ELECTRICITEIT 20 pCt. duurder Middenstand bijeen Viermaal zag H. Vader zonnewonder Engels meisje aan vaders graf te Bergen op Zoom De wachtmeester en zijn radio Eerste 240 Kwh per maand worden niet verhoogd «Veiligheidsraad onbevoegd" Faroek koning van de Soedan Grootverbruikers door tariefsherziening getroffen Weer waanzin door moederkoren Churchill anti-AN Met enkele tubetjes eén éérste prijs Belgen losten belofte DAGBLAD VOOR ZEELAND Konings hobby Katholiek Thuisfront Vermoedelijk in Januari Schouivspel van hemelse bewegingen Premier Mossadeq verklaart nogmaals IJzeren gordijn Droog en zonnig Toch commando in Midden Oosten „Vader Christmas, geef mijt mooiste geschenk Ontroerende bede verhoord Verraden verrassing en verzwegen spreekwoord f Goudzoekers hebben de handen vol mm ZEVENDE JAARGANG No. 2125 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Reigerstraat 16. Tel Redactie 8181, Admi nistratie 8787 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. .1 v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f Satl per week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn worden op aanvraag verstrekt. Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 16 OCTOBER 1951 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0-3O per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.7S fier m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. "Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Dubbele Poort 7. Tel. 102 - (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Tel, no^ó) (Van een Haagse correspondent). TERWILLE van de kleinverbruikers van electrische stroom zal de prijs van de eerste 240 kWh per maand niet worden ver hoogd. De daarboven gebruikte stroom zal met meer dan 20 pro cent in prijs gaan stijgen. Het zal wel Januari worden, voordat de tariefsverhoging doorgaat. Dit vernemen wij in aansluiting op het bericht van Maandag over de herziening van de electriciteitstarieven. De 69-jarige koning Gustaaf VI van Zweden houdt van tennissen, hoewel misschien niet zoveel als wijlen zijn vader. Zondag speelde hij in 90 minir ten vier sets achtereen met de Britse tennisspeler Fred Perry (rechts). Mutaties in de directie MAAR wij vernemen, overweegt vi- ce-admiraal Doorman zijn aftre den als directeur van Nationaal Ka tholiek Thuisfront en heeft ir. Smul ders de wens te kennen gegeven af scheid te nemen als voorzitter van deze instelling. /"vPNIEUW hebben zich in Pont- Saint-Esprit, het dorp in Zuid- Frankrijk, waar een molenaar in voor arrest zit, wegens het verkopen van door moederkoren vergiftigde tarwe, gevallen van waanzin voorgedaan. Een 13-jarige jongen begon thuis het meubilair te vrenielen, een vrouw moest gillend, dat zij door vlammen was omringd, in het ziekenhuis wor den opgenomen. Verscheidene perso nen, onder wie enige herstellenden van de vorige epidemie, leden aan vla gen van waanzin. CINDS DE OORLOG hebben de pro- ductiebedrijven voor electriciteit veel te lage afschrijvingen toegepast in vergelijking met de stijging van de kostprijs. Terwijl alle andere prijzen twee- of driemaal zo hoog kwamen te liggen, werden de electriciteitsprij- zen gemiddeld niet meer dan 40 pet. verhoogd. Als gevolg daarvan kon niet vol doende afgeschreven en gereserveerd worden voor het vernieuwen van be staande installaties of het uitbreiden daarvan. Ten behoeve daarvan moest voor deze vernieuwingen of uitbrei dingen steeds een beroep worden ge