Electriciteit (1 Jan. '52) 25 °|o duurder Er zijn 15% MINDER COKES te verdelen „HARD Y-MET-DE- DRIE-KINNEN DOODDE 31 MENSEN Medische Faculteit Flessenmelk goedkoper Twee doden Zuinig, zuinig, zuinig met stroom en holen HARRIM AN bij CHURCHILL Bijslag op de Ind. pensioenen „ZO STAAN DE ZAKEN" Ontslagene nam wraak Schandelijk bedrijf Alcoholvergiftiging te Atlanta Kleermaker ver momd als officier Waakzaamheid geboden DAGBLAD VOOR ZEELAND Jinx op 't scherm Zorgelijk niet alarmerend Te vermoeietid Enkele buien MGR. HANSSEN IN AUSTRALIË Bij de kraag Een week langer Kerstvacantie Handel in baby's Ook yoghurt en pappen De R. K. medische faculteit Botsingen in Marokko duren voort Het maanlicht- drankjt De moord te Cambodja r Wolven en raven wachten op hun prooi ACHTSTE JAARGANG No. 2140 Voor God, Koningin en Vaderland uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt ZATERDAG 3 NOVEMBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98. Telefoon no. 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 Tel. 102 - (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraa^^TeWto. 35)_ Eens een reclame-model en nu een vooraanstaand Amerikaans Televisie omroepster, zo zien wij Jinx Falken- burg hier in feestkledü te Londen. Over haar fraaie avondjurk draagt Jinx een witte bontstola en haar avondtas, waarin een prachtig klokje, en verdere vrouwelijke attributen te zien zijn, is van plastic. DR. BEERMAN is benoemd tot verte genwoordiger van de Verenigde Na ties voor het vluchtelingenvraagstuk in Oostenrijk. Dr. Beerman is katho liek. IN VERBAND MET de pseudo-vogel- pest is in Ede een op-hok-gebod uit gevaardigd. IN DE AULA van de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam is de 73-ja- rige dr. J. Went uit Den Haag even voor de begrafenis van een familielid plotseling ongesteld geworden en over leden. EEN WETSONTWERP is bij de Raad van State ingediend, houdende voor schriften voor de crematie en balse ming van lijken. (Van onze redacteur) jyjINISTER v. d. BRINK, Economische Zaken, heeft in de laatste twee jaren, dank zij energiek aanpakken inzake de industria lisatie, verheugende resultaten bereikt. Gisteren heeft hij echter aan de Pers noodgedwongen uiteengezet, dat het met onze kolen- voorziening zo niet „alarmerend", dan toch wel „zorgelijk" is ge steld. Op huisbrand en industrie-verbruik zal moeten worden be zuinigd. Voor cokes wordt zelfs een vermindering met 15 procent ingevoerd (te zien als een distributie via de detaillisten). Electri citeit wordt over de gehele lijn 25 procent in prijs verhoogd, uitge zonderd de eerste 240 kWh per jaar per gezin. Voorts worden en kele verbruiks-beperkende maatregelen ingevoerd. Dit alles toont dus aan, dat industrialiseren ook een schaduwzijde heeft! HET IS LENTE denken ze blijk- baar: te Diepenheim (Ov.) legde een kip haar ei in een kool. Dacht ze, dat daaruit de kuikens komen of was het 't mooie weer? In En schede plukte men aardbeien, in Tubbergen slabonen en in Hengelo werden twee zwarte lammetjes ge boren. T~5E VERHOGING van de electrici- teitstarieven gaan niet eerder in dan 1 Januari 1952. Behalve de uit zondering voor de eerste 240 kWh per jaar per gezin, wordt door de minister ook een bijzondere regeling overwo gen voor de zgn. kleinverbruikers (ambachten e.d.) De eerste bedoeling van dit alles is uiteraard beperking van het te hoge stroomverbruik te krijgen. Een tweede doel is echter op deze manier de nodige contanten te verzamelen voor investeringen. Tus sen nu en 1956 moeten n.l. de electri- sche centrales aanzienlijk worden uit gebreid. Dit zal 1115 millioen gulden gaan kosten. Uit de verhoging van de tarieven denkt