EUROPEES LEGER HET is herkend Lijk van verstekeling West-Duitsland, Italië, België en Frankrijk eisen spoed Verduistering terwille van voetbalclub Slachtoffers van de stormen Uitslaande brand in Den Haag Rapport van de Grote Vier Vertrouwen Politieke kopstukken pleiten te Straatsburg voor: Per vlot naar de vrijheid NIEUW LEED op de Philippijnen Rinchard's moeder getuigt Juwelen gestolen Door koude bevangen, uit landings gestel gevallen dagblad voor zeeland Het volk vraagt resultaten RUSSEN WILDEN NOBELPRIJS Voetbalsupporters veroordeeld De fraude te Breskens Geteisterd door wervel storm 0 1 ,J$chepen in nood weer in veiligheid In de Alexander- kazerne DE Mannen van Westkustgered Tragisch einde van luchtreis boven ons land Leerling-monteur uit A schaf f enburg Over ontwapening r Dure proef van student ACHTSTE JAARGANG No. 2172 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitgevers'Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16. Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: c J v. Hootegem, Mr Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. H B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. P. V M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij nlet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt. DINSDAG 11 DECEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon H.TLST, Babbel. P„r. 7 T«L 102 - IBijbu,.,,», TEKNEUZEN. Seri,.,,». 56. Tel. 260). OOSTBURG, Nl.uw«,»l 41. T.^no^ DE TIJD IS KORT. Het volk vraagt met ongeduld van ons, dat wij tot concrete resultaten komen. Wij moeten ons af vragen, of wij werkelijk alles hebben gedaan, wat wij konden. Morgen kan het te laat zijn." Dit heeft de bondskanselier van West-Duitsland, Adenauer, gezegd bij de besprekingen over een Europees leger in de ver gadering van de Raad van Europa te Straatsburg. Na deze uitspraak van de kanselier applaudiseerde de ge hele Assemblée. VAN ZEELAND .tijd dringt. ADENAUER ..tijd is kort.. CR is 'n bericht opgevangen van het Duitse s.s. „August Bebel" waar in gemeld werd. dat twee mannen 't schip met een vlot verlaten hebben in de buurt van Helsingborg (Zwe den). Het zijn twee Oost-Duitsers, die te Haelsingborg om asyl hebben ge vraagd als politiek vluchteling. r\E BONDSKANSELIER voegde er nog aan toe. dat 't scheppen van 'n Europees parlement onvermijdelijk zou zijn voor beslissingen over het gebruik van het leger en over de geldmiddelen voor de defensie. Het feit, dat Engeland op het ogen blik niet bereid is zich aan te sluiten bij het plan-Schuman en het Europe se leger, mag voor de continentale landen geen reden zijn, zulks ook niet te doen, aldus betoogde Adenauer nog. Nog drie andere kopstukken van de Europese politiek spraken in dezelf de geest. Het waren: Alcide de Gas- peri, premier en minister van bui tenlandse zaken van Italië. Paul van Zeeland, minister van buitenlandse zaken van België en Robert Schu- man, minister van buitenlandse za ken van de Franse republiek. „Er moet", aldus De Gasperi, „eerst een door de Europese landen geza menlijk gekozen beraadslagend li chaam komen, dat over bevoegdheden van beslissing en toezicht beschikt, voordat we kunnen overgaan tot de instelling van een Europees leger. „Bij dit alles, is spoed vereist", zo zeide hij. GEBIEDENDE NOODZAAK. 