daan op de kapitaalmarkt. Zelffinan ciering was bij de tot nu toe bestaan de tarieven onmogelijk. Nu de kapitaalmarkt zo krap is ge worden, is een beroep daarop niet meer mogelijk. Om nu die reserve ring of afschrijving voor zelffinancie ring van de electriciteitsbedrijven wat voor ieder gezond bedrijf nood zakelijk is mogelijk te maken, zul len de tarieven worden verhoogd. NOODZAKELIJK. IIÈT PROTOCOL, waarbij Grieken land en Turkije tot het Noord-Atlan tisch Pact zullen worden toegelaten, zal volgende week worden onderte kend. ONS LAND zal in het vervolg grote re hoeveelheden wijn, fruit, citrus vruchten, vruchtensappen, gedroogd fruit en aardnoten uit Zuid-Afrika invoeren. "TER ILLUSTRATIE diene, dat in België de afschrijving reeds in 1946 twee en een half maal zo hoog werd gesteld en dat de tarieven daar toen reeds naar verhouding wer den verhoogd. In Nederland heeft men dit tot nu toe nagelaten, om het be drijfsleven en de gezinnen niet te zwaar te belasten. Nu de financiering der electriciteitsbedrijven echter zelf in gevaar komt, heeft het Departe ment v. Economische Zaken het bil lijk en noodzakelijk geacht de elec triciteitstarieven te verhogen. JN AANSLUITING op een bericht in het grootste gedeelte van once vorige oplage, ontvangen wij thans een bericht uit Rome, waarin wordt bevestigd, dat kardinaal Tedeschini inderdaad heeft verklaard, dat de H. Vader op 30 en 31 October, 1 en 8 November van het vorige jaar de wonderbare zonneverschijnselen van Fatima in de Vaticaanse Tuinen heeft aanschouwd. "TIJDENS zijn middagwandelingen op deze dagen was de H. Vader in staat zijn blik blijvend op de zon te vestigen en haar bewegingen en draai ingen waar te nemen. De "on vertoon de zich voor hem als e beeld van leven, tot een schouwspel van hemel se bewegingen. De kardinaal noemde deze verschijn selen: „Een zwijgende, maar welspre kende boodschap voor de plaatsbekle der van Christus, op de octaafdag van de Dogmaverklaring van Maria's Ten hemelopneming, waardoor de godde lijke instemming werd betuigd met de afkondiging van dit leerstuk der H. Kerk". Zoals men weet, werd het zonne wonder waargenomen op 13 October 1917 tijdens een verschijning van de H. Maagd aan de herderskinderen te Fatima. Meer dan zestigduizend pel grims getuigden, hoe zij plotseling de zon rond haar as zagen wentelen; zij zagen, dat vele kleurige stralen uit het hemellichaam schoten, waarna de zon zigzaggend in het dal van Fatima scheen te storten. Op 13 Mei 1917 geschiedde de eer ste verschijning van Maria te Fatima; op dezelfde dag werd Mgr. Pacelli, thans Paus Pius XII, tot bisschop ge wijd. Vijf maanden later, weer op de 13de, hebben duizenden pelgrims te Fatima het eerste zonnewonder mo gen aanschouwen. ER IS GEEN aanleiding, verandering te brengen in de pensioengerechtigde leeftijd voor mannen. Wel behoort die van vrouwen verlaagd te worden tot, "estdlehXff?nded coVr^fv\n on Minister-president te zwak om verder te spreken „TjE VEILIGHEIDSRAAD is niet bevoegd de Britse klacht in zake het oliegeschil te behandelen. De exploitatie van de olie moet geschieden op nationale basis en de inkomsten daaruit moeten dienen ter verbetering van de levensomstandigheden der Perzische bevolking. In 1948 beliepen de netto-inkomsten van de Anglo-Iranian 61 millioen pond sterling. Perzië heeft daarvan slechts 9 millioen ont vangen, hoewel 8 millioen pond alleen al aan winstbelasting in de Britse schatkist was