In beginsel overeenstemming Een millioen pelgrims te Fatima Ontwerp-verdragen worden opgesteld Mossadeq doet voorstel PIEKUREN weer in 't zicht GEZIN EN VERKERING Houdt Egypte voet bij stuk Naar souvereiniteit voor Westduitsland Krachtpatserwas een truc Nooit te oud om te vliegen Tariefsherziening electriciteit Ook hier triomfeert de doelman Plechtige sluiting van het H. Jaar r DAGBLAD VOOR Om olie geschil op te lossen Auto tegen boom Vijf gewonden „Het hoofd bieden aan Rusland" E.K. wijkhuis te Bergen op Zoom Kath. ingenieurs bezoek op Te Bergen op Zoom en Zeeuwsch - Vlaanderen Beperkende bepalingen van 12 November tot en met 2 Februari Rijkskantoren Studiedag V.K.AJ. te Seppe gesloten op Zaterdag Zonnig weer Afwijzing der voorstellen wordt verwacht Om abnormaal ver bruik tegen te gaan „Als één groot gezin blijven wij bidden voor de vrede Radiorede van de H. Vader DOOR PROPELLER GEDOOD Wei vol gestolen koeien Voor Cod, Koningin en Vaderland MAANDAG 15 OCTOBER 1951 ZEVENDE JAARGANG No. 2124 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Reigerstraat 16. Tel. Redactie 8181, Admi nistratie 8787 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J v Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P. V M Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 4.55 per kwartaal, per post f 5«s0, per week (uitsluitend bij niet-post- bestelling) f 0.35. Losse nummers 10 cent. Postrekening no. 278841. Prijzen van buiten landse abonn worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no.2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 - (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 25) Advertentieprijs voor de gehele oplage f 039 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. HEDEN zal de Veiligheids raad zich bezighouden met het oliegeschil tussen Perzië en Engeland. Ondertussen heeft de Perzi sche premier Mossadeq een voorstel uitgewerkt, om een einde te maken aan het conflict. Hij stelt voor een internatio nale verkoop- en verdelingsor ganisatie in het leven te roepen. Leden van de Verenigde Na ties, die olie van Perzië betrek ken, zouden er lid van zijn. 49 procent der aandelen zouden in handen moeten komen van de ze internationale leden en 51 procent in het bezit van Perzië. DE WESTERSE VERBONDENEN en West-Duitsland hebben in beginsel overeenstemming bereikt bij de ifnderhandelin- gen over het verlenen van de souvereine status aan de West- I Duitse federale republiek". 1 Dit heeft de West-Duitse onder-minister van buitenlandse zaken, prof. Walter Hallstein Zondagavond in een door hem te Stuttgart voor de Zuid-Duitse radio-omroep gehouden toespraak meegedeeld. HET GERUCHT, dat België uit de Belgische Betalingsunie zou treden, wordt van offciële zijde tegenge sproken. DE WEST-DUITSE bondsregering heeft haar dank uitgesproken over de brief, die Koningin Juliana onlangs aan president Truman heeft gericht over het vluchtelingenprobleem. FOKKER heeft het voorontwikke- hngswerk beëindigd voor het maken van een tweemotorig schroef-turbine- verkeersvhegtuig. Hetgeen niet wil ziggen. dat met de productie nu maar een, twee, drie begonnen zal worden. LUCHTPOSTZEGELS met een waar deI van 15 en 25 gulden zullen door de P.T.T. worden uitgegeven. EEN STAKING van grote omvang dreigt in België, omdat de looneisen van het vakverbond niet door de re gering zijn aanvaard, VIER EVERS zijn door jagers bij Af. ferden in Limburg neergelegd. Drie van dergelijke knapen dwalen nog rond en richten veel schade aan. EEN PONY ter waarde van f 1000 stierf te Geldermalsen op geheimzin nige wijze. Het bleek, dat de maag van het kostbare dier vol zat met snoeisel van een taxus-baccata-haag, hetgeen de pony