Regering wijkt niet voor bedreiging HIBOK EIST WEER 200 DODEN SAMENWERKING NODIG PROF. BEEL MINISTER van BINNENLANDSE ZAKEN Afzondering Regeling Omzetbelasting Opschorting invoerrecht papier j OPKLARINGEN Verklaring van Mgr. Stepinac Hoger productie nodig Dronken man neergeschoten ■PO Den Haag wenst Ministersconferentie Koninklijke familie naar St. Anton Twee melk-garan- tieprijzen Zivare boeten voor ergerlijke dierenmishandeling In 1958 afgewikkeld FAland ook overdag donker DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederland heeft geen behoefte aan wijziging der Unie MISVATTING DE FAMILIE VAN TUTTE Luchtverdrag Nederland-Australië Over Europese landbouw gemeenschap VEULEN TIJDENS VERVOER GESTIKT Oorlogsschade Nieuwe vulkaan-ramp op Philippijnen r Gevangene nam even vrij-af Politie na verkeersramp ACHTSTE JAARGANG No. 2169 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16. Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C J v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westenae. P. V M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post 1 5.40, per week (uitsluitend bij nlet-post- besteliing) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt aaWa5 VRIJDAG 7 DECEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0 30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers *m redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 Tel 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, TeLJi60I:J>OSTBl^^^ 1 In Benelux-verband ■ten aanzien van de Omzetbe- 1 lasting zijn wettelijke voorzienin gen in voorbereiding. Dit vertelde Minister Lieftinck in de Tweede Ka mer. Beoogd wordt een hele nieuwe wettelijke regeling van de Omzetbe lasting, een wijziging van het stelsel, tot doel hebbende afschaffing van heffing bij de détaillist. Daaromtrent is overleg gaande in Benelux-verband. De bedoeling is autonome regelingen te maken, die het nieuwe stelsel inhouden. Ook stelt spr. in uitzicht een technische her ziening van de Omzetbelasting. TI/riNISTER PETERS zei gisteren o.m. in de Tweede Kamer, dat irl Nederland geen behoefte heeft aan wijziging der Unie. De Regering zal niet wijken voor bedreigingen, voegde hij eraan toe. De bespreking ter conferentie van de Unie en Nieuw-Guinea moet geen „koppeling der problemen" zijn. Verder betoogde hij met klem, dat een verhouding geconstrueerd moet worden, welke voor beide partijen een goede samenwerking mogelijk maakt. De Be groting werd z.h.st. goedgekeurd. rMT ALLES zei de Minister naar aanleiding van de eerder door de leden in de Tweede Kamer gemaakte opmerkingen over zijn Begroting (Unie-aangelegenheden en Overzeese Rijksdelen). Van Nederlandse zijde is een sterke wil tot samenwerken aan- rv\.\It de Minister van Binnenland- se Zaken a.i., mr. F. Teulings, het niet wenselijk acht gedurende lange re tijd naast de taak, die reeds op hem rustte, het beheer over het De partement van Binnenlandse Zaken te blijven waarnemen, Is besloten tot een definitieve voorziening in de va cature, welke door het overlijden van minister mr. J. H. van Maarseveen op dit departement is ontstaan. Oud-Minister prof. dr. L. J. M. Beel hoogleraar te Nijmegen is bereid ge vonden de portefeuille van Binnen landse Zaken te aanvaarden. Het be noemingsbesluit is door II, M. de Ko ningin getekend. In een kort onderhoud verzekerde prof. Beel, dat de beslissing, welke hij had moeten nemen, zeer moeilijk is geweest in verband met zijn druk ke taken als buitengewoon hoogleraar te Nijmegen en te Tilburg. Prof. Beel is echter gezwicht voor de aandrang, welke op hem werd uitgeoefend. Het zou aldus de heer Beel voor een buitenstaander wel erg moeilijk zijn, zich voor zulk een korte tijd in te werken. „Ik zal