gevloeid". HEEFT de Perzische premier KLEMPERER, de bekende dirigent heeft een dijbeen gebroken, toen hij, bij het verlaten van een vliegtuig, te Montreal van de trap viel. Hij zal zijn wintertournee's, o.a. naar Amsterdam moeten afzeggen. f 20.000 in de 514de Staatsloterij, 2de klasse, eerste lijst is gevallen op num mer 14517. EEN REIZEND PALEIS heeft ko ning Faroek van Egypte in Italië laten maken. In twee spoorweg wagons is een volledige, kostbaar ingerichte woning gebouwd. een de- DIT,, Mossadeq gisteren verklaard tf V*idsraad, die over het oliegeschil HET WERELDCONGRES voor onder wijzers is heden te Rome begonnen. Het zal duren tot 19 October. DE ADMINISTRATEUR F. graaf Van Limburg Stirum van de onderneming Soekamandi in Indonesië is vermoord en beroofd van f 3000. GEORGES ZEHR, de Zwitserse jour- met een Piper-vliegtuig op Blanc witVa? i® meter op de Mont is béschad^d i^weer' afgeschoten!®'6 W6rd met een katap»» DE VATICAANSE Staat heeft CC1 ei eet gepubliceerd, waardoor het mo gelijk wordt, indien nodig een kntn vaardijvloot voor aanvoer van goede" ren op te bouwen. DE WERVELSTORM, dte de zuid hoek van het Japanse eiland Kioes jioe heeft geteisterd, kostte aan 306 personen het leven, 227 zijn vermist en 749 gewond. 30.000 huizen zijn ver woest en 100.000 staan onder water. PRINS BERNHARD is gisterenavond in Amerika aangekomen. Zijn bezoek draagt een particulier karakter. De Prins zal enige marine-instellingen bezoeken, waar Nederlanders werk zaam zijn. TOT AMBASSADEUR van Engeland in ons land is benoemd sir Neville Montague Butler als opvolger van sir Philip Nichols, die op eigen verzoek deze dienst gaat verlaten. behandeling heeft hervat. Mossadeq heeft zijn rede niet geheel ugesp'* en. Na een kwartier liet hy haar door een beambte verder /"VNDER daverend gelach der toehoorders heeft Churchill in een verkiezingsrede te Lon den gezegd, dat hij anti-AN was, de drie mislukkingen van de la bours, nl. AbadAN, SoedAN en BevAN. Toen het gelach bedaard was, voegde hij er sarcastisch aan toe: „maar Attlee is een TitAN (reus)" Weersverwachting, geldig tot hedenavond: Koude ochtend met verspreide tnistvelden. Overigens droog en zonnig weer met zwakke wind. Over het algemeen iets lagere middagtempera turen. Vandaag: Zon onder 17.46 uur. Maan op 17.47 uur. Morgen: Zon op 7.06 uur. Maan onder 10.19 uur. voorlezen, omdat hij daartoe zelf te zwak was. Hij betoogde, dat Perzië niet ver der met Engeland kon onderhande len. Alleen kon er nog worden ge sproken over schadeloosstelling. De Britse afgevaardigde had tevo ren gezegd, dat Perzië met zijn na tionalisatie niet te ver moest gaan. Engeland wilde nog steeds onderhan delen. Volgens hem was het geschil geenszins een binnenlandse kwestie. Egypte verwerpt voorstellen FjE EGYPTISCHE Kamer en ■*-' Senaat hebben gisteren eenstemmig de opzegging van het Brits-Egyptische Verdrag goedgekeurd. Hierdoor wordt bovendien be paald, dat koning Faroek tevens tot koning van de Soedan zal worden uitgeroepen. De viermogendhedenvoorstel- len tot deelneming van Egypte aan het commando voor de ver dediging van het Midden-Oos ten zijn van de hand gewezen. Te Washington vertrouwt men, dat Amerika, Engeland, Frankrijk en Tur kije voort zullen gaan met de orga nisatie van een commando voor het Midden-Oosten, met of zonder Egyp te. Ook zou Israël worden aangezocht, al zou deelneming van dat land een aantal moeilijkheden met de Arabi sche landen