1 SPIONNAGE IN ONS LAND ellende Leden van de Tsjechische Geheime Dienst in actie Wij zijn de keurtroep van Satan" Weer brede basis De Schelde-Rijnverbinding Verzetshelden werden geëerd r dingen ermoorcl in 'goslavië De regering doet onthullingen over: Samenzwering in Indonesië Thiessen contra Westerling Noordatlantische verdediging Strijdpunt onbeslist Zo wordt de Oost-Duitse jeugd vergiftigd! ngton aan Bhènmatiscïo DAGBLAD VOOR ZEELAND ARKTEIN „De dode brievenbus" DE FILM OVER KARDINAAL MINDSZENTY Raad van Belgisch bedrijfsleven stelt zijn eisen Overwegend droog Om mee uit vissen te gaan Nederlandse bedrijven in Indonesië IN BREDA'S GEMEENTEHUIS WERDEN MO BI LIS A TIEKR U IS EN UITGEREIKT Enkele posthume onderscheidingen Dit mag ons geen uur meer met rust laten Bedevaart op bevel.... Motorrijder zonder armen ZEVENDE JAARGANG No. 2137 Voor Cod, Koningin en Vaderland litaire instellingen in ide te Washington te ldaar in gesprek met en luit. A. F. Eibers, en wat hij ter beschik- Zegge en schrijve 150 and.daar moet alles enz. Kan daar iets van ts heeft of ecji motor, ke onder de arme ke- rwijs, de hoop van de 1 een deplorabele toe- het geld ontbreekt. Er (ymnasia en 10 lagere nu nog één gymnasium icholen en hoelang zal redden? 2 gegadigden konden studie voortzetten, en Werkstudenten in de mis van het woord. De doet iets, de rest ver- lf, autopoetsen, schoen- nmaakwerk bij nacht in kazernes, stoken enz. oet het nodige geld bfj- ]d wordenja, men brandnetelplukker met >g goed 1 mrk. voor ;ens 10 kilo brandnetels ;el meer kunnen neer- :h wil me beperken. Is :er dan genoeg? advertentie) zichzelf in t>o weg. naakt ze ooit tot plaag laving. zoudt ge bij de pakken Er is toch Kruschen minerale zouten van ren Uw bloedzuiverende name Uw lever, nieren ;n juist datgene aan ver- rgie, nodig om alle aan- le bloedso/r>J<7Qp te ont- ardoor voorkomen wordt ikkende zuren en andere n zich gaan vastzetten en •orden van Uw pijn en uschen bracht vele tien- jders aan rheumatische ie hele wereld uitkomst, verlichting van Uw pijn nijn. 286-00 r doodgeschoten OR van Preska in Joego- ralentin Oblak, is in zijr noord, 's Nachts werd o. i de slaapkamer van pas geklopt. In de veronder men hem kwam roepe bij te staan, opende d raam. Onmiddellijk vic roffen door het kruisvuu uipmoordenaars. Hij wa rweet de politie aan pas dat hij van zijn kerk een rgaderplaats maakte. Re- i van de kansel af een ft voorgelezen, dat onder door de huisvaders der waarin de autoriteiten van rd verzocht, aan de paf- iming te verlenen het ca- derricht in de school onderricht was hem reedt verboden. uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16. Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr. A. J. J. M. Mes. Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende. P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij nlet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 HePHdFEm Aa HM HM 9"^ V - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 TeL 102 - (Bijbureaux: TERNEUZEN. Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat ^TeL DINSDAG 30 OCTOBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.73 per m/m). Voor advertenties van plaatselijk» aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede» delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan» zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. no. 35) 26 Oct. Grote veiling. ireinetten A 4343.10, BC 39.70, II 20.40—20,70, grot abriek 13.60—23.10. val 15.40 han A 5290—53, BC 52.50— —48.20. II 24.80, Sterappels r0—49.50, I 44.10—46.20, II 23. lolland A 40.75, BC 34.70— II 21.30, Brab. Bellefleur I 15,40—15,60, Dubbele Bel- 28.40 II 17.30, Schone von 34.20, BC 29, II 18, Jacq II 14, Zoete Ermgaard A 25.50, Pomme d'Orange I Golden Delicious A 46.10, ,10, II 22.90; Zuccalmaglio- Peren: Beurré Alexandre IC 56.10, I 49.10—57, Zwijndr. 