slecht was bekomen. F DE NACHT is een auto, waarin vijf Steenwijkers zaten, bij Weesp tegen een boom gereden. Alle inzit tenden werden naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht. Na verbonden te zijn kon een der inzittenden naar huis terugkeren. De overige vier werden ter verpleging opgenomen. Hun toe stand is bevredigend. TNE GEALLIEERDE en West-Duitse deskundigen zijn thans bezig met het opstellen van ontwerp-evrdragen waarin de toekomstige positie van West-Duitsland zal worden vastgelegd De onder-minister voegde er aan toe, dat de Westerse gealliëerden en West-Duitsland beiden een herstel wensen van de West-Duitse souverei niteit, daar West-Duitsland slechts dan op doelmatige wijze voce de verdedi ging van West-Europa kan worden ingeschakeld, indien het op gelijke wijze met zijn toekomstige bondgeno ten wordt behandeld. Beide partijen waren het er, volgens de professor, over eens, dat het nood zakelijk is, dat de Westerse verbon denen hun wettige aanspraken op de door hen in West-Duitsland beklede politieke en militaire positie behou den, opdat de geallieerden het hoofd kunnen bieden aan elke nieuwe po ging der Sovjets om hun gebied uit te breiden en om hun rol te kunnen vervullen bij elke toekomstige één wording van Duitsland, aldus profes sor Hallstein, die verder nog als zijn mening te kennen gaf, dat het nog verscheidene weken zou duren voor dat de verdragen gereed zouden zijn voor ondertekening. TWINTIG JAAR geleden werd een inwoner van Verona in Italië be keurd wegens te hard rijden met een motorrijwiel (20 km. per uur). Gisteren ontving hij de dagvaar ding en moest 100 lire boete be talen. ^VERSCHILLENDE leden met hun dames van de Nederlandse Ka tholieke Ingenieursvereniging hebben Zaterdag en Zondag een tocht ge maakt door Zeeuwsch-VJaanderen en daarna Gent en Brugge bezocht. In het algemeen mag worden ge zegd, dat de vernieuwing van het godsdienstig leven op het ogenblik voor een groot gedeelte is toever trouwd aan de katholieke leken. Voor al de katholieke ingenieurs hebben in deze eeuw van de techniek een be langrijke taak te vervullen. Hierop werd in het bijzonder de aandacht gevestigd tijdens de officiële ontvangst van het gezelschap door burgemees ter ir. H. Witte in de markiezenzaal van het Bergen op Zoomse stadhuis Bergen op Zoom is een stad met een Vlaamse inslag en daar het doel van de tocht onze zuiderburen gold, toon de de burgemeester zich zeer ver heugd, dat men zijn stad als uit gangspunt van de reis had gekozen. NIEUW GEVAAR. EEN HYPNOTISEUR bracht de ka- va,n e?n schip te Perugisa in ïtaiie onder hypnose en ging er met een ihnk bedrag aan geld tussenuit. mctAw m Sr-wU op September Dat mwoners in ons land. bevolk l Tlïn; dat wij het dichtst bevolkte land ter wereld zijn. digd Adi^n h6,eit een aut0 vervaar- kan rijden °P de weg als °P rails dcn^hter'de "uur w blf"" van een oude klooster-katheHr= ter waarde van in een mijn bij EEN DIAMANT 1.500.000 gulden is Pretoria gevonden. KONING GEORGE zag door de tele- visie zijn paard „Good Shot" nen. DE KINDERZEGELS zullen weer van 12 November t.m. 31 December omloop komen. ?E HAAS, een bekende na- iariol i le is te Eindhoven op 85- ge leeftijd overleden. JAPAN ,ls geteisterd door fc Ei zijn vele doden gezinnen dakloos een ty- en reeds pROF. ir. J. H. Froger, hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft en voorzitter van de vereniging, sprak hierop een dankwoord voor dé hartelijke ontvangst. Hij wees daarbij op de stromingen, welke in het ver leden het katholieke geloof hebben aangetast, maar toonde zich ook niet blind voor een nieuw gevaar: de in dustrialisatie in Brabant, die veelweg heeft van een storm. Spreker zeide er zich over te ver heugen, dat Bergen op Zoom is ont komen aan een te snelle industriali satie, waardoor de harmonie bewaard is. Aan de Dubbelstraat te Bergen op Zoom werd Zaterdag het eerste E.K.