IKE" bi j Canadezen in Rotterdam J lli put-loonronde Antwerpse jongens op het boevenpad S. W. G. Noordbrabant centrum van Benelux-economicum DOOD EN VERDERF Zonnewonder van Fatima Brood niet duurder ADENAUER IN PARIJS Ze zijn er weer. hoewel niet voor lang Voor Wereld omroep FENS (K.V.P.)Zuinig met materiaal Taak neergelegd Goedgekeurd Oostenrijks verzet DAGBLAD VOOR ZEELAND Koffiebonnen j „Ten volle tevreden" Maximum-uitkering f 8 50 Oorlog en Marine in de Kamer Benelux-verdrag gereed Wisselend bewolkt Zondenregister van twee knapen Voorliefde voor een ijzeren staaf Prof. van Geetruyen schetst Bergen op Zoom moet in ieder geval aansluiting met Wester-Schelde herkrijgen NU moet aanstc'ids toegegeven worden: S.W.G., Nationale Re serve en andere hulpinstituten hebben nimmer zo „aangeslagen" in het Nederlandse volk gelijk dat na de eerste Wereldoorlog Burger wacht en Bizondere Vrijwillige Landstorm deden. Dit valt aller eerst te verklaren uit het verschil in omstandigheden, waaronder de ze instituten zijn ontstaan. Doch dit is het niet alleen. Een zeer gro te handicap is geweest, dat de Re gering zelf geen klare voorstelling had van wat ze met de bedoelde instituten nu eigenlijk beoogde. Aanvankelijk schijnt voor ogen ge staan te hebben een soort van Home Guard, een vrijwilligers korps welks leden dus in tijden van oorlog en revolutionaire be roering in de eigen woonplaats of omgeving klaar staan voor het verhinderen van aanslagen, het be waken van gemeentehuizen, brug gen, fabrieksgebouwen, kortom voor steun aan het plaatselijk wettig gezag. In die geest heeft het Instituut Steun Wettig Gezag ook op verschillende plaatsen propa ganda gevoerd en vrijwilligers ge worven. Maar er ging twijfel heer sen, of dit nu eigenlijk wel de be doeling was. De oorspronkelijke in structies en taakomschrijving wer den ingetrokken met de medede ling, dat er nieuwe op komst wa ren. s.W.G.-secretarissen, die daar over meer wilden weten, kregen te bevoegder plaatse ontwijkende antwoorden. Propagandisten kon den op gestelde vragen geen af doende antwoord geven. De ijver en geestdrift moesten zo wel bekoelen. Het doet dan echter wel bizonder pijnlijk aan, dat het Instituut Steun Wettig Gezag nu de verwij ten van te geringe activiteit te in casseren krijgt. ACHTSTE JAARGANG No.2156 uiigave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16 Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J H A. Bruna. Redactieraad: C. J v. Hootegem, Mr Dr. A.J J. M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v 't Westende, P. V M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten- 'andse abonn. worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 22 NOVEMBER 1951 lureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN. Noordstraat 56, fel. 2601, Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per. m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, TeL no. 35) DON 509 ALGEMEEN (A- en B-kaarten) en Bon 517 Alge- meen (D-kaaiten) zijn aangewe- zen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag a.s. worden gebruikt en blijven geldig voor het kopen van koffie bij de dé- tuillist tot en met 8 December '51. Met het oog op de feestdagen zal de eerstvolgende bonaanwij- zing geschieden op 20 December 1951. Daarna volgt, zoals gebrui- kelijk, de foonaanwijzing weer om de zes weken. r" EN ZEGSMAN van het Ministerie van Landbouw verklaarde, dat de broodprijzen en de samenstelling van het brood ongewijzigd zullen blijven. Er komt in dit opzicht, in tegenstel ling tot de geruchten geen enkele ver andering. Het blijkt, dat deze geruchten ont staan zijn, omdat uit kringen van de Nederlandse bakkerspatroons aan drang is geoefend om verandering in de broodprijzen te brengen. De laat ste tijd namelijk is er een sterke ver schuiving waar te nemen van de con sumptie van wit brood naar het zo genaamde volksbrood. Verzocht werd een kwaliteit brood te mogen bakken, waaraan, naar oor deel van de bakkers een behoorlijke winstmarge zit. De verzoeken van de bakkersorga nisaties worden niet ingewilligd en het subsidie op het volksbrood blijft gehandhaafd, DONDSKANSELIER Adenauer heeft Woensdag te Parijs met de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, een onderhoud van drie uur gehad, waarover hij zich na afloop „ten volle tevreden" verklaarde. .Wanneer de besprekingen, die ik hier begonnen ben, op deze wijze worden voortgezet, kunnen alle be trokkenen tevreden zijn", zo ver klaarde Adenauer. Op de grote boulevards zijn ver schillende betogingen gehouden tegen de aanwezigheid van Adenauer te Parijs. 