nu mijn beide ta ken tijdelijk opzij zetten. Mijn bedoe ling is, dat ik na afloop van de hui dige regeringsperiode weer hoogleraar word. wezig, zo meende de bewindsman. Wat Indonesië precies wenst, is nog niet duidelijk. Uit de Pers vernam de Re gering, dat een delegatie naar Den Haag onderweg was. Inzake Nieuw-Guinea zei hij nog, dat het standpunt der Regering over de souvereiniteit over dat gebied nog altijd onveranderd is: Nederland be zit deze souvereiniteit. De stappen, die de Indonesische Regering heeft gedaan i.v.m. de voorgenomen Grond wetsherziening hebben de situatie moeilijker gemaakt. Er moet een mis vatting in het spel zijn geweest in Djakarta, meende Minister Peters. Overigens, zo zei hij, is de Grond wetsherziening een zaak die alleen Nederland aangaat. De Regering ziet nog geen weg om de beide standpun ten inzake Nieuw-Guinea tot elkaar te brengen. De Regering is bezig met een plan om Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen. Dat de Rijksbijdrage ver laagd is van f 18 tot f 12.5 millioen is te wijten aan het feit, dat men thans over ervaringscijfers beschikt. Deze verlaging gaat niet ten koste van voor Nieuw-Guinea noodzakelij ke maatregelen. ER MOET ORDE ZIJN. HONDERDEN hielden in Teheran gisterenmorgen betogingen. De re dactiekantoren van Perzische opposi tiebladen zijn geplunderd. Er werden 150 personen gewond. ADRIAAN PELT, de Hoge Commis saris der V.N. voor Lybië, heeft ver klaard, dat Lybië op 15 December a.s. onafhankelijk zal worden. ALLE PRODUCTEN van de tuin bouw vallen onder de vrije prijsont wikkeling. Dit vertelde minister Mansholt. DE BOMAANSLAGEN per pakket in Duitsland zijn nog altijd niet opgehel derd. Het verzenden van „namaak- pakketbommen" is strafbaar gesteld. Er kwamen teveel „grappenmakers". IN TOTAAL moesten tengevolge van de watersnood in Noord-Italië 217.640 personen worden geëvacueerd. DE WINKELBEDIENDE, die op 15 JP, i V,e,e". entréebiljet voor „Ne- aerland-België" aan een eigenaar ont rukte, hoorde in hoger beroep 6 we ken tegen zich eisen. Regering wil komen tot WERZOCHT IS advertenties in dag- bladen aan de Omzetbelasting te onttrekken en geen weeldebelasting te heffen op geïllustreerde tijdschrif ten, zulks wegens de moeilijkheden door de verhoogde papierprijzen, zo zei minister Lieftinck tot de Kamer leden. Met de heer Janssen is spr. het eens, dat het een kwestie van prijs vorming is. Elke dollar welke gege ven wordt voor Canadees papier gaat ten koste van ons productiestelsel. Dollars kunnen hiervoor niet be schikbaar worden gesteld. De bedoeling is, dat de Omzetbe lasting zoveel mogelijk wordt door berekend. De abonnementsgelden zijn al vrijgesteld. Spr. vraagt zich af of nu juist advertenties in aanmerking komen om te worden vrijgesteld. Al Zijn er bezwaren tegen, de Re gering is bereid in samenwerking met de Benelux-partners een opschorting van de heffing van invoerrechten op krantenpapier tot stand te brengen, nl. van 10 op 6 procent. DE LINKSBACK, die op het voet balterrein te Venlo 4 November een vette haas ving (en wilde houden) kwam voor het Kanton gerecht. „Een voetbalterrein is geen jachtterrein volgens de wet", zei de verdediger. Daarop werd de zaak aangehouden. DE BEGROTING van Justitie is door de Tweede Kamer z.h.st. goedge keurd. WEST-DUITSLAND zal voor 900.000 dollar spek en voor 300.000 dollar eet bare vleesafvallen van ons kopen. DE WOL-PRIJZEN zijn nog altüd geneigd te dalen. De concurrentie in de wolsector neemt dienovcreenkom stig toe. DE AMERIKANEN hebben de juris dictie over de Rioekioe-eilanden, in voorbereiding op een totale gezags overdracht aan de Japanse autoritei ten overgedragen. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: J Verspreide opklaringen maar hier en daar ook enkele buien. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als l Donderdag. Vandaag: Zon onder 16.30 uur Maan op 13.34 uur. Morgen: Zon op 8.34 uur. Maan onder 3.10 uur. JLJGR. STEPINAC heeft zich na zijn ontslag uit de gevangenis bege ven naar zijn geboortedorp Krasic, waar hij gisterenmorgen de H. Mis heeft opgedragen. Bij de plechtig heid waren zeer veel nieuwsgierigen, echter meest vrouwen en ouden van dagen, tegenwoordig. Tegenover journalisten, die hem ondervroegen heeft mgr. Stepinac ver klaard, dat hij nooit op last van de regering Joego-Slavië zal verlaten, maar dat hij aan de H. Vader zelf de beslissing zal overlaten, wat er met hem moet gebeuren. Hij protesteerde tegen de uitlating, welk in 't officiële regeringscommu niqué was gedaan, waarin hij de ex- aartsbisschop van Zagreb werd ge noemd. Mgr. Stepinac verklaarde, dat hij nog steeds aartsbisschop van Za greb is en dat het Vaticaan hem als zodanig ook erkent. Hoewel hij het juister achtte onder de gegeven omstandigheden niet in te gaan op een aantal vragen, die de journalisten hem stelden in ver band met de toekomst, meende hij toch wel te mogen vaststellen, dat er niet veel veranderd is in de begrip pen van de regering over de vrijheid van godsdienst in Joegoslavië. ("VVER het Regeringsbeleid ten aan- zien van de Ambonezen, zei de bewindsman, dat verstoring van de orde in de kampen nu eenmaal niet kan worden toegelaten. Het streven blijft erop gericht het verblijf der Ambonezen dienstbaar te maken aan hun ontwikkeling door herscholing. Binnenkort, zo deelde hij mee, zullen zeven woonoorden worden geopend voor Keiezen. Daarin kunnen ook ka tholieke Ambonezen worden opgeno men. Staatssecretaris Blom gaf nog te kennen, dat 't nutteloos is Indonesii- samenwerking op te dringen, als het deze niet wenst. Dit geldt meer met name op het terrein van de buiten landse politiek. Hij zag duidelijk tekenen, dat In donesië zich op het Westen richt en zich afwendt van het Sovjet-blok. Ten aanzien van gearresteerde Neder landers zijn meerdere nota's gewis seld en de Regering schenkt aandacht aan de immigratie-mogelijkheden voor Indische Nederlanders, Staatssecretaris Goetzen zegt daar na waardevolle suggesties te zien in het denkbeeld van de heer Stufkens om te komen tot een civiele missie in de geest van een militaire missie naar Indonesië. Maar Indonesië moet daarmee instemmen. Tenslotte deeit hij mee, dat nagegaan zal worden, hoe de berichtgeving meer bevredigend zal kunnen geschieden. De veevoederproductie ly/IET ALLE WAARDÉRING, die Mi- nister Mansholt in de M. van A. aan de Tweede Kamer aan den dag legt voor de inspanning, die de land bouw zich heeft getroost om tot een hoge productie te komen, is de be windsman echter van oordeel, dat de hoogst mogelijke productie nog geens zins is bereikt. In het bijzonder kan de veevoeder productie op eigen bedrijf nog veel worden uitgebreid. Het streven hier naar is niet alleen van nationaal-eco- nomisch belang, maar ook van belang voor de boer zelf. Wanneer zou blijken, dat onvol doende medewerking van de boeren zelf kan worden verkregen ter verkrij ging van verhoging der eigen voe derproductie. dan zal het stellen van geboden en verboden niet altijd kun nen worden vermeden. Het ligt thans zeker niet in de be doeling een scheurplieht voor gras land op te leggen. DRAMA TE NUENEN p\E 29-JARIGE W. N„ vrijgezel, kwam op Sinterklaasavond te Nuenen het ouderlijk huis binnen, nadat hij een glaasje had gedronken. Er ontstond ruzie, welke zo hoog liep dat de dronken -jongeman achter het huis een bijl ging halen. Inmiddels waarschuwde de familie de Rijkspo litie. W. N. ging echter zo te keer, dat men geen kans kreeg hem te over meestéren. Alle omrtaanders bedreig de hit met de bijl. Öp het erf wer den die bedreigingen, deze keer aan het adres van een opperwachtmees ter, zo ernstig, dat deze laatste zich gedwongen zag zijn revolver te trek ken. Toen de politieman meende, dat zijn leven in gevaar was, trok hij de revolver af en raakte W. N. in het hart. Hij was op slag dood. Een on derzoek wordt ingesteld. Krachtens een luchtverdrag tussen Nederland en Australië vliegt van daag het eerste K.L.M.