GEEN ZIEKENFONDSEN OP COMMERCIËLE BASIS Lang verwacht wetsontwerp gepubliceerd Gelijke rechten aangeboden Gemeenten nood Sovjets: Eerst uit het Pact! De 113 mille zijn „verloren Eventuele overschotten ten bate van de verzekerden Prinses Elisabeth in Canada STAKING bedreigt BELG1E Cursus Engels voor officieren Bestrijding runder-t. b. c. Kan Amerika m HET FAROEK- KANAAL Ai de hors d'oeuvre.... DAGBLAD VOOR ZEELAND Perzië verwerpt Britse resolutie Loongrens los van Ziektewet Commando Midden-Oosten in Egypte MOOI WEER Pan Moen Djom Ten dele accoord Herziening Italiaans vredesverdrag Amerika: Schijnshow en vals Uit de diepte herrezen Piet Bruin vereerdeBreda met bezoek Bedaarde antwoorden r\E gemeenten hebben de alarm- bel geluid. De Minister van Binnenlandse Zaken, Mr. van Maarseveen, zat erbij en hij bleek wel wat van dit gelui begrepen te hebben. Hij opperde tenminste het denkbeeld, om in georganiseerd overleg tussen Rijk en Gemeenten gemeenschappelijk een oplossing te zoeken voor de woningnood. BIJ zo veel aandrang, die straks zeker ook zijn weerslag zal vinden in het parlement, zal de re gering zich zeker wel ten uiterste inspannen om het sombere cijfer 40.000 uit de Troonrede te be schamen. Minister Maarseveen zei reeds met zo veel woorden, dat het waardige congres niet zou nalaten invloed te hebben bij het Neder landse volk en de regering. Wat hopelijk ook zal gelden voor het bezinnen op een betere financiële verhouding tussen Rijk en Ge meenten. Want zoals die tegen woordig aan de financiële ketting worden gelegd, is niet mooi meer. Dat is ten congresse ook duidelijk gebleken en in een hartige resolu tie veroordeeld. f Het geheim van geheimzinnige stralen ZEVENDE JAARGANG No. 2123 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia Vtji^ehijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Roerstraat 16 Tel Redactie 8181, Admi nistratie 8787 - Verantwoordelijk Hoofd redacteur. J J H. A Bruna. Redactieraad: q j v Hootegem, Mr. Dr. A. J J. M. Mes, Mr H B L. de Rechter. L. J v. 't Westende, P \j M Vercauteren Abonnementsprijs bij vouiuitoetalmg f 4.55 per kwartaal, per post per week (uitsluitend bij met-post- oesttihng' t U 35 Losse nummers 10 cent. postiekenmg no 278841. Prijzen van buiten land se abonn worden op aanvraag verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon no. 2236 ZATERDAG 13 OCTOBER 1951 Voor God, Koningin en Vaderland Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in £e Zeeuwse editie f 0,12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Staatwerk 3 cent per m/m extra. Incasso wordt berekend. Voor prijzen van de rubriek ,,'t Kleintje" wordt verwezen naar de desbetreffende rubriek. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Tel. 102 (Bijbureau: TERNEUZEN, Noordstraat 56, Tel. 2601, OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 3a) Koninklijk Paar naar V. S. en Canada 7 O ALS REEDS enige tijd geleden Z- werd meegedeeld, hebben de Ko ningin en de Prins de uitnodigingen aanvaard van de president der V. S. en mevr. Truman en van de gouver neur-generaal van Canada en burg gravin Alexander of Tunis om in de loop van 1952 officiële bezoeken aan de V. S. en Canada te brengen. Thans is besloten, dat deze beide bezoeken in April 1952 zullen plaats hebben. VOLGENS HET ONTWERP ZIEKENFONDSWET, dat thans bij de S. E. R. in behandeling is, blijft het bestaande verschil tussen de verplichte en de vrijwillige verzekering gehandhaafd. De kring der verplicht verzekerden wordt, behoudens en kele kleine correcties, niet verder uitgebreid. Ten