ONAANVAARDBAAR VOORSTEL WAPEN- EN DRANKSMOKKEL School en leven Relletj es bij rechtszaak r Bij aanneming zou Rusland de handen vrij kunnen krij gen Malversaties te Maastricht Ook studiecommissie inzake Schelderegime "N Wisjinsky zivaait vredespalm De trophee Prins Bernhard ere-doctor Deining in Amerika Van Oosterhout naar Vaals Verbrokkeld als koek Motie Andriessen aangenomen DAGBLAD VOOR ZEELAND Haagse Brieven „President Robert" te Lissabon Enkele buien Westerse voorrang moet teniet gedaan Van Technische Hoge school te Delft Bij bouw van ziekenhuis Een kantonrechter, die geen Fries sprak Schrijvers waren beledigend Kanaal Turnhout-Tilburg Geheimzinnige schipbreuk van jacht Milliardair en zijn vrouw op verdachte wijze omgekomen Raar gezelschap Mr, STIKKER OVER BELAST Duizenden inwoners vluchten op daken TRAM TEGEN TRAM ACHTSTE JAARGANG No. 210Z Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16 Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A.J J. M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post 5.40, per week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt ZATERDAG 17 NOVEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie: volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 Tel. 102 - (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Deze presse-papier is het trophee dat heden, Zaterdag 17 November, uitge reikt wordt aan de burgemeester van Standdaarbuiten, de gemeente die de grootste som heeft bijeengegaard voor het Anjerfonds Noordbrabant. De presse-papier is vervaardigd en ter beschikking gesteld door het Brabant se Edelambacht. Het voetstuk is van coromandelhout, de bewerking van zilver. Nu is ze nog een wissel-tro- phee, maar op 31 December wordt ze definitief toegewezen aan de gemeen te waar het grootste aantal loten per 100 inwoners werd verkocht. P)E „PRESIDENT ROBERT" met 16 bemanningsleden aan boord en 18 passagiers, onder wie de twee Neder landers notaris Q. uit Maastricht en L. uit Den Haag, is in de haven van Lissabon aangekomen. L. is vergezeld van negen gezinsleden. get jacht, dat van Porto komt, waar ■het een motorreparatie heeft onder gaan zal tien dagen te Lissabon blij ven en dan de Spaanse havens aan doen PROF. ALKER van de Zwitserse uni versiteit van Freiburg, heeft bedankt voor het aanbod van een hoogleraar schap Duits aan de Nijmeegse Univer siteit. MEVR. ROOSEVELT is gisteren in ons land aangekomen. Zij is drie da gen de gast van de koningin. DE SAMENWERKENDE Kamers van Koophandel in Limburg hebben een commissie ter bestudering van de wa terwegenproblemen ingesteld. IN OCTOBER is bij alle spaarbanken ia ons land ingelegd 66.6 millioen gulden en terugbetaald 66.9 millioen. Er is dus in die maand f 300.000 ont- spaard. DR. IR. M. DAMME, oud-directeur- "eneraal van de P.T.T. is gisteren 75 jaar geworden. EEN BEJAARDE HEER, die op reis was, herinnerde zich te Al melo, dat hij bij z'n thuis in De venter 'n potje bruine bonen op 't vuur had laten staan. Door sa menwerking van de Almelose en Deventerse politie kwam de zaak in orde. VROUWEN te Tilburg zijn ge- ^resteerd omdat zij een winkeltje wilden beginnen met goederen, die zij °P de markt en in winkels hadden ge stolen. ENGELAND zal zich niet aansluiten DiJ net streven naar een Europees le- Ser. Dat is gisteren te Londen mee gedeeld. INDONESIË vraagt nadere inlichtin gen op het antwoord van de Neder landse regering in verband met de Kwestie-Nieuw_QUinea. BONDSKANSELIER Adenauer heeft aan het West-Duitse Gerechtshof ver zocht de communistische partij en de Jeo naziistische partij te mogen ver weden. ERANKRIJk zal de invoer van steen- Kool, papierpulp en tabak stopzetten, jht is een van de vele maatregelen, cue worden genomen, om een finan ce ineenstorting van het land voorkomen. te t Weersverwachting, geldig tot i hedenavond: Overwegend zwaar bewolkt met J enkele buiten. Matige tot krach- t ,i?e wind tussen Zuid en Zuid- t West. Vry zacht. t Vandaag: Zon onder 16.48 uur. J an °P 18.59 uur. Zondag: Zon i vf uur Zon onder 16.46 uur. 