- wijkhuis ingezegend door mgr. Koenraadt, vicaris-generaal van het bis dom Breda. Monseigneur volgt vol aandacht de Maria-hulde van de jeugd. JWIEER DAN 150 leidsters en pio- niersters van de V.K.A.J. waren dit weekend bijeen in het Retraite huis te Seppe. Zij waren gekomen uit het gehele Bisdom voor de bijwoning van de Studiedagen, die telkenjare worden georganiseerd. Op deze dagen werd vooral belicht het onderwerp: gezin en verkering. Na de opening gaf rector de Beer de resultaten van het onderzoek, dat door 56 afdelingen was gehouden over gezin en verkering. Hieruit bleek, dat de voorlichting in vele gevallen niet op de juiste wijze plaats heeft. De fatale gevolgen, welke hieruit kunnen voortvloeien, zullen door het geven van cursussen, zoals: Inleiding tot het volle leven; en Verloofdencursussen moeten worden tegengegaan. De dio cesane directeur der V.K.A.J., de Z.E. heer J. Hendrikx. belichtte de waar de van een goede verkering en een goed gezin. Zondagmiddag gat de Diocesane voorzitster, mej. Riet Hopmans, een les over het practische werk, dat in het komende j\ar door de leidsters en pioniersters in de afdelingen zal moeten worden uitgevoerd. Zij wees op het volgen van cursussen, zoals E.H.B.O. e.d. Onder de aanwezigen merkten we om. op de Diocesaan voorzitter der KA.B., Jan Mertens en mej. Kessels van de K.A.V. Ogenschijnlijk heeft de man op de bovenste twee prentjes heel wat in zijn mars. We zien hem hier een zware vrachtwagen kantelen als ware het een veertje. Schijn kan echter bedriegen en vooral in de fotografie. In dit geval werd de suggestie van een „Hercules" verkregen door een omzet ting van de volgorde der foto's. De werkelijkheid is zo: in de straten van Kopenhagen kwam een vrachtwagen in botsing met een autobus. De vrachtwagen kantelde en werd later door middel van een kraanwagen weer overeind gezet. De verschillende fasen zijn door de foto's in beeld gebracht in de volgorde: rechts onder links onder, rechts boven en links boven. Mede doordat men de kraanwagen uit het beeld li,|, was de in druk van een „krachtmens", die hier een staaltje van zijn kunnen weergeeft QM BRANDSTOFFEN te bezuinigen zullen met ingang van heden de kantoren der Rijksdiensten Zaterdag de gehele dag gesloten zijn, zodat de kachels het gehele weekeinde kun nen uitgaan en de centrale verwar ming op een minimum kan worden gezet. Natuurlijk zullen de verloren uren van Zaterdag moeten worden inge haald. Daardoor is een nieuwe werk tijdregeling gemaakt. De middagpauze wordt gesteld op een half uur. De werkuren welke door sluiting op Za terdag verloren gaan, worden in de tijdvakken voor en na de piekperio de volledig gecompenseerd door de werktijd gedurende de overige dagen, welke per dag een uur langer is dan normaal. Hierdoor wordt vóór 12 No vember en na 4 Februari per week een uur overgewerkt. Zoals reeds gemeld wordt er naar gestreefd voor het onderwijs een soortgelijke regeling te treffen voor de Zaterdag. De minister zal een dringend be roep doen op de lagere publiekrechte lijke lichamen om met deze eveneens een dergelijke regeling te treffen. ZUINIGHEID NODIG. rjEPIEKUREN vallen van 12 Nov. t.m. 2 Februari op de eerste vijf werkdagen van de week tussen 7.30 en 9 uur en 16.30 en 18 uur. Op Za terdag alleen van 7.30 tot 9 uur. Gedurende deze periode zuilen éta lage- en winkelverlichting, alsmede de verwarming en verlichting in elec- trische treinen, trams en trolleybus sen tijdens de piekuren tot de helft worden beperkt. Lichtreclames zullen tijdens de piekuren verboden zijn. hedee„eaToen^aChting. geldiK de'"ochtevan het ,and in bewoiking. zwakke matige wind tussen Oost. tot en Vandaag: Zon onder 17« Maan op 17.31 uu u" OP J.M uur. uur. uur. Zon onder 8.59 Met een K.L.M.