de minister daarvan al 120 millioen gulden te krijgen. Het is de bedoeling binnenkort de tarieven voor industriële grootverbruikers van alle prijsbeheersingsmaatregelen te ontdoen. De minister bracht dus geen prettige boodschap. Hij merkte als „verzach tende omstandigheid" echter op, dat in vergelijking met alle andere „artike len" de electriciteit voor huishoude lijk gebruik slechts zeer weinig is ge stegen. De stijging van dat verbruik zelf is daarentegen opvallend. Sinds 1938 kregen we reeds een verdubbeling te zien, terwijl het is te voorzien, dat in 1956 nog weer eens het dubbele aan MAAR de uiteenzettingen van minister v. d. Brink luisterden ook buitenlandse journalisten. Zo kon bijv. een Belgisch persman niet nalaten op te merken: „Excellentie, wanneer ik in de avond door Den Haag wandel, dan valt het me op, dat vele mensen in hun achterkamer zitten bij een bescheiden schemerlamp. In hun salon branden bij opgetrokken gordijnen alle beschikbare lampen! Kunt u daar niets tegen doen?" De minister zei lachend: „Zeker zou ik dat kunnen. Het is me ech ter te vermoeiend. Ik zou dan na melijk persoonlijk al die licht knopjes moeten gaan omdraaien"... Hetgeen niemand der aanwezigen van deze hard-werkende Excel lentie zal vergen! BIJ EEN KLOPJACHT in de bossen van Witry (B.) zijn twee herten, vier reëen, twee jonge herten, negen ree bokken, twee vossen en vijf hazen neergelegd. Dit is geen jagerslatijn. DE BESPREKINGEN in Korea ten aanzien van een bufferzone, hebben gisteren geen vooruitgang gehad. HET VLEESRANTSOEN in Engeland wordt verlaagd. Men kan met ingang van 11 November nog slechts voor een shilling, vijf pence vlees per week ko pen. EISENHOWER zal aan president Tru man een plan voorleggen, om de Euro pese troepen in versneld tempo ge- vechtsklaar te maken. PRINSES ELIZABETH en haar man zijn uit Washington vertrokken om via Canada naar Engeland terug te reizen. DE INVOER naar West-Duitsland zal net volgend jaar vermoedelijk groter kunnen worden, omdat de West-Duitse handelsbalans beter wordt. MEER DAN een millioen bomen heeft J. van Heerwaarden op Texel geplant, toen hij gisteren met pensioen ging. Hij was in dienst bij het Staatsbos beheer. WEST-DUITSLAND heeft een plan gereed voor verkiezingen in geheel Duitsland onder toezicht van de Ver enigde Naties. Oost-Duitsland wil er echter niets van weten. „DE BONTE OS" zo heet een combi natie van slagers te Nijmegen, die prijzen hebben aangekondigd van 20 tot 25 procent beneden de gangbare prijs. De federatie van beide slagers- patroonsverenigingen te Nijmegen ad viseert nu voor zijn leden dezelfde prijzen als de „De Bonte Os". Weersverwachting, geldig tot he- denavond: Wisselend bewolkt met voorname- lijk in de kustprovincies enkele buien. Matige, nu en dan vrjj krachtige wind tussen West en Noord-West. iets kouder dan gis- teren. J Vandaag: zon onder: 17.10 uur; t J maan op: 13.01 uur. Zondag: zon op: 7.38 uur; zon on- der: 17.08 uur; maan op: 13.46 uur, maan onder: 20.59 uur. Maandag: zon op: 7.40 uur; maan onder: 22.28 uur. Oplossing van oliegeschil LIARRIMAN, de speciale afgezant van president Truman, heeft een onderhoud gehad met Churchill. O.a. zijn besproken de economische moei lijkheden van de Europese bewape ning. Ook het Egyptische vraagstuk kwam ter sprake, alsmede een spoe dige bijeenkomst tussen de Ameri kaanse president en de Britse pre mier. Harriman heeft aan Churchill een plan voorgelegd ter oplossing van het Perzische oliegeschil. Dit plan schijnt de oplossing hierin te zoeken, dat de werkzaamheden op de Perzische olievelden in andere buitenlandse han den worden gegeven. Bespreking van de emigratiekwestie