,G II Meer aandacht voor binnenlands MISSIEWERK ONZE PUZZLE WAS U OOK F-EN BUNSELKIND? Matige belangstelling voor de bekerwedstrij den 'f Hoef fee" Herfst in Sch Duur ritje met andermans wagen Baby-verzorging eincl vorige eeuw 8 DERDE BLAD ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 Van Zuidelijke provincies wordt gevraagd Spoedig katholieke meerderheid in ons land Een fabel Zielzorgplan voor Benelux Oplossing van vorige week ^oruf cfe Folklore rond onze dierbaarste panden „Levende mummie' Dit vlotte Ihoentje, licht Izaam, kost in liin- en grjjs- lhts 10.B5 X LIET WERK VAN KERSTENING EN HERENIGING binnen de grenzen van Nederland, een apostolaat, dat vroeger door de Apostolische ver eniging „Petrus Canisius" werd ondernomen, ligt sedert 1948 in handen van de Sint Willibrord-vereniging. Na de oorlog heeft dat werk gelukkig meer bezieling gekregen, omdat het contact met andersdenkenden is ge groeid. Eerst was het de oorlogsnood, die elkander verbond, daarna het maatschappelijk en politiek verkeer, tenslotte het Nederlands gesprek- centrum. Eigenlijk was dat contact minder hereniging dan gezamenlijk verzet. Doch vooral het contact van Kardinaal De Jong met dominee Gra- vemeyer, gevolgd door contact tussen theologen van verschillende kerken, heeft nieuwe uitzichten geopend. Daarnaast is persoonlijke uitwisseling van gedachten over geloof op het godsdienstige vlak gaande. AI deze contacten zijn méér dan in- formatief; ze zijn van pastorale aard en er zit een oecumenische ge dachte achter. Dit heeft prof. dr. J. G. M. Willebrands, directeur van het Philosophicum te Warmond ons ver zekerd toen hij de Katholieke Pers van Nederland opriep, mee te werken aan de voorbereiding van Willibror- dus-Zondag op 11 November a.s., de Zondag bij uitstek gewijd aan het binnenlands apostolaat. Doch het is. zoals prof. Willebrands ons zeide: „Christus moet gepredikt, niet gepropageerd worden". En grote indruk moet het woord maken, dat wij uit zijn naam graag willen door geven aan alle lezers, die zich bewust zijn van hun apostolische taak: In- dilen de katholieken meer principieel leefden, dan zou er nooit zoveel kerk scheuring zijn geweest". Het wordt ons allen intussen wel gemakkelijk gemaakt, omdat men in de Sint Willibrord-vereniging kan deelnemen, zowel door het lidmaat schap als door middel van het apos tolaat. Daarover zal men meer ho ren tijdens de predicaties iin alle kerken op 11 November en hopelijk ook op regionale bijeenkomsten zoals die voor het volgend jaar worden voorbereid in de bis dommen Breda en Roermond. Want juist die bisdommen blijven over het algemeen nog sterk achter. Men begrijpt, dat het bekeringswerk in overwegend katholieke streken uiteraard) veel minder frequent is dan in gebieden met gemengde bevolking, maar tot afzijdigheid) mag het zeker niet komen. Dat is zelfs onverdedig baar. Er is namelijk een plicht van wederzijds helpen en steunen, zoals men boven de rivieren bedacht is op handreiking aan gestrande katholie ken, uit de zuidelijke provineites. „De Sint Willibrordverenigmg zal niet alleen moeten kerstenen en her enigen; maar evenzeer belangrijk is: in het Noorden des lands schade her stellen en in het Zuiden voorkomen. En ik kan het niet genoeg beklem tonen, dat het ook hier beter is te voorkomen, dan te genezen". Dit zei ons prof. dr. G. H. L. Zeegers, dir, van het Katholiek sociaal-kerkelijk instituut. Het is zo gesteld, dat een groot gedeelte van de katholieken in de westelijke provincies uit het Zuiden afkomstig is en ruim deel heef' gehad in geloof sverslapping en afval. En omdat de bevolkingsconcentratie door gaat, zal ze met name in de zuide lijke provincies zelf maatschappelijke en religieuze structuur-veranderingen veroorzaken, die als men er niet