West-Duitsland gelijke rechten Goia werk! Begrafenis Minist er van Maarseveen Uitbouw van defensie tot 1954 ON? Een dag „MELBOU RNE-KOORTS" Laatste ronde Adenauer bereikt accoord met Grote Drie f Bezettingstroepen blijven „Kroonjurist van de hoogste orde" Mohammedaans Blok? F Dè sportgebeurtenis van Australië DAGBLAD VOOR ZEELAND Hoort- de vissers spreken Bestuurder verdronk A\ Olie-aanbod in Cairo Geen Hoge Commissarissen meer Hulp voor Frankrijk PIECK SCHRIJFT „Meteor" tegen jeep LUGANO overstroomd Minister Staf in de Tweede Kamer Met 1 Vz milliard gaan we „zeer ver" SUBARDJO BIJ STIKKER REGEN Kind in deegmachine Hoe een Nederlander die niet weddede big racesbeleefde r De „Koning" kwam op bezoek Minder elegante studentengrap Haagse Brieven ACHTSTE JAARGANG No.2157 Voor GodKoningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16 Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr. A.J J.M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt V R IJ D A G 23 NOVEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 4hTeh noL15)_ Auto in Zuid-W illemsvaart Donderdagmiddag omstreeks 4 uur is een auto tussen Den Dun- gen en 's-Hertogenbosch in de Zuid- Willemsvaart gereden. Vermoed wordt dat de wagen of wel geslipt is, of wel tegen een verkeerspaaltje is gereden, tengevolge waarvan hij over de weg schoof en in het water terecht kwam. Aanvankelijk bleef het wagentje (een volksauto) drijven en kon de bestuur der zich naar buiten werken tot op de kap. Reddingspogingen, welke eerst schenen te slagen (omstanders hebben de man iets toegeworpen) faalden evenwel. Bü een poging, een toege worpen voorwerp te grijpen, gleed de bestuurder van de kap en verdween in het water. Betrekkelijk spoedig waren de ge neeskundige dienst en de Bossche brandweer ter plaatse. De wagen is tegen zes uur opgetakeld, maar het slachtoffer, de heer J. B., uit 's-Gra- venmoer, heeft men tot dusver niet kunnen opdreggen. K7« Mossadeq als koopman TN CAIRO wordt vernomen, dat de Perzische Premier Mossadeq, en zijn medewerkers met vooraanstaan de Egyptenaren een regeling bestu deren om van Egypte een van de voornaamste afzetgebieden voor de Perzische olie te maken. Gedurende het verblijf van Mossa deq in Cairo zouden Perzische voor stellen aan de Egyptische regering zijn overgelegd. De moeilijkheid zou het vervoeren van de olie met tankschepen zijn. Gro te rederijen zouden hun schepen niet aan Perzië willen verhuren en voor het geringe aantal tankschepen, dat beschikbaar is worden op het ogen blik buitengewoon hoge huurprijzen gevraagd. DE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN der Weste lijke Grote Drie hebben met de West-Duitse kanselier Ade nauer overeenstemming bereikt over het op basis van gelijkheid opnemen van West-Duitsland in de Europese gemeenschap, welke gemeenschap zelf weer deel uitmaakt van de groeiende Atlanti sche gemeenschap. MA DE BIJEENKOMST is een com muniqué uitgegeven, waaraan het volgende is ontleend: Over bepaalde hangende kwesties van het te Bonn door de vier mo gendheden opgesteld ontwerp-accoord is men het eens geworden. De Mi nisters hebben het ontwerp thans goedgekeurd, in afwachting van de definitieve goedkeuring van hun re geringen. De overeenkomst zal nog niet ge tekend of gepubliceerd worden, daar de vier Regeringen van mening zijn dat zij moet worden aangevuld met een aantal conventies, waarin bepaal- 44 millioen ECA-dollars FAE E.C.A. te Washington heeft van haar missie te Parijs het verzoek ontvangen aan Frankrijk bij wijze van voorschot op de economische hulp een noodtoewijzing van 44 millioen dollars te verstrekken. Te Washington wordt verklaard, dat waarschijnlijk reeds binnen enkele dagen aan dit verzoek gevolg zal wor den gegeven. de belangrijke punten meer in dé tail worden geregeld. Als het algemene accoord en de bijbehorende conventies van kracht worden, zal het Bezettingsstatuut, op grond waarvan de bezettende mogendheden het recht hebben zich te bemoeien met