STEEDS MEER BRITSE TROEPEN NAAR EGYPTE Hij liet krankzinnige kinderen „inslapen" Het Voetballer van Muiken en school vriend vliegen de aardbol rond Congres Controleren de Engelsen het Kanaal-verkeer Egyptische „vechtgroepen" gevormd V erduideli jking Baby-atoombom Cy ontnloft ontploft Begin van opstand Candidaten in de cel Afschuwelijk drama in Den Haag Prof. dr. C. Hins doodgereden Privé-immigratie- bureau Avontuur liftte mee naar Schiphol r Ioessel is weer lome d. Pol klopte de Ruyter t in 't Kort DAGBLAD VOOR ZEELAND VERTICALE INVAL Verwarde toestand Wat is „belangrijk" Silver Star voor mevr. den Ouden Duits arts stond in Keulen terecht Nog vier Scheutisten vrij in Peking Klinkklare kolder? We lappent em, Pierre" Nieuw paard voor de Prins VRIJ KOUD Tussenlanding en praatje in Rome Hoe ze vliegen j 2 A Is U de atlas erbij wilt halen J kunt U de reisroute met de 4 vinger na gaan, die de wered-rei- t 4 zigers Hans Lutjens uit Linden- heuvel van „The Oriënt Trading 2 Co", uit Amerika en Pierre van 4 4 Mulkens uit Lutterade maken. Van Amsterdam vlogen ze via t J Rome naar Cairo. Van deze stad 4 4 uit razen ze door de lucht verder 4 naar, schrik niet, Teddah, Dha- J ran, Bagdad, Teheran Shiraz, Ka- 4 4 rachi, Bombay, Colombo, Calcutta J 4 Madras, Rangoon, Bankok, Singa- J pore, Medan, Padang Palembang J Djakarta, Semarang, Soerabaya 4 Djokjakarta. Manila, Hongkong J Formosa, Tokio, Manila, Honolulu 4 2 San Francisco en dan komt het 4 vrijheidsbeel d van New-York in J zicht. 4 De schat in de locomotief -I 1 4 5 si, de oud-middenvoe* 'lands elfUl. die jaar geschorst voor het eerst wee» te meegespeeld in Willeen te Roosendaal. We slea ks) tussen zijn clubje- het RBC-terreln. oi om het wereld' \pioenschap lires werd Zaterdag e«n akt met het tornooi om mpioenschap biljarten de beste spelers ter nen. Op deze eerste dag labriëls van zijn landge. sel door de 400 vol te beurten, algemeen ge- Zijn hoogste serie wa» e prestatie Gabriels het dat met 264 sinds 1949 oenschappen te A'dam. >ril) reeds op zijn naam rde. Van Hasselt b eef [n de tweede partij won Carrera van Navarre, entinië. Hij maakte de rten vol, waarbij zijn 144 en zijn a1 gemeen 6.66 bedroeg. Carrera's 5. de dag heeft van de Pol r gewonnen. Van de Pol iramboles in 12 beurten, 142, gemiddelde 33.23 ram tot 134 carambole?. ,16. an Galmiche sloeg dn Ivecchio in 20 beurlcn, 91, gemiddelde 20. Del- op 278 staan, gemiddel- tweede ill Lyon Hing tot andersluidende Slijkhuis niet naar Lyon aar deci te nemen aan wedstrijden en waarbij mer op het programme 10 meter tussen EMa- nze landgenoot. E! Ma te de voortreffelijke tijd [9 sec. Tweede was de Barthel met een tijd van c. Harry de Kroon kwam eter uit tegen Bally de er, die zich specialiseert eter. Bally noteerde 48 on werd tweede in 48.8 ;in du Gard van P.U.C sec. De Italiaan Rose» «er de in 49.6 sec. Wood is door de Inter- torsport Federatie j»m' is tot 1 Jan. 1933 uUge- iet deelnemen aan wed- erband met zijn onbeb- den bij de wedstrijden, MV in Mei van dit jaar t georganiseerd, andelingen met Deens» raren hebben tot het re- i, dat een Deense Korf* igericht, die voorlopig tot e opleiding te verzorgdn esters en een propagen* te bereiden van Neder- instratie-twaalftallen is i, dat Mussolini in IjJï* het stadion, waar 100-OW» gelijk worden voltooi» ZEVENDE JAARGANG No. 2131 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16 Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8778. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr Dr. A.J J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5.40, per week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn. worden op aanvraag verstrekt. Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 23 OCTOBER 1951 ajgWa9 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Inzendingen op advertenties, welke de uitgevers om redenen te hunner beoordeling niet ver langen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel ~M. T*fa» no. 2236 - Bu,.,u «k. HULST. D.bb.l. Poo.l 7 TO. 102 - (Bijb-re,,,, TERNEUZEN, No.rJ.tr,at 56. Tel. MirOOM, Ki« Twaalf hefschroefvliegtuigen vervoer den binnen 6 uur een bataljon Ame rikaanse mariniers naar het strijdto neel op Korea. Deze onderneming is de grootste in haar soort in de mili taire geschiedenis. Een der man schappen van de gronddienst loodst een binnenkomend hefschroefvlieg- tuig aan de grond. WIJ BERICHTTEN, dat Dr. Veld- kamp in de sectie-vergadering, betreffende de sociale politiek zou hebben betoogd, dat de tegenwoordi ge sociale zekerheid de verantwoor delijkheid wegneemt. Dr. Veldkamp verzoekt ons nu te melden, dat dit op een misverstand berust. Hij heeft juist betoogd, dat de sociale zekerheid over het algemeen de verantwoordelijkheid niet wegneemt. In deze stond hij naast de inleider. Wel heeft hij gewezen op de toename van het aantal ziekte meldingen en zogenaamde ongevallen, maar dit niet als algemeen verschijn sel. BRITSE MILITAIREN hebben de controle op de scheepvaart in het Suezkanaal overgenomen. Nog gisteren werd dit of ficiéél in Cairo door een Britse militaire woordvoerder ontkend. Maar eveneens gisteren kwam, nadat bekend was gemaakt, dat luchtdoel artillerie (2 regimenten) en 3500 man luchtlandings troepen in Egypte waren aangekomen, het tegenovergestelde bericht door. Ook denkt men 3000 man infanterie naar Egypte te brengen, terwijl de kruiser „Liverpool" van Malta naar Tri polis is vertrokken om eventueel een bataljon grenadiers en „andere troepen" naar Suez te brengen. TEN regelmatig relaas te schrijven over de toestand in het Kanaal- gebied is bijna ondoenlijk. Men kan uit de doorkomende berichten opma ken, dat de algemene verwarring nog niet bijzonder veel afneemt. De Brit ten, moreel gesteund door de V. S., die reeds straaljagers op Malta heb ben gestationneerd, sturen schepen en vliegtuigen vol troepen naar Egyp te. Dat men er gisteren laat in de middag toe is overgegaan om de con trole op de scheepvaart in het Suez kanaal over te nemen, spreekt over de actuele Britse troepenmacht boek delen. Britse straaljagers voeren tal loze vluchten uit boven geheel Egyp te om eventuele troepentransporten of verschuivingen te kunnen waarnemen en signaleren. INCIDENTEN. AL MET AL is het te begrijpen, dat het er niet rustiger op wordt. Er worden dan ook van links en rechts (kleine) incidenten gemeld, waarte gen Egypte prompt officiëel protes teert en even prompt een afwijzend antwoord ontvangt. Een incident van meer betekenis lijkt het volgende: Tengevolge van het ingrijpen van de politie bij een wervingsactie voor „vechtgroepen" te Cairo zijn vijf per sonen gewond. Verschillende arresta ties werden verricht. De „Al Isjtera- kija", de uiterst rechtse nationale so- OP KOREA gaan 4e besprekingen over wapenstilstand dus weer be ginnen. Het door a!ste.en bliceerde accoord a0ftr h tijen ondertekend. °°r beide DE GEZANT zonder vierv hoog salaris te Londen blilkt mededelingen van de Mi Brink en Stikker toch wel belan„riik werk te verrichten in Londen en Pi rijs. Zijn titel is (tijdelijk) Gevn) machtigd Minister. MILLIOENEN vluchtten reeds uit Noord-Korea naar het Zuiden, zegt een rapport van de V. N.