7.20, BC 48.10. I 43.60, II 21.30 tesse de Paris A 45.70, BC 38.3040.75; Jodenpeer 1 ïveau Poiteau I 30.05—34.90; rsuikerij I 26.20; Kleipeer I Gieser Wildeman I 42.80— Remy I 34.20—35, II 26,70; 28.90—30.05, II 26; Zure .20—6.40, alles per 100 kg.: J: Cox Orange Pippin 42— 11—30, Brab. Bellefleur 9- Zoet 7—22, Zoete Ermgaara Pigeon 1930, Pomme d Jonathan 12—39, Glorie 1' ■21, Campagnezoet 12 ,fi' lefleur 13—16, Ontario 1D' 18—42, Rembour Mort^ Delicious 17—36, Fr*nf,. Jacq Lebel 5—12, Zoete Transparant de Cronsel il 10—17. Peren: Comtesse o* Jodenpeer 923, Conféren^ ré Alexandre Lucas l1 g' jnpeer 1131, Pondspeer Remy 12—28, Kleipeer 9— eman 21—39, le Cure zu— 28—45, Beurré Clairgeau •suikerij 11—23, Legipont J Cornice 26—56. alles per «gj Jien 7—9'/», Prei 19—2°. Roj* 5avoye kool 9—14, Spruit f 61—78, Tomaten 38—39' A Kroten 9' Dubbele Prince 87. alls per k.g.: Bloe™k£/ selderij 6—7i/2, Kropsla 5 a uk; Diversen; Bramen 75—1.02, Mispels 17—28.a» loten 2—2.40 per 100 stuks. (—33 per pot. TN DE ZOMER van 1950 kreeg de Binnenlandse Veiligheidsdienst van ons land een vermoeden, dat een Tsjech, die Nederland bezocht en als reden van zijn bezoek opgaf, controle van de boek houding van de Tsjechische legatie, in werkelijkheid iemand was van de Tsjechische Geheime Dienst, die onder valse naam naar Nederland reisde en tot taak had daar een spionnage-netwerk op te bouwen. Dit is gisterenavond door de regering meegedeeld in verhand met geconstateerde spionnage-activiteit in ons land. r\E NAAM waaronder deze Tsjech reisde, was dr. Oldrich Neumann, doch later bleek, dat hij ook bekend stond onder de namen Tlamicha, Ing K. Jakubec en Jirkovsky. Soms duid de men hem aan als Rosa. Het was een slanke ongeveer 30- jarige jongeman. Hij droeg een bril en had een groot litteken van de rech ter mondhoek naar het midden van de wang. Hij maakt deel uit van een van de geheime diensten der Tsjechi sche regering en wel die van het mi nisterie van binnenlandse zaken. Toen Neumann begin 1951 opnieuw naar Nederland kwam, werd hij ge volgd, hetgeen niet eenvoudig was. Wanneer hij zijn hotel in de Molen straat in Den Haag verliet, keek hij eerst voorzichtig om zich heen, om daarna een bepaalde richting in te slaan. Onderweg maakte hij zo nu en dan zijn veters vast en keek daarbij achter zich om te zien of hij ook ge volgd werd. IN EEN DANCING Deze berichtgeving geschiedde vol gens het systeem van de „dode brie venbus". Er kon n.l. worden geconsta teerd, dat de Nederlander op een avond een ogenschijnlijk leeg sigaret tendoosje deponeerde in een tramhuis je op een der drukste punten van Den Haag. De B.VJD. wist de inhoud van het doosje, n.l. een op zeer dun papier in het Duits geschreven bericht, te fotocopiëren. MET KAUWGUM QP regelmatig terugkerende tijden werd telkens op geheel verschillen de plaatsen in Den Haag op soortge lijke wijze een bericht gedeponeerd, soms in een toilet van een lunchroom, dan weer achter een brievenbus met kauwgum bevestigd. Uit de inhoud van deze berichten, blijkt duidelijk de bedoeling om aan de Tsjechische Geheime Dienst te doen toekomen inlichtingen van ver trouwelijke en geheime aard. MICROFILM PER BRIEF KAART plaats waar gewoonlijk de postzegel wordt geplakt) en daarna werden de twee helften weer op elkaar geplakt. Deze briefkaarten werden per brief naar Nederland gezonden, hier van 'n postzegel voorzien, die precies op de haast onmerkbare verhevenheid werd geplakt en daarna werd de briefkaart door de handlanger van Neumann hier te lande aan het adres van König ver zonden. CHANTAGE MEUMANN zond o.a. instructies naar Nederland om hem volledig op de hoogte te houden van de zwakke pun ten in het privé-leven van Nederlan ders, die om de een of andere reden naar Tsjecho-Slowakije kwamen (fi nanciële positie, drank, vrouwen enz.) teneinde daarvan gebruik te kunnen maken en hen eventueel in een val te lokken. Hij zou deze