AURIOL stelt vier-mogendheden- conferentie voor Een der Grote Vier was zijn tas kwijt Benelux en Waterwegen Conferentie op hoogste plan Een nieuwe Walvisvaarder De zesde Assemblée der VN. te Parijs begonnen De Grote Drie Wapen-telling Van man tot man IRIAN EN DE GRONDWET Minister Geen compensatie Stalin zweeg Minister Drees naar de Ver. St. Zeventien doden BRANDKAST MET f 2000.- WEG Meer hersens dan haren op Palais de Chaillot DAGBLAD j Minder bewolking l h^nZlTCbtlnS> Be,dis 101 J".de oehtend plaatselijk mist, overigens wisselende bewolking dro?K weer. Zwakke tot ma- Oo!t Uw t,lssen Zuid O" Z«id- TOEZICHT CREDIETWEZEN De Prins bij lustrum feesten Pro Patria BIJSLAG INDISCHE PENSIOENEN ZWARE SCHEEPSBRAND IN DE AMSTERDAMSE HAVEN Waar charmante blondines heen en weer draven Wij houden van water ACHTSTE JAARGANG No. 2143 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 7 NOVEMBER 1951 uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16 Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr.A.J J.M Mes. Mr. H. B. L. de Rechter. L. J. v. 't Westende. P. V. M Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten- andse abonn. worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN. Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel no. 35) Churchill in Lagerhuis pHURCHILL heeft na de door Lord Simons namens de Britse Ko ning uitgesproken Troonrede in het T a JLhuis een toespraak gehouden. Hb zeide o.a. zich voor te stellen het Laeerhuis in een geheime zitting de landsverdediging te doen bespreken. Hii deelde mee, dat de fmantiele cri sis veroorzaakt door het tekort op de Britse Betalingsbalans (ongeveer 600 millioen pond) erger is dan in 1949 S zelfs dan In 1947. Tenslotte zei Churchill: „Wij hopen in ons buitenlands be leid in de eerste plaats een vermin dering van de door de koude oorlog teweeggebrachte spanning te bereiken hetgeen zou moeten geschieden door onderhandelingen op het hoogste plan die gebaseerd zijn op kracht en niet op zwakheid. Eden en ik zijn nog steeds overtuigd van het nut van een niterste krachtsinspanning om de kloof tussen de Oostelijke en de Wes' telijke wereld te overbruggen. Kosten: 33 millioen gulden r\E DIRECTIE van de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvisch- vaart N.V. heeft aan „Wilton-Feye- noord" te Schiedam opdracht gegeven tot de bouw van een modern uitge rust groot fabrieksschip met een laadvermogen van 26.500 ton en een waterverplaatsing van 44.000 ton. waarvan de oplevering in 1955, voor de aanvang van het vangselzoen 1955- 1956 kan worden tegemoetgezien. De financiering zal kunnen geschieden uit f 7.500.000 nieuw uit te geven ka pitaal en verder uit de door de Re gering gegarandeerde afschrijvingen, De „Willem Barendsz" behoort tot de kleinste fabrieksschepen, die de wateren van de Zuidpool bevaren en heeft, vergeleken met de grotere moe herschepen der buitenlandse rederij en, slechts een klein productievermo gen. Aangezien de vangsttijd meer en meer wordt beperkt, is een vergro ting van het productie-apparaat drin gend gewenst. Ter uitvoering van het vernieu wingsprogramma van de vloot zal, naar de huidige berekeningen, f 46.6 millioen geïnvesteerd moeten worden tiV. i 33 millioen voor het nieuwe fa brieksschip en f 13.6 millioen voor vernieuwing en uitbreiding van de jagervloot. - X" DE FRANSE PRESIDENT, AURIOL, heeft met een rede de afgevaardigden voor de zesde Assemblée der V.N. in het Palais de Chaillot verwelkomd. Hij gebruikte deze gelegenheid om een „Vier-mogendheden-conferentie" voor te stellen. Hij sprak over „het hoogste niveau", daarmee bedoelend, dat Stalin, Truman, Churchill en Pleven in Parijs bijeen zouden moeten komen. Daarmee trad hij (welbewust waarschijnlijk) in het straatje van Churchill, weshalve dit voorstel in Britse kringen „met voorzichtigheid" werd begroet! ENGELAND heeft in een nota