MGR. DR. A. HANSSEN, bisschop coadjutor van Roermond vertoeft op het ogenblik in opdracht van het Nederlandse Episcopaat in Australië om er de situatie en mogelijkheden der katholieke emigranten te bestu deren. Hij heeft reeds bezoeken gebracht aan de aartsbisschop van Sydney, de Nederlandse ambassadeur en de mi' nister-president. Op het ogenblik ver blijft monseigneur in het Zuidelijke deel van Australië. Drs. J. van Campen, directeur van de katholieke centrale emigratie stichting bezocht o.m. kamp Bathurst. De sterke arm der wet greep in let terlijke zin een postende staker in de kraag, die tijdens de staking by de New-Yorkse havenbedrijven over de schreef ging. De actie, om het werk te doen hervatten, liep op niets uit. productie nodig zal zijn (9 milliard kWh). Het voldoen aan die grote vraag vergt natuurlijk enorme inves teringen. PIEKUREN rjAAR komt nog bij, dat ons land met de beste wil van de wereld niet kan zorgen voor voldoende ver mogen om de „piekuren" op te van gen. Wanneer alle plannen tot uit breiding van centrales (in 1956) zijn doorgevoerd, dan zou er nog een te kort 'aan vermogen bestaan, dat is ge lijk te stellen met ongeveer een vijfde deel van de vraag. Krijgt men ech ter de hulp van „het publiek" en van de industrie door juist in de piekuren te beperken (van 7.30 tot 9 en van 16 tot 18 uur), dan krijgt men een' zoda nige besparing, dat naar schatting 120 millioen gulden minder in centrales zal behoeven te worden geinvesteerd. De moeite waard om mee te doen, dus! DE KOLEN T"\E AANSTAANDE Kerstvacan- tie is voor de rijksscholen met ruim een week vïrlengd tengevol ge van de precaire brandstoffen- positie. Voorts heeft de minister een circulaire gezonden aan de ge meentebesturen, de besturen van de gesubsidieerde bijzondere scho len, waarin de minister er met klem op aandringt, dat zij voor hun scholen een gelijke maatregel zullen treffen. EN NU de kolen. Nogmaals zei ge- zegd: de toestand is niet alarme rend. Bij verantwoord gebruik, zal de kolenhandelaar ons ook deze winter niet in de steek laten. De positie van de anthraciet is zelfs iets beter dan vorig jaar. Met cokes is het slechter gesteld. Ons land heeft namelijk enke le uitvoer-verplichtingen, ook al in verband met de invoer van andere onontbeerlijke artikelen. Daarom zal 15 procent cokes minder worden afge leverd dan vorig jaar. Aan de detaillisten is tenslotte de minder aangename taak toebedacht voor „een eerlijke distributie" te zor gen. We zullen nu met de minister maar hopen, dat het kopend publiek het de handelaren niet onnodig lastig zal gaan maken: zjj kunnen er in eik geval niets aan veranderen! (Vervolg op pag. 2) Nota van wijziging brengt verbetering DIJ DE behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp bij slag op bepaalde Indonesische pen sioenen, vroeg de staatssecretaris Goetzen schorsing van de beraadsla gingen omdat de verschillen tussen 't ontwerp en de verlangens van de Ka mer zo groot waren, dat hij nader overleg nodig vond. Dit ovepleg is thans beëindigd en in gediend is een nota van wijziging, waarin de regering aanzienlijk aan de geopperde bezwaren tegemoet komt. De voornaamste wijziging is wel, dat de bijslag niet alleen maar zal worden toegekend aan de achterge bleven pensioenen uit een ongunstige periode, maar dat thans ook de ande re pensioenen een bijslag zullen ont vangen. Deze zal twintig procent van de eerste honderd gulden bedragen. Het maximum van de bijslag op de duurtetoeslag is daarin van 65 tot 70 gulden verhoogd. Bovendien zullen pensioen, duurte toeslag en bijslag. *in stede van 415, thans niet meer dan 420 gulden kun nen bedragen, maar dit maximum wordt