567 personen zijn door de po litie ingerekend. Vijftien politieagen ten werden licht gewond, van wie drie naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. DE VERLIEZEN van de V. S. in Ko rea bedroegen op 21 November 15.152 gesneuvelden, 72.404 gewonden en 12.620 vermisten. DE N.O.-POLDER wil in 1952 het 10- jarig bestaan o.a. gaan vieren met 'n feest van drie dagen en een grote landbouw- en middenstandstentoon stelling. Er komt ook een gedenkboek. DE WEDSTRIJD Nederland-B*elgië komt Zondag niet op de televisie. De K.N.V.B. acht over deze kwestie (uit zending wedstrijden) eerst overleg no dig. Radiohandelaren hebben inmid dels geprotesteerd. PRINS BERNHARD is voor een par ticulier bezoek naar Londen gevlo- gaat o.a. op jacht met Graaf Mountbatten. IN KOWLOON bij Hongkong woedt een brand, die al tweedui zend hutten heeft verwoest. Men schat, dat minstens tienduizend personen dakloos zullen worden. MINISTER TEUL1NGS is benoemd tot interim1, V3n enlandse Zaken ad DE PRIJZEN van de eerste wolvei- ItefeursteHend". (Nw'"Zeelant'waren DE RHONE is buiten haar oevers ge- Pralfkri-V aUit andere delen van n TT.0811 ovel'stromingen ge- vlalc'e van Avignon is thans een groot meer. Het water stijgt 5 c.m. per uur. Vele telefoonverbindin gen zijn verbroken. DE REGERING heeft een luxe-uitga- van^MuIta Tun."*'6 vo^edige werken" DE RECHERCHEUR G. te Amster dam accepteerde f 50 van een Itali aan. die geen verblijfsvergunning had „Dan komt er geen stempel in ie nas (die tijdelijk werd ingenomen)" zou hij hebben gezegd. Maar de controle- op-de-politie kreeg1 er lucht van een val werd opgezet en de rechercheur tippelde daar in. Gisteren werd an derhalf jaar tegen hem geëist. OP HET VLIEGVELD van Calcutta is gisterenochtend een Dakota van de in Haiderabad gevestigde „Deccan Airways Cy" neergestort. Van de 17 inzittenden zijn er 16 omgekomen Het vliegtuig is verbrand. DE NOORDELIJKEN in Korea heb ben kans gezien hun tegenvoorstel zo vaag te formuleren, dat V.N.-afge- vaardigden reeds spreken van „onwil om tot een accoord te komen". ROTTERDAM heeft in het teken gestaan van een wel zeer merkwaar dige na-oorlogse „feestelijke stemming". Bij de aankomst immers van ongeveer 1200 Canadese militairen, die in de defensie van West- Europa onder commando van Eisenhower worden ingeschakeld, kan men vreugde hebben en tonen over de geste van Canada. Men kan te gelijkertijd minder prettig zijn gestemd, wanneer men denkt over de bewapenings-noodzaak, die aan de komst van de Canadezen ten grond slag ligt. LIOE DIT OOK ZIJ, er was een strakke parade, er was muziek, er was groen en vlagvertoon. De Ca nadese Minister van Defensie heeft de 27ste Infanterie-brigade (vele ve teranen van 1945) met een hartelijke toespraak aan Eisenhower overgedra gen. „Wij zijn gekomen, niet om een oorlog te winnen, maar om de vrede te bewaren",zo formuleerde Minister Claxton, de kern van deze zaak. Eisenhower verwelkomde daarna „de oude vrienden met de rode ba retten" van veldmaarschalk tot jong ste recruut. „Wij wensen niet meer te doen dan onszelf beschermen", zei hij zinvol en besloot zijn toespraak met een: „Goede reis en veel suc ces". Tfjdens het inspecteren der troepen. Naast generaal Eisenhower (platte ke- pl), de commandant van de Canadese troepen luitenant-kolonel J. E. L. Castonguay. Achter hen links: ir. C. Staf, Nederlands minister van Oorlog, rechts zijn Canadese collega Brooke Claxton. Nieuwe sender in