aan Egypte verklaard: „Het verdrag van 1936 is nog steeds geldig". DE LEIDER van de Arbeiderspartij op Malta is plotseling per vliegtuig naar Londen vertrokken „met een na tionale missie van groot belang". EVA PERON is te Buenos Aires ge opereerd. De operatie, die 25 minuten duurde en waarvan de aard niet be kend is gemaakt, is geslaagd. MOSSADEQ en zijn gezelschap denkt einde deze week uit Washington naar Teheran terug te reizen. Er is weinig kans op heropening van de bespre kingen met Engeland. BE FRANSE Nationale Vergadering is na 7 weken heropend. De door de ™Sering voorgestelde agenda werd dev7?rpcn' Vrijdag a.s. begint een oenat over de verhoogde benzine prijs. Wf» f^MlER van België, Pholiën, r„„v,ln n geenszins sensationele ver- "S gisteren te Brussel het beleid "2 Regering verdedigd. Men in u na 14 November wijzigingen i" net homogeen katholieke Kabinet. uit Nederland en erantt'n met 7 boten als emi- Unië ziinP W,eg zijn naar Ara bon aanÜLv g en wel in Lissa- pa?a?fe^,eneNaeen paar „re- verder. de reis weer nog verf riKorea zi->n ruchte „dode punt"! bet be" VELE STEDEN op java het uitblijven van dè mn ben door gebrek aan licht en wa?er v/®"! Bandoeng is er slecht aan fr.» karta zit op iedere 3 dagen één dag op iedere in het donker. DE ee„ VE! DMUIZEN hebben helaas ..een goed jaar' gehad. Wanneer het (naar we vurig hopen, al was het maar vanwege de kolenl) een zachte p£r »or<", dreigt een veidmuizen- Ï!- K: te« Uitgebreide actie is komst. op wekNatn LonH31 K(0fmieuw) «en be- is nog a'èt vastgesteUL611' datL™ j peratimr verand«in* tem- l Vandaag: Zon onder 17.03 uur. Maan op 14.52 uur. Maan onder 0#® «ur. Morgen: Zon op 7.46 uur. V) PYE ASSEMBLEE startte dus. Giste- renmiddag om 15 uur 18 (Ned. tijd) opende de Pers Entezam met een rede de vergadering. Daarna trad hij af. In zijn plaats werd de Mexi caan dr. Padilla Nervo gekozen (44 stemmen). Er waren 300 gedelegeer den uit 60 landen. De tribunes waren o.a. gevuld met 2000 journalisten. Het hoogtepunt van deze eerste bij eenkomst, welke 2 volle uren duur de, was uiteraard de rede van presi dent Auriol. Zijn voorstel was wel niet volkomen nieuw Churchill had immers reeds een dergelijk voorstel aangekondigd maar als sluitstuk van het politieke vuurwerk der laat ste dagen toch zeker opmerkelijk. Welke „onthullingen" er ook nog zul len komen of van welke zijde, Frank rijk heeft thans reden om althans ge deeltelijk de „primeur" voor zich op te eisen. ONZE VURIGSTE WENS. A URIOL zei o.a.: „Als de „illustre" mannen, op wie zo vele bezorg de blikken gericht zijn gedurende de ze zitting hier zouden komen, niet om direct aan uw werkzaamheden deel te nemen, maar onderling als mensen Officiële stappen van D jakarta P)E INDONESISCHE Minister-presi- dent, dr. Sukiman, zal Woensdag aan de Nederlandse Hoge Commissa ris te Djakarta inlichtingen vragen over de juistheid van de berichten betreffende het bij het Nederlandse Parlement ingediende ontwerp van wet inzake de grondwetsherziening, volgens hetwelk West-Irian als „Ne derlands Nieuw-Guinea" zal worden opgenomen in het grondgebied van het Koninkrijk der Nederlanden. Tot deze stap werd besloten op de Dinsdag gehouden zitting van het In donesische Kabinet, die ruim 4 uren heeft geduurd. De kwestie-Irian moet worden op gelost, voordat de Nederlandse wets ontwerpen betreffende deze kwestie worden goedgekeurd, zo heeft de voorzitter van de commissie tot het ontwerpen van verdragen ter vervan ging der R.T.C.