aanzien van de vraag, of de ambtenaren in het ontwerp onder de verplichte ziekenverzekering rullen vallen, is nog geen beslissing genomen. Quebec is de eerste plaats die Prinses Elizabeth en de Hertog van Edin burgh bezochten tijdens hun tocht door Canada. In de 35 dagen van hun verbljjf in Canada zal het Koninklijk echtpaar tien provincies bezoeken en 15.000 km. afleggen. Het vorstenpaar bij het verlaten van de Parle mentsgebouwen te Quebec. TWEE ARBEIDERS bemerkten giste renmorgen te laat de trein uit Alk maar. Een ponnykar bleef op de rails achter, werd opzij geslingerd en trof de arbeiders, die levensgevaarlijk ge wond werden. Dit gebeurde bij Zaan dam. DE FABRIEK voor Noors-Nederlands atoomonderzoek te Kjeller zal binnen kort worden geopend. De proefperio de is uitstekend verlopen. DR. SCHACHT heeft een verzoek gehad van Perzië naar Teheran te ko men. Schacht zal waarschijnlijk ein de deze maand uit Indonesië vertrek ken naar de Perzische hoofdstad. VIJF KOTTERS en twee trawlers lig- .klaar om 150 Urkers naar Argen tinië te brengen. Reisduur 7 weken. Nederlandse autoriteiten hebben ech ter nog bezwaren tegen de reis, die al helemaal is voorbereid. DE GEBOORTEPLAATS van de Zalige Paus Pius X zal inplaats van Riese ingevolge een provin ciaal besluit voortaan Riese Pio X heten. wIe,erH^hGOL,ANy bebben de Britten voerdD? "ef?.nbomb"dement uitge- i.Jwï» Duitse vissersboot Sam- mannioT,? gCtr0,ten *°"b- De b™ maiuung kon worden eereu Op 23 October a.s. J-JET SOCIALISTISCHE Belgische Algemene Vakverbond, heeft pre- mier Pholiën een deze ochtend af lopend „ultimatum" ter hand doen stellen, waarin wordt meegedeeld, dat, tenzij 450.000 arbeiders een toeslag ^rijgen in verband met de gestegen kosten van levensonderhoud, op 23 October a.s. een staking van onbe paalde duur zal worden afgekondigd. De federatie van Christelijke Vak verenigingen zal vandaag haar stand punt bepalen. DERZIE heeft Vrijdag de Britse re solutie, waarin wordt aangedron gen op het hervatten der besprekin gen over het olie-geschil, van de hand gewezen, daar het van mening is, dat de resolutie de V. N. zou toestaan zich te mengen in Perzië's binnenlandse aangelegenheden. DEPAALD IS, dat de ziekenfondsen eventuele overschotten geheel of gedeeltelijk t$n bate van de verze kerden kunnen aanwenden, wat een prikkel tot zuinig beheer en mede 'n stap in de richting van autonomie der ziekenfondsen betekent. DE LOONGRENS. r\E LOONGRENS, welke in het ont- werp voor de verplichte verzeke ring gelijk is aan de thans geldende, is in de wet zelve opgenomen. Hier door komt deze los te staan van de loongrens in de ziektewet. De inko- mengrens voor de vrijwillige verze kering is gesteld op f 4000 per jaar. Personen, wier totale inkomen uit loon en andere bronnen te zamen bo ven de loongrens komt, doch wier loon alleen verplichte verzekering met zich zou brengen, kunnen op hun verzoek van die verzekering vrijgesteld wor den. Het systeem, dat de ziekenfonds verzekering wordt uitgevoerd door daartoe erkende algemene zieken fondsen blijft gehandhaafd, met dit verschil, dat ziekenfondsen op com merciële basis niet meer voor erken ning in aanmerking zullen komen. Het dienen van de volksgezondheid mag nl. geen winstobject zijn. Aan de in bepaalde kringen leven de wensen ziekenfondsen ook dan tot werkzaamheid in bepaalde gebieden toe te laten, wanneer een voldoende aantal verzekerden zulks wenst, is tegemoetgekomen. Hierbij is met na me gedacht aan de ziekenfondsen op levensbeschouwelijke basis. UITBREIDING ZIEKENFONDS RAAD. r\E ZIEKENFONDSRAAD wordt