„Ik hoop U van dienst te kunnen zijn" OM DE SCHAT van Kapitein Kidd Engeland ontwaakt KABINETSFORMATEUR CHURCHILL (318 zetels) tot juichende menigte: De roekeloze weggebruiker" Madame Wong beheerst Zee r GESPREK MET STALIN Smokkel-Wild-West in Amsterdam Distributie van veevoeders Onaanvaardbaar geacht DAGBLAD VOOR ZEELAND DEZE WEEK DE LAATSTE STAND KEIZERLIJKE ZORG Duidelijke doch kleine zege der Conservatieven HET EGYPTISCHE STANDPUNT Onvermijdelijk GESNEUVELD IN KOREA De REGERING maakt bekend, dat tot haar leedwezen ge sneuveld is op 15 October jl in Korea de korporaal A. Ch. Krijgs man, geboren te Medan on 27 April 1924. v I PROF. ROMME j Het regendegouden horloges j Overwegend zonnig Dr. J. F. G. M. de Meijer curator MICK Mmmm De 2200 onbewaakte overwegen Linkse aanvallen op H. Mis voor Petain Vijftien avonturiers storten zich in gewaagd experiment Help mij uit mijn rolstoel BIJ EEN vermoedelijke waarde-be- paling van de toekomstige Britse politiek mag men vooral niet verge ten, dat het thans op de eerste plaats gaat om het Britse prestige. En daar toe behoort wellicht ook een poging van de oude oorlogsleider, om per soonlijk met Stalin in verbinding te treden, teneinde de spanning Oost- West te verminderen, zo mogelijk op te heffen. Volgens logische lijn zou de dictator van het Kremlin van con tact met de „imperialist" en „oorlogs ophitser" Churchill niets mosten wil len weten. Maar dictatoren redeneren niet altijd logisch ZEVENDE JAARGANG No. 2135 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16 Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr. A.J J. M Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per ,week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt. jgWa9 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7 Tel. 102 (Bijbureaux: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, ^OOSTBURG^Nicuwstiaat 41, Tel. Laatste stand (met nog zes van de 625 zetels onbe kend) Conservatieven 318 (winst 23). Labour 293 (verlies 20). Liberalen 5 (verlies 3). Anderen 3. De Keizer van Ethiopië Haile Selas sie bezocht in het Militair Ziekenhuis te Addis Abeba 30 Koreaanse oud- strijders die gewond raakten in Ko rea, waar zij deel uitmaakten van de Ethiopische Brigade. CHURCHILL heeft zich reeds gisterenavond naar Buckingham Palace begeven. De Koning gaf hem opdracht tot de vorming van een nieuw Kabinet, nadat Attlee ontslag had inge diend. De leider der Conservatieven, die reeds 318 Lagerhuis-zetels achter zich weet tegenover 293 Labour-mannen, 5 Liberalen en 3 anderen, aanvaardde de opdracht. „Ik hoop u van dienst te kunnen zijn in deze zware tijd. Ik durf zonder aarzelen te verkla ren, dat ik slechtere tijden heb gekend en voor groter moeilijkheden heb gestaan. Ik twijfel er niet aan, of wij zullen ons door de moeilijkheden heenslaan". Dit zei een bleke en vermoeide Churchill, de tranen in zijn ogen, tot een duizendkoppige menigte, die hem bij Buckingham Palace toejuichte. CHURCHILL heeft dus gewonnen. Met een bijzonder kleine meerderheid overigens. Hier ligt dan tegelijkertijd de oor zaak van de „getemperde vreugde' in zeer vele politieke krin gen. Natuurlijk is er vreugde over de mogelijkheid, welke thans schijnt te bestaan voor een gesprek Truman-Churchill-Stalin, met name in Amerika. Natuurlijk is men verheugd over de „nieuwe kansen" voor een Verenigd Europa, waaraan dan En geland volledig (naar men hoopt) zal deelnemen. Vooral in Frankrijk