'l9aan °P 2° 08 uur. Maan onder t uur. Maandag: Zon op 8.05 Ur- Maan onder 13.14 uur. OOK DE MET GROTE BELANGSTELLING tegemoet geziene rede van de Russische minister van buitenlandse zaken, Wisjinsky, op de vergadering der Verenigde Naties te Pa rijs heeft geen nieuws gebracht. De Russische afgevaardigde heeft een nieuw, uit vier punten bestaand vredesvoorstel gedaan, dat geen nieuwe perspectieven zal openen voor verder vruchtbaar overleg. Weliswaar waren de voornaamste afgevaardigden te Parijs verheugd over de gematigde toon, waarop Wisjinsky dit voorstel indiende, maar zij waren van mening, dat het niets nieuws bevatte. "W/ISJINSKY stelde het volgende voor: J Het opstellen van een overeen komst, waarin het gebruik van de atoomkracht voor militaire doel einden wordt verboden. Atoom energie zou slechts in de indus trie gebruikt mogen worden. 2 Binnen een jaar zouden Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland moeten overeenstemmen met een verminderen van hun strijdkrach ten en bewapening met een derde. 2 Alle landen zouden inlichtingen moeten verschaffen over de groot te van hun legers en wapenvoor- raad, de atoombommen inbegre pen. A Dit alles zou moeten geschieden onder internationale controle. In zijn eerste vredesvoorstel eiste Wisjinsky, dat het Noord-Atlantisch verdrag onverenigbaar zou zijn met het lidmaatschap der Verenigde Na ties, dat de buitenlandse troepen uit Korea moesten worden teruggetrok ken. Bij nadere beschouwing zal men ogenblikkelijk begrijpen, dat dit nieu we gewuif met vredespalmen door Rusland niet zo heel veel te beteke nen kan hebben. Een vermindering van de bewapening der grote mo gendheden met een derde zou de Rus sische macht nog meer accentueren. Het Russische plan betreft alleen de vyf grote mogendheden en Rusland. Rusland zou dus in volle vrijheid een strijdmacht in de satellietstaten kun nen ophouwen. Bovendien zou het verbod van de atoombom in feite het voordeel, dat het Westen heeft, teniet doen en Europa openleggen voor een aanval uit het Oosten. TN DE NIEUWE KERK te Delft heeft de Senaat van de Technische Ho geschool, gisterenmiddag aan Prins Bernhard de bul uitgereikt, behoren de bij het ere-doctoraat van die uni versiteit. Vele autoriteiten onder wie de ko ningin waren bij deze uitreiking aan wezig. Prof. Bottema opende de plechtig heid waarna de promotor, prof. dr. ir. A. J. Kluyver de gronden uiteenzette, waarop deze erepromotie geschiedde. Er was niet alleen de grote belang stelling van de prins voor de tech niek, maar tevens zijn grote kennis daarvan. Hij heeft verrassenix des kundigheid getoond en grote zaak kundige eigenschappen als niet in het minst als goodwill-ambassadeur, al dus de hoogleraar. De nieuwe prinselijke ere-doctor schetste de verbondenheid van „tech niek en economie", die tesamen ons land moeten terugvoeren tot zijn roemrijke plaats. Tot de studenten zeide hij, dat er naast technische en economische vol maaktheid iets nodig is, dat boven het zinnelijke waarneembare uitgaat. In dit verband herinnerde hij aan het psalmvers: „Indien de Heer het huis niet bouwt, arbeiden de werklieden tevergeefs". Vermoordden Noordelijken 5500 krijgsgevangenen TN HET WITTE HUIS en op het Amerikaanse departement van defensie komen duizenden brieven binnen van mensen, die ongerust zijn over het lot van hun verwante mili tairen in Korea. De kranten hebben opgewonden berichten en sommige parlementsleden eisen „atoomrepre sailles". Al deze deining is ontstaan door het bericht