STALIN wil TRUMAN voor inzake Duitsland zijn MOSLIM-FEDERATIE OP STAPEL WAAROM EINDHOVEN VOORKEUR VERDIENT STORMEN DIE DE STILTE VOORAFGAAN? Y eevoederbonnen vervalst Voorstel verwacht9 24 uur vóór Trumans rede Onderzoek door „De Schelde" Ontploffing in chemische fabriek Qok gij, Oudste emigrant Twente? Antwerpse Boeken beurs geopend Geen verdedigingspact met het Westen DAGBLAD VOOR ZEELAND Laatste functionarissen van de AI.' BONN VREEST.... j Zes-mogendheden conferentie Kamerleden voorgelicht over de vraag: Studiemogelijkheden en terreinen zeer geschikt voor tweede T. H. Brazilië gaat een „atoomstad" bouwen Twee doden, een zwaar gewonde F Weer een atoomontploffing Een muskiet kan een olifant doden Gevaarlijke macht r De onbereikbare schat van Captain Kidd "N SCHOENER GESTRAND, BEMANNING GERED ACHTSTE JAARGANG No. 2142 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 6 NOVEMBER 1951 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux; Breda. Reigerstraat 16. Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij nlet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56. Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 4LTeL no. 35) Tien arrestaties TN SAMENWERKING met de Rijks politie te Eindhoven is de C.C.D. erin geslaagd en uitgebreid complot van veevoeder-bonnen-vervalsers op te rollen. Er werden tien personen, waaronder iemand uit Oss, gearres teerd. De vervalsers kochten op de beur zen, die door de boeren in verschil lende plaatsen worden gehouden, bonnen op. Op een geraffineerde ma nier, (langs chemische weg), vervals ten zij het op die bonnen geplaatste cijfer "en verkochten de buit later te gen hogere prijzen. De „winst" is, zo ver thans reeds bekend is, zeer groot geweest. JJET IS Op doorreis naar Londen vertoefden Zondagavond op Schiphol de laatste functionarissen van de „Anglo Iranian" Richard Seddon, hoofdvertegen woordiger der maatschappij in Perzië en zijn assistent Robert Stirling. Zij waren Zondagmorgen per K. L. M. uit Teheran vertrokken. In het midden (met hoed op) de heer Seddon, naast hem (met tas onder de arm) de heer Stirling bij de passencontrole op Schiphol. NU WEL LANGZAMERHAND DUIDELIJK, dat er „grote dingen" staan te gebeuren. Truman gaat schokkende voorstellen doen inzake ontwapening en de controle op de bewa pening. De bedoeling zou zijn: laat ons alle bestaande wapens onder gemeenschappelijke controle gaan stellen! Eden heeft „een plan in de maak en Schuman voorspelde een en ander, dat hij „opzienbarend" meende te moeten noemen. Stalin wil zich niet laten kennen. Truman gaat Woensdag een rede houden. Welnu, Stalin komt bij de herdenking van de wereldrevolutie vandaag al met een speech. Natuurlijk ook over de algemene en vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Daar mee denkt hij Truman waarschijnlijk alle wind uit de zeilen te kunnen nemen. f")M bij het begin (wat de Sovjets betreft) te beginnen: men ver wacht, dat de S. U. de Assemblée van de V. N. binnenkort zal verzoeken een bijeenkomst van „De Grote Vier" voor te stellen ter bespreking van de be langrijke hangende kwesties tussen Oost én West. Deze verwachting komt voornamelijk uit Parijs. Men ver wacht daar ook, dat Vysjinsky ook een plan zal indienen tot het houden van verkiezingen in geheel Duitsland onder toezicht van de vier bezettende mogendheden. Een al te gemakkelijk voorstel, omdat hij weet, dat „De Grote Drie" alleen maar iets voelen voor een UNO-controle. Maar nu Stalin zelf. Vermoedelijk zal hU hoogstpersoonlijk vandaag in zyn rede voorstellen