-toestel van de lijn Schiphol-Sydney naar Australië. De Australische minister van Burgerluchtvaart, H. L. Anthony, en de Nederlandse ambassadeur in Australië, Jhr. P. D, Teixeira de Mattos, (staand) ondertekenen het verdrag in het Parlementsgebouw te Canberra r\E REGERING heeft de Franse Re- gering doen weten, dat zij van oordeel is, dat een speciale conferen tie van ministers van Landbouw zich zou dienen te beraden over de alge mene conceptie van 'n Europese agra rische integratie er daarbij de nadruk op leggend, dat van stonde af aan zou moeten worden gezocht naar een vorm van samenwerking met drie landen, welke zich niet zouden kun- LT. M. DE KONINGIN en Z. K. H. Prins Bernhard zijn voornemens ook dit jaar in de Kerstvacantie met de drie oudste Prinsessen de winter sportplaats Sankt Anton in Oosten rijk te bezoeken. Het vertrek is voor lopig vastgesteld op Donderdag 37 December a.s. nen verenigen met de overdracht van bevoegdheden van een super-natio naai orgaan. De Regering is ook van oordeel, dat ook de regeringen der Ver. Sta ten en van Canada tot het „in eni gerlei vorm" deelnemen aan een der gelijke conferentie zouden moeten worden uitgenodigd. In de toekomst WOOR DE VASTSTELLING van de garantieprijs voor de melk is voor het nieuwe melkjaar nog vol staan met één prijs voor alle melk, In den vervolge echter zou de mi nister willen overgaan tot het vast stellen van twee garantieprijzen voor de melk, nl. voor de consumptiemelk en voor de melk, die wordt verwerkt tot industrie-producten. Nu de actie „Baas boven Baas" tot het verleden behoort, geven we hier het gezellig samenzijn van de voormalige tegenstanders (en lijst-aanvoer- ders). Van links naar rechts: Jan de Cler als Van Tutte; Wim Jansen, lijst 2X1 1 (winnaar); Wim Quint als de Pottebaas; Clara Visser als „Merie"; Kobus Kuch en Wam Heskes als „De gewone man". De lijstaan voerder van de Lijst zonder Naam moest wegens drukke bezigheden in verband met de K.R.O.-tournée, verstek laten gaan. pen ergerlijk geval van dierenkwel- ling, noemde de Bergse kanton rechter het gebeuren, waarvoor de expediteur N. M. uit Zierikzee en de landbouwer M. G. te Bruinisse moes ten terechtstaan. Laatstgenoemde had de expediteur opgedragen, een veulen te vervoeren, dat hij in Nieuw-Vosse- meer had gekocht. De auto, waarmee het transport werd uitgevoerd, was echter voor het vervoeren van beesten totaal ongeschikt. Het was een tenwagen met gladde bodem en veel te lage schotten. Maar Lehal.e dat: het veulen was zeer ondeskundig vastg. bonden, met het gevolg, dat het onderweg was gestikt. De landbouwer G„ die het veulen had gekoch», bew erde, dat hij zich tegen hit vervoer met de bietenauto had verzet. Hij had gezegd, dat het niet ging, dat hij zien e, mei meer mee bemoeide... enfin, hij zou terdege geprotesteerd hebben. De kantonrech ter evenwel betwijfelde dit. omdat naar zijn mening een krachtig protest krachtige gevolgen had moeten heb ben. Het veulen was zonder meer op geladen en vervoerd. En bovendien was G. zelf in de auto meegereden. De landbouwer V. uit Nieuw-Vosse- meer, die het beest had verkocht, be weerde, dat G. in het geheel geen pro test had laten horen. Zelf had hij één van de touwen nog opnieuw moeten vastbinden, omdat de