hoort men dit geluid. £)E EGYPTISCHE Minister van Bui tenlandse Zaken, heeft verklaard dat zijn land niet zal toetreden tot 'n Westelijke verdedigings-organisatie voordat de Britse troepen Egypte eri de Soedan verlaten en de eenheid van het Nijldal onder de Egyptische kroon wordt erkend. Hij zei verder, dat de Egyptische douane opdracht heeft te verhinderen dat Britse oorlogsschepen door het 1 Suezkanaal varen. Alle koopvaardijschepen konden het kanaal gebruiken mits zij geen con trabande naar Israël vervoerden. T)E CONSERVATIEVE overwinning was „even onvermijdelijk als de wet, die de slinger van een klok be heerst", was de uitspraak van de oud minister van Buitenlandse Zaken van Italië, Graaf Sforza. „Het succes van Churchill is zeer alarmerend", meen de socialisten-leider Nenni gisteren te Rome. En daarmee hebben we eigenlijk in een notedop de mening van links en rechts in de gehele we reld. In Engeland zelf? De afgetreden en verslagen premier Attlee heeft ver klaard: „Het is buiten kijf, dat ons zetelverlies te wijten was aan het feit, dat toen het erop aankwam meer li beralen conservatief dan labour-ge- zind waren". Hiermee sprak hij een even over bodig als wijs woord. Wat hij wilde beweren, was namelijk voor iedere verstandige waarnemer reeds duide lijk, aleer Attlee het beweerde. Niet temin blijft het waar. Niettemin wordt er ook duidelijk in aangetoond, dat de zege van de Conservatieven een zo kleine en „van invloeden buiten de party afhankelijke" is geweest, dat men voor de komende maanden zeker geen opzienbarende „sterke staaltjes" van Churchill mag verwachten. WELKOM! TAAARMEE hangt uiteraard ten nauwste het Britse prestige en de Britse zeggingskracht af in het bui tenland. Vooral de V. S. zullen op dit punt (krachtige beslissingen en besluitvaardigheid) zeer gevoelig blij ken te zijn. Wel verwacht men algemeen te Washington een „hartelijk welkom" aan de oude bondgenoot. Maar er wordt zwaar aan getwijfeld, of het Kabinet van Churchill in staat zal blijken de grote vraagstukken met vol doende gezag te behandelen, „tenzij ®PPositie zich tevoren accoord heeft verklaard". o»nf™lpa?.ning in Engeland is weer g uwd. Men kent nu de uitslag en AMERIKA staat op de drempel van „een revolutie in zijn macht om het Kremlin af te schrikken". Dit zei Se nator McMahon, toen hij het had over de ontwikkeling van de atoomenergie. DE SYMBOLISCHE politiemacht, 3 man, van West-Duitsland in de door de Oostelijke politie bezette wijk htemstuecken, zit nog steeds geïso- leerd. De Oostelijke weigeren nl. de aflossing door te laten. J® JAPANSE Nationale Vergadering heeft het vredesverdrag van San Fran cisco met 307 tegen 47 stemmen goed gekeurd. R. I. P. men heeft zich reeds bij het onver mijdelijke neergelegd. Churchill heeft waarschijnlijk reeds een program ge reed. Men verwacht, dat hij in het begin van de komende week zijn Ka binet reeds zal voorstellen. Feit is, dat Churchill goed beslagen ten ijs komt: reeds lang hield hij rekening met de mogelijkheid en de laatste week zelfs met de zekerheid van een overwinning. Weldra zal blijken, of het geen Phyrrus-zege is. DKOF. MR. C. P. M. ROMME, voorzitter van de Tweede Ka- merfractie van de K. V. P. zei- de over de uitslag: Het komt er op neer, dat er I weer geen grondslag is gelegd door de kiezers voor een regeer- krachtig bewind. Wel schijnt de grondslag te zijn gelegd voor de S verdere versterking van de Be- i van-vleugel in de Labour-partij. Dat alles tezamen is noch plei- S zierig voor Engeland, noch voor J de vrije Westerse wereld. t Daar staat tegenover vooral J J wanneer wij denken aan de bui- tenlandse politiek in de tegen- J J woordige omstandigheden dat het aantreden van Churchill als leider van het Kabinet winst ge- noemd mag worden, sinds de goede tijd van Bevin voorbij is. «•••••••••••••••••••••••••••••••••••a** 'v.