omschrijven, wellicht zelf „verdedigen". De bedoe ling daarvan is, volgens politieke waarnemers, btf voorbaat iets te wil len ontnemen van de kracht aan de politieke verantwoording, die Truman Woensdag zal afleggen tegenover de vrije democratische wereld. Omdat hy echter waarschijnlijk in zyn Sovjets argumentatie ten aanzien van Duits land niet verder zal komen dan een aanval op de controle door de UNO, is de propaganda-waarde van Stalins rede op voorhand tot een minimum teruggebracht. „DUITSE NOOD". jV/TAANDAGAVOND is te Parijs gemeld, dat men in de naas- te toekomst te Parijs een zesmo- gendhedenconferentie over Duit- se vraagstukken hoopt te houden. Men zou 26 November a.s. als openingsdatum hebben voorge- steld. Aan de conferentie zou wor- den deelgenomen door de Minis- ters van Buitenlandse Zaken van 5 Frankrijk, West-Duitsland, Italië. België, Nederland en Luxemburg. DEGRIJPELIJK is overigens, dat Duitsland' in hoogspanning ver keert. Daar moet men zo zoetjesaan wel het gevoel krijgen, dat de Grote Vier een handeltje gaan afsluiten achter de rug van Bonn om, doch DIPHTERIE is oorzaak, dat de R. K. Bewaarschool te Uitgeest op medisch advies is gesloten. HET 11-JARIGE MEISJE B. Lourens werd op slag gedood, toen de auto van haar vader in botsing kwam met een militaire vrachtwagen op de Rijksweg tussen Ede en Arnhem, GENERAAL VAN FLEET heeft in Principe een uitnodiging van de A.N. tk aanvaard, om eens naar ons land schroei.' "Zo<lra ik gelegenheid heb" Pig heeft VMar Den Haag' Voorl0" Korea n°g teveel te doen in fijn bezig een „Ba- nncffr iJiga aar te steken van ongeveer 1000 woorden. Doel: ook sfoiïïó ontwikkelden in staat te het f™™. eenvoudig gesprek in net .brans te voeren. DE DRIE EERSTE DAGEN van knmonrn AJALxEiiN van üe batalions zullen de drie laatste «n in Strnf ™0r herhaUngsoefenin- bii Niimeoen r,Jn' ™an°euvres houden J jmegen, Den Bosch en Maastricht IN DE MIJNEN van Rol or- t momenteel 1200 Nederlandss Ook on Zondagen werken vele E 5 p draagt. dagl°°n dan DE NOBELPRIJS voor de vrede is dit Jaar toegekend aan de Fransman Le on Jouhaux, socialistisch Vakbond- leider en sinds 1949 voorzitter van de Intern. Raad der Beweging voor een verenigd Europa. '/yH^ERMENSEN", moordenaars ge- nuid in tijgervellen, hebben in de af- ge open weken in de omgeving van Aangoon zes personen onthoofd. vooTr h®TTELLANDKANAAL zag weer t™ eerst sinds tien maanden aken poseren. West'Berlijn Amende beste "beurt-8 wP°-1™-™aakt een vrijwillig f' kustwacht vrijwiiliè"'»*; 22 vrijwilligers hebben kustwacht (To ia „00r het f'xanK'n kregen „L <reddend zwemmen). Zij "gen gisteren hun diploma. Overwegend droog geldig tot Weersverwachting, hedenavond'. "j,lf t°t zwaar bewolkt, met t„. ,wcgend droog weer. Matige zwaar bewolkt, tot ir.'6j;:d droog weer. Matige VVf'irn Zuidoostelijke wind tuur veranderinS in tempera- V'andaag: \T„„Zon onder 17.05 uur. S op 14.36 uur. Maan onder Hue uur. Morgen: Zon op 7.44 O J DANKEN U voor de vóór alles objectieve voorlichting, zei Pater Ma gister Stokman namens de Onderwijscommissie der Tweede Kamer, toen deze een dag lang in Eindhoven had vertoefd, om zich óók daar te laten voorlichten over de mogelijkheden van Vestiging ener Tweede Technische Hogeschool in die stad. LIET WAREN de Kamerleden Me vrouw Fortanier-de Wit, Pater Stokman, Stapelkamp, de Loor, Mr. Roosjen, Gortzak, Bernard Verhoe ven, Joan Willems, de Ruiter, Mr. de Haas, leden der commissie, alsmede de beide Eindhovense afgevaardigden van Vliet en van Lienden, waarbij zich ook nog gevoegd had Prof. Ir. Dresden