tijdig op voorbereid is gevaarlijk kunnen worden voor het oude geloof van onze meest katholieke provincies. PERCENTAGES Liet zal voor niemand een verras sing zijn te vernemen, dat de ka tholieken in Noord-Brabant en Lim burg ruim 91 pet. uitmaken van de ganse bevolking aldaar en dit maakt ongeveer 46 procent van alle katho lieken in Nederland uit. Ook al woont verder 65 pet. van de plattelands-katholieken in de bisdommen Den Bosch. Breda en Roermond, toch mag men zich niet laten misleiden door het „landelijk" karakter van het Zuiden. Immers, door toenemende industrialisatie zal ook daar de verstedelijking verder gaan en op de duur een ernstig probleem kunnen vormen. Tot dusverre zijn in Brabant en Limburg geen al te grote agglomera ties ontstaan In de Mijnstreek is het nog zo, diat de oude dorpskernen als woonplaats blijven dienen, ook al werkt gemiddeld 40 pet. van de be roepsbevolking niet in de woonplaats. In Noord-Brabant is de spreidihg van de industrie - gebieden gelijkma tiger dan waar in Nederland ook: Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda. Tilburg, Waalwijk, Eindhoven en Helmond. Deze gemeenten hebben een relatief werkforensen-cijfer. dat ver boven het rijksgemiddelde ligt. De zuigkracht van de Zuid-Neder landse industriesteden is groot, maar de neiging om er zich te vestigen, laag, zoals uit de cijfers van prof. Zeegers valt af te leiden. CIRCULATIE VAN ZUID NAAR NOORD. "Trokken in de Zeventiger jaren vele Brabanders naar Rotterdam, la ter gingen Limburgers op Amsterdam af; en er wordit beweerd, dat er thans in Den Haag meer Bossenaren wonen dan in Den Bosch zelf! Dat het vertrek uit eigen omgeving risico's meebrengt, is wel gebleken door het groot aantal van hen, die in hun nieuwe woonplaats langzamer hand hun geloofsplichten gingen ver waarlozen en zelfs geheel afvallig werden. Nochtans stijgt het aantal katholieken in ons land niet alleen absoluut, maar ook relatief. Eveneens beweegt de groep onkerkelijken zich in sterk stijgende lijn. Op grond v>an de ontwikkeling in de laatste veertig jaar kan men tot de conclusie komen, dat het katholitek volksdeel rond 1980 zal zijn gestegen tot 42.7 pet. van de Nederlandse be volking, hetgeen dan zal neerkomen op 5.423.000 zielen. „Het is dus een fabel, te menen, dat de katholieken spoedig de meerder heid in Nederland zullen hebben", zo zei prof, Zeegers, en niemand van ons zal dat beleven. Het tegen deel is aannemelijker, namelijk, dat de katholieken eerder zullen afsto ten, door emigratie, vertrek naar België en misschien ook naar Duits land. Voor wat België betreft, is een vergelijking van bevolkingspy- ramiden veelzeggend. LEEFTIJDSOPBOUW 31 DEC 19*» •SSOtlAC Llier raken we en onderwerp, waar mee de zuidelijke bisdommen sterk te maken zullen krijgen: na melijk een bevolkings-uitstulping in verband met Benelux. Omdat tegen over het geboorte-overschot in Neder land het lage geboortecijfer bij onze Zuiderburen staan en als gevolg een hoger sterftecijfer, zal de Belgische bevolking zichzelf op de duur niet in stand kunnen houden. Nu zal door die uitgroei1 van Benelux een confrontatie ontstaan van de Ne derlandse bevolking met de Belgi sche en natuurlijk op de eerste plaats het katholieke volksdeel in de pro vincies Noord-Brabant en Limburg. Er zal een afvloeiing kunnen ont staan van de bevolking van beiüe snelst groeiende provincies met Bel gië. Hierdoor zou de stroom, die vroeger naar het westen van Nederland liep. worden vervangen door een nog zui delijker gerichte stroom en er zou een versmelting kunnen ontstaan van de bevolkingen aan beide zijden van onze zuidgrens. Is het dan uitgesloten, dat emigratie van Nederlanders vooral naar Wallonië volgt, dat een economische ontplooiing zal p'aats grijpen, die kan