Contracten domweg geannuleerd! r ACCOORD IN KOREA Duidelijke grens Vertraging in zaak Rinchard na zes jaar gevangenis Geen „Stiptheidsstaking" te Wuustwezel Verontwaardiging bij handel en bedrijf Opnieuw acht dijkbreuken Rumoer rond herdenking op Ere-graf Geredden van Steinbuttin veiligheid Prijs op zijn hoofd DAGBLAD VOOR ZEELAND Verontrustende gevolgen van Britse invoer-beperking Over demarcatielijn H. MIS VOOR UNO- AFGEY A ARDIGDEN Tegen-maatregelen gevraagd Noorse kernreactor wordt officiëel in gebruik gesteld 12.000 k.g. room boter ging over de grens TSieuw Koninklijk Zegel Verhad (of niet van communistische demonstratie" Op zoek naar oorlogs-dossier ZACHTER ONTPLOFFING TE KOPENHAGEN Grens gereed voor verkeer „Nederland-België" Geruststellende verklaring over sombere geruchten „HIER ZAL ALLES GEWOON GAAN" Zij wilden huistelefoon ACHTSTE JAARGANG No.2158 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16 Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J, H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr. A.J J. M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post 5.40, per week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt ZATERDAG 24 NOVEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede- delingen t 0.30 per m/m). Bij contract aan- zienlijke reductie; volledig tarief en Alge- mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver- langen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden; GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 Tel. 102 QE PARTIJEN in Korea zijn het er dus over eens geworden, dat een demarcatielijn in kaart moet worden gebracht. De vaststelling van die lijn is reeds ver gevorderd. De huidige frontlijn zal namelijk de demarcatielijn worden, wanneer binnen 30 dagen accoord wordt be reikt over de nog overgebleven punten van de agenda. Dit zijn: voorwaarden voor de naleving van het Bestand, uitwisseling der ge vangenen en terugtrekking van bui tenlandse troepen uit Korea. Hier over moet dus gepraat worden door de volledige Bestandscommissie. Inmiddels gaan de gevechten door. Wordt binnen 30 dagen geen over eenstemming bereikt, dan is ook de nu vastgestelde demarcatielijn auto matisch vervallen. Pater Beaufort celebrant QP 9 DECEMBER zal ter gelegen- heid van de zesde Algemene Ver gadering der Verenigde Naties te Pa rijs in de Notre Dame een plechtige H. Mis voor de Vrede worden opge dragen. De H. Mis zal worden gecele breerd door pater Mr. Dr. L. J. C. Beaufort O.F.M., lid van de Eerste Kamer en van de Nederlandse dele gatie bij de Verenigde Naties. De aartsbisschop van Parijs, Mgr. Feltin zal bij deze plechtigheid pontificale assistentie verlenen. De preek wordt gehouden door pater D'Souza S.J., lid van de delegatie van India bij de Al gemene Vergadering van de Verenig de Naties. OP 7 November jl. kondigde de Britse conservatieve Regering drastische invoerbeperkingen af. Handelskringen in ons land, menend, dat de bestaande contracten in ieder geval trouwhartig zouden worden nageleefd, maakten zich voor wat de gevolgen voor Nederland betreft, weinig ongerust. De praktijk heeft echter thans reeds het tegendeel doen zien. De Britse handel verkeert door Regeringsmaatregelen in de onmogelijkheid de voor November afgesloten contracten na te komen. De daaraan verbonden ernstige gevolgen zijn oorzaak van hevige verontwaardiging, zowel in Britse als in Nederlandse kringen. voor biscuits aan Engeland verkocht. Het contract wordt niet erkend. Nu mag de Nederlandse firma voor 18.000 pond leveren. Gevolg voor de Neder landse fabriek: grote verliezen en gedwongen