Lopik FNE REGERING heeft besloten aan de N.V. Ned. Omroep Zender Maatschappij (Nozema) opdracht te geven tot het bouwen van een 100 KW kortegolf-zender ten behoeve van de Wereldomroep. De zender zal in Lo pik worden geplaatst. r\E BEPERKING van het verbruik, welke de Regering in Maart jl. noodzakelijk achtte, werd blijkens ge maakte berekeningen in slechts ge ringe mate overschreden. De Stichting van de Arbeid acht het wenselijk, dat in verband hier mede aan de werknemers een uitke- ing-ineens wordt gegeven van elf pro cent van een weekloon of twee en een half procent van een maandloon, met in achtneming van de grenzen, welke golden bij de jongste loonsverhoging. Het college van Rijksbemidde laars heeft thans de hiertoe vereis te vergunning gegeven. De Stich ting van de Arbeid vertrouwt, dat van deze vergunning algemeen ge bruik zal worden gemaakt. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid deelt nog het vol gende mee: Voor zover het loon van de be trokkene een bedrag van f 4000. per jaar te boven gaat, komt het QISTERENAVOND zette de Tweede Kamer zich aan de behandeling van de begrotingen van Oorlog en Marine. De heer Fens (K.V.P.) be toogt, dat de dreiging uit het Oosten alleen is af te wenden door macht tegenover macht te stellen. Hij wijst op de noodzaak van een zuinig ge bruik van het materiaal en vraagt, hoe het staat met de samenwerking der Europese defensie, waarover berichten zijn verschenen, die spreken van 43 divisies. Hij is van oordeel, dat er een lan- cune dreigt tussen Regering en in dustrie: men weet vaak niet eens, waar men offerte moet maken. Dan bepleit hij de wenselijkheid om on derofficieren die niet in het bezit van een H.B.S.-diploma zijn, in de gele genheid te stellen officier te worden. Ook vindt hij, dat men rekening moet houden met de Nederlandse wensen tot niet-deelneming aan manoeuvres op Zondag. HOSPITALEN. WERVOLGENS komen aan het woord de heren Tilanus (C.H.), Roosjen (A.R.), Vermeer (P. v. d. A.) en Haken (C.P.N.). Daarna bespreekt de heer Mol (K.V.P.) de militaire ge neeskundige dienst. Wat het hospi taal-probleem betreft vraagt hij de Minister tegelijk voortvarend en voor zichtig te zijn: hij bepleit de wense lijkheid van twee nieuwe hospitalen, een beneden de rivieren en een in de Vesting Holland. Tenslotte wijst hij erop, dat voor beroepspersoneel en hun gezinnen de vrije artsenkeuze voorziening behoeft. Vandaag zal de Regering aan het woord komen. V .N .-commissie voor Palestina TN EEN COMMUNIQUE deelt de Ver zoeningscommissie voor Palestina mee, dat zij besloten heeft haar werk zaamheden te beëindigen. Dit van wege het standpunt van partijen (Is raël en de Arabische staten), „die zich niet bereid getoond hebben haar on buigzame houding, belangrijk te wij zigen en door bemiddeling te zoeken naar een oplossing, die de grote lij nen van de voorstellen van de com missie zou volgen." meerdere voor de berekening niet in aanmerking. De uitkering be draagt derhalve ten hoogste f 8.50. Als basis voor de berekening dient het loon van de week, waarin 3 December 1951 valt, te worden ge nomen (resp. het maandsalaris over November). De uitkering mag worden gegeven aan mannelijke en vrouwelijke werk nemers van 23 jaar en ouder, alsme de aan gehuwden en kostwinners be neden de 23 jaar. NIET VERPLICHT. Deze „liliput-loonronde" is dus niet verplicht, hetgeen het C.N.V. inconsequent noemt, om dat de compensatie-toeslag van Maart ad 5 pet. wel verplicht was. Ditzelfde bezwaar brengt het N.V.V. naar voren. Nog geen interparlementair overleg (Van onze Haagse correspondent) y/LT vernemen, dat het ontwerp Be- nelux-verdrag thans gereed is ge komen. Het vertoont evenwel enige leemten. Onder meer is geen regeling getroffen voor het interparlementair overleg. Partijen zijn het hieromtrent niet geheel eens kunnen worden en om ver der uitstel te voorkomen hebben zij deze netelige kwestie voorlopig weg ge laten. De bedoeling is om straks een interparlementair overleg in te lassen aan de hand van de practische erva ringen. Indien het ontwerp gepubliceerd wordt in zijn huidige vorm, verwacht men dat vooral het Nederlandse be drijfsleven zal protesteren, daar het onvoldoende zou zijn ingeschakeld. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Wisselende bewolking met en kele buien. Krachtige tot matige Westelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan giste ren. Vandaag: Zon onder 16.42 uur Maan op 23.48 uur. Maan onder 13.46 uu.. Morgen: Zon on 8.10 uur. VIER ZEEK RESPECTABELE FAMILIES in Antwerpen zqn in opspraak gebracht door hun zoons, knapen, die ondanks het milieu waaruit ze afkomstig waren, als groentjes het boevenpad betraden en op hun 17de en 19de laar als volleerde bandieten voor de rechter zullen komen. LIET BETREFT hier de 17-jarige Marcel F. en de 19-jarige Henri de K. als hoofddaders en de 21-jarige Wim van H. en de 23-jarige Jan van L. als medeplichtigen. Marcel en Henri lieten zich op 9 April van dit jaar 's nachts omstreeks half 12 door de taxichauffeur v. d. Wijngaert naar een bepaald adres in Berchem voeren. Toen zij daar aan kwamen, zeiden de jongens, dat. zij verkeerd waren en verzochten zij de chauffeur nog verder te rijden. Plot seling, in een eenzaam gedeelte van de Uitbreidingsstraat, vroegen zij de chauffeur te stoppen. Deze voldeed aan dit verzoek en op het ogenblik dat hij zich klaar maakte om de re kening te innen werd hij op het hoofd geslagen met een ijzeren staaf. Al hoewel de man zwaar gekwetst werd aan het achterhoofd, de rechterwang en het oor en veel bloed verloor, had hij nog de kracht om om hulp te roe pen. Hierdoor verschrikt namen Mar cel en Henri, die de portefeuille van de chauffeur wilden roven, de vlucht De overvallene slaagde er in het po^ litiebureau te bereiken, doch een on middellijk uitgezonden patrouille kon de vluchtelingen niet op het spoor komen. BOTEN EN AUTO'S. J^E BEIDE JONGENS bekenden na hun aanhouding, dat ook zij 't wa ren die m de loop van de afgelopen zomer, verschillende diefstallen heb ben gepleegd aan boord van de mo torbootjes die aan de linkeroever van de Schelde gemeerd liggen. Zij ont vreemdden materiaal en allerlei voor werpen van huishoudelijk gebruik ui' de kajuiten. Na de zomer verlegden zij het ter rein van hun activiteit naar de bin nenstad, waar zij er in slaagden ver schillende auto's open te breken en te plunderen. Hierbij werden zij ge holpen door Wim v. H. en Jan v. L. Ook dit tweetal is thans opgesloten. De buit bestond uit de meest ver scheidene voorwerpen, doch reisde kens, aktentassen en papieren waren daarvan het talrijkste. IN HET STADSPARK [V/TARCEL EN HENRI hebben ook 1V1 nog twee overvallen in het Stads park voor hun rekening. Zij hadden plaats tijdens de late avonduren. Een eerste slachtoffer werd door Henri bedreigd met een speelgoedrevolver terwijl Marcel hem ontlastte van zijn portefeuille met geld en zijn regenjas. De tweede overval liep op een mis lukking uit. Marcel sprak het slacht offer aa"> terwijl Henri hem van achter besloop en een slag toebracht met een ijzeren staaf, dat hun gelief koosd wapen bleek te zijn. Het slacht offer, hoewel gewond, riep nog luid keels om hulp, zodat de overvallers het raadzamer oordeelden de vlucht nemen zonder buit. nans zitten de heertjes achter de alies. TN EEN ARTIKEL in de „Gazet van Antwerpen" wijdt prof. Geetruy en enig- commentaar aan het Noord brabantse aspect van een Moerdijk verbinding. Hij betoogt, dat het ver keerd is het probleem der Brabantse waterwegen uitsluitend en vooral in het licht der Brabantse waterwegen te zien. Men moet uitgaan van de aardrijkskundige realiteit, dat Noord brabant zich in het centrum van het „Benelux-economicum" bevindt en dat zijn waterwegen net drie grote leemten aanwijzen, die dienen te wor den aangevuld. Bergen op Zoom, zo schrijft Prof. van Geetruyen, dient in de eerste plaats als Noordbrabants bruggen hoofd zijn vroegere aansluiting met de Westerschelde te herkrijgen door heropening van het Kreekrak. Deze wederopenstelling heeft los