-commissie inzake Korea. Ongeveer een kwart van de totale Koreaanse bevolking is nu al „verhuisd". EEN AARDBEVING op Formosa heeft tenminste 800 slachtoffers gemaakt. Er werden 179 schokken geregistreerd. De schade is nog niet te schatten. Tsjang Kai Sjek heeft 200.000 dollars gestort voor hulp aan de getroffenen. DE PRIJZEN van tabak, vetten en suiker zullen in Joego-Slavië worden verlaagd. De verkeerstarieven gaan 300 procent omhoog. ONS LAND krijgt een enorme instal latie als observatorium van radio- astronomie. De organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek geeft het geld. DE ZWITSERSE MANNEN gaan 28 October naar de stembus tot verkie- zing van de Nationale Raad. De vrou- wen hebben in Zwitserland geen stemrecht. MR- OYEVAAR nam ontslag als Di recteur-Generaal van de Scheepvaart. Hij wordt per 1 Januari lid van de Raad van Beheer van het Scheeo- yaartconcern N V. Ph. van Ommeren te Rotterdam. Weer een zeer deskun dig man, die de Rijksdienst verlaat.... BELGIE zal zijn kolenproductie ze ker met driekwart zien verminderen wanneer het Pian-Schuman doorgaat' Dit zegt mijndirecteur Martens in 'n rapport. België moet in geen geval aan het Plan-Schuman meedoen, is zjjn conclusie. DE BENZINE is in Frankrijk weer ln prijs verhoogd. Een liter kost nu 64 francs. EEN DIESELTREIN greep gisteren avond op de onbewaakte overweg by Assen een vee-auto met oplegger. De bestuurder en een 12-jarige jongen bleven ongedeerd. Een derde inzit tende werd in een ziekenhuis opge nomen. Men vreest inwendige kneu zingen. Het treinverkeer stond een uur stil. TN NEVADA hebben de Amerikanen voor de twintigste maal in de na oorlogse historie een atoombom laten ontploffen. Een waarnemer zei: „De geleerden zijn er blijkbaar in geslaagd een „baby-atoombom" te vervaardi gen. Hiermee zou dan een geheel nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der bewapening zijn ingeluid. Deze waarnemer stond op ongeveer 80 km, afstand van deze ontploffing, die met een zwak-dreunend geluid was te ho ren. Gedurende ongeveer een kwar tier zag hij een paddestoelvormige rookkolom. Een lichtschijnsel ging aan het geluid vooraf. Terwijl de berichten over deze proef-ontploffing nog geheel „vers" zqn, wordt uit Washington ook ge beld, dat de Sovjets hun derde atoombom deden ontploffen. Men ziet ait als een onderdeel van een serie proefnemingen. Botsing in Caraca» O™- 's te Caracas (Venezue* la) bekend gemaakt, dat 'n groep van ongeveer 40 burgers, gewfpend met revolvers, Zondag ee„ !aTval Sp een kazerne hebben uitgevoerd waar bij een burger gedood en vier gewond werden. Een deel der aanvallfrs kon zich in de omliggende bossen terug trekken. 