Instemming met Schuman-plan Nederlandse CARMELITESSEN als dwangarbeidsters ukken Fausto Coppi Eerste stap tot stichting van Europese gemeenschap IONNAGE-GEVAL STAAT NIET ALLEEN Brits Kabinet voltallig Jongen door klap gedood r, spit? Ondanks bedenkingen Tweede Kamer: Vertrek van onze zwemsters naar St. Willebrord Melkgarantieprijs vastgesteld LAM GODS De kruisweg van Aad de Haas Ondanks verlokkende premies kloosterkleed behouden De relletjes te Eindhoven Eenmaking van Europa Moord te Cambodja DAGBLAD VOOR ZEELAND Raclar op de kust Op jacht met Van Est Eerst offers dan voordeel Politie-agent wordt dominéé Enkele buien Geschaduwd achter een bosje te Wemhout Rode actie tegen kloosterzusters in Tsjechoslowakije DE TSJECHOSLO WAAKSE politie heeft zes zusters Carmelitessen van Nederlandse nationaliteit tezamen met haar medezusters uit een Car- melitessenklooster te Praag naar Jagerndorf overgebracht, waar zij thans dwangarbeid op het land verrichten. Reeds meer dan een jaar hebben zij alles in het werk gesteld om verlof te krijgen naar Nederland te kunnen terugkeren. Alle pogingen zijn echter tot op heden vruchteloos gebleven. Terne/keer naar ons land geweigerd Allerheiligen r De A-broekaandoen of niet ~N DE gediplomeerde verpleegsters onder de religieuzen worden momenteel nog in hun functie ge handhaafd, doch er wordt haast ge maakt, om ook haar uit het publie ke leven te verwijderen. Het minis terie van gezondheid, aan het hoofd waarvan de geëxcommuniceerde priester Plohjar staat, heeft fa- brieks- en kantoormeisjes opgeroe pen en haar een verpleegsterscur- DE Franse Hoge Commissaris in Cambodja, De Raymond, is ver moord. Hij werd in een kamer van zijn ambtsverblijf doodgestoken. De moord zou door een van zijn bedien den tijdens zijn middagslaap zijn ge pleegd. ICOFFEN van garneringen iKinderonder- lufacturenvak lrteerd. IWSTRAAT 9 J in een van it wste brieven, pi er bereiken. de Hoover tijding" van oit hangt d« Ff gezin aan d« Ie voorzichtig* ichine met dc I: in de zijwand. I wringer is een k het zwaarste in de kleinste Uw Hoover- -29, Amsterdam-C. ZEVENDE JAARGANG No. 2138 uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16 Tel. Redactie 8161, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr. A.J J. M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet-post- besteiling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt Voor God, Koningin en Vaderland 9 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaaüderen: HULST, Dubbele Poort 7 Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56. Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat -". Tel, ^no. WOENSDAG 31 OCTOBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. 35) De nieuwe radar-installatie die a.s. Donderdag door Prins Bernhard in gebruik zal worden gesteld, staat broederlijk naast de vuurtoren van IJmuiden. Beide steken dc zeeschepen een helpende hand toe bjj het binnen loodsen. Bij slecht weer en moeilijk zicht praat de radar-installatie op 10 k.m. afstand de schepen de haven binnen. piND NOVEMBER zal de grote Fausto Coppi een bezoek komen brengen aan Sint Willebrord. Hy zal daar enkele dagen de gast zün van de familie van Est en deelnemen aan een grote jaclit, die te zijner ere wordt georganiseerd door de oud-renner Va- lentijn en door Wim van Est. De Bordeaux-Parijs winnaar is een hartstochtelijk liefhebber van jagen. Inmiddels echter zal hij eerst Fausto nog ontmoeten op Allerheiligen Van Est rijdt dan gekoppeld aan CopDi een wedstrijd tegen het uurwerk te Begoma in Italië. QVER HET ALGEMEEN toonden de Tweede Kamerleden veel waardering voor het plan-Schuman. Dit bleek gisteren bij de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 18 April 1951 te Parijs ondertekende verdrag tot oprichting van