van iedere beschouwing over de Rijn vaart en het binnenvaartverkeer tus sen Noord en Zuid een bijzondere draagwijdte in het kader van de Eco- DE OVERSTROMINGEN TN HET VLAKKE LAND tussen Fe- rara, Rovigo en de zee is het peil van de Po tijdelijk enigszins gedaald. De reddingsploegen, die van Adria te rugkomen, melden, dat vrouwen en kinderen op de eerste verdiepingen der huizen wanhopig om voedsel roe pen. Lukt het hun de aandacht van de boten met voedsel te trekken, dan laten zij mandjes zakken en verslinden als hongerige dieren het brood. Ergens vond men een man, dood van kou en honger, op een grote baal stro drijven. Onder hem bevond zich het bevroren lichaam van een kind, dat hij had willen beschermen. Vol gens officiële schatting zijn tweehon derdduizend van de 350.000 bewoners van de provincie Rovigo door de over stromingen dakloos geworden. HULP. F)E V.S. zullen acht milliard lire ter beschikking stellen voor het her stel van de door de overstromingen veroorzaakte schade. Dit heeft de wnd. Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, James Webb, verklaard. Het bedrag zal door de E.C.A. uit het tegenwaardefonds van de Mar shall-hulp worden verstrekt. Alle beambten en arbeiders in Va ticaanstad hebben één dag loon afge staan voor de slachtoffers van de over stromingen in Noord-Italië. Op deze wijze werd een bedrag bij elkaar ge bracht van ruim twee millioen lire. nomische Unie tussen België en Ne derland. Ten tweede dient de Oost- Westelijke as van het Brabantse wa- ternet doorgetrokken te worden van Breda over Roosendaal naar Bergen op Zoom. Tenslotte moet de Oost- Westelijke as, die hoofdzakelijk van provinciaal of interprovinciaal belang is, doorsneden worden door een wa terweg, die in Noord-Zuidelijke rich ting de organisch belangrijke functie te vervullen krijgt van navelstreng tussen Nederland en België. Prof. van Geetruyen ziet het zó, dat de binnenvaart, die de last draagt van het inter-Beneluxruilverkeer, een ontoegankelijk gebied is in het ver keer. tussen beide landen, een soort woestijn, die men gedwongen wordt te vermijden en te omzeilen. Men kan niet anders dan erkennen, zo besluit Prof. van Geetruyen, dat het voortdu ren van een dergelijke toestand ieder plan van de Lage Landen om tot een economische eenheid te komen, zal verhinderen. Hoe begrijpelijk het ook is, dat men in het Noorden gesteld is op het behoud van cultuurgronden, moet men daar anderzijds toch niet uit het oog verliezen, dat de gemeen schappelijke belangen van België en Nederland zwaarder wegen. Buitenlandse Zaken P)E TWEEDE KAMER keurde gis- teren de begroting van Buiten landse Zaken goed (C.P.N. tegen). Te voren sprak Minister Stikker over allerlei zaken, zijn beleid betreffende Natuurlijk lag de tegenstelling tussen Oost en West aan vrijwel zijn gehele betoog ten grondslag. Over de toela ting van Spanje bij het Atlantisch Pact, zegt hij nog geen oordeel te hebben, terwijl hij binnenkort hoopt te spreken over Griekenland en Tui' kije. Hij zegt te hopen, dat de bespre kingen over de waterwegen in een rustige sfeer zullen verlopen. Hij on derschrijft het verlangen naar groter politiek overleg tussen de Benelux- partners. De Minister is van mening, dat de Volksvertegenwoordiging recht heeft op „controle-achteraf' op het buitenlandse beleid: de Regering kan echter niet steeds alle gewenste in lichtingen geven. Een Europese gemeenschap is om denkbaar buiten Eet Atlantische Pact en niet minder"" ondenkbaar zonder Duitsland, zo meent de bewindsman. Over het vredesverdrag met Japan zegt hij: „Mijn gang naar San Fran cisco was een zware. Het zou echter in de gegeven omstandigheden niet juist zijn van het'tractaat een „die taat" te maken". Tenslotte komt de Minister nog even terug op zijn „vreedzame samenleving", waaraan ons land naar best vermogen zal moe ten bijdragen. Na repliek wordt de Begroting goedgekeurd. I'VE OSSERVATORE ROMANO publiceerde dezer dagen deze twee foto's van het zonnewonder te Fatima, gelijk een amateur-fotograaf ze