5 Ook werden twee zendstations met handgranaten aangevallen. Sinds Maandagochtend roept een geheime zender tot opstand op. cialistische partij van Achmed Hoes sein, organiseert deze actie om du Engelsen tegen te werken. De „vechtgroepen" zullen worden geleid door Ferik Aziz el Masry Pas ja, voormalig chef van de staf van het Egyptische leger. ONDUIDELIJK. -TOCH is het nog niet geheel dui delijk, of de Britten nu eigenlijk het hele verkeer in het Suezkanaal regelen of alleen maar bepaalde con trole-maatregelen uitvoeren. Het los sen en laden van schepen schijnt in elk geval door Britse militairen te ge beuren. Uit Londen is echter nog geen officiële overname van de verkeers regeling in het Suezkanaal gemeld. Het is namelijk de vraag, of Londen met een dergelijk bericht grote haast wenst te maken, zelfs al zou de over name reeds een voldongen feit zijn. Tot slot zij gezegd: de toestand is nog uitermate verward en het steeds tal rijker worden van Britse troepen is geenszins bevorderlijk voor de rust in het land van Faroek. i i 1 GIET BRITSE Ministerie van I Handel heeft Maandag- avond te Londen meegedeeld, dat het alle exportvergunnin gen betreffende wapens, mu nitie, vliegtuigen, pantserwa gens, machines voor het fabri ceren van munitie en ander oorlogsmateriaal voor Egypte heeft ingetrokken. Op 25 April deelde de Britse Minister van Defensie, Shin- well, in het Lagerhuis mee, dat Engeland geen belangrijk oorlogsmateriaal naar Egypte zond. De Argentijnse verkiezingen PAR. ALFREDO PALACIOS, de 71- jarige „vader van het socialisme" in Argentinië, heeft besloten zich geen candidaat te stellen bij de al gemene verkiezingen, die volgende maand worden gehouden. Hij heeft zijn partijgenoten opge wekt niet aan de verkiezingen deel te nemen wegens de vele socialisten, onder wie candidaten, die zich in ar rest bevinden of tegen wie arrestatie bevelen zijn uitgevaardigd. De radicale partij, de grootste op positiepartij, heeft meegedeeld, dat zij opnieuw pogingen in het werk stelt om de leider der partij te Bue nos Aires, dr. Lebensohn, uit de ge vangenis ontslagen te krijgen. De democratische (conservatieve) partij heeft aangedrongen op vrijla ting van een candidaat voor het gou verneurschap van de provincie Cor doba. TOEN Zondagavond laat de heer en mevrouw A. B. aan De la Reyweg te 's-Gravenhage thuis kwamen van een weekend buiten de stad, roken zij bij het openen van de voordeur een scherpe gaslucht. Zij haastten zich naar de eerste étage, waar de pleeg- mueoef van mevrouw B. woonde. In de keuken kwamen zij tot een af schuwelijke ontdekking. De 58-jari- ge mevrouw A. C. de M., lag gewurgd voor de aanrecht. Aan twee haakjes aan de keuken deur hingen levenloos haar twee ro de katten, en in een leunstoel even eens in de keuken trof men de 65-ja- rige huisgenoot H. J. S. aan, die door gasverstikking een einde aan zijn le ven had gemaakt. De onmiddellijk gealarmeerde re cherche kwam tot de conclusie, dat S. reeds in de loop van Zaterdag me vrouw de M., bij wie hij sedert een half jaar inwoonde, met een touw had gewurgd. Het was bekend, dat de verstandhouding tussen de twee de laatste weken veel te wensen over liet en S., gemeentewerkman van be roep, een hekel had aan de twee gro te rode katten, lievelingsdieren van zijn slachtoffer. De gebakjes voor de Zondag stonden nog onaangeroerd in de keuken, het vlees voor het Zon dags avondmaal was nog niet gebra den en het Zaterdagavondblad lag nog in de bus. In een afscheidsbrief schrijft S. dat hevige desil! ■-,)«,hem tot zijn daad heeft gedreven. ZONDAGAVOND is de 61-jarige pro- fessor dr. C. H. Hins, observator van de Sterrenwacht te