-/.-//.y.v-4. Donderdagnacht was Tra falgar Square te Londen één zee van mensen. Dui zenden offerden hun nachtrust om de beslis sing van het Britse volk zich te zien aftekenen op een enorm scherm, dat aan een der gebouwen aan het plein was aange bracht. Zij, die in Engeland over een televisie-apparaat beschikten, konden op het televisiescherm de uitslagen van de verkiezingen volgen. De opna me-camera's gericht op de tellers, die de stemmen opnemen in Fulham Baths, te Londen. FLEISCHMANN, de onlangs over leden Amerikaanse multi-millio- nair, heeft bepaald, dat zijn ver mogen zal worden besteed tot be vordering van „het welzijn der mensheid van de leden van de een of andere gemeenschap". TRUMAN heeft verklaard met de be noeming van generaal Clark alleen de zaak van de vrede te hebben willen bevorderen. Wat hij van het terugko men op zjjn besluit verwacht, zei Tru man niet. HET PRINS-BERNHARDFONDS zal Qe Nederlandse lagere school te Ant- ^fv,rPjP' ■'aar §e"eden opgericht, suDsidieren. de nieuwe kieswet zal i Novem- Der a.s. in werking treden. DAGEN Is de indiening bij de a^we?e Kamer te verwachten van een mal wetsontwerpen betreffende de herziening van de Grondwet. l<en>tmNt^DE'riIjA'^'->SE exporteurs zul ten 'ngang van 12 November 1951 ren Daar En§elan<l kunnen uitvoe- Weersverwachting, geldig tot hedenavond: i i i t Plaatselijk ochtendmist, overl- J gens droog en overwegend zon- ["S weer. Zwakke tot matige Oos- teljjke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. I Vandaag: Zon onder 17.23 uur. Maan onder 16.02 uur. Morgen: Zon op 7.26 unr. Maan op 4.42 uur. Zon onder 17.21 uur. Maan onder 16.13 uur. Maandag: Zon i op 7.27 uur. Maan op 6.04 nur R. K. Econom. Hogeschool r\R. J. F. G. M. DE MEIJER te Am- sterdam is benoemd tot Curator van de Katholieke Economische Ho geschool te Tilburg. Daarmede Is voor zien in de vacature van Dr. A. L. Brenninkmeijer. Dr. de Meijer heeft aan de Katholieke Economische Ho geschool gestudeerd en is in 1945 ge promoveerd op het proefschrift geti teld: „Aspecten der Nederlandse ijzer en staal producerende industrie". De nieuwe Curator is 36 jaar oud en werd in Terneuzen geboren. AMSTERDAM-ZUID beleefde giste- ren een Wild-West-drama: een reeds eerder door de politie gesigna leerde Zwitserse auto werd aangehou den. De inzittenden voldeden schijn baar aan het stop-verzoek, maar ga ven vol gas, toen de douane-ambte naren hun dienstauto verlieten. Toen begon een wilde achtervolging door de stad, .waarbij iedere bocht op twee wielen werd genomen. In de buurt van het RAI-gebouw herhaalde zich het stopspelletje, waarna de douaniers gebruik maak ten van hun vuurwapens, zij het voorzichtig terwille van het ppubliek. De snelle Studebaker, waarin naar la ter bleek een Italiaan, een Zwitser en een Zwitserse dame zaten van on geveer 35 jaar, zag kans te ontkomen. Links en rechts werden pakjes uit de auto gegooid, die gouden horloges bleken te bevatten. De vrijheid van de vluchtelingen was echter van korte duur. Bij Eys- den werd het drietal ingerekend en vervolgens