leiden tot verstede lijking en centralisatie in de gebie den aan beide kanten van d'e Belgi sche grens? De activiteit van de Willibrord- vereniging zal zich dus meer dan vroeger moeten richten op het zui den van ons land en mee helpen beverderen, dat een zielzorgplan voor Benelux tot stand komt. Verschillen n de aard van geloofs beleving van de Nederlandse en Bel gische katholieken spreken hier een woord mee; om niet te spreken van verschillen in politieke gezindheid, wijl de invloed van het socialisme ginds sterker is dan bij ons en meer het orthodoxe marxistische karakter heeft behouden. Zelfs de Belgische provincies Antwerpen. Brabant, Luik en Limburg, waarmee het contact van Nederland het meest zal zijn ont wikkeld, hebben een groot percentage socialisten, van onderscheidenlijk 32, 36, 45 en 15. terwijl de Nederlandse grensprovincies Zetland, Noord-Bra bant en Limburg een percentage heb ben onderscheidenlijk van 26. 12 en 12. Met dat al: het St. Willibrord-apos- tolaat verdient ook in het Zuiden van het land de volle aandacht. Moge de overtuiging hiervan groeien! De rechtgeaarde visser laat zich door minder prettige weersomstandig heden niet gauw afschrikken. Integendeel, hij voelt zich eerst goed in zijn element, als hem een fris briesje om de oren waait en het onstuimige water zijn dobbers doet dansen, zodat hij alle aandacht nodig heeft en volkomen opgaat in zijn sport. Joy-rider" was de stuur' manskunst niet machtig EYRIE jongelieden uit Grijpskerke, de 21-jarige L. B., de 20-jarige J. B. en de 21-jarige J. D., zagen op 10 Augustus des avonds te Buttinge en kele Murkel Dumps staan, die daar voor herverkaveling gebruikt werden. De drie wilden met deze wagens hun rijvaardigheid eens beproeven en er werden enkele ritten over het terrein gemaakt. D. evenwel had nog nooit een mo torrijtuig bestuurd en hij kwam door ondeskundigheid in aanraking met een andere Dump, wat een ingedeukte ra- diateur tot gevolg had. Een grapje van f 60. Voor de Middelburgse po litierechter hadden de jongemannen zich nu te verantwoorden voor dief stal van motorbrandstof. Voor allen luidde de eis f 40 boete, subs. 20 da gen hechtenis. De uitspraak werd f 30 boete of 10 dagen. WILDEMAN T"AE 20-jarige visser L. de N. te Vlis singen stond op een September- avond in een portiek in de St. Ja- cobstraat. Een agent vroeg hem zijn naam en adres, maar de N. weigerde deze op te geven. Wel gaf hij de agent een stomp in het gezicht, om vervolgens de benen te nemen. Met assistentie van een militair gelukte 't de politie-agent de wildeman, die zich hevig verweerde, naar het po litiebureau te transporteren. De Middelburgse politierechter kreeg te horen, dat de N. dit alles in een bui van drift gedaan had. De eis was f 50 boete, subs. 20 dagen hech tenis. Uitspraak f 40 of 20 dagen. DIEFSTAL EN HELING F)E 56-jarige voorman-metselaar C. F. te Vlissingen had op het terrein van de Schelde een koperen kraan .Advertentie) (Advertentie) Ken slepende kou of griep? Sanapirin brengt weer gezondheid in Uw lichaam. PrijspeMcoke^^^^n^oos^^^t. van een afvalhoop meegenomen. Hij werd echter betrapt door een contro leur en nu werd de man door de Mid delburgse politierechter veroordeeld tot f 40 boete subs. 20 dagen. Drie matrozen te Vlissingen waren door de Marinecommandant vastgezet wegens diefstal van koper. De com mandant lichtte hierover de politie in, omdat het koper verkocht was. De politie op haar beurt wist aan het licht te brengen, dat de opkopers A. S. en P. L. zich in deze kwestie aan heling hadden schuldig gemaakt. Hier voor werden zij door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. i HORIZONTAAL 1. houthakkersbijl; 3. hansworst; 7. wa terkering; 10. ge bak; 11. Scandina vische munt; 12. godin van de dage