VERGAANDE EN GEDETAILLEERDE ONTWAPENINGSVOORSTELLEN DRINGEND BEROEP VAN TRUMAN OP DE SOVJET-UNIE Controle op legers en wapenen in alle landen Kloosterzuster gedood VEEL RUSSISCHE „TOURISTEN IN ZWEDEN Sociale Politiek INVOERBEPERKING VAN 350 MILLIOEN POND Geen uitzondering voor atoomkracht Ontwapeningsplan der Grote Drie Britse razzia in Egyptisch dorp Is prijsverhoging voedergraan juist TOEZICHT CREDIETWEZEN ECA wordt veilig heidsorganisatie DAGBLAD VOOR ZEELAND Haagse Brieven Minister TEULINGS 60 JAAR Prijswinnaar Jouhaux Tijdelijk regen Zo spoedig mogelijk Heuss wijst voorstel Pieck af Churchill wil bankroet afwenden De Nederlandse delegatie Bij verkeersongeval te Teteringen Contra-spionnage heeft het druk Het landschap heeft hun grootste belangstelling DE Zweedse contra-spionnage is de laatste maanden sterk uitgebreid, meer dan verdubbeld zelfs, want de regering is er van overtuigd, dat het er wemelt van spionnen. Niet alleen zijn de diplomatieke ver tegenwoordigingen van communistische landen overdreven sterk bezet, doch ook arriveren er sedert enige tijd grote groepen communistische „touristen", die een merkwaardige belangstelling hebben voor bruggen, machines, terreingesteldheden, vliegvelden, enz. Daarnaast is er sprake van groepen Russische „reizigers", die in vele gevallen uitstekend Zweeds blijken te spreken. In sommige kringen meent men, dat het parachutisten betreft, die reeds nu het landschap willen verkennen. GEDROSTE BALTEN Ook hier mislukte toenadering ACHTSTE JAARGANG No. 2144 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16 Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem. Mr Dr. A. J, J. M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt Voor GodKoningin en Vaderland DONDERDAG 8 NOVEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede* delingen t 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 cent pep m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 - Bureau vo., HULST. Dubbele Poon 7 T.L 102 - (Blib„.,u,l TEENEUZEN, Noor»™. 56. T«l. 2.0!. OOSTBURG. Nie.wsV,,. 41. T.l. AMERIKA, Engeland en Frankrijk zullen bij de Alge mene Vergadering der V. N. voorstellen indienen voor een ontwapening onder toezicht, na een onderzoek en telling van de wapens over de gehele wereld, atoombommen inbegrepen. De bespreking van het pro gramma zou onmiddellijk kun nen beginnen, doch de uitvoe ring niet voordat de oorlog in Korea is geëindigd, aldus deze gemeenschappelijke verklaring. jouhoux ls de zevende Fransman, die de Nobelprijs voor de Vrede (een bedrag van meer dan f 100.000) zal ontvangen. Men ziet hem en zijn vrouw bier in hun huis te Farüs. DE REGERING van Syrië is afgetre den en blijft voorlopig de lopende za ken behartigen. DE GASPOSITIE in Den Haag is précair. Waarschijnlijk zal de druk verminderd moeten worden. IN ROME komen op 24 November a.s. alle Ministers van Buitenlandse Za ken van de NATO-landen bijeen. Griekenland en Turkije sturen waar nemers. Ook Eisenhower wordt ver wacht. DE BRITSE REGERING stelde in het Lagerhuis voor tot aan Kerstmis al leen Regeringszaken te behandelen. De zege was bij stemming aan Chur chill met 305 tegen 227 stemmen. W AMERIKA rijden 40 millioen parti culiere anto's, waarvan ongeveer de heltt wordt gebruikt om mee naar het werk te gaan of om boodschappen 'e doen. DE BOVEN-RIJN, van Basel tot Kon- rtanz, is voor 220 millioen Mark be vaarbaar te maken. Dit stelden des kundigen vast in Konstanz. HET DRIEJARIGE dochtertje van de familie Key te Bussum zat gisteren °p de deksel van een was- tf-j De deksel gleed weg en he v}hl in het kokende water, klein z'ehenhuis overleed de Pefrifs^zulten*? van do Assemblée te SCHACHT heeft in PalnuDo journalisten onthuld dat hb ^for schillende complotten tegen Hit^ had deelgenomen. Een beetle lalt