-overeenkomsten, prof. Supomo, aan de Pers medegedeeld op vragen inzake het voornemen van de Nederlandse Regering om West-Irian in de Grondwet op te nemen. contact op te nemen, om van man tot man hun inzichten uit te wisselen, om zonder agenda of openbaar de hat hun meningsverschillen te vergelij ken, en om te trachten tezamen bin nen het raam van een overeenstem ming met de grondbeginselen van de organisatie der V. N. de meningsver schillen, die de wereld verlammen, te verminderen, zouden wij hen met een vreugde begroeten, die, daar ben ik zeker van, zich door de hele we reld zal verspreiden." Onze vurigste wens is in alle lan den een blijvende en gelijktijdige con trole op alle wapenen, conventionele en atomische en een internationaal leger gevestigd te zien. Frankrijk werkt voor een verenigd Europa, doch het beschouwt regionale verdragen binnen de V. N. als niet meer dan tijdelijke en noodzakelijke middelen van gemeenschappelijke ver dediging. DE GROTE DRIE. Tijdens de welkomstrede van de Franse president. V.l.n.r.: René Mayer, Vincent Auriol, Trygve Lie, Entezam en Andrew Cordier. PNGELAND, Frankrijk en de V. S. zullen vermoedelijk een wapentel ling over de gehele wereld voorstel len. Atoomwapens zouden eveneens onder deze telling vallen. Een onfeil baar inspectiestelsel zou de mogelijk heid van geheime voorraden moeten uitsluiten. Men verwacht, dat de drie mo gendheden dit voorstel bij Trygve Lie zullen indienen met het verzoek, het in de Algemene Vergadering te brengen. Het voorstel zou een blij vende controle der bewapening om vatten. Het verschilt in zoverre van eerdere Sovjet-Russische voorstellen, voor wapencontrole, dat de Sovjet- Unie steeds overeenstemming over ontwapening wil laten voorafgaan aan een controlestelsel, terwijl het Wes terse voorstel een telling aan een mogelijke ontwapening wil laten voorafgaan. TNE TWEEDE KAMER maakte gis terenavond een begin met de be spreking van het wetsontwerp „Toe zicht Credietwezen". De eerste spre ker was de heer Schouten (A.R.), die aan het slot van zijn rede meedeel de zijn stem niet aan het ontwerp te zullen geven tenzij de Minister gun stige. niet vermoede, gezichtspunten opende. De heer Janssen (K.V.P.) pleitte voor tijdelijkheid der te nemen maat regelen en stelde een amendement in het vooruitzicht om de werkingsduur der wet nog verder te beperken. De vergadering werd tot hedenmiddag verdaagd. Tee gelegenheid van het 17de lustrum van de Leidse Studentenvereni ging tot Vrijwillige Oefening in de Wapenhandel „Pro Patria" vond Dins dag in de Sleutelstad een parade plaats, welke door Z. K. H. Prins Bern- hard in zijn functie van Inspecteur Generaal van de Landmacht werd afgenomen. Een peleton van „Pro Patria", gestoken in de oude uniformen uit de Franse tijd, schrijdt voorbij de autoriteiten. Rechts op het podium Z. K. H. Prins Bernhard. De gepensioneerden en dure kolen r\E COMMUNISTEN hebben een goede beux-t willen maken door bij monde van de heer Gortzak in de Tweede Kamer te interpelleren over de verhoogde kolenprijzen, die hij voor bepaalde groepen gepensio neerden en voor ouden van dagen te hoog acht. Hij vroeg aan de Minister om hen een compensatie te willen ge ven. Minister van Maarseveen erkent de moeilijkheden, waarmee vele gepen sioneerden en ouden van dagen te kampen hebben. Hij betoogt echter, dat de prijsstijging van kolen, gas en electriciteit volledig is gecompenseerd in andere sectoren. De Staatssecreta ris van Sodiuïe Zai.on, de heer Van Rhijn, beaamt dit met grote klem. Bin nenkort zullen bovendien enkele (gro te) groepen van gepensioneerden een bijzondere bijslag ontvangen. Er is volgens deze sprekers geen aanleiding voor een compensatie. Des alniettemin dient de heer Gortzak moties in teneinde aldus het gevraag de te verkrijgen. Over de moties wordt vandaag gestemd. LJET OP 16 October geschorste de bat over een tijdelijke bijslag door het Rijk op bepaalde Indische pen sioenen is gisteren in de Tweede Ka mer hervat. Na nader overleg met de commissie van rapporteurs is door het aanbrengen van enkele wijzigin gen in het ontwerp tegemoet geko men aan de bezwaren van de Kamer, aldus Staatssecretaris Goetzen.. Wanneer de Kamer zou kunnen in stemmen met het gewijzigde ontwerp, zal de voorbereiding