.P. op zijn verga dering te Utrecht, de contributie-af dracht aan de Centrale Partijkas te verhogen van 80 tot 125 cent per lid. Het besluit viel met 51 tegen 31 stem men. MINISTER RUTTEN heeft op zijn verzoek eervol ontslag gekregen uit de militaire dienst. Hij was reserve- .kapitein bij het regiment Limburgse Jagers. TE HAIFA is een Turks schip op een rif gelopen en vergaan. Twee perso nen zijn verdronken en zeven worden nog vermist. TOERISTEN zullen volgend jaar weer voor f 400 reisdeviezen kunnen krij gen (personen jonger dan 14 jaar f 200). EEN DIKKE MIST hing gisteren bo ven Londen en grote gedeelten van Engeland. Het gehele verkeer werd ontwricht. DE GIFKORRELS, die gebruikt wor den bij de rattenbestrijding zijn niet gevaarlijk voor kleine huisdieren en pluimvee, echter wel voor knaagdie ren. /GISTERENAVOND omstreeks zeven uur is een vliegtuig van vJ" de Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swissair" in de on middellijke nabijheid van Schiphol verongelukt. Het toestel, dat van Ziirich kwam, raasde om zeven uur laag boven Amsterdam jn de richting van baan 23 van het vliegveld. Het toestel heeft echter deze baan door het slechte zicht gemist en is aan de grond gekomen in de nabijheid van de Schipholweg. Het toestel vloog in brand, maar wonder boven wonder, hebben de passagiers zich kunnen redden. Slechts enige hebben verwondingen opge lopen. QFSCHOON de verkeerstoren van Schiphol reeds om 16.40 uur had meegedeeld, dat het zicht buitenge woon slecht was, trachtte het toestel toch te landen. De bestuurder miste Schiphol volkomen en geraakte aan de grond. Bijna onmiddellijk daarna zag men op Schiphol een reusachtige vlam op stijgen. Men vreesde het ergste en in allerhaast ging men met reddingsma teriaal naar de plaats van de ramp. Toen bleek, dat ér zich welhaast een wonder had afgespeeld. Het vlieg tuig was terecht gekomen in een ak ker ongeveer 200 meter ten Westen van de landingsbaan en circa 100 m. van het vliegveld. Het klinkt haast ongelooflijk, maar in enkele seconden tijds heeft een der passagiers de deur van het toe stel kunnen openen en de 14 passa giers en 6 leden der bemanning heb ben in allerhaast het vliegtuig kun nen verlaten. Direct daarop vloog het toestel in Brand. Enige tijd heerste nog ongerustheid over het! lot van een der stewardessen, maar deze was in een particuliere auto meegenomen. Enige der inzittenden hadden slechts wat brandwonden en enige wat schrammen opgelopen. OVERSTUUR. P)E GEZAGVOERDER van het Zwit- serse toestel, de 45-jarige capt. Schuphasb was nog geheel overstuur, toen hij zich bevond in het zieken zaaltje van Schiphol. Hij had een le lijke snee over de neus en was gis terenavond nog tezeer geschokt, om te kunnen vertellen, hoe het eigenlijk gebeurd was. „Ik zat aan de grond, voordat ik het wist" was het enige, dat hij kon uitbrengen. In zijn nabijheid lag op een bed een der stewardessen, die brandwon den aan haar gezicht heeft. Zij was de laatste, die het toestel had verla ten. De tweede stewardess, een blond AAN BOORD van het ver- brande Zwitserse vliegtuig, bevonden zich negen Nederlan ders, nl. dhr. v. Rensselaer, Woer deman, Boterman, Joekes, Brakel Van Oorschot, Van Dran, Dit- mar en mevrouw Klaarmond. Er waren in het vliegtuig slechts 2 Zwitsers. Verder twee Amerika nen en een Italiaan. Verder zes leden der bemanning. meisje van een jaar of twintig tracht haar te troosten en giet slokjes cog nac in de mond van haar collega. Op een tafel zit de marconist, hij kwam in een sloot terecht en is er met een paar onbetekenende verwondingen af gekomen. De passagiers hebben onderdak ge vonden in het kamertje naast de aan komsthal. Zij realiseren zich de eer ste ogenblikken niet, aan welke ver schrikkelijke dood in de vlammen zij zijn ontkomen. Uit de verhalen van de inzittenden kan men opmaken, dat het vliegtuig te laag heeft gezeten en dat het in een sloot is terecht geko men. ENORME