komt die onthulling toch wel..». DE NEDERLANDSE Hoge Commissa- ris in Indonesië heeft een bezoek ge bracht aan dr. Sukiman om te spre ken over de a.s. Grondwetswijziging en West-Irian. De heer Lamping ver klaarde uitvoerige inlichtingen uit Den Haag te hebben verzocht. BROODBAKKERS mogen daags or Sinterklaas, Kerstmis en Nieuw- J ar enkele uren vroeger beginnen dan «t* Dc Snellen mogen ten hoog- 5te !3 uur werken. Weersverwachting, geldig tot fleaenavond: 2 .1 J?.eest zwaar bewolkt met tij- delyk regen of buien. Overwe- gend matige wind. Weinig temperatuur. Z Vandaag: Zon onder 17.01 uur. 2 Maan op 15.04 uur. Morgen: Zon 2 op 7.47 uur. Maan onder 2.43 2 uur. Zuid-Oostelijke verandering in PRESIDENT TRUMAN heeft Woensdag in een radio-rede een beroep gedaan op de Sovjet-Unie om in te stemmen met vergaande en tot in bijzonderheden uitgewerkte ontwapenings voorstellen, die onder meer het uiteindelijke verbod van op atoomkracht berustende wapens zullen inhouden. TN ZIJN over de gefiele wereld uit- gezonden radio-rede over „inter nationale ontwapening" zeide de Pre sident, dat de kern van het plan, dat door de Westerse mogendheden aan de algemene vergadering der V. N. is voorgelegd, bestaat uit het voorstel om nauwkeurig vast te stellen over welke strijdkrachten en wapens elk land beschikt. Trumans plan bestaat uit drie pun ten; 1 Door de V. n. aangestelde in specteurs krijgen tot taak de strijd krachten en bewapening van elk land i_jet onderzoek door de inspec- ter wereld voortdurend te controle- rt teurs der v N vervolgdc de pre. ren en rapport over hun bevindingen sident ,ou zjch ook moetan uitst|.ek_ uit te orengen. ^en op atoomkracht berusten- Terwijl de controleurs bezig zijn de wapens, met hun taak zullen afzonderlijke Ook nadat er overeenstemming zou zijn bereikt over een ontwapenings- programma en dit reeds ten uitvoer zou zijn gelegd, zou de controle moe ten voortduren. Er moeten waarbor gen tegen schendingen zijn. Wanneer de feiten bekend zijn, zou men over kunnen gaan, tot het slui ten van wederkerige overeenkom sten, waarin nauwkeurig zou worden vastgelegd over welke strijdkrachten en wapens elk land uiteindelijk zou rye WEST-DUITSE president Theo dor Heuss heeft officieel afwijzend geantwoord op de voorstellen van Pieck terzake de verkiezingen voor geheel Duitsland. Heust noemde het tegenvoorstel van Fieek „een stap achteruit op de weg naar een onafhankelijk Duits land". Het betekende in beginsel een herleven van de controle-commissie der vier bezettingsmogendheden, al dus de West-Duitse president. De brief van de West-Duitse presi dent was gesteld in beleefde bewoor dingen en gericht tot „President Wil helm Pieck". Het schrijven werd door een speciale koerier per vliegtuig overgebracht. overeenkomsten worden gesloten voor een daadwerkelijke vermindering der bewapening. 3 De betrokken landen zullen aan de hand van het voorgaande zo spoe dig mogelijk tot vermindering van hun bewapening overgaan. „Een dergelijk programma", aldus Truman, „zou door alle landen, die over een aanzienlijke militaire macht beschikken, moeten worden aanvaard en bekrachtigd, overeenkomstig de in elk land daarvoor geldende grond wettelijke werkwijze". OOK ATOOMKRACHT. WOENSDAGOCHTEND vroeg heb- ben Britse militairen een razzia gehouden In het Egyptische dorp Abu Gamoos in de Kanaalzone nabij Is- mailia. Na drie uur zoeken hadden zij één revolver en één stengun gevon den. Het dorpje, dat 1500 inwoners telt, werd afgezet en Britse troepen, met de bajonet op het geweer en voor zien van mijndetectors, verspreidden zich door de nauwe straten. Alle mannen moesten de huizen verlaten op een in elk gezin na, die bij de vrouwen en kinderen mocht blijven. De huizen werden daarna doorzocht. De afgelopen twee dagen zijn Brit se voertuigen