van een wets ontwerp met betrekking tot een bij slag op de weduwen- en wezenpen sioenen met kracht worden voortge zet, zo deelde hij mee. Het ontwerp werd z. h. st. aange nomen. ("YNDANKS het algemene ver- moeden, dat Stalin met een van voorstellen overladen rede de Westerse Drie een slag voor zou willen zijn met betrekking tot het vraagstuk der Duitse een heid en der bewapenings-contro- le, heeft hij merkwaardig genoeg in alle talen (ook de Russische) gezwegen. In zijn plaats sprak het hoofd van de Geheime Poli tie een vrijwel niets-zeggende re de uit ter herdenking van de 34e verjaardag van de October-revo- lutie te Moskou. Zou ook in dit geval zwijgen goud betekenen? MAAR WIJ VERNEMEN, heeft de minister-president, dr. Drees, het voornemen om naar de V. S. te gaan, indien hem een officiële uitnodiging van president Truman zal bereiken. Via de normale diplomatieke ka nalen zijn hierover in de afgelopen weken besprekingen gevoerd. Indien de uitnodiging de Minister bereikt, zal deze daarvan niet vóór het begin van het volgende jaar gebruik kun nen maken. Spooricegramp in Joego slavië CEN GOEDERENTREIN is bij Vin- kovci tussen Belgrado en Zagreb achter op een stilstaande passagiers- trein ingereden. Zeventien Joego-Sla- ven kwamen om het leven, 32 wer den gewond, van wie negentien ern stig. Geen der inzittenden van de voorste wagons van de passagiers- trein, die voor een signaal had stil gehouden, werd gewond. Inbraak in Groninger studentensociëteit INBREKERS hebben in de nacht van Zondag op Maandag kans gezien in te breken in het gebouw van de Groninger Studentensociëteit „Mutua Fides". Toen de boekhouder des ochtends het administratiekantoor binnen kwam, zag hij tot zijn grote ontstel tenis, dat de brandkast verdwenen was. Ook bleek het bureau overhoop te zijn gehaald. Onmiddellijk werd de Groninger recherche met het ge beuren in kennis gesteld. Tot nu toe is het evenwel nog niet gelukt de da ders te arresteren. Men gaat van de veronderstelling uit, dat bij de inbraak meer personen betrokken zijn geweest, omdat de brandkast te zwaar is voor één per soon. Buiten moet een auto gereed hebben gestaan, want ook per fiets is de brandkast onmogelijk te vervoeren In de brandkast bevonden zich een bedrag van ruim f 2000 en enkele boekhoudbescheiden. QISTERENNACHT is een zware brand uitgebroken in de ruimen 4 en 5 van het s.s. „Meerkerk" van de Verenigde Nederlandse Scheep vaartmij, die volgeladen waren met copra, lijnkoeken en vaten olie. Omstreeks zeven uur in de morgen is de brandweer ingerukt, nadat het sein „brand meester" was gegeven. De brand werd bestreden met Direct werd groot alarm gegeven en al het beschikbare materiaal van de Amsterdamse Brandweer geconcentreerd aan de Sumatrakade, waar het schip gemeerd ligt. 1 waterkanon en 37 stralen, te weten 13 stralen plus het waterkanon van Jason, 7 stralen van de Walvis, 12 stralen van drie brandweerwa gens en 5 stralen van de blusleiding van de Meerkerk. De oorzaak van de brand is onbekend. De politie stelt een onder zoek in. (Van onze correspondent). TIMMERLIEDEN, SCHILDERS, TAPIJTENLEGGERS en andere am- bachtsheden zijn nog druk doende in de beide „U.N.O.-monsters". Vermoedelijk komen ze wel gereed voor de vergaderingen beëindigd zijn. Charmante blondines en brunettes met nylons en rode nagels dra ven heen en weer, van het kastje naar de muur, want voorlopig is alles "e°rg wereld W weg nog niet in de grootste woordenfabriek pRGENS, in een bordpapieren ka mertje staan journalisten uit vijf werelddelen in de rij om hun specia le U.N.O.