270.000 GULDEN heeft het Neder landse volk bijeengebracht voor de slachtoffers van de overstromingen in Italië. Voor de helft van dit geld zijn in ons land, blikken melk, blikken viees en repen chocolade gekocht. DE GEALLIEERDEN hebben de com' munistische onderhandelaars te Pan Moen Djon tot heden de tijd gege ven, om te antwoorden op de voor stellen. DE PIANIST Willem Noske heeft te Keulen oude kerkelijke muziek ont dekt van de Nederlander Carolus Ro sier uit de 17e eeuw. PERZIE heeft Faroek erkent als „ko ning van Egypte en Soedan". DE MISSIONARISSEN, die Zaterdag met het vliegtuig „Edam" naar de missies in Midden-Afrika zijn ver trokken, werden gisteren door Z. H de Paus in audiëntie ontvangen. PATER BEAUFORT, van de Neder landse afvaardiging bij de Verenigde Naties heeft in de Notre Dame te Pa rijs een plechtige H. Mis opgedragen 43 landen waren vertegenwoordigd De Russen natuurlijk niet. EEN RARE WINTER is het toch Mevr. Engelsman plukte te Edam in haar tuin een bloeiende roos cn in Warder at de heer P. Bibo nog frambozen van de struik. LIET IS een gebiedende noodzaak, dat in de komende twee maan den wordt begonnen met het instel len van een Europees leger. Het lot van het plan-Schuman en het Euro pees leger zullen in deze maanden worden beslist". Dit verklaarde met klem de Bel gische minister van Zeeland. Met verheffing van stem vtegde hij er deze waarschuwing aan toe: „On ze verantwoordelijkheid is loodzwaar. Wij moeten slagen en vlug, de tijd dringt". Van Zeeland sprak zich verder uit voor het aanwijzen van één opperbe velhebber. Hij stond wantrouwend tegenover het denkbeeld van een bo vennationaal gezagsorgaan. EUROPEES PARLEMENT. INE BELGISCHE minister achtte het uiteindelijk noodzakelijk, dat alle internationale organisaties onder het gezag vallen van een Europese wet gevende vergadering, bestaande uit een Eerste en een Tweede Kamer. „Als Europa niet tijdig over zijn toekomst beslissingen zou nemen, zou het de laatste gelegenheid kun nen missen. Er moeten een gemeen schappelijk parlement en gemeen schappelijke hulpbronnen komen." Dat verklaarde de Franse minister Schuman. Als practische maatregelen worden aanvaard, zullen Engeland en ande ren, die er niet veel voor voelen, meer voor den vatbaar zijn, mis schien tot deelneming kunnen wor den overgehaald, zo voegde hij er aan toe. Hij besloot zijn rede met de ver klaring: „Het komt er nu maar op aan, een begin te .maken. Men moet het spoedig eens worden over de maatregelen, die genomen moeten wor den voor de eenheid van Europa". DUSSISCHE, Poolse en Chinese (communistische) diplomaten heb ben de plechtigheid geboycot, die te Stockholm heeft plaats gehad ter ge legenheid van de uitreiking van de Nobelprijzen van dit jaar voor natuur kunde, scheikunde, medicijnen en li teratuur. In de Zweedse communistische pers is critiek geoefend op de Nobel-stich- ting, omdat zij geen prijs aan een Rus had toegekend. P)E MAASTRICHTSE rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de drie gebroeders Op de B„ die op 11 Maart op het terrein van de voetbalvereniging R.K. B.S.V. (Brunssum) in een wedstrijd tegen S.V.N. (Nieuwenhagen) ongeregeld heden hadden uitgelokt ten opziche van de politie. Zij werden veroor deeld tot 14 dagen voorwaardelijk en f 50 boete subsidiair 25 dagen hech tenis. Een vierde verdachte J. L. werd vrijgesproken. Enkele arrestaties In aansluiting op ons vorig 'bericht omtrent de fraudes bij het graanma- gazijn van de C.H.V. te Breskens ver nemen wij, dat alsnog zijn gear resteerd: P. R. en A. W. te Breskens en V. te Hoofdplaat. Later zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Het on derzoek is nog in volle gang, zodat meerdere arrestaties zijn te verwach ten. De waarde van de ontvreemde goederen is nog