personen dan door middel van chantage dwingen om voor zijn spionnage-organisatie te wer ken. Behalve belangstelling voor Neder landse geheimen, bleek Neumann's ar beidsterrein ook op internationaal ni veau te liggen. Zo probeerde hij om via Nederlandse kanalen inlichtingen te verkrijgen over de besprekingen die door de Nederlandse delegatie in Lake Success werden gehouden. O.A. BELANGSTELLING VOOR „DE SCHELDE" ""TEVENS kwam aan het licht, dat ook de Tsjechische militaire attaché's Horsky en Hoppe zich aan spionnage T\ESONDANKS kon worden gecon stateerd, dat hij in een dancing een bespreking had met een Neder lander, wiens identiteit later kon wor den vastgesteld. Deze Nederlander, die zich König noemde, had enige jaren na de oorlog in Praag verblijf gehou den en het is later komen vast te staan, dat hij reeds in die tijd voor de Tsje chische Geheime Dienst heeft gewerkt. De vrouw van König werkte op de Ne derlandse legatie. Enige maanden later kreeg men ze kerheid, dat bedoelde Nederlander in derdaad op clandestiene wijze berich ten doorgaf, die kennelijk bestemd waren voor de Tsjechische Geheime Dienst. OP DUIZEND MANNEN waren er in 1942 in ons land 1006 vrouwen. In 1947 waren het er 1009. Past op vrouwen, dat het niet zakt beneden 1000, want dat zou een vrouwentekort betekenen. EEN DRIELING is te Delft geboren bij de familie ds. H. van Leeuwen. Het zijn drie jongens, resp. 1500, 1500 en 1250 gram. Moeder en zonen ma ken het goed. Een jaar geleden zag in deze vruchtbare stad ook al een drieling het levenslicht. 1000 WONINGEN zal Amsterdam meer kunnen bouwen, omdat de premie-le ning van 10 millioen overtekend is. EDEN, de nieuwe Britse minister van buitenlandse zaken, vertrekt volgende week naar Parijs ter bijwoning van de algemene vergadering der Verenig de Naties. T)E instructies, welke de Tsjechische Geheime Dienst aan König deed toekomen, werden op gecamoufleerde wijze verzonden. Neumann liet zich uit Nederland een aantal onbeschre ven prentbriefkaarten toezenden. De rechter bovenhoek van deze briefkaar ten werd gesplitst en tussen deze bei de delen werd een miorofilm, waarop instructies stonden, ingebracht (op de LIET Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters (P.v.d.A.) heeft aan de minister gevraagd, op welke gronden de centrale filmkeuring heeft toege laten de film „Raad der goden", waar in aan Amerika een gefingeerde ge mene rol wordt toebedeeld. En waarom zo vraagt hij werd de film „Schuldig aan verraad", wel ke handelt over het in werkelijkheid in Hongarije gevoerde proces tegen kardinaal Mindszenty niet toegela ten? TjE centrale raad van het bedrijfsle ven in België spreekt zich uit voor een rechtstreekse verbinding tussen de Schelde en de Rijn en stelt vast, dat de sluis en het kanaal van Ter- neuzen in de huidige toestand niet langer aan de behoeften van de mo- scheepvaart beantwoorden. De problemen van de Schelde-Rijnverbin- aing van de Stop van Ternaaien en van de toegang van Gent tot de zee moeten verbonden blijven. legt de raad de nadruk op de noodzakelijkheid, ten spoedigste de rechteroever van het kanaal van Ter- neuzen m gereedheid te brengen, daar van STRENGE VORST zal er komen in de tweede helft van November. In December neemt de kou toe. Dan volgt zachter weer. In Februari en Maart is het vinnig koud tot half April. Mei en Juni zullen mooi zijn. Juli behoorlijk en Augustus zeer warm. De herfst van 1952 zal zijn als de huidige. Dit voorspellen Belgische weerkundigen. STERFGEVALLEN tengevolge van mond- en klauwzeer hebben zich in ons land van 14-21 October voorge daan bij 8 runderen, 11 kalveren en 7 biggen. NAHAS PASJA, de premier van Egyp te heeft de stuwdam van Edfina, die door Nederlanders en Fransen is ge bouwd, geopend. AMERIKA heeft aan Perzië en Enge- 'and verzocht een regeling te treffen voor de twee millioen ton olie, die oog in Abadan liggen opgeslagen, "aarde: 40 millioen dollar. 