KLAP. was. Wij hebben daarna appèl gehou den en ontdekten toen, dat een ste wardess verdwenen was. Wij hebben verschrikkelijk naar haar gezocht en het was een grote opluchting toen wij hoorden, dat zij gered was". Afsluiting op 15 Januari TN DE Partijraad-vergadering van de K.V.P., die gisteren te Utrecht is begonnen, heeft voorzitter An- driessen meegedeeld, dat het overleg met de groep-Steenberghe nog niet is afgesloten wegens verblijf in het buitenland van enkele personen, die aan de besprekingen deelnemen. Afgesproken is, dat de onderhan delingen op 15 Januari beëindigd zul len zijn, waarna in een communiqué het resultaat zal worden meegedeeld. Ook deelde de voorzitter mede, dat een uittreksel uit het ontwerp-ver- kiezingsprogramma is samengesteld, dat de behandeling en popularise ring zal vergemakkelijken. pISTERENMIDDAG heeft zich op het stikstofbindingsbedrijf te Lut- terade een ontploffing voorgedaan in de gasscheidingsapparaten. Drie arbeiders liepen brandwonden op. Nadat hun de eerste hulp was verleend, konden zij naar huis wor den vervoerd. U)E BRAND, dié in de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft ge woed bij de Coöp. Vlasfabriek „Din teloord" te Steenbergen, is tot de «:rote opslagloods beperkt gebleven. Niettemin mag men de gevolgen voor het bedrijf bijna catstrofaal moe- men. De loods bevatte namelijk een werkvoorraad aan vlas voor zes a zeven weken. Doordat deze voorraad verloren ging, zullen tussen de tach tig en honderd arbeiders uit Steen bergen, Dinteloord, Halsteren, Lepel straat en Bergen op Zoom gedurende deze periode zonder werk komen. De vernieling van de loods stelt het bedrijf ook voor andere moeilijkhe den. Totnutoe ging namelijk 't vlas van de drogerij rechtstreeks de loods in. Zolang er nog geen nieuwe loods is zal men de voorraden nu op wagens moeten laden en over andere berg ruimten verdelen, een werkwijze die uiteraard veel minder efficiënt is dan die, welke normaal werd toegepast. Aanvankelijke spraken we van een schade, die ongeveer f 700.000 zou be dragen. Het schadebedrag blijkt ech ter aanmerkelijk hoger te liggen. Gis terenmiddag sprak men ons van een bedrag tussen de f 900.000 en f 1 mil lioen. J7 EN van de passagiers, de heer W. P. A. Ditmar uit Rotterdam, in dienst van de Unilever, vertelde het volgende: „Ik had me re voortdurend al over verwonderd, dat de machine steeds maar bleef zakken, zonder dat wij uit de wolken kwamen. Het eer ste licht, dat ik zag, moet het licht zijn geweest van de mistbaan 23. Vrij wel "op hetzelfde ogenblik hoorde ik een enorme klap, waardoor ik uit mijn stoel geslagen werd. Ik zag een enorme steekvlam in de cabine en voelde een felle hitte. Wat ik me nog herinner is, dat ik een man uit de criiine heb gesleurd en daarna stond ik in de wei". Een lid van de bemanning, is nog opnieuw in de cabine gegaan, toen de ze al aan alle kanten brandde, om te zien of heus wel iedereen er uit EEN MAN, uit Velp, kwam het politiebureau te Hilversum bin nen wandelen. „Ik sta nog in het politieblad, ik moet nog drie maanden uitzitten", zei hij. „Dat wil ik nu maar direct doen, want buiten wordt het te koud", voeg de hij eraan toe. ^/AN DE GEMEENTE DONGEN zou men met een variant op een be kend gezegde uit de H. Schrift kunnen zeggen: „Geenszins de min ste onder de steden". Denk het u maar eens goed in, lezer. Dongen heeft met zijn 12.000 zielen meer Anjer-loten afgenomen dan welke Brabantse gemeente ook. Een absolute meerderheid dus boven steden als Eindhoven, Den Bosch, Tilburg of Breda. Daarmee werd door Don gen in de derde ronde beslag gelegd op de wisseltrophee. De Commis saris van de Koningin, prof. dr. J. E. de Quay, zal het ereteken Maan dagmiddag a.s. om drie uur op het gemeentehuis komen overhandigen. LJIER SPREKEN de feiten voor zichzelf. Men behoeft er waarlijk niet rond omheen te gaan „filosofe ren". Hetzelfde Dongen, dat een ton voor het Seminarie bijeen kon bren