niet precies vastge steld, maar ze loopt zeker in de dui zenden guldens. Verdachte veroordeeld tot zes maanden r\E MAASTRICHTSE rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de adjunct-secretaris van de Volkscredietbank te Heerlen G. B., uit Heerlen, terzake van verduiste ringen van gelden ten nadele van de ze instelling tot een totaal bedrag van f 12.000. Deze gelden waren bestemd tot het doen van uitbetalingen wegens ver goedingen en onkosten van spelers van 'cfe R.K. V.V. Heerlen. De rechtbank veroordeelde B. in verband met de verduisteringen tot 6 maanden gevangenisstraf. De eis was 8 maanden geweest. Bo vendien kreeg hij wegens medeplich tigheid aan valsheid in geschrifte 'n geldboete van f 90. In de overwegingen van het von nis heeft de rechtbank geen aandacht gewijd aan de kwestie van het voet- D£ GASPERI .spoed.... SCHUMAN beginnen.. J7EN WERVELSTORM, die over het eiland Camiguin op de Philippij nen is gegaan, heeft ook andere pro vincies getroffen. Er zouden opnieuw vele doden zijn. Tienduizenden mensen zijn dakloos. Het aantal huizen, dat is verwoest, is nog niet te tellen. Bovendien is de vulkaan Hilbok-Hi- bok opnieuw tot uitbarsting gekomen. DIAMANTEN BRUILOFT heeft het echtpaar J. van Maanen-Konink te Delden gevierd. Bruidegom: 80 jaar bruid: 81. DE MILITAIRE motorrijder A. W. is gisteren in Den Haag bij een aan rijding met een auto om het leven gekomen. DF. ZUID-WEST-DUITSE staten Z.- Baden. Zuid-Württemberg-Baden en Wiiittenberg-Baden zijn door een volksstemming tot één staat verenigd. EGYPTE heeft bij de Verenigde Na- ues geprotesteerd in verband met de aameg door de Britten van een weg nav de waterinstallaties. Droog weer hedenavond: aCht'ns' gC,dig tot weer h'lVIatiep b,ewolkt en droog I ,kpi!!P J*. 'wakke wind, J ocXllat" verant,«iök.e Koud? ocntend, maar ongeveer dezelf- tere™ "11 afs gis- Vandaag: Zon onder 16 29 uur 5 Maan op 14.39 uur. M0S on 8 .2* Haan «X 816 J op 8.38 uur. uur. Een nieuw ontwerp voor een winter- uitrusting voor Amerikaanse soldaten. Het kledingstuk is van zachte, op sponsrubber gelijkende plastic gefabri ceerd en is erop gemaakt om zonder onderkleding gedragen te worden. Het pak is waterproof, zodat de manschap pen de narigheid qjm natte kleren in de winterkou bespaard zal blijven. QVER DE SCHEPEN, die geduren- de de storm van Zaterdag en Zondag in nood verkeerden, zijn thans de volgende bijzonderheden bekend geworden: De „Westkust", die aan de Noord- Oostkust van Engeland in zinkende toestand verkeerde, is gisteren op sleeptouw genomen door een Engels schip. Het Nederlandse zandschip „Kin- hem" is eveneens in veiligheid. In verband met het feit, dat by de red ding vijf opvarenden van een red dingboot zijn verdronken, is de be volking van Hvide Sande op Jutland verontwaardigd, dat het schip licht- kogels afschoot, ofschoon het slechts een sleepboot nodig achtte. Het zich in moeilijkheden bevin dende Zweedse schip „Orvar" is op sleeptouw genomen naar de mond van de Wezer. Een Nederlandse sleepdienst heeft de „Bernard Howald" die in gevaar verkeerde, op sleeptouw genomen, naar Rotterdam. Ook de Finse boot „Havnia", die bij Texel stuurloos was geworden, wordt naar IJmuiden gesleept. IN VEILIGE HAVEN? bal-amateurisme, welke een belang rijk onderdeel vormde bij de behan deling van deze zaak. De verdediger, mr. Starmans, uit Heerlen, heeft in beraad gehouden, of verdachte in hoger beroep zal gaan van dit vonnis. Zoon van Deherghe op de zitting (~YP DE ZOLDER van een der ge- bouwen van de nieuwe