67 PUNTEN bevat nu reeds de agen da voor de algemene vergadering van dc Verenigde Naties, die volgende oiaand te Parijs wordt gehouden. DE KORTSTE luchtvaartroute is van irmingham naar het vliegveld Elm- °co (6.5 k.m.) Dagelijks wordt er een passagiersdienst per hefschroefvlieg- tuij ■S gevlogen. Weersverwachting, geldig tot he- aenavond: Aanvankelijk op enkele plaatsen ochtendmist, overigens wisselend newolkt en overwegend droog J'e.c,r-Matige tot zwakke wind uit cuidelyke richtingen. Weinig ver andering in temperatuur. Vandaag: zon onder: 1718 maan op: 7.31 uur. Morgen: Zon op: 7.31 onder: 17.04 uur. uur; uur; Maan Men wilde in Augustus republiek omver werpen T")E minister-president van Indonesia, dr. Soekima, heeft onthuld, dat er „een conspiratieve beweging met steun uit het buitenland" gaande was, die aanslagen beraamde op het leven van president Soekarno, vice-president Hatta, diverse ministers en oud-minis ters. Deze verklaring werd gegeven in antwoord op een interpellatie over de arrestaties en razzia's, die door de regering omstreeks medio Augustus van dit jaar in Djakarta, Medan en andere plaatsen zijn uitgevoerd. De gevangenen hebben reeds bekend. De actie had ten doel liquidatie van de republiek. deze de nieuwe nijverheidszone de haven zal worden. Dit deelt „La Metropole" mee naar aanleiding van een rapport, dat ge noemde raad heeft ingediend bij de Belgische minister van verkeerswe zen. Economische partij eist maatregelen ]""\E economische partij van Indone- sië dringt er bij de Indonesische regering op aan, maatregelen te ne men tegen het verschijnsel, dat za ken en bedrijven van gerepatrieerde Nederlanders overgaan in niet-Indo- nesische handen en meestal worden opgekocht door middel van gelden, die naar de partij meent zeer wel mogelijk op illegale wijze het land zijn binnengekomen. hebben schuldig gemaakt, waarbij ook ons land betrokken was. Er zijn foto's gemaakt van de vlieg velden in ons land. Grote belangstel ling werd getoond voor de Fokker fabrieken, de sluizen van IJmuiden en de havenwerken van Hoek van Hol land. Hoppe heeft aan een tussenper soon in ons land vele vragen gesteld. Deze gingen o.a. over bruggen, viaduc ten, verkeerswegen, kazernes, samen stelling van divisies, strategische lig ging van verschillende plaatsen, over vliegtuigbouw bij de Schelde te Vlis- singen, de D.A.F.-fabricken te Eind hoven, electrische centrales en nog ve le andere instellingen van militair en burgerlijk defensie-belang. Eis afgewezen T\E president van de arrondissements- rechtbank te 's Gravenhage heeft gisteren uitspraak gedaan in de vor dering, door de heer J. Thiessen inge steld tegen de ex-reserve-kapitein van het KNIL, P. R. Westerling. Thiessen had Westerling aangeklaagd wegens aanranding van zijn (Thiessen's) goe de naam, o.a. omdat volgens Wester ling Thiessen gelden, ingezameld voor Westerling's actie in Nederland en In donesië op onjuiste wijze zou hebben aangewend. De rechtbank heeft Thiessen in zijn vordering niet ontvankelijk verklaard en hem veroordeeld tot betaling der kosten van het geding. Spoedige toetreding van West Duitsland TN Westduitse regeringskringen hoopt men, dat bondskanselier Adenauer Woensdag met de geallieerde Hoge Commissarissen het verdrag zal slui ten, waarbij West-Duitsland wordt toe gelaten tot het Noordatlantisch verde digingsstelsel. De enige mogelijkheid is nog, wat er moet gebeuren bij binnenlandse on geregeldheden. De Westduitse regering wil in dat geval zelf de noodtoestand afkondigen en desnoods hulp inroepen der geallieerden. De laatsten willen dat aan zich zelf houden. Toezicht Credietwezen voor lopig met tijdelijk karakter TN een Nota van Wijzigingen zijn nu de toezeggingen verwerkt, welke de minister van Financiën deed met betrekking tot het Wetsontwerp Toe zicht Credietwezen aan de vaste Ka mercommissie. O.a. wordt