-perskaarten in ontvangst te nemen. Het gonst er als in een bij enkorf. Maar de honing ontbreekt nog. De openingstoespraken blijken te bestaan uit kleine en grote zoet zure bommen, spul, dat altijd goed is geweest om katers te verdrijven en de heren diplomaten, die hopelijk meer verstand dan haren hebben, zijn voorlopig „gereserveerd" en mijden angstvallig de journalisten. Als 'er straks in de bars en restaurants wat verbroedering is gekomen, draait de machine .vlotter. Eerder niet! De vier grootste mannen zijn Dean Achesion, Eden, Schuman en Vyshins- ki. Eén van deze vier we mogen niet zeggen wie heeft al daags voor de opening het hele fragiele gebouw op stelten gezet. Hij was een actetas zoek geraakt. Grondig en minitieus werd het gebouw doorzocht: restau rants, bars, kantoren, kortom ieder vertrek en iedere gang, die de diplo maat had bezocht, werd onderste bo ven gezet, maar zonder resultaat. Om drie minuten over elf kwam het bericht, dat de deuren gesloten moesten worden en niemand het ge bouw mocht verlaten. Om vijf minu ten over hetzelfde uur gingen de deu ren weer open. De Grote Man was tot de conclusie gekomen, dat hij zijn tas met papieren niet had meegenomen. Ze stond onder bewaking in zijn hotelkamers. GLIJDENDE PRIJZEN. QVER TWEE DINGEN zijn alle journalisten het eens: in bar en restaurant is de bediening te lang zaam en zijn de prijzen te hoog. Een simpel etentje, besteld met speciale spoed, eist een tijdsoffer van twee uur en kost dubbel zoveel als in een gewoon Parijs restaurant. Het pers-restaurant zal zeker niet druk bezocht worden; bovendien wis selen de prijzen met het uur. Toen Uw correspondent om één uur ging lunchen kostte een portie champig nons 120 fr. Een Italiaanse collega be taalde om half twee 90 fr. en een dikke meneer uit Argentinië mocht om half drie 145 fr. neertellen Frankrijk heeft een glijdende school- schaal. Het U.N.O.-restaurant heeft glijdende prijsschaal ingevoerd. Volgens monsieur Claude is dat echter maar tijdelijk. De zaak loopt nog niet gesmeerd en „er worden wel eens foutjes gemaakt". Over een paar weken gaat het be ter. Dan eten we namelijk op de Pla ce de Trocadero in de particuliere restaurants en krijgt monsieur Claude niet eens gelegenheid meer foutjes te maken. BIJ ELKAAR OP DE KNIE. MAANDAGMORGEN maakten Acheson, Eden en Schuman een ochtendwandeling in het Bois de Bologne. Drie leden van de Russische delegatie gingen met de lift de Eiffel- toren op en een Nederlander zat met gestreepte broek en zwart jasje langs de Seine te vissen. U ziet, de ware aard verloochent zich nimmer. Wij houden van water, maar niet om te drinken! Zo hebben alle diplomaten de laat ste dag voor de opening van de alge mene vergadering aangenaam of niet- aangenaam besteed. Uit alles blijkt intussen, dat er ook reeds vertrou welijke besprekingen zijn gevoerd. Hierin schuilt de grote verdienste van de U.N.O.: men zit als het ware by elkaar op de knie. Kleine geheim pjes bestaan er niet en grote worden bekend voor de besprekingen zijn ge ëindigd. In de theaterzaal, waar de algeme ne vergaderingen zullen worden ge houden, slingeren straks de verwijten weer heen en weer. Men zal er wer- ken met zure of met zoete bommen, naargelang de propaganda eist. De honing komt er eerst bij te pas, als de heren een wandeling maken een etentje hebben of een borrel drinken. En jammer genoeg nodigen ze daar voor Uw correspondent niet uit! LIET vorig jaar om deze tijd was er druk sprake van, dat de Economische Unie tussen België, Nederland en Luxemburg spoedig zou worden ondertekend. Het zou wel geen volledige Unie worden zo als België en Luxemburg die ken nen. In aanhangsels en protocol len zouden de nodige voorbehou den worden vastgelegd. Maar het zou dan toch een flinke stap voor uit zijn. De drie landen zouden dat gene wat reeds bereikt was stevig consolideren en daardoor een vast platform scheppen, om uit te kun nen zien, naar verdere mogelijkhe den en resultaten. Het mooie plan is een jaar geleden in duigen ge vallen, vooral door de verslechte ring, welke optrad in Nederlands positie ten aanzien van de Euro pese Betalings Unie. Conferenties in de loop van dit jaar