Leiden, bij een aanrijding gedood. Prof. Hins pas seerde de smalle Zijlpoort te Leiden en zag niet dat uit tegenovergestelde richting een autobus naderde, die hem tegen de muur drong. Zwaar gewond aan het hoofd overleed prof. Hins vrij wel onmiddellijk. Prof. Hins was oud-hoogleraar aan de Universiteit van Bandung, daarna was hij werkzaam te Leiden en nam o.a. deel aan een der bekende Kenya- expedities. Hij was Officier der Orde van Oranje-Nassau. In tegenwoordigheid ven een klein aantal Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten reikte mr. Selden Chapin, ambassadeur der Verenigde Sta ten, in zijn ambtswoning aan mevrouw Den Ouden de „Silver Star" uit, waarmede wijlen haar echtgenoot, voormalig commandant van het Ned. Detachement in Korea, door de Amerikaanse regering posthuum werd onderscheiden. *TE KEULEN is Maandag het proces begonnen tegen de 51-jarige arts dr. Alfred Leu, die wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan het doden van 80 krankzinnige kinderen, toen hij van 1941 tot 1944 hoofd van de af deling krankzinnige kinderen in het ziekenhuis Sachsenburg bij Schwerin was. Dr. Leu deelde mee, dat in het ge heel meer dan honderd kinderen van zijn afdeling op bevel van het toen malige ministerie van Binnenlandse Zaken „uit barmhartigheid" waren gedood. Naar hü verklaarde kregen deze kinderen een tien- tot dertig voudige dosis van een slaapmiddel toegediend. Hiervoor zouden hoofdza- LIET „Verbiest-Huis" en het Studie- huis van de Scheutisten te Peking zijn door de communisten bezet en alle paters onder huisarrest gesteld. Op 25 Juli werd pater Dries van Coil- lie, voorzitter van het Legioen van Maria in Noord-China, door een groep van 30 polilie-agenten aangehouden. Sindsdien heeft men niets meer over hem vernomen. De andere paters, die in het „Verbiest-Huis" verbleven, de paters Rybbons, Lebrun, Schyns en Van Lierde, werden afgezonderd en verscheidene nachten verhoord. De communisten hebben het gehele huis doorzocht, zelfs de tuin hebben zij omgewoeld, op zoek naar verdachte voorwerpen. kelijk zeer ernstige gevallen zijn uit gezocht. Volgens beklaagde had men in vele gevallen gepoogd door het doen van foutieve opgaven kinderen van de dood te redden, hetgeen hemzelf bij meer dan honderd kinderen was ge lukt. Tot zijn verdediging voerde dr.. Leu aan, dat vaak ouders van krank zinnige kinderen bij hem waren ge komen om te vragen de kinderen uit hun lijden te helpen. De „ivraak" van een ontheemde r\E IN AMERIKA geboren fabrieks- arbeider Julian Hermanowski, die aan het begin van de tweede we reldoorlog door de Duitsers in Polen werd gearresteerd en vijf jaar in con centratiekampen doorbracht, is een één-persoons immigratiebureau ge worden. Door persoonlijk borg te staan heeft hij 114 ontheemden uit kampen van de internationale vluchtelingen-orga nisatie in staat gesteld zich in De troit te vestigen. Ook heeft hij een aantal inwoners van Detroit overge haald om voor 163 andere vluchtelin gen borg te staan. Hij heeft financiële hulp verleend aan 42 vluchtelingen- immigranten. Hermanowski, die in de Duitse con centratiekampen zijn vrouw en acht jarig zoontje verloor, is vastbesloten zoveel mogelijk ontheemden te hel pen. EEN COMMISSIE tot regeling van de kraamverzorging en een commissie van advies inzake de beroepskeuze voorlichting zijn gisteren in Den Haag officiëel geïnstalleerd. hedenarvonrdTaChtinR- Re,d* t0t Wisselend bewolkt met enkele buien vooral in de kustprovin cies. Meest matige wind tussen West en Noord. Ongeveer dezelf de temperaturen als gisteren. Vandaag: Zon onder 17 31 „nr Maan op 23.37 uur. Maan onder 15.12 uur. Morgen: Zon on 718 I- (Van een speciale medewerker) £EN K.LJVI.