-vliegtuig zijn Zaterdagmiddag van Schiphol naar Zuid- Afrika vertrokken de bijna 99-jarige F. R. Schoonebeek en zijn 71-jarig zusje Nel, die tot dusver te Halfweg nabij Amsterdam woonden. Zy ver lieten ons land om zich in Zuid-Afrika te vestigen, omdat zij hier geen toe komst meer zagen. De beide niet meer jeugdige passagiers op de trap van het vliegtuig, dat hen naar het andere werelddeel brengt. DE EGYPTISCHE REGERING zal heden antwoorden op het voorstel van de Grote Drie (Amerika, Engeland, Frankrijk) en Turkije, dat Egypte deel zal nemen aan een commando in het Midden-Oosten. Egypte zou daarin dan een vooraanstaande plaats innemen. Zulks is aan de regering meegedeeld in een desbetref fende nota. In welingelichte Egyptische kringen verwacht men, dat het antwoord der regering afwijzend zal zijn. QNDERTUSSEN is in Cairo ook een Britse nota over het gesóhil be kend gemaakt. Het belangrijkste daar uit is, dat Engeland zijn bases in de Suez-zone aan internationale controle zal overdragen, indien Egypte instemt lid te worden van een internationaal opperbevel voor het Nabije Oosten. Wat de Soedan betreft, blijft de Britse regering op het standpunt staan dat de status van de Soedan slechts veranderd mkg worden na raadple ging van het volk. Aan deze opvatting wordt nog eens extra kracht bijgezet door de verkla ring van de Britse gouverneur-gene raal van de Soedan, die gisteren heeft gezegd, dat weerstand zal worden ge boden aan „elke van buitenaf geda ne poging om zich in te laten met het bestuur van de Soedan". De Mohammedaanse wereldconfe rentie heeft een verklaring uitgege ven, waarin aan Egypte wordt verze kerd, dat de gehele Mohammedaanse wereld Egypte zal steunen in zijn ge schil met Engeland. Tenslotte werd gisteren nog bericht, dat de Egyptische minister van oor log er niet in is geslaagd, zoals zijn bedoeling was, wapenen in Zweden te kopen. |~AE REGERING is van oordeel, de de electriciteitstarieven zodani moeten worden gesteld, dat zó econo misch kan worden gewerkt, dat he. mogelijk zai zijn, dat aan de kapi taalsbehoeften van de electriciteitsbe- drijven door zélf-financiering kan worden voldaan, terwijl daardoor te vens de abnormale toeneming van het verbruik zal worden tegengegaan. Het ligt echter in de bedoeling, een minimum-hoeveelheid per aangeslote ne van de tariefherziening uit te zon deren. De maximumprijsvoorschriften ten aanzien van de tarieven voor grootverbruikers zullen worden inge trokken. Dit heeft de minister van economi sche zaken meegedeeld op een bij eenkomst ten departemente, waarvoor waren uitgenodigd de colleges van Gedeputeerde Staten en bestuurderen van gemeentelijke electriciteitsbedrij- ven. Over de doorvoering van een en ander zal nog nader overleg plaats hebben. EEN WERVELSTORM heeft men op het Zuidelijk deel van het Japanse eiland Kioesjoe 5000 gezinnen dakloos gemaakt. Ten minste een persoon kwam om het leven en 19 werden ernstig gewond. HET NEDERLANDSE bataljon, dat is ingedeeld bij de Amerikaanse tweede divisie infanterie, heeft in het gebied ten Noorden van Janggoe een heu vel op de tegenstander veroverd. QjP DE 34-ste VERJAARDAG van de laatste verschijning van O. L. Vrouw te Fatima is^ Zaterdag aldaar het H. Jaar voor de gehele wereld plech tig gesloten. Vrijdagmiddag half vijf arriveerde de kardinaal-legaat Fede- rico Tedeschlni onder stromende regen en met hem meer dan honderd bis schoppen uit Portugal