de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Voor de aanvang van de zitting had een aantal jongeren voor het Tweede Kamer-gebouw gedemonstreerd voor het plan. CPREKERS van de A.R., K N P. en K.V.P. noemden het plan een stap naar de Europese eenwording. De heer Gerbrandy had nogal wat be zwaren op zijn hart, die hij dan ook luchtte. Een spreker van de P.v.d.A. betoogde, dat wij economisch mis schien wel wat offers zullen moeten brengen, maar dat er uiteindelijk toch wel voordelen aan verbonden zouden zijn. Zoals was te verwachten noem den de communisten het plan een „complot ter verdoeming". De heer Van der Goes van Naters meende, dat het plan Duitsland kan helpen te treden uit de uitzonde ringspositie, waarin het zich overigens zelf heeft gebracht. NIET ZONDER DUITS LAND JVAEJ. KLOMPé (KVP) hield een warm pleidooi. Zij zeide, dat Europa zich moet verenigen, los van het feit, of er gevaar is of niet. An ders zal men de burgers in de toe komst geen waardig bestaan kunnen waarborgen. Zij betreurde het, dat Engeland in eerste instantie niet mee werkte. Zij verklaarde echter, dat haar frac tie zich verzet tegen de tendenz, dat er de eerste zes jaren geen verande ringen zullen kunnen worden aange bracht. De heer Van Thiel (KVP), wees op de belangrijke rol van de Hoge Auto riteit. Hij meende ,dat de verwerken de industrie van ons land bij het plan meer aandacht moest krijgen dan de ijzer- en staalindustrie De heer Van Maenen (KVP) oor deelde, dat er vele duistere puuten waren in het plan. Volgens hem komt er een Schuman-gemeenschap met Duitsland of er komt geen gemeen schap. Ook na de totstandkoming is onze kolenpositie niet gewaarborgd, meende hij. Om half twaalf gisterenavond werd de vergadering verdaagd tot heden middag één uur. Dan komt de minis ter van economische zaken aan het woord. 20 cent per K.G.; toeslag vervalt T/OOR het melkprijsjaar November 1951November 1952 is de garan tieprijs voor melk vastgesteld op 20 cent per kilogram melk met een vet gehalte van 3.5 procent (oude garan tieprijs 17.5 cent met een toeslag van 25 cént .per honderd kilogram con- sumptiemelk) De nieuwe - jrantieprijs, waarin de door het land jouw economisch insti tuut vastgestelde verhoging van de kosten voor krachtvoeder, meststoffen, werktuigen e.d. is verdisconteerd, geldt als een garantie voor de boer voor de gemiddelde opbrengst van al le geproduceerde melk, waarmede de toeslag van 25 cent per honderd kilo gram consumptiemelk is vervallen. Proefpreek te Amsterdam TN Amsterdam heeft een agent van de plaatselijke politie, Uidam, in toga in de Nieuwe Zijdskapel zijn proefpreek als dominee gehouden. Met eindexamen HBS B in zijn zak kwam hij bij de Amsterdamse politie. Daarna maakte hij staatsexamen en tenslotte verenigde hij de politiedienst met de studie in theologie. In een mi nimum van tijd behaalde hij zijn can- didaats en daarna bezocht hij met enige maanden ve2*lof het semi narium der Herv. Kerk te Drieber gen. AMERIKA heeft opnieuw pogingen in het werk gesteld, het oliegeschil op te lossen. Er is geconfereerd met de Britse ambassadeur en Mossadeq. Men is niet pessimistisch. DE HAVENARBEIDERS te New- York hebben besloten, schepen met strategische goedereni te lossen. Voor andere schepen blijft de staking voortduren. DE EERSTE KAMER heeft z.h.s. aan genomen het wetsontwerp ter goed keuring van het verdrag inzake op richting van een Europese Betalings unie. OOK NOG keurde de Eerste Kamer goed een ontwerp in verband met de door de Spoorwegen geleden oorlogs schade. EEN VLO ALS EEN RAT zo groot is aangeboden aan Charles Pomerantz te New-York. Pome- rantz is eigenlijk kleermaker, maar maakt studie van vlooien. De griezel van een vlo komt uit de Philippijnen. Wij beklagen de bewoners. EEN INSECTENPLAAG