-CONSTELLATION duikt zijn gestroomlijnde neus van 8000 voet hoogte naar de startbanen van het vliegveld bij Rome. Aan boord van de dalende luchtreus zitten twee Nederlandse jongens, de Lindenheuvelse-Amerikaan Hans Lutjens en de voetballer van S. V. „Maurits", Pierre van Muiken uit Lutterade.. Een beetje tam van de lange luchtzit Amsterdam-Rome, hijsen de twee wereldreizigers zich uit hun fauteuils en dalen de platform-trap af, die net door een Italiaanse grondbediende wordt voorgerold. „Even de benen lostrappen", zegt Pierre en samen wandelen ze naar het terras. „Ja, ja, ja,", knikt van Muiken, als kan hij het zelf nog niet geloven. Hij is er onder zeer gekke omstandigheden tussenuit geknepen. liet hele geval begint eigenlijk bij Hans Lutjens, die i.i de States op zijn Amerikaans een carrière uit de grond stampte, waarbij de fantasie mijlen tekort schiet. Op de Sittardse H. B. S. zaten zij naast elkaar in de bank. Ze penden de sommen van eikaar over, „spiekten" samen, zorgden op tijd en wijl voor de leut en de lol, zaten Donderdags-mid dags de vrije middag samen ,in de straf" en waren meesters in vele din gen, die men van leergierige jongelui soms niet verwacht. Toen Hans dan ook plotseling na jaren als 'n komeet in Lindenheuvel neerviel, wilde hij persé nog eens met die knapen uit zijn glo rievolle H. B. S. jaren, over ,4ie tijd van toen" babbelen. Al die plezierige wapenfeiten uit de Sittardse studie tijd werden op die avonden weer blin kend opgepoetst en ze hadden er nog deugd van. B EVEN WUIVEN Met het m.s. „Alhena" is Maandag in Rotterdam aangekomen Guen Bar- baro, een hengst, bestemd voor de stal van Prins Bernhard. Z. K. H. kreeg deze viervoeter ten geeeheake tijdens gijn reis doer Zuid-Amerike. Toen er aan het oponthoud van Lut jens ln Lindenheuvel Weer 'n eind gekomen was, zo vertelde Pierre van Muiken, „vroeg Hans me of ik met de wagen meereed naar Amsterdam". Om nog een beetje na te kletsen en vaar wel te wuiven als ik van Schiphol weg spring", had hij lachend gezegd. Onderweg op de autoweg ergens tus sen Den Bosch en Utrecht zei Hans opeens tegen me: „Pierre ik kan je ge bruiken op deze reis. Het zou machtig zijn als we deze trip om de aardbol samen fixten". Kerel, daar zat het avontuur plotse ling op mijn schoot. Even aanlokkelijk als hopeloos. Hopeloos ais ik dacht aan de papieren barricade: visa, vacci naties, deviezen en ga maar door. Een rompslomp om tureluurs van te wor den om dat in één dag voor elkaar te boksen. Nu moet je weten, dat de reis van Hans tot dag en dag en van uur tot uur uitgekiend was. Binnen 24 uur moest ik dus die hele papierwinkel in orde hebben. Onmogelijk, volslagen onmogelijk, meende ik. „Dat woord staat niet in mijn woordenboek", zei Hans. ,We lappen 't em". RAZENDE DAG •s-^vonds op onze hotelkamer in Amsterdam vouwde Hans een wereldkaart open, liet me alle moge lijke data, plaatsen, firma-namen, con. sulaten telefoonnummers en weet ik wat al meer opschrijven, wreef zich door zijn weerbarstige haren en zei: „Het kan morgen