dat 5500 Amerikaanse krijgs gevangenen door de Noordelijken op Korea zouden zijn vermoord. Truman heeft gezegd, dat hem of ficieel niets bekend is, dat deze on beschaafde feiten zijn gepleegd. Maar in ieder geval zou dit geen aapleiding zijn voor het gebruik van de atoom bom in Korea. (NP VERZOEK van de officier van justitie te Maastricht werd door de recherche een onderzoek ingesteld naar ernstige onregelmatigheden, wel ke zich zouden hebben voorgedaan, bij de bouw van het nieuwe zieken huis St. Annadal aldaar. Verschillende installateurs ontvin gen gedurende de jaren 1947, 1948 en 1949 materialen uit het magazijn van het ziekenhuis, toebehorende aan het burgerlijk armbestuur, zonder hier voor ooit te betalen. Blijkens berekeningen en schattin gen, voor zover die tot nu toe kon den geschieden, betreft het een waar de van meer dan f 15.000. Het begin der malversaties lag bij de opdrachtgevers, toen nog in dienst van het burgerlijk armbestuur, waar door de betrokken installateurs op on geoorloofde wijze de beschikking kre gen over de schaarse materialen, die zij weer gebruikten bij andere door hen uit te voeren werkzaamheden. Tegen verschillende personen, die bij de bouw van het nieuwe ziekenhuis betrokken waren, werd proces-ver- baal opgemaakt. De zaak is aan het rollen gebracht door een uitvoerder die, gedreven door gewetenswroeging, de Officier van Justitie mededeelde, dat hij, on der dwang van zijn superieuren, aan de malversaties deel had. UOOR HET gerechtsgebouw te Leeu warden is het gisteren tot opge wonden tonelen gekomen. In spreek koor werd er geroepen: „Wij willen Wolthers zien. Wij willen Friese po litie en wij willen Fries recht". Men was er zelfs met kwast en verf op uitgetrokken om strijdleuzen aan te brengen op de muren van of ficiële gebouwen. De brandweer kwam de politie ter hulp en spoot de omgeving spoedig schoon. Al deze deining was ontstaan in verband met twee rechtszaken. De verdachten waren: Fedde Schurer, hoofdredacteur van de „Heerenveen- se Koerier" te Heerenveen en Tjebbe de Jong, lid van de provinciale staten en schrijver van de rubriek „Fan de Martinytoren". Zij hadden er zich in publicaties over beklaagd, dat de kantonrechter mr. Wolthers „officiéél" de Friese taal niet verstaat en zij hadden dit gedaan in termen, die de kantonrechter bele digend achtte. Daarvoor stonden bei de personen gisteren terecht. O.a. was de kantonrechter met de nazi's ver geleken. Beide, Fedde Schurer en Tjebbe de Jong, werden veroordeeld tot een hechtenisstraf van 14 dagen voorwaar delijk. Toen de twee verdachten na afloop van de zitting door de Prins Hendrik straat liepen, geraakten zijzelf in een relletje. Beiden werden door een ruit gedrukt waardoor zy verwondingen opliepen. p Later werd nog een door 100 per- I sonen bijgewoond^ protestvergadering I gehouden, waar ii- besloten bij de i autoriteiten te protesteren. Op de Sint Benedictusberg te Mamelis-Vaals heeft de abt van de Bene dictijnerabdij Sint Paulus te Oosterhout negen paters en vijf broeders ge- installeerd, die daar een Benedictijnse nederzetting gaan vormen. De mon niken uit Oosterhout werden door de autoriteiten en de bevolking op har telijke, feestelijke wijze ontvangen. De foto toont het ogenblik, dat de monniken onder het zingen van gregoriaanse gezangen de abdij betreden. MAAST de onderhandelingscommis sie, bestaande uit de heren Van Cauwelaert en Steenberghe, die de grote lijnen van een overeenkomst in zake het probleem der waterwegen zal moeten vastleggen, zal nu ook een studiecommissie worden ingesteld, die het probleem van liet Scheldere gime onder ogen moet zien. Intussen gaat het persdebat over de waterwegen voort. Prof. Gerretson heeft in „De Telegraaf" het denkbeeld geopperd- het huidige verkeersnet