nu de gel digheidsduur der wet beperkt tot 1 Januari 1956, terwijl de considerans vermeldt, dat hiermede beoogd wordt met de wet ervaring op te doen. Het strijdpunt of de voor de Neder' landsche Bank gevraagde bevoegdheid tot 't geven van algemene voorschrif ten een tijdelijk of een blijvend ka rakter behoort te hebben behoeft dus thans niet beslist te worden. De Gouverneur van de Nederlandse Antillen, mr. A. A. M. Struycken, in de „stuurhut" van de z.g. „Linktrainer" waarmee blindvliegen op de grond wordt beoefend, tijdens zijn bezoek aan het vliegveld Hato nabij Willem stad (Curacoa). Links de nieuwe directeur van de K.L.M. in West-Indië, de heer M. Koster. PDE RECEPTIEZAAL van het Bredase gemeentehuis heeft zich Maandag middag de plechtigheid voltrokken van de uitreiking van een groot aan tal mobilisatiekruisen. De namen van degenen, die thans voor deze noder- scheiding in aanmerking kwamen, noemden wij reeds in onze ednte van 25 October. De bijeenkomst, die onder leiding stond van Breda s burgemeester, Mr. Dr. Claudius Prinsen, droeg een stijlvol en waardig karak ter. De me tpalmen versierde zaal was geheel gevuld met degenen, aan wie het mobilisatiekruis zou worden uitgereikt. „Ik stel mij voor", aldus opende burgemeester Prinsen de bijeenkomst, „dat ge als bij toeval en geleidelijk aan in de illegaliteit gekomen bent. Ge begint met een bonkaartje, dat ge aan de buurvrouw moest afgeven, en ge eindigt met bijvoorbeeld een over val te plegen op een distributiekan toor. Men heeft dit gedaan, omdat men gedrongen werd door de liefde voor het vaderland. Want niet de be loning is de prijs, die ge bedongen hebt. Wel echter het feit, dat ge aan deze arbeid hebt mogen deelnemen. Die geheel buiten de illegaliteit hebben gestaan, hebben een groei proces bij zichzelf gemist van vrees tot moed. Zij hebben iets gemist van het wereldgebeuren, waardoor ille gale werkers wellicht ook het best de moeilijke periode na de oorlog hebben kunnen begrijpen. In feite had ik veel meer kruisen moeten uitreiken. Laat niemand ons dit kwalijk nemen. Daarom zou ik deze onderscheidingen, welke U wor den uitgereikt, mede willen zien als eerbetoon aan degenen, die om wat voor reden ook vergeten zijn. Een bijzonder woord richtte burge meester Prinsen tot de nagelaten be trekkingen van degenen, die posthuum onderscheiden werden. „Door de tijd heen valt het licht der geschiedenis nog groter op hen, die gevallen zijn." En tot de nabestaanden zeide hij: „Gij hebt het puik van Uw aardse schat aan het vaderland geofferd." Onder doodse stilte werden daarop de namen voorgelezen van hen, die de onderscheiding namens een omge komen familielid in ontvangst kwa men nemen. Burgemeester Prinsen reikte hen met een zwijgende hand druk de versierselen uit. Nadien wer den enkele ogenblikken stilte in acht genomen. Mevrouw van der Hooft, echtgenote van Willemstad's burge meester, declameerde ondertussen een verzetsgedicht, waarin de geval lenen werden geëerd. Toen riep burgemeester van der Hooft een voor een de namen af van hen, die de onderscheiding zou wor den uitgereikt. Ieder speldde burge meester Prinsen het oorlogskruis op. Velen van hen kregen een applausje, zo ook mevrouw Van der Hooft, tot wie de heer Prinsen zei: „Wij eren hierin ook Uw man en daarom nog een extra klapje voo' U beiden." Burgemeester van der Hooft memo reerde, dat het een overwinning was geweest voor deze mensen om naar hier te komen. Men heeft dit werk in de bezettingstijd namelijk alleen gepresteerd voor God, Koningin en Vaderland. Wij l.ebben ons voorgeno men alles te vergeten, behalve de nagelaten betrekkingen. In dit ver band vroeg burgemeester Van der Hooft zich af hoevelen de stichting 40-45 metterdaad steunen. Hij reve leerde tevens het moeilijke werk van burgemeester Prinsen, die toentertijd in Roosendaal aan het hoofd der ge meente stond. Als herinnering