naar Amsterdam overge bracht. Uit de bekentenissen is ko men vast te staan, dat men met ge raffineerde beroepssmokkelaars in gouden horloges te doen heeft. Een klein gedeelte van de smokkelwaar werd nog aangetroffen in een listig in de carrosserie aangebrachte schuil plaats. N ■"TIJDENS de vergadering van de ne gende wegverkeersdag hield de president der N. S., ir. F. Q. den Hol lander een referaat over het probleem der overwegen. Ofschoon het aantal ongelukken op overwegen slechts driekwart procent bedraagt van het totale aan tal in den lande, acht ir. den Hollan der deze situatie nog ernstig genoeg. Het aantal doden bij ongelukken op overwegen is 14 per honderd tegen 18 per honderd op de weg. Opvallend is het hoge percentage ongevallen op overwegen met flik kerlichtbeveiliging. Vele negeren het rode licht. Hieruit blijkt, aldus spr., dat onoplettendheid en roekeloosheid van weggebruikers bij ongelukken op overwegen een grote rol spelen. Vaak kan door optreden van spoorwegper soneel een ongeluk voorkomen wor den. Een aantal ongelukken op afge sloten overwegen kan aan spoorweg mannen geweten worden, omdat één fout per 150.000 bedieningen wordt gemaakt. Ir. den Hollander toonde met cij fers aan, dat verruiming van uitzicht in financiëel opzicht niet doenlijk is. Straffere regeling voor var kensvoer verwacht flSTEREN is op de Calvé-oliefabrie- ken te Delft een bijeenkomst ge houden van agrarische deskundigen uit vele delen van ons land. Een der afgevaardigden van het ministerie van landbouw, die daar aanwezig was, heeft bij die gelegen heid gezegd, dat de regering zich be raadt op een andere regeling van de distributie van veevoeders. 0.m. was een straffere regeling van de distri butie van varkensvoer in overwe ging. Verder is nog gesproken ov.er de noodzakelijkheid van een rijkscontro le op gemengd veevoeder. De menin gen over deze moeilijke kwestie lo pen op technische punten nogal uit een. De zaak is echter in studie. Met vreugde kon worden geconsta teerd, dat het contact tussen industrie en landbouw steeds beter wordt. Tijdens deze bijeenkomst, waarop wij nog uitvoeriger terugkomen, wer den enige nieuwe, moderne films ver toond ter voorlichting aan de veehou derij en de kippenfokkerij. Het aanbrengen van flikkerseinen en halvebomen op de bestaande 2200 onbewaakte overwegen zou aan ex ploitatie per jaar 30 millioen gulden kosten. Op het ogenblik zijn 50 in stallaties in uitvoering, terwijl er reeds 64 gereed zijn. Het plaatsen van nog 63 wordt noodzakelijk geacht. V) Noordelijk voorstel T\E DELEGATIES inzake de wapen- stilstandsbesprekingen zijn giste ren te Pan Moen Djon voor de tweede maal bijeen geweest. De clou van de besprekingen vormde een voorstel van de Noordelijken: de troepen van de V. N. moesten zich langs het ge hele front 24 kilometer terugtrekken, Dit betekent, dat de V.N.-troepen een zeer belangrijk verdedigbaar en na veel inspanning en offers veroverd gebied zouden moeten prijsgeven. Het is duidelijk, dat het voorstel reeds op het eerste gezicht „onaanvaard baar" is genoemd. Of hiermee de besprekingen opnieuw zijn vastgelo pen, meldt de historie (van de dag) helaas niet. T\E LINKSE PERS in Frankrijk heeft in de afgelopen week scher pe aanvallen op de aartsbisschop van Parijs, Mgr. Feltin, gepubliceerd, om dat hij er zijn goedkeuring aan heeft gehecht, dat in de kathedraal Notre Dame te Parijs Zondag 28 October een plechtige H. Mis zal worden gele zen voor