binnenlandse aan gelegenheden van de Bondsrepu bliek, komen te vervallen en zullen de geallieerde Hoge Commissie en de bureaux van de provinciale commissarissen worden afgeschaft. VRIJE ONDERHANDELINGEN HEUSS ZW IJGT /"AFFICIEEL is meegedeeld, dat de West-Duitse president Heuss een nieuwe brief over de kwestie der Duitse eenheid heeft ontvangen van de president van Oost-Duitsland, Wil helm Pieck. Volgens de kanselarij van de Oost- Duitse president betreft het hier een „commentaar" op de weigering van Heuss in te stemmen met een bijeen komst van de beide presidenten, om over de eenheid van Duitsland te spreken. Heuss zei bij die gelegenheid dat een dergelijke samenkomst geen nut had en maar nieuwe teleurstel lingen zou geven. In Bonn is bekend gemaakt, dat Heuss op deze brief niet zal antwoor den. ENE DRIE bezettende landen zullen slechts die rechten behouden, die nodig zijn met het oog op de bijzon dere internationale betekenis van Duitsland. Het is in het belang van de vier landen, dat deze rechten blij ven bestaan. Zij betreffen het station neren van troepen in Duitsland, de veiligheid van deze troepen, Berlijn en kwesties die Duitsland als geheel betreffen. De vier ministers zijn het er over eens, dat het hoofddoel van de poli tiek, van hun Regeringen een vredes regeling voor het gehele Duitsland is, tot stand gekomen door vrije onder handelingen tussen Duitsland en zijn vroegere vijanden. Ook de definitieve vaststelling van de grenzen moet wachten op een dergelijke regeling. Gestreefd zal worden naar een ver eniging van Oost- en West-Duitsland. Chauffeur gedood /'AP DE VLIEGBASIS Leeuwarden is een „Meteor": na de landing in botsing gekomen met een jeep. Een der inzittenden van de jeep, de dpi. soldaat J. Nieuwenliuizen uit Utrecht, werd hierbij zo gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. De jeep en het vliegtuig werden licht beschadigd. LIET MEER VAN LUGANO is thans 1 tot op ongeveer veertig meter bui ten zijn oevers getreden. In de gelijk namige stad staat het water ruim drie meter hoog. De winkels in het een trum van de stad kunnen hun klan ten slechts door de vensters op de eerste verdieping bedienen; vele za ken moesten geheel sluiten. Er is tot dusverre nog geen melding gemaakt van slachtoffers. Verpakt i n handige doetjes mes 60 tuigtahleiten TOT ONS LEEDWEZEN was gisteren in het onderschrift bjj dc foto's over het zonnewonder te Fatima sprake van „een rad van avontuur", waar had moeten staan „een rad van vuur", DE „STEINBUTT", een Duits stoom schip, liep 25 mijl ten N.W. van Den Helder op een mijn. De bemanning, 22 koppen, is door de „Brandaris" aan boord genomen. Het schip is zinkende CHURCHILL zal 29 December naar Washington vertrekken. Op Nieuw jaarsdag beginnen de besprekingen met Truman, die waarschijnlijk een week zullen duren. „OPA" KOSTERING in Delft werd gisteren 100 jaar. „De laatste maand heeft erg lang geduurd", meende hij en stak een feestsigaar op. DE HENGST „Constant de Mar- che", Belgisch kampioen, is in Castenray aangekomen. Het dier werd voor 36 mille aangekocht door „Associatie Vooruitgang", te Venray. Het nieuw gebouwde ontvangstation van Schevcningen-Radio op het Tweede Sluiseiland te IJmuiden is Donderdag door de directeur-generaal van de P.T.T., ir. L. Neher, officiëel geopend. Het eerste radio-telefonisch contact vanuit het nieuwe ontvangstation met alle zeeschepen met radio aan boord. Minister Neher achter een zend- en ontvanginstallatie. MADAT op vragen van de heer Ver meer (P. v. d. A.) over de inci- jemaakc volgens hei .ansc systeem van de Het „gtote werk" is chine, maar alle bc- net de hand afgewerkt, lakers-methode. Zo n d-jas zit U dan ook als n prachtige, voorname elt in ieder detail de van de internationale it de dessins der 100 treft! Daarvan heeft met Londen en New DE GROTE DRIE hebben in Parijs gesproken over Oostenrijk. Men meent, dat er niet zo veel moeilijk heden een vredesverdrag met Oosten rijk nog in de weg staan. HE URANIUMMIJNEN