van de commissie Energie voorziening, die des morgens in het Van Abbe Museum ontvangen werden door de Stichting Technisch Hoger Onderwijs in het Zuiden. Aanwezig waren als leden dier Stichting Prof. de Quay en Mr. Houben, comissaris- sen der Koningin resp. in Noordbra bant en Limburg, Ir, Groothof, Ir. F. Philips, Drs. Teppema en de heer Lhouest. Verder ook nog het Lim burgse lid van G. S., de heer Peters, Burgemeester Kolfschoten van Eind hoven en wethouder Mr. Dr. Jans- sens. Bij de ontvangst in het Van Abbe Museum werden de eerste inlichtingen verstrekt, waarna men een bezoek bracht aan de D.A.F.-fabrieken, waar de heer H. van Doorne de bezoekers toesprak. Vervolgens ging men een kijkje nemen op de terreinen in de Dom- melvallei, waar eventueel de gebou wen van de tweede T. H. zullen ver rijzen. Aan de lunch werd gesproken door Ir. F. Philips en Ir. Groothof, Direc teur der Staatsmijnen. In de middag bezichtigde het ge zelschap de bedrijfsschool en het la boratorium van het Philipsbedrijf. Bi- zondere belangstelling had het mag neetgietstaal in zijn toepassing voor de radio-industrieën, een typisch voor beeld van researchwerk. De slotfase van het bezoek kwam in de Elastudio van Philips, waar na het vertonen van een filmpje - prof. de Quay de bezoekers toesprak terwijl Pater Stokman namens dezen dankte. SERIEUSE INDRUK. MAAR WE in een gesprek met de Kamerleden vernamen, waren de zen zeer getroffen door de serieuse indruk, welke de Eindhovense opzet van de tweede T. H. maakte. Als pun ten, die in het bizonder naar voren waren gebracht, noemde men: 1. Dat de ligging der geprojec teerde terreinen zeer gunstig voor kwam. 2e. Dat binnen een straal van een uur een bevolking van 1.1 millioen zielen bereikbaar is en dat alleen op Nederlands gebied (in Twente is dat 540.000 zielen) 3e. Dat er zeer geschikte gelegen heid is voor de studenten om reeds tijdens hun studie in de industrie werkzaam te zijn, waardoor ze tevens een deel van hun studie kunnen be kostigen. met Duitsland als inzet. Men gaat zich ook afvragen, of de gesprekken tussen Adenauer en de Hoge Commis sarissen eigenlijk nog wel zin hebben. Zoals we schreven: begrijpelijke vrees. Maar het duidelijke voornemen van de V. S. om de verkiezingen van Duitsland op de agenda van de Alge mene Vergadering te plaatsen, spreekt dunkt ons toch een andere en voor Bonn met name meer hoopvolle taal. Het gaat erop lijken, dat de Grote Drie uit eigenbelang (dus terwille van de wereldvrede) en vanwege de „Duitse Nood" desnoods op korte ter mijn een beslissing willen forceren buiten de Sovjets om. Dat is nog iets geheel anders, dan buiten Duitsland om. De ramp van de Maipu "TACHTIG PASSAGIERS en 152 le- den van de bemanning van het ge zonken Argentijnse motorschip „Mai pu" zijn gisterenochtend met een spe ciale trein te Hamburg aangekomen. Onder hen bevonden zich vijftien lichtgewonden. Velen der geredden waren nog in nachtkleding. Bij de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen is men uiteraard diep on der de indruk van het vergaan van de „Maipu". Zolang men niet over of ficiële rapporten beschikt kan men moeilijk zeggen, hoe het met wa terdichte schotten uitgeruste schip toch kon zinken. Het zou kunnen zijn, zo dacht men dat het zich midscheeps bevindende schot is geraakt, daardoor zouden twee ruimen in het breedste gedeelte van het schip vol water kunnen stro men. Het is voorschrift, dat tijdens mist de deuren in de waterdichte schotten gesloten blijven. Of aan dit voorschrift is voldaan kon men ons niet zeggen. Het