gen, dat voor de Klokkenberg kort opeen 17 en 12 mille op tafel legde, heeft bewezen, wat doordachte en eensgezinde offervaardigheid vermag te bereiken. We hadden daarover een kort onderhoud n\et burgemeester Sweens, spoedig nadat het heugelijk nieuws bekend was. De burgemeester was in de wol ken. Nog niet eens vanwege de door hem zo bijzonder hoog geschatte eer, dat nu de Commissaris van de Ko ningin persoonlijk naar Dongen komt. Ook niet in de eerste plaats vanwege de „overwinning". Nee, de burgerva der (met opzet noemen we hem thans met deze ere-naam) was voor namelijk verheugd over de prestatie van zijn gemeentenaren. „Tegenstellingen bestaan er in Don gen op geen enkel gebied, zodra het erom gaat een goed doel na te stre ven", zo zeide hij. „Lopen ze eenmaal, overtuigd dus van een menslievend streven, warm voor een bepaald doel dan is tegelykertyd de goede uitslag verzekerd. Iedereen doet mee, ryk en arm, jong en oud, werknemer en werkgever. Voor deze laatste catego rie, al heb ik overigens deze keer een extra woord van lof nodig, al zou ik de anderen niet gaarne tekort doen. Het comité van vrijwilligers, het actie-comité van de 30 ijverige en en de verenigingen, allen deden hun uiterste best", zo verzekerde ons bur gemeester Sweens met gelukkige stem. Gerechtvaardigde trots klonk ook door in zijn woord, toen hij vertelde van de goed geslaagde samenwerking bij het concert van de 3 harmonieën en de 4 zangverenigingen. „Alle kansen zijn uitgebuit", zo be sloot hij, om daaraan toe te voegen: „Volgens de spelregels kan en mag Dongen er evenwel niet op rekenen in de eindstrijd op 1 Januari de eer ste plaats te bezetten. Maar met dit resultaat zijn we buitengewoon te vreden en we zijn er trots op". We zouden daaraan willen toevoe gen: Terecht, burgemeester. We wen sen u en de gemeentenaren van gan ser harte gelukf Onrechtmatig T~hE NEDERLANDSE regering heeft verklaard, dat het in beslag ne men door de Indonesische autoritei ten van Nederlandse wapens op het Nederlandse schip te Tandjong Priok in strijd is met het volkenrecht, aan gezien het wapens betrof voor de ma rine ter vervulling van een normale overheidstaak. DE UITREIKING. MOG EEN WOORD tot slot over de uitreiking van de trophee: De Commissaris zal om 3 uur in de mid dag arriveren. Hij wordt dan begroet met een „Wilhelmus", uitgevoerd door de drie plaatselijke harmonieën. Daar na heeft ontvangst en officiële be groeting plaats in de raadszaal, toe gankelijk voor genodigden en autori teiten. Dit zal niet wegnemen, dat iedere inwoner de plechtigheid kan volgen, want er wordt een geluids installatie aangebracht, waardoor woord na woord alles in de openlucht te volgen zal zijn. De belangstelling is waarschijnlijk ongemeen groot, wijl tot alle werkgevers het verzoek is gericht het personeel vrij te geven. Na de uitrgiking van de trophee spreekt de burgemeester een slot woord. Daarnavreugde in de he le gemeente! DE DIEF, die er dezer dagen met 'n sleepboot te Rotterdam tussenuit was gegaan, is gearresteerd. DE VLOEDGOLF heeft een dorp met de driehonderd bewoners op de Phi- lippijnen geheel verzwolgen. TWEE LAMMETJES zagen het le venslicht in een dorp bij Gouda. REIZIGERS van Zuid-Zweden naar Noorwegen moeten in de grensplaats te Halden direct in de badkuip, Om dat in Zweden mond- en klauwzeer heerst. heden"vVondrChUnS' geWig t0' nameHUr of.ne*ebg weer en voor helft van iet d,e Noordwestelijke 1 land ook overdrij- matfffe w ^nVuden- Zwakke tot rich- pRINS BERNHARD krijgt sedert October van het vorig jaar Spaan se lessen van de bekende Hispanoloog prof. C. F. A. van Dam, die heden in het huwelijk is getreden met mevr. M. J. Valstar-Slobe. Iedere Dinsdag morgen, kwart voor negen, komt een clubje studievrienden bijeen in een zaaltje aan de Soesterzijde van het Paleis Soestdijk, waar prof. van Dam twee uur lang de onomstreden heer ser is. Ook zijn koninklijke leerling spaart professor van Dam