anderen er een worgknoop in hadden gelegd. MAXIMUM-STRAF MINISTER LIEFTINCK, zijn Dins dagavond afgebroken rede ter be antwoording der sprekers in de Twee de Kamer vervolgende, is van me ning, dat in 1958 alle uitkeringen aan oorlogsschade afgewikkeld zullen zijn en voor belangrijke categorieën eer der. De uitbetaling van de eerste ter mijn der aanvullende bijdrage huis- raadschade zal eind 1952 over de hele linie geschied zijn. Voor afwikkeling van de gewone bijdrage huisraadsehade wordt in be paalde gevallen wel voorrang ver leend, o.a. bij aflossing van schuld, dreigend faillissement, gevallen van ouden van dagen. De minister verklaart, dat het de partement alles doet om een loyale uitvoering van de wet materiële oor logsschaden te bevorderen. r\ONDERDAGMIDDAG vond opnieuw een uitbarsting van de Hibok plaats. Er zouden tweehonderd doden te betreuren zijn. Een dorp is door lava geheel van de rest van het eiland Ca- miguin afgesloten. Het gehele eiland is gehuld in een reusachtig gordijn van rook. T"\E EERSTE UITBARSTING van de Hibok op Camiguin heeft 500 do den en een groot aantal gewonden geëist. Tienduizend personen moesten geëvacueerd worden. Nog steeds blijft de vulkaan ste nen en lava uitbraken. De Regering heeft de toestand in handen, dank zij het snelle optreden van marine, le ger en het Rode Kruis, alsmede van Philippijnse en Amerikaanse vliegtui gen. De uitbarsting kwam zo plotseling dat de meeste van de bewoners van de vulkaanhellingen niet meer kon den ontkomen. Vijf dorpjes zijn vol komen vernietigd. De inwoners zijn omgekomen. De onontwikkelde bevolking meende, dat het einde der wereld gekomen was. Sommigen kon men zien vluchten, anderen daarente gen knielden in hun woningen ne der om te bidden. Op het eiland heerst een verstik kende hitte. Planten en bomen zijn verdord. Dit en ook de asregen maakt het reddingswerk uiterst moeilijk. OM EEN BRANDKAST TE STELEN TN HET PLAATSJE GRONIN- 1 GEN in Suriname h=H - ---.„.„c had een Chinese winkelier zijn vrije Zon dagmorgen bij kennissen doorge bracht. Toen hij thuis kwam was zijn brandkast verdwenen Een wachter die hij had achtergelaten had niets gemerkt, Na Mverig speuren vond de politie de brand kast terug.in de tuin van de districts-commissaris. de hoogste gezagsdrager in het district. Na verder speuren kwam de politie er achter, dat een gestrafte meer van het zaakje moest weten. De ze gestrafte had het gevangenis je van Groningen de bewuste Zon dagmorgen even verlaten om het karweitje op te knappen. Natuur lijk is ook de wachter, die er niets van gemerkt had, door de politie als logé van het gevangenisje aan vaard. F)e ambtenaar van het O.M. was van mening, dat G. het vervoer had kunnen tegenhouden, indien hij dat gewild had. Gelukkig zei hij komt een geval als dit. maar zelden voor. Hij eiste de maximale gedlboete, namelijk ƒ150.—, subsidiair 30 dagen hechtenis. De kantom-echter vonniste conform. De expediteur M. beweerde, dat G. hem vier keer had opgebeld met het verzoek, het tranpon te willen ver richten. .Mijn wagen is daar niet voor geschikt," zou hij hebben gezegd, maar G. hield vol, dat „het best ging". De ambtenaar van het O. M. wilde aannemen, dat G. inderdaad de op drachtgever was geweest. Niettemin oordeelde hij, dat er ook op de expe diteur een zware verantwoordelijkheid rustte. Hij eiste tegen M. een boete van 100.