is de bedoeling, dat enige des kundigen van „De Schelde" naar Duitsland reizen. ADMIRAAL ALVARO ALBERTO, voorzitter van de nationale Bra ziliaanse Raad voor Bodemonderzoek, heeft Zaterdag verklaard, dat de eer ste „Atoomstad" van Brazilië binnen kort in de staat Minas Geraes zal worden gelbouwd. Alberto is dezer dagen terugge keerd van een bezoek aan de V. S., waar hij met Amerikaanse autoritei ten besprekingen heeft gevoerd over de Braziliaanse plannen. Hij beraad slaagt nu met Gordon Dean, voorzit ter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, die thans op uitnodiging van de Braziliaanse Re gering te Rio de Janeiro vertoeft. In een commentaar op de vorderin gen der V. S. in het ontwikkelen en toepassen van uit kernsplitsing ver kregen energie zei admiraal Alberto o.m.: „Hetgeen ik heb gezien, heeft mij ervan overtuigd, dat er geen macht ter wereld bestaat die in staat is de Westerse mogendheden te vernieti gen. DE CHEMISCHE fabriek „Rids" in de Waarderpolder te Haarlem, bij de spoorlijn naar Amsterdam, deed zich Maandagmorgen een ontploffing voor. Onmiddellijk brak een uitslaan de brand uit. Twee arbeiders kwamen in de vlammen om. In de chemische fabriek „Rids" wordt paradichloor benzol vervaar digd. De distilleerderij, waar de ont ploffing plaats vond, staat apart van de fabriek. De expplosie ontstond door het uitstromen van benzolga(j dat langs een Verhitte tank streek. Op dat ogenblik waren 4 mensen aanwezig. Twee wisten naar buiten te ontsnappen, een van hen met bran dende kleren. Hij werd met brand wonden overdekt later uit het Spaar- ne gehaald. Schoonebeeke (99) overleden MOG GEEN MAAND geleden ver trok in gezelschap van zijn ruim zeventig-jarige dochter de heer Fre- derik Schoonebeeke vanaf Schiphol naar Zuid-Afrika. Hij wilde zo graag zijn laatste dagen slijten temidden van zijn in Heidelberg (Transvaal) wo nende kinderen. Hoe weinig zal de dappere emigrant toen hebben vermoed, dat in werke lijkheid „zijn laatste dagen" met zijn verblijf in Zuid-Afrika gemoeid wa ren. Gisteren kwam namelijk het be richt, dat de oude man is overleden. PJE VIJFDE atoomontploffing in de huidige serie proeven, die in de V. S. worden genomen, is Maandag middag teweeggebracht. Dertig secon den later kon men te Las Vegas 1200 km. van de ontploffing verwijderd, de typische wolk,, die na atoomexplo sies ontstaat, waarnemen. Volgens waarnemers is de wolk wellicht de grootste tot dusver. In Las Vegas was gerommel te horen. Men voelde ook een plotselinge windstoot. De licht flits van de explosie was minstens zo hel als die van de vorige grote ont ploffing op Donderdag jl. De uitgebrande fabriek „Rids". De arbeiders P. Reehorst, ongehuwd, en K. de Haan, gehuwd, kwamen tus sen de brandende vaten benzol terecht Zij moeten vrijwel op slag dood zijn geweest. Later werd bekend, dat de arbei der J. Huisman brandwonden tot de derde graad opliep. Voor zijn leven wordt gevreesd. De recherche stelt 'n uitgebreid onderzoek in naar de oor zaak van de explosie. Spontane ovatie voor Stijn Streuvels Tn de stedelijke feestzaal aan de Meir te Antwerpen is de jaarlijkse Boe kenbeurs officieel geopend. Daarbij hield de heer Juliaan Kuy- pers vertegenwoordiger van de minis ter van Openbaar Onderwijs, - n plei dooi voor de totstandkoming van de Benelux. Voor het boekwezen is Bene lux noodzakelijk om het onderscheid tussen het Vlaamse en Nederlandse boek te kunnen uitschakelen. Van de Nederlandse vertegenwoordiger eiste de heer Kuypers tenslotte meer be langstelling voor het boek van het Zuiden, omdat