de aan zijn studenten zo welbekende ongezouten critiek niet en het aantal huiswerk schriften is sedert de aanvang van de lessen tot een indrukwekkende stapel gestegen. Dc dankbare studenten van het klasje in Paleis Soestdijk hebben prof. van Dam ter gelegenheid van zijn huwelijk een zilveren sigarettenko ker aangeboden, waarin de handte keningen van alle zeven leerlingen gegraveerd zijn. Een schoolbord (met telraam) uit de kinderkamer biedt de professor volop gelegenheid zijn dierbare taal in forse letters voor zijn leerlingen neer te schrijven. De regering heeft aan de Hoge Com missaris in Indonesië opgedragen er bij de Indonesische regering op aan te dringen, dat de wapens worden geestdriftige dames, de Middenstand teruggegeven. Nadat bestuurder plotseling overleed U)E 30-JARIGE J. T. Kap, uit Haar lem is met zijn bestelwagen on der Koedijk in het Noord-Hollands Kanaal gereden. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de man hoogstwaarschijnlijk ten gevolge van een hartverlamming eni- inderdaad ge ogenblikken tevoren reeds was overleden. De auto zo wees het spoor uit heeft ongeveer een kilo meter zigzag over de weg gereden voor zij over de tramlijn in het ka naal terecht kwam. De brugwachter, die zich onmiddellijk te water be gaf, om pogingen in het werk te stel len. de man uit de auto te halen, moest zelf door een collega-brug wachter gered worden, aangezien hij door de koude werd bevangen en dreigde te verdrinken. De Haarlemse vertegenwoordiger laat een vrouw en drie kinderen na. Tn het avondprogramma van heden hoopt de KRO. het 302.000ste lid te kunnen aankondigen. En dan nog zal de ledenwerving niet zijn afgelo pen; voorlopig blijft een premie van honderd gulden gehandhaafd voor hem. die elke volgende duizendste abonné op de K.R.O.ijgids aanbrengt. Het feit van de 300.000ste zal voor de microfoon vanavond van ien uur tot half elf worden herdacht. P*EN GEHELE DONKERE NACHT LANG liep de Roosendaalse auto-ver- huurder Van D. door de straten van het schone stadje Ierseke en het uiteindelijke resultaat van zyn wandeling was, dat hij zjjn eigen auto ont dekte op de plaats, waar die vermoedelijk zou staan. Drie weken lang was de handelaar D. uit het genoemde mooie plaatsje met een splinternieuwe Ford Taunis op stap geweest en ofschoon herhaaldelijke verzoeken deze meneer bereikten, om toch alsjeblief de auto terug te bezorgen: hij hield het been stijf en deed, alsof zijn neus bloedde. Toen tenslotte met behulp van de po litie de auto er uitgehaald werd bleek, dat nummerplaten verwisseld waren, een aanrijding de Taunis schade had geschonken en meer van zulke fraai igheden, die een proces-verbaal konden rechtvaardigen, aangezien ook met de papieren „gehandeld" werd. liet WAS anders alles behalve een eenvoudige zaak. De handelaar D. was op een avond, het verhaal bestrijkt een periode van drie weken in Roosendaal verzeild geraakt en hij kwam daar op bezoek bij de firma H„ die toevallig niet in staat was een auto te verhuren, maar die, heel col legiaal het heerschap verwees naar de verhuurder van D., die nog wel een wagen ter beschikking zou hebben. Inderdaad was dit het geval en een uur later reed de handelaar D. in triomf naar Ierseke toe. Nu had de kerel beloofd de wa gen de volgende avond weer terug te brengen, maar tevergeefs wachtte van D. op zijn Taunis en hij begon enige argwaan te krijgen. H\j belde natuurlijk eerst de han delaar op. Dat duurde Van D„ die zelfs door middel van telefonische oproepen geen aansluiting kon ver krijgen, een beetje te lang en hij be sloot de politie in het geval te men gen. De Roosendaalse politie, noch de politie van Ierseke waren in staat, zich in het geval te mengen, want op lichting was niet bewezen. De auto verhuurder geraakte in een moeilijke situatie en hij uitte het voornemen, er maar eens een nacht aan te wa gen. Hij reisde naar Ierseke, hield de woning van D. in de gaten en einde lijk tegen