heerst in de Gmkelse bossen bij Ede. Grote scha de wordt aangericht door de dennen- bladwesp. EEN ATOOMPROEF heeft wederom plaats gehad te Las Vegas in Ame rika. ROSA SPIER, de bekende harpiste, die o.m. verbonden was aan het Con: certgebouworkest, wordt volgende week zestig jaar. DE TREIN Nijmegen-Den Bosch had een half uur vertraging. Hij kon niet meer op gang komen, nadat een juf frouw aan de noodrem had getrok ken. Zij was met haar pols door de ruit gevallen. DE SERINGEN in de tuin van mevr Stam te Groot-Ammers staan dit jaar voor de tweede maal in bloei. Weersverwachting, geldig tot he denavond: In de ochtend plaatselijk mist. overigens zwaar tot half bewolkt met hier en daar een enkele bui, voornamelijk in de kustprovin cies. Zwakke tot matige wind tus- ten Zuid en West. Vandaag: zon onder: 17.16 uur- maan op: 9.01 uur. Donderdag: zon op: 7.33 uur; zon onder: 17.14 uur; maan op: 10.32 uur; maan onder: 17.37 uur. Vrijdag: zon op: 7.35 uur; maan onder: 18.26 uur. Het beroemde veelluik van de ge broeders van Eyck „Het Lam Gods" heeft een conservatie - behandeling ondergaan in het chemisch laborato rium van het Museum voor Kunst en Geschiedenis te Brussel. Van heden af zal het vernieuwde schilderij in het Paleis voor Schone Kunsten te Brus sel tentoongesteld zijn. Na veertien dagen gaat liet naar de oorspronkelij ke verblijfplaats in de Vijdtkapel van de St. Bavo-kathedraal te Gent. Dinsdagmorgen Is de Nederlandse damesploeg zwemmen uit Amersfoort vertrokken voor een landen-ontmoeting Denemarken—Nederland. Bij hun vertrek op het station te Amersfoort van links naar rechts: Joke de Korte. Annie de Groot, Nel Garretsen. Daarboven: Irma Schumacher, Wies Vaessen, Geertje Wielema en Rieka Bruins. L2 J\JAAR AANLEIDING van de onthullingen over de spionnage door le den van de Tsjechische Geheime Dienst in ons land, weet „Het Pa rool" nog te melden, dat dit geval niet alleen staat. Er zijn duidelijke aanwijzingen, dat ook vertegenwoordigers van andere satellietstaten op gelijke wijze in ons land spionnage organiseren en bedrijven. Hoewel dit in de officiële publicatie van gisteren niet duidelijk wordt gezegd, blijkt, dat de Nederlander König, die optrad als agent zich sedert geruime tijd in arrest bevindt. jLIEESTAL waren de Nederlandse opsporingsambtenaren reeds ge ruime tijd van tevoren op de hoogte van de komst van de Tsjechische spi onnen. Met name de Tsjechische mi litaire attaché in Brussel, Hoppe, die hier weer eens een poging kwam wa gen, is geen ogenblik alleen geweest, hoewel hij daar geen vermoeden van had. Op een dag ontving men in Ne derland bericht, dat hij van plan was naar ons land te vertrekken om zijn activiteit weer eens te ontwikkelen. Twee dagen hebben de Nederlandse ambtenaren bij Wernhout achter een bosje in het gras hun geduld op de proef kunnen stellen, voor Hoppe ten slotte toch met zijn fraaie Skoda, voorzien van een Belgische nummer plaat. de grens over kwam zetten. Met een daverende vaart raasde hij door het vredige Nederlandse landschap. Maar het heerschap zelf had op zijn beurt geen idee, dat op zeer veilige afstand met minstens even' grote snelheid, die ver boven de honderd kilometer lag, enkele ambtenaren in zijn kielzog lagen, die hem geen ogen blik uit het oog verloren. In Maastricht aangekocht P)E stichting Kunstbezit te Maas- tricht heeft de bekende kruisweg van Aad de Haas aangekocht. Zoals bekend is, was deze kruisweg aange bracht in de kerk van Wahlwiller bij Vaals, doch moest in opdracht van de bisschop van Roermond op advies van een daartoe ingestelde commis sie worden verwijderd. Het religieuze sentiment der kruiswegstaties beant woordde niet aan de eisen die voor plaatsing in een kerk gesteld moeten worden, zo meende de commissie. De artistieke waarde van