ontslag aan arbeiders. Zo liggen momenteel voor millioenen aan vers fruit in de Nederlandse koelhui zen (aan peren alleen al voor 4 mil- lioen). Neemt Engeland het gecon tracteerde product niet af, dan zal bederf optreden. Een andere afnemer is (thans niet meer) te vinden. Moet men de hele voorraad in eigen land gaan verkopen, dan zal met een ver lies van minstens 50 procent genoe gen genomen moeten worden. Het faillissement van de betrokken ex porteurs zou dan meteen een feit zijn. Ook bestaat er b.v. een bilaterale overeenkomst over de leverantie van J~JE BRITSE maatregelen betreffen 160 millioen pond bezuiniging op invoer van voedsel, waarvan 100 pond in de particuliere sector. De versche nen „beperkingslijst" doet echter ver moeden, dat tenminste een bezuini ging van 200 pond wordt beoogd. Het komt er nu op neer, dat Enge land weigert bestaande contracten en ook bilaterale handelsovereenkomsten na te komen. Het vertrouwen in de Engelse markt is dan ook ernstig ge schokt. Wil de Britse Regering, zo vraagt men zich af, het dreigende in flatie-gevaar afwentelen op particu lieren in andere landen? Een der grootste Nederlandse be zwaren geldt de maatregel, dat En geland alleen maar geld voor invoer van een bepaald product beschikbaar zal stellen „onverschillig uit welk O. E.E.S.-land die invoer dan ook mag komen". Brengt (zoals normaal is) Italië b.v. eerder kersen aan de markt, dan Frankrijk, dan komt dit laatste land pas aan de markt, als het Britse bedrag voor invoer van kersen hele maal op is. Dit wordt in hoge mate onbillijk geacht. VOORBEELDEN. PNKELE VOORBEELDEN van de huidige moeilijkheden; Op con tract is voor 50.000 pond „suikervet' DE BAKKERS kunnen zich niet in denken, dat inzake het niet duurder worden van het volksbrood een defi nitieve beslissing zou zijn gevallen Zij hopen nu maar op Minister Mans: holt, die thans in Rome is. MINISTER RUTTEN heeft toestem- ming verleend aan de T. H. te Delft tot het oprichten van enige nieuwe gebouwen met het oog op de voorge nomen uitbreiding. ENGELAND heeft in een nota alle Egyptische protesten, neergelegd in zes nota's van de hand gewezen be treffende de Suez-kanaal-kwestie. WOENSDAG 28 NOVEMBER zal te Kjeller in Noorwegen officiëel in gebruik worden gesteld de reactor voor kernonderzoek, welke bestuurd wordt door een gezamenlijke commis sie, die evenveel Noorse als Neder landse leden telt. Deze kernreactor werd eigenlijk al eerder in gebruik genomen, maar Woensdag geschiedt die in gebruikstelling officiëel in bij zijn van de Noorse Koning Haakon, verschillende Noorse ministers, de Ne derlandse minister van O. K. en W. Prof. dr. F. J. Th. Rutten en afgevaar digden uit vele landen waaronder na tuurlijk ook Nederland. banketbakkersproducten en aardap pelmeel. Deze overeenkomst loopt af per 31 Maart 1952. Engeland weigert vóór 1 Maart 1952 ook maar voor een penny af te nemen. Nederlandse kringen van handel en bedrijf zijn van plan aandrang op de Nederlandse Regering uit te oefenen om de Britse maatregelen met kracht te beantwoorden. Men denkt hier b.v. aan het niet langer afnemen van En gelse producten (die Engeland graag wil hebben, maar die men zelfs tegen dollars kan verkopen aan anderen). EEN VLIEGTUIG van de V. N. heeft de Mandsjoerijse grens ge schonden. „Onze jagers hebben daarop geschoten", zegt een Rus sische protest-nota. De marine van de V. S. heeft bekend gemaakt, dat een vliegtuig (10 koppen aan boord) wordt vermist. Generaal Ridgway heeft de zaak in onder zoek. Onder bietenloof en stro Arrestaties in Z.