de morgen, nadat de auto verhuurder alsmaar over de plavui zen had gekuierd, arriveerde de han delaar, niet met de wagen van de Roosendaler, maar met een geheel andere auto. De autoverhuurder ont dekte inmiddels in de nabijheid van de woning van de handelaar het spat bord van zijn eigen wagen en allerlei verhalen draaiden nu door zijn hoofd. Zou D. zijn wagen gesloopt hebben? Wat was er gebeurd? HET SLOT. LJET SLOT van het liedje was, en nde politie maakte dit tafereel mee, dat de autoverhuurder zijn wagen terugkreeg. Weliswaar beschadigd, want achteraf Bleek, dat de Ierseke- inwoner een behoorlijke aanrijding had beleefd, die er wei voor gezorgd had, dat de nieuwe Taunis er zorge lijk uit zag. Van een verbaal tegen D. werd nog niet gesproken. De Roosendaler nu had zijn auto, zonder nummerborden, thans wel terug, maar de papieren, welke bij de wagen behoorden, wa ren nog steeds in het bezit van de handelaar. „Dat fiksen we wel", zei de politie van Ierseke, die thans, op haar beurt de wacht betrok, om de handelaar, die er blijkbaar de gewoonte vari maakte, laat of in het geheel niet thuis te komen, te grijpen. Dat bleek tenslotte niet zo moeilijk te zijn. Reeds de dag nadat Van D. zijn wagen terug had, werd de handelaar gegrepen en toen de politie om pa pieren vroeg, werden parmantig de papieren getoond van de Roosenda ler. De politie keek naar de num merborden en die stemden volkomen overeen met de papieren. »Nou schrijven we een verbaal o.i. uitermate belangrijk boek is dezer dagen bij de uitgeverij Gottmer te Haarlem verschenen, van de hand van een oud-Bredanaar, Pa ter Dr. M. Smits van Waesberghe S.J. Het voert als titel „Gods Wil, Uw heiliging" en wil na de vele discus sies over het eigen volmaaktheids- ideaal van de leek in de wereld, trachten een synthetisch opgebouwde en tegelijk breed uitgewerkte spiri tualiteit voor de leek te ontwerpen, zowel op prachtisch als op theore tisch plan. Het weer in het middelpunt plaat sen van het levende Kerkbegrip naast het juridische, door de leer over het Mystieke Lichaam van Christus, heeft bij vele leken het bewustzijn ge bracht, dat ook zij geroepen zijn tot christelijke volmaaktheid en ook, dat zij deze veroveren moeten niet los van het prachtische leven van iedere dag, maar in en door hun beroeps- en hun huwelijksleven op de allereer ste plaats. De leek moet de wereld niet ont vluchten om naar God te gaan. Hij is door God in de wereld gezonden om de wereld naar God te brengen. Hij zal daartoe van God vervuld moe ten zijn,, als een levend met God ver bonden werktuig om zijn zending in de wereld uit te voeren. Van de noodzaak van christelijke levensspiritualiteit voor leken zijn op het ogenblik zeer velen overtuigd. Met de schrijver zijn we van mening dat de belangstelling voor de eigen plaats en taak van de leek in de Kerk een gave is, die de Geest van Chris tus speciaal schenkt aan ons geslacht, en die naast het pessimisme van zo veel cultuurfilosofen, ruimte geeft aan een gezond optimisme, dat de door de levendmakende geest beziel de Kerk van Christus een reddende taak heeft, doch ook vervullen zal tegenover de ontkerstende wereld van nu. Dat gezond optimisme legt echter ook een zware verantwoordelijkheid op. Deze hernieuwing van het chris telijk bewustzijn is volgens schrijver een begin-, geen eindpunt. Als de leek weet, dat hij tot chris telijke volmaaktheid geroepen is en dat hij die christelijke volmaaktheid veroveren moet in zijn eigen levens staat, dan komt het op handelen aan; om de voorgehouden leer in practijk om te zetten. Als hij zich hiertoe ge dreven gevoelt zal hij temidden van het jachtende leven rust en tijd moe ten vinden voor zelftraining en zelf bezinning. DATER SMITS VAN WAESBERGHE lector in de geschiedenis van As cese en Mystiek aan de Universiteit te Nijmegen, was wel bij uitstek ge schikt om dit boek te schrijven. Het is niet geschreven vanuit de studeerkamer alleen, doch