hier aan bood hij zijn collega uit Breda de puaquette van de L.O.K.P. aan. DE LABOUR-PARTIJ heeft de zetel van de Schotse eilanden behouden. De verdeling van 624 van de 625 ze tels in het Lagerhuis is als volgt: Conservatieven 321 (netto winst 23, absolute meerderheid 19), Labour 294 (netto verlies 20), liberalen 6 (netto verlies 3), overigen 3. „WIR SIND DIE ELITE SATANS", zei haarscherp een Sovjet-generaal in Oost-Berlijn tot een priester. Daar voegde hij niet minder scherp aan toe: „En jullie, durven en kunnen jullie nog zeggen, dat je keurtroepen bent van God?" In hoeverre deze man met zijn kijk op het Westen en de christelijke beschaving gelijk had, kannen we hier rustig in het mid den laten. Feit is, dat hij het aldus meende te moeten formuleren. Feit is ook, dat er in zijn uitspraak voor ons een harde en behartens- waardige les zit. De trotse man in het midden, die naar de 70 pond zware baars kijkt, is niet de vanger van dit pracht-exemplaar. Dat is zijn vrouw. Het Hollywoodse echtpaar Humphrey Bogart en Lau ren Bacall, want dat zijn ze, zijn op een wekenlange expeditie in de oer wouden van Afrika, waar de nieuwste film van Humphrey „The African Queen" van plaatselijke kleur voor zien wordt. Dc reuzenbaars werd ge vangen in het Albertmeer in Brits Oeganda. MT/E HEBBEN ons dezer dagen uit w beroepsplicht bezig gehouden met de Oostpriesterhulp. We zijn gaan zien en luisteren, toen in de Abdij van Ber ne de „rijdende kerken" terugkwa men. We hebben daaruit de conclusie getrokken, dat hier een zo groot en belangrijk probleem voor ons ligt, dat beroepsplicht slechts een armzalige uitweg is om ons ermee bezig te hou den. Het mag ons bij wijze van spre ken geen dag en geen uur meer met rust laten. We moeten tenslotte kun nen zeggen: we kunnen vanwege het denken aan dit probleem niet meer eten en niet meer slapen. We moeten rusteloos zoeken naar de evangelische eenvoud en liefde, die ons in staat moet stellen de moed op te brengen er zonder rust of duur ons mee te bemoeien. Want het probleem zelf, wanneer het eenmaal in alle omvang en diepte voor ons is opgerezen, zal ons niet meer met rust laten. Waar gaat het dan eigenlijk om? We spraken er uitvoerig en indringend over met „der geistliche Rat" Polzin uit Berlijn. Hij heeft de zorg voor de priesters in de Oost-zone. Dat wil zeg gen, dat hij het zoveel mogelijk moet zien te bewerken, dat deze priesters hun normale arbeid kunnen verrich ten. Hij zit zo diep ondergedoken in de vraagstukken, die samenhangen met de Sovjettisering van Oost-Duits- land en de terugslag daarvan op de geloofspractijk daar van priesters en gelovigen, dat men stil wordt van ont zag, wanneer hij aan het vertellen is. PRIESTER ("\F ER in Oost-Duitsland een kerk- vervolging aan de gang is? Bij het antwoord van Polzin weten we plotse ling, dat we te doen hebben met een priester van ongemeen formaat, met een verbeten frontstrijder, die zich iedere seconde bewust is de plaatsbe kleder te zijn van Christus zelf, inzo- verre hij de zware zending heeft te le ven en te werken „temidden van de heidenen". „Nee, een geloofs- of kerkvervol ging in de directe betekenis van het woord is daar niet. Er is, binnen de beschikbare eigen ruimte van iede re parochie de vrijheid van het woord. We kunnen dus vrijelijk geloofswaar heden en katholieke zedenleer verkon digen. We kunnen ook rechtstreeks tegen het Marxisme ingaan". Een beetje verwonderd zijn we toch wel over dit antwoord. „Vergeet niet", zegt de priester Pol zin dan met de meeste klem, „dat met oneindig geduld en met een „voorbeel dig" raffinement gepoogd wordt de jeugd te veroveren. Oost-Berlijn in 't bijzonder en Oost-Duitsland in het al gemeen is voor de Sovjets een ge vaarlijk en teer punt. Het is ais het ware een uitkijkpost. Wat daar ge beurt, kan (en is ook in de regel) bin nen enkele uren in West-Berlijn be kend. Een kerkvervolging