geven. De Britse minister van buitenland se zaken, Morrison, heeft verklaard, dat de Britse regering onder geen voorwaarde bereid is de Soedan te gen de wil van de Soedanezen te ver kopen als de prijs voor een bevredi gende overeenkomst betreffende de defensie. Zondag heeft in 't Oost-Vlaamse plaatsje Zottegem de plechtige herbegra fenis plaats gevonden van wijlen Lamoraal Graaf van Egmont en diens echtgenote Sabina van Beleren. De stoet op weg van het stadhuis naar de kerk; voorop de kist met het stoffelijk overschot van de Graaf van Eg mont; daarachter de kist met de gebalsemde harten; geheel achteraan de kist met de stoffelijke resten van de echtgenote van de Graaf. ^NGELE SAVAGE zal morgen een bezoek brengen aan het graf van haar vader op het Engelse kerkhof aan de Wouwseweg in Bergen op Zoom. Angele is een meisje uit Dover in Engeland en evenals alle kin deren, houdt zij heel veel van haar Paps. Het laatste is dan ook moeilijk te beschrijven, wat er in haar om ging, toen Vader Savage de oorlog in moest om te gaan vechten voor de vrijheid van zijn land. gAVAGE is gesneuveld en rust nu in Bergen op Zoomse grond, heel ver weg van de kleine Angele. Maar die is haar Paps nog lang niet vergeten en nu zal ze, na lang wachten, dan eindelijk bloemetjes kunnen gaan leg gen op zijn graf. Het is een hele geschiedenis, die aan dit bezoek voorat is gegaan. Men zal zich waarschijnlijk nog herinneren, dat Vader Christmas uit Denemarken een tijd geleden de wens te kennen gaf, gaarne de kinderen van gesneu velde Engelse oorlogsstrijders met een geschenk te willen verrassen. Het be richt hierover verscheen met grote koppen in verschillende Engelse bla den en zo kwam ook Angele Savage hiervan op de hoogte. En Angele schreef een briefje aan het „Kerst mannetje", dat ongeveer als volgt luidde: „Lieve Father Christmas. Mijn dad dy is in de oorlog gesneuveld, maar ik weet niet, waar h(j begraven ligt. Het graf te vinden zal het mooiste geschenk zijn, wat U me geven kunt". EEN SPOOR. Dit graf was door bemiddeling van Mevr. Juten-van As, secretaresse van het Bergse Oorlogsgravencomité ge adopteerd door'iMevr. Pistorius, wo nende aan de Zuidzijde Haven, maar deze Savage was niet de vader van de kleine Angele. De teleurstelling die daarop volgde, was echter niet van lange duur, want er bleek in Bergen op Zoom nog een andere Engelsman met de naam Savage te zijn begraven en hiermede was gevonden, waarnaar al zolang was gezocht. DOEL BEREIKT. AAN HET ONDERZOEK, dat daar- op volgde, hebben velen meegehol pen. Het spoor leidde naar Bergen op Zoom, omdat was komen vast te staan, dat daar een gesneuvelde Engelsman met de naam Savage begraven lag. JSJA DE PRIJZENREGEN in Brabant en Zeeland (Stem 10 October), zullen vele Stemlezers- en lezeressen ongetwijfeld willen vernemen door welke sportieve redenering gedreven, de eerste prijswinnaar, Wacht meester A. P. E. Wouters van de Rijkspolitie te Zniddorpe, besloot aan de kleurwedstrijd voor de kerk in het Heuvelkwartier te Breda deel te nemen. Terwijl steeds voor een v.,J 1 I. geijverd wordt voor een Verenigd Europa, is in de afgelopen weken langs de NerteriLa se-Duitse grens bjj Vaal, Nederland" IJU ZEI tot zichzelf: mijn hobby is tekenen en tekenaars; dat zijn de mannen die past. Vos nodig heeft voor zijn wedstrijd. Als die niet meedoen, wie zal er dan meedoen dusik voel mij er toe verplicht. Of hij ook verwacht heeft de eer ste prijs te zullen