Alexan- der-kazerne aan de Van Alkemade- laan in. Den Haag is gisterenavond brand uitgebroken. De brandweer wist de brand tot de zolder beperkt te houden. Een klein stuk van het dak is door het vuur vernield. Om ongeveer acht uur werd de wacht gewaarschuwd, dat de droog zolder van het gebouw in brand stond. Op deze zolder lagen strozak ken opgestapeld, bestemd voor de nieuwe lichting. Gisterenavond nog hadden enkele manschappen op deze zolder gewerkt. Men ging het vuur met handblus- apparaten te lijf, doch men slaagde er niet in, de brand meester te wor den. Toen de brandweer arriveerde, sloegen de vlammen uit de zolderra men. Toch had men het vuur, ondanks de sterke wind, na een half uur be dwongen. De onder de zolder gelegen slaap vertrekken, waar manschappen van het regiment zware luchtdoelartillerie „Rhenen" gelegerd waren, liepen wa terschade op. f-EBOEID en omringd door gendar- mes poseert dokter Rinchard op bovenstaande foto voor de fotograaf. Nog steeds loopt het proces voor 't Assizenhof te Brussel tegen deze arts die na de bevrijding als „verzets man" werd geëerd, maar thans ver dacht wordt van een aantal moorden. Bij de voortzetting van het proces is de moeder van Rinchard opgeroe pen, om te getuigen. Dezer dagen wa ren de weduwe van Deberghe en diens zoon, Robert, in de zaal aanwezig. Zo als men weet, werd deze zoon er in een brief van beschuldigd, zijn vader te hebben vermoord. Een alibi heeft echter uitgewezen, dat de zoon daar aan niet schuldig kan zijn. Verdachte in arrest. RECHERCHE te Amsterdam heeft een 27-jarige Amsterdam mer van zijn bed gelicht, die er van verdacht wordt in de avond van de 21 November bij een bankier te Am sterdam te hebben ingebroken. De buit bestond uit juwelen en sieraden ter waarde van ongeveer f 15.000. /"ONDERTUSSEN wordt nog gemeld. dat men in onzekerheid verkeert over het lot van het Nederlandse mo torschip „Admiraal de Ruyter", op weg van Lovisa naar Zaandam. Er zijn zeven mannen aan boord, Men hoopt, dat het schip een veilige ha ven heeft bereikt. Verder heeft men niets meer ver nomen van het Zweedse vissersvaar tuig „Ingemarie". De 10 opvarenden van de 499 ton metende Nederlandse kustvaarder „Westkust", die Zondagavond bij Bridlington voor de Engelse kust in moeilijkheden geraakte en zinkende was, zijn gered en in Bridlington aan land gebracht. Een bemanningslid van één der drie reddingboten, die het schip in nood te hulp kwamen, is hierbij om het leven gekomen. Twee zeelieden van de „Westkust" zijn gewond; de kapitein zo ernstig, dat hij in het ziekenhuis is opgenomen. De reddingsbrigade helpt de opvarenden van de „Westkust" aan wal. De reddingboot uit Scarborough heeft de be manning naar Bridlington gebracht. |_^ET STOFFELIJK OVERSCHOT van een Duitse jongeman, dat een boe renknecht Woensdagmiddag 5 December bü toeval ontdekte in een wei land aan de rand van Amsterdam, is thans geïdentificeerd. Het is de 17-jari- gc leerling-monteur Gerhard Holschuh uit Aschaffenburg, een plaats 40 km ten Zuidoosten van Frankfort a.d. Main. f)E JONGEMAN, die in Aschaffen- burg bij zijn tante inwoonde, was Maandagmorgen 3 Dec. zgn. normaal naar zijn werk gegaan. Sedertdien had men echter niets meer van hem ver nomen. Op het lichaam, dat geheel intact werd aangetroffen in een kuil, werden onder meer een briefje van een wasserij in Aschaffenburg en een dienstregeling van de Pan American World Airways gevonden. In deze dienstregeling was de vertrektijd van een stratoclipper die avond naar New-York onderstreept en op het