het eveneens „Neder lands" is. De bekende romancier, Gerard Wal schap. hield hierop een zeer gevatte en breedvoerige lezing over het ver band tussen talent en karakter van de letterkundige, van de kunstenaar in het algemeen. Inmiddels was de immer glimlachende deken der Vlaam se schrijvers, de gevierde Streuvels, de zaal „binnengeslopen". Inderdaad, ter wijl een overgroot deel van de aanwe zigen geboeid naar de lezing van Ge rard Walschap luisterde, nam Streu vels bescheiden in de zaal plaats. Het was dan ook een ware verrassing de burgemeester der stad Antwerpen bij de aanvang van zijn toespraak Streu vels onder de aanwezigen te horen vernoemen. Spontaan veerden de ge nodigden reikhalzend recht om de ge vierde schrijver een spontane ovatie te brengen. Nadat de burgemeester de Boekenbeurs voor geopend had ver klaard, brachten de genodigden een bezoek aan de keurig ingerichte stands. Vermelden we nog, dat de Boeken beurs dagelijks toegankelijk is tot Zondag 11 November a.s. CAP de bovenverdieping van een huis in een der achterstraten Vz van Cairo had de Daily Express-reporter S. Solon een ont moeting met een man, wiens naam de Westerse wereld niet kent, maar die wel de machtigste figuur van Egypte mag worden ge noemd: Hassan Bey el Hodeiby. Hij is het pasgekozen hoofd van de Moslim-broederschap die minstens een millioen leden moet tellen. „Wij staan achter de Egyptische regering in haar strijd tegen de Brit ten", zei hij. „Als de regering niet snel genoeg ingrijpt, zullen wij wel licht een handje helpen. De Britten moeten Egypte verlaten. Bedenk, dat een olifant gedood kan worden door een muskiet." Ten jongen in pyjamas opende de deur, toen Solon via een draai- trap boven was gekomen. De reporter nam plaats op een der pluche stoelen in een blank-gewitte kamer en wachtte. Vriendelijk glimlachend kwam een grijzende heer, in grijs cos- tuum met een geruite das, binnen. Na dat handen geschud en kopjes koffie binnengebracht waren, begon het ge sprek. „Wat wilde u weten?" vroeg El Hodeiby en hij voegde er aan toe. „vergeet u niet, dat we tot voor en kele dagen verboden waren en we voordien geen publieke bijeenkom sten mochten houden. Sedert enkele dagen ben ik als hoofd gekozen. Ik kan u dus niet beloven, direct op alles te kunnen antwoorden." „SUEZ" Wat zijn de plannen van de Mos- lim-broederschap in de huidige situatie?" vroeg Solon. „Wat bedoelt u met „huidige si tuatie"?" vroeg El Hodeiby, nog steeds goedig glimlachend. „Suez", zei Solon. En daarop volgde het antwoord, weergegeven in de uitspraak hierbo ven. „Bent u van plan geweld te gebrul ken?" „Dat is geen aangenaam woord", zei El Hodeiby. „Ik moet u opmerken dat wij tegen geweld zijn, maar na tuurlijk zullen wij onszelf verdedi gen. De Engelsen moeten Egypte ver laten, omdat wij andere dingen te doen hebben." „Welke andere dingen?" „Wij moeten een ware Moslim-staat stichten", zei El Hodeiby. „Wij moe ten de levensomstandigheden van de armen verdedigen. Dat is de Moslim- leer." „Hoe wilt u dat doen? Wat heeft de tegenwoordigheid van de Engelsen in Sueen daarmee te maken?" „Dat kunt u niet begrijpen", zei hij „Zeventig jaar lang zijn de Engelsen hier geweest. Dit betekende een druk op onze harten, op onze geest en op onze handen. Wanneer de Britten weg zijn, zullen wij handelend optre den. En geweld zal niet nodig zijn. Nu zullen wij onze mensen in het Egyptische parlement hebben. Dit was tot nog toe niet mogelijk." „Bedenk wel, dat er zekere elemen ten in Egypte zijn, die niet gereed wa ren zo ver te gaan als