-Vlaanderen pNIGE DAGEN geleden konden wij mededeling doen van de aanhou ding van een pantserwagen met 3000 kg. roomboter in Zeeuwsch-Vlaande ren. Aan de hand van deze .verove ring" hebben de douane-ambtenaren van Zuiddorpe en de ambulante dienst van de douane te Sluiskil een grondig onderzoek ingesteld naar eventueel hiermee samenhangende smokkelza- ken. Dit onderzoek heeft succes opgele verd. Na knap recherchewerk kon worden vastgesteld, dat door een te Stekene wonende Belg per vrachtwa gen, verborgen onder bietenloof en stro, niet minder dan twaalf partijen roomboter van 1000 kg. de grens zijn overgesmokkeld. Een melkslijter te St. Jansteen was de leverancier en een landbouwer onder Terneuzen stel de zijn erf als tussenstation beschik baar. Alle betrokkenen in deze zaak zijn gearresteerd en hebben bekend. De overstromingen in Italië FNE NIEUWE VLOEDGOLF, die langs de door de regen gezwollen Po in de richting van de Adriatische Zee stroomt, heeft in de benedenloop van de Po nieuwe breuken in dijken ver oorzaakt, waardoor opnieuw duizen den personen uit hu huizen zijn ver dreven en de schade aan het geteis terde gebied bij de Adriatische Zee nog wordt vergroot. Donderdagavond zijn op acht pun ten de dijken onder de enorme druk van het water doorgebroken. De in woners van zeven dorpen, die in de loop van de nieuwe overstroming lig gen, werden gewaarschuwd zo spoe dig mogelijk hun huizen te verlaten. Onafgebroken varen in het Noord- Italiaanse overstromingsgebied hon derden boten, vlotten en amphibie- voertuigen heen en weer. Zij brengen voedsel en drinkwater naar geïso leerde personen en voeren op de te rugweg vluchtelingen mee. Een Amerikaan, die in Genua in de kranten berichten over de overstro ming had gelezen, is te Cavarzere aan gekomen met een vrachtauto vol voed sel. Men heeft hem een boot ter be schikking gesteld, waarmee ook hjj het overstromingsgebied is ingetrok ken om het voedsel, o.m. drie ton melk voor zuigelingen, uit te delen. rav 1 - (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG. Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) Het dezer dagen gereedgekomen grootzegel van H. M. Koningin Juliana, in ogivale vorm, vertoont de beeltenis van de Koningin, aanziend en staand, houdend in de rechterhand de Rijksappel en in de linker de scep ter. Het randschrift luidt in Latijnse letters: Koningin der Nederlanden Prinses van Oranje Nassau. Het nieuwe Koninklijke Zegel met Contra zegel dat het Koninklijk Wapen voorstelt (rechts), is naar een ontwerp van Prof. L. O. Wenckebach, uitgevoerd door 's Rijks munt te Utrecht. (Foto Rijksarchief). TEN COMMUNISTISCH COMITÉ heeft zich tot doel gesteld de ge vallen verzetsstrijdster, Hannie Schaft, te herdenken en wel Zondag a.s. op het ere-graf te Bloemendaal. Nu hebben de burgemeesters van Haarlem en van Bloemendaal gewei gerd toestemming te verlenen tot het houden van een optocht vanuit Haar lem naar het ere-graf. De Commissaris van de Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, heeft nadien het bestuur van het ere-graf verzocht Zondag a.s. de hekken gesloten te houden. Het bestuur stemde daarin toe. Nadien schreef de Commissaris FNE BEHANDELING van de gerucht makende zaak Rinchard stuit op twee onverwachte moeilijkheden. Ten eerste is gebleken, dat de beklaagde Wautier door de langdurige zittingen te zeer uitgeput raakt. Daarom zal het Assisenhof slechts 4 dagen per week bijeenkomen. De tweede moeilijkheid is van nog ingrijpender aard. De verdediging heeft namelijk verzocht, het dossier tc doen opsporen, dat indertijd door NEDERLAND heeft er geen bezwaar tegen, dat op de Unie-conferentie ook over Nieuw-Guinea