het werk bleef hierbij buiten beschouwing. lets over Churchill's plannen LIET Britse kabinet is nu geheel ge reed. Churchill heeft nog de vol gende ministers benoemd: MacMillan 'woningbouw), kapitein Crookshank (openbaar welzijn), James Stuart (Schotland), Lord Simons (Lord-kan- selier), Thorneycroft (handel), en Lord Cherwell (kwartiermeester-ge neraal) Eden heeft Churchill verzocht, ont heven te worden van zijn taak als lei der van het Lagerhuis, omdat hij de komende maanden tezeer is ingeno men door buitenlandse conferenties. Crookshank zal zijn taak in het La gerhuis overnemen. Churchill's regering telt minder le den dan die van Attlee. Het nieuwe kabinet is al bijeen geweest, voor het opstellen van de rede, waarmee de koning het parlement zal openen. Men verwacht, dat hierin zal worden mee gedeeld, hoe Churchill de ijzer- en staalindustrie zal de-nationaliseren en hoe het kabinet de economische crisis zal aanpakken. 202 UUR AAN EEN STUK zat de pia nist Heinz Arntz in een Keuls restau rant piano te spelen. Met slechts één uur rust na elke 24 uur. Arme gasten. Een tragisch voorval ..pjEZE zaak ligt meer op het gebied van de tragiek dan op dat van de misdaad", zeide gisterenmiddag de Officier van Justitie bü de Haagse rechtbank in de zaak legen de los werkman A. van T. uit Den Haag, die ervan beschuldigd werd de dertien jarige Kees van Delden een zodanige klap te hebben gegeven, dat deze eni ge ogenblikken later overleed. Het was allemaal begonnen met een huiselijk ruzietje tussen de dertien jarige Kees en de beklaagde, die kost ganger was bij de familie van D. en verloofd was met een der dochters. Kees werd driftig en gaf van T. 'n stomp in de maag. Deze sloeg toen de joiigen even met de gebalde vuist on der de kaak, met het genoemde nood lottige gevolg. De Officier noemde het gehele voor val uiterst tragisch. Hij eiste een ge vangenisstraf van drie maanden. DEHALVE de zusters, die gediplo meerde verpleegsters zijn en nog niet kunnen worden gemist, zijn na genoeg alle mannelijke en vrouwelijke religieuzen van Tsjechoslowakije naar de Noordelijke grensgebieden van N.- Bohemen en Moravië overgebracht, waar zij zijn geinterneerd. De Franciscanessen van Prerau (Prerov) en de Dominicanessen van Olmütz-Reptschein (Olomouo-Repëin) zijn in fabrieken van Noord-Bohemen tewerk gesteld. De fabrieksdirecteuren hebben zich herhaaldelijk met veel lof over het werk der zusters uitgela ten. Ja, zelfs kregen verscheidene zus ters het diploma „stoot-arbeidster" aangeboden, doch allen hebben eens gezind deze vorm van communistische onderscheiding geweigerd. In Philipps- dorp, een bekende bedevaartplaats, verrichten andere Franciscanessen, die niet meer in de fabrieken kunnen werken, huisarbeid. Zjj wonen in gebouwen, die voor de gewone bevolking onbewoonbaar zijn verklaard en teren voorlopig nog on de voorraad levensmiddelen, die zij hebben kunnen meenemen, doch deze slinken snel. Het is bijna niemand toe gestaan de zusters te bezoeken; uit gaan 'mogen zij slechts voor het doen van inkopen of om op de regerings- bureaux te verschijnen. Wat er met de oudsten onder hen is geschied, is onbekend. Onlangs zijn een aantal oudere zus ters, die niet meer in staat waren te werken, met onbekende bestemming weggevoerd, tijdens welke transporten er zes zijn gestorven. sus laten volgen. Tegen Kerstmis zullen de eerste 120 afgestudeerd zijn en het diploma ontvangen. Dan zullen de religieuzen door deze sur rogaat-verpleegsters worden ver vangen en de weg der internering opgaan. Met waarachtige heldenmoed heb ben de zusters tot op heden iedere deelneming aan vergaderingen, mani festaties, handtekeningeninzamelingen, petities, arbeidsbrigades en commu nistische optochten geweigerd. Zowel op de geïnterneerde zusters als op de nog vrije verpleegsters wordt zware druk uitgeoefend om haar te bewegen de kloosterkleding af te leg gen en een burgerambt in de maat schappij te aanvaarden. De regering gaat zelfs zover, dat zij bijzondere toe wijzing van kleding en schoeisel en een maand salaris van rond f 500.