de overleden maarschalk Pétain. Het orgaan van de Socialisten, Le Populaire, schreef: „Door aan deze ceremonie een godsdienstig karakter te geven, maakt de aartsbisschop van Parijs de indruk, of hij zijn zegen geeft aan verraad". De Franc Tireur maakte het nog erger: „Een Mis is een Mis, maar die voor Zondag is een uitdaging". Ook de communisten hebben deze H. Mis „een onduldbare belediging aan de gesneuvelden en het Vader land" genoemd. De Katholieken trek ken zich merendeels niets aan van de scheldpartijen en de aartsbisschop gaat ongehinderd door met de voor bereidingen voor de plechtigheid. "f^OLGENS Reuter zijn vijftien avonturiers van zes nationalitei ten onder leiding van de Griekse kapitein Kommandareas met een 120-tons schoener vertrokken naar de Zuid-Chinese Zee, waar zij hopen met hehulp van een zeventiende eeuwse kaart de schat van de piratenhoofdman Kidd te vinden. "pWEE en een halve eeuw geleden werd de beroemde kaper-kapitein Wil liam Kidd opgehangen. Hij was veroordeeld tot de strop. Verdediging werd hem geweigerd. Maar tot nog toe hangt er een sluier van geheimzinnig heid over het Kidd-drama. Was hij schuldig? Zelf verklaarde hij voor de rechter, nadat deze de doodstraf had uitgesproken: „My Lord, het is een zeer hard vonnis. Ik ben onschuldig, doch tegen mij zijn valse getuigenissen afgelegd". Het vonnis werd voltrokken, maar.de schat, welke Kidd ergens op een der stranden had begraven, kon men niet vinden. Voordat je kunt zeggen „chrysanthe mum van de Keizerin van Iran" stak de tweejarige Carol Facchetti haar lievelingsbeer „Mick" al naar voren, om hem te laten ruiken aan de prach tige bloemen van de chrysantenten toonstelling van de stad Parijs. TYE jeugd van William Kidd ligt ver- borgen achter de nevelige golvin gen van het Schotse bergland. Hij duikt op in 1689, toen hij vermoedelijk 44 jaar oud was als kapitein van een Engels kaperschip in West-Indië. In verband met de oorlog tegen Frank rijk, had de regering hem officiële ka perbrieven verschaft. Hij plunderde ve le tientallen Franse schepen en werd geprezen als een goed en dapper zee man en een trouw vaderlander. Hij deed zijn werk zo uitstekend, dat hij in 1691 door de gouverneur van de ko lonie New-York werd geëerd met een speciale bonus van 150 pond sterling Kidd, gehuwd met Sarah Oort, var. Nederlandse afkomst was één der eer ste burgers van New-York. Hij woon de in de deftige Liberty-street en hij was de enige die een Turks tapijt in zijn kamer had liggen. OMMEKEER "TIJDENS één van zijn reizen naar Londen, kwam Kidd in contact met de Graaf van Bellamont, die het gouvernement voorstelde een snel fre gat uit te rusten om de kapers te be strijden. Kidd werd benoemd tot kapi tein en op 6 September 1696 koos de „Adventure Galley" met 134 koppen het ruime sop. Kaperkapitein Kidd werd de schrik van de vrijbuiters Hij zeilde hen na ankerde de roofschepen, verdronk de bemanning en bracht dp buit naar New-York. Een jaar lang hoorde men niets van Kidd. Zijn schip zwierf over de we reldzeeën en al spoedig deden er ge ruchten de ronde, dat hij zeerover was geworden. Hij kaapte vriend en vijand voor eigen rekening, in October 1698 kwam er pas zekerheid; Kidd had een groot Engels schip, de „Quedah Mary" met een zeer kostbare lading buit ge maakt in de Indische Oceaan. Handel de hij aldus onder druk van zijn be manning? Al spoedig kreeg hij de bijnaam van Koning der Zeerovers en de comman dant van het