wordt gepraat. Dit zei Mononutu, Indonesisch Minis ter van Voorlichting. ?E a J5?nGRATIE-aanmelding voor Australië zal waarschijnlijk volgende week opnieuw worden opengesteld. m°nSSmthQ if ln Teheran aangeko- ]g §e)uich van 100.000 mensen vormde het welkom. MONTGOMERY komt a.s. Woensdag naar ons land voor het voeren van militaire besprekingen. AMERIKA is er niet op tegen de klacht van de Sovjets over „Ameri kaanse inmenging" achter het IJzeren Gordon op de agenda op te nemen. STAATSSECRETARIS CALS. meent dat van de houders van televisie-onL vangers een bedrag van f 2.50 per ka lendermaand, per ontvanginrichting kan worden gevorderd. ÏRANKRIJK is kwaad weggelopen uit de vergadering van de Beheer- schapscommissie, omdat Irak „open hartige bespreking" eiste over proble men betreffende niet zichzelf-bestu- rende landen. 'n Frans voorstel tot schorsing van het debat werd ver worpen. gaderinB<fR^fheeft op de iaarver" vaard Maastricht de P.B.O. aan- hedena vondTaChti,1S' geldig tot m°VnnWee6„enddan-r AbeW0,kt keiök weinig windenlaaSk krachtige "tn toenemende wind tot hard Zuid-West.ZSSJ—" Zuid en Zachter. Vandaag: Zon onder iviaan onder 14 08 uur. Maandag: Zon Maan op 3.36 uur. 16.40 uur uur. Zondag: onder 14.19 op 8.15 uur. De 22 opvarenden van het Duitse schip de „Steirbudt", een IJslandse trawler, die bjj Terschelling op een mijn is gelopen en Vrijdagnacht om middernacht zonk, zijn door de „Bran- daris" gered. De „Steinbutt" was met 4000 last haring op weg naar Hamburg De Brandaris arriveert met de schip breukelingen in de haven van Ter schelling. de Duitsers is aangelegd tegen de ver moorde journalist Deberghe. Daarin zou zich namelijk de brief bevinden, waaruit moet blijken, dat Rinchard de heer Deberghe bij de Duitsers aanbracht. De verdediging meende, dat het dossier in de Franse zone van Duitsland zou zijn te ach terhalen. De verdediger wilde niet het risico lopen „iemand te verdedigen, die later schuldig zou blijken te zijn". Het Hof heeft thans besloten inder daad dit dossier te doen opsporen. Hoewel het niet waarschijnlijk wordt geacht, dat het zoeken naar het dossier resultaat zal hebben, heeft deze beslissing van het Hof niettemin een sfeer van twijfel geschapen rond om de tegen dr. Rinchard ingebrach te beschuldiging van verraad. De chi rurg heeft door z'n voorstel dan ook ongetwijfeld een belangrijke winst kunnen boeken. Men acht het namelijk zeer belang rijk dat dr. Rinchard zelf heeft voor gesteld dit dossier en de „Sachbear- beiter" op te sporen, aangezien, mocht dit onderzoek een positief resultaat hebben, de schuld of onschuld van dr. Rinchard aan verraad onomstotelijk zal kunnen worden vastgesteld. TITO HAT DVITSE KINDEREN ERIJ DE DUITSE kinderen, die tot dusver door de Joegoslavische communistische autoriteiten werden gevangen gehouden, zullen thans ein delijk naar hun ouders mogen terug keren. Het gaat hier om kinderen van z.g. Volksduitsers. Dezen eerden aan het eind van de oorlog in 1945 uit Joegoslavië verdre ven, maar moesten hun kinderen ach terlaten. Nu pas is het Internationale Rode Kruis na lang onderhandelen er in geslaagd, de toestemming van Maarschalk Tito tot de vrijlating van deze onschuldige gijzelaartjes te ver krijgen. De kinderen zullen in twee treinen tot uiterlijk 8 December over de Oostenrijkse grens worden ge bracht, zodat zij in elk geval nog vóór Kerstmis eindelijk weer bij hun ouders zijn. Kar to Suivirjo I E DJAKARTA wordt vernomen, dat de Regering een bedrag van 5000 rupiah heeft gesteld op het hoofd van Karto Suwirjo, de leider van de gewapende benden der Darul Islam. Het aantal