volgens het ontwerp uitgebreid van 36 tot 47 leden. De mogelijkheid van delegatie van onderdelen van zijn taak aan daartoe in te stellen colle ges wordt geopend. Ter bevordering van de samenwer king tussen de ziekenfondsen, welke AAN HET HOOFD van de R. A. O. is opgedragen een cursus in de Engelse taal voor officieren en des gewenst ontwikkelde onderofficieren te organiseren. Aan deze cursus (kosten f 45) is een examen gekop peld, waarop een „militair certificaat Engels" kan worden behaald. De Chef Staf motiveert deze cur sus met de opmerking, dat hem bij herhaling gebleken is, dat vele Ne derlandse officieren zich nog slechts in zeer beperkte mate met hun bui tenlandse collega's kunnen onderhou den. Con- PETER MACK, een Amerikaan greslid, gaat per vliegtuig itoonnV" afleggen om aan 40 steden in ao 1? h ,Nederland' een vriend" schapsboodschap van de V S te gen. Goede reis! oren- „ONS GEDULD raakt uitgeput" heeft dr. Malan, de premier van Z.-Afrika gezegd. Hy doelde op de overdracht door Engeland van de protectoraten (Basoeto-, Betsjoeana- en Swaziland) aan zyn land. DE P.T.T. maakte over 1950 een winst van ongeveer 30 millioen gulden, MAART zal waarschijnlijk in 1952 de R. T. C met de West begin- nen\_ voorbereidingen zullen in De cember a.s. ten einde zijn. VAST, dat in de eerste agrarisch" ^ei 1952 in utrecht een houden Jaarbeurs zal worden ge- VATERDAG zal Egypte uitgenodigd worden volwaardig lid te worden van het commando voor het Midden- Oosten. De vier mogendheden, van wie de uitnodiging uitgaat, zijn: Engeland, Frankrijk, Turkije en de V* S. De voorstellen zullen in algemene termen vervat zijn. Mits de bijzon derheden naar tevredenheid der ver schillende partijen worden uitgewerkt zouden de nieuwe voorstellen het ™iidige Brits-Egyptische verdrag van vervangen. 1936 Men neemt aan, dat o.a. is voorge steld, het hoofdkwartier van het Com mando Midden-Oosten in Egypte te vestigen. „Vreemde troepen" zouden dan gestationneerd kunnen worden in het Suez-kanaal-gebied. Hangende dit alles is de verwach ting algemeen, dat de beide Egypti sche Kamers Maandag de ontwerp decreten van Nahas Pasja zullen goed keuren. De demonstraties in de ver schillende Egyptische steden namen gisteren zo'n omvang aan, dat alle de monstraties zijn verboden. 9 hedenavond? aCht'ng' ge""S t0t J kim?"?! weer met weinig bewol- Zuid- 2» WeZrverfnTl t s ,n temperatuur. J Ita?"5;,nnder "-53 uur. 00 7 1,° V, UUr- Zonda*: z»n Maan onder 6.18 uur. 1751 n°P ivï 18 Uur' Zon onder uur M Maandag: Zon op 7.03 i uur. Maan onder 7.39 uur. i Ua m Een beeld van een demonstratie te Cairo, waar de beslissing van Egyptische minister-president Nahas Pasja, het Engels-Egyptifche ver drag van 1936 te verbreken, stormachtig werd toegejuS^Twee Z- danese studenten klimmen daarbij op een geparkeerde auto. in dezelfde streek werkzaam zijn, worden districtsraden ingesteld, wel ker taak overigens uitsluitend van ad viserende aard is. Daar het ontwerp ook bezuiniging betekent, stelt de minister spoedige behandeling op prijs. Wetsontwerp verwacht glNNENKORT zal bij de Tweede Kamer worden ingediend een wetsontwerp in zake bestrijding van tuberculose onder rundvee. Het ontwerp beoogt de T.B.C.