in de middag van 13 October 1917' maakte. Tienduizenden mensen waren toen op de plek der verschijnin'en samengestroomd, omdat volgens verklaring der kleine zieners de°H Maagd op deze dag en dit tijdstip een wonder had aangekondigd. Zoals we onlangs in onze kolommen door een ooggetuige lieten verhalen begon de zon na uren regens plotseling te schijnen en allen zagen haar wentelen als een rad van avontuur. Alles werd achtereenvolgens met een geel rood, blauw en violet schijnsel gekleurd. De zon was toen in een stand, gelijk de Osservatore opmerkt, welke volgens de astrono mische wetten op dat uur niet mogelijk was. Men onderscheide dit zonnewonder wel van de verschijningen der H. Maagd zelve, die alleen door de kinderen werden waargenomen. De onderste foto werd genomen toen de zon wentelde, terwijl od de bovenste foto de zon een donkere kern vertoont. LIET is zo'n beetje gewoonte ge worden. in een aantal persor ganen, om smalend af te geven op het instituut Steun Wettig Gezag en de vrijwilligerskorpsen, waar voor het propaganda voert, de Na tionale Reserve voorop. Dat is nooit iets geweest en dat zal nooit iets worden, betoogt men herhaal delijk. Ongenoemde zegslieden laat men beweren, dat er nog maar één enkele, een laatste kans aan deze instituten zal worden gegeven. Als er op korte termijn niet zó-en-zó- veel vrijwilligers zijn geworven, dan wordt de hele zaak opgedoekt. Dit wordt met een aplomb verteld als of men het zelf gelooft. En intus sen heeft „De Waarheid" schik. Die put uit zulke beweringen de stof voor sarcastische stukjes over de mislukking van alle voorzorgs maatregelen tegen de vijfde colon ne. gLIJKENS de Memorie van Ant woord van Minister Staf zal er nu ten langen lvste klaarheid wor den geschapen. Het staat vast, dat de vrijwilligers der Netionale Re serve niet als 'n soor Home Guard in de boven geschetste betekenis zullen worden beschouwd. Ze wor den bestemd voor de territoriale verdediging en kunnen dus overal te lande ingezet worden, speciaal bij de infanterie, de luchtdoel-ar tillerie en de luchtwachtdienst. Een nieuw Besluit Nationale Re serve is al bij de Raad van State om advies geweest. Aan de lange periode van onzekerheid zal dan nu een einde komen. En hiermede wordt ook de mogelijkheid gescha pen van een doeltreffende propa ganda. De regering is voornemens, zo zegt Minister Staf, na het tot standkomen van een wijziging van het Besluit Nationale Reserve in samenwerking met S.W.G. een krachtige actie te voeren om toe treding tot de Nationale Reserve te bevorderen. De regering erkent dus, dat die krachtige actie moet wachten op de totstandkoming van het K.B. Wat verwijt men dan an deren, dat ze geen krachtige propa ganda wilden voeren, toen na in trekking der eerste instructies al les op losse schroeven werd gezet? £)OOR deze gang van zaken is de propaganda er zeker niet gemakkelijker op geworden. Doch de grote argumenten voor een steeds sterker beveiliging van ons land, ook door middel van goed ge oefende vrijwilligers, blijven nog steeds van kracht. Voor het be schermen van onze vrijheden moet een zo groot mogelijk deel van ons volk ingeschakeld worden. De toe komst van onszelf en van onze kinderen staat op het spel. De gro te waarden van godsdienst en cul tuur. vrijheid en gerechtigheid worden belaagd als nimmer te vo- wat er verzuimd is in het verleden mag het grote doel weg staan. Dat zij voor ieder duidelijk. Tegen censuur yOOR DE EERSTE MAAL heeft de Oostenrijke Regering zich verzet tegen door de bezettende mogendhe den opgelegde lasten door de 863 amb tenaren van de censuur ontslag aan te zeggen. Deze censuur heeft in 1951 Oosten- rijk 17 millioen schilling gekost en vou volgend jaar 20 of 22 millioen schilling vergen. Ook heeft de Oostenrijke Regering de bezettingsautoriteiten verzocht, de naam van de censuur, die tot op he den „Oostenrijkse censuur" werd ge noemd, te veranderen, als zij de con trole op het post-, telegraaf- en tele foonverkeer willen handhaven.

de Stem | 1951 | | pagina 1