bovendien nog verhoogd met het bedrag, dat als gewone bijdrage voor weduwenpensioen en wezen-on derstand verschuldigd is. „WIJ STAAN voor een nieuwe krachtproef. Maar ik meen, dat het Nederlandse volk terecht ver trouwen mag hebben in de toekomst. Wij staan niet alleen. Volken, die zich niet onder de knoet van een tyran- nieke dictator willen buigen, hebben zich aaneengesloten. Het ware onver antwoordelijk geweest, indien wij ons afzijdig hadden gehouden". Dit heeft gisterenavond minister president Drees gezegd in een rege- rings-uitzending: „Zo staan de zaken". Drie personen werden gedood en vier ernstig gewond toen de 42-jarige Guido Gorini besloot de rekening met zijn ex-werkgever te vereffenen en een mijn neersmeet op de grond van het Milaanse kantoor van een grote fabriek. Gorini was onlangs ontslagen en kwam de kamer van de directeur binnen om te verzoeken hem weer in dienst te nemen. Toen dit werd geweigerd, haalde hij plotseling de mijn te voorschijn en wierp deze op de grond. De directeur, een bezoeker en Gorini werden gedood. TE MANHATTAN is een organisatie ontdekt, die handel dreef in pas geboren kinderen. De leider van dit complot, waarbij dokters en verpleeg sters betrokken waren, zou een advo caat uit Brooklyn zijn. Hij is in staat van beschuldiging gesteld. De organisatie kreeg sommige zui gelingen voor niets en verkocht ze aan pleegouders voor bedragen van 800 tot 1500 dollar. Een en ander kwam aan het licht toen een ongehuwde moeder haar baby trachtte terug te krijgen. MET INGANG van 4 November '51 zullen de maximumprijzen voor de consument voor flessenmelk en melkproducten (yoghurt, pappen, enz.) in flessen met een cent per literfles worden verlaagd. Deze prijsverlaging is mogelijk door een vermindering van de bereidingsmarge der fabrikan ten voor deze producten. Eerste inaugurale rede r^ISTEREN is in de aula der R.K. Universiteit te Nijmegen de eer ste inaugurale rede der medische fa culteit gehouden door prof. dr. E. C. H. J. Noyons, hoogleraar in de phy- siologische chemie. Hij was de eerste van de nieuwe hoogleraren, die hier officieel het woord voerde. Steun der communisten TN CASABLANCA, een havenstad van Frans Marokko, hebben ook gisteren de ongeregeldheden voortge duurd. Het kwam tot botsingen tus sen nationalistische elementen en de politie toen Europeanen met stenen werden bekogeld. Verscheidene Euro pese vrouwen en kinderen moesten met verwondingen in ziekenhuizen worden opgenomen. De moeilijkheden begonnen toen Marokkanen, die voor de verkiezing van de Raadgevende Vergadering hun stem wilden uitbrengen, daarin wer den gehinderd door extréme elemen ten, die door communisten werden ge steund. ^JA EEN grootscheeps onderzoek waaraan meer dan duizend poli- tie-agenten deelnamen is er thans enige klaarheid gekomen in het ontzettende drama der alcohol-ver giftiging te Atlanta. Een forse blanke man met een strafregister van drie bladzijden heeft bekend, dat hij de whisky verkocht heeft waardoor te Atlanta 31 mensen, voornamelijk negers, stierven en er meer dan 200 in het ziekenhuis terecht kwamen, onder wie er bij zijn, die hun gehele le ven blind zuilen blijven. John Richard Hardy, ofwel „Hardy met-de-drte-kinnen" een fantastische kolos van ruim 170 kilo, werd door de politie van Atlanta aargehouden, terwijl hij in het ziekenhuis her stelde van een gebroken arm. die hij opliep met op een opklapbaar bed te Sa?T ligsen- Hij was namelijk door het bed gezakt. ^'erd aanvankelijk beschuldigd a onvrijwillige doodslag maar nog l aV0?d veranderdt de procu- reur-generaal van de provincie Ful- moord311' de beschuküging in beloofde na zijn aanhouding dat hij de fabrikant