en alle delen der wereld. ("Ander de burgerlijke hoogwaardig- vy heidsbekleders bevonden zich o.a. de president van Portugal, Generaal Francisco Craveiro Lopes en de mi nister-president Salazar. Ruim een millioen pelgrims zijn te Fatima samengestroomd om deze uit zonderlijke plechtigheid bij te wo nen. Onder hen zijn ook de 200 Ne derlanders, die deelnemen aan de Montfortaanse bedevaart. Tijdens de aanbidding, die de gehele nacht duur de, was er een uur speciaal voor de Nederlanders. Tijdens dit aanbiddings uur hield pater Loop een toespraak tot de pelgrims. In de vroege morgen van 13 Octo ber namen duizenden deel aan de al gemene H. Communie, waarna zij een plaats zochten voor de plechtigheden die om 10 uur begonnen en tot laat In de namiddag voortduurden. Na een plechtige rondgang met het genade beeld van Fatima, celebreerde de kardinaal-legaat een pontificale H. Mis. Tijdens deze H. Mis hield de af gezant van de Paus een toespraak tot de aanwezige pelgrims. PLECHTIGE PROCESSIE. WA DE H. ste in MIS werd het Allerheilig- plechtige processie rond gedragen voor de zegening der zieken en werd het beeld der H. Maagd weer teruggeplaatst in de kleine kapel op de plaats der verschijningen. Hierna werd een aanvang gemaakt met de eigenlijke plechtigheid van de sluiting van het H. Jaar. Via de radio sprak de H. Vader vanuit het Vatieaan de aanwezige pelgrims en de rehele wereld toe. De H. Vader her- nnerde er aan, dat O. L. Vrouw van Fatima alle grenzen van rassen en naties en volkeren had doorbroken, tijdens de tocht van 't genadebeeld over de gehele wereld en dat allen nu rond datzelfde beeld waren samengestroomd om God voor Zijn barmhartigheid te danken en Zijn genade af te smeken. Met deze sluiting van het H. Jaar, zeide de Opperherder, is onze inspan ning voor de vrede niet afgesloten. Als een groot menselijk gezin gaan wij door om te werken en te bidden voor de wereldvrede, die God te Bethlehem beloofde aan de mensen van goeden wil. Groot was het enthousiasme en de religieuze bezieling onder de pel grims, die in massaal gemeenschaps gebed na de korte plechtigheid van de liturgische sluiting van het H. Jaar de rozenkrans baden, het gebed van de H. Maagd, waarom de H. Vader ge vraagd had als gebed voor de vrede. Hoe ernstig het Dosko-doel soms be dreigd werd door Alliance, dat een 2-2 resultaat bereikte tegen de lei ders, komt op deze foto zeer duidelijk tot uitdrukking. De keeper der rood gelen weet echter de lucht te zuiveren. De sergeant-vlieger-instructeur B., uit Hoensbroek, is op de vliegbasis Gilze-Rijen tegen de draaiende propeller van een Har- vardlestoestel van de Rijkslucht- vaartschoo opgelopen. De propeller raakte hem met zo'n kracht, dat hij op slag dood was. Men ver moedt, dat de sergeant de motor niet gehoord heeft door de vlieg- kap, die hij op had. jyE JONGSTE maanden werden bij boeren en molenaars te Put, Bonheiden, Schriek en Heist- op-den-Berg herhaaldelijk dief stallen van graan, meel en vee voeder gemeld. Huizoeking te Schriek bü de echtelingen Ceulemans-Van Eyc- ken leidde tot ontdekking van le dige zakken onder de mesthoop en onder de dakpannen. Bij het politie-onderzoek kwam de politie tot de ontdekking, dat de echtelingen Ceulemans niet al leen een mooie auto bezaten, doch ook nog een weide waarop een 15-tal hoornbeesten graasden. En dat zij te Herent nog een andere weide in pacht hadden, waar een 20-tal koeien liepen. Veronder steld werd, dat verscheidene van die dieren gestolen waren. Enkele landbouwers zijn inderdaad reeds dieren komen herkennen. Ver scheidene diefstallen gepleegd te Werchter, Herenthout, Tongerlo, Zoersel, zijn aldus opgehelderd.

de Stem | 1951 | | pagina 1