terreurdaden van zijn benden is in de laatste twee maanden ster gestegen. De regering heeft thans besloten strenge veiligheidsmaatrege len te nemen. een brief aan het communistische co mité met het verzoek de herdenking af te gelasten. Een mededeling van het comité wil ons doen geloven, dat tijdens een on derhoud met Minister Mulderije ge bleken is, „dat van een verbod geen sprake is", terwijl Minister Teulings „zich verbaasd toonde" en beloofde zich met de Commissaris in verbin ding te zullen stellen. In het midden latend, of dit een juiste weergave is van de feiten, lijkt het ons verder goed deze verklaring van het comité te publiceren: Wanneer de Commissaris van de Ko ningin zich in deze zaak meende te moeten mengen, treedt hij hiermee buiten zijn bevoegdheid en handelt hij in strijd met de Grondwet. Het comité beschouwt een dergelijk optreden, dat bovendien buiten mede weten van de Regering heeft plaats gevonden en dus de persoonlijke op vattingen van de Baron de Vos van Steenwijk weergeeft, als een uiting van het herlevende fascisme in ons land. Het comité is er van overtuigd, aan de nagedachtenis van de strijdster te gen 't fascisme, Hannie Schaft, ver plicht te zijn, tegen zulk streven met de grootste beslistheid stelling te moe ten nemen en dan ook aan het ver zoek van Baron de Vos van Steen wijk niet te moeten voldoen". Reeds 14 slachtoffers geborgen TN EEN wapenopslagplaats van de Deense Marine-basis te Kopen hagen heeft zich Vrydagavond een zware ontploffing voorgedaan. -De ontploffing zou zijn veroorzaakt door een brand, die by een mynenvoorraad zou zijn uitgebroken. Om half twaalf waren twaalf tot veertien slachtoffers geborgen, onder wie verschillende doden. De ontploffing was zo hevig, dat volgens de berichten velen op 30 kilo meter afstand te Malmoe in Zweden uit hun bed geslingerd werden. In Kopenhagen zelf heeft men niet zo veel van de ontploffing gehoord, ten gevolge van het verkeer, doch een man werd op een kilometer afstand gewond door rondvliegende brokken. Dertig brandweerwagens waren bin nen een half uur op het terrein aan wezig. Even na half twaalf brak een tweede grote brand uit. Een gebouw is geheel verwoest, verschillende an dere gebouwen werden zwaar bescha digd, waaronder de nieuwe zeevaart school. De marine-opslagplaats ligt op een eiland aan de andere kant van de ha ven van Kopenhagen. (Van onze redacteur). J^UNHEER, wij weten hier van geen „stiptheidsstaking" af. De gehele doorlaat-controlc geschiedt hier normaal. Trouwens, wij hebben van geen enkele vakvereniging bericht gekregen over een dergelijke actie". Dat antwoordde men ons bij de Belgische douane aan de doorlaatpost IVuustwezel. „Wel hebben wij er over gelezen in 'n Belgisch blad", voegde onze zegsman eraan toe. MU, dat hadden wij ook en daarom waren wij eens ter informatie ge reden naar de drukke doorlaatpost Wernhout-Wuustwezel. Van een langzaam-aan-actie of zo iets dergelijks was niets te bespeuren. Alles gebeurde er normaal. Het was de gewone drukte van elke dag. Geen abnormaal lange files auto's en geen overdreven wachten. Neen, van enige stakingsactie heb ben wij er met de beste wil ter we reld niets kunnen ontdekken. "TOCH SCHIJNT er in andere delen van België wel iets aan de hand te zijn. Naar uit Antwerpen wordt gemeld, zijn de Belgische douane-beambten het beu geworden, te blijven wach ten op de inwilliging van hun eisen inzake aanpassing van vergoedingen, kledingtoelage, wekelijks verlof, enz. Nu heeft de Franse douane al eens een zogenaamde nauwgezetheidssta king gehouden. De beambten pasten dan aan de grenzen tot in het