—. subs. 20 dagen, en 1 maand voorwaardelijk met een proef tijd van 2- jaar. De kantonrechter wilde rekening houden met de moeilijke financiële omstandigheden van verdachte. De uitspraak was50.boete, subs. 10 dagen en 14 dagen voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. UET Vrije Volk had geschreven: Wacht u voor formalisme ten aanzien van de Friese taalstrijd. De leuze Friesland voor de Friezen wordt er door aangewakkerd. Een soortgelijke leuze wordt in Brabant en Limburg reeds lang gehoord. De Maasbode schreef in ant woord hierop: „Wij willen grif aannemen, dat de Friezen over het minimale verstand beschikken, dat nodig is om in te zien, dat een dergelijke eis in de huidige ver houdingen een dwaasheid té. Dat echter in Brabant en Limburg een soortgelijke naar afzondering hun kerende leuze reeds lang is aange heven, lijkt ons minder geloof waardig." Waarop Het Vrije Volk weer: Wij kunnen hierop slechts antwoorden, dat de Maasbode dan bijzonder slecht bekend is met Brabant en Limburg. Het socialistische blad meent dus over gegevens te beschikken, dat in Brabant en Limburg reeds lang naar afzondering hunkeren de leuzen worden aangeheven. En zo'n leuze zou dan zijn: Brabant voor de Brabanders. Limburg voor de Limburgers. We geloven, dat hier het misver stand begint. Deze leuze is inder daad wel aangeheven, doch dan nooit in de zin van afzondering en afsluiting van de rest. Maar wel in deze zin, dat de bijzondere aard van het Brabantse (resp. Limburg se) gewest niet mocht worden prijsgegeven voor een nivellerend algemeen-Nederlands, waarin Hol land de boventoon voert. Mensen uit het Noorden, die met een soort van superioriteitsgevoel naar het Zuiden kwamen afzakken, om „die boertjes" nu eens te tonen en te leren wat beschaving was. kon men inderdaad niet gebruiken bij de herontdekking van het Brabant se wezen - om ons daarbij nu maar te bepalen bij de emancipatie van het Brabantse gewest. Ze de den te zeer herinneren aan de tijd van het generaliteitsland, het win gewest, dat via Hollandse ambte naren werd geringeloord en door Hollandse schoolmeesters moest aangepast worden aan de Holland se cultuur. De bewegingen tot her leving van de gewestelijke cultuur hebben ook een zeker minderwaar digheidsgevoel willen verdrijven, door de Brabantse (Limburgse) mens voor te houden, dat hij zich niet alles uit handen moest laten nemen, dat hij zelf zeer zeker ook leiding kon nemen in de stormach tige ontwikkeling op verschillend gebied. Hij moest zich niet alles laten welgevallen inzake benoe mingen. inzake de bezetting van belangrijke posten, waarvoor (toe vallig) de bekwamen onder gewest genoten nogal eens niet te vinden waren door het centrale gezag. Dat niettemin de steun en hulp van „Noorderlingen", die eerbied had den voor de regionale cultuur, gaarne werd aanvaard, was en is met tal van voorbeelden te staven. We behoeven maar de naam van de grote voortrekker in Brabant, de Amsterdammer, Dr. Molier, te noemen. J-JIERMEDE is echter tevens weer legd, dat de leuze, waarop Het Vrije Volk doelt, een hunkering naar afzondering zou hebben aan geduid. Dat valt nooit waar te ma ken, tenzij voor de uitlating van een enkele jeugdige romanticus. Wie de Zuidelijke gewesten door kruist. ziet overal een broederlijk samenleven van in verschillende gewesten geborenen, mits ieder maar beseft, dat de eigen aard van het gewest van inwoning een kostelijk goed is, dat niet mag ten onder gaan in nivellering. EEN PARTIJ Nederlandse uien wor den voor onbepaalde tijd in een Noor se haven vastgehouden, „uit vrees voor overbrenging van mond- en klauwzeer". DE volgende morgen, bij daglicht, neemt de politie de afmetingen en foto's van de plek, waar zich het tragische busongeluk in Chatham, Kent, heeft voorgedaan. Drie en twintig marineeadetten werden omvergereden en gedood door een dulbeldeksautobus; bovendien werden negentien jongens gewond De bus reed op de rijen marcherende jongens in, die op weg waren naa. een bokswedstrijd. Het was het ernstigste wegongcluk dat Engeland ooit gekend heeft.

de Stem | 1951 | | pagina 1