gehouden, moesten dan ook besluiten tot stappen-terug op de afgelegde weg. En het gemompel werd weer ster ker: Het wordt nooit iets met de Benelux. Mu echter is de lucht weer wat opgeklaard. Van maand tot maand blijkt Nederlands positie in de E.B.U. beter te worden en de af stand tot België te dezer zake ver nauwt zich. Zoals een Haagse correspondent enige weken geleden berichtte, schijnt ook het eerste contact tus sen de heren Steenberghe en Van Cauwelaert over de kanalenkwes- tie onmiddellijk wijder perspectief te hebben geopend. Wat daar alle maal van zij, een feit is, dat er we derom een serieus plan op stapel is gezet, om binnen enkele weken tot ondertekening van een Econo mische Unie over te gaan. We mogen ook thans geenszins de illusie koesteren, dat het een volledige Economische Unie zal zijn. Voorbehouden en ontsnap pingsclausules zullen het hele ge val vooralsnog hinkend houden. Een belangrijke stap zal het niet temin blijven. Niet alleen vanwe ge de consolidatie der bereikte re sultaten. Doch vooral ook als uit drukking van de vaste wil der drie landen, om samen te blijven op trekken naar steeds nauwer een heid, om de Lage Landen als ge heel te laten meespreken In de grote politiek en daardoor een fac tor van gewicht te doen worden. gIJ de voorbereiding van de Eco nomische Unie kan het niet uitblijven, dat men binnenskamers ook de kanalenkwestie onder de loupe neemt. Binnenskamers, want formeel staat die kwestie erbuiten. In bepaalde Nederlandse kringen heeft men de regering ervoor ge waarschuwd, ook maar enig ver band te erkennen tussen het een en het ander. Men zei: Eerst de Economische Unie; als die een tijd je op volle toeren heeft gewerkt, dan kunnen we gaan praten over de verbetering van de Schelde—Rijn verbinding en alles wat daarmee samenhangt. Het was een tegen hanger van de stelling, door be paalde Antwerpse kringen aange heven: Eerst moeten we precies weten waar we aan toe zijn met de kanalenkwestie; daarna pa kan ondertekening der Economi sche Unie overwogen worden. De beide regeringen hebben zich gelukkig niet op deze starre stand punten laten vastleggen. Het ver band is wel degelijk erkend. Men zag in, hoe er een psychologisch struikelblok zou blijven liggen, als de oplossing van het kanalen- vraagstuk voor onbepaalde tijd zou worden uitgesteld. De benoeming van de commissie-Steenberghe— Van Cauwelaert was indertijd al een aanwijzing, dat men het ver der werken aan de Economische Unie wilde laten begeleiden door besprekingen over de waterwegen. En nu het rapport dier commis sie met haar niet al te bevredi gende conclusies is uitgebracht, gaat men toch verder. De beide commissie-voorzitters worden aan het werk gezet, om uit de tegen strijdigheid der meningen zo mo gelijk een oplossing te distilleren, die aan rechten en verlangens van alle betrokkènen zo goed mogelijk tegemoet komt. Het is duidelijk, dat ieder wel wat veren zal moeten laten. Niemand kan voor honderd procent zijn zin krijgen. Gezien de gans nieuwe verhouding, welke tussen Nederland en België als Be nelux-partners is ontstaan, moe ten ook allerlei aan de historie ontleende redeneringen een deel van hun kracht verliezen Hier nu zien we weer duidelijk, hoe het bouwen aan een Economische Unie en het werken aan een oplossing van de waterwegenkwestie wel de gelijk in elkaar ingrijpen. Het feit, dat men de tijd i acht voor het tekenen van een zij het onvolkomen Economische Unie dunkt ons een aanwijzing, dat er ook terzake van de waterwegen kwestie licht aan de kim gloort. De artikelen van Prof. van Gee- truyen tonen trouwens duidelijk, hoe er in Antwerpen ook verzoe ningsgezindheid leeft. De tijd om „hoera" te roepen is nog niet aangebroken. Doch geluk kig hoeven we ons ook niet te ver liezen in het pessimisme, waarvan in de afgelopen maanden maar al te veel getuigd is. pas rijp

de Stem | 1951 | | pagina 1