routekaartje was de route Frankfort- Amsterdam-Glasgow-New-York over getrokken. ALS TORPEDO IN DE AARDE. Ji^EEDS DADELIJK kreeg de poli tie de indruk, dat de jongeman zich in de ruimte van het landings- gesteld had verborgen, door de kou de bevangen was geraakt cn toen in de nabüheid van Schiphol het lan dingsgestel werd uitgeklapt, naar be> neden was gevallen. Dit vermoeden, dat nu wel juist blijkt te zijn, werd nog versterkt door het feit, dat het lichaam als een torpedo in de aarde was gedrongen en precies lag in de landingsbaan van het vliegtuig. Bovendien was het klokje van de jongeman door de schok op ongeveer 22.18 uur stil blijven staan en het toestel, dat 's avonds om negen uur uit Frankfort was vertrokken, latid- de om 22.24 uur op Schiphol. De Am sterdamse politie had Vrijdag via de radio een uitvoerige persoons- en kle- dingbeschrijving, alsmede opgave van hetgeen op de jongeman was gevon den, gezoiftlen naar de politie in Hamburg en München. Reeds Zon dagmorgen ontving men twee tele grammen uit München met de perso nalia van de jongeman. GEEN MISDRIJF. \/OOR ALLE ZEKERHEID is Don- derdag jl. nog sectie op het lijk verricht, doch er werden alleen in wendige kneuzingen geconstateerd en geen sporen van misdrijf werden ge vonden. Aangenomen wordt, dat de knaap Maandagavond tijdens deduis- ternis kans gezien heeft het vlieg veld te Frankfort te betreden en zich onder het toestel heeft weten te ver bergen. Het stoffelijk overschot van de jon geman, wiens ouders in Berlijn wo nen, zal in Amsterdam ter aarde wor den besteld. Gemeld wordt verder nog, dat de jongeman door het lezen van detec tive-verhalen op het idee gekomen zou zijn, voor een luchtreis weg te kruipen in het landingsgestel van een vliegtuig. £)E SUBCOMMISSIE voor de ont wapening, waarin de vier grote mogendheden (Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland) zijn vertegen woordigd, is het met algemene stem men eens geworden over een rapport aan de V. N. over de mogelijkheden van ontwapening. Dit rapport toont enkele punten van overeenstemming, doch belangrijke kwesties zijn nog onopgelost. ~yE Indonesische onderhandelaars, met prof. Soepomo als leider, zijn aangekomen sommigen zul len nog aankomen zonder dat tevoren hun komst officieel was gemeld, gelijk dat in 't diplomatiek verkeer algemeen gebruikelijk is. De heer Soepomo, die met een tas vol „concrete suggesties" uit Dja karta vertrok, kon onmiddellijk na zijn reis minister Peters in de Ka mer horen verklaren, dat Nederland bereid is, een herziening van de R.T.C.-overeenkomsten te bespre ken om eindelijk te kunnen komen tot een normale verhouding tussen twee landen die elkaar wederzijds hard nodig hebben, maar dat het probleem-Irian daaraan niet auto-: matiseh mag worden gekoppeld. Het Nederlandse standpunt is en blijft, dat Nederland de souvereini- teit over Nieuw-Guinea bezit. Uit dit laatste kan men alles of niets afleiden. Vaag en algemeen als de mededeling is, schijnt 't toch wel aanwijsbaar, dat de Nederlandse regering het been stijf zal houden en zij vindt daartoe mede aanleiding in de verstandige, nuchtere verkla ring van Moh. Hatta, dat Indonesië nu maar eens moet ophouden met sentimentsoverwegingen te stellen in de plaats van bezadigde zake lijkheid. Als ook vroeger al voor kwam, is het andermaal Hatta ge weest, die ter elfder ure door staatsmanswoorden heeft getracht de ongelukkige indruk te mitigeren, die, in het zicht der onderhandelin gen, door president Soekarno's hartstochtelijke speech van