vooral van uit het levend contact met apostoli sche leken, die de noodzaak van le vensverdieping voelen als noodzake lijke voorwaarde van vruchtbaar apostolaat, en wat hetzelfde is, om 'n waarachtig levend lidmaat te zijn van Christus' Kerk. Hij heeft dit boek geschreven, zo als hij zelf zegt, voor hen die beslist voor de geestelijke weg gekozen heb ben en door de aandrift van de ge nade en met eigen medewerking langs dit steile en dikwijls moeizame pad omhoog willen gaan. Het is een warm en een nuchter boek. Warm; omdat het de leken in derdaad met volle overtuiging heen- wijst naar de weg die voert naar het ideaal dat zij hebben gekozen. Nuch ter; omdat het als een werk van een wetenschapsman de eigen spirituali teit van de leek toelicht van weten schappelijk standpunt uit. Hij legt verantwoording af van de beginselen die hem bij de opbouw van zijn werk hebben geleid, die zijn standpunt heb ben bepaald in kwesties, die nog niet voldoende zijn opgehelderd of waar over nog meningsverschil bestaat, die zijn inrichten weergeven omtrent de wenselijkheid en het wezen van een eigen spiritualiteit van leken. IN DE INLEIDING op dit boek wordt gezegd, dat 't beantwoordt aan een „behoefte". Er zijn weinig boeken waarvan dat niet gezegd wordt. Toch is ons deze gemeen plaats bij dit boek uit het hart ge grepen. In de onredderde wereld van thans breekt het verlangen naar geestelijke volwaardigheid ook bij de leken onstuimig los. Wij zien dat bij zoveel gehuwden, die hun echtelijke gemeenschap en de gemeenschap van het gezin willen grondvesten op het inzient van God en het plan van Christus. Wij zien het bij zoveel voor- I vechters van een christelijke samen leving, die tegenover de gespleten heid van de moderne mens en tegen over de gesaeculariseerde wereld het voorbeeld willen plaatsen van een levend ehri.vlendom, ook en vooral langs hun ambt en beroep. Wij zien het bij hen, die door een heilige roeping gedreven, het ideaal van de maagdelijkheid midden in de wereld beleven, hetzij zij in gemeen schap leven in een moderne speciaal zeiden de politic-mannen tegen el kaar en aldus ging na drie weken - met spullen van een ander te heb- hll.™ 5foepf,n mei spunen van een anaer ie neo- C). H:„. ben rondgereden de handelaar in het llLiL,?"2™ en zelï' boekje. Aan het licht kwam toen nog, dat de handelaar de auto van de Roosen daler enige tijd in pand had gegeven aan een andere handelaar. „Een schone boel", zei de Roosen daler daarop, die zijn nieuwe wagen naar de garage kon rijden voor kost bare reparaties. standig een taak volvoeren. Voor hen is dit boek geschreven. Moge het inderdaad een gids zijn op de weg va.n heiliging in volmaakt christelijke zin. Wie het ter hand neemt zal het uitlezen en er ongetwijfeld rijker van worden. JOS. VAN CAMPEN, pr. het GEHEIM van het Hima- laya-gebergte is opgelost. Naar men heeft kunnen lezen, heeft een Britse Himalaya-expe- ditie de sporen gevonden en ge fotografeerd van een geheimzin nig wezen. Men vermoedde, dat het sporen zouden van de „af schuwelijke sneeuwmens", waar over de bewoners van die woes te gebieden sinds oeroude tijden een dodelijke angst hebben. Deskundigen van het natuur historische museum hebben, zo als reeds gemeld, uitgemaakt, dat het de sporen zijn van een aap. F,en flink behaard sierlijk beest van 1.50 m., behorende tot de fa milie der zogenaamde „heilige apen". Zij leven op grote hoogte en doen niemand kwaad. Daarmee is het geheim van de „afschuwe lijke sneeuwmens" opgelost. De legende van deze sneeuw mens heeft zijn ontstaan te dan ken aan het bijgeloof en de angst van de bewoners van Tibet en het Himalaya-gebergte voor naar geestige hoogten van het geberg te. Eenzelfde angst werd 150 jaar geleden geconstateerd bij de be woners van de Alpen en 75 jaar geleden bij de Noren. Ook zij ge loofden toen aan kwade geesten, die de bergen en ijsvlakten van hun landen bevolkten.

de Stem | 1951 | | pagina 1