wij. Maar het volk het grote Moslim-volk, waar onder velen onontwikkeld en noodlij dend zijn dwingt een beslissing af. Het zal zich niet terugtrekken." „En als de Engelsen zich aan het verdrag willen houden en in de Ka naal-zone blijven?" vroeg Solon. „Dan", antwoordde El Hodeiby, „zullen wij onze plannen ten uitvoer brengen en bedenken dat een olifant door een muskiet gedood kan wor den.... wanneer het de goede soort muskiet is." MOSLIM-FEDERATIE Zal 'I d de Moslim-broederschap met de communisten in zee gaan?" „Wanneer zal de Westerse wereld begrijpen, dat er nooit gemeenschap kan bestaan tussen het. communisme en de Islam? Lees de Koran. Die veelt een beter antwoord op 't com munisme dan het Westen ooit gaf." „Zou de Moslim-broederschap ge negen zijn, een Midden-Oostelijk ver dedigingspact met de Westelijke machten te sluiten?" „Wij zullen daartoe niet genegen zijn", zeide hij. „De Moslim-wereld zal in staat zijn, de Moslimwereld tegen haar vijanden te beschermen." Dit, voegt Solon er in zijn verslag aan toe, wordt zelfs in Egypte beschouwd als een wel zeer vérgaand standpunt „Hebben de Soedanezen het recht, over hun eigen regering te beslissen?" „Zij zijn Moslims", zei hij. „Zij zul len als Moslims heslissen wanneer zij er de kans toe krijgen. De Moslim broederschap streeft een federatie na van Moslimstaten zoals uw Gemene best of de Verenigde Staten. In de Moslim-federatie zal Soedan een ge lijke positie innemen als Egypte". GEEN NAMEN Cn dan kwam een uiting, die wel merkwaardige perspectieven opent wanneer men bedenkt hoezeer ko ning Faroek zich interesseert voor roulette en andere geneugten. El Hodeiby zeide, dat in de Moslim staat die de Moslim broederschap na streeft, geen plaats zal zijn voor sterke drank en kansspelen. „Ik stel kansspelen gelijk met bedrog, liegen en drinken", zeide hij. „En dit alles wordt verboden door de Koran." Niemand noemde namen en men liet het daarbij Toen Solon vertrok had hij de in druk dat El Hodeiby, die een functie aan het hooggerechtshof opgaf om een uitgebreide organisatie van Enge- land-haters (die haar vertakkingen heeft tot in het kleinste Egyptische dorp) te leiden een macht betekent, waarmede rekening dient te worden gehouden. ALS Gelderland de beslissing van de Ministerraad, om de tweede T.H. in het Zuiden te plaatsen, aan valt, waarom zou het Noorden resp, Noord-Oosten dat dan ook niet doen? Wij zijn nu eenmaal meer egoïstisch ingesteld dan dik wijls met het belang van anderen, in casu de gemeenschap, overeen komt en al bezitten wij in 't Noor den al een Universiteit met een niet onbekende natuurwetenschap pelijke faculteit, hoe meer hoe lie ver. Dat het Zuiden niets heeft, vormt klaarblijkelijk geen punt van over weging, als men mag afgaan op wat de Pers mededeelde over de voornemens van de „Stichting tot bevordering van het technisch ho ger onderwijs in de Noordelijke provincies". Gezien de Pers een reeks argu menten weet te brengen, mag men. wel aannemen, dat de publicaties hiervan het nut kan hebben, om de daardoor opgewekte reacties te kennen op het tijdstip, dat aan het voornemen gevolg wordt gegeven. Ingaan op het feit, dat een be perkte uitbouw van een reeds tot drie faculteiten beperkte T.H. moet leiden tot een geringere investe ring heeft weinig zin, omdat een ieder zulks zal begrijpen. En het verschil ontgaat ons, dat Twente in haar 30.000 textielarbeiders wèl 'n motief vindt voor het krijgen van de tweede T.H. en dit niet zou zien in een even groot aantal tex tielarbeiders in het Zuiden. Voor zover ons bekend, zag