in het dorp vijfmaal be schoten. Vijftig dorpelingen zijn ge arresteerd. mogen beschikken. Het zou b.v. mo gelijk zijn te bepalen, dat de strijd krachten van iedere staat in over eenstemming moeten zijn met de grootte van zijn bevolking, met een maximum-grens, die door geen enkel land zou mogen worden overschre den. Voorts zal elk land zich moe ten verplichten niet meer dan een bepaald maximum-gedeelte van zijn nationale inkomen voor militaire doel einden te besteden. Er zal ook controle moeten komen op de door kernsplitsing teweegge brachte energie. De V. N. hebben hiervoor een plan, dat wij blijven steunen. Vanzelfsprekend zijn de Westerse staten te allen tijde bereid te beraadslagen over een beter plan". GEEN „RISICO". "TRUMAN besloot zijn radio-toe spraak met de woorden: „Indien de Sovjet-Unie en de van haar af hankelijke staten werkelijk be vreesd zijn voor de voornemens van een of meer der vrije landen, zoals zij zeggen te zijn, dan hebben zij hier een plan, dat zij zonder ri sico kunnen aanvaarden. Het zou hun, in welke fase van zijn tenuit voerlegging, op dezelfde wijze be schermen als elk ander land en aan de andere kant zouden ook wij het ons kunnen veroorloven met een dergelijk plan ln zee te gaan, daar wij dan over waarborgen zouden beschikken indien de wederparty van kwade trouw zou blijk geven". Kamerlid van der Weijden (K.V.P.) t LIET Tweede Kamerlid van der Weijden (K. V. P.) heeft aan de Minister van Landbouw de volgende vragen gesteld: 1 Is het juist, dat do prijzen van voedergranen in deze week met 20 cent per 100 kg. zijn verhoogd op voorschrift van het desbetreffende be- drijfssehap, ten behoeve van het CCD- apparaat? 2 Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, acht de Minister het dan gewenst het toch reeds dure veevoeder te belasten met kosten, welke ter uitvoering van de over heidstaak worden gemaakt, en is der halve de Minister ook niet van oor deel, dat bedoelde heffing, uitgaan de van het Bedrijfsschap, achterwe ge dient te blijven? LIET IS CHURCHILL en diens Mi nister van Finantiën bittere ernst met het ten uitvoer leggen van de volgens de Regeringsverklaring zo noodzakelijke plannen tot verbetering van de Britse finantiën. Minister Butler heeft het Lagerhuis meega- deeld, ,dat Engeland „voor een bank roet en honger" zou komen te staan, tenzij onmiddellijk maatregelen zou den worden genomen. De Assemblée heeft gisteren de zes landen aangewezen, die een vice- voorzitter mogen kiezen om dr. Padilla Nervo in diens presidium bij te staan. Morgen komen de afgevaardigden bijeen om te luisteren naar ver tegenwoordigers van Brazilië, de V. S., de Sovjet-Unie en Nederland. Op de hierboven afgedrukte foto ziet men de Nederlandse delegatie: de heren D. U. Stikker, D. J. von Balluseck, Pater mr. dr. L. J. C. Beau fort, Prof. dr. W. J. A. Kernkamp en dr. C L. Patijn. Daarop kondigde hjj aan: De invoer zal onmiddellijk met 350 mill. p. ster ling per jaar worden beperkt. Invoer- licenties zullen in de meeste gevallen door quota worden vervangen. Voor lopig is reeds bekend, dat onder de beperking vallen: ham in blik en vleesconserven, diverse soorten sui kerproducten, groenten en fruit, zo wel in blik als vers. DE TOERISTEN. LIET BEDRAG, dat de Britse toeris- ten naar het buitenland mogen meenemen wordt onmiddellijk ver laagd van 100 tot 50 pond sterling per jaar, ingaande einde October. Voorts zal ook de strategische voor raadvorming in een trager tempo moeten geschieden. 