van Polen verwachten in de lente 4.000 jonge Oost-Duitsers. Zij zullen er 2 jaar arbeidsdienst moeten vervullen. OUDERS, die in Brazilië kinderen naar afgekeurde films sturen, kunnen beboet worden met 200 tot 1200 cru zeiros (ongeveer 40 gulden). WISJINSKY zal morgen te Parijs ter Assemblee een rede houden over het ontwapeningsplan van de Westelijke Grote Drie. NENNI, leider van de linkse Italiaan se socialisten, heeft om een plaats in het Kabinet verzocht. Hij meent, dat de watersnood reden is tot „nieuwe nationale solidariteit", JEAN MONET, geestelijke vader van het Plan-Schuman, kreeg gisteren te Parijs de Watoler-vredesprijs (2 mil lioen francs), ingesteld door de Car- negie-stichting in Den Haag. MR. STIKKER is naar Rome ver- trokken voor de Nato-conferentie. Morgen gaat Minister Lieftinck en Zaterdag Minister Staf. DE K.A.B. heeft toch nog commen taar gegeven op de „Liliput-loonron- de had verplicht moeten zijn! Aan de groeve op de R. K. Begraaf plaats te Utrecht. Rechts naast minis ter-president Drees (midden), de ver- de Konin- van NADAT PASTOOR A. MULDERS S.J. in de kerk van de H. Aloysius te tegenwoordiger van H.M.dc K Utrecht een plechtige H. Mis had opgedragen, werd onder overweldigende ovèn van Eckhart. Daarnaast Sde vi schotSv!n de£ iwianlla^nlnU61™ wereldlj>ke autoriteiten het stoffelijk over- caris-generaal van het aartsbisdom schot van dc Maandag jilotseling overleden Minister, mr. J. H. van Maarse- Utrecht, mgr. Th. Huurdeman. veen, ten grave gedragen. 1 denten bij het Leeuwarder Gerechts hof, welke door de voor het eerst als zodanig optredende Minister van Bin nenlandse Zaken a.i., mr. Teulings, ter beantwoording naar de behande ling van zijn Begroting werden ver wezen, van Regeringszijde was gerea geerd, ging de Tweede Kamer voort met de behandeling van Oorlog en Marine. Na verschillende sprekers kwam Minister Staf aan het woord. Hij houdt vast aan de overgangstijd tot 1954 voor onze bijdrage aan een Euro pees leger. Maar voor we aan die hele periode denken, zullen we onze aan dacht moeten richten op 1952, zo meent hij. Onze organisatie is compleet, de parate divisie is in opbouw. We moe ten echter niet willen „overhaasten": er moet nog een Europese organisatie komen. Het is dus niet te zeggen, of er 43 divisies komen, waarvan 5 voor rekening van de Benelux. De concre- Gesprek over „De betrek kingen''' UNE INDONESISCHE Minister van Buitenlandse Zaken, Subardjo, heeft voor zijn vertrek naar Djakarta de gelegenheid te baat genomen om vanuit Parijs een bezoek te brengen aan mr. Stikker in Den Haag. Het gesprek tussen beide bewindslieden liep over „de betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië." De Minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen was aanwezig, bij de bespreking, evenals de Hoge Commissaris van Indonesië, mr. Djum hana. Op Schiphol, kort voor zijn vertrek naar Djakarta, zei Subardjo: „Ik ver wacht, dat kort na mjjn aankomst te Djakarta de Indonesische delegatie voor de Unie-besprekingen onder lei ding van prof. Supomo naar Den Haag zal kunnen vertrekken". te plannen, die in Parijs naar vo ren gebracht zullen worden, kan de Minister niet in de Kamer bespreken. En dan de kosten. Er is nog niet uitgemaakt, wat ieder land moet be talen. Wel echter, wat ieder „op zich zal nemen", hetgeen voor ons neer komt op anderhalf milliard. In At lantisch verband wil men nog meer vragen van de deelnemende landen. Nederland zal echter betogen, dat we „al zeer ver zijn gegaan". Hij onderschrijft de opmerking van de heer Fens, dat men met het mate riaal zuinig moet omgaan, is met ds. Zandt van mening:: „Niet vloeken" en „Zondagsrust bij manoeuvres" moet zo streng mogelijk worden ge handhaafd en zegt aan het adres van de heer Mol o.a., dat de vrije artsen keuze in studie is. Staatssecretaris Moorman zet daar na de Kamer uiteen, dat de Marine onder goede vlag een uitstekende vaart heeft. Het schijnbaar hoge aan tal hoofd-officieren bij de Marine heeft zijn