net, Goedenacht". Ik had nauwelijks de tijd om hem te vertellen hoe krankzinnig het was, toen hij al sliep. De voigenae morgen, net was Maandag, werd ik wakker met de eerste gedaente, dat het allemaal klinkklare kolder was. Maar toen kwam Hans in actie en ik heb nog nooit zo'n dag in mijn leven meege maakt. Het begon bij een snel-loio- graaf, waar we 'n stapeltje pasfoto's lie ten „schieten". Met de wagen raasden we een handvol consulaten af in Den Haag en Rotterdam. Stapels formulie ren werden ingevuld en informaties aan de lopende band gegeven. Ergens kreeg ik van een dokter drie Injecties en de rest prikten ze me onderweg in de arm. Tussen al dat haastige gejacht door lunchten Hans en ik in Amster dam nog met een belangrijke zakenre latie van zijn firma en voort ging het naar Schiphol. Laat nu die Constella tion voor Cairo vo: geboekt zijn. De beminnelijke koppigheid van Hans Lut jens veegde ook deze moeilijkheid met het gemak weg, waarmee een dienst meisje een plumeau hanteert. De K.L. M.-directie kwam zelf er voo'- in het gareel. Het laatste telefoongesprek was net door de draad, toen de luidspre kers in de K.L.M.-wachtkamer omrie pen, dat het toestel voor de reizigers naar Cairo gereed stond. „Never mind", zei Hans tegen me toen we naast elkaar aan boord zaten en de wielen over de startbaan rolden, „zo lapt <"'at een Nederlandse Amerikaan". De K. L M.-Constellation staat met brullende motoren klaar voor de aan loop. De blokken gaan los en achter het cabine-raam wuiven twee handen van twee lachende vrienden; Hans Lut jens, de Lindenheuvelse-Amerikaan en Pierre van Muiken, de voetballer van S. V. „Maurits". Samen op weg naar New-York. /"AP het podium van de grote Ti- volizaal in Utrecht prijkte tij dens het K.V.P.-congres een kaart van West Europa, waarvóór een stevige vuist een brandende fakkel hoog hield. Het was een symbool van de groeiende betekenis der in ternationale aspecten van de poli tiek. Groeiende betekenis, waaraan het Congres recht deed wedervaren. Een sectie was er aan gewijd. In de redevoeringen van partij- en frac tievoorzitters kregen die aspecten ruime aandacht. En in de Zaterdag avondzitting hebben buitenlandse gasten uit vijf West-Europese lan den eens geestes de noodzaak van een nauw samengaan der Christe lijke partijen beklemtoond, om het oude Europa door een nieuwe fede rale inrichting te handhaven en te versterken als burcht der Christe lijke beschaving. Vooral de grote rede van de C.V.P.-voorzitter was in dit opzicht verhelderend en ver kwikkend. De Duitse gasten zaten hier ook weer als volwaardige vrienden en professor Romme be pleitte de rechtsgelijkheid voor hun land met klem en nadruk. Dat men bij dit streven naar een federatief Europa de Benelux als een waarde volle schakel ziet, is ook uit menig betoog naar voren gekomen. Er zijn ook onder ons sceptici te dezen aanzien. Zo professor Groeneveld, die er blijkbaar nog altijd niet veel fiducie in heeft. En de Luxemburg spreker adviseerde het toch vooral kalmaan te doen. Doch we geloven dat de heer Lefèvre en professor Romme wel naar het hart van de meeste aanwezigen spraken, toen ze op offerbereidheid en energiek doorzetten aandrongen. De Beneluxgedachte leeft in de katholieke partijen der betrokken landen sterk en dat geeft ondanks alle moeilijkheden vertrouwen voor de toekomst. WAT betreft de samenwerking tussen