te water tussen België en Nederland uit te breiden door het graven van een kanaal Turnhout-Tilburg. De Brusselse Standaard schreef naar aanleiding daarvan, dat het plan van Konijnenburg zich de laatste da gen in een vernieuwde belangstelling Tengevolge van de overstromingen in Noord-Italië werd de hoofdver keersweg tussen Turijn en Milaan, de twee belangrijke industrie-centra, door het water ondermijnd. Het wegdek werd over een afstand van bijna 100 meter ais koek verbrokkeld. J7NIGE TIJD GELEDEN is een jacht, de „Kangaroa", nabij de kust van Marokko vergaan. De eigenaar, de milliardair Freddie MacEvoy, zijn vrouw, haar dienstbode en drie leden der bemanning, kwamen om het leven. Over dit drama hangt een geheimzinnig waas. Het zou gebleken zijn, dat schipbreuk niet de oorzaak is geweest van het vergaan van het jacht. Mac Evoy, zyn vrouw, de knappe Fran^aise Claude Stephani en de bemanning hebben zich met duistere zaakjes beziggehouden, dat staat vast. PROF. KLUYVER .Promotor.... T^E MILLIARDAIR en zijn gezel- schap waren geziene figuren uit het uitgangsleven in de Franse Rivièra MacEvoy was een fantastische waag hals, die zich als houder van het we reldkampioenschap bobsleeën de naam „zelfmoord-Freddie" had ver worven. Thans is het aan het licht gekomen, dat MacEvoy onmiddellijk na de jong-' ste oorlog betrokken is geweest bij een uitgebreide handel in wapens en bij het opkopen van overtollige leger- goederen. Een zijner zakenrelaties was de Londenaar George Dawson, die in een minimum van tijd een geweldig for tuin vergaarde door het verhandelen van surplus-legergoederen. Aan boord van zijn jacht „Kanga roa", een omgebouwde loodsboot met twee masten, richtte de milliardair schitterende „cocktail-parties" in, voor relaties, terwijl het jacht voer langs de Cöte d'Azur. Deze tochten dien den echter voor minder mooie prac- tijken. A AN BOORD stroomden de whisky en champagne en de „dames" wa ren omhangen met diamanten en an dere edelstenen. Deze plciziertochtjes dienden echter voor de duistere prac- tjjken van dit heerschap en zijn kor nuiten. Hoogst verdacht is, dat het jacht te pletter liep op de riffen voor Kaap Catin, Dit is 'n geliefkoosde losplaats voor internationale smokkelaars. Mac Evoy onderhield ook betrek kingen met een Amerikaan, die door de Franse Geheime Dienst wordt ver dacht van deviezen- en diamantsmok kel. Volgens geruchten zou op het jacht een pakje diamanten van grote waar de aanwezig zijn geweest. Duikers die een onderzoek naar het gezonken jacht hebben ingesteld, hebben echter niets van dergelijke grote waarde gevon den. WAAROM? slechte weer te Tanger binnenlopen. Toen het vandaar vertrok werd het op de rotsachtige kust geworpen. Hij had zijn vrouw vast aan een der masten vastgebonden en trachtte zwemmend de kust te bereiken, om hulp te halen. Naar beweerd wordt, is hij daarin niet geslaagd, ofschoon hy een geroutineerd zwemmer van grote lichaamskracht was. Enkele leden van de bemanning, die veel minder goed konden zwemmen, wisten zich op deze wijze wel te red den. Bovendien vertoonden de gevon den lijken vreemde verwondingen. Ofschoon men het juiste niet weet, wordt niet geheel zonder grond, ver moed, dat zich bij deze schipbreuk een geheimzinnig drama heeft afge speeld. Maar wat er precies gebeurd is, weet men nog niet. „Is er een smokkel-tragedie aan verbonden?" blijkt te mogen verheugen. De hard nekkige tegenstanders van dit plan zouden veel terrein hebben verloren en in Antwerpse kringen zou men zich niet verhelen, dat de Kamer van Koophandel aldaar met haar stugge afwijzing van de argumenten van ir. van Konijnenburg, wat al te snel van stapel is gelopen. Zou thans, zo vraagt het blad zich af, wellicht een compromis gevonden kunnen worden in die zin, dat door