-be- strijding in het verband van de Prov. Gezondheids-diensten te sanctioneren en de mogelijkheid te openen, dat ook centraal voorschriften kunnen worden gegeven. Deze voorschriften hebben in het bijzonder betrekking op de handel in rundvee. Het zal ook mogelijk zijn, bepalin gen in het leven te roepen omtrent het vervoer en het bijeen brengen van rundvee op tentoonstellingen, mark ten en gemeenschappelijke weiden. Het ontwerp beoogt tenslotte de be reikte resultaten in bepaalde gebie den veilig te stellen, zodat het mo gelijk wordt, het houden van ziek rundvee in streken, die ten koste van grote offers zijn gesaneerd, te ver bieden. De kolenschaarste DIJ DE BESPREKINGEN van de wnd. speciale vertegenwoordiger van de E.C.A. in Europa, Paul Robert Porter, Clarence Hunter en Minister Stikker is ook de moeilijke kolenpo- sitie in Europa ter sprake gekomen. Zo werd gedacht aan de mogelijk heid tot het leveren van kolen door de V. S. aan Europa. Het gaat hier om een hoeveelheid van 35 tot 40 millioen ton. De wijze van betaling gedeeltelijk uit vrije gelden zal voor de betrokken in. stanties een nader punt van studie dollars, gedeeltelijk uit de Marshall- uitmaken. Te Pan Moen Djom het ben de onderhandelaars, die u hierboven ziet af gebeeld, een gedeeltelijke overeenstemming bereikt. Onopgelost bleef nog de kwestie van de gelijke beveiliging van de „vredesbases" Kaesong en Moensan. Men nam gisteren aan, dat vandaag de bespreking zal wor den voortgezet. Inmiddels is een nieuwe schending gemeld van de neu trale zone: een gealliëerd vliegtuig zou volgens de communisten een bombardement hebben uitgevoerd ten Noorden van Pan Moen Djom. Men toonde de gealliëerde officieren, die voor een onderzoek overkwa men, het lijk van een „by het bombardement omgekomen jongen". Van daag wordt het onderzoek voortgezet. HET Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft na Frankrijk en Engeland in een officiële verklaring de voorwaarden van de hand ge wezen, die de Sovjet-Unie in een nota over de herziening van het Italiaanse vredesver drag heeft gesteld. De Sovjet- Unie gebruikt „schoonschijnen de en valse argumenten", aldus dit antwoord. De Sovjet-Unie heeft o.a. als voorwaarde tot deelname aan de herziening gesteld: Italië moet uit het Atlantisch Pact treden. Aan de officiële tekst van de Rus sische nota ontlenen wij: „De Sovjet- Unie heeft geen bezwaar tegen een herziening van het met Italië geslo ten vredesverdrag en de toetreding van dit land tot de V, N., mits de met Bulgarije, Hongarije, Finland en Roe menië gesloten vredesverdragen even eens worden herzien en ook deze sta ten tot de organisatie der V. N. wor den toegelaten. De Sovjet-Regering is van me ning, dat een herziening van het Italiaanse vredesverdrag op geen enkele wijze afbreuk mag doen aan het handhaven van de vrede. Zij mag niet worden gebruikt om Ita lië mede te slepen bij de volvoering van de agressieve plannen van het Noord-Atlantische Blok. Egypte's Koning opent 1 November: IRONING FAROEK zal 1 November op zijn jacht het Faroekkanaal openen een nevenkanaal van het Suez-kanaal. Het nieuwe kanaal is twaalf kilometer lang en heeft de zelfde breedte en diepte als het Suez- kanaal. Het scheepvaartverkeer van Suez naar het Noorden zal van het nieuwe kanaal gebruik maken. Voor heen moesten de schepen in het Suez- kanaal elkaar op een bepaald punt passeren, namelijk in de Bittermeren. Vijf Franse ingenieurs, zeventig Ne derlandse deskundigen en vijfhonderd Egyptische arbeiders hebben met mo derne machines uit Duitsland, Neder land en de V. S. het nevenkanaal in vijftien maanden aangelegd. Uit de diepten van de dokken te Southampton verrijst een „Staghound" een van de gepantserde wagens die van het dek van het Nederlandse m.s. „H.A.S.T. 5" gevallen zijn. Van 'n lading van 22 pantserwagens bestemd voor het Zwitserse leger, waren er negen van boord gevallen. MEN ZAL ZICH onwillekeurig de ogen