winnen? In geen geval, hetgeen wel blijkt uit het volgende. Zijn kinderen, hem aan het werk ziende en vindend, dat het zo prachtig werd, zeiden: „En krijgt U daar nou de eerste prijs voor Pappa?" Waarop het antwoord luidde: „Wat denken jullie nou toch, wel, er zullen duizenden van die kleurteke- ningen binnenkomen en honderden zullen veel mooier zijn, dan die van pappa". „VERRADEN". ren Gordijn" opgericht. Ongele l'even- digc smokkelhandel en de illeeale grensoverschrijding tegen te hebben de Duitsers een bjjna 3 meter' hoge, ijzeren afrastering gemaakt welke duizenden Marken heeft ee kost. Ziehier de plaats, waar vroefer nog Nederlandse en Duitse kindertjes met elkaar speelden. IOE hij het gelukje te weten kwam? Wel, hij had juist een vrije dag (waarop hij gewoonlijk nog harder werkt, dan anders), was niet thuis vóór de middag, toen iedereen het al wist, hij alleen niets vermoedde. Door de huisgenoten was afgespro ken niets te zeggen en hem de ver rassing te laten, het zelf in de krant te lezen, maarschoolgaand doch tertje Magda, kon natuurlijk haar kwebbeltje niet houden en kwam pap pa al met het nieuws tegemoet gelo pen. De veronderstelde uitgebreide sorte ring tubetjes plakkaatverf (Stem 10 October) bestond maar uit 3 of 4 en die waren geleend van een colle ga! Verder werden alleen gebruikt 8 tubetjes waterverf, wat wit en een paar „schildertrucjes". VERZWEGEN. A ARDIG IS, wat wachtmeester Wou- ters een ogenblik boven de in te zenden tekening heeft willen, maar niet heeft durven zetten, maar nu toch wel durft bekennen! „En dat nu maar de Vos gauw de passie mag preken in zijn nieuwe kerk" Eveneens aardig is de medeleving van het publiek in dorp en omgeving Waar wachtmeester Wouters, diens vrouw of opgroeiende dochtertje zich die dag maar vertoonden, stak men de hand op en feliciteerde. Het wachten is nu op de radio. Dat zal niet lang duren, want wij vernamen, dat het pakket Maandag middag verzonden werd. En verder menen we met zekerheid te weten, dat wachtmeester Wouters in de toekomst nog wel eens meer zal meedoen aan zo'i> kleurwedstrijd voor een goed doel. Voor de mogelijke uit schrijvers hopen we, dat velen de wachtmeester zullen navolgen. TN OOSTENRIJK schijnt het zoe ken naar goud 'n epidemie te worden. Dezer dagen werden twee Fransen aangetroffen op een veld in Neder-Oostenrijk. Zij waren op zoek naar een geheimzinnige kist met goud, diamanten en kunst voorwerpen, die door de nazi's uit Griekse kloosters waren gestolen. Een Weens ingenieur zou met een vernuftig toestel nabij Salz burg een schat hebben gevonden. die de voormalige Reichsleiter Al fred Rosenberg daar begraven had. Deze schat zou hebben bestaan uit goudstukken en -staven en uit ponden ter waarde van vele mll- liarden schillings. Nog een andere schat zou ver borgen liggen op de bodem van de Achensee in Tirol. Hier zou het aldus het verhaal be treffen niet te schatten hoeveel heden kostbaar oorlogsmateriëel. WADER CHRISTMAS had zijn doel bereikt en Angele kreeg het mooi ste geschenk van haar leven. Mevr. Pistorius heeft ook dit graf geadop teerd. Een gezelschap van vijf Engelse vrouwen en een meisje zal vanavond met de trein in Bergen op Zoom aan komen. Angele en haar moeder zul len bij mevr. Pistorius gastvrij wor den ontvangen. Morgen gaan ze naar het kerkhof. Donderdagmorgen heel vroeg zal Angele weer in de trein stappen voor de terugweg naar Dover. Haar gedachten zullen ongetwijfeld nog vaak