aandacht. Hij merkt op. dat het marine-personeel sinds 1940 is verdubbeld. Er zijn plannen in voor bereiding, zo zegt hij, voor nadere voorzieningen inzake de marine-basis in Nieuw-Guinea. Hij verklaart te willen vasthouden aan de eisen, die zijn gesteld voor toelating tot de K. M.A. Daarna krijgt Staatssecretaris Kranenburg het woord. Het Midden-Oosten JWTOHAMMED HEIKAL PASJA, lei der der Egyptische liberaal-con stitutionele partij bezocht Woensdag avond dr. Mossadeq. Hij verklaarde later te hebben gesproken over een plan om in het Midden-Oosten een Blok van Mohammedaanse Staten te vormen, dat zich van Egypte tot Pa kistan zou moeten uitstrekken. „Dr. Mossadeq stemde geredelijk met dit denkbeeld in. Hij onderschreef eveneens mijn idee, dat ook de Ara bische staten van Noord-Afrika later aan een dergelijk bondgenootschap deel zouden kunnen hebben", aldus Heikal Pasja. Weersverwachting, hedenavond: geldig tot Zwaar bewolkt met regen. Overwegend matige wind, aan- vankelijk Zuidelijk, later draai- t end naar Westelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere tempera- turen dan gisteren. Vandaag: Zon onder 16.41 uur J Maan onder 13.58 uur. Morgen: J Zon op 8.12 uur. Maan op 10" uur. MAMENS H. M. de Koningin legde Jhr. mr. J. Smits van Oyen van Eckhart in 't sterfhuis een krans bij het stoffelijk overschot. Daarna woon de hij de H. Mis bij. Op het priester koor knielde Mgr. Paolo Giobbe naast Mgr. Th. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom. Alle ministers, uitgezonderd mr. S. L. Mansholt, wa ren aanwezig, evenals alle Commissa rissen van de Koningin, uitgezonderd die van Zeeland. Tal van oud-minis ters, kamerleden, hoge K.V.P.-functio- narissen en andere autoriteiten woon den de H. Mis en de begrafenis bij. Terwijl de regen neerstroomde, sprak aan de geopende groeve als eer ste dr. Drees: „Wij zijn deze trouwe dienaar van de Kroon zeer dankbaar en zijn plaats zal moeilijk op gelijke wijze te vervullen zijn", zo zeide de premier. Nadat mr. Visser in een toespraak namens de ambtenaren de overledene had geprezen als een „Kroonjurist van de hoogste orde", voerde mr. dr. L. Kortenhorst het woord. Tot de kin deren van de dode zei hij: „Kinderen neemt de herinnering aan uw vader mee als een lichtend voorbeeld, voor al in zijn verhouding tot God, het vaderland en de evenmens". Tenslotte sprak W. J. Andriessen namens de K. V.P.: „Hij was de sterkste drager van de beginselen van de katholieke staat kunde". zo formuleerde hij zijn ge dachten over de verscheiden staatsman Hij besloot: „De Partij zal hem blij ven eren als een landsdienaar, die zich geheel voor zijn land en zijn volk ge geven heeft". Een zoon van de over ledene dankte voor de aan zijn vader bewezen eer. LIET ZESJARIG ZOONTJE van bak ker de Lange uit de Dorpstraat te Assendelft is voorover in de in wer king zijnde deegmachine gevatlen. De vader ontdekte, dat de machine stil stond en toe hij ging kijken zag hij tot zijn ontzetting zijn zoontje in de machine bekneld. Het kind moet opj NederlandBelgië-wedstrijd QP 6 NOVEMBER lag het hart van vrijwel iedere Australiër in Mel bourne; gedachtig aan de woorden, dat waar de schat ligt, ook het hart is. En, het kan niet worden ontkend, dat er die dag schatten in Melbourne zijn uitgedeeld. Niet alleen aan de fortuinlijke bezitter van „Delta", het winnende paard in de Melbourne-races, doch aan vele tienduizenden anderen, die hun hart op een schat, in casu, een paard hadden gezet. Onder de welgeteld 86.400 toeschouwers voor deze grote Aus tralische gebeurtenis, heb ik mij mogen bevinden, waarschijnlijk niet als enige, maar zeker als één van de weinigen die op deze dag niets met de „bettings" (weddenschappen) te maken had. slag dood zijn geweest. QAAROm kon het me onverschillig blijven, of nu „Delta" met de 14 000 (plm f 120.000) plus ile Cup van 400 zou gaan schuiven, dan wel „Hydrogen", ,,BIue Vest" of één van de andere favorite paarden. Maar, aan de sensatie van deze „moneiy-raee" ontkom je toch niet! Al dagen tevoren was er bijna geen plaats in vliegtuig of trein voor de richting van Melbourne te krijgen, de genen die bijzonder geïnteresseerd zijn bij de paardensport en dat zijn er in Australië heel wat zouden voor geen geld deze fameuze dag in Melbourne willen missen. En hoewel vele wegen naar de cour ses op Flemington leiden, geeft het beeld van de wegen rond het stadion in Rotterdam of Amsterdam bij een slechts een zwakke afschaduwing, van de kostbare autoslinger naar dit een maal per jaar beroemde plaatsje Maar Australiërs zijn rustige men sen en gebruiken geen claxon, al wach ten zij dan ook soms een uurtje alvo rens weer een paar mijl verder te kun nen rijden. RACE OF SHOW? WANWEGE de geldzaken, moet ik da delijk toegeven, dat de race het belangrijkste is op deze dag; maar, vergeet de mode-show óók niet. Ik heb er de persoonlijke schoenma ker van de Engelse koninklijke fami lie gezien, die de races benutte om uit te vinden, welk type van schoenen de prinses heeft te dragen bij haar a.s bezoek aan Australië. Mr Edward Rayne, de befaamde schoenmaker, droeg zelf een paar donker bruine suède schoenen: ik weet niet of dit een modetip voor Australië zal wor den. De organisatoren van de onofficiële mode-show hadden de meevaller, dat het weer des morgens koud en des middags warm was, zodat een zeer ruim mode-programma kon worden af gewerkt. Ik verdiep me niet in de bijzondere en uitzonderlijke costuums die werden vertoond. Maar de paraplu schijnt erg in zwang te komen... Of dit verband houdt met de buiige internationale toestand, kon ik niet te weten komen. De meeste dames droegen donker ge kleurde kleding, veelal van zeer lichte wollen stoffen. Aan Mrs. Ken Ward uit Sidney komt volgens mode-deskundigen de eer toe. de meer uitzonderlijke hoed te hebben gedragen, vervaardigd van laqué stro met witte band. NEDERLANDERS {-JOE kan het anders, een land met zoveel emigranten, dat ik vele Nedenanders zag die in Melbourne ot omgeving wonen Maar mej. Hortense Lindner uit Den Haag maakte een uit zondering. want zij vertelde me, spe ciaal naar Australië te zijn gekomen om eens de sensatie van de Melbourne Cup te beleven. In haar gezelschap bevond zich een iady met een goed Nederlands klin kende naam. n.I Miss Anne Wilton, die echter in Melbourne woont. De Engelsen hadden zich ook niet onbetuigd gelaten en vele speciale be zoekers voor de race hadden de reis naar dit ver verwijderde deel van het Koninkrijk ondernomen (vervolg op pag. 2) LIET „INSTITUUT van het H. Hart" te Heverlee (Belg.) kreeg Woensdagmiddag een tele foontje van het „Kabinet des Ko- nings" te Brussel. Op doorreis '.ou Z. K. H. deze onderwijsinstel ling een bezoek brengen. Alles kwam in rep en roer om Zijne Majesteit waardig te kun nen ontvangen. Toen dan ook om klokslag half drie vier deftige limousines voor de poort stopten, kon Moeder-Overste voor een be- vlagde ingang de Koning begroe ten. Minzaam liet deze (in bur ger gekleed) zich door het gebouw leiden, vertoefde een poosje bid dend in de kapel Daar werd een foto genomen. Tenslotte ging de Koning met zijn „Hofhouding" naar de aula. waar 1500 kinderen hem toejuichten en het Volks lied zongen. Een der zusters had echter kort tevoren Koning Boudewijn nog van nabij gezien Ze vond, dat hij niet best geleek op de koning, die te gast was. Dies belde zij de po litie op. die de Leuvense studen ten weldra arresteerdeNa en kele uren zijn ze weer vrij gela ten, doch zonder hun camera's. Nee, elegant kunnen we deze „grapniet noenten. FAE laatste algemene beschouwin- gen vóór de Kamerverkiezing zijn de vorige week gehouden. Deze laatste ronde pleegt niet de meest interessante te zijn. Immers Kabi net en Kamer zijn tegenover el kaar „uitgepraat", de algemene beschouwingen zijn al gericht op de verkiezingen, belangrijke be leidsvragen komen gemeenlijk niet aan de orde. In het laatste opzicht weken de ze algemene beschouwingen af van die. zoals zij gewoonlijk in het jaar