uitwrijven, wanneer men er vaart, hoe niemand minder dan Pieter Jan Bruin in vele kranten kolommen als een soort „nationale held" wordt uitgeschilderd. Noch tans is dat (te vaak) gebeurd. Met schaamte geven we toe, dat zijn af keurenswaardige daden helaas ook voor ons een zekere romantische aantrekkelijkheid bezitten, die verre uitgaan boven de kwaliteit van zijn oren, die ongetwijfeld door de rechter binnenkort geducht gewas sen zullen worden. P)E PARKETGROEP van de Rijks- politie te Breda had gisterenmor gen een uiterst bekende verdachte onder de vleugelen. Niemand minder dan Pieter Bruin, de man van de hon derdduizend gulden en niet te verge ten de man met de welbekende flap oren, zat heel rustig een kwartiertje uit te rusten op een bank in de wacht kamer van het gerechtsgebouw, om vervolgens weer op transport te gaan naar het huis van bewaring te Am sterdam. Het was helemaal niet de slome duikelaar, zoals velen hem in de loop der maanden betiteld hadden. Inte gendeel. Een jongen met een intelli gente kop, die de bedrijvigheid om hem heen wel vermakelijk scheen te vinden en die kalm en bedaard ant woord gaf op de vragen van een der verslaggevers, die in het gebouw aan wezig was. NIETS DAN TRANSPORTEN. LIET GEHELE VERHAAL van Piet kwam neer op de transporten. Van links naar rechts had men hem in Frankrijk en België vervoerd. Don derdagavond was hij aan de grens bij Esschen door de Belgische gendarme rie overgegeven aan de maréchaussée alhier, die hem op haar beurt weer tér beschikking stelde van de gemeen- te-politie te Roosendaal. Vrijdagmor gen kreeg de parketgroep te Breda opdracht Piet in Roosendaal op te ha len. Twee man kweten zich van deze taak en zo kwam te ongeveer 11 uur de veelbesproken jongeman in het ge rechtsgebouw te Breda zijn opwach ting maken. Hij was gekleed in een kort Zwitserse zeemleren broek en grijsgekleurd windjack. Droeg verder korte kousen en lage schoenen, ter wijl een grote rugzak het geheel com pleteerde. Ondanks de barre Oosten- Prinses was in gesprek QP HET OFFICIËLE DINER, waar aan het Britse kroonprinselijke paar te Quebec heeft aangezeten, is de met véél zorg bereide hors d'oeuvre geen algemeen succes kunnen worden. Prinses Elizabeth, die in gesprek gewikkeld was met haar gastheer, Gaspard Fateux, nam namelijk geen notitie van de eerste gang, welke haar geserveerd werd. De meeste andere gasten wachtten, uit beleefdheid, eveneens. Na een minuut of tien nam een der tafeldienaren het ongebruikte bord van de Prinses weg, waarop de ove rigen hetzelfde bjj de andere tafel genoten deden, zodat het merendeel van de hors d'oeuvre onaangeroerd terug ging naar de keuken wind, die door zijn kuif speelde, nog steeds op zijn zomers gekleed. SLECHTE KOST. f~\VER zijn verblijf in de Franse ge- vangenissen was Pieter allerminst te spreken. Daarom was hij blij in Nederland terug te zijn. Hier rekent hij blijkbaar op een betere verzorging. Aan het gerechtsgebouw en op het perron, was veel belangstelling voor hem. Geflankeerd door twee rijkspo litiemannen stapte Piet tegen kwart over elf in de trein naar Amsterdam. Bij aankomst op C. S. wgs de be langstelling niet gering, toen de naam Pieter Bruin, de ronde deed. Méér nog ging de belangstelling uit naar het antwoord op de vraag: „Waar zijn de 113 mille"? „Verloren", zei Pieter laconiek! Die woningnood was mét de fi nanciële verhouding tussen Rijk en Gemeenten dan ook het hoofd thema van het congres. Gemeen tebesturen weten maar al te goed, hoe het huizengebrek knaagt aan het geluk hunner burgers, hoe dit de economische ontwikkeling