in de let terlijke zin van het woord, is daarmee ondenkbaar geworden. Het tegendeel moet „gepropageerd" worden. Om een voorbeeld te noemen: de Sovjet-autoriteiten hadden gehoord dat in West-Europa veel bedevaarten zijn. In het Oosten was er nooit een, al was het alleen maar, omdat er geen bedevaartplaats isWelnu, hij vroeg mij de betekenis van een bedevaart. Ik vertelde hem, dat een grote menig te dan bijeenkomt om te zingen en te bidden. Zijn reactie? Ik kreeg het bevel om bedevaarten te organiseren met als gevolg, dat thans regelmatig vele duizenden bijeenkomen bij offi cieel „voorgeschreven" katholieke godsdienstige bijeenkomsten oftewel „bedevaarten". ONDERWIJS A/IAAR godsdienstonderwijs op de scholen is er daarentegen helemaal niet. Wij kennen in Oost-Duitsland de „Zentralschule". Daar is het pro gramma zo overladen, dat er eenvou dig geen tijd voor de godsdienst over blijft. Wel natuurlijk voor materialis tische en Marxistische levensbe schouwing, die trouwens in iedere les wordt „toegepast". Bedenk bo vendien, dat voor iedere 30 of 40 "dor pen één priester beschikbaar is, die regelmatig iedere Zondag 3 of 4 H H. Missen leest. In al die dorpen is niet eens een kerkVoor onze 2.100.000 katholieken hebben we 1350 priesters. Om het meest dringende, het onontbeerlijke dus, te kunnen doen, zouden we nog minstens 500 priesters meer moeten hebben! Toch ben ik optimist, besloot de eer waarde heer Polzin. We mogen nim mer vergeten, dat in de hele ellendi- ee situatie juist onze grote kans ligt De Sovjets durven niet openlijk te gen ons in te gaan. Zo gaan we ko mend voorjaar drie algemene katho lieken-dagen organiseren met toestem' ming van de Sovjets. We krijgen de kans om onszelf rijp te maken voor een standvastigheid in het H. Geloof, zoals niet veel mensen krijgen. Dat is niet anders dan een oneindig grote genade van God. Daarom moeten we nog dankbaar zijn in ogenblikken, waarop het ons te erg schijnt te wor den. Maar ach, dan juist komt er bij na altijd onverwachte hulp van bui tenaf, vanuit Nederland bijvoorbeeld via de Oostpriesterhulp. Als de men sen eens beseften, hoe belangrijk het is de „atmosfeer" christelijk te hou den, dan zou men niet van ophouden weten bij welke hulpactie dan ook. Want daarin alleen ligt het enige tref zekere wapen tegen het communisme en onzezegepraal. rtE 31-jarige koopman Paul Lundkvist uit Valliden in N.- Zweden, die op 8-jarige leeftijd door een ongeluk zijn beide armen verloor, heeft vergunning gekre gen voor het besturen van een licht motorrijwiel. De provinciale Staten hadden zijn aanvraag afgewezen, maar de regering gaf hem, na een afgeleg de proef, de verlangde toestem ming. Lundkvist bestuurt zijn motor met de schouders. Hij geeft gas met zijn kaak, de versnellingen en de remmen bedient hij met de voe ten en de claxon met zijn knie. Hij ontwierp zelf de installatie. TAE leiders van vier grote partijen en de heer Korthals, die de heer Oud verving, hebben hun naam gezet onder een lijvig Voor lopig Verslag, dat weergeeft wat er in de afdelingen der Tweede Ka mer is te berde gebracht over de Rijksbegroting voor het jaar 1952. Hierin ziet men de voorposten gevechten geleverd vóór de grote begrotingsslag, welke de volgende maand in de Tweede Kamer begint. Op tal van punten komt nogal wat meningsverschil tot uiting. Er is zelfs één lid, dat er behoefte aan voelt, om uitvoerig en op bittere toon nog eens de hele loop van za ken ten aanzien van Indonesië op te rakelen en daarbij alle partijen, de P.v.d.A. voorop, in gebre1 - te stellen. Practische betekenis 't dat natuurlijk niet, tenzij a kiezingsgeschut. WAN meer belang is wat er gezegd wordt over de samenwerking in de toekomst. Vele leden, waarin men zonder veel moeite de K.V.P.