piet- lutterige alle mogelijke grensformali- teiten en douane-voorschriften toe. Met het gevolg, dat b.v. aan de Frans- Belgisch grens toen kilometerslange files auto's en andere vervoermidde len stonden opeengedrongen. Hetgeen in de kortst mogelijke tijd leidde tot een totale ineenstorting van het ver keer. IN DE HAVEN. JNDERDAAD heeft zich in de afgelo pen dagen een dergelijke stipt heidsactie ontwikkeld in de Antwerp se haven. De Belgische douane be oefende deze nieuwe stakings-sport bij de inklaringen van alle Congo- schepen en in de entrepots en succur salen. Daar de schepen toch al lang op de vergunningen moeten wachten, kwam deze iangzaam-aan-actic wel zeer ongelegen, omdat hierdoor de liggelden steeds stijgen. Ook schijnt het een feit te zijn, dat in enige Bel gische douane-posten een dergelijke actie is ingezet. NIETS TE MERKEN. Omdat dan het Belgische legioen naar ons land komt afzakken voor de voetbalwedstrijd Nederland-België te Rotterdam. Wat een stiptheidsactie der Belgi sche douane op dat moment zou be tekenen, valt met geen pen te be schrijven. Het zou leiden tot een desastreuse wanorde en een afschuwelijke ont wrichting van een, toch al overladen verkeer, dat niet meer in goede ba nen zou zijn te leiden. Het zou ook tot gevolg hebben, dat duizenden Bel gen met een toegangskaartje in de zak „de" wedstrijd zouden moeten be luisteren via de radio in hun luxueu ze sleeën, terwijl ze vloekend aan de grens stonden te wachten. Of tot erger handelingen overgingen. Maar we verwachten stellig, dat de geruststellende verklaring der Belgi sche douane te Wuustwezel achteraf geen wijziging zal ondergaan. MEDERLAND is weinig gewend aan duidelijke, positieve stel lingneming harer regering tegen over even duidelijke, maar totaal negatieve „eisen" van de Indone sische partner. Daarom doet het zo weldadig en vertrouwenwekkend aan, onze zachtmoedige, vriende lijke minister-president in het rege- ringsantwoord op de Algemene Be schouwingen het laatste Indone sische protest zo kernachtig te ho ren afwijzen als „volstrekt onge grond". Zeer positief zegt dr. Drees: „De Nederlandse regering ziet zelfs geen mogelijkheid overeenstemming over Nieuw-Guinea te bereiken, wanneer de uitgangspunten van beide par tijen zover uiteen liggen". Nederland doet dus nóg de deur niet dicht en dat blijkt eveneens uit de mededeling, dat mr. Stikker in Parijs gaat praten met minister Soebardjo. Maar Nederland trekt wel een scherp afgetekende grens. En dat is, gelukkig, het meest ave rechtse gevolg van wat president Soekarno met zijn laatste, voor bin nen- en buitenlandse consumptie bestemde gloeiende redevoering heeft gehoopt te bereiken. Gewoon als hij is aan de zwijgzaamheid en het phlegma van de Nederlandse regering tegenover vlammende toe spraken in Indonesië die ertoe lei den het anti-Nederlandse sentiment te prikkelen, heeft hij moeten ont waren, dat men hier vérre van ge schrokken is en integendeel krachtg de positie heeft bepaald. ■^/ANNEER ooit de president der republiek een speech heeft ge houden op het meest ongeschikte moment, dan is het nü geweest. Wat heeft hem ertoe geleid ver wijten te richten aan Nederland, uitgerekend op de „heldendag te Soerabiaia"? Is zijn minister van Voorlichting het met die dagkeuze eens geweest? Dacht president Soekarno nu werkelijk, dat de weinig-zich-uitende Nederlander, die altijd héér blijft in het politiek en menselijk verkeer, zo licht ver- géét? Meent de spreker waarlijk, dat duizenden hier te lande zich niet meer herinneren wat de aan leiding tot het ontstaan van de Soe- rabaiase heroën-verering is ge weest? Niet