voor de verkiezingen worden ge houden. Er was wèl een beleids probleem en nog wel een zeer be langrijk, dat de aandacht vroeg: de woningbouw. Het belang ervan werd door de Katholieke fractie op zeer merk waardige en ongewone wijze gede monstreerd. Terwijl als regel de fractie-voorzitters het eerst het woord voeren, gaf de fractie nu de eerste kans aan de heer Andries sen, terwijl Prof. Romme later aan het woord kwam. Andriessen verlangde nadrukke lijk de bouw van 50.000 woningen in het komende jaar: hij eiste dat de woningbouw op één lijn gesteld werd met de andere voornaamste vraagstukken, n.I. de defensie, de investeringen en de betalingsba lans. Hij duidde ook nadrukkelijk op de noodzaak van geleidelijke huur verhoging, èn omwille van de situ atie der huiseigenaren èn omwille van de enorme sommen die het Rijk bij de huidige huurprijzen heeft bij te betalen. In een motie legde hij deze verlangens vast. Een pikante bijzonderheid was een zekere ergernis bij de fractie voorzitter van de P.v.d.A. die ook een motie over de bouw van 50 000 woningen in zijn zak had, omdat de heer Andriessen hem vóór was. Laatstgenoemde kon niet nalaten de heer Donker te zeggen, dat hij als hij hem niet beter kende aan politieke jalouzie moest den ken. Hoe het zij, een op verzoek van de regering ehigszins gewijzigde motie woningbouw en huurverho ging werden niet meer onverbre kelijk aan elkaar gebonden werd door alle bonafide partijen aanvaard. Ais bewijs der eensge zindheid werd zij mede-onderte kend door de fractievoorzitters der vijf grotere partijen. En een voldoende woningbouw èn de overweging van het pro bleem der noodzakelijke gezond making der huurprijzen zijn daar mee twee mogelijkheden geworden, waaraan de regering „vast" zit. 0VERIGENS hebben vooral de fractievoorzitters bij de alge mene beschouwingen meer tegen elkaar dan tegen de regering ge sproken. Hier lag nu het strijd perk wijd open, waar het politiek tournooi met als inzet ,,de verkie zingen" werd gestreden. Niet zonder reden gebruik ik het beeld van het tournooi; de heren zelf hebben het ros herhaaldelijk met name genoemd. De heer Oud meende dat Romme in de partij raad der K.V.P een heel ander paard bereed en een edeler dan in de Kamer. Daar leende hij er wel eens eentje van de voorzitter der P.v.d.A.-fractie. Van zijn kant vond de K.V.P.-leider het paard van de V.V.D. een edel dier aan de ruif. maar na een regeringsforma tie een dartel beest, dat in de wel hekken omstoot en vernielt. En zo ging het door. de beeldspraak was niet van de lucht. Toch werd er ook en duidelijk zonder beeldspraak gesproken. Van de kant der K.V P. werd weliswaar grote waardering geuit voor de brede basis, maar niet mis te ver staan was de waarschuwing, zowel aan P.v.d.A. als aan V.V.D.. dat daarvoor een redelijke samenwer king nodig is. De P.v.d.A. van haar kant kon digde na haar onlangs verschenen program, voor de komende periode een nieuw „socialistisch" urgentie program aan. En om daar nu al kracht aan te geven, vooral voor eigen gebruik, ontbrak bij die aan kondiging een dreiging in de rich ting der K.V.P. niet. Zo iets in de geest van: „we laten ons niet lan ger op de kop zitten". En om in de sfeer van 't tournooi of het circus terug te keren: Mr. Oud haalde zijn (stok)paardje weer eens voor de dag: de derde macht Dus de innige samenwer king van V.V.D. A.R. en C.H.U. Voor de zoveelste keer werd hem zowel van A.R.- als van C.H.-zijde duidelijk gemaakt, dat men daar niets voor voelt. Men kan de blun der van Mr. Oud niet vergeten, toen hij eens de V.V.D. óók als een christelijke partij aandiende. Daar entegen werd van protestant-chris telijke zijde wel onderlinge samen werking van A.R. en C.H.U. als een wenselijkheid naar voren gebracht. Elke fractie demonstreerde eigen kracht: noch K.V.P., noch P.v.d.A. bleken zich overigens volkomen logisch te willen binden. De V. V.D stond tegenover haar verhoop te machtgenoten weer eens in haar hemd.

de Stem | 1951 | | pagina 1