van het maan lichtdrankje" zou bekend maken. („Maanlichters" noemt men de clan destiene stokers van sterke dranken, die hun misdadig werk op verborgen plekken, meestal 's nachts verrich ten). VOOR REN-AUTO'S r\e vergiftigde whisky was een sa menstelling van likeur en methyl alcohol, een mengsel dat gebruikt wordt voor ren-auto's. „Hardy-met de-drie-kinnen" zei niet te weten dat de 96 blikken, die hij bekende aan een groothandelaar te hebben verkocht, vergiftigd waren. Hij meende zelfs stellig van niet, om dat naar zijn zeggen hij ook af en toe van deze whisky had gedron ken. MOORD!!! r\e procureur-generaal beschuldigde hem van moord, nadat de recher cheurs van de F.B.I., de Amerikaanse Geheime Dienst, de resterende voor raad in het laboratorium liet contro leren en nadat zij het verhaa'. van de herkomst der alcohol, onjuist hadden bevonden. Hardy had n.l. gezegd dat hij de drank gekocht had bij een smokkelaar in Noord-Georgia, iin de provincie Rabun. Deze provincie in het ge bergte, waar geen sterke drank mag worden binnengevoerd, staat bekend als een geliefkoosd schuiloord voor maanlichters". Zijn verhaal bleek echter niet te kloppen met de feiten. STAAT VAN DIENST npcen een verslaggever Hardy vroeg, vvat hij er zo van dacht, met zijn levering van drank verantwoordelijk te zijn voor de dood van 31 mensen. Het zou iedereen tot nadenken s'm- men, gaf de reus toe, Ik weet niet of ik de schuldige ben of niet. Hij zei niet te weten dat hij de persoon was, die door de politie ge zocht werd, anders had hij zich wel vrijwillig gemeld. Hij had zelfs in het geheel geen moeite gedaan om z(jn identiteit te verbergen en zich in het -ickenhuis onder zijn ware naam la ten inschrijven. Hardy's „staat van dienst" bij de politie omvat 2 jaar geva.'gan s voor moord op een neger, en nog 2 jaar voor overtreding van de federale li- keurwetten. Botsing tussen tram en vrachtauto (GISTERENMIDDAG heeft zich bij de militaire herstelwerkplaatsen te Wassenaar een botsing voorgedaan tussen een vrachtauto en een tram- stel van de Haagse Tramwegmaat schappij. Twee personen werden daar bij gedood. De vrachtauto passeerde de tramrails op het ogenblik, dat uit de richting Den Haag een tram na derde. In de auto bevonden zich naast de chauffeur twee arbeiders uit Kat wijk, de 61-jarige D. V. en de 60-ja- rige J. de V. Zij werden door de bot sing uit de cabine geslingerd en wa ren op slag dood. De chauffeur liep geen letsel op. Zijn inboedel naar W.-Berlijn gesmokkeld PEN KLEERMAKER te Potsdam, in de Russische zone op de grens van West-Berlijn, heeft al zijn meu bels naar West-Berlijn kunnen over brengen, door zich, gekleed in de uni form van officier der volkspolitie, bij de Russische controlepost aan te mel den. De kleermaker trok een uniform aan en kwam met zijn verhuiswagen bij de controlepost aan. Daar drukte hij de werkelijke politieman, die de wacht betrok, op het hart vooral de smokkelaars en de „saboteurs van de democratische orde" terdege te be strijden en het gebaar bii het woord voegende, controleerde hij zelf de vrachtauto, die zijn eigen meubels vervoerde, vond „ongelukkigerwijze" niets op de papieren aan te merken en liet het voertuig ongehinderd naar West-Berlijn gaan. Korte tijd daarna nam de valse po litieman, na de uniform aan zijn klant te hebben geleverd, de trein om zich naar zijn nieuwe woning in West-Ber lijn te begeven. Wegens heersend mond- en klauwzeer MU HET mond- en klauwzeer in ver schillende streken van ons land weer is gesignaleerd, is het van het allergrootste beiang, dat de uiterste waakzaamheid wordt betracht. De bestrijding van het mond- en klauwzeer zal het onderwerp van een