- in het vooruitzicht stelt, indien de zus ters bereid zijn naar hun familie te rug te keren. In Moravië echter heeft zich. voor zover bekend, nog niet één geval voorgedaan, dat een zuster voor deze verlokking is gezwicht. Zwaarder straf geëist Voals men zich zal herinneren heeft Eindhoven op 27 Mei j.l. een ru moerige avond beleefd. Militairen, die in het legerkamp te Oirschot voor herhalingsoefeningen onder de wape nen waren, zijn toen op en in de stra ten rond de Markt in botsing geko men met politie-agenten en maré- chaussées. Een en ander groeide uit tot een algemene vechtpartij, waarbij ook sommige Eindhovense burgers zich niet onbetuigd lieten. Een van de belhamels, de dpi. sol daat G. van D. uit Kampen verscheen gisteren voor het Hoog Militair Ge rechtshof. De Krijgsraad had hem tot zes weken voorwaardelijk veroordeeld met een proeftijd van twee jaar. De advocaat-fiscaal eiste thans een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden en onmiddellijke gevangenneming. Tot dit laatste werd door het Hof ter zitting besloten. In verband niet de feest dag van zal ons blad morgen, Donderdag, niel ver schijnen. SURROGAAT - PLEEGSTERS VER- TN October 1950 diende de dpi. soldaat C. van der M. uit Den Haag, bij de K. L. op Aruba (Ne derlandse Antillen). Op zekere dag kreeg hij van een korporaal be vel zijn „A-broek" aan te trekken (beste uniform). Aangezien zijn commandant hem op het hart had gedrukt, dat de „A-broek" onder geen voorwaarde gedragen mocht worden, weigerde van der M. het bevel op te volgen. Gevolg: vijf weken gevangenisstraf wegens het niet opvolgen van een bevel. Voor het Hoog Militair Ge rechtshof diende gisteren het be roep. „Ik dacht, dat ik die ver keerde order niet op mocht vol gen", zei de soldaat. De president was het niet eens met deze opvat ting. „Als u meent, dat een order ten onrechte wordt gegeven, be gint u met het bevel op te vol gen. Later kunt u u bij uw meer deren beklagen" De advocaat-fiscaal vroeg be vestiging van de door de Krijgs raad opgelegde straf. £)OOR HET LUID gerucht van de overwinning van Churchill in' Engeland is de redevoering, die de Franse Minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, voor de buitenlandse pers gehouden heeft, overstemd. Dat is enigszins te be treuren want, hoe belangrijk uit Europees oogpunt 't aan de macht komen van Churchill ook is, de door de heer Schuman ontwiikelde ideeën over een Europese federatie wijzen op een ontwikkeling van het Franse standpunt, die minstens even be langrijk is. Frankrijk eist voor zichzelf de eer op de eerste te zijn in het op de openbare markt brengen van plannen die leiden moeten tot een snellere Europese samenwerking. Zoals men weet is het ontwerp-verdrag voor een Gemeenschap van Kolen en Staal reeds plechtig getekend. Men weet ook echter, dat nog geen enkel land dit verdrag door zijn parlement heeft laten bekrachtigen. Zowel in als bui ten Europa begint men daarover een beetje ongerust te worden. Het eerste pl-an was nog niet uitgewerkt, of het tweede plan tot de vorming tot een Europees leger, gleed van de helling. Ook dit plan is nog niet klaar. En nu het derde plan van de heer Schuman, namelijk dé instelling van een boven nationaal politiek gezagsorgaan in Europa. Dit nieuwe plan wil de Mi nister zelf in de aanstaande vergade ring van de Raad van Europa verdé digen Dit nieuwe plan, zo erkent de Minister nu. ils een logisch uitvloeisel van het plan voor het Europese leger. Allen staat wel een beetje