het Zuiden de verhoudingen in een juister verband toen aldaar steeds werd betoogd, dat de tweede T.H. moest komen óf in Twente, óf in 't Zuiden, waarbij de papieren van het Zuiden naar deze mening beter waren. Klaarblijkelijk is er in dit op zicht evenwel in Twente verschil van mening. Over één ding zijn wij het echter wèl eens en dat is, dat deze tweede T.H. zeker niet in Arn hem moet komen. Als men twee stoelen heeft om op te gaan zitten, moet men niet proberen er tussen in te gaan zitten, men belandt dan daar, waar men nu juist niet wil komen. fyjaar het is niet onze bedoeling, om op al deze verschillen te gaan wijzen; dat is overigens al el ders geschied. Eén ding echter mo gen wij niet zonder meer voorbij gaan en dat is, dat Twente voorstelt om bij de vestiging der tweede T. H. gebruik te maken van „bestaan de outillage", die dan nader wordt aangeduid te zijn de Hogere Tex tielschool en bestaande werkplaat sen. Acht men dan de Hogere Tex tielschool heden ten dage overbo dig, zodat men haar missen kan Of moet uit 't voorstel worden op gemaakt, dat men in dezelfde loka liteit wil onderbrengen de T.H. en de Hogere Textielschool? Of be doelt men een derde mogelijkheid, namelijk dat de studie van thans aan die textielschool vervangen moet worden door die van textiel- ingenieur? Wij zijn van mening, dat hier een oplossing wordt gesuggereerd, die niet verantwoord is. Wij kennen de Hogere Textiel school als een belangrijke factor in de opleiding van jongelui voor leidende functies in de textiel bedrijven, echter in dezelfde zin als wij onze middelbaar technische scholen waarderen voor de krach ten, die deze afleveren. Maar even zeer als wij grote waardering heb ben voor wat deze textielschool op haar terrein presteert, evenzeer moeten wij waarschuwen voor een overschatting van haar kunnen, zulks ten spijt van het onderschei dende epitheton „Hogere". En het omzetten van deze textielschool in een „textielfaculteit", achten wij ten enenmale onjuist, omdat onze textielindustrie, naast ingenieurs, ook mensen nodig heeft, die, on der leiding van deze ingenieurs, zelf een leidende functie uitoefenen. Onze Hogere Textielschool heeft in de loop der jaren haar sporen verdiend en zal een noodzakelijke aanvullende functie blijven uitoefe nen. Maar dan dient zij ongerept gehandhaafd te blijven! Over de mogelijkheid om de T.H. naast deze textielschool te huisves ten, behoeft niet veel gezegd te worden. Dit zou een wederzijdse beinvloeding teweeg brengen, die onbevredigend zou werken voor 't zuiver houden van beide studie sferen. Als de Twentse actie zich wil rich ten op het verkrijgen van een derde T.H., waarvan wij de oprich ting in genen dele fictief achten, dan zullen wij deze actie volgaarne steunen, omdat wij inderdaad van mening zijn, dat NA het Zuiden, Twente de aangewezen plaats is. Maar men behoude de Hogere Textielschool ongerept! C. Br. ^E schoener „Lamorna", die de zer dagen uit Gosport is ver rokken naar de Zuid-Chinese Zee, vaar de bemanning op een eiland- e de schatten van de 17de eeuw- ?e kaperkapitein Kidd hoopt te vinden, is Zondag in Het Kanaal oij een zware storm in moeilijk heden gekomen. De uit 14 leden bestaande bemanning moest van 't schip worden gehaald, dat Maan dagmorgen op het strand tussen Milford en Barton aan de Engelse Zuidkust is gevonden. Men verwacht, dat het schip bij rustige zee wel geborgen kan worden. De schade is gering, doch indien men de „Lamorna" opnieuw voor de expeditie zou willen uit rusten, zou dit veel geld kosten.

de Stem | 1951 | | pagina 1