radio-causerie zijn, die de directeur van de veeartsenijkundige dienst op Maandag 12 November 1951, 's avonds van 19.45-20.00 uur over Hilversum I zal houden. Toch om politieke redenen TJIT HET onderzoek inzake de moord op de Franse Hoge Commissaris van Cambodja, De Raymond, is ge bleken, dat de dader tot een groep van de Vietminh behoort. De dader is ontkomen met een aan tal documenten en bevindt zich thans in veiligheid, aldus Radio Vietmmh. Oorspronkelijk werd gemeld, dat de moord niet om politieke redenen zou zijn geschied. ("NP DE bevroren oevers van de Tanarastroom in Alaska wacht een horde wolven op de dood van twee elanden, die met de geweien in elkaar zijn geraakt na een ge vecht om het leiderschap over de kudde. Op de besneeuwde spar ren en rotsen zitten duizenden ra ven. Zij zullen elkaar betwisten, A'at de wolven zullen overlaten. Tenzij de mensen nog op tijd komen. Jim Gray, de inspecteur over de wateren en bossen in dit gebied zag van zijn vliegtuig uit dit drama van het oerwoud. Toen leefde nog een der elanden. Uit 't vliegtuig legde hij een der wolven neer, die zijn ongeduld niet kon bedwingen en de dode eland wil de verslinden. Gray waarschuwde per radio de jagers van Fairbanks en nu volgt het gehele Amerikaan se continent via de radio de tocht der jagers, die minstens drie da- 3en nodig hebben om de plek te "iereiken. Zullen zij op tijd komen om ten minste nog een der elanden le vend aan te treffen? Liet onderwijs is voor een land en Hl voor elk volk een zaak van de grootste betekenis. De mens heeft in tegenstelling met de dierenwereld het vermogen om kennis en inzicht op al lerlei gebieden te verwerven en uit te bouwen en tevens, om deze aan vol gende geslachten door te geven. Dit brengt een hoge verantwoordelijkheid met zich mee. Degenen, die op dat punt op de eerste plaats voor het op groeiende geslacht verantwoordelijk heid dragen, zijn ongetwijfeld de ou ders zelf en niet de overheid. Die ver antwoordelijkheid maakt vrijheid noodzakelijk en dat is, kort gezegd de grondslag van de strijd voor het vrije onderwijs, die in ons land al zo lang werd gevoerd. Van deze strijd voor vrijheid is de Universiteit te Nijme gen een gevolg. Aan de andere (de openbare) universiteiten wordt onder wijs gegeven, dat „neutraal" heet, maar dat niet neutraal is omdat geen mens zich bij een diepere beschouwing op welk terrein ook van zijn eigen be ginselen kan ontdoen of daaraan ten volle het zwijgen kan opleggen. Zich bij het binnengaan in een laborato rium daarvan ontdoen als van zijn overjas, is een fictie. Te Nijmegen nu wordt bij de beoefe ning der wetenschap en bij de oplei ding der studenten niet van een dsnk- bee.dig neutraal terrein uitgegaan, maar wordt „kleur" bekend en kiest men een gemeenschappelijke basis voor de dubbele taak ener universiteit. Want deze is inderdaad een tweevou dige: uitbreiding, verruiming van het gebied der wetenschappen en, ten tweede, opleiding van degenen, die de vruchten van studie en onderzoek zul len uitdragen en tevens op hup wijze aan de opbouw kunnen en zullen bij dragen. Uit deze dubbele taak ener univer siteit valt haar invloed op een volk en zijn instellingen niet licht te over schatten. En o.i. is de geschiedenis van Europa der laatste decennia daar om dat met feiten te staven. Nu was „Nijmegen" tot dusver een torso, een „romp-universiteit". Daar aan is op 17 Oct. j.l. een belangrijke component toegevoegd; Het genees kundig onderwijs. Tot dusver bestonden te Nijmegen slechts de z.g. alpha-faculteiten, die onderwijs geven in hetgeen de mens ontving of zelf opbouwde; haar terrein is, aidus kunnen wij kort zeggen, dat van de cultuur tegenover