partijen in de binnen landse politiek, heeft de katholieke fractie' - voorzitter zich ander maal uitgesproken voor de brede basis, waarvoor K.V.P. en P.v.d.A. de voornaamste delen leveren. Doch hij gaf de P.v.d.A. ook niet ondui delijk te verstaan, dat ze zich dan ook aan getroffen accoorden moet houden en niet telkens uit de band moet springen met specifiek-socia- listische eisen. Trouwens, de ove rigens zeer gewaardeerde minister Lieftinck kreeg iets dergelijks te horen. Verander- dit niet, dan zou een heroriëntatie wel eens nodig kunnen worden. De waarschuwing is duidelijk. Hiermede raakte de fractieleider tevens aan de interne beroeringen, welke in de laatste maanden het par tijleven hebben doen trillen en waarover het beraad blijkens de mededeling van dhr. Andriessen nog gaande is. Prof. Romme had er ken nelijk behoefte aan 'n reeks van da den uit te stallen, waaruit moet blij ken, dat de K.V.P.-fractie „er steeds bij is", om staatssocialistische stre vingen te keren en de goede poli tiek te bevorderen. Het maakte wel indruk. In de bijeenkomsten van het Congres heeft trouwens de critiek op de fractie zo goed als gezwegen De sectie-vergadering, waar eigen lijk de meergenoemde beroeringen 't best op hun plaats waren, verliep zonder schokkend debat. Professor Groeneveld had in zijn prae-advies nogal wat critiek geleverd op het regeringsbeleid, doch in zijn ont werpresolutie kwam hij ten aan zien van de investeringen en de in voerregeling to' voorstellen, welke c 3 vergadering zelfs te „socialistisch" voorkwamen en die er dan ook uit verdwenen. Professor Duynstee zat trouwens in de congresvergaderin gen ook echt „en fa nille" en scheen er zich goed thuis te voelen. TVTOETEN we dit inderdaad zien als een teken, dat de storm weer geluwd is en het geschil zo goed als bijgelegd? Moeten we dit ook opmaken uit de ovatie, welke professor Romme ten deel viel? Helemaal gerust zijn we er niet op. Eerlijk gezegd, was ons wat le vendiger debat liever geweest, hadden wc opgekropte gemoederen zich willen horen uitstorten. Het feit, dat het intern beraad 70 lang moet duren, waardoor ook de samenstelling van het ontwerp-ver- kiezingsprogram wordt opgehou den, bewijst, dunkt ons, dat de moeilijkheden niet zo maar weg kunnen orden geapplaudisseerd. We hopen intussen van harte, dat de optimistische verwachting van voorzitter Andriessen zich spoedig zal verwerkelijken. Het wordt hoog tijd de gelederen te sluiten en de strijdkassen -e vullen. Want de maanden verstrijken snel. VIJF MILLIOEN FRANK SMOKKELW AAR J^E LOCOMOTIEF en de tender van een goederentrein uit Vintimille worden door de doua ne van Nice vastgehouden, „ver dacht van heling van goudstuk ken" tot een waarde van 5 mil- lioen frank. Natuurlijk deden deze wagens het niet allemaal op eigen ini tiatief. De zaak zat zo: een be kende van de machinist vroeg hem een pakje mee te willen ne men tegen een vergoeding van 8000 frank. De machinist nam het aan bod aan, legde het pakje in de locomotief en ging in de wacht kamer een glas wijn drinken. Toen hij terugkwam, bleek het pakje verdwenen. Een paar dagen later kreeg hij Italiaanse smokkelaars op bezoek, die hem bedreigden, als het pak je niet terug zou komen. Zij ga ven hem in de vorm van een pak slaag alvast een voorschot. Dat hoorde de politie en de rest is zonder meer duidelijk....

de Stem | 1951 | | pagina 1