25 Nov. viert mr. F. G. J. M. Teu- lings, vice-president van de Minister raad, zijn zestigste verjaardag. Theo van Delft uit Waalwijk schilderde een portret van hem. V. V. D. en C. H. tegen, P. v. d. A. vóór V/IER SPREKERS hebben zich giste- ren in de Tweede Kamer tegen het wetsontwerp Toezicht Credietwe- zen verklaard, één was er fervent vóór. De tegenstanders waren de he ren van de Wetering (C.H.), Weiter (K.N.P.), Van Dis (S.G.) en Oud (V. V.D.). De fervente voorstander was de heer Hofstra (P. v. d. A.), die de door de Minister toegestane conces sies zelfs betreurde. De tijdelijkheid, thans in het wets ontwerp aangebracht, aldus de C.H. spreker, blijft een gevaar inhouden, omdat 'n eenmaal functionerende wet moeilijk ongedaan kan worden ge- rnsskt. Het socialistische stokpaardje, meen de heer Weiter, dat men vóór de ver kiezingen in de wettelijke stal pro beert te krijgen, zal het Paard van Troje blijken te zijn. Al ziet het gewijzigde ontwerp er beter uit dan het oorspronkelijke, de principiële bezwaren zijn gebleven. Dat was de kern van 's heren Ouds betoog. Op de sprekerslijst voor heden staan nog een communist enPro fessor Romme. Inmiddels is verschenen het amen- dement-Janssen (K.V.P.)om de wet niet op 1 Jan. 1956, maar op 1 Jan. 1955 buiten werking te doen treden. LIET DORP TETERINGEN werd gis- terenavond opgeschrikt door de tijding, dat de Eerwaarde Zuster Crispina (van de Congregatie der Zus ters Franciscanessen van Dongen), die sinds tien jaar de leiding had over de kleuterschool, plotseling was overleden als gevolg van een ver keersongeval. Ze kwam gisterenavond omstreeks 6 uur met de bus uit Breda aan, sa men met een andere zuster en wilde met haar achter de bus om de Ooster- houtseweg bij Laanzicht oversteken. Er naderde echter uit de richting Oosterhout een personenauto, die nog net kans zag een der zusters te ont wijken. Zuster Crispina echter werd gegrepen en bleef met een bloeden de hoofdwonde op de weg liggen. Dr. Sluvters uit Teteringen en Pastoor Andriessen waren spoedig ter plaatse. Nadat laatstgenoemde de getroffene het H. Oliesel had toegediend, werd ze onmiddellijk naar het ziekenhuis (Van onze correspondent) Qedurende de tweede wereldoorlog was Zweden een diplomatieke luisterpost van groot belang. In dit neutrale land konden vertegenwoordi gers van alle partijen elkaar ontmoe ten en daarom lag het voor de hand, dat diverse grote naties hun vertegen woordigingen uitbreidden. In Decem ber 1945 bleek de Russische diploma tieke vertegenwoordiging relatief in geen enkel land ter wereld sterker te zijn dan in Zweden. Aanvankelijk kon men zich hierover niet verbazen. Zweden grenst aan Rusland; beide landen hadden innige handelsbetrek kingen en dan was er de oorlogserfe nis der neutraliteit. Daarna kwam de tijd, dat vele onderdrukte Balten de vrijheid kozen en via de Oostzee-eilan- den Gotland en Gotska Sandi naar het vrije Zweden vluchtten. De meeste hunner vonden werk op de Zweedse boerderijen, die sedert jaar en dag te kampen hebben met een ontstellend gebrek aan arbeidskrachten. Volgens een nauwkeurige bereke ning vertoeven er momenteel ongeveer 34.500 gedroste Balten in Zweden. De Russen, al het mogelijke doende deze vluchtelingen te bewegen terug te ke ren, breidden hun repatriëringscom missie vele malen sterk uit, zonder dat de commissie nochtans enig re- tultaat sorteerde.. Wel kwamen er zo doende weer enige honderden Russi sche ambtenaren in Zweden, waardoor het aantal Russische diplomaten en ambtenaren, dat in Zweden vertoeft, schrikbarend hoog werd. DOORREISVISUM ETnige tijd geleden is er een nieuwe manoeuvre begonnen, die in v geringskringen niet alleen bevreem ding, doch tevens ongerustheid heeft gewekt. Geregeld arriveren er groepen jonge Russen in Zweden, ze reizen op een diplomatiek paspoort met door- reisvisum voor een ander land. In het algemeen zijn het groepen van 24 jonge, sterke en getrainde athleten. Onder leiding van Russische gidsen wordt het land bezocht, doch ze ge dragen zich niet als normale touris ten. Hun belangstelling gaat minder uit naar oude kerken en musea, dan