verbaasd, 1 als men dit zo plechtig hoort ver klaren. Een leger toch is -altijd een instrument, -dat zijn taak krijgt toege wezen door het politieke gezag. Hoe kan men een Europees leger scheppen zond-er aan een Europees politiek ge zagsorgaan te denken, dat aan dit Europees leger bepaalde opdrachten geeft en van de -andere kant de ge dragingen van di't leger controleert? In het begin heeft men gedacht, dat een speciaal daarvoor in het leven ge roepen Europees gezagsorgaan, dat een beetje zou lijken op het bestuurs lichaam van het Schuman-plan, deze taak wel zou kunnen vepvullen. Doch langzamerhand- schijnt men in te zien, dat de oprichting en de instandhou ding van een gewapende macht in Europa, die helaas door de Russische onbetrouwbaarheid sterk moet zijn, hopen geld kost en daardoor de eco nomische toestand van Europa zwaar beinvloedt. En daar het economische deel nauw verbonden is met het so ciale. ondergaat ook dit laatste er ern stige gevolgen van. Kortom, de in standhouding van een duur leger is een zeer ingewikkeld, samengesteld en moeilijk vraagstuk voor de afzonder lijke regeringen van Europa. Het ge zagsorgaan, dat aan dit leger leiding zal moeten geven, zal derhalve zo breed mogelijk moeten zijn samenge steld. Om het eenvoudig te zeggen, heeft de Franse Minister van Buiten landse Zaken betoogd, dat de nood zaak tot geweldige militaire inspan ningen om eventueel Europa te kun nen verdedigen, -de eenmaking van Europa vereist. Deze gedachte leeft reeds lang in de kringen van het ge wone Europese volk. Ook iln Amerika begrijpt men er niets van, waarom dut niet sneller gaat in Europa, maar er is nu voor het eerst een vertegen woordiger van een Europese Rege ring, die zelf met een plan komt aan dragen. Maar Frankrijk is niet de enige, want er zullen ook plannen komen uit Italilë en België, terwijl w ij weten, d-at de Duitse Bondskanselier, Dr. Audenau-er. voortdurend hierop de nadruk legt. Liet is interressant-, dat juist op dit moment Churchill de leiding in handen krijgt in Engeland, dezelfde Churchill, die in zijn beroemde rede in Zürich enkele jaren geleden op de eenheid- van Europa heeft aange drongen en dis in de Raad van Euro pa een triomphantelijk succes boekte met zijn voorstel tot oprichting v-an een Europees leger. De aanstaande zitting van de R3ad van Europa, die 26 November beginnen zal. belooft daarom uiterst belangrijk te worden. De tegenwerking van de Engelse Labour-mensen in Straatsburg, die zo'n beetje uitgingen van het idee slechts een socialistisch Europa kan ons redden, zal nu wel voor een goed stuk verdwenen zijn. Reeds heeft de conservatieve afgevaardigde MacMi-1- lan (thans ook minister geworden), die in de Raad van Europa een belangrijke rol speeit, gewezen op het Nederlandse voorbeeld in de deelname aan de Europese plannen: eerst voor zichtig en terughoud-end, zonder z'ch aan iéts gebonden te voelen en da-a - na geestdriftig meewerkend. Dat had den wij als Engelsen ook moeten doer., is zijn mening. Men make zich echter geen al te grote illusie, want dezelfde MacM 1- lan heeft tegelijkertijd verklaard, da' het Engelse volk nooit een federale grondwet of iets dergelijks zou kun nen accepteren. Maar dit ia het ju s. waar de Franse Minister in zijn laa'- ste verklaring naar toe wil. Zijn C. onoverbrugbare tegenstellingen? D: oplossing zal misschien gevonden wor den door binnen het raam van ce Atlantische gemeenschap de idee van de drie peilers uit te werken, waar door 'n Europese gemeenschap op het vaste land' komt te staan naast een Amerikaanse en een derde, die ge vormd wordt door Engeland en zijn Dominions. De laatste twee bestaan reeds, moge de eerste, de Europese, snel tot stand komen DR. \V J. SCHUIJT. Franse commissaris gedood

de Stem | 1951 | | pagina 1