Begië een ge amendeerd plan-van Konijnenburg wordt aanvaard (waardoor ongetwij feld het grootste gedeelte der Ant werpse grieven zou wegvallen) en Nederland anderzijds besluit een cen traal kanaal (met name dus dat van Turnhout naar Tilburg) te graven? Voor 50.000 woningen MAD AT van de ministerstafel was gezegd, dat de regering daartegen geen bezwaar heeft, is gisteren in de Tweede Kamer de motie-Andriessen (K.V.P.) in stemming gebracht, waar in, naar men weet, erop wordt aan gedrongen, dat de regering haar be leid zal richten op de bouw van 50 duizend woningen in 1952. De motie werd aangenomen met 65 tegen 5 stemmen, die der communis ten. Deze laatsten hadden een soortge lijke motie ingediend, die werd ver worpen (alleen de communisten voor). Worden er Protestanten vervolgd gUITENLANDSE ZAKEN nam de Tweede Kamer gisterenmiddag al bij de kop. De heren Serrarens (K.V. P.) en Schmal (C.H.) maakten zich ongerust over de overbelasting van Mr. Stikker. Ze menen, dat het voor één man te veel is, wat hij moet doen. Verder gingen deze beide heren, alsmede de heer van der Goes van Naters (P. v. d. A.) in op de vraag stukken, verband houdend met de Europese verwording. Eerstgenoemde drukte de hoop uit, dat Engeland al thans niet zal remmen, als het niet wil meedoen. De heer Schmal maak te zich erg bezorgd over „Protestan tenvervolgingen" in Spanje en Colum bia. De Minister had in de M. van A. gezegd, dat hij daar niets van wist. Maar volgens de C.H. spreker moet het heel erg zijn, wel zo erg als wat de communisten in China doen. Van de banken der katholieke afgevaar digden klonk ironisch gelach. Toestand in Italië steeds ernstiger £)E GROOTSTE natuurramp, die Italië sinds zestig jaar heeft ge teisterd, zo worden de overstromin gen genoemd, die dit land teisteren en met het uur ernstiger worden. Het water van de Po heeft thans de buitenwijken van Rovigo bereikt. De vluchtelingen van 't 80.000 H.A. over stroomde gebied zijn daar opeenge drongen. Een vliegtuig heeft een be langrijke dijk gebombardeerd om zo- doencie het water een andere stroom richting te laten krijgen. Het aantal daklozen loopt ver over de 100.000. Millioenen kubieke meter water stroomt over de velden. Dui zenden mensen wachten op de daken der huizen, totdat de boten komen, om hen te redden. Vliegtuigen wer pen voedsel en geneesmiddelen uit. LIET JACHT was uit Nice vertrok- 1 ken voor een tocht naar de Baha- ma-eilanden, maar moest wegens het QP DE AMSTEL te Amsterdam heerste grote verwarring. Het gehele tramverkeer was geduren de twintig minuten totaal geblok keerd. In lange slierten stonden de trams van de lijnen 4, 5 en 9 te wachten. De reden? Een auto stond dwars over de tramlijn geparkeerd. Na tuurlijk bemoeide de verkeerspo litie zich er mee. Maar die kon ook niet veel uitrichten. De auto was ni. afgesloten en stond op de nandrem. Daarom requireerde de politie een kraanwagen. Juist was aeze aangekomen om zijn werk e beginnen, toen de eigenaar van ae auto kwam aanwandelen. Het bleek de directeur van het Amsterdamse trambedrijf te zijn, die prompt een proces-verbaai kreeg. Miet voer de school, maar voor het leven, dat is het doel van het onderwijs, dat is de reden waarom de roeo om onderwijsver nieuwing steeds luider en concre ter weerklinkt, dat is de maatstaf waarnaar het resultaat van alle vormen van onderwijs, op al zijn terreinen, moet worden gemeten. Voor het maatschappelijk leven: daarop dient met name alle eind onderwijs te zijn gericht. Waarbij dan primair rekening wordt ge houden met de plaats die de oud- leerlingen in het maatschappelijk bestel zullen gaan innemen. Vast staat, dat èn ontwikkeling èn vakbekwaamheid èn geschikt heid voor wetenschappelijke ar beid, deze plaats bepalen, uiter aard gesteund door