-fractie kan herkennen, spreken weer hun voorkeur uit voor de brede-basis- politiek. De practijk van de laatste jaren heeft hen zelfs in deze over tuiging gesterkt Ze menen aange toond te zien, dat er bij politieke zelfbeheersing gezamenlijk concrete beleidslijnen te trekken en ge wichtige practische maatregelen tot stand te brengen zijn, welke alle samenwerkenden bevorderlijk ach ten aan het algemeen belang. Ze geven echter toe, dat er ook teleurstellingen te boeken, zijn, maar dat komt dan, zo menen ze, omdat niet iedereen zich achteraf houdt binnen het kader, waarin men zich aanvankelijk heeft ge schaard. Voorbeelden te over: de afwij zende houding van de liberalen tegenover de wet op de P.B.O., het verwekken van een Kabinets crisis, gemis aan bewaking van 't grote gezin tegen onevenredige achteruitgang bij de consumptie beperking, de interpellatie-Neder- horst over het prijsbeleid, de hou ding van de liberalen en een deel der C.H. tegenover de belasting verzwaringen, het beschuldigen van andere partijen, dat ze de ar men willen plukken en de rijken sparen. De katholieke fractie wil met haar pleidooi voor de brede basis niet zeggen, dat ze zich behoort te onthouden van medewerking aan een Kabinet, waarin de brede basis niet verwezenlijkt zou zijn. Neen, zij meent, dat die medewerking al leen maar geweigerd kan worden, wanneer zeer ernstige bezwaren tegen het Regeringsprogramma daartoe zouden nopen. Als prac- tisch voorbeeld van toetsing ten deze noemden zij het onderwerp der gezinspolitiek. Voor die brede basis ook wel nationaal kabinet genoemd blijkt men dan van verschillende zijden eveneens geporteerd te zijn. Ver schillende zijden, t.w. de A.R., de C.H. en de V.V.D. Maar men zag in het huidige kabinet zo'n nationaal kabinet niet. Men had in het kabi net niet voldoende tegenwicht ge zien tegenover de invloed van de K.V.P. en de P.v.d.A.. De V.V.D. stipuleert bovendien nog eens na drukkelijk, dat ze aan een partij genoot wel het advies kan geven in een kabinet zitting te nemen op grond van een bepaald program, maar dat de fractie dan toch niet in alles aan dit program gebonden is. De fractie van de P.v.d.A. ver klaart zich in beginsel niet tegen de brede basis, doch zij ziet daarin, gezien de praktijk, niet veel heil. Er is een grens aan de mogelijk heid van compromissen, zo zegt zij, indien men een duidelijk en krach tig beleid wil kunnen voeren. Het verwijt van: „Pluk de armen, spaar de rijken" was niet voor de K.V.P. bedoeld. De interpellatie-Neder- horst wilde alleen maar waarschu wen tegen een prijsverhoging, welke de consumptiebeperking te groot zou maken. En zo worden er nog wat sussende geluiden gehoord. ^Is men dit alles zo verneemt, krijgt men niet de indruk, dat er veel in de verhoudingen aan het veranderen is. De P.v.d.A. vertoont weliswaar neiging om te zeggen, dat het nu welletjes is geweest met de brede-basispolitiek, terwijl de K.V.P. duidelijk maakt: We zijn er niet aan getrouwd, we doen aan 'n andere combinatie ook mee, als het regeringsprogramma maar voldoen de met het onze overeenstemt. Dit was echter al wel bekend. Het is alleen maar de vraag, of de verkie zingscampagne en de verkiezings uitslag nieuwe elementen opleve ren, welke een andere toestand scheppen. Zo kunnen we ons voorstellen, dat daardoor voor de K.V.P. het zwaarste accent moet verlegd wor den van de voorkeur voor de brede basis naar de stelling: „We kun nen ook anders." Men weet bijvoor beeld nooit, of in de P.v.d.A. de stroming-Goedhart, die de samen werking met de K.V.P. in genen dele bemint, niet belangrijke ver sterking zal kunnen krijgen. Naar onze smaak kan in de ver kiezingscampagne der K.V.P. dan ook de samenstelling der toekom stige regering het best als open te blijven vraag aangediend worden. Dit moet het uiteindelijk beslis sende criterium zijn: Hoe verwe zenlijken we zo veel mogelijk van ons program, een program, dat naar onze vaste overtuiging het best van alle is afgestemd op het algemeen belang.

de Stem | 1951 | | pagina 1