Oost-Indië-eskader kreeg opdracht hem op te sporen en voor te leiden. Kidd, gehoord hebbende, dat New- York en Londen hem zochten, meldde zichzelf. Zijn schatten had hij tevo ren in veiligheid gebracht op een klein eilandje in de Zuid-Chinese Zee. Hl] zeilde naar Long Island Sound, waar hij zijn advocaat James Emott ont moette. Deze bepleitte bij Bellemont, gouverneur van New-York, straffeloos heid van zijn cliënt en hij overhandig de als bewijsstukken o.a. twee door de Franse regering verschafte kaperbrie ven. Toen zijn advocaat het niet kon winnen, kwam Kidd zelf naar Boston. Bellamont liet hem in de gevangenis werpen. Hij werd naar Londen ver voerd, waar hij zonder verdediging, zonder verhoor, zonder getuigenverkla ringen ter dood werd veroordeeld. MADAME CRGENS in de Zuid-Chinese Zee ligt zijn schat en met de expeditie, welke thans is uitgevaren begint het tweede bedrijf, want... de Zuid-Chine se Zee is het onbetwiste terrein van de twintigste eeuwse piraten-koningin, Madame VV'ong. Zij duidt geen concur rentie en de kapitein van de Griekse schoener heeft al waarschuwingen ge noeg ontvangen. Hij heeft ze allen in de wind geslagen, zeker als hij is de schat te zullen vinden. De bemanning is bewapend met vijftien automatische revolvers en zes geweren, maar of ze hiermee iets kun nen uitrichten tegen Madame Wong, staat te bezien. Nu is zij machtigei dan Kidd in de zeventiende eeuw. En dat wil wat zeggen! -\ TEN 9-JARIGE KNAAP met een paar heldere kijkers had een uur lang een onderhoud met Er- jest Gross, Amerikaanse gedele geerde bij de Ver. Naties, vóór de itting een aanvang nam. De klei- ïe Richard Weinberg zat in een •olstoel en hij woont in Brooklyn iNew-York). Dit onderhoud was ;en gevolg van het feit, dat Ri chard, die aan spierverlamming lijdt, het volgende briefje had ge schreven: „Ik las in de krant, dat u dokters hebt van de hele wereld, die kinderen sterk en gezond hel pen maken. Kunt u ze niet eens /ragen, mij uit mijn rolstoel te hel pen?" Er werd voor dit geval een aparte bespreking gehouden en iaarna hoorde Richard, dat zijn verzoek was doorgegeven aan de Wereld-Gezondheids-Organisatie. PNGELAND heeft gekozen; voor de vechter Winston Churchill en tegen wat men zag als de „af- brokkelings-politiek" van Attlee. De Conservatieven hadden op het ogenblik, dat we dit neerschrij ven een absolute meerderheid ver overd in het Lagerhuis (318 zetels) tegenover een Labour met een ze telverlies van niet minder dan 20. Het is dus een duidelijke, zij het in cijfers bezien tamelijk beschei den overwinning geworden. Churchill ging reeds naar Buc kingham Palace; hij zal nog „de ze maand", uiterlijk Woensdag a.s. dus, zijn Kabinet bekend maken. De veroverde meerderheid zal hem het regeren vergemakkelijken, al is het zeker, dat de toch altijd noj vrij geringe speling hem blijvend tot de nodige voorzichtigheid zal manen. Daarnaast zal hij zich be wust zijn, zo moeten we aannemen* hoe de allerjongste Britse geschie denis de Conservatieven voor het eerst na de oorlog krachtig ge noeg heeft geholpen om Downing- street in gematigde triomf op nieuw te kunnen betrekken. Men kan over het algemeen en wel bijna met de regelmaat van een klok de binnenlandse Britse politiek: de schaduw noemen van de Britse buitenlandse politiek. Ook deze verkiezingen hebben dat maar al te duidelijk bewezen. Wat is er dan eigenlijk de laatste tijd in het gemoed van de Britse kie zers omgegaan? Om het in eens te