uitgaan naar Bergen op Zoom, waar zij nu het-graf weet van haar Daddy, waarvan ze steeds is blij ven houden. CISTEREN kwam de landelijke Katholieke Middenstandsbond te Utrecht in congres bijeen. Mor gen zullen de georganiseerde mid denstanders uit het diocees Breda zich te Dongen verenigen, om hun belangen, verlangens en noden te bespreken. De middenstand roert zich en te recht. Lang is het zó geweest, dat de middenstander, opgaand in zijn gezin en zijn werk, de noodzaak van organisatie niet zo zeer inzag. Hij gaf wel zijn steun aan allerlei goed werk in het parochiële leven, hij spande zich in, om in stad of dorp zijner inwoning de saamhorig heid te bevorderen door in culture le verenigingen en comité's het to neel- en muziekleven, het vieren van gepaste feesten te bevorderen. Bij hen klopte men bijna nooit te vergeefs aan, als er steun nodig was voor charitatieve of andere doel einden. Het ontbrak hem dan ook geenszins aan opofferingsgezindheid voor anderen. Maar het besef, dat de maatschappelijke ontwikkeling de vereniging van de standgenoten ging vorderen, drong niet zo spoe dig tot hem door als tot andere standen. Gelukkig is in dit opzicht het ontwaken ook gekomen. Voor al toen er stromingen ontstonden, die de grote betekenis van een goe de middenstand gingen ontkennen, werd het hard tijd, dat deze in fier heid en zelfbesef aaneengesloten naar voren ging treden. In de middenstand immers ligt een bol werk tegenover de gevaren van ongebreidelde kapitalistische con- centratiezucht enerzijds en het ge vaar van staatsalmacht anderzijds. Valt deze verbindende schakel weg, dan is er geen echt-vrije samenle ving meer mogelijk en wordt de grote massa een horige van onper soonlijke en ongrijpbare machten. Vandaar, dat ook andere standen groot belang hebben bij het bestaan van een krachtige middenstand. Wie bewust of onbewust zijn le venskracht aantast, benadeelt op langer of korter duur zichzelf. MIET ALTIJD wordt dit begrepen. Ook voor „de politiek" is de middenstand niet zelden het stief kind geweest. Men dacht hem wel onder belastingen te kunnen be delven. Men liet zich door uiter lijke schijn begoochelen en meende, dat er altijd nog wel wat af kon. Gelukkig is in dit opzicht wel kentering waar te nemen, doch ge heel verdwenen is die mentaliteit nog niet. Iedereen weet, hoe de nood van deze tijd met zijn moei lijkheden van prijzenbeloop en koopkrachtvermindering, van in vesteringsbeperking en ander over heidsingrijpen menige middenstan der danig in het nauw heeft ge bracht. Er zijn heel wat middenstan ders, voor wie de consumptie-ver mindering zich vast niet tot vijf pro cent beperkt! Organisatie van de middenstand is dan ook in deze tijd meer no dig dan ooit. En de Overheid, de andere standen, zullen goed doen, nauwlettend te luisteren, als de middenstand zich op zijn congressen uitspreekt. Zijn belangen zijn nauw verwe ven met die van de hele samen leving. Het welvaren van andere standen hangt er mede van af. Bij de bevrijding van 1918 beloofde België de H. Hartbasiliek van Koekel- berg te zullen voltooien. Zondag j.l. werd het geweldige Godshuis gewijd door de primaat van België, kardinaal van Roey. De eerste steen heeft Koning Leopold II in 1905 gelegd. Men verwacht niet het vóór 1965 vol tooid te hebben. Een overzicht van de wijdingsplechtigheid. Kardinaal van Roey en twee hulppbisschoppen nemen plaats in 't koor van de Basiliek.

de Stem | 1951 | | pagina 1