noodzakelijke karaktereigenschappen, en niet het verschil in hoeveelheid parate kennis. Waarbij natuurlijk aan pa rate kennis geen lagere plaats mag worden toegekend, dan ze inder daad verdient. Over het bovenstaande is weinig verschil van mening meer, al biedt de toepassing der aanvaarde stellingen nog de grootste moei lijkheden. Maar de onderwijsver nieuwing is „en route"; haar vor deringen kunnen langzamer of sneller tot stand komen, de inzich ten kunnen in de practijk vlugger of trager rijpen: we zullen er ten slotte komen. Er is een vaste grond voor opti misme, dat zich door tegenslagen niet laat terneerslaan. Er is een. stellige verwachting, dat theorie tot werkelijkheid gaat groeien. r)e opvoeding voor hei, leven is taak der ouders, taak der school, taak der jeugdorganisaties, vooral ook taak van de kerk. Het maatschappelijk leven nu biedt talrijke aspecten, waaraan bij de opvoeding uiteraard aan dacht moet worden geschonken. Eén dier aspecten, en wel een van de belangrijkste, wordt gevormd door de staatkunde, de politiek. Hetgeen dus wil zeggen, dat Ce opvoeding tot het burgerschap van deze staat weer een der be langrijkste aspecten dient te zijn in de taak van de ouders, de school en ook de jeugdorganisaties, in het bijzonder de jeugdstandsorga- nisaties. Bij objectieve beoordeling zal geen weldenkend mens aan de juistheid hiervan twijfelen. Maar wat geschiedt er ten opzichte van deze taak in de practijk? Het antwoord is bij voorbaat duidelijk: de opvoeding tot het burgerschap, tot waardering en begrip voor ons democratisch be stel, tot inzicht in de staatkunde, in de politieke practijk, tot erken ning van de staat als hoogste maatschappij in de natuurlijke or de, deze opvoeding vertoont zeer ernstige tekorten. En toch geldt voor haar in het bijzonder ook: non scholae sed vitae; het maatschappelijk leven eist deze opvoeding. Een staatkun dig bestel zonder bewuste burgers mist zijn noodzakelijke levenssap pen. Y^oor de katholieke ouders, de katholieke scholen, de katho lieke jeugd-organisaties geldt de plicht de kinderen op te voeden tot bewuste katholieke staatsbur gers. Hetgeen van de ouders allereerst vraagt, dat zij zelf tot deze cate gorie gerekend ikunnen worden. Helaas is dat bij velen niet het ge val. Daarom blijft de taak van de school ook de lagere school in de hoogste leerjaren met een voor elk schooltype geëigende werkzaamheden broodnodig. Bindende voorschriften kent het onderwijs hier niet. Een lesuur „democratie" of „burgerschap" op de middelbare scholen en kweek scholen zou wellicht niet eens aan bevelenswaardig zijn. Maar het onderwijs dient van de geest van een goed burgerschap doordesemd te zijn. Een moeilijke taak voor de docenten? Zeker niet en zelfs een bijzonder aantrekkelijke taak, als inzicht en begrip bij de leerkrach ten zelf maar aanwezig zijn. Dit wil niet zeggen, dat bij de komende onderwijsvernieuwing het vraagstuk der burgerlijke op voeding, vooral wat de practische kanten betreft, geen bijzondere aandacht verdient. Dit vraagt slechts medewerking der leer krachten, zolang geen formele re gelingen zijn getroffen. Zoals die medewerking ook nood zakelijk is van de kant der jeugd- standsorganisaties, terwijl daar vaak zo weinig van terecht komt. We leven in een periode van overgang naar een Europees bur gerschap. Hoe kan een volk dat burgerschap begrijpen en beleven, als het eigen nationale burger schap onvoldoende wordt beseft, als onze kinderen dat belangrijke deel van hun opvoeding in onvol doende mate genieten? OP HET STATION te Eindhoven zijn gisteren twee wagens ontspoord van de Italië-Holland express, omdat de wissel te vroeg was omgetrokken. Er waren geen ongelukken en geen scha de, en maar een kleine vertraging.

de Stem | 1951 | | pagina 1