half November is gewekt. Hatta vindt, dat men maar moei ophouden met over Nieuw-Guinea te twisten, om dat er opbouwender werk te doen staat. Pas dan kan men op hoog ni- eau over structurele wijzigingen in een onderlinge verhouding met vrucht komen praten, wanneer in het land, dat tot die onderhan delingen de wens te kennen geeft, vrede en rust heersen, wanneer economische welvaart in de plaats is getreden van arbeidschaos, wan neer een zakelijke stellingneming niet langer wordt omneveld door sentimentele drukdoenerij. JN de verhouding Nederland-Indo- nesië moet werkelijk eindelijk eens wat lucht komen. In ons land is men bereid, en in staat, daaraan mede te werken. Wat de concrete suggesties van de heer Soepomo in houden, is nu nog iets waar men naar raden moet. Maar: is de Ne derlandse verklaring over Nieuw- Guinea, gelijk gezegd, vaag, in ge lijke of sterkere mate geldt dat voor wat de wederpartij denkt te gaan produceren. Het opmerkelijke feit van het achterwege-blijven ener officiële aankondiging van het ver trek der onderhandelaars kan men tot de „onvolkomenheden der staat kundige kinderkamer" terugbren gen, maar anderzijds kan het een indicatie zijn, dat men in Djakarta met de hele zaak een beetje in zit en Soepomo carte blanche heeft ge geven om te proberen, uit zijn con crete suggesties zoveel mogelijk concrete resultaten te halen. Het vermanend woord van de vice-pre sident Hatta zal in de komende be sprekingen een belangrijke leid draad voor de Indonesische dele gatie zijn, althans móéten zijn. Wan neer Soepomo zijn kaarten goed speelt, zich stellende op de basis der zakelijke werkelijkheid, zal hij bemerken, dat Nederland hem tege moet wil komen op het punt van de wijziging van het Unie-statuut in eenvoudige diplomatieke ver dragen, mits het volkomen ongelijk soortige Irianvraagstuk daaraan niet worde gekoppeld. Ministtr Pe ter's verklaring is tegelijk zó wei nig- en zó veelzeggend, dat zij straks naar alle kanten zal kunnen worden geïnterpreteerd. Er schijnt goede hoop te zijn, dat Nederland's zakelijkheid en Nederland's moreel en nationaal verantwoordelijkheids gevoel ten opzichte van Nieuw- Guinea maatgevend zullen zijn voor het bepalen van de koers, die gaat worden gevaren. Het feit, dat de minister van Uniezaken in dezelfde vergadering aankondigde, dat plannen voor de economische ont plooiing van het rijksdeel liggende tussen Indonesië en Australië in de maak zijn, kan stellig als een vin gerwijzing in die richting worden aangenomen. men wachte ous, met een zeker vertrouwen, de loop der ko mende besprekingen af. In de con cretisering van Soepomo's suggesties zal, als de tekenen niet bedriegen, Nederland een hartig, misschien een doorslaggevend woord meespreken. DE EXAMENS voor gemeente-admi nistratie zullen op 16 en 17 April '52 gehouden worden te Den Haag, Am sterdam, Groningen, Oisterwijk, Utrecht, Eindhoven en Zwolle. LIET WAS een onaangename verrassing voor de eigenaar van de auto, die aan de Nachte gaallaan te Rotterdam stond. In een plas water, die voor de wa gen op straat stond, ontplofte „iets" met een hevige knal en het gevolg was, dat het water op de auto neerdaalde. Op de plaatsen waar het wa ter met de auto in aanraking kwam, verdween de glans en liet de lak los. Een student, die een vriend de uitwerking van een scheikundige stof wilde laten zien, had de che mische stof in de waterplas ge gooid. De automobilist bracht de jongeman naar de politie. De auto zal opnieuw moeten worden ge spoten.

de Stem | 1951 | | pagina 1