wel naar „landschapsschoon". Veertien dagen duurt een dergelijke excursie. Daarna vertrekken ze z.g. naar het land, dat op hun paspoort staat aangegeven, doch in enige ge vallen is reeds komen vast te staan, dat de hele groep na veertien dagen vertrok naar.... Rusland, zodat het doorreisvisum slechts is aangevraagd om de autoriteiten zand in de ogen te strooien. Wat komen deze jonge mannen in Zweden doen? Algemeen neemt men aan. dat het specialistentroepen zijn o.a. parachutisten, die reeds thans het terrein verkennen van hun toekom stige actie. PERFECT ZWEEDS Len markante bijzonderheid is, dat vele dezer „touristen" perfect Zweeds blijken te spreken. Uit het taalidioom en zekere accenten zou op gemaakt kunnen worden, dat zij de Zweedse taal geleerd hebben van- Finnen. Het waren intussen niet alleen Bal ten. die de wijk namen naar Zweden. Onder de vluchtelingen bevinden zich ook enige rode piloten alsmede gedros te vrijwilligers van de paratroepen. Uit hun verklaringen is onomstotelijk gebleken, dat zich o.a. in de buurt van Leningrad opleidingskampen be vinden voor para-troepen. Als ver plicht leervak hebben deze troepen ook minstens één vreemde taal op hun programma staan. Er wordt onderwijs gegeven in het Noors, Deens, Engels, Duits, Frans, Spaans, Grieks, Italiaans, Nederlands en Zweeds. De Zweedse taai wordt hier onderwezen door enige Finse leer meesters, jonge communisten, trouwe volgelingen van Stalin. Het verband tussen een en ander kan moeilijk bloot toeval zijn en des te duidelijker blijkt de opzet, omdat de opzet, indien men weet, dat deze toeristen-in-groepsverband opmerke lijk goed op de hoogte zijn van de Zweedse zeden en gewoonten. vervoerd. Toen ze daar aankwam, was ze echter reeds overleden. Zuster Crispina, in de wereld mej. Van de Bunder, geboortig uit IJzen- dijke, is 40 jaar oud geworden. Heel Teteringen kende en eerde haar als de zuster, die steeds met de klein tjes optrok, die de voorbereiding van de plechtigheid der Eerste Communie leidde, die bij andere plechtigheden steeds de bruidjes verzorgde en ook deel had in de opleiding der misdie naars. pCA-autoriteiten uit de V. S, en Europa zijn gisteren in Parijs bij eengekomen om besprekingen te voe ren over de organisatie in Europa van een wederzijds veiligheids-agent schap, als opvolger van de Economie Cooperation Administration. De ECA, die toezicht heeft gehou den op de besteding van ongeveer 12 milliard dollars voor het Europese herstel sedert 1948, zal volgende maand sluiten. Het agentschap zal de voornaam ste functies van de ECA overnemen met minstens 1/10 minder personeel dan voor het Flan-Marshall in dienst MIET het minst in katholieke kring is de sociale politiek de laatste tijd hevig in discussie. En voorzover de discussie mocht ont breken, een grote belangstelling is overal aanwezig. Een essentieel kenmerk dezer so ciale politiek is de collectieve ver zekering tegen ongeluk en ziekte, tegen 's mensen wederwaardighe den, tegen extra-lasten. Het is die collectieve sfeer, waar tegen van „rechtse" zijde bezwaar gerezen is. Niet zozeer met de be doeling om de sociale voorzienin gen te doen verdwijnen Mr. Sas sen heeft in K.A.B.-kring deze zo mer in Gemert dit nog uitdrukke lijk gesteld maar om toekomsti ge verdere zekerheid uit de collec tieve sfeer te brengen naar de per soonlijke. En dit vooral uit respect voor de menselijke persoon, ter ver sterking der persoonlijke verant woordelijkheid en ter bestrijding van socialistische tendenzen, die in de collectieve sfeer gemakkelijk naar voren traden en de verzeke ringsgedachte willen ombuigen naar de verzorgingsgedachte. De belangstelling nu voor deze sociale vraagstukken, voor de sociale po litiek, is weer gestimuleerd door de mededeling van overheidswege, dat de wachtgeld- en