de natuur, de mens en de hem omringende din gen, planten, dieren en levenloze we reld, die het gebied is van geneeskunde en natuurwetenschappen. Te Nijmegen zal dan een begin, een bescheiden be gin, worden gemaakt met een der bè ta-faculteiten, die der geneeskunde. \V/ij zullen voor het belang van het Medisch onderwijs in principiële zin twee redenen geven. Een practi- sche en een dieper liggende reden. Een practische reden; De gemeen schap is bij de opleiding van artsen betrokken en kan daarmee in hoge mate gebaat zijn. De arts, met name de huisarts, is in elk gezin een der voornaamste raadgevers; het gaat immers om leven en gezondheid, en dat is ook bij de technische ontwikke ling der geneeskunde ten -kunst) een der voornaamste redenen van zijn be staan en vooitbestaan als huisarts. De arts verschijnt in tijden van moei lijkheden, als ae mens meer dan an ders toegankelijk is voor inv.oeden van andeien, in tijden van beslissin gen en vooral a.s de grootste beslissing nadert, het overgaan naar een ander leven. Zijn woord is meer dan hij zelf wellicht vaak beseft, van waarde voor een zieke, óók waar het niet recht streeks op de gezondheid betrekking heeft. Zijn woord heeft \oor menigeen niet minder betekenis dan dat van de priester. Doch dat brengt mede, dat de arts een degelijxe veeizijd.ge ook algemeen menselijke voimmg nodig heeft en waar kan die beter worden gegeven dan aan een universiteit, waar men niet slechts kennis en gegevens mee deelt, maar waar deze tevens in een om.ijstmg van het menselijk kennen in het algemeen worden verschaft. Daarbij komt de persoonlijke invloed van hem, die het onderwijs geeft. Het is eimee als met de arts voor de pa tiënten: ook diens invloed is op de studenten zeer groot en veelal blijvend voor het leven, gelijk ons de dagelijkse ervaring aantoont. Bij deze practische reden (en) voor een katho-.eke medische facultei Komt een dieper liggende grona. D studie van de mens en de geneeskund. leiden tot principiële vraagstukken Die studie b.engt ons tot allerlei ge zichtspunten en vragen, waarop Ui spec,aie wetenschap alleen het ant woord kan geven, zij stelt ons vooi wetmatigheden, voor vragen van plicht en geweien. Dit bleek ook onlangs op het Medisch Congres te Maastricht, alwaar, hoewel het algemeen was, toch tal van malen principiële vraagstuk ken aan de o;de kwamen. De Zwitser se geleerde, Prof. F. Dessauer drukte het in een te Aken gehouden voor dracht aldus uit: „Ook de natuur onderzoekers kan van zijn standpunt zeggen: Introibo ad altare Dei". De g-i.eeskunde draagt ook het hare bi.i ot de opbouw der wetenschap als ge heel. k°men tot het einde van onze koue besenouwing. Wij voegen daaraan echter vooi economisch ge- Hanteerde lezers neg 't volgende toe; Is er geen nieuwe medische faculteit ncdig. afgezien van de bovenvermelde redenen? Is de oprichting in deze tijd vei antwoord? Daarover valt te zeggen, dat ons vo'.k in de laatste tientallen jaren in aanzienlijke mate is Regroeid, doch dat de gebouwen en uitrusting voor t' Hoger Onderwijs in 't algemeen ongewijzigd bleven. Er is dus overal een tekort aan ruimte, aan hulpmid delen, aan gelegenheid voor weten schappelijk onderzoek, onmisbaar voor handhaving van het peil van ons On derwijs. De voorlaatste Rector Magnificus der Utrechtse Universiteit gaf zelfs de mening te kennen, dat er tenminste twee medische faculteiten aan de be staande dienen te worden toegevoegd. Wij hebben 'n tijd geker.d. waarin ernstig gedacht werd aan opheffing van een der faculteiten, ja, van een der universiteiten. De tijd heeft dit orobleem in eert andere zin opgelost. DR. J. E. SCHULTE

de Stem | 1951 | | pagina 1