remt en stremt. Het getal 40.000, in de Troonrede genoemd, heeft hen dan ook schrik aangejaagd, omdat ze daardoor een perspectief zagen van stilstand ja van achteruit gang in de leniging der woningbe hoefte. Een ongelukkig verschijn sel Is ook datgene waarop Burge meester Bloemen, van Deventer wees: Tegenover gemeenten met een verminderd woningtekort staan vele andere iet een nog steeds toenemende achterstand. Het door de huidige geldnood ontstane, maar blijkens de rijksbegroting 1952 praetisch gehandhaafde sys teem, dat de gemeente die de kans ziet geld te bemachtigen, ook kan bouwen, werkt niet alleen allerlei misstanden in de hand, maar laat bovendien de enig juiste verde lingsgrondslag los. De verdeling naar behoefte zal slechts kunnen worden verwezenlijkt, Indien de mogelijkheid tot financiering van de bouw gekoppeld wordt aan de toekenning van bouwvolume. MEN maakte zich verder onge rust over het feit, dat de 350 millioen, welke de regering van verzekeringsmaatschappijen e.d. had geleend, voor een aanzienlijk deel zou worden gebruikt ter con solidatie van kortlopende schuld, terwijl er maar weinig zou over schieten voor de bouw van nieuwe woningen. Tezelfder tijd. dat deze beducht heid werd uitgesproken, stond Mi nister in 't Veld echter in Heerlen te vertellen, dat van die 350 mil lioen de helft, in twee jaar te be steden, zal dienen voor het bouwen van nieuwe huizen. Dit betekent, dat tot einde 1952 120 millioen be schikbaar zal zijn. Deze 120 mil lioen zijn wel niet voldoende, om de 15.000 woningwetwoningen te financieren, welke bij een totaal van 40.000 woningen zijn voorzien. Er zal naast die 120 millioen nog 150 millioen op tafel moeten ko men uit besparingen. En als men de 50.000 wil halen, zal dit bedrag nog groter moeten zijn. De gemeenten zijn niet afkerig van zelfinspanning, dat is ten con- gresse wel gebleken. Dat wordt trouwens ook zichtbaar in de min of meer vernuftige pogingen, wel ke hier en daar worden aange wend, om de burgerij tot het Inte kenen op woningbouwleningen aan te sporen. Men dient echter wel te besef fen we citeren hier weer Burge meester Bloemen dat beroepen op de bevolking alleen dan kans van slagen zullen hebben, Indien in uitzicht kan worden gesteld, dat daardoor méér woningen kunnen worden gebouwd dan in het bouw programma der regering wordt ge noemd. Het zal door het Neder landse volk niet worden verstaan, wanneer wij werkverschaffingsob jecten voor de bouwvakarbeiders moeten gaan zoeken, wanneer de ze werkloosheid een gevolg is van een vermindering van de door leder zo zeer urgent geachte wo ningbouw. SCHAPEN zullen voortaan van een kwaliteits-controle-certificaat moeten zijn voorzien, aleer zij als export on ze grenzen mogen passeren. MA AFLOOP van een druk be zochte causerie, welke Don derdagavond door de heer J. G. Mieremet, leider en oprichter van het Eerste Ned. Bureau voor Wi chelroede-onderzoek, te Venlo verd gehouden is er een hooglo- oend debat ontstaan tussen vele vichelroedelopers uit Venlo en imgeving. Zij liepen met hun ap- oaraten door de zaal en onder gingen de geheimzinnige krach ten, die in de aarde huizen. Waar de een echter hevige „bestraling" ondervond, ervoer de ander niets en mocht men de deskundigen geloven, dan bevond de zaal zich zowel boven een gas- als een wa terader. Het feit echter, dat deze deskundigen elkaar voor „gevaar lijke beunhaas" uitmaakten en meer dergelijke kwalificaties be zigden, was voor de leken in het gezelschap geen aanleiding hun geloofwaardigheid hoog aan te slaan.

de Stem | 1951 | | pagina 1