alleen Indonesië herdenkt die vrijheidshelden, die in 1945 in de Krokodillenstad het leven lie ten tegen de gehate „koloniale on derdrukker". In andere zin gebeurt dat ook in Nederland: men gedenkt in smart en bitterheid het Neder lands bloed, dat de muren van de Simpangsociëteit kleurde. Men denkt terug aan de rampzalige dag, toen bloeddronken opgeschoten knapen en duistere figuren amok maakten en zonder enig erbarmen erop los sloegen en schoten. Neder landse burgers, vrouwen en kinde ren vielen op die noodlottige No vemberdag als slachtoffer niet van een vrijheidsstrijd, maar van een terreur. Het is niet de eerste maal in de korte geschiedenis van het souve- reine Indonesië, misschien ook niet de laatste, dat de president aan zijn opgekropte gevoelens lucht geeft in een periode, waarin zijn verant woordelijke ministers langs de weg van minnelijk of binnenskamers overleg met Nederlandse instanties tot schikkingen trachten te komen. Hun goedbedoeld, opbouwend werk wordt dan meteen waardeloos door de onvermijdelijke verscherping der contrasten die het ^gevolg zijn van het geprikkelde sentiment, al speelt dit meer aan Indonesische dan aan Nederlandse zijde. PRESIDENT Soekarno is een groot redenaar, maar in elke speech schijnt het of hij krampachtig poogt zichzelf voorbij te lopen, daardoor een paar meter voorbij de geëigen de eindstreep belandende. In de Oosterse wereld, waar onder be schaafden en intellectuelen het be trachten van hoffelijkheid een ere zaak is. apprecieert men denkelijk rhetorische harddraverijen niet. Dat blijkt zonneklaar uit een commen taar van Suara Merdeka, toch een tamelijk links blad, dat onomwon den schrijft: ..Het lijkt wel een gewoonte van ons te zijn geworc'en om in redevoeringen en toespraken bij elke gelegenheid de Nederlandse agressie coüte que coüte van sta) te halen. Dit is nu al vier jaar lang tot vervelens toe het geval ge weest en op de duur zal dit tot de be schuldiging kunnen leiden, dat het ons aan ridderlijkheid (jegens de tegenstan der) ontbreekt". Hier behoeven we geen woord meer aan toe te vc egen! DE „VERENIGING tot bevordering van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Nederland" heeft gisteren haar nieuw hoofdkantoor geopend in Bilthoven. /"•ISTEREN was er echter op de Belgische post te Wuustwezel van zo iets dergelijks niets te bespeuren. Men verzekerde ons bovendien, dat dit ook heden en morgen (Zondag) niet het geval zal z(jn. „Men wist daar van een stiptheids- staking niets af", verzekerde men ons herhaaldelijk cn met klem. Ook te Esschen-Nispen niet". Het is te hopen, dat hierin heden en morgen geen verandering zal ko men. Dan immers zijn het hoogspan- ningsdagen op de Belgische grens, waar men geen langzaam-aan bij kan gebruiken. £TEN WEEK GELEDEN betrapte een agent van politie te Sche- veningen twee jongens, de 23-ja- rige D. P. en zijn 13-jarig vriendje bij een poging van diefstal van sigaretten uit een automaat. Een onderzoek wees uit, dat P. de „hoofdman" was van een clubje van minderjarige jongens, dat zich aan verscheidene diefstallen had schuldig gemaakt. In de woning van P. vond de politie vier hand microtelefoons, gestolen uit alarm cellen en twintig achterlichtjes, die van geparkeerde fietsen waren gehaald. In het „Clubhuis" wer den nog vier andere handmicro telefoons, aangetroffen. De jon gens vertelden, dat zij de tele foons hadden verzameld om in hun clubhuis huistelefoon te kunnen aanleggen. Dat zij daardoor bewerkten, dat de brandweer of politie in nood gevallen niet gewaarschuwd kon worden ,is hun blijkbaar ontgaan...

de Stem | 1951 | | pagina 1