zeggen: de Engelsen zijn zich van de eigen werkelijke fierheid (niet te ver warren met „domme trots") en van hun als ingeboren vasthoudendheid bewust geworden. Engeland is plot seling ontwaakt. Nog beter: het is wakker geschud. In het eigen land was daar eerst de afscheiding van Be- van. Het kiezerscorps werd daardoor min of meer verontrust. Daarna kwam het geval Mossadeq, die met tranen en geschreeuw Albion tot overgave dwong. De Britse kiezers hebben dit wellicht als smadelijk aangevoelde gebeuren, niet rechtstreeks in ver band gebracht met Bevan. Toen deze echter voor de duur van de verkie zingsstrijd een wapenstilstand afkon digde, moest het reeds ingesluimerde argwanende politieke geweten van de Britse kiezers wel weer tot nieuwe argwaan worden gewekt. De laatste hoop van Attlee en ds zijnen lag daarna in Egypte. De kie zers zagen hun Regering van dag tot dag aan prestige inboeten. Uit Ameri ka kwamen alleen nog maar zacht- smalende opmerkingen over het ge brek aan moed en doorzettingsvermo gen van de Britten en het waren waarachtig niet alleen de imperialis ten in Engeland, die daarover gebelgd waren. Maar, zoals gezegd, toen kwam Egypte. Attlee zag zijn kans liggen en greep er haastig naar. Hij greep raak en juist daardoormis! Faroek en Nahas Pasja lieten zich door de toon van Mossadeq verleiden om nu ook maar eens een dringende eis aan Engeland voor te leggen. Men schrapte alle werkelijke en beweerde Britse rechten met één pennestreek weg en koning Faroek nam de gele genheid te baat om zich nog een ko ningskroon op het hoofd te zetten. „Halt", zei de Labour-regering. „Nu is het genoeg geweest". Er kwam on verbloemde steun van de V. S. en van vele kanten kwamen de lofprijzingen binnen. De stem van het Britse ge weten had gesproken, luid en gebie dend. Daarmee meende Attlee zich, toen de verkiezingsnood het hoogst was, met die stem te hebben vereen zelvigd. Welnu, hier lag zijn vergis sing. FAE WAARLIJK moedige houding van de Britse Regering ten op zichte van Egypte, het verdedigen van de bq verdrag geregelde rechten en het onverwijld inzetten van het leger, dit alles was duidelijk genoeg. Zo duidelijk, dat het Engelse volk zich helder bewust werd van alles, wat zes jaar Labour-regeiing betekend had. Men realiseerde zich plotseling, dat de jongste houding „eigenlijk" de houding was van de vechtjas Chur chill. die men na de oorlog met een minder elegant gebaar eenvoudig op zij had geschoven. Weer is gebleken, dat de Britse buitenlandse politiek op de voet gevolgd wordt door de in de uitslagen neergelegde wil van het Britse volk, dat zich om een bepaald misnoegen te tonen steeds zonder veel omhaal aan de zijde van de oppositie schaart. Dit behoeft voor de naaste toekomst geenszins te betekenen, dat men in de Britse politiek een opzienbarende om zwaai zal kunnen waarnemen. Juist omdat het volk zich in meerderheid heeft uitgesproken voor Churchill kan men aan de hand van de geschiedenis de verwachting koesteren, dat vóór alles „het sterke Engeland" in de wereldpolitiek naar voren zal treden. Dat verwacht men van Churchill en hij zal aan deze verwachting ongetwij feld beantwoorden. EEN JONGEMAN stapte aan de Goudsesingel te Rotterdam een win kel binnen, vroeg iets aan een ver koopster en toverde plotseling een luchtdrukpistool te voorschijn. Het meisje begon zo hard te gillen dat de overvaller de benen moest nemen. Hij werd spoedig gearresteerd.

de Stem | 1951 | | pagina 1