werkloosheidsver zekering in het midden van het volgende jaar in uitvoering zal wor den gebracht. jyjET betrekking tot de wacht geld- en werkloosheidsverzeke ring zijn het vooral bezwaren van economische aard die naar voren zijn gebracht. En het is inderdaad niet onjuist om een nauwe band te leggen tussen sociale en economi sche eisen. Sociale maatregelen die nen economisch verantwoord te zijn; zo niet dan is er geen enkele garantie voor haar duurzaamheid. En duurzaamheid is een eis die op straffe van grote onrust aan een sociaal beleid moet worden gesteld. Deze bezwaren kwamen vooral van werkgeverszijde. Nu is het in teressant te weten, dat de voorzit ter der Katholieke Werkgevers Ver eniging afgezien van door hem geuite bezwaren betreffende pre mies en hoogte van uitkering -» nadrukkelijk heeft gesteld dat de wachtgeld- en werkloosheidsverze kering behoort te worden inge voerd. Want hij plaatste zich op het verantwoorde economische en so ciale standpunt, dat bij een even tuele werkloosheidsperiode, hoe dan ook, hulp geboden moet wor den; maar dat deze hulp veel en veel beter uit een bestaande verze kering kan worden verschaft dan onvoorbereid uit overheidsgelden en dan nog wel in een economisch zeer bezwaarlijke situatie. De wachtgeld- en werkloosheids verzekering is een soort sluitstuk der sociale verzekering, buiten de welke de sociale zekerheid zéér on volmaakt zou blijven. Als een der weinige noodzakelij ke voorzieningen (afgezien van de kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen, die tot definitieve verzekering moet uitgroeien) blijft dan nog over de ouderdomsvoor ziening, die de noodregeling-Drees zal moeten vervangen. Een volks verzekering, waarbij dus geen af trek zal mogen plaats hebben voor overig bezit van de betrokkene. ■^fAT nu de waardering ener col lectieve verzekering aangaat vergeleken bij de persoonlijke ac tiviteit in dit opzicht: het lijdt geen twijfel dat de persoonlijke voorziening voorkeur verdient. In dien mogelijk en indien verant woord. Voor vele collectieve verzekerin gen zal het zeer moeilijk zijn indi viduele regelingen te treffen. Ove rigens maakt de ingewikkelde maatschappij-vorm de collectieve verzekering noodzakelijk. Betekent dit nu, dat elke vorm van zekerheid via de collectieve weg zal moeten geschieden? Zon der twijfel niet. Al zullen de omstandigheden van onze tijd de bestaande verze keringen en die welke nog zoals boven vermeld Invoering vragen, de collectieve aard blijven dragen, daarnaast is de mogelijkheid tot persoonlijke bezitsvorming èn om wille van de waardering der per soonlijkheid èn omwille van de ont wikkeling der persoonlijke verant woordelijkheid een noodzakelijke eis van deze tijd. Een eis echter, welker vervulling de oplossing van velerlei moeilijk heden zal vragen. Moeilijkheden die de bevordering van de spaarzin betreffen, moeilijkheden op het ge bied ener gewenste winstdeling, moeilijkheden betreffende de handhaving van het bezit en de verwerving daarvan als gevolg der huidige helaas nodige zware belas tingen. Hier ligt een taak èn voor on* maatschappelijk leven èn voor de politiek. £K MISLUKKEN nogal eens toenaderingspogingen in deze wereld Zo ook hier, waar het Perzische poesje toenadering zocht tot een wonderlijk beestje, dat echter koud blijft onder de vriendelijke begroe ting. Het is per slot ook niet te verwonderen, als men weet dat het beestje niets anders is dan een enigszins ongewoon gevormde huis tum- en keukenaardappel! uli het AMERIKAANSE schip „George Waltonmet tarwe aan boord op weg naar Bombay, is 300 mijl uit de Ame rikaanse kust in brand geraakt. Drie leden van de bemanning kwamen om. twaalf werden reeds gered door een Japans schip, 25 anderen drijven nog in een reddingsboot „ergens" rond.

de Stem | 1951 | | pagina 1