raad; 14. prul; 16. boom; 17. plaats in het rayon van bet Dagblad De Stem; 19. wortel; 20. pers. voorn.; 22. baard 23. staaf; 25. na tuurlijke begaafd heid; 28. hoofdbe dekking; 30. gereed 31. noot; 32. huid- streep ten gevolge van een zweep slag; 36. schrikbeeld om kinderen bang te maken; 40. telwoord; 41. fa milielid; 43. vóór; 44. woonschuit; 46. plaats in het rayon van het „Dagblad De Stem"; 49, gesloten; 51. tovergodin; 52. opperwezen; 53. register; 54. Europeaan; 55. telwoord; 56. gekeper de wollen stof; 57. voorzetsel. VERTICAAL: 1. voegwoord; 2. bid plaats; 3. onbewimpeld; 4. zonder vocht, ledig; 5. niet hard; 6. gevan genis; 8. gebergte; 9. afgemat; 10. kerel; 11. verdichte zuurstof; 13. dakbedekking; 15. overschot; 18. ta fel; 21. zeer begaafd persoon; 24. voorzetsel; 26. zangstem; 27. gedwee; 28. soort slee; 29. Bijbels persoon; 32. leger-leiding; 33. deugniet; 34. uniek; 35. zoetwatervisje; 37. automerk; 38. soort voorstel; 39. lichaamsdeel; 41. regelmaat; 42. pit; 45. herkauwer; 47. godin van de dageraad; 48. her kauwer; 50. ijzerhoudende grond. E VER MELIG MOSTERD PEST MAIS KLIT DAAD FORT MAAG FARM NAAR STOF OPEN REET KAST HAAT SEIN PRUILEN SPROT SAP K I IEP vorig jaar het aantal inschrij- vingen voor de bekerwedstrijden terug, ditmaal blijkt de animo al bij zonder gering te zijn. In Breda, waar de bakermat van 't Zuidelijke hockey ligt, is de belang stelling bepaald onder nul te noemen en alleen Push begrijpt nog het nut voor de Zuidelijke verenigingen in deze wedstrijden. Good old Breda missen wij ook al op het programma (heeft het a.s. ju bileum haar hiervan weerhouden?) en Zwart Wit behoort evenmin tot de deelnemende clubs. Moeten wij nog meer niet-gegadigden vermelden Waar blijven Rapide, Tempo. Peli kaan, Liberty en DES? Middelburg speelt tenminste om de Veteranen- beker mee. Merkwaardig is ook nu weer, dat met Tilburg te beginnen, in 't Ooste lijk deel van Noordbrabant en in Limburg de deelneming goed te noe men is. Commentaar overbodig! J. D. Tresling-beker (heren). In eigen omgeving bindt Push 3 de strijd tegen Rapidity 2 aan. Wij zijn be nieuwd of de jonge groen-wit-garde de volgende ronde zal weten te bereiken. Dr. Exalto-beker (dames). Bij Bou- vigne krijgt Push een zeer zware op gave tegen Be Fair (Westelijke le kl.i te verwerken. Wij hebben dan ook 't vermoeden dat deze opgave voor de groen-witten te zwaar zal zijn. Zij begrijpt echter terdege, dat contact met het Westen zeer nuttig is. Veteranen-beker. Middelburg krijgt bezoek van Victoria en kan na een prettig treffen deze ronde overleven. en veel liefde, met als enige „techni sche" bijstand de hippische lectuur. De resultaten waren verrassend en mede daardoor werd de heer van Door- ne op het idee gebracht om samen met andere amateurs en voor liefdadige doeleinden circusje te gaan spelen. Er is natuurlijk sindsdien heel wat aan de uitvoeringen verbeterd, maar in we- FiEURNE het zoals u weet in de TinV en Anny, de thans twintig-jarige zen blijft het Hoefke zuiver een lief- rj tweeling, hadden intussen al deze vier- hebberij van amateurs, die er met lief- Venlo en voor zover het eniee bekend- voeters in dressuur genomen, zomaar de en toewijding hun beste krachten heMgeniet°isdat ^«Mrnameiyk ro *eTOel ai en met oneindig geduld aan geven, danken aan de populaire schrijver An- toon Coolen en de figuren die hij „on sterfelijk" maakte, zoals de befaamde dokter Wiegersma, geportretteerd in Dorp aan de Rivier Maar goed, het is me nu te doen om een ander feno meen, waardoor dit (bijna) grootste dorp van Nederland de aandacht ge trokken heeft, U hebt het mogelijk al eens horen noemen: het amateurcir cus 't Hoefke. Een genoegelijk twee- mastertje met plaats voor enige hon derden toeschouwers. Een circusje, waarin ge leden van de Deurnse Har monie onversneden circusmuziek hoort blazen bij het optreden van Miss Ko- we, siangenmeisje en koorddanseres, die overdag Koosje Weiten heet en ijs jes verkoopt; bij de goocheltoeren var. professor Antoni (de volgende morgen een wit-bestoven bakker)bij de „evo luties m de nok van het circus" dei' Pierre Riba's in het dagelijkse leven een meisje van de Arbeidsbeurs en de leider van de plaatselijke gymnastiek vereniging; bij de grollen der clowns Rits en Rats, het respect-afdwingende werk van de fiets-acrobaat. de salto's en handstanden van de Deurnse tur ners. En bovenal; bij het optreden der paarden, in vrijheid èn hogeschool ge presenteerd door de tweelingdochters van de heer van Doorne. HOE HET BEGON DE VOORUITGANG is snel geweest Bunselen" is een onbekend woord ceh/T" maatsch?PM' Niemand denkt tegenwoordig bij de en VaD f" n'eUW!, wfeldbur1f« of -burgeres nog aan „bunselen" m,ns,tensK eon erdfe Yan het,thans levende Nederlandse volk het paksk?" Smg' Z°als men het 00k weI noemde, „in INDERDAAD, de directeur van v. Doorne's Aanhangwagen Fabriek of tewel de D.A.F. Eens nog lang voor de oorlog kocht hij een rijpaard, ter verstrooiing; er kwamen ponnies bij voor zijn tweeling en, om de dieren tijdens de bezetting uit de handen der Duitsers te houden, ging hij er mee fokken, zodat er vandaag-aan-de-dag twaalf pracht-paarden bij hem op stal staan! De laatste weken voor de be vrijding, toen er voor de moffen niets meer veilig was, hebben ze zelfs nog een tijdje in de huiskamer van v. Doorne's schoonouders op stal gestaan! Hoefke's voltige. £)AT BUNSELEN, tot op het einde van de vorige en op het platteland ook in het begin van de huidige eeuw, nog zéér algemeen, was lang geen een voudige zaak en er was heel wat bij nodig: hemdjes, lijfjes, bovenlijfjes, mutsjes, (alles gevoerd om toch maar goed dik en warm te zijn), doeken, meters windsels en tenslotte een dik ke molton lap, die het gehele geval nauw insloot. Zo'n gebunseld kindje, men zou ge- nei|d zijn te spreken van een gebun seld martelaartje, zag er uit als een levende mummie (zie afbeelding). De beentjes en soms ook nog de voetjes, waren geheel omwikkeld met doeken, net mutsje, dat het dag en nacht op nad, overdajf gewoonlijk een met kraaltjes versierd, was «trek rondom het hoofdje onder de kin vastgesnoerd en het stumpertje kon zich van al zijn verdere winsels nauwelijks bewegen. Een complete bunsel was een kost baar en IJzersterk bezit. We hoorden van iemand, dat die al haar eigen zes kinderen gebunseld had met hetzelfde goed, waarin er reods twaalf van haar moeder waren gebunseld geweest en nóg was er geen „sleet" aan te zien. LANGDURIG KARWEI jyjET wassen en verzorgen erbij duur- de het bunselen een vol uur. In arbeidersgezinnen gebruikte men voor het wassen meestal groene of bruine huishoudzeep, terwij] een oude klomp vaak dienst deed als zeepbakje. Plekken die stuk waren en de ©k- seltjes werden voorzichtig behandeld HET BUNSELKIND. „MartUaartje". met pluksel. Watten kon men door gaans niet betalen, hetgeen niemand behoefde te verwonderen als men weet, dat de gezinnen groot waren in die dagen en de ionen erg klein. De boeren-landarbeider verdiende 4.50 per week cn dan mocht het geen dag regenen. Het bunselen was altijd het werk van de moeder, die het leerde van de vroedvrouw en reeds de tweede dag na de bevalling daarvoor het bed verliet. De vroedvrouw, die ook de bevalling deed, waarvoor zij f 2.50 kreeg, kwam niet langer dan déze twee dagen, daar zij altijd wel èrgens een kind had ,,te brengen". Wel kwam zij een paar dagen nadien nog even kijken tegen vergoeding van 45 cent, om dan tot slot bij de kerkgang die steevast op de negende dag plaats had, de vrouw te vergezellen en het kind te dragen. Behalve een lastig werkje, was het bunselen als het ware ook een soort huishoudelijke plechtigheid. Moeder zat met een bankje onder de voeten, het kind op schoot dicht bij de war me kachel en heel de familie stond er belangstellend omheen. Meer dan eens gebeurde het, dat een in de-kunst nog onbedreven bun- seiaarster de windsels niet strak ge noeg durfde aantrekken en als zij haar kleine wilde neervleien weer een on- gebunseld kind in de handen hield, doordat de hele bunsel afgleed. SMAKELIJK! ^IEMAND zou er 40-50 jaar terug aan gedacht hebben, een kind groot te brengen, zonder het fopspeen tje of de plaatsvervangende goedko pere „lappen tiete". Deze laatste was gevuld met door vader of moeder ge knabbelde vijgen vermengd met wat geknabbeld brood of ook wel enkel met suiker. Bijna de gehele dag lag DE HOUTEN WIEG. „zwaar gevaarte"..., een kind met zo'n geval in het mond je om het zoet te houden. De fopspeentjes waren verder on misbaar voor de papfles. Van zelf voe den hoorde men toen onder de volks klasse nog maar sporadisch. „Hoe zou den wij dit ook gekund hebben", zeg gen de moeders uit die verre periode nu, „wij leefden het gehele jaar door. uitgezonderd de Zondagen, op aardap pelen met uiensaus en boterhammen met buffelvet". Eén moeder vertelde ons, dat haar moeder (die nu 102 jaar zou zijn) het toch gedaan had, op raad van een dok ter, omdat al haar kinderen tussen de 3 en 4 jaar stierven. De zes die zij daarna nog kreeg, bleven alle in leven en mankeerden nooit iets. WIEGEN CR WAREN drie soorten wiegen in zwang: de houten wieg die een lömp. zwaar gevaarte was, de gevloch ten tenen wieg en de ijzeren wit ge lakte wieg, (zie afbeelding). Alle drie hadden ze met elkaar ge meen, dat ze werkelijk konden wie gen en er ook aldoor mede gewiegd wérd! Vaak genoeg is het gebeurd, dat man en vrouw elk om de beurt een halve nacht moesten wiegen. Voor grote broers en zusjes (bijna overal waren 5-6 kinderen) waren de wiegen een nachtmerrie, want nauwe lijks thuis van school en aan het spe len of het bevel weerklonk: „Mietje, Pietje of Grietje, je moet in huis ko men om het kind te wiegen". STERFTE EN KWAAL TJES VEER vele kinderen stierven bene- den het jaar en in het tweede en derde levensjaar. Van de honderd kinderen hadden 90 het zuur en het mondheuvel Het mondheuvel kregen zij reeds drie- vier dagen na de geboorte en het heette dat „„lie" kinderen deze ziek te door moesten, net als later de ma zelen en dc rode koorts (roodvonk). Zeer gevreesd en eveneens veel voor komend waren de stuipen of „ses- sens zoals men die in sommige stre ken noemde. Men vroeg er geen dok ter voor maar familieleden en buren kwamen toesnellen orn te troosten, te e? met hun ondervinding en oi al om net groot misbaar te waar- uW?"' ?at men het klnd toch stil zou laten liggen en onder geen voor waarde zou aanraken, want dat het dan voor heel zijn leven ongelukkig was. Volgens een aloude overlevering moesten stuipen „geboet" worden, het geen dan ook trouw gebeurde en daarin bestond, dat een volwassen per soon aan het hoofd van negen kin deren zich door de parochie-geestelij ke liet zegenen met de relikwie van een bepaalde Heilige, gewoonlijk des morgens na de H. Mis. Als het voor een jongen was, waren het negen jongens en voor een meisje negen meisjes. De kinderen kregen dan elk twee cent, één voor de zegenschaal en een voor zichzelf, waarom zij voor het zegenen altijd te vinden waren. De geleider gaf als boetegift een kwartje of méér naarmate de wel stand van zijn opdrachtgever. Er waren natuurlijk nog veel meer kwalen en kwaaltjes